آموزش ارزیابی کار و زمان(قدم به قدم)

امیر Amir

عضو جدید
با سلام,
در این تاپیک قصد دارم درس ارزیابی کار و زمان رو قدم به قدم با کسب اجازه از بزرگان و عزیزان آموزش که نه ولی یک سری اطلاعات در اختیار ترم پایینی ها قرار بدم.

از طرح و ابراز سوالات,نکات مبهم, و ذکر اشتباهات بنده پیشاپیش تشکر میکنم چون باعث یادگیری بیشتر خودم خواهد شد.

لطف کنید فقط از دکمه تشکر برای تشویق دوستان استفاده کنید.(برای انسجام و جلوگیری از,از همگسیختگی تایپیک عرض کردم.)

این تاپیک 2 پست 2 پست جلو خواهد رفت. اگر دوستان درخواست بکنند سریع تر جلو میرم.

با احترام

امیر

آخرین ویرایش:

امیر Amir

عضو جدید
فنون مطالعه کار

فنون مطالعه کار

فنون مطالعه کار​

مطالعه روش(Method study): ثبت، تجزیه و تحلیل دقیق روش فعلی انجام یک فعالیت به منظور بدست آوردن روش جدید یا پیشنهادی که از طریق آن بتوان کار را با بازدهی بیشتر انجام داد.

زمانسنجی(Time measurement): بکارگیری فنونی طرح ریزی شده برای تعیین زمان انجام کاری معین توسط کارگر واجد شرایط

آخرین ویرایش:

امیر Amir

عضو جدید
نکته!
فایل ضمیمه در فرمت فرد درست شده اما متن داخل صفحه با برنامه VISIO طراحی شده.

هدفم از این کار آشنایی اجمالی شما با VISIO نیز هست.

با احترام

پیوست ها

• eng2.doc
    26 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش:

sisah

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید.
ممنون بابت کار مفیدتون.می خواستم اگه براتون امکان داره حجم مطالبی رو که تو هر پست بیان می کنید بیشتر کنید یا اینکه به قول خودتون سریعتر پیش برید.
با تشکر

امیر Amir

عضو جدید
مراحل مطالعه کار

مراحل مطالعه کار

مراحل مطالعه کار

انتخاب(Select) کار مورد مطالعه

ثبت (Record) تمامی اتفاقات بر اساس مشاهده مستقیم، استفاده از مناسب ترین روش های ثبت به طوری که داده ها در مناسب ترین حالت خود برای تجزیه و تحلیل باشند.

بررسی(Examine) انتقادی وقایع ثبت شده و تردید در مورد آنچه که انجام شده است، بررسی هدف فعالیت، مکان انجام آن ، ترتیب و توالی انجام آن شخص انجام دهنده و وسیله انجام کار

ایجاد(Develop) اقتصادی ترین روش با توجه به همه شرایط موجود

اندازه گیری(Measurement) مقدار کار انجام شده به روش برگزیده شده و محاسبه زمان استاندارد لازم برای اجرای آن

تعیین(Define) روش جدید و زمان مربوط به آن به صورتی که همیشه مشخص باشد

برقراری روش جدید(Install) به صورت استاندارد کاری پذیرفته شده با زمان مجاز

حفظ(Maintain ) استاندارد کاری با روش های مناسب کنترل

آخرین ویرایش:

امیر Amir

عضو جدید
ارزیابی روش

ارزیابی روش

ارزیابی روش​

روش ثبت سیستماتیک، بررسی انتقادی راه های موجود و پیشنهادی انجام کار به منظور ایجاد و بکارگیری روش های سهل تر و موثرتر در کاهش هزینه ها

اهداف ارزیابی روش

اصلاح و بهبود روش ها و فرایندها
صرفه جویی در کار انسانی و کاهش خستگی های لازم
بهبود استفاده از ماشین ها و نیروی انسانی
ایجاد شرایط محیطی بهتر برای انجام کار جسمانی

فرآیند ارزیابی روش

انتخاب کار مورد مطالعه
ثبت همه واقعیات مربوط به روش موجود از طریق ملاحظه مستقیم
بررسی واقعیات ثبت شده با دید انتقادی
ایجاد عملی ترین اقتصادی ترین و موثرترین روش
تعریف روش جدید
ایجاد روش جدید
برقرار و ابقاء روش با بررسی های منظم و عادی

امیر Amir

عضو جدید
انتخاب كارSelect

انتخاب كارSelect

انتخاب كار Select

ملاحظات اقتصادي
تنگناهایی که مانع سایر عملیات تولیدی می شود.
انتقال مواد در مسیرهای طولانی بین کارگاه ها ، عملیاتی که مستلزم صرف نیروی انسانی فراوان است و یا عملیاتی که در آنها جابجایی مواد مکرر صورت می گیرد.

