آفت عجیب غریب انارهای ایران (عکس)

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
انارهای ایران اکثراً دچار یک آفت عجیب غریب شده که متاسفانه اکثر مردم و مسئولین هم بهش توجه نکرده اند
روی دانه های انارهای ایران لکه های عجیب غریبی پیدا شده که بنده در سالهای گذشته اصلاً چنین چیزی ندیده بودم

====================================
یک مشکل دیگه هم داره که قبلا هرگز ندیده بودم و اون جوانه زدن بعضی از دانه ها داخل انار هست

اونطرف آب انارهای کشورهای مختلف دنیا وجود داره . سوریه , اردن , یمن , لبنان , مصر , ترکیه , استرالیا , هند , امریکا و اروپا . اما هیچکدومش این لکه ها و جوانه ها رو نداره

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
این انار مصری رو ببینید

دانه هاش مثل یاقوت هست . صاف و تمیز و بی عیب و لکه
بهتره به مسئولین خبر بدین تا اون لکه ها رو بررسی کنند ببینند چیه .

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوستان
این انار مصری رو ببینید

دانه هاش مثل یاقوت هست . صاف و تمیز و بی عیب و لکه
بهتره به مسئولین خبر بدین تا اون لکه ها رو بررسی کنند ببینند چیه .
سلام
اون لکه سفید و جوانه زدن رو من هنوز ندیدم!
اما لکه های خاکستری و خشکیده میتونه در اثر کم آبی و تنش خشکی باشه

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام
اون لکه سفید و جوانه زدن رو من هنوز ندیدم! اما لکه های خاکستری و خشکیده میتونه در اثر کم آبی و تنش خشکی باشه
سلام . تشکر از حضورتون و نظرتون
اون لکه ها سفید نیست . خاکستری و کمی مایل به قهوه ای هست . مثل زنگ زدگی هست
بنده با ذره بین ازشون عکس گرفتم . در عکس سفیدیها بیشتر نمایان هست اما اون سفیدیها در واقع هسته ی داخل انار هست
باید ازش نمونه برداری بشه و زیر میکروسکوپ بسیار قوی بررسی بشه تا معلوم بشه باکتری هست یا قارچ یا فاسد شدگی یا چیز دیگه
توی نت هم گشتم چیزی شبیهش پیدا نکردم

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام

در ایران انار برای شهرهای مختلفی هست و معروفیت داره
این چیزی که دوستمون میگن رو من هم دیدم اتفاقا زیاد هم هست شاید در برخی مناطق نباشه
ولی ظاهر انار و دونه ها به آفت نمی خوره منظورم این هست که به نظر نمیاد آفت زدگی باشه

احتمال مشکلات فیزیولوژیکی خیلی بیشتره تا آفت چون انار آفت های زیادی نداره هم اون لکه ها و هم جوانه ها مربوط به موارد فیزیولوژیک هست
اگر بخوایم شبیه این رو بگیم مثل درختان مرکبات که یک دفعه بهار میدن
اتفاقات اینچنین رو مرکبات زیاد داریم که همش به دلیل تنش ها و ... هست.

بالا