آموزش استخراج مختصات نقاط از اتوکد

ajamincc

عضو جدید
به دست آوردن مختصات نقاط در نرم افزار لند کار ساده ایه. اما اگه از اتوکد استفاده کرده باشین و مثلا برای پیاده سازی نیاز به مختصات چند تا نقطه داشته باشین کار یه کم سخت تره. من روش های زیادی رو برای این کار امتحان کردم. از دستور ID و LIST گرفته تا انواع لیسپ ها. خودم روش هایی رو که بلدم میگم. از دوستان هم میخام اگه روشی رو بلدن بگن. بعضی مواقع واقعا کار راه بندازه ها.
مثلا یه روش اینه که ابتدا دستور ID رو روی تک تک نقاط اجرا کنیم و بعدش پنجره command رو بیاریم وسط صفحه و با کپی-پیست کردن، مختصاتارو تو یه فایل txt ذخیره کنیم.
command.jpg
و یا اینکه پس از دستورID، از دستور LIST برای دیدن مختصات ها استفاده کنیم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید
يه روش ديگه
با تايپ دستور DATAEXTRACTION در اتوكد، پنجره اي باز ميشه كه با طي كردن مراحلش كه خيلي هم ساده اس، ميتونيد علاوه بر اطلاعات ژئومتري، اطلاعات زياد ديگه اي رو هم استخراج كنيد.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
به دست آوردن مختصات نقاط در نرم افزار لند کار ساده ایه. اما اگه از اتوکد استفاده کرده باشین و مثلا برای پیاده سازی نیاز به مختصات چند تا نقطه داشته باشین کار یه کم سخت تره. من روش های زیادی رو برای این کار امتحان کردم. از دستور ID و LIST گرفته تا انواع لیسپ ها. خودم روش هایی رو که بلدم میگم. از دوستان هم میخام اگه روشی رو بلدن بگن. بعضی مواقع واقعا کار راه بندازه ها.
مثلا یه روش اینه که ابتدا دستور ID رو روی تک تک نقاط اجرا کنیم و بعدش پنجره command رو بیاریم وسط صفحه و با کپی-پیست کردن، مختصاتارو تو یه فایل txt ذخیره کنیم.
مشاهده پیوست 95589
و یا اینکه پس از دستورID، از دستور LIST برای دیدن مختصات ها استفاده کنیم.

ممنون مهندس بابت این مطالب .......... لازم دونستم یاد آوری کنم برای دیدن لیست نقاط علاوه بر اینکه همون طور که گفتید پنجره command رو بکشیم وسط صفحه ................ راه ساده تری هم هست اینم اینکه از کلید F2 استفاده کنیم . .......... با هر بار زدن این کلید این پنجره باز و بسته میشه .............

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
يه روش ديگه
با تايپ دستور DATAEXTRACTION در اتوكد، پنجره اي باز ميشه كه با طي كردن مراحلش كه خيلي هم ساده اس، ميتونيد علاوه بر اطلاعات ژئومتري، اطلاعات زياد ديگه اي رو هم استخراج كنيد.

مهندس جان از این دستور من نتونستم مختصات XYZ رو استخراج کنم .................. اگه امکان داره در این خصوص توضیح بدید. ........

AH-GH

عضو جدید
مهندس جان اگه بخوای مختصات نقاطی که لازمشون داری رو در بیاری نوک پیکان موس رو روی نقطه مورد نظر قرار بده و کلیک کن
مختصات نقطه در زیر خط فرمان نمایش داده میشه ولی باید یدونه یدونه رو کاغذ یادداشت بکنی .

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با وجود اینکه من خودم برنامه نویسی تو این زمینه زیاد کردم و روش های زیادی رو امتحان کردم ولی بازهم گاهی سریع ترین روش همین روش موسه! ولی دقت یادتون نره!

ajamincc

عضو جدید
مهندس جان اگه بخوای مختصات نقاطی که لازمشون داری رو در بیاری نوک پیکان موس رو روی نقطه مورد نظر قرار بده و کلیک کن
مختصات نقطه در زیر خط فرمان نمایش داده میشه ولی باید یدونه یدونه رو کاغذ یادداشت بکنی .