ملاحظات فني
فرضا سرعت یک ماشین تراش کمتر از حد معمول است و باعث بروز گلوگاه در سیستم شده است.

ملاحظات انساني
واکنش های روانی و احساسی افراد در قبال ارزیابی یک کار معین سنجیده شود. بطور مثال اگر ارزیابی یک شغل معین باعث تهییج احساسات و بروز ناراحتی و آشوب می شود باید حتی اگر پرداختن به آن صرفه اقتصادی دارد در شرایط فعلی بررسی نشود.

امیر Amir

عضو جدید
ثبت كار Recording & documentation

مدارك مهندسی محصول
مدارك ساخت ومونتاژ محصول

مدارك مهندسی محصول

عکس محصول
لیست قطعات ساختنی
لیست قطعات خریدنی
لیست مواد اولیه
نقشه قطعات و نقشه اجزاء
نقشه انفجاری Exploded Map
درخت محصول Bill Of Material Or Bom

برای مشاهده نقشه انفجاری محصول اینجا را کلیک کنید.

برای مشاهده نقشه محصول اینجا را کلیک کنید.

امیر Amir

عضو جدید
مدارك ساخت و مونتاژ محصول

برگه مسیر (Route sheet)
نمودار فرایند عملیات(OPC)
نمودار فرایند جریان (FPC)
جدول فرایند جریان
دیاگرام جریان(Flow diagram)
نمودار مونتاژ (Assembly chart)
نمودار انسان ماشین Man Machine Chart
نمودار فعالیتهای چندگانه Multiple Activity Chart
نمودار سفر (از – به) From-To Chart
نمودار ارتباط بین فعالیتها Activity Relationship Chart
رویه عملیاتی استاندارد (SOP)
نمودار دو دست
نمودارفرایند چند محصولی

mahtabi

مدیر بازنشسته
با سلام:
بسیار کار بجایی بود.
فقط اگر امکانش هست یک کم بین زمان مطلب گذاریتون فاصله بدین.اگرم به نظرتون مناسب هست یه تاپیک برای بحث بدین.
یعنی این تاپیک فقط شامل مطالب شما باشه و یه تاپیک رو به اون لینک کنید برای بحث در مورد مطالبتون.
ابنجور به نظرم عالی میشه.
اگر مایل به این کار بودین تا دوشنبه بهم پیام بدین تا بیام و این حرفامون رو در این تاپیک حذف کنم و یدست شه

آخرین ویرایش:

عاطفه خدادی

عضو جدید
رفع ابهام

رفع ابهام

با عرض سلام و تشکر
یکی از اهدافی که این تاپیک براش شکل گرفت این بود که کمکی به ترم پایینی ها بشه
پس طبیعتا عده ای از مخاطبان شما کسانی هستند که شاید برای اولین اسم این درس به گوششون میخوره و قبلا هیج اطلاعاتی در این زمینه نداشتند اگر لطف کنید و مقدمه ای از چیزهایی که قراره مورد بحث قرار بگیره و تاریخچه ای از این درس(در صورت وجود)و در کل یه پیش زمینه در اختیار همه قرار بدید تا کمی ابهاماتی که در خواندن متن پیش میاد مرتفع بشه

سپاس گذارم

امیر Amir

عضو جدید
با عرض سلام و تشکر
یکی از اهدافی که این تاپیک براش شکل گرفت این بود که کمکی به ترم پایینی ها بشه
پس طبیعتا عده ای از مخاطبان شما کسانی هستند که شاید برای اولین اسم این درس به گوششون میخوره و قبلا هیج اطلاعاتی در این زمینه نداشتند اگر لطف کنید و مقدمه ای از چیزهایی که قراره مورد بحث قرار بگیره و تاریخچه ای از این درس(در صورت وجود)و در کل یه پیش زمینه در اختیار همه قرار بدید تا کمی ابهاماتی که در خواندن متن پیش میاد مرتفع بشه

سپاس گذارم

ارزيابي كار و زمان
يكي از مباحث مهم در مهندسي صنايع ارزيابي كار و زمان است.ارزيابي كار و زمان مطالعه و ارزيابي سيستماتيك كار را در بر ميگيرد.اهداف و مراحل آنرا مي توان در 5 بند زير خلاصه كرد:

بوجود آوردن روش بهتر انجام كار
پياده كردن روش بهتر انجام كار
تعيين زمان لازم براي انجام آن كار
كمك در آموزش مطلوب پرسنل
هماهنگي با سيستمهاي پرداخت حقوق و دستمزد

اگر ارزيابي كار و زمان را به دو قسمت تقسيم كنيم مي توانيم آنرا بصورت مطالعه كار و مطالعه زمان در نظر بگيريم.

