آشنایی با طراحی ، ساخت و بازرسی تجهیزات صنایع نفت،گاز و پتروشیمی

مهدی جان مکانیزم انتقال حرارت در این هیترها جابجایی طبیعی است نه اجباری ما دبی ورودی خروجی آب نداریم مثل یک حمام آب گرم , آب درون مخرن رو در دمای معمولاً 88 درجه سانتیگراد نگه میدارند آبی که نزدیک فایر تیوب هست تغییر حجم داده و یک مکانیزم جابجایی طبیعی رو ایجاد میکنه.

نسترن جان ممنون از اطلاعی که دادین. اما چرا اینکار رو میکنن ؟ چرا از مبدل حرارتی متداول (پوسته و لوله با جریان های اجباری در دو سمت لوله و پوسته) استفاده نمی کنن ؟ مگه نه اینه که اگه از جابجایی اجباری استفاده بشه، سایز تجهیز کوچیکتر میشه ؟

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
والا مهدی جان من علت دقیقش رو نمیدونم و معمولاً خیلی وارد کل فرایند نمیشم.اینی رو که میگم نظر شخصیمه و منبعی نداره.اول همونطور که گفتم بیشترین استفاده این هیترها تو ایستگاههای گازی است خوب وقتی میخوایم از یه مبدل shell&tube استفاده کنیم به سیال فرایندی نیاز داریم که دیوتی مورد نظر ما رو تأمین کنه پس تأمین این سیال خودش یه مسأله است در صورتی که در این هیترها با یه سیستم مشعل که گرون هم نیست استفاده میشه و سوختش هم از خود واحد تأمین میشه(چه در ایستگاههای گازی چه در واحد نمک زدایی) و دوم بالفرض که این مشکل حل شد فکر میکنم هزینه ساخت یک مبدل خیلی بیشتر باشه.ساده ترین و ارزون ترین مبدلی که میتونی استفاده کنی نوع BEM هست که خوب دو تا تیوب شیت داره دو تا فلنج(چهار قطعه فورج) و اینم بگم که در هیتر های گازی فشار طراحی حداقل 1100 PSI هست که این یعنی که channel و تیوب شیت بسیار ضخیم توشل هم که بزنیش خوب شل ضخیم در صورتی که ساخت هیترها خیلی راحتتره(مشکلات فورج و Expand کردن تیوب رو نداره.)بد نیست شرایط اپریتینگ این هیترها رو برات بگم فکر کنم خودتم به نتایج بیشتری برسی در مورد هیترهای گازی دمای ورودی 4 و دمای خروجی 38 درجه سانتیگراد(فشار 1050psi) و در مورد هیترهای واحد نمک زدایی اونی رو که من دیدم 37 درجه ورودی و خروجی 70 درجه بود .در مورد ایستگاههای گازی فکر میکنم بیشترین علتش فشار خیلی بالای این گازهاست.
در مورد هیترهای واحد نمک زدایی با دیوتی 19MMBTU/hr یادمه من یه سوال دیگه داشتم که چرا به جای indirect heater از direct fired heater استفاده نشده ..

