آمادگی برای کنکور ارشد مرمت

amatist

عضو
سلام دوستان نمیدونم چرا تو بخش گرایش های معماری بخش آمادگی برای کنکور ارشد مرمت اصلا فعال نیست:confused:،برای همین من گفتم اینجا که فعالیت برای کنکور خیلی زیاد هست یه تاپیک بسازم و هرکس دوست داره برای این کنکور آماده بشه بیاد و بهم دیگه کمک کنیم.;)
برای شروع بریم سراغ منابع که تا جایی که من دیدم سایت مهرازی خیلی منبع معرفی کرده که شامل اینا میشن:

آسیب شناسی:

1. آسیب‌شناسی بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی (اصلی) *
2. تکنولوژی مرمت معماری (اصلی) *

1. آسیب‌شناسی خوشنویس (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)
  2. فيلدن (تکمیلی) (نایاب)
  3. کاربری پژوهش‌های آزمایشگاهی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی (تکمیلی)

سازه:

1. جزوه سازه بناهای سنتی انجمن مهرازی ایران (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)
  2. جزوه سازه‌های سنتی دکتر تهرانی (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)
3. مجله اثر ۲۰ و ۲۴ (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)

1. کتاب آژند و آمود و یا کتاب آمودهای ایرانی- بزرگمهری (اصلی) *
  2. نیارش سازه های تاقی - معماریان (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)
  3. دوازده درس مرمت (اصلی) *
6. فرهنگ مهرازی ایران (تکمیلی) *
7. مطالعه سری مجلات اثر و صفه

تاریخ معماری:

1. آشنایی با سبک شناسی معماری ایران ـ پیرنیا (اصلی) *
  2. آشنايي با معماري اسلامي ايران ـ پيرنيا یا معماری ایرانی - معماریان (اصلی) *
  3. مروری بر 50 سال باستان‌شناسی ایران – عزت‌الله نگهبان (اصلی) *
  4. مجلات معماري و فرهنگ شماره‌هاي: 15 و 16 و 18 و 19 – ویژه معماری معاصر ایران (اصلی) (كمياب) و یا کتاب معماری معاصر ایران - بانی مسعود *
  5. سیر هنر در تاریخ ۱ و ۲ «پيش‌دانشگاهي» (اصلی) *
  6. آشنايي با ميراث هنري و فرهنگي ايران (بخشهاي مربوط به معماري) «پيش‌دانشگاهي» (اصلی) (كمياب)*
    7. معماری جهان ـ زارعی (اصلی)
    8. معماری اسلامی – هلین براند (اصلی) *
  7. ابنيه سنتي ـ وحيد قباديان (تکمیلی) *
  8. از شار تا شهر ـ حبيبي (تکمیلی) *

مبانی نظری مرمت:

1. تاریخ حفاظت معماری (ترجمه‌ی طالبیان) (اصلی) (خلاصه این کتاب در انجمن موجود است = شماره 4)*
  2. سه مقاله تخت عنوان: (1. اندیشه‌پردازان، منشورها، معاهدات و توصیه‌های جهانی مرمت شهری / 2. مروری بر قوانین زمین شهری / 3. مروری تحلیلی بر سیاست‌های نوسازی و بهسازی شهری در اروپای غربی) (اصلی) (نایاب) – این مقالات را می‌توانید از بخش مقالات آموزشی سایت در بخش مبانی نظری مرمت دانلود نمائید، لازم به ذکر است که جهت ورود به این بخش و امکان مشاهده و دانلود مقالات باید در سایت عضو باشید
  3. باز زنده‌سازی شهرها و بناهای تاريخی ـ دکتر فلامکی (اصلی) *
  4. مجلات هفت شهر با موضوعات مرمت و مرمت شهری (شماره های 1 و 2 و ۳ و ۴و ۱۱ و ۱۲و ۱۳) (تکمیلی و اصلی) (نایاب) - این مجلات در بخش دانلود کتاب‌های مرمتی قابل دسترسی و دانلود می‌باشند
  5. مبانی نظری - رضازاده (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)
  6. مبانی نظری خوشنویس (اصلی) (نایاب) (موجود در انجمن)
  7. منظرهای فرهنگی (دکتر طالبیان) (اصلی) (نایاب)
  8. مرمت شهری ـ دکتر سيد محسن حبيبی (اصلی) *
  9. مجلات آبادی شماره‌هاي: ۴۵ و ۴۹ و 51 و52 (اصلی)
  10. تئوری مرمت (سزاره براندی/ ترجمه پیروز حناچی) (اصلی) *
  11. راهنمای مدیریت برای محوطه‌های میراث جهانی (یوکایوکیلتو / ترجمه پیروز حناچی) (اصلی)*
  12. بررسی تطبیقی تجارب مرمت شهری در ایران و جهان (حناچی و دیگران) (اصلی) *
  13. سيری در تجارب جهانی مرمت شهری «از ونيز تا شيراز » ـ دکتر فلامکی (اصلی) (تصاویر این کتاب مهم می‌باشند) *
  14. مجموعه مقالات اولین سمینار وجود و آینده مراکز مسکونی تاریخی (به کوشش دکتر فلامکی) (اصلی)*
  15. جزوه‌ی بافت شهید بهشتی (اصلی) (موجود در انجمن)
  16. نظریه‌ای بر تئوری مرمت شهری – فلامکی (اصلی) (خلاصه این کتاب در انجمن موجود است = شماره 4) *
  17. نوسازی و بهسازی شهری – فلامکی (مباحث مربوط به لغات و اصطلاحات) (اصلی) *
18. رهنمودهایی برای بازآفرینی شهری در منطقه مدیترانه - آیدین جوانی (اصلی) *
19. بازآفرینی شهرها، میراثی برای آینده (حناچی و مهدوی‌نژاد) (اصلی) *
20. مرمت آثار معماری (رضازاده) (اصلی) *

زبان :

1. زبان عمومي (اصلی)
  2. Architectuer - رستگارپور (دروس ۱۵ و ۷ و ۸ و ۱۴) - دروس از راست به چپ به ترتیب اولویت ذکر شده (اصلی)*
  3. ۵۰۴ لغت (اصلی)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
البته من فکر نمی کنم همه ی اینا اصلی باشن و اینکه واقعا نمیشه اینهمه کتاب و جزوه رو خوند و مسلط شد!:eek::razz:
حالا از بین دوستان اگه کسی شروع به خوندن کرده و تجربه داره که چیا مهمترن بگه به ماهام:smile:از هیچی دریغ نکنید دوستان جزوه،نکته،نمونه سوال هرچی که بهمون کمک کنه برا طی این مسیر تا موفقیت:)

اشکانم

عضو جدید
با سلام بچه ها قبولی مرمت راحت تر از معماریه؟یعنی درس خوندن در یه بازه زمانی مشخص برای مرمت بیشتر از معماری جواب میده؟فکر میکنم بچه هایی که هردو کنکور رو دادن بیشتر میتونن تشخیص بدن که اختلاف رتبه دو کنکورشون چقدره؟

qazal.

عضو جدید

amatist

عضو
با سلام بچه ها قبولی مرمت راحت تر از معماریه؟یعنی درس خوندن در یه بازه زمانی مشخص برای مرمت بیشتر از معماری جواب میده؟فکر میکنم بچه هایی که هردو کنکور رو دادن بیشتر میتونن تشخیص بدن که اختلاف رتبه دو کنکورشون چقدره؟

سلام،ببین دوست عزیز برای مرمت و احیا حداکثر ظرفیت دانشگاه ها برای امسال 50نفر بود که فقط هم روزانه و شبانه ی تهران،بهشتی،هنر اصفهان بود مسلما رقابت شدیدی میشه چون با رتبه ی 380 حتی مجاز به انتخاب نبودی!از این نظر باید خوب رو خودت کار کنی تا از آوردن رتبه ی زیر 50 مطمئنشی!
اما کنکور معماری،تو این کنکور چون مرحله ی دوم که اسکیس باشه تاثیر زیادی تو قبولیت تو دانشگاه های خوب میزاره باید ببینی از پس اسکیس برمیای یا نه وگرنه جفت رشته ها سختی درس خوندن خودشونو دارن و معماری درساش برات آشنا تر از مرمته!ولی اینم هست که تو معماری به جز روزانه،شبانه شانس قبولی تو غیرانتفاعی هم هست که تو مرمت نیست!