برادر من اینی که شما میفرمایی درسته، اما فرض کن میخوای 50تا نقطه رو به همین روش از اتوکد استخراج کنی.اونوقت چی؟پیرت در میاد که...تازه رو کاغذ نوشتی، بعدش باید همه رو دوباره در قالب یه فایل متنی تایپ کنی و ویرایششون کنی بفرستیشون تو دوربین...
در مورد عکس این موضوع کسی چیزی میدونه؟ یعنی مثلا یه فایل متنی شامل مختصات یه سری نقطه رو داشته باشی و بخوای اونارو یه دفعه وارد اتوکد بکنی...

حالا دوستان فکر نکنن من از لند خوشم نمیاد که گیر دادم به اتوکدا...چون میدونم این کارا تو لند خیلی راحت تره. اما بالاخره دیگه اومدیم و یه وقت نیاز شد

ajamincc

عضو جدید
با وجود اینکه من خودم برنامه نویسی تو این زمینه زیاد کردم و روش های زیادی رو امتحان کردم ولی بازهم گاهی سریع ترین روش همین روش موسه! ولی دقت یادتون نره!

بابا شما که بایستی خیلی لیسب در این زمینه بلد باشی که(لیسب یه زبان برنامه نویسیه که یه سری دستورات اضافی رو میشه باهاش در اتوکد ایجاد کرد مثل همین استخراج مختصات گروهی نقاط. البته تا اونجایی که من میدانم)

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز

بابا شما که بایستی خیلی لیسب در این زمینه بلد باشی که(لیسب یه زبان برنامه نویسیه که یه سری دستورات اضافی رو میشه باهاش در اتوکد ایجاد کرد مثل همین استخراج مختصات گروهی نقاط. البته تا اونجایی که من میدانم)

آره روش موسی فقط واسه5 -6 نقطه جواب میده. برای 50 تا نقطه از روش Block&Attrebiute استفاده میکنم.
همون طور که دوستان اشاره کردن استخراج نقطه از AutoCAD و ریختنش رو دوربین با روش های زیر هست که البته کمی بستگی به نوع دوربین هم داره. مثلا من کم پیش میاد که از روش موسی واسه TS02 استفاده کنم چون Numpad نداره!
1- روش موسی
2- وصل کردن نقاط با 3DPolyline و List گرفتن از اون و بعد پرینت مختصات ها و ورود اطلاعات به دوربین با دست
3- استفاده از دستور DX یا همون DATAEXTRACTION در اتوکد 2010 به بالا و گرفتن مختصات تو اکسل و بعد پرینت مختصات ها و ورود اطلاعات به دوربین با دست
4- استفاده از برنامه های AutoLISP و خروجی فایل txt از نقاط
5- تبدیل فایل های txt مراحل 2-3-4 به فایل IDX یا GSI و ریختن اون تو دوربین
6- استفاده از Block&Attrebiute و Save As DXF AutoCAD12 و ریختن مستقیم اون رو دوربین (رو TS02 , TS06 فقط امتحان کردم)
7- استفاده از برنامه Add Text که خودم نوشتم که نقاط رو تو AutoCAD شماره گذاری می کنه و با همون نام ها خروجی مستقیم idx واسه ریختن نقاط رو دوربین میده ضمنا لیست نقاط رو تو excel می بره که بتونین نقاط رو هم پرینت یا تو فایل کدتون پیست هم بکنین.