اما مطالعه كاريا طرح روشها چيست؟كار كه در مطالعه كار انجام مي دهيم تجزيه و تحليل عمليات يك فرايند توليدي و ساده نمودن آن است و هدف از اين كار بهبود يا افزايش كارايي در فرآيند توليدي است.

در مطالعه كار يا طرح روشها با دو مساله روبرو هستيم:

الف – طرح روش جديد در ايستگاههاي كاري جديد

ب – طرح روش بهتر در ايستگاههاي كاري موجود

در مورد اول ما به دنبال يافتن روش جديد و بهتر در زمينه تجزيه و تحليل و ساده نمودن عمليات در ايستگاههاي كاري كه قرار است ايجاد شود هستيم و روشهاي موجود يا توانايي انجام مطالعه كار در ايستگاههاي جديد را ندارد و يا اين روشها جهت انجام اين امر مناسب نيستند . و در مورد دوم هم باز هم به دنبال يافتن روشهاي بهتر جهت بهبود در ايستگاههاي كاري فرآيند توليدي موجود هستيم.

اما مراحل طرح روشهاي جديد را بصورت سيستماتيك مي توان بصورت زير خلاصه كرد :

1-گرد آوري اطلاعات

2-مرتب نمودن اطلاعات گرد آوري شده

3-انجام آناليزهاي لازم بر اطلاعات جمع آوري شده

4-ايجاد روشهاي بهتر

5-اجراي روشهاي بهتر در ايستگاههاي كاري

6-تجزيه و تحليل كار يا عملكرد ايستگاههاي كاري

7-تعيين زمان استاندارد توليد

8-پياده كردن زمانهاي استاندارد

9-پيگيري زمانهاي استاندارد بوجود آمده در پروسه توليدي

مراحل 7 و 8 و 9 موضوع بحث اندازه گيري و مطالعه زمان خواهد بود و بحث عمده دراين قسمت مربوط به ابزار هاي جمع آوري اطعات خواهد بود.

ابزارهاي مرتب نمودن اطلاعات :

براي مرتب نمودن اطلاعات جمع آوري شده ، نمودارهاي فرآيند نقش عمده و اساسي را در اين زمينه بر عهده دارد .نمودارهاي فرآيند در واقع اين امكان را به مهندس صنايع مي دهد تا اطلاعات گرد آوري شده را در قالب ترسيمي و بصورتي منظم جهت انجام تجزيه و تحليل فرآيند توليدي و يا خدماتي و سپس تصميم گيري در مورد تغيير يا عدم تغيير آن را ( در صورت لزوم) مشاهده كند.

اين ابزارهارا مي توان بصورت زير طبقه بندي كرد :
نمودار فرآيند عمليات
(Operation Process Chart(OPC

نمودار فرآيند جريان
(Flow Process Chart(FPC
.
.
.
.

معمولاً در بيشتر مطالعات توليدي و يا خدماتي از دو نمودار اول و دوم استفاده استفاده مي شود .

عاطفه خدادی

عضو جدید
سلام

اجاز بدید چند تا نکته رو بهتون یاد آوری کنم بعدا اگه خواستید برید تاپیک رو هم قفل کنید اما اینو بدونید که فرار از واقعیت اولین راهکار نیست
اولا خودتون فرمودید که برای جلوگیری از از هم گسیختگی فقط از دکمه تشکر استفاده کنید
من تا این جا که شمردم حدودآ 20 نفر از اعضا چه فعال و چه تازه وارد ازتون تشکر کردن نزدیک 400 نفر هم بازدید کننده داشتید
دوما اگر اظهار میکنید که این تاپیک برای ترم پایینی هاست پس چرا تو سر فصل نمینوسیدکه فقط ترم پایینی ها بیان مثل( تجربه ای برای ترم پایینی ها) اونوقت سیلی از بازدید کنندگانی رو میبیند که اومدن
سوما این عضو فعال که نمیدونم کیه با 400 امتیاز هم شده فعال و معلوم نیست کجا فعالیت میکنن اومدن و پیشنهاد سریع تر پیش رفتن رو دادن و شما هم قبول کردید اگر برای ما پایینی هاست پس چرا سریع پیش میرید تا همین جا هم مطالب برام کمی گنگه!
چهارما نمیدونم به تاپیک آقای الیاس پور سر زدید یا نه هم قسمت سیستم هم طرح های اقتصادی با وجود اینکه تقریبا عده معدود و انگشت شماری سوال پرسیدن ایشون از اون سر دنیا که نمیدونم کجاست مطالب رو به روز میکنند

باید بگم شما اول باید ببیند هدفتون از ایجاد این تاپیک چی بوده بعد .......
با این کارتون خودتون و وجه خودتون رو زیر سئوال بردید
ما همه کم کاری کردیم اما ........