اشکانم

عضو جدید
سلام،ببین دوست عزیز برای مرمت و احیا حداکثر ظرفیت دانشگاه ها برای امسال 50نفر بود که فقط هم روزانه و شبانه ی تهران،بهشتی،هنر اصفهان بود مسلما رقابت شدیدی میشه چون با رتبه ی 380 حتی مجاز به انتخاب نبودی!از این نظر باید خوب رو خودت کار کنی تا از آوردن رتبه ی زیر 50 مطمئنشی!
اما کنکور معماری،تو این کنکور چون مرحله ی دوم که اسکیس باشه تاثیر زیادی تو قبولیت تو دانشگاه های خوب میزاره باید ببینی از پس اسکیس برمیای یا نه وگرنه جفت رشته ها سختی درس خوندن خودشونو دارن و معماری درساش برات آشنا تر از مرمته!ولی اینم هست که تو معماری به جز روزانه،شبانه شانس قبولی تو غیرانتفاعی هم هست که تو مرمت نیست!

ممنون که راهنماییم کردین:gol::gol:

amatist

عضو
بچه ها یعنی هیچ کس نیست که بخواد ارشدش رو مرمت شرکت کنه؟:cry:انتظار داشتم حداقل 4-5نفری بشیم اینجوری انگیزه ی خوندن خیلی میره بالاتر و مفیدتر میشه خوند:redface:

سماته

عضو جدید
سلام دوست عزیز . من هم میخوام مرمت بخونم و کمی شروع کردم. خوشحال میشم همراهی داشته باشم که انگیزه بیشتری پیدا کنم

amatist

عضو
وای خیلی خوبه کلی خوشحال شدم;)من فعلا دارم زبان می خونم با معماری اسلامی پیرنیا و معماری جهان.
شما چی می خونی؟برنامه ات چطوره؟
البته منم تازه 10-20 صفحه خوندم از معماریا.

سماته

عضو جدید
وای خیلی خوبه کلی خوشحال شدم;)من فعلا دارم زبان می خونم با معماری اسلامی پیرنیا و معماری جهان.
شما چی می خونی؟برنامه ات چطوره؟
البته منم تازه 10-20 صفحه خوندم از معماریا.

من زبان ( فرهنگ تصویری رو میخونم ) و تاریخ حفاظت معماری و ابنیه سنتی
برنامه ریزی خاصی هنوز نکردم راستش... شما برنامه ریزی کردی؟

amatist

عضو
من چون این ترم هم باید دانشگاه برم هم درس بخونم کمی سخته کارم،تا دانشگاه شروع نشده می خوام زبانم رو به یجایی برسون و بعد همزمان با این کتابایی که تا حالا گفتم شروع کنم مبانی نظری و آسیب بخونم.خدا کنه برسم همه رو بخونم:cry:
البته دارم دنبال یه مشاور خوب میگرم که بگه بیشتر چی مهمِ چون منابعی که تو نت هست خیلی زمانبره خوندنشون!:surprised:

سماته

عضو جدید
من منابع اصلی رو دارم. پیدا می کنم میگم بهت.
منم سرکار میرم ، وقت خالی ندارم خیلی....
اما خواستن توانستنه

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز و دوستی که این پست رو شروع کرد!!!
من خودم پیش قدم بودم ولی چون فعالیت مرمت رو اینجا ندیدم چندان تمایلی به گذاشتن پست نداشتم و از سایتهای مرتبط با مرمت استفاده میکردم..من خودم امسال امتحان دادم و تا جایی که میتونستم سعی کردم اما از شانس یا هرچیز دیگه ای که میشه گفت..سوالات امسال واقعا بی انصافانه بود و ما تو سایت مهرازی چند هفته فقط راجع به اشکالات و غلطهای موجود تو سوالات بحث کردیم و به سنجش ارایه دادیم اما خوب متاسفانه کو گوش شنوا!!!!!!! تو قسمت تالار مرمت این باشگاه هم من اطلاعاتی راجع به کتابها و قسمت دانلودش گذاشته بودم ..میتونید استفاده کنید من مجاز شدم و انتخاب رشته کردم ولی خب چه فایده با اون تعداد ظرفیتا و تعداد کم دانشگاهها:(
اینطور که معلومه هر چی پیش میریم سوالات مفهمومی تر میشن و باید با دقت خیلی بالایی مطالعه کرد و از هیچ چیز نگذشت تو امتحان از منابع درجه 3بیشتر سوال داده شده بود تا منابع مشخص شده برای کنکور و باید از همه سایتهای خبری که در مورد اثار تاریخی و تازههای مرمت اطلاع داشته باشید باید مبانی مرمت رو دقیق مطالعه کنیی و آسیب شناسی رو باید مو شکافانه خوند....ظرفیت و گرایش این رشته رو در نظر گرفت رو زبان بیشتر تمرکز کرد و...........................
اگه کاری بود بتونم حتما در خدمتم.