من واسه بیش از 3-4 نقطه از روش 7 استفاده می کنم چون رو همه دوربینها جواب میده و فایل شماره گذاری نقاط رو اتوکد قابل پرینت و یا ریختن رو موبایل هستش. تازه فایل اکسل نقاط رو قبل از پباده کردن از 100 نفر امضا می گیرم که پای همه کارگاه گیر باشه!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید
آره روش موسی فقط واسه5 -6 نقطه جواب میده. برای 50 تا نقطه از روش Block&Attrebiute استفاده میکنم.
همون طور که دوستان اشاره کردن استخراج نقطه از AutoCAD و ریختنش رو دوربین با روش های زیر هست که البته کمی بستگی به نوع دوربین هم داره. مثلا من کم پیش میاد که از روش موسی واسه TS02 استفاده کنم چون Numpad نداره!
1- روش موسی
2- وصل کردن نقاط با 3DPolyline و List گرفتن از اون و بعد پرینت مختصات ها و ورود اطلاعات به دوربین با دست
3- استفاده از دستور DX یا همون DATAEXTRACTION در اتوکد 2010 به بالا و گرفتن مختصات تو اکسل و بعد پرینت مختصات ها و ورود اطلاعات به دوربین با دست
4- استفاده از برنامه های AutoLISP و خروجی فایل txt از نقاط
5- تبدیل فایل های txt مراحل 2-3-4 به فایل IDX یا GSI و ریختن اون تو دوربین
6- استفاده از Block&Attrebiute و Save As DXF AutoCAD12 و ریختن مستقیم اون رو دوربین (رو TS02 , TS06 فقط امتحان کردم)
7- استفاده از برنامه Add Text که خودم نوشتم که نقاط رو تو AutoCAD شماره گذاری می کنه و با همون نام ها خروجی مستقیم idx واسه ریختن نقاط رو دوربین میده ضمنا لیست نقاط رو تو excel می بره که بتونین نقاط رو هم پرینت یا تو فایل کدتون پیست هم بکنین.

من واسه بیش از 3-4 نقطه از روش 7 استفاده می کنم چون رو همه دوربینها جواب میده و فایل شماره گذاری نقاط رو اتوکد قابل پرینت و یا ریختن رو موبایل هستش. تازه فایل اکسل نقاط رو قبل از پباده کردن از 100 نفر امضا می گیرم که پای همه کارگاه گیر باشه!

اين جمله آخريت منو تحت تاثير قرار داد. نكنه نرم افزار فروشيه؟؟؟؟؟

Alireza-Msc

عضو جدید
عزیزان من تا وقتی توی لند میشه این کارها رو خیلی ساده انجام داد چرا خودتون رو اذیت میکنید؟
توی کد هم با دستور DX خیلی ساده میتونید از هر object انتخاب شده خروجی بگیرید. توی مراحلش فقط point رو انتخاب کنید، دیتا هم فقط position X,Y,Z و در نهایت با یه ویرایش ساده توی اکسل فایل نقاط رو دارید. حالا تبدیل به CSV یا IDX و انتقال به دوربین...

AH-GH

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

مهندس واسه اینکار نیاز به اینه که منوی اضافی به نوار منوی اتو کد نصب بشه که این
توسط برنامه نویسی بیسیک امکان پذیره من که تو شرکت واسه وارد کردن نقاط از یه منو از قبل آماده شده و نصب شده در اتو کد استفاده میکردم .:warn:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
مهندس واسه اینکار نیاز به اینه که منوی اضافی به نوار منوی اتو کد نصب بشه که این
توسط برنامه نویسی بیسیک امکان پذیره من که تو شرکت واسه وارد کردن نقاط از یه منو از قبل آماده شده و نصب شده در اتو کد استفاده میکردم .:warn:

اگه امکان داره این برنامه رو برامون بزارین ممنون ............ میشم......... نحوه نصب شم توضیح بدید.

ajamincc

عضو جدید
دانلود آموزش استخراج مختصات از كد

دانلود آموزش استخراج مختصات از كد

اينم آموزش استخراج مختصات از اتوكد كه گفته بودم. از وبلاگ هم ميتونيد دانلودش كنيد(آدرس وبلاگ پايين)