آخرین ویرایش:
والا مهدی جان من علت دقیقش رو نمیدونم و معمولاً خیلی وارد کل فرایند نمیشم.اینی رو که میگم نظر شخصیمه و منبعی نداره.اول همونطور که گفتم بیشترین استفاده این هیترها تو ایستگاههای گازی است خوب وقتی میخوایم از یه مبدل shell&tube استفاده کنیم به سیال فرایندی نیاز داریم که دیوتی مورد نظر ما رو تأمین کنه پس تأمین این سیال خودش یه مسأله است در صورتی که در این هیترها با یه سیستم مشعل که گرون هم نیست استفاده میشه و سوختش هم از خود واحد تأمین میشه(چه در ایستگاههای گازی چه در واحد نمک زدایی) و دوم بالفرض که این مشکل حل شد فکر میکنم هزینه ساخت یک مبدل خیلی بیشتر باشه.ساده ترین و ارزون ترین مبدلی که میتونی استفاده کنی نوع BEM هست که خوب دو تا تیوب شیت داره دو تا فلنج(چهار قطعه فورج) و اینم بگم که در هیتر های گازی فشار طراحی حداقل 1100 PSI هست که این یعنی که channel و تیوب شیت بسیار ضخیم توشل هم که بزنیش خوب شل ضخیم در صورتی که ساخت هیترها خیلی راحتتره(مشکلات فورج و Expand کردن تیوب رو نداره.)بد نیست شرایط اپریتینگ این هیترها رو برات بگم فکر کنم خودتم به نتایج بیشتری برسی در مورد هیترهای گازی دمای ورودی 4 و دمای خروجی 38 درجه سانتیگراد(فشار 1050psi) و در مورد هیترهای واحد نمک زدایی اونی رو که من دیدم 37 درجه ورودی و خروجی 70 درجه بود .در مورد ایستگاههای گازی فکر میکنم بیشترین علتش فشار خیلی بالای این گازهاست.
در مورد هیترهای واحد نمک زدایی با دیوتی 19MMBTU/hr یادمه من یه سوال دیگه داشتم که چرا به جای indirect heater از direct fired heater استفاده نشده ..

راستی اگه اطلاعات بیشتری خواستی GPSA ,section 8 راجع به fired equipment هم مستقیم و هم غیر مستقیمه

مرسی نسترن جان، الان متوجه شدم چرا اینکار رو نمی کنن! ;) علاوه بر توضیحاتی که دادی، یک نکته ای بود که بهش دقت نکرده بودم. روغن های حرارتی خیلی زود کیفیتشون افت می کنه و ذرات کک و دوده توش بوجود میاد و با وجود اینکه خط روغن داغ برای جدا کردن این ذرات، ***** داره اما درصدی از این ذرات از ***** عبور کرده و روی سطح خارجی لوله ها رسوب می کنن و fouling ایجاد شده شدیداً راندمان انتقال حرارت رو کم می کنه. سیستم هایی که از روغن داغ استفاده می کنن مجبور هستن که حداکثر سالی یک دفعه این روغن ها رو عوض کنن.
ممنونم از راهنماییت نسترن جان :)

راستی یک سوال: میدونی والس کردن لوله ها (همون Expand کردن)، تا چه فشاری آب-بند هست ؟

آخرین ویرایش:

vessel

عضو جدید
خدمتDESIGNCHEM عزیز عرض کنم که فکر کنم دلیل استفاده نکردن از DIRECT HEATER (انتقال حرارت تابشی همراه با جابجایی) که معمولا در جاهایی مثل کروه جانبی برج تقطیر استفاده میشود این است که در این نوع کوره معمولا هدف بدست آوردن دو فاز میباشد ولی کوچکترین بخار یا گاز در DESALTER اولا جداسازی را با مشکل مواجه میسازد (به دلیل تثبیت شرایط امولسیون آب نفت) در ثانی چون درون DESALTER یک میدان الکتریکی بسیار قوی وجود دارد وجود گاز میتواند باعث بروز انفجار شود.
دلیل دوم استفاده نکردن از DIRECT HEATER میتواند قیمت تمام شده آن باشد زیرا قطعات استفاده در ساخت آنها به خاطر ارتباط مستقیم با آتش باید از آلیاژهای خاص و گران قیمت استفاده شود .
چنتا از مهمترین استانداردها در ارتباط با هیتر را براتون میزارم امیدوارم استفاده کنید.