امیر Amir

عضو جدید
برگه مسیر

برگه مسیر

برگه مسیر

یکی از ابزارهای مستندسازی که در آن اطلاعات مربوط به کلیه عملیات و بازرسی که روی هر

قطعه و یا مونتاژ فرعی اجرا می شود، ماشین آلات و ابزارهایی که در هر مرحله از عملیات

استفاده میشود و نیروی انسانی که برای ساخت هر قطعه و یا مونتاژ فرعی به کار می رود، درج

می شود.

sanaye84

عضو جدید
سلام
ممنون برای توضیحات
اما چرا ادامه ندادین؟
لطفا در مورد رسم نمودارها بیشتر توضیح دهید.
ممنون

v_khajeh

عضو جدید
سلام ممنون از توضیحاتتون من امتحان ارزیابی دارم تورو خدا نمونه سوال امتحانی با جوابم بذارید

سلام ممنون از توضیحاتتون من امتحان ارزیابی دارم تورو خدا نمونه سوال امتحانی با جوابم بذارید

سلام ممنون از توضیحاتتون من امتحان ارزیابی دارم تورو خدا نمونه سوال امتحانی با جوابم بذارید .خواهش میکنم

silver_85

عضو جدید
سلام خسته نشی.این مطالب که نوشتی تعریف ارزیابیه نه آموزش.لطفا عنوان مطلب درست بنویس وقت مهندس هارو نگیر مرسی.:gol:

ٍEhsan-H

عضو جدید
تشکر و درخواست

تشکر و درخواست

سلام.
امیر جان اول میخواستم بخاطر مطالب مفیدتون ازتون تشکر کنم و دوم اینکه میخواستم ازت بپرسم حالا که این مطلب شروع کردی چرا ادامه نمیدی که ما هم استفاده کنیم. ;)

AieAMIRKABIR

عضو جدید
مراحل مطالعه کار

انتخاب(Select) کار مورد مطالعه

ثبت (Record) تمامی اتفاقات بر اساس مشاهده مستقیم، استفاده از مناسب ترین روش های ثبت به طوری که داده ها در مناسب ترین حالت خود برای تجزیه و تحلیل باشند.

بررسی(Examine) انتقادی وقایع ثبت شده و تردید در مورد آنچه که انجام شده است، بررسی هدف فعالیت، مکان انجام آن ، ترتیب و توالی انجام آن شخص انجام دهنده و وسیله انجام کار

ایجاد(Develop) اقتصادی ترین روش با توجه به همه شرایط موجود

اندازه گیری(Measurement) مقدار کار انجام شده به روش برگزیده شده و محاسبه زمان استاندارد لازم برای اجرای آن

تعیین(Define) روش جدید و زمان مربوط به آن به صورتی که همیشه مشخص باشد

برقراری روش جدید(Install) به صورت استاندارد کاری پذیرفته شده با زمان مجاز

حفظ(Maintain ) استاندارد کاری با روش های مناسب کنترل
فاز آخر:( SEEK )جستجوی فرصتهای بهبود بیشتر:gol:

maryamme

عضو جدید
تشکر از شما

تشکر از شما

:):):)
با سلام,
در این تاپیک قصد دارم درس ارزیابی کار و زمان رو قدم به قدم با کسب اجازه از بزرگان و عزیزان آموزش که نه ولی یک سری اطلاعات در اختیار ترم پایینی ها قرار بدم.

از طرح و ابراز سوالات,نکات مبهم, و ذکر اشتباهات بنده پیشاپیش تشکر میکنم چون باعث یادگیری بیشتر خودم خواهد شد.

لطف کنید فقط از دکمه تشکر برای تشویق دوستان استفاده کنید.(برای انسجام و جلوگیری از,از همگسیختگی تایپیک عرض کردم.)

این تاپیک 2 پست 2 پست جلو خواهد رفت. اگر دوستان درخواست بکنند سریع تر جلو میرم.

با احترام

امیر

sohaaaaaaaaaaaaa

عضو جدید
1سوال:

1سوال:

با سلام و تشکر از مطالبتون
فقط 1سوال:در ابتدای کار مطالعه بر روی روشها باید انجام شود یا زمان سنجی؟(به چه دلیل؟)

s22a2ch

مدیر بازنشسته
ترم بعد ارزیابی داری؟

ترم بعد ارزیابی داری؟

سلام به همه مهندسای گل
یه سوال کیا قراره توی ترم بعدی ارزیابی کار و زمان رو بردارن؟

pmrs

عضو جدید
سلام من یه سوال دارم در مورد کارخانه هایی که تولید پیوسته دارند و یک قطعه یا محصول نهایی تولید میکنند چطور میشه برای این نمودار از به رسم کرد؟