آخرین ویرایش:

amatist

عضو
مرسی دوستم،من همون جور که گفتم این ترم دانشگاه هم دارم اما میخوام بیشتر تمرکزم رو کنکور باشه،درسته که مرمت ظرفیتش کمه اما به نسبت متقاضیش هم کمتره و میشه با یه برنامه ی منسجم و حساب شده از پس کنکورش بر اومد:)من که خودم تا حالا هر کاریو با برنامه و دقیق انجام دادم به نتیجه دلخواه رسیدم پس اینجام میتونیم مطمئنم:w11:

حالا شما دوستای خوب هر تجربه ای دارید بیاید باهم به اشتراک بذاریم،من چون سال اولمه ارشد شرکت می کنم تجربه ی آنچنانی ندارم،اما قبول دارم زبان تو همه ی رشته ها و گرایشا خیلی موثره!راستی شما چه منابعی رو مطالعه داشتی؟بیشتر از چیا سوال اومده بود؟

آخرین ویرایش:

amatist

عضو
من منابع اصلی رو دارم. پیدا می کنم میگم بهت.
منم سرکار میرم ، وقت خالی ندارم خیلی....
اما خواستن توانستنه

شک ندارم دوستم با تلاش همیشه به موفقیت می رسیم:w10: اگه لطف کنی برامون اینجا بذاری منابعی که میخونی رو خیلی خوبه:w16:

architect_neee

عضو جدید
سلااااااااااااام دوستان عزیزم...
منم یکی از متقاضیان مرمتم...
خوشحالم دوستانی هستند که بتونیم درکنار هم درس بخونیم...
من در حال حاضر فقط کتاب ازمون ارشد مرمت...عصر کنکاشو خریدم...
هنوز درس نخونده میخوام تست بزنم:biggrin::biggrin:
خوشحال میشم از مطالبتون استفاده کنم...
اگر هم خودم مطالب جدیدی پیدا کردم جتما بهتون میگم...
فقط ی سوال؟ دانشگاه هنر اصفهان برای مرمت بهتر یا تهران؟؟

PARLA.P

عضو جدید
سلام دوستان
منم تصميم گرفتم ارشد مرمت شركت كنم ولي هيچ اطلاعي ندارم
خيلي خوب ميشه كه باهم درس بخونيم كه حداقل رقابت منو مجبور به درس خوندن كنه
اگه كسي تجربه اي داره در اين مورد لطفا دريغ نكنه
مرسييييييي

SaM.J.D

عضو جدید
سلام دوستان
منم تصميم گرفتم ارشد مرمت شركت كنم ولي هيچ اطلاعي ندارم
خيلي خوب ميشه كه باهم درس بخونيم كه حداقل رقابت منو مجبور به درس خوندن كنه
اگه كسي تجربه اي داره در اين مورد لطفا دريغ نكنه
مرسييييييي
دوست عزیز من به خاطر اینکه خیلی دنبال کلاس و... بودم، و دوستم مرمت امتحان می خواد بده، تا اونجایی که می دونم فقط مهرازی مرمت رو داره، می تونی ازشون کمک بگیری:
http://mehrazi.ir/

ظاهرا تنها موسسه هست که برای مرمت کار می کنه، تو سایتش هم نوشته که قبلاً کلاسای مرمت مرکز معماری رو برگزار می کرد، رتبه های امسالش هم به نظرم خوبه

Negar architect

عضو جدید
سلام دوستان.اتفاقا منم میخواستم یه همچین تاپیکی بزنم که دیدم دوست عزیزمون زحمتشو کشیدن.منم میخوام مرمت کنکور بدم.اگه میشه هر کی سوالات یا ازمونهایی از مرمت رو داشت اینجا بذاره,یا مثلا پی دف منابع ارشد مرمت.
ایشاللا که هممون موفق بشیم.:)
منم فعلا با کلمات زبان شروع کردم.تازه اول راهم.

simin_sm

کاربر فعال
اگه رشته دانشگاهیت مرمت نیست پیشنهاد میکنم این کارو نکنی

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
من تجربه شو داشتم...اصلا آسونت راز معماری معماری نیست...یعنی منابعش کمتره...مطالبشم آسونتره.ولی تعداد قبولیش انقدر کمه که به معماری امید بیشتری هست

یه لحظه ترسیدم :D
آره همه اینها رو می دونم معلومه که آسونتر نیست ولی خیلی دوست دارم
مرسی از راهنماییت:)