http://www.speedyshare.com/files/26580121/API_Spec_12K_Indirect_Type_Oil-Field_Heaters.pdf

http://www.speedyshare.com/files/26580327/Api_St_560_Fired_Heaters_for_General_Refinery_Service.pdf

http://www.speedyshare.com/files/26580108/E-PR-800.PDF

http://www.speedyshare.com/files/26580118/G-ME-170.PDF

http://www.speedyshare.com/files/26580139/G-ME-180.PDF

http://www.speedyshare.com/files/26580151/G-ME-200.PDF
البته ASME I هم هست که فیلشو بعدا براتون میزارم

vessel

عضو جدید
در مورد استفاده از مبدل هم کاملا حق با شماست ، در شرایطی میتونیم از مبدل استفاده کنیم که دو جریان سرد و گرم فرایندی در واحد داشته باشیم که این اتفاق در اکثر موارد هم اتفاق میفتد.
اتفاقا در واحد نمک زدایی مورد بحث ، نفت نمکی ورودی واحد در ابتدا با نفت شیرین خروجی از DESALTER که دمای آن 61.1 درجه سلسیوس میباشد در یک مبدل حرارتی از نوع plate-frame گرمای خود را تا دمای 34.4 بالا میبرد.
و برای رساندن دمای آن به 66 درجه که دمای فرایندی desalter است ، از هیتر استفاده میشود.
دلیل استفاده از این نوع مبدل این است که نفت مورد نظر به خاطر نمکی بودن میتواند رسوب زیادی را در مبدل بوجود آورد و این مبدل بهترین نوع از جهت تمیز کاری هستند زیرا به سادگی تمامی قطعات ان از هم باز شده و قابل تمیز کاری است .
یکی از دلایلی که از این نوع مبدل نمی توان در همه جا استفاده کرد محدودیت فشار (30bar) آن است و چون فشار نفت مورد بحث (12bar) در این محدوده فشار قرار دارد به راحتی میتوان از این مبدل استفاده کرد.
از مزایای این مبدل میتوان به حداقل نشت داخلی ، رسوب کم و اینکه به راحتی میتوان از بیش از دو سیال در آن استفاده کرد اشاره نمود.
محدودیت های مبدل صفحه ای :
فشار 30bar
دما 160c
جریان 3600m3/hr
سطح انتقال حرارت 0.1~2200 m2
ظریب انتقال حرارت 3500~7500 w/m2k

استاندارد مورد استفاده API 662 و IPS-E-PR-771-PART-II میباشند.

http://www.speedyshare.com/files/26..._Exchangers_For_General_Refinery_Services.pdf

http://www.speedyshare.com/files/26583377/E-PR-771.PDF

vessel

عضو جدید
راستی یک سوال: میدونی والس کردن لوله ها (همون Expand کردن)، تا چه فشاری آب-بند هست ؟[/QUOTE]

تو API662 فشار 25PSI جهت تست آب بندی ذکر شده است.

vessel

عضو جدید

designchem

کاربر ممتاز
حالا که بحث هیترها این قدر داغ شد پس مشکل منم حل کنید لطفاً.مهدی جان به تحلیلهای تو و تجارب و دانش جناب vessel نیاز دارم.مشکل من سایزینگ شل در هیترهای غیر مستقیمه.نحوه طراحی این هیترها به این گونه است که دیوتی مورد نیاز گاز و سوخت و با درصدی اتلاف محاسبه میکنیم و طول و قطر فایر تیوب رو به نحوه ای در نظر میگیریم که توسط سوخت این حرارت رو تأمین کنه و طول کویل هم با ضریب انتقال حرارت کلی(اجباری در داخل کویل و طبیعی(با عدد گراشوف در بیرون کویل) محاسبه میشه.خوب این طبیعیه که شل باید به حدی بزرگ باشه که کویلها و فایرتیوب توش جا بشند اما این وسط آب چی میشه؟آیا برای محاسبه قطر شل باید حجم خاصی از آب رو محاسبه کرد؟چطوری؟و مقدار آب چه اثری روی میزان انتقال حرارت داره؟

حالا که بحث هیترها این قدر داغ شد پس مشکل منم حل کنید لطفاً.مهدی جان به تحلیلهای تو و تجارب و دانش جناب vessel نیاز دارم.مشکل من سایزینگ شل در هیترهای غیر مستقیمه.نحوه طراحی این هیترها به این گونه است که دیوتی مورد نیاز گاز و سوخت و با درصدی اتلاف محاسبه میکنیم و طول و قطر فایر تیوب رو به نحوه ای در نظر میگیریم که توسط سوخت این حرارت رو تأمین کنه و طول کویل هم با ضریب انتقال حرارت کلی(اجباری در داخل کویل و طبیعی(با عدد گراشوف در بیرون کویل) محاسبه میشه.خوب این طبیعیه که شل باید به حدی بزرگ باشه که کویلها و فایرتیوب توش جا بشند اما این وسط آب چی میشه؟آیا برای محاسبه قطر شل باید حجم خاصی از آب رو محاسبه کرد؟چطوری؟و مقدار آب چه اثری روی میزان انتقال حرارت داره؟

نسترن جان فکر می کنم بهتره حجم مایع کمترین مقدار ممکن باشه. علتهایی که به ذهنم میرسه اینهاست:
1- اگر حجم مایع زیاد بشه، گرادیان دما داخل هیتر زیاد میشه و میتونه هیتر رو از عملکرد اوپتیمم خارج کنه.
2- حجم زیادتر مایع، باعث بزرگتز شدن هیتر و نیز منبع انبساط میشه.
3- اثر حجم مایع در محاسبه ضریب هدایت جابجایی درنظر گرفته شده. یعنی اون حجم مایع که بتونه سطح لوله ها رو بپوشونه و دمای فلان داشته باشه، ضریب هدایت گرمایی به صورت جابجایی طبیعی-ش فلان مقدار خواهد بود.
با این تفاسیر فکر می کنم کوچکترین سایز ممکن رو باید در نظر گرفت. یعنی به فشرده ترین صورت ممکن (با در نظر گرفتن چیدمان مثلثی برای لوله ها با tube pitch برابر 1.25OD ) باید لوله ها رو درون هیتر قرار داد.

نسترن جان یک فایل هست که برات آپلود کردم. یک شرکت توی کاتالوگ هیترهای تولیدیش، ابعاد اونها رو هم گذاشته، شاید به کارت بیاد.

پیوست ها

• Heater_Brochure.pdf
    459 کیلوبایت · بازدیدها: 0

vessel

عضو جدید
ممنون از آقا مهدی برای تحلیلی که در این زمینه داشتن

در ادامه می خوام اضافه کنم که معمولا سازنده ها نسبت به دیوتی ، سایز دستگاهها رو اعلام میکنند که رسیدن به سایزی خاص در طرحی خاص با توجه به تجربه خود سازنده و تحت استانداردهای موجود و تکنولوژی که به آن دست پیدا میکنند صورت میگیرد. البته با در نظر گرفتن محدودیتهایی که خریدار میتواند برای آنها مشخص کند.
در اینجا یه مسئله جالب دیگه هم که وجود دارد این است که دو نوع متفاوت از سیستم های فرایندی در اینگونه هیتر ها وجود دارد.
در واقع در اکثر طرح ها سیستم به گونه ای است که آتش در بدو ورود،وارد fire tub (در بخش پایین هیتر)شده و در یک حرکت u شکل تا انتها رفته و برگشته و در نهایت وارد stack (محل نصبstackهمسطح با ورودی اتش میباشد) میشود.
میشه گفت در این مدل ، سطح تماس اتش با اب (اب در کل حجم ظرف وجود دارد) را متوان برابرسطح خارجی fire tub در نظر گرفت.
ولی در مورد هیتر ما سیستم به گونه ای است که خود هیتر به صورت دو طبقه مجزا بوده (به وسیله یک ورق جدا کننده که در وسط و در طول دارام نصب شده ) که در فضای پایین(fire box) هیچگونه لوله یا تجهیز دیگه ای وجود ندارد.
و اتش در ابتدا وارد طبقه پایین (fire box)شده و پس از طی کردن طول درام وارد fire tub ها (18 تا لوله "8) که ورودی انها در سقف طبقه پایین جاسازی شده و طول مسیر را بر گشته و در نهایت وارد stack(محل نصب stack بالای سطح ورودی آتش میباشد) میشود.
در مورد تفاوت این دو سیستم میتوان گفت که در این سیستم fire tub ها u شکل نبوده و یک بار طول مسیر را طی میکنند و سطح تماس اتش با اب برابر سطح ورق جدا کننده (طول در قطر دارم) به اضافه سطح خارجی fire tub ها میباشد. و در شرایط مساوی حجم کلی دستگاه نسبت به طرح اول بزرگتر میباشد.

