[ آموزشی ] مدیریت در طراحی 2(تاپیک کمکی مدریرت در طراحی 1)

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
بازم سلام.

این تاپیک رو باتوجه به اون مطالب قرمز رنگ:)))
این پست ایجاد کردم واسه مباحث مربوطه به اون تاپیک و حضور دوستان خوبمون:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
r122 یعنی:
مسکونی با تراکم متوسط، 5 طبقه، تراکم 300 و 60 درصد ساخت
ولی توی اطلاعات پهنه نوشته تراکم 360 و 6 طبقه
پس کدومش درسته؟

سلامم.
آره درست میگید ولی بخاطر بزرگ بودن زمین و مناسب بودن عرض گذر و همچنین به سبب اینکه بیش از 50 درصد ساختمان های مجاور 6 طبقه رو گرفتن به ملک هم طبقه ششم رو دادن.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تشکر و سوال

تشکر و سوال

سلام
خیلی خیلی خوبه
آقا فرزاد خیلی ممنون که وقت می زارید و اندکی از کمبودهای آموزش عالی رو در فضای مجازی جبران می کنید ان شا الله که اونهای که واقعا نیازمند مطالب اینچنینی هستند بهش دسترسی پیدا کنند و بتونند نهایت استفاده رو ببرند.

ان شاالله پاینده باشید و حضورتون مستمر:gol:
یه سوال برای من پیش اومده .
اینی که اینجا گفتید .تو عکس دوم منظورمه پیشروی ساختمان،حالا که این زمین خاص هست. اما سوالم اینه که اون بایدی که در جمله بیان کردید تو همه ی دستور نقشه ها هست؟
یعنی تفاوتی نداره که تو چه منطقه ای باشه ،همه ی دستورنقشه ها شکا پیشروی ساختمان و ... هم دارند؟

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال سوال سوال

سوال سوال سوال

مجدد سوال :
گفتین محدوده ی طراحی شما به صورت پلکانی هست و سقف طبقه ی همکف شما باغ در بام هست.
یعنی شما یک کد ارتفاعی حیاط دارید که می تونه مثلا محوطه سازی بشه.و یک کد ارتفاعی که سقف طبقه ی همکف و کف طبقه ی اول هست،که اون محدوده ای که جز زینای طبقه ی اول نیست می تونه محوطه سازی بشه برای باغ در بام، یعنی تغریبا یه محوطه سازی دو طبقه دارید اینطوره؟؟
درست برداشت کردم؟؟:confused:

موضوع دیگه اینکه من تغریبا هیچی از این پست متوجه نشدم.:cry: اینکه کد 3.318 رو انتخاب می کنیم و با توجه به اون کد 1.20 رو صفر صفر می گیریم متوجه شدم
اما چه لزومی داره تطبیق کد ارتفاعی نقشه بردار با خودمون ؟
چرا نمی تونیم روی کد ارتفاعی های نقشه بردار کار کنیم ؟
یه خواهش دیگه اینکه
اگر امکان داره با section هم پیش برید
می دونم خیلی زحمت داره که این نقشه ها رو مرتب کنید با توضیح و ازش عکس بگیرید و آپلود کنید و اینجا بزارید، خیلی ممنون از زحماتتون،
اما سِکشن هم خیلی تو رسوندن مطلب می تونه کمک کنه.

بازم ممنون از زحماتتون:gol:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
خیلی خیلی خوبه
آقا فرزاد خیلی ممنون که وقت می زارید و اندکی از کمبودهای آموزش عالی رو در فضای مجازی جبران می کنید ان شا الله که اونهای که واقعا نیازمند مطالب اینچنینی هستند بهش دسترسی پیدا کنند و بتونند نهایت استفاده رو ببرند.

ان شاالله پاینده باشید و حضورتون مستمر:gol:
یه سوال برای من پیش اومده .
اینی که اینجا گفتید .تو عکس دوم منظورمه پیشروی ساختمان،حالا که این زمین خاص هست. اما سوالم اینه که اون بایدی که در جمله بیان کردید تو همه ی دستور نقشه ها هست؟
یعنی تفاوتی نداره که تو چه منطقه ای باشه ،همه ی دستورنقشه ها شکا پیشروی ساختمان و ... هم دارند؟

سلامم خانم مهندس.
خواهش میکنم.
خیلی ممنون:gol::gol::gol:

آره تو همه زمینهایی که کشیدگیشون شمالی جنوبیه محل استقرر بنا شماله زمین در نظر گرفته میشه و این محل استقرار بنا دققا تو دستور نقشه قید میشه......ولی استثناعاتی هم هست و اونم بخاطر تغییر ظوابط معماری و شهرسازی تو دوره های مختلفه.مثال نقضش رو هم دارم.زمینی بود که این قاعده بخاطر همجواری هاش در موردش قابل اعمال نبود.اگه پیداش کردم دستور نقششو میزارم تو پست بعد.

خب وقتی میگه حل استقرار بنا شماله شما شرق و غربتون دو ضلع دارید و باید رو اون اضلاع پیشروی کنید که این پیشروی به اندازه 60 درصد بعلاوه 2 متر در نظر گرفته میشه.......ولی این ضابطه درمورد زمینهای با شکل خاص(قناس) متفاوته که دقیقا تو طرح تفصیلی بیان شده که در زمینهای قناس پیشروی به اندازه پلاک های مجاور(برای اینکه مزاحم نورگیری ساختمان همسایه نشیم)

تو ملک های با کشیدگی غربی-شرقی و دارای گذر شمالی-جنوبی ،محل استقرار بنا رو غرب در نظر میگیرن.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مجدد سوال :
گفتین محدوده ی طراحی شما به صورت پلکانی هست و سقف طبقه ی همکف شما باغ در بام هست.
یعنی شما یک کد ارتفاعی حیاط دارید که می تونه مثلا محوطه سازی بشه.و یک کد ارتفاعی که سقف طبقه ی همکف و کف طبقه ی اول هست،که اون محدوده ای که جز زینای طبقه ی اول نیست می تونه محوطه سازی بشه برای باغ در بام، یعنی تغریبا یه محوطه سازی دو طبقه دارید اینطوره؟؟
درست برداشت کردم؟؟:confused:

موضوع دیگه اینکه من تغریبا هیچی از این پست متوجه نشدم.:cry: اینکه کد 3.318 رو انتخاب می کنیم و با توجه به اون کد 1.20 رو صفر صفر می گیریم متوجه شدم
اما چه لزومی داره تطبیق کد ارتفاعی نقشه بردار با خودمون ؟
چرا نمی تونیم روی کد ارتفاعی های نقشه بردار کار کنیم ؟
یه خواهش دیگه اینکه
اگر امکان داره با section هم پیش برید
می دونم خیلی زحمت داره که این نقشه ها رو مرتب کنید با توضیح و ازش عکس بگیرید و آپلود کنید و اینجا بزارید، خیلی ممنون از زحماتتون،
اما سِکشن هم خیلی تو رسوندن مطلب می تونه کمک کنه.

بازم ممنون از زحماتتون:gol:

آره اون محدوده روی سقف همکف که جز زیر بنای طبقه اول نیست میتونه برای محوطه سازی در نظر گرفته بشه.....چون حیاطمون هم خیلی محدود میشه ،با توجه به اینکه تو حیاط رمپ هم داریم.

--------------------------------------------------
آره یکم اعداد تو اون پست زیاد شده.
ببینید نقشه بردار زمانی میره برداشت که ما هیچ فکری در مورد طراحی مون نکردیم...نقشه بردار همیشه واسه کد گذاری یه 0.00 رو واسه خودش در نظر میگیره که کدهارو به نسبت اون 0.00 محاسبه کنه.
0.00 نقشه بردار بدرد ما نمیخوره چون ما قراره 0.00 خودمون رو وسط ضلع شمالی ملک در نظر بگیریم.
ما دوباره نقشه بردار رو نمیفرستیم که کد هارو برداشت کنه با 0.00 در نظر گرفته توسط ما ،بلکه باید کد های اونو با کد های خودمون تطبیق بدیم.

کد 3.318 تو نقشه های نقشه بردار منطبق بر 0.00 ماست.با همین یه نقطه تطبیق، تمام کد های ما بدست میاد.مثلا:

اون نقطه زرد رنگ کدش 1.418 تو نقشه های نقشه بردار با کد اون نقطه قرمز رنگ که 3.318 است به اندازه 1.90 اختلاف سطح داره.........خب ما نقطه 3.318 رو 0.00 در نظر گرفتیم پس کد نقطه زرد رنگ تو نقشه های خودمون میشه 1.90- ،درسته؟
سمت شمال شرقی زمین و در نقشه های نقشه بردار کد 4.409 درج شده......اختلاف این نقطه تا 3.318 میشه 1.09......خب نسبت میگیرید اگه نقطه 3.318 رو 0.00 در نظر بگیریم نقطه 4.409 در نقشه های ما کدش میشه 1.09+ که ما اینو میتونیم با کف سازی به 1.20+ برسونیم که این نقطه بشه ورودی سواره طبقه همکف که کدش 1.20+ در نظر گرفته شده.
دقیقا همه نقطه ها به همین شکل.....در خقیقت ما داریم با تناسب کار میکنیم.البته یه تناسب جبری.

3.318------------->0.00
4.409------------->X

----------------------------------------------------------------------
بله حتما.ممنون که گفتید.
ولی بنظرم شاید تو این مرحله پلان بیشتر جواب بده.ولی باز اگه خودتون بگید مثلا از کجا section بزارم ،این کارو میکنم.

تو پست پایین یادم رفت بگم،این پیشروی 60 درصد با سطح اشغال 60 درصد تفاوت داره که تو این زمین با این شکل خودش رو نشون داده.
من چند بار که مصاحبه رفته بودم اولین سوالشون همین بود که پیشروی چه ربطی به سطح اشغال داره.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله حتما.ممنون که گفتید.
ولی بنظرم شاید تو این مرحله پلان بیشتر جواب بده.ولی باز اگه خودتون بگید مثلا از کجا section بزارم ،این کارو میکنم.
من از زمین در حین خوندن توضیحات سکشن زدم تو همون فایل سایت پلان و متوجه شدم ماجرا چیه:smile:فهمش راحت تره فقط سیوش نکردم هنگام خروج که کار رو بزارم ببینید
تو پست پایین یادم رفت بگم،این پیشروی 60 درصد با سطح اشغال 60 درصد تفاوت داره که تو این زمین با این شکل خودش رو نشون داده.
من چند بار که مصاحبه رفته بودم اولین سوالشون همین بود که پیشروی چه ربطی به سطح اشغال داره.
و چه ربطی داره؟:cool:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

من از زمین در حین خوندن توضیحات سکشن زدم تو همون فایل سایت پلان و متوجه شدم ماجرا چیه:smile:فهمش راحت تره فقط سیوش نکردم هنگام خروج که کار رو بزارم ببینید

و چه ربطی داره؟:cool:
سلام.

