آشنایی با رشته مخابرات

enstien

عضو جدید
دستتتون درد نکنه توضیحاتتون واقعا برام مفید و باارزش بود

• Like
واکنش ها: EECi

parsa8324

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازار کار مخابرات تا سال 87 خوب بود بعد از خصوصی شدن مخابرات دیگه اون بازار کار قبل رو نداره...

parsa8324

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم مخابرات خوندم. به نظر من بازار کار قدرت بهتره

alireza_tc_eng

عضو جدید
من خودم مخابرات خوندم. به نظر من بازار کار قدرت بهتره

سلام

شما در چه حوزه ای از مخابرات تخصص دارید و میتونید کار کنید ؟
تخصص هم نه ! در چه حوزه ای میتونید نسبتاً مدعی باشید و مستقل گلیمتون رو از آب بکشید بیرون و چند وقت به طور مستمر تو همین حوزه ای که ازش نام خواهید برد کار میکنید ؟

pardis73

عضو جدید
بچه ها من تازه وارد این رشته شدم...میخواستم بدونم آیا این رشته واسه دخترا آینده ی شغلی داره یا نه؟
آیا رشته ی سختی هست؟

alireza_tc_eng

عضو جدید
بچه ها من تازه وارد این رشته شدم...میخواستم بدونم آیا این رشته واسه دخترا آینده ی شغلی داره یا نه؟
آیا رشته ی سختی هست؟

سلام .
آره واسه خانوما هم آینده خوبی داره البته تلاش بیشتری نیاز داره نسبت به آقایون
رشته سخت اما فوق العاده جذاب هست

یا علی

matina21

عضو جدید
داداش تو که دق دادی مارو با این توصیفت از ال و مخابرات .حالا میشه بگی کجاها میتونییم برق رو عملی یاد بگیریم؟؟

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
براي رشته اي كه دوستش ميدارم.....راستش من كارشناسي قدرت خوندم..ولي به خاطر علاقه بسياري كه به امار و احتمال داشتم يادمه سر ديپلم امار احتمال را 14.75 از برگه شدم...رياضيات گسسته را هم پيش دانشگاهي بيست شدم. ميخواسنم رشته اي برم كه بيشترين درس از احتمال ورياضي توش باشه....و از طرفي هم مهندسي باشه...ولي موقعه كارشناس تو دانشگاهي قبول شدم كه مخابرات نداشت و منم حال دوباره درس خوندن نداشتم همون قدرت را رفتم.......ولي دورادور مخابرات گرايش سيستم و شبكه و رمز..همه بغير ميدان :Dرا دنبال ميكردم....حالا بهه عشقم رسيدم.....واقعا بهترين رشته دنياست..هر چيزي توش پيدا ميشه..دارم ارشد مخابرات سيستم ميخونم.

mohammadsdtmnd

عضو جدید
راست می گه. من ترم 4 هستم با توجه به این که درسامون سخته چجوری می شه عملی رو هم در کنار درس یاد گرفت (کجا بیاد بریم یاد بگیریم)و با شرکت های مخابراتی چجور ی در ارتباط باشیم؟؟؟

softafzar

عضو جدید
سلام به همگي
من امسال كنكور دادم از مخابرات سراسري اروميه قبول شدم
اولش خيلي ناراحت بودم چون علاقه زيادي داشتم به نرم افزار -از يه طرف هم با توجه به دلايلي نمي تونستم نرم افزار بخونم
خيلي دنبال انتقال با برگ سبز كنكور رفتم -مي خواستم تغيير رشته بدم برم به الكترونيك يا مكانيك يا عمران و ... .ولي آخرش خودمو راضي كردم كه همين رشته رو بخونم.
تو اين 2 هفته اخير تحقيقات زيادي كردم راجع به مخابرات ديدم واقعا رشته ي خوبيه
امروزم كه با اين سايت آشنا شدