[ آموزشی ] فرایند طراحی معماری

[ آموزشی ] فرایند طراحی معماری

• مجموع رای دهندگان
    20

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسکیس 3 کامل

اسکیس 3 کامل

خوب امیدوارم عید به همه خوش گذشته باشه و کاملا انرژی گرفته باشین...
نه اینکه کل انرژی هاتون ر ازدست داده باشین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@

http://up.iranblog.com/Files/26aeb8ac50f844dca22e.jpg

@

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز عکسا دیده نمیشن اگر ممکنه اصلاحشون کنید ممنون

علیک سلام
توی کامپیوتر من که میاد!!!!!!!!!!!!!
اگه لینکش بپره منم نباید ببینم!!!!!!!!!!!!!!
نمیدونم چه بلایی سرش اومده؟
سعی میکنم درستش کنم

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید
البته من نمیدونم هدفگذاری شما از اول چی بوده، اگه تمرین اسکیس و لذت بردن هست که خیلی هم خوبه ولی اگه هدفتون آمادگی برای اسکیس ارشد هست این شیوه اسکیس دیگه منسوخ شده. دیگه خبری از شیت 50*70 و شیت بندی و پر کردن جاهای خالی شیت با دیاگرام و روند طراحی و تلفیق و ترکیب نما و پرسپکتیو و... نیست. بدلیل زیاد شدن داوطلبا و کمبود میز مناسب، شیت های آ3 میدن و تو هر کدوم فقط باید مورد خواسته شده رو ترسیم کنیم. کار بیشتر آیتمی شده و امتیاز دهی مشخص تر. میشه گفت بهتر شده از برخی جهات ولی کلا تغییر کرده نسبت به این سبکی که مال دو سال پیش بود.

62HAMID62

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

با سلام و خسته نباشید
البته من نمیدونم هدفگذاری شما از اول چی بوده، اگه تمرین اسکیس و لذت بردن هست که خیلی هم خوبه ولی اگه هدفتون آمادگی برای اسکیس ارشد هست این شیوه اسکیس دیگه منسوخ شده. دیگه خبری از شیت 50*70 و شیت بندی و پر کردن جاهای خالی شیت با دیاگرام و روند طراحی و تلفیق و ترکیب نما و پرسپکتیو و... نیست. بدلیل زیاد شدن داوطلبا و کمبود میز مناسب، شیت های آ3 میدن و تو هر کدوم فقط باید مورد خواسته شده رو ترسیم کنیم. کار بیشتر آیتمی شده و امتیاز دهی مشخص تر. میشه گفت بهتر شده از برخی جهات ولی کلا تغییر کرده نسبت به این سبکی که مال دو سال پیش بود.

با سلام
میشه راجع به امتحان عملی میگید تغییر کرده بیشتر توضیح بدید
مثلا چیا میخان؟
اگه امکانش هست یه توضیح کاملیم درباره دیاگرام بدید که چه چیزایی مد نظره
ممنون میشم

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
پارسال 3تا شیت A3 دادن. البته در حقیقت A3 نبودن، بلکه نصف 50*70 بودن...این مواردو میخواستن:
پلان: 40 نمره
برش: 20 نمره
پرسپکتیو: 40 نمره.
تاکیدم کرده بودن تحلیل محلیل نذارید.

پارسالم که 50*70 داده بودن که شیت بندی شده بوده خودش و گفته بودن تو هر کدوم از قسمتا مورد خواسته شده رو بکشید که فکر کنم پلان، نما، برش و تحلیل بود. پرسپکتیو هم نداشت اصلا.(خوش بحالشون!)

دیاگرام هم مثل اقلیم، تحلیل سایت و روند طراحی جزو بخش تحلیل هست اگه بخوان. توی دیاگرام روابط قسمتای مختلفو مشخص میکنیم و اینکه رابطه درجه 1 داره یا درجه2.(اصلی یا فرعی).

ولی کلا من حدس میزنم امسال هم دیاگرام و تحلیل کلا ندن. چون یچیزی هست که تقریبا همه بلدن و چیزایی هست که گفتنش بیشتر حالت پرکردن شیت داره. بیشتر روی پلان، نما، برش و پرسپکتیو تمرین کنیم بهتره ( در یک کلام همه چی :))

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید

علیک سلام
شما هم خسته نباشید
اسم اینجا طراحی فرم در معماریه...
اول فقط فرم ر گفتم یعنی بدون در نظر گرفتن اقلیم و عملکرد
بعد شروع کردم با موضوع و عملکرد

این اسکیسا همون طراحی فم هستن با موضوع یعنی عملکرد و اقلیم...
البته میدونید که سبک کار توی اینجااینجوریه که حجم و پلان و سایت و مقطع و نما ر باهم و در یک پروسه طراحی میکنم که نمونه هاش همون چیزاییکه این اواخر گذاشتم

با نگاه به کنکور امسال دانشگاه آزاد

همین.........................
کلا من خودم منسوخ شدم چه برسه به روش کارم...

اینها هم هیچکدوم 50*70 نیستن که!!!!!!!!!
همشون کاغذ آ3 معمولین که پارسال 5 تا بهمون داده بودن...

ممنون از نظر لطفی که به بنده و کارهام داشتین...
خوشحال شدم
موفق باشید ایشاللا

من هرگز اونقدر سواد تئوری نداشتم که بخوام نمره بیارم و از مرحله اول رد بشم.........
حفظ کردن واسم عذابه...
اما مثلا اینکه یه بنای معماری که 4 سال پیش دیدم ر میتونم بدون نگاه کردن به عکسش از رو حافظه بکشم...

عاشق بناهای سنتی و گنبد و تاق و از اینجور چیزام
به هر حال هر کسی یه تواناییها و علایقی داره

حالا یکی تواناییهاش مثل من خیلی محدوده و یکی مثل سایر دوستان خیلی زیاد

به هر حال
ممنون شدم از توجهتون

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
پارسال 3تا شیت A3 دادن. البته در حقیقت A3 نبودن، بلکه نصف 50*70 بودن...این مواردو میخواستن:
پلان: 40 نمره
برش: 20 نمره
پرسپکتیو: 40 نمره.
تاکیدم کرده بودن تحلیل محلیل نذارید.

پارسالم که 50*70 داده بودن که شیت بندی شده بوده خودش و گفته بودن تو هر کدوم از قسمتا مورد خواسته شده رو بکشید که فکر کنم پلان، نما، برش و تحلیل بود. پرسپکتیو هم نداشت اصلا.(خوش بحالشون!)

دیاگرام هم مثل اقلیم، تحلیل سایت و روند طراحی جزو بخش تحلیل هست اگه بخوان. توی دیاگرام روابط قسمتای مختلفو مشخص میکنیم و اینکه رابطه درجه 1 داره یا درجه2.(اصلی یا فرعی).

ولی کلا من حدس میزنم امسال هم دیاگرام و تحلیل کلا ندن. چون یچیزی هست که تقریبا همه بلدن و چیزایی هست که گفتنش بیشتر حالت پرکردن شیت داره. بیشتر روی پلان، نما، برش و پرسپکتیو تمرین کنیم بهتره ( در یک کلام همه چی :))

پرسپکتیو هم نداشت اصلا.(خوش بحالشون!) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اما من نمیدونم مگه پرسپکتیو چیه که از نبودنش خوشحال بشیم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

یه سوال مهمتر : مگه میشه یه بنایی ر طراحی کرد در حالیکه هیچ فکری به حال آنچه که شخص از اون میبینه نکرد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

مثل پلان و نما و مقطع باید پرسپکتیو ( یعنی دید ناظر نزدیک و دور(پرنده) هرکدام جدا) طراحی بشن...

همونطوری که میدونین نما اونچیزی نیست که ناظر میبینه................
فاصله ها یعنی دوری و نزدیکی که معلوم نمیشه از نما.........

بدون طراحی حجم دیگه طراحی معماری چه معنی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شاید هم من اشتباه میکنم

نمیدونم واللا
ولی اونچیزیکه من یادگرفتم از اینور و اونور اینجوریه...

خدا استادم ر هرجا هست موفق نگهداره...
2سال پیش که طرح 2 داشتم بهم گفت از حجم شروع میکنی و یه ترم تمام حجمم ر تایید نکرد تا این فکر که پلان بزنی و اکسپلود کنی ر واسه همیشه از سرم انداخت بیرون

حجم طراحی کنین ببینین چقدر جالبه........................................

جلد دوم کتاب آقای طایفه که طراحی فرم ر یاد داده ر ببینین کمکتون میکنه ایشاللا...

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست من، کاملا درست میگی. توی معماری حجم اهمیت ویژه ای داره. چون پرسپکتیو مهمترین و توی چشم زن ترین بخش شیت هست، ممکنه تو قضاوت نهایی داورا تاثیر بذاره. یعنی چشمشونو بگیره. فکر میکنم دلیل حذفش تو اسکیس پیارسال این بوده. یعنی حدس میزنم، باید از خودشون بپرسی. منم از این جهت گفتم خوش بحالشون چون یه قسمت سخت و وقت گیر کارشون حذف شده. آدم واقعا تو کنکور میمونه اگه تجربه نداشته باشه. من پارسال که سال اولم بود، 3 ساعت پلانم طول کشید فقط ! اصلا دستم بند اومده بود...دیگه به پرسپکتیو نرسیدم کلا. باید تمرین کرد. همانا آنان رستگارانند.

دستتم قویه، حتما موفق میشی. سعی کن دید ناظر بیشتر بزنی. احتمال اینکه دید پرنده بیاد کمه. چون تو واقعیت هم پیش نمیاد که از بالا به بنایی نگاه کنیم.

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست من، کاملا درست میگی. توی معماری حجم اهمیت ویژه ای داره. چون پرسپکتیو مهمترین و توی چشم زن ترین بخش شیت هست، ممکنه تو قضاوت نهایی داورا تاثیر بذاره. یعنی چشمشونو بگیره. فکر میکنم دلیل حذفش تو اسکیس پیارسال این بوده. یعنی حدس میزنم، باید از خودشون بپرسی. منم از این جهت گفتم خوش بحالشون چون یه قسمت سخت و وقت گیر کارشون حذف شده. آدم واقعا تو کنکور میمونه اگه تجربه نداشته باشه. من پارسال که سال اولم بود، 3 ساعت پلانم طول کشید فقط ! اصلا دستم بند اومده بود...دیگه به پرسپکتیو نرسیدم کلا. باید تمرین کرد. همانا آنان رستگارانند.

دستتم قویه، حتما موفق میشی. سعی کن دید ناظر بیشتر بزنی. احتمال اینکه دید پرنده بیاد کمه. چون تو واقعیت هم پیش نمیاد که از بالا به بنایی نگاه کنیم.

سلام

حرف شما هم کاملا صحیح هست.

بله عدم تجربه منم پارسال بیچاره کرد . با اینکه هنوز طرح 3 داشتم اما بازم بد نبود شکر .
ایشاللا امسال.................

اما پرسپکتیو دید ناظر مهمترین مدرکیه که روش کار کیکنم اونم نه با راندو خیلی سبک مثل این شیتاییکه میبینین...

به شدت رنگ میزارم روی شیت دوم که یه پرسپکتیو بزرگ دید ناظر از ورودی اصلی مجموعه هام هست . . .

هر 5 تا صفحه ر فکر کردم که توی هرکدومش چی بزارم...
یه سناریویی داره واسه خودش...

صفحه اول فقط یه معرفی و ایمیج کلی از کارم هست که به توجه به ایده های اصلی طراحی شکل میگیرن...

اما درمورددیاگرام که فرموده بودین همه بلدن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
این حرفتون واسم خیلی جالب و عجیب بود...

روند طراحی یا همون ایده های اصلی طراحی که بصورت دیاگرام کشیده میشن مهمترین قسمت کارن...

اینکه شما از کجا به طرح رسیدین و ایدتون چی بوده...

دقت کنید به ایده مرحوم میرمیران واسه کتابخونه ملی و غیره

و دقت کنید به بالای همه شیتای کتاب آقای طایفه و کتاب جدید دکتر صدیق ( که خیلی گرونهههههههههههههههههههههههههههههههههه . نتونستم بخرم . جلد اولش 28500 بود !!!!!!!!!!!
آخه چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تازه9 جلده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )

به هر حال این ر مطمئن باشید که روند طراحی و راه رسیدن به طرح بیشترین نمره ر داره...

از توجهتون متشکرم

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیز..
خسته نباشی. اینجا هیچکدوم از عکسارو نشون نمیده...
چه کنم؟
میخوامشون... :(

علیک سلام

ممنون

راستش عکسا توی کامپیوتر من که میان...!!!!!!!!!
اما عکسای صفحات اول از وقتی پارسا اسپیس خراب شده باز نمیشن... متاسفانه

اما عکسا از صفحه 16 که مال همین چند وقت اخیر هستن باز میشن...

چرا واسه شما باز نمیشن ر نمیدونم...

به حرحال بنده عذرخواهی میکنم

lili1122

عضو جدید
خواهش میکنم... شما که مقصر نیستی :) ، از صفحه 16 به بعدو تونستم بگیرم
بازم خیلی ممنون از زحماتت
امیدوارم موفق باشی در تمام مراحل. در پناه حق...
راستی یه زحمتی اگه در زمینه ی اسکیس ارشد هم توضیح بدی خیلی عالی میشه
بازم خیلی خیلی تشکر....
:)

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم... شما که مقصر نیستی :) ، از صفحه 16 به بعدو تونستم بگیرم
بازم خیلی ممنون از زحماتت
امیدوارم موفق باشی در تمام مراحل. در پناه حق...
راستی یه زحمتی اگه در زمینه ی اسکیس ارشد هم توضیح بدی خیلی عالی میشه
بازم خیلی خیلی تشکر....
:)

سلام
سلامت باشید
خوشحال شدم که تونستین بگیرین...

زحمت که نیست . دوست دارم . یعنی دوست داشتم یه یادگاری از خودم توی باشگاه بزارم...
همین

اما اسکیس ارشد : یه موضوع به شما میدن و شما باید در موردش طرح بزنید

ایده و روند طراحی خیلی مهمه و همچنین نحوه ارائه . . .

باید خیلی سریع عمل کنید
چون فقط 4ساعت وقت دارید...
و 5تا کاغذ...

تا میتونین تمرین کنید روی موضوعات مختلف تا سر جلسه گیج نشید...

بازم توضیح مینویسم ایشاللا
اگرم دیر شد ببخشید کمی کسالت داشتم

به زودی آخرین نمونه های تمرینای کنکورم میزارم تا ببینین...

lili1122

عضو جدید
سلام بازم تشکر...
راستی حالا که داریم زحمت میدیم، پس یکی دیگه ام روش!!
میخواستم نظرتو راجع به ارائه پایان نامه بدونم..
پوستر درست کنیم یا نه خودمون راندو کنیم؟!!
نمونه کار داری بذاری؟!!
خصوصا اگه هتل باشه...
باز خیلی ممنون، خیر از جوونیت ببینی...

ایتوک

عضو جدید
ممنون از این نقد ساده و روان.میدونم بدرد خیلی از بچه ها میخوره.دستتون درد نکنه.

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بازم تشکر...
راستی حالا که داریم زحمت میدیم، پس یکی دیگه ام روش!!
میخواستم نظرتو راجع به ارائه پایان نامه بدونم..
پوستر درست کنیم یا نه خودمون راندو کنیم؟!!
نمونه کار داری بذاری؟!!
خصوصا اگه هتل باشه...
باز خیلی ممنون، خیر از جوونیت ببینی...

سلام از بندست
بازم خواهش میکنم . قابلی نداشت...

اما پایاننامه :

من خودم همیشه دستی کار میکنم...
از پوسترای چند متری که با مکس و فتوشاپ درست میشن خوشم نمیاد...

پایاننامه خودم یه مسجد هست توی بازار رشت خودمون...

از تو رسالش 3تا مقاله درآوردم که میخوایم با همکاری خانم دکتر (استاد راهنمام) داریم میفرستیم واسه معماری و فرهنگ...
البته چاپ شدن یا نشدنش با خداست . واسم دعا کنید...
چند ماهه روش کار میکنم
تا تابستونم فرست دارم تحویل بدم...

نمونه مال بچه های دانشکده همه بنرای بزرگ فوتوشاپی بود اوناییکه من دیدم ولی دیر گفتین وگرنه عکس میگرفتم...............

معمولا چون ارائه های معمارانه دستی ر دوست دارم از اونا عکس میگیرم...

اگه نمونه پیدا کردم چشم عکس میگیرم و میزارم ایشاللا

lili1122

عضو جدید
سلام از بندست
بازم خواهش میکنم . قابلی نداشت...

اما پایاننامه :

من خودم همیشه دستی کار میکنم...
از پوسترای چند متری که با مکس و فتوشاپ درست میشن خوشم نمیاد...

پایاننامه خودم یه مسجد هست توی بازار رشت خودمون...

از تو رسالش 3تا مقاله درآوردم که میخوایم با همکاری خانم دکتر (استاد راهنمام) داریم میفرستیم واسه معماری و فرهنگ...
البته چاپ شدن یا نشدنش با خداست . واسم دعا کنید...
چند ماهه روش کار میکنم
تا تابستونم فرست دارم تحویل بدم...

نمونه مال بچه های دانشکده همه بنرای بزرگ فوتوشاپی بود اوناییکه من دیدم ولی دیر گفتین وگرنه عکس میگرفتم...............

معمولا چون ارائه های معمارانه دستی ر دوست دارم از اونا عکس میگیرم...

اگه نمونه پیدا کردم چشم عکس میگیرم و میزارم ایشاللا

سلام دوست عزيز...
ممنون از راهنماييت..
اگه نمونه كاراي دستي ام داري بزار ممنون ميشيم ازت،
كاراي پوستر شده هم اگه بتوني گير بياري و بذاري كه ديگه نور علي نور ميشه...
بازم خيلي خيلي ممنون
خير از جوونبيت ببيني..
خدا قوت..
يا علي:gol:

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسکیس 9

اسکیس 9

سردر ورودی دانشگاه :

البته کشیدن پرسپکتیوای اینجوری کمی سخته واسه کساییکه کمی کمتر تمرین دارن...

اما برای اینکه قدرتتون ر به رخ مصححین بکشین یه چیزایی توی طرحتون بزارین که کمی خاص باشه...
فرق داشته باشه دیگه

شاید اصلا این چیزا نمره نداشته باشن اما به نظرم قدرتتون ر به رخشون بکشین تا مجبور بشن روی طرح شما یه جور دیگه ای نگاه کنن...

@

@

ترکیبی از چند نوع طاق مال ادوار مختلف تاریخی ایرانه...

ترکیب طاق با قوس و کاشیکاری های سنتی...

كانسپت

عضو جدید
تجسم خلاق در تركيب بندي فرمها

تجسم خلاق در تركيب بندي فرمها

يكي از مهمترين عوامل موفقيت يك معمار قدرت تجسم آن معمار در زمينه تركيب بندي فرمها در فضاست
فضا ذاتا" شكل خاصي ندارد وتوسط عناصر بصري و رابطه بين آنها قابل درك ولمس ميشود
تمام موجودات از اين رابطه براي بهبود بخشيدن به مكان زندگي خود استفاده ميكنند. قدرت تفكر وخلاقيت انسان امتياز بزرگي به شمار مي آيد براي همين ميتوانند از رابطه بين عناصر به خوبي بهره بگيرند.

پیوست ها

• fresh-home-interior-design.jpg
    fresh-home-interior-design.jpg
    49.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

كانسپت

عضو جدید
تمرين

تمرين

به چالش كشيدن ذهنها گاميست درجهت فعال كردن بخش خلاق ذهن
براي همين يه تمرين ميذارم تا ببينيم كي خلاقتره
در اين تمرين شما بايد يك كاناپه متناسب با فضا طراحي كنيد براي راحتي كار يه كادر در قسمت پايين عكس قرار دادم

.

پیوست ها

• Design-it.jpg
    Design-it.jpg
    45.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

ar_arc_f

عضو
بهترین تاپیک

بهترین تاپیک

سلام دوست عزیز! اینی که مطرح کردی واقعا موضوع جالبیه اما خیلی خوبه که بر یه پایه و اساس دقیق تری مطرحش کنیم مثلا بگیم طراحی این مبل از لحاظ راحتی یا فرم یا روانشناسی یا هر چی دیگه ای که هدف مشخص باشه، نظرت چیه؟

كانسپت

عضو جدید
بخشي از خلاقيت ذاتي و خداداديست وبخش مهم خلاقيت پرورش ورشد دادن آن است
وقتي ما به آموخته هايمان بسنده كنيم مطمئنا" ذهن ما رشد نخواهد كرد . هنگامي كه ما موفق به گرفتن گواهينامه رانندگي ميشويم خوشحاليم كه مدركي تازه گرفته ايم اما اگر پشت فرمان ننشينيم ورانندگي نكنيم آن مدرك به هيچ دردي نخواهد خورد چه بسا بعد از مدتي رانندگي هم از يادمان برود . پيشرفت در هر كاري مستلزم پيگيري و پژوهش مداوم وافزودن به تجربه ها و دانسته هاي خويش است .پا را فراتر از چارجوب هاي آموزشهاي عمومي بگذاريد .
خوشحال ميشم كه بنده را در اين تاپيك همراهي كنيد .
منتظر تمرينات افزايش ظرفيت ذهن خلاق باشيد.:heart:

Pedram-viva

کاربر بیش فعال
سلام.
ما در مقدمات طراحي2 مهد كودك كار كرديم
و الان واسه طرح1 داريم مسكوني كار ميكنيم
اطلاعات خوبي بود

عطر بارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
از کانسپت تا طرح (روند طراحی)

از کانسپت تا طرح (روند طراحی)

موضوع از کانسپت تا طرح (روند طراحی)
چکيده
در معماري، هر طرح يك سيستم است . با استفاده از اين جمله سيستمی برای روند طراحی تهيه کرده ام که عبارت است از:
طراحي فرايندي است که از تفکر شروع و به يک محصول ( بنا ) ختم مي شود .
محصول ( بنا ) تجسم و تخيل تفکر
عوامل موثر بر کانسپت در طراحی:هدف- تحليل سايت و مکان يابي ساختمان- عوامل فرهنگي اجتماعي- عوامل جغرافيايي- شرايط آب و هوايي- برنامه فيزيکي طرح- خواسته کار فرما-
مقياس و تناسبات- بررسي مصالح و تکنولوژي ساخت بنا- ابعاد انساني و فضاهاي معماري (حرايم)و الزامات تاسيساتی
روش هاي مختلف طراحي معماري: 1-روش طراحي فرم گراکه برای براي طراحي بناهايي مثل سينما , تئاتر , موزه , فرهنگسرا و تا حدودي مذهبي ميتوانيم از چنين سبک و سياقي استفاده کنيم .
و2-روش طراحي عملکردگرا که براي طراحي ساختمان هايي مثل بيمارستان , مدرسه ها و برج هاي مسکوني مورد استفاده قرار مي گيرد .
فرم و معنا در آفرينش معماري:آفرينش معماري همواره با دو مقوله اساسي سر وکار داشته است: فرم يا شکل و مفهوم يا معنا. اين دو مقوله که به ترتيب جنبه;هاي صوري و معنايي معماري را تشکيل ميدهند، از بحث;انگيزترين مقولات در طول تاريخ معماري بخصوص معماري معاصر بوده;اند.
آفرينش فرم در معماري: فرم يکي از مقولههاي اساسي آفرينش معماري به شمار مي;آيد. در واقع سنگينترين وظيفهاي که براي معمار ميتوان قائل شد، آفرينش فرم است، چرا که معمار بايستي در اين مرحله با به کار گرفتن ماده زيبايي بيافريند، يعني سختترين موجوديت را براي انتقال ظريفترين معناها بکار گيرد.
نقش فرم در آفرينش معماري: براي معماران که از ديدگاه آفرينشي در فضاي معماري به فرم مي;نگرند، آفرينش فرم از اهميتي بسيار برخوردار است، زيرا معمار در آفربنش فضا آنچه را ميخواهد بگويد، با استفاده از فرم ابراز ميکند، همچنان که موسيقيسازان، نقاشان، شاعران و فيلمسازان نيز هريک به زبان و بيان خاص خود آنچه را در دل دارند، از طريق صوتها، کلامها و رنگها به مخاطبان خودشان انتقال ميدهند. فرم چه در موسيقي، چه در معماري و چه در شعر، بعدهاي ذهني را مينماياند و تنها راه ممکن براي انتقال مفهومي خاص از سوي آفريننده اثر به استفادهکننده و مخاطب است.
تشخيص فرم: خصوصيت عملكردي فضا، به دنبال صفتهاي فرمال فضا مي آيند و وقتي ما اتاق را ساختيم، خود به خود عملكرد را تعيين كرده ايم . بنابراين در معماري، يعني در ساختن فضاها، ما به منظور دستيابي به فونكسيون بايد از فرم شروع كنيم .
فرم و فضاي معماري: عناصر فرم و فضا همراه يكديگر واقعيت معماري را تشكيل مي‌دهند. وقتي فضا توسط عناصر تشكيل دهنده فرم شروع به حبس شدن، محصور شدن، شكل گرفتن و سازماندهي شدن مي‌كند، معماري بوجود مي‌آيد

منبع

بالا