آره درست میگید باید مقطع گذر رو میکشیدم.ولی اشکال نداره میکشم اینجا میزارم.

ربطش تو همین کار ، معلوم شده دیگه...اینکه همیشه با وصل کردن دو نقطه پیشروی ملک، درصد اشغال بدست نمیاد.

آخرین ویرایش:

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من یه سوال پیش اومد برام
ببخشید اگه مبتدی باشه :D
پلان طبقات مسکونی.jpg
الان اینجا این راه پله دو تا در داره که به 2تا لابی باز میشه؟
یعنی اگهکسی اومد یه طبقه بعد اشتباهی رفت تو لابی اون یکی واحد در راه پله رو باز میکنه و میره لابی واحد دیگه؟این اولین بار بود این طرح رو دیدم واسه همین نمیدونم درست متوجه شدم یا نه

در مورد پله فرار هم میشه توضیح بدین؟ پله اصلی طبق مبحث نمیدونم چند(!) با رعایت اما و اگرها همون پله فرار قرار گرفته؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من یه سوال پیش اومد برام
ببخشید اگه مبتدی باشه :D
مشاهده پیوست 200021
الان اینجا این راه پله دو تا در داره که به 2تا لابی باز میشه؟
یعنی اگهکسی اومد یه طبقه بعد اشتباهی رفت تو لابی اون یکی واحد در راه پله رو باز میکنه و میره لابی واحد دیگه؟این اولین بار بود این طرح رو دیدم واسه همین نمیدونم درست متوجه شدم یا نه

در مورد پله فرار هم میشه توضیح بدین؟ پله اصلی طبق مبحث نمیدونم چند(!) با رعایت اما و اگرها همون پله فرار قرار گرفته؟

سلاممم.
هر واحد برای خودش لابی مخصوص داره.ضابطه میگه که این لابی باید به راه پله و آسانسور دسترسی داشته باشه.لزومی برای ارتباط بین دو لابی وجود نداره.

در مورد پله فرار چیزی نمیدونم راستش.فقط اینو میدونم که اگه تعداد واحد ها در طبقه از 3 واحد بیشتر شد باید دو راه پله در نظر بگیریم.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلاممم.
هر واحد برای خودش لابی مخصوص داره.ضابطه میگه که این لابی باید به راه پله و آسانسور دسترسی داشته باشه.لزومی برای ارتباط بین دو لابی وجود نداره.

در مورد پله فرار چیزی نمیدونم راستش.فقط اینو میدونم که اگه تعداد واحد ها در طبقه از 3 واحد بیشتر شد باید دو راه پله در نظر بگیریم.

ممنون:gol: من منظورم ضابطه نبود منظورم بیشتر کیفیت فضا بود :redface::gol:
خب مگه تعداد طبقاتتون 6 روی پیلوت نیست؟(یعنی 7طبقه بدون زیرزمین):confused:
ما این ترم توی ضوابط خوندیم که تا 5طبقه روی پیلوت نیازی به پله فرار نیست اما برای شما یه طبقه بیشتره؟
البته شاید ضوابط اینجا فرق داره:confused:
فکر کنم باید تاپیک رو از اول بخونم :D

nini_nj

کاربر فعال
سلاممم.

ما این ترم توی ضوابط خوندیم که تا 5طبقه روی پیلوت نیازی به پله فرار نیست اما برای شما یه طبقه بیشتره؟
چند تا نکته هست که بهتره اینجا بهش توجه داشته باشیم
- برای دسترس خروج (داخل واحد و از در واحد تا پلکان) یک حداکثر طول معرفی شده که طولش بسته به اینکه شبکه بارنده دارن یا نه فرق میکنه.
- کلا ساختارهای خروج در ساختمانهای 4 طبقه به بالا باید مقاوم حریق باشن.
- در هر جای طبقه باید حداقل دو دسترسی به راه خروج های دور از هم داشته باشه مگه اینکه: واحد مسکونی در مستقیم به بیرون داشته باشه یا اینکه هر دستگاه پله حداکثر به دو واحد مسکونی در یک طبقه دسترسی داشته باشه یا مشمول بند بعدی بشه
- میتونیم ساختمان 5 طبقه رو با یک دستگاه پله داشته باشیم البته با حداکثر 4 واحد مسکونی با ساختار مقاوم در برابر حریق و غیره. اگه شبکه بارنده داشته باشیم و پنجره هم برای اتش نشانی باشه میشه یک طبقه دیگه هم با یک پلکان ساخته بشه.

مشخصه که این یک طرح اصولی و منطقیه اما در مورد کیفیت فضای لابی با سحر جون موافقم . برای کسی که آشنا نیست دسترسی به واحد بسیارگیج کنندس. کلا بهتره اسانسور یک در داشته باشه
راستی تشکر کلیکی خیلی برای من کارساز نیست. خواستم بگم خیلی ممنون از شما با همه تاپیکها و پست های مفیدتون ;):gol::gol:

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

نه نیازی به اون ارتباط نیست اونم به اون دلیل:smile:بعد همین کار هم تو این منطقه میشه انجام داد.خیلی جاها ،کارفرما قبول نمیکنه.
نخوندی تاپیک رو ها:)دو تا زیر زمین هم داریم دیگه.
اینکه دو تا راه پله گذاشتم به تعداد واحد تو طبقه مربوط میشه.واسه پله فرار رو نمیدونم باید ضوابطش رو یه نگاهی بکنم.

nini_nj

کاربر فعال
راستی یه چیز دیگه صفر صفرو که خود شهرداری مشخص میکنه. چرا شما خودتون انتخاب کردین؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

چند تا نکته هست که بهتره اینجا بهش توجه داشته باشیم
- برای دسترس خروج (داخل واحد و از در واحد تا پلکان) یک حداکثر طول معرفی شده که طولش بسته به اینکه شبکه بارنده دارن یا نه فرق میکنه.
- کلا ساختارهای خروج در ساختمانهای 4 طبقه به بالا باید مقاوم حریق باشن.
- در هر جای طبقه باید حداقل دو دسترسی به راه خروج های دور از هم داشته باشه مگه اینکه: واحد مسکونی در مستقیم به بیرون داشته باشه یا اینکه هر دستگاه پله حداکثر به دو واحد مسکونی در یک طبقه دسترسی داشته باشه یا مشمول بند بعدی بشه
- میتونیم ساختمان 5 طبقه رو با یک دستگاه پله داشته باشیم البته با حداکثر 4 واحد مسکونی با ساختار مقاوم در برابر حریق و غیره. اگه شبکه بارنده داشته باشیم و پنجره هم برای اتش نشانی باشه میشه یک طبقه دیگه هم با یک پلکان ساخته بشه.

مشخصه که این یک طرح اصولی و منطقیه اما در مورد کیفیت فضای لابی با سحر جون موافقم . برای کسی که آشنا نیست دسترسی به واحد بسیارگیج کنندس. کلا بهتره اسانسور یک در داشته باشه

سلاممم.
خیلی ممنون که ضوابطش رو گذاشتید.:gol:

این چیزی که شما میگید در مورد ساختمان های عمومی کاملا درسته ولی در مورد ساختمان مسکونی یه عوامل دیگه ای هم وجود داره که باید بهش توجه کرد.
اول اینکه اغلب استفاده کنندگان از ساختمان نسبت به ساختمان آشنا هستن....پس این مساله فقط برای دیگر استفاده کنندگان(مثلا مهمانان) مشکل ایجاد میکنه که اونم با اطلاعاتی که در لابی در نظر گرفته شده قابل حله.

نکته اصلی اینه که خواست کارفرما همین بوده.دقیقا در ساختمان قبلی این زمین که تخریب شد، مشکل لابی مشترک و اون بحث های مربوط به محرمیت و مزاتحمت های ناشی صدا وجود داشت.
بعد جدا از معماری شما زمان ساخت آسانسور ،میتونید سفارش کنید که علائم راهنما رو بصورت صفحات نمایشی ،در کابین نصب کنن.بالاخره این واحد ها شماره دارن دیگه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
راستی یه چیز دیگه صفر صفرو که خود شهرداری مشخص میکنه. چرا شما خودتون انتخاب کردین؟

نه قاعده اینه که 0.00 رو وسط بر ساختمان و رو سطح ماشین رو گذر در نظر میگیرن......یعنی اینم یه ضابطست.
اینجا دو تا گذر شیبدار داریم که عمود بر هم هستن(یکی شمالی و دیگری غربی) وسط بر شمالی ساختمان ارتفاع بیشتری نسبت به وسط بر غربی ملک داره(حدود 2 متر)
کل نکته ای که ما گفتیم این بود که در این موارد که شما میتونید بین دو نقطه 0.00 رو انتخاب کنید ،نقطه با کد بیشتر رو انتخاب میکنیم.اگه گذر شیب نداشته باشه که فرقی نمیکنه.
نه 0.00 رو طراح نعیین میکنه و شهرداری باید تعیین کنه.
تازه تو اجرا هم بعضیا این 0.00 رو جابجا میکنن بنا به دلایلی که شهرداری در حد جابجایی 20 ،30 سانت رو گیر نمیده و خطا بحساب میاره.