البته من خودم دقیقا نمیدونم چرا این مدل سفارش شده و چه تفاوتی از نظر قیمت و باز دهی دستگاه وجود داردو متاسفانه هر چه سعی کردم نتونستم با سازنده یا بخش های مربوطه تماس بگیرم و در اولین فرصت که این کارو انجام دادم حتما اطلاعات بیشتری رو در این زمینه براتون میزارم.

اگه هم اقا مهدی تحلیل خاصی در زمینه تفاوت نحوه انتقال حرارت در دو سیستم ذکر شده داشته باشند خوشحال میشم بشنوم.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان اگر برای توضیحاتشون عکس هم قرار بدن مساله خیلی ملموس تر میشه با تشکر

designchem

کاربر ممتاز

در ادامه می خوام اضافه کنم که معمولا سازنده ها نسبت به دیوتی ، سایز دستگاهها رو اعلام میکنند که رسیدن به سایزی خاص در طرحی خاص با توجه به تجربه خود سازنده و تحت استانداردهای موجود و تکنولوژی که به آن دست پیدا میکنند صورت میگیرد. البته با در نظر گرفتن محدودیتهایی که خریدار میتواند برای آنها مشخص کند.
در اینجا یه مسئله جالب دیگه هم که وجود دارد این است که دو نوع متفاوت از سیستم های فرایندی در اینگونه هیتر ها وجود دارد.
در واقع در اکثر طرح ها سیستم به گونه ای است که آتش در بدو ورود،وارد fire tub (در بخش پایین هیتر)شده و در یک حرکت u شکل تا انتها رفته و برگشته و در نهایت وارد stack (محل نصبstackهمسطح با ورودی اتش میباشد) میشود.
میشه گفت در این مدل ، سطح تماس اتش با اب (اب در کل حجم ظرف وجود دارد) را متوان برابرسطح خارجی fire tub در نظر گرفت.
ولی در مورد هیتر ما سیستم به گونه ای است که خود هیتر به صورت دو طبقه مجزا بوده (به وسیله یک ورق جدا کننده که در وسط و در طول دارام نصب شده ) که در فضای پایین(fire box) هیچگونه لوله یا تجهیز دیگه ای وجود ندارد.
و اتش در ابتدا وارد طبقه پایین (fire box)شده و پس از طی کردن طول درام وارد fire tub ها (18 تا لوله "8) که ورودی انها در سقف طبقه پایین جاسازی شده و طول مسیر را بر گشته و در نهایت وارد stack(محل نصب stack بالای سطح ورودی آتش میباشد) میشود.
در مورد تفاوت این دو سیستم میتوان گفت که در این سیستم fire tub ها u شکل نبوده و یک بار طول مسیر را طی میکنند و سطح تماس اتش با اب برابر سطح ورق جدا کننده (طول در قطر دارم) به اضافه سطح خارجی fire tub ها میباشد. و در شرایط مساوی حجم کلی دستگاه نسبت به طرح اول بزرگتر میباشد.

البته من خودم دقیقا نمیدونم چرا این مدل سفارش شده و چه تفاوتی از نظر قیمت و باز دهی دستگاه وجود داردو متاسفانه هر چه سعی کردم نتونستم با سازنده یا بخش های مربوطه تماس بگیرم و در اولین فرصت که این کارو انجام دادم حتما اطلاعات بیشتری رو در این زمینه براتون میزارم.

اگه هم اقا مهدی تحلیل خاصی در زمینه تفاوت نحوه انتقال حرارت در دو سیستم ذکر شده داشته باشند خوشحال میشم بشنوم.
اگه لطف کنید و ظرفیت این هیتر رو بگید ممنون میشم.

ممنون بابت اطلاعی که دادین :)
اما یک مسئله اینجا بوجود میاد ! از دیدگاه انتقال حرارت می دونیم که ضریب h (همون coefficient of convection) برای انتقال حرارت به صورت جابجایی آزاد از سطح افقی خیلی کمتر از لوله افقی و باز کمتر از سطح عمودی هست. نمیدونم علت اینکه این هیتر که فرمودید رو به این صورت طراحی کردن چیه!؟ اینکار هم حجم دستگاه رو بزرگتر میکنه و هم (شاید) ضریب کلی انتقال حرارت (U) رو کمتر بکنه.
میتونی ابعاد، تعداد لوله های فایر تیوب و چیدمانش و کلاً اطلاعات detail این هیتر رو برامون بزارین ؟

arian2

عضو جدید
در خواست جزوه طراحی مخازن و بازرسی آنها

در خواست جزوه طراحی مخازن و بازرسی آنها

با سلام و آرزوی موفقیت
از دوستانی که جزوه برای طراحی خود مخزن و جوش آن و بازرسی آن دارن ممنون میشم برام بفرستند.

ممنونم

arian2arian2@yahoo.com

gharachorloo

عضو جدید
دوست خوب ممکنه فایلها رو روی یک سرور دیگه آپلود کنی ف.ی.ل.ت.ر اند

mohammad122

عضو جدید
با تشكر فراوان از حضرتعالي
در صورت امكان اگر بتوانبد فايل مربوط به عنوان تاپيك : آشنایی با طراحی ، ساخت و بازرسی تجهیزات صنایع نفت،گاز و پتروشیمی و يا فايل هاي مشابه را در اختيار بنده قرار دهيد از شما ممنون خواهم شد
با تشكر از شما بخاطر زحماتتان
آدرس ايميل: m.sayadi2010@gmail.com

arian2

عضو جدید
با سلام
ممنون از مطالب ارزشمند دوستان
من مطالبی در مورد انتخاب paint و عایق برای مخازن تحت فشار و تانک احتیاج دارم آیا کسی میتونه کمک کنه

30ahoo

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام
اگه میشه این دوتا جزوه رو بفرست برای ایمیل من اخه لینکاش خرابه ممنون mohsen.ameri91@yahoo.com

چون خیییییلییییی نیاز درام هرچه زودتر بهتر بازم تششششششششکککککککررررر

دو جزوه فارسی یکی مربوط به طراحی و دیگری هم مربوط به بازرسی تانک ها می باشد که استفاده از اونها میتونه خیلی مفید باشه.

http://www.speedyshare.com/files/26524399/_-_.pdf

http://www.speedyshare.com/files/26524831/StorageTanksFinal13860801.doc

دوستان هر گونه سوالی درباره انواع ظروف و تانک ها دارند بگن خوشحال میشم کمک کنم و این مساله میتونه به من کمک زیادی در گذاشتن مطالب مفید در این تاپیک باشه .

farzad84

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
Indirect Water Bath Heaters

The Indirect Heaters are used in a variety of
applications and are recommended for:

Heating high pressure gas and/or oil in oilfield
production

Heating high pressure gas from well-heads and
main gas distribution stations prior to pressure
reduction to prevent hydrate formation

Heating natural gas at city gas stations from main
gas pipelines

Heating highly viscous oils to reduce pumping
pressures and to boost efficiency

Heat oil producing well streams

farzad84

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
Indirect Water Bath Heaters

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=83346&d=1328100473

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    23.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

vessel

عضو جدید
ضمن تشکر از زحمات شما
در صورت امکان منابعی را که معرفی کرده اید در یک سرور دیگه هم آپلود کنید چون فیل.تر شده است.
با تشکر
بگین تو چه سروری من اپلود کنم و چی میخواین .

بالا