پیوست ها

• آموزش استخراج م&#1.zip
    2.2 مگایابت · بازدیدها: 3

asmj

عضو جدید
خیلی خیلی زحمت کشیدین-خیلی یاد گرفتم -دستتون درد نکنه-(قربانت -کدخدا)

saeedstudent

عضو جدید
مختصات گیری

مختصات گیری

سلام دوستان. میخواستم ببینم چجوری میشه از یک سری منحنی میزان مختصات گیری کنیم یعنی میشه منحنی میزان خالی به ما بدن بعد ما ازش مختصات بگیریم البته با دستور dx این کار کردم ولی point. شناسایی نکرد لطفا کمک کنید

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوستان. میخواستم ببینم چجوری میشه از یک سری منحنی میزان مختصات گیری کنیم یعنی میشه منحنی میزان خالی به ما بدن بعد ما ازش مختصات بگیریم البته با دستور dx این کار کردم ولی point. شناسایی نکرد لطفا کمک کنید

با سلام ...

دوست عزیز از هر قسمت که میخوای تو اتوکد با دستور ID مختصات بگیر............... این طور میشه...............

saeedstudent

عضو جدید

با سلام ...

دوست عزیز از هر قسمت که میخوای تو اتوکد با دستور ID مختصات بگیر............... این طور میشه...............

دوست عزیز با تشکر از جوابتون! ولی من از فایل توپوگرافی میخام همه نقاطشو توی یک txtذخیره کنم متأسفانه این فایل توپوگرافی که دارم هیچ نقطه ای توی دیتابیس ذخیره نداره حال چجوری باید نقاطشو استخراج کنم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
دوست عزیز با تشکر از جوابتون! ولی من از فایل توپوگرافی میخام همه نقاطشو توی یک txtذخیره کنم متأسفانه این فایل توپوگرافی که دارم هیچ نقطه ای توی دیتابیس ذخیره نداره حال چجوری باید نقاطشو استخراج کنم

با سلام ............... دوست عزیز ........................... جناب مهندس آجامی در وبلاگشون و اینجا فایلی رو قراردادن که تمام روشهای استخراج مختصات رو ذکر کرده ......................... لینک دانلود ................................ امیداورم مشکلتون حل بشه ...... بدرود.

آخرین ویرایش:

land2000

عضو جدید
تو نرم افزار لند چجوری میشه مختصات دقیق نقاط رو در اورد؟ضمنا اگه بخوای مثلا تو یه مسیر 5 کیلومتری فرضا از کیلومتر 2 تا 2+700 یعنی فقط 700 متر مختصاتشو در اورد چکار باید کرد؟

meghdad1840

عضو جدید
سلام دوستان عزیز من پیشنهاد میکنم یکبار از دستور polyline استفده کنید اگر نقاط مورد نظر را با این دستور به هم وصل کنید و روی لاین ایجاد شده کلیک کنید وسپس دستور li که همان لیست هست را بزنید مشاهده خواهید کرد که مختصات تمام نقاط مورد نظر براحتی گرفته شده

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز من پیشنهاد میکنم یکبار از دستور polyline استفده کنید اگر نقاط مورد نظر را با این دستور به هم وصل کنید و روی لاین ایجاد شده کلیک کنید وسپس دستور li که همان لیست هست را بزنید مشاهده خواهید کرد که مختصات تمام نقاط مورد نظر براحتی گرفته شده

با سلام .........

بله بسیار عالی ........... بنده تا حالا به این صورت استفاده نکرده بودم .....(ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز ).............و لازمه عرض کنم که علاوه بر مختصات نقاط ............... مقدار مساحت و محیط ........شکل مورد نظر رو میده ..............

Untitled-1.jpg

sara.rz

عضو جدید
با سلام ............... دوست عزیز ........................... جناب مهندس آجامی در وبلاگشون و اینجا فایلی رو قراردادن که تمام روشهای استخراج مختصات رو ذکر کرده ......................... لینک دانلود ................................ امیداورم مشکلتون حل بشه ...... بدرود.
سلام . این لینک دانلود واسه دانلود فایل رمز عبور داره . رمزش چیه ؟

بالا