آخرین ویرایش:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
از اینکه پی دی اف کار رو قرار دادی خیلی ممنون ، چون راحت تر می شه کار رو دید .
در مورد پلانها : به نظر از جمله نقاط مثبت این پلان ها لابی های مستقلش هست ، و اون کار فرما واقعا ایده ی خوبی داشته که مطمئنن ناشی از تجربه ی زندگی آپارتمان نشینی از نوع شلوغش رو بوده،اگر فضای مطلوب برای ایجاد لابی مشترک بزرگ و پر نور (که وسطش حوض بزاریم و اطرافش از این لابی های سبز(مثل روف گاردن داتشه باشیم) ) وجود نداره خیلی خوبه که همچین لابی های در نظر بگیریم.
نور گیری واحد ها و دسترسی فضاها هم که خوب بودن، بهتر شدند،در واقع اینقدر که کیفیت عکس بد بود من چیز دیگه ی متوجه شده بودم الان تو پی دی اف چیز دیگه ای رو دیدم(البته اون مورد تجمع فضاهای خصوصی در یک لابی هنوز پا برجاستت)سه تا از واحدها، واحدی که در مثلث در آوردید گوشه ی سمت راست(غرب ؟) و واحدی که سر نبش طراحی کردید و این واحدی که پایین سمت چپ قرار داره خیلی خوب طراحی شده.در واقع راهروی مستقل داشتن مسترهای دوتا از این سه واحد خیلی خوبه.
.
.
می شه در مورد ستون گذاریش توضیح مختصری بدید؟؟(یا در این موقوله نیمی گنجه؟ در ادامه می فرمایید؟)
.
.
.
باز هم تشکر برای به چالش کشیدن دانش نداشته ی حداقل من :smile:
خدا قوت
ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
از اینکه پی دی اف کار رو قرار دادی خیلی ممنون ، چون راحت تر می شه کار رو دید .
در مورد پلانها : به نظر از جمله نقاط مثبت این پلان ها لابی های مستقلش هست ، و اون کار فرما واقعا ایده ی خوبی داشته که مطمئنن ناشی از تجربه ی زندگی آپارتمان نشینی از نوع شلوغش رو بوده،اگر فضای مطلوب برای ایجاد لابی مشترک بزرگ و پر نور (که وسطش حوض بزاریم و اطرافش از این لابی های سبز(مثل روف گاردن داتشه باشیم) ) وجود نداره خیلی خوبه که همچین لابی های در نظر بگیریم.
نور گیری واحد ها و دسترسی فضاها هم که خوب بودن، بهتر شدند،در واقع اینقدر که کیفیت عکس بد بود من چیز دیگه ی متوجه شده بودم الان تو پی دی اف چیز دیگه ای رو دیدم(البته اون مورد تجمع فضاهای خصوصی در یک لابی هنوز پا برجاستت)سه تا از واحدها، واحدی که در مثلث در آوردید گوشه ی سمت راست(غرب ؟) و واحدی که سر نبش طراحی کردید و این واحدی که پایین سمت چپ قرار داره خیلی خوب طراحی شده.در واقع راهروی مستقل داشتن مسترهای دوتا از این سه واحد خیلی خوبه.
.
.
می شه در مورد ستون گذاریش توضیح مختصری بدید؟؟(یا در این موقوله نیمی گنجه؟ در ادامه می فرمایید؟)
.
.
.
باز هم تشکر برای به چالش کشیدن دانش نداشته ی حداقل من :smile:
خدا قوت
ممنون

سلامم.
خواهش میکنم.نمیدونم چرا عقلم نرسید از اول پی دی اف هارو بزارم:)
بنظر منم لابی خصوصی مناسبه.
خب بنظرم کارفرما ها خیلی تاثیر میتونن بزارن.مثلا الان که تو یه منطقه پایین تر طراحی میکنم کارفرما کلی فشار میاره که لابی کمترین مساحت ممکنه رو داشته باشه تا یکم (کمتر 1 متر مربع) مساحت واحدشون بیشتر شه .در صورتی که درب واحد یا کنار هم قرار میگیرن یا روبروی هم با فاصله 1.5 متر.
آره مرحله بعد در مورد ستون گذاری و سازه بحث میکنیم.
اختیار دارید شکسته نفسی نکنید:gol:

nini_nj

کاربر فعال
سلاممم.
خیلی ممنون که ضوابطش رو گذاشتید.:gol:

این چیزی که شما میگید در مورد ساختمان های عمومی کاملا درسته ولی در مورد ساختمان مسکونی یه عوامل دیگه ای هم وجود داره که باید بهش توجه کرد.
اول اینکه اغلب استفاده کنندگان از ساختمان نسبت به ساختمان آشنا هستن....پس این مساله فقط برای دیگر استفاده کنندگان(مثلا مهمانان) مشکل ایجاد میکنه که اونم با اطلاعاتی که در لابی در نظر گرفته شده قابل حله.

نکته اصلی اینه که خواست کارفرما همین بوده.دقیقا در ساختمان قبلی این زمین که تخریب شد، مشکل لابی مشترک و اون بحث های مربوط به محرمیت و مزاتحمت های ناشی صدا وجود داشت.
بعد جدا از معماری شما زمان ساخت آسانسور ،میتونید سفارش کنید که علائم راهنما رو بصورت صفحات نمایشی ،در کابین نصب کنن.بالاخره این واحد ها شماره دارن دیگه.
اینهایی که من گذاشته بودم بیشترش ضوابط آپارتمان های مسکونی بود.
راستش من به اون قضیه صدا فکر نکرده بودم. چه تفکیک جالبی! :)
من الان pdf های شما رو دیدم
تازه پلانهاتون مشخص شد که چی هستن که بعد میبینم. بازم ممنونم
:gol:

minamir3000

کاربر فعال
سلام آقا فرزاد، من بابت مطالب ارزشمندتون ازتون تشکر می کنم، چند تا نکته و سوال راجعبه پروژه ای که گذاشتید داشتم:
1- مساحت اختصاص داده شده به اطلاعات، نگهبانی، استخر، فضای بازی کودک، اتاق ورزش، سرایداری و اتاق تاسیسات را چطوری تعیین کردید؟
2- چرا باید داخل واحد ها سوئیت مهمان طراحی بشه؟ یا نشیمن خصوصی حداقل برا 2 واحد طراحی بشه؟ آیا اینها جز خواسته های کارفرمان؟
3- ضوابط تراکم در زیر زمین چطوریه؟ با توجه به مساحت یا هر چیز دیگه ای، چند طبقه میتونیم زیرزمین داشته باشیم؟
4- شما شکل طبقات بالا رو به دلخواه تغییر دادید و به 60% رسوندید، در چه نوع زمین هایی آزادیم که اینکارو بکنیم؟ تو همه ی زمینهای قناس میشه این کارو کرد؟
5- یه چیز عجیب تو ذهن من اینه که چرا تو زیر زمین باید 60% + 2 متر پیشروی داشته باشیم؟ چرا 60% از سطح اشغال نباید باشه؟ شما فرض کنید همین زمین نسبت به محور شرقی غربی به شکل قرینه باشه، اونوقت بازم اگه مساحت زیر زمین 60% + 2 متر پیشروی باشه خیلی کوچیک میشه و حتی به 60% سطح اشغال طبقات بالا هم نمی رسه،(فقط 41% زمینه) من برا درک بهتر شکلشو کشیدم:
محدوده طراحی-Model.jpg
6- فایلی که شما با عنوان محدوده طراحی ضمیمه کردید مساحت کلش 877 متره ولی شما نوشتید در سند 897.06 ذکر شده. مساحت طبقات را شما بر اساس 897 متر، 538 متر به غیر از کنسول 80 سانتی تعیین کردید، اما تو فایل اتوکد مساحت طبقات ترسیم شده توسط شما 543 متر است، آیا 2 متر پیشروی رو در طبقات لحاظ کردید؟ اصلا تو این موارد 2 متر پیشروی طبقات چطوری حساب می شه؟
با تشکر:smile:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد، من بابت مطالب ارزشمندتون ازتون تشکر می کنم، چند تا نکته و سوال راجعبه پروژه ای که گذاشتید داشتم:
1- مساحت اختصاص داده شده به اطلاعات، نگهبانی، استخر، فضای بازی کودک، اتاق ورزش، سرایداری و اتاق تاسیسات را چطوری تعیین کردید؟
2- چرا باید داخل واحد ها سوئیت مهمان طراحی بشه؟ یا نشیمن خصوصی حداقل برا 2 واحد طراحی بشه؟ آیا اینها جز خواسته های کارفرمان؟
3- ضوابط تراکم در زیر زمین چطوریه؟ با توجه به مساحت یا هر چیز دیگه ای، چند طبقه میتونیم زیرزمین داشته باشیم؟
4- شما شکل طبقات بالا رو به دلخواه تغییر دادید و به 60% رسوندید، در چه نوع زمین هایی آزادیم که اینکارو بکنیم؟ تو همه ی زمینهای قناس میشه این کارو کرد؟
5- یه چیز عجیب تو ذهن من اینه که چرا تو زیر زمین باید 60% + 2 متر پیشروی داشته باشیم؟ چرا 60% از سطح اشغال نباید باشه؟ شما فرض کنید همین زمین نسبت به محور شرقی غربی به شکل قرینه باشه، اونوقت بازم اگه مساحت زیر زمین 60% + 2 متر پیشروی باشه خیلی کوچیک میشه و حتی به 60% سطح اشغال طبقات بالا هم نمی رسه،(فقط 41% زمینه) من برا درک بهتر شکلشو کشیدم:
مشاهده پیوست 200675
6- فایلی که شما با عنوان محدوده طراحی ضمیمه کردید مساحت کلش 877 متره ولی شما نوشتید در سند 897.06 ذکر شده. مساحت طبقات را شما بر اساس 897 متر، 538 متر به غیر از کنسول 80 سانتی تعیین کردید، اما تو فایل اتوکد مساحت طبقات ترسیم شده توسط شما 543 متر است، آیا 2 متر پیشروی رو در طبقات لحاظ کردید؟ اصلا تو این موارد 2 متر پیشروی طبقات چطوری حساب می شه؟
با تشکر:smile:

سلامممممم.
خواهش میکنم.
خیلی ممنون از موارد خوبی که مطرح کردید.:gol:

1-اینطور نبوده که اول یه مساحتی براشون در نظر گرفته باشم.چون اول باید تامین پارکینگ صورت بگیره.فضای باقیمانده رو به توجه به کاربری هر فضای رفاهی یا خدماتی تقسیم کردم.
مثلا در مورد استخر ،رفتم چند مورد استخر خانگی دیدم و عرض و ارتفاع و مساحتش رو طوری در نظر گرفتم که فضا کیفیت داشته باشه.(اون چند مورد استخری که دیده بودم بعضیاشون کم عرض بودن و اکثرشون مشکل عمق کم داشتن(1.2 تا 1.5 متر)....)به همین دلیل موقعیت استخر رو تو زیرزمین اول در نظر گرفتیم تا تمام ارتفاع طبقه زیرزمین دوم بشه عمق استخر.
اتاق تاسیسات رو یکی از همکارام که مهندس مکانیک بود بهم گفت که برم اتاق تاسیسات همون ساختمان شرکتمون رو ببینم و با توجه به نسبت مساحت این ساختمان و ساختمان شرکت ،اتاق تاسیسات رو هم به همون نسبت در نظر بگیرم....فکر کنم 2.5 برابر شد.
اطلاعات و نگهبانی و سرایداری هم با توجه به کاربری که داره و تعداد نفرات استفاده کننده از اون راحت مشخص میشه.

2-سوئیت مهمان که نداشتیم تو این کار چون مساحت واحد ها زیر 150 متر مربع بود ولی نشیمن خصوصی رو همونطور که خودتون گفتید تو 2 تا واحد داشتیم.هم خواست کارفرما بود و هم مساحت و هندسه واحد مورد نظر اجازه طراحی همچین فضایی رو داد بهمون.
این زمین 12 مالک داشت که تو ساختمان قدیمی این زمین ساکن بودن.طبق قرارداد بین مالکین و سرمایه گذار و طراح(و سازنده) ،مالکین باید دقیقا به اندازه مساحت واحد قدیمیشون و در همون موقعیت از زمین بهشون واحد جدید میرسید.یعنی اونی که واحدش شمال شرقی بود و مثلا به اندازه 140 متر مربع ، در ساختمان جدید هم به اندازه 140 متر مربع و در ضلع شمال شرقی زمین صاحب واحد میشد.حالا اون با موقعیت و مساحتی که از قبل میدونست خواسته های خودش رو تو قرار داد میاورد.مثلا اینکه نشمین خصوصی داشته باشه یا ....
اتاق بازی کودک و اتاق ورزش هم خواست همشون بود.
استخر و سونا و ... بعلاوه لابی با مساحت بالا هم عرف اون منطقست.

3-تراکم شامل زیرزمین نمیشه.تو زیرزمین بحث سطح اشغال رو داریم.تو دستور نقشه اومده که سطح اشغال همکف و زیرزمین اول 60 درصد و زیر زمین دوم 80 درصد.
الان فکر کنم همکف و زیرزمین اول بیشتر از 60 درصده......مهم نیست.....چون ما دو نقطه پیشروی رو بهم وصل کردیم و واسه تامین پارکینگ هم مشکلمون حل شد.
زیرزمین محدودیتی نداره ...شما بتعداد مورد نیاز زیرزمین در نظر بگیرید.ولی معمولا دو طبقه زیرزمین مشکلتون رو حل میکنه و بیشتر از اون مشکل ایجاد میکنه.
یه جاهایی محدودیت ارتفاع زیر زمین وجود داره که بیشتر از اون اجازه گودبرداری نمیدن.مثلا تو کوچه های بالای جردن بخاطر تونل نیایش تا یه حدی میتونید گودبرداری کنید.یا مثلا جاهیی که روی تونل مترو قرار داره.

4-نه من تو اینکه چجوری عقب نشینی کنم آزاد بودم،ولی تو پیشروی ازاد نبودم.....ضلع جنوبی(وتر مثلث)به اندازه همسایه باید پیشروی میکردم(طبق طرح تفصیلی)و تو ضلع غربی هم به اندازه 60 درصد بعلاوه 2 متر پیشروی داشتم چون ضلع غربی گذر داریم.
ببینید قاعده کلی پیشروی ،60 درصد بعلاوه 2 متره ولی تو زمین های قناس ممکنه این حد پیشروی مزاحمت ایجاد کنه واسه همسایه.به همین دلیل طرح تفصیلی میگه پیشروی زمین های قناس به اندازه پلاک مجاور باید باشه ولی سطح اشغالشون همون 60 درصده.

5-ببینید پسروی روی اضلاع طولی با سطح اشغال متفاوته.ما تو هر زمینی با توجه به محل استقرار بنا(شمال یا غرب) روی اضلاع طولی شروع میکنیم به پیشروی به اندازه 60 درصد طول اون ضلع بعلاوه 2 متر......خب ما روی هر ضلع یه نقطه بدست میاریم که جمعا میشه 2 نقطع.این دو نقطه رو که بهم وصل میکنیم محدوده طراحی مشخص میشه.حالا این محدوده ممکنه (و در بیشتر مواقع همینه)مساحتی بیشتر از 60 درصد مساحت زمین داشته باشه........یه مقداریش با درز انقطاع و نورگیر های لازم کم میشه ولی باقیماندش..........قبلا باید نورگیر غیر لازم میزاشتی تو نقشه و بعد اجرا نمیکردی و خلافش رو میدادی ولی الان اون نورگیرغیر لازم هم نیازی نیست بزاری تو نقشه و همون اول نقد حساب میکنه مازاد سطح اشغال رو.
خب در مورد چرخوندن زمین:
شما الان محور مختصات رو هم چرخوندید دیگه درسته؟یعنی از سمت شمال پیشروی کردید؟بعد همسایگی ها بمانند سابقه؟
خدارو شکر که زمین ما این شکلی نبود:)ولی اگه بفرض هم این شکلی میبود(از لحاظ چرخش )ممکن بود با توجه به همسایگی ها و وضعیت گذر محل استقرار بنا رو غرب تعیین کنند.
ولی ما همینطوری که شما فرض کردید فرض میکنیم.شما الان 2 نقطه پیشروی رو تعیین کردید و بهم وصلش کردید و مساحت بدست اومده خیلی کمتر از 60 درصده.
تو حالت قبلی ما دو نقطه رو بهم وصل کردیم و مساحتمون از 60 درصد بیشتر بود و ما عقب نشینی کردیم. حالا شما دو نقطه خودتون رو بهم وصل کردید و مساحتتون کمتر شده پس باید بصورت پله ای به سمت جنوب جلو بریم تا به مساحت لازمه برسیم.ولی دقت کنید اینا همش فرض بود.زمین جدید باید با همسایگی های جدید و گذر های جدید و محل استقرار جدید بررسی بشه.

6-آره مساحت زمین 897 متر مربعه.پس از اصلاحیش شده 877 متر مربع......سطح اشغال رو براساس مساحت سند در نظر میگیریم.(حق مالک ضایع نشه)آره احتمالا اشتباه فرستادم.(اونقدر از فایل ها کپی میگیرم اخرش نمیدونم کدوم درسته کدوم غلط)مساحت درست همون 538 متره(البته زیاد اختلاف نداره)
نه دیگه طبق توضیحات بند 5 اون 2 متر پیشروی ربطی به سطح اشغال نداره.اون 2 متر تو بحث پیشری عنوان میشه.
ببخشید ممکنه اشتباه تایپی زیاد باشه.

آخرین ویرایش:

RZGH

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید. شما فوق العاده اید......... ممنون از این اطلاعات مفیدتون
من نمی دونم این سوال رو باید اینجا بپرسم یا نه!! یه پیش زمینه ای در مورد شاپ درایینگ می خوام .....
سخته یا راحت میشه یاد گرفت ؟؟ درچه حدی هست؟؟ برای کسی که رشته ش معماریه و هیچ آشنایی نداره به نظرتون میشه تویه دوره کار آموزیه یک ماهه شاپ درایینگ یادگرفت؟؟ تکلا همون ایکس استیله دیگه؟؟ کلن چه پیش نیازهایی می خواد؟؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید. شما فوق العاده اید......... ممنون از این اطلاعات مفیدتون
من نمی دونم این سوال رو باید اینجا بپرسم یا نه!! یه پیش زمینه ای در مورد شاپ درایینگ می خوام .....
سخته یا راحت میشه یاد گرفت ؟؟ درچه حدی هست؟؟ برای کسی که رشته ش معماریه و هیچ آشنایی نداره به نظرتون میشه تویه دوره کار آموزیه یک ماهه شاپ درایینگ یادگرفت؟؟ تکلا همون ایکس استیله دیگه؟؟ کلن چه پیش نیازهایی می خواد؟؟

سلاممممم.
خیلی ممنون.شما لطف دارید:gol:
آره ممنون که اینجا پرسیدید.:gol:
شما شروع کنید هر سوالی داشتید با تصویر همینجا یا تو تاپیک سازه مربوط به این پروژه بپرسید ما هم حتما در حد سوادمون کمکتون میکنیم.
ببینید شاپ دراوینگ اسکلت علم نیست.یه جور تکنیکه برای تهیه نقشه های اجرایی اسکلت.نقشه هایی که محاسب میده اصلا قابل اجرا نیست.یعنی قابل اجرا هست ولی نهایتا اسکلتی میشه که ناظر باید دستور تخریبش رو بده.
شاپ دراوینگ میاد براساس آیین نامه و ظوابط موجود در خود نقشه که از مباحث ملی گرفته شده محل اتصال ورق ها و وصله های ستون ها و تیر ها و ....و همچنین محل نصب زیر سری ها و نبشی ها و ....رو مشخص میکنه.
مثلا در نقشه های اسمبلی محل دقیق کوچکترین قطعات مشخص شده.شما این نقشه هارو به هر کاگری بدید دیگه هیچ مشکلی نداره.ولی اسکلت هایی که بدون شاپ بدست جوشکار ساخته میشه پر از مشکلات آیین نامه ایه.ولی شما به همون اسکلت نگاه کنید میبینید منطبق بر نقشه های سازست ولی کلی ایراد داره.
ببینید رشته ما خیلی وسعت داره.شما با همه چی میتونید درگیر بشید.الان ستون گذاری رو معمار انجام میده.دهانه ها رو معماری تعیین میکنه و .....پس اطلاعات سازه ای حتما داره و باید داشته باشه.
آره تو همین مدت هم میتونید یاد بگیره.
تکلا همون ایکس استیله.با تکلا کار محاسبات سازه هم انجام میدن ولی تو ایرات جا نیفتاده این مورد از کاربردش (چون ورژن های قفل شکستش آنالیز رو انجام نمیده)
ما بچه های معماری که نرم افزارهای سخت معماری نظیر مکس رو که درگیر بودیم دیگه کار کردن با این نرم افزار ها برامون خیلی آسونه.یه کلاس برید خیلی زود مسلط میشید.
من خودم یاد گرفتم و با همون، یه یک سالی تو یه شرکت مشاور بازرسی کار کردم.الان دیگه کار نمیکنم.یعنی فرصتش پیش بیاد انجام میدم ولی برام در الویت نیست.ولی خیلی عالیه.بعد همین تسلط به این تکنیک کمکتون میکنه در بحث نظارت.
ما واسه کنترل مضاعف که با مهندس پایه 2 سازه میریم خیلی از ایرادات سازه رو به محض ورود به ساختمان نشون میدیم به این مهندسه.بنده خدا کلی تعجب هم میکنه.این بخاطر همون ریز شدن در جزئیات سازست.

پیش نیازش تسلط کامل به نقشه های سازست.اینکه تمام دیتیل هارو رعایت کنید.حالا خواستید شروع کنید میتونید از همین نقشه های این پروژه شروع کنید.دیتیل زیادی هم داره.

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلاممممم.
خیلی ممنون.شما لطف دارید:gol:
آره ممنون که اینجا پرسیدید.
شما شروع کنید هر سوالی داشتید با تصویر همینجا یا تو
تاپیک سازه مربوط به این پروژه بپرسید ما هم حتما در حد سوادمون کمکتون میکنیم.
.
سلام
این تاپیک یک گنجینه ب تمام معناست:D
خدا قوت و دست مریزاد
این تاپیک سازه ک گفتیدایجاد شده؟من نتونستم پیدا کنم.. لینکشو لطف میکنید؟؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
این تاپیک یک گنجینه ب تمام معناست:D
خدا قوت و دست مریزاد
این تاپیک سازه ک گفتیدایجاد شده؟من نتونستم پیدا کنم.. لینکشو لطف میکنید؟؟
سلامم.
ببخشید دیر جواب دادم.
خواهش میکنمم.
:gol::gol::gol:
آره تاپیکش ایجاد شده و تموم شد مباحثش.مگر اینکه سوالی باشه.لینک های مبحث های مختلفش رو تو تاپیک شماره 1 گذاشتم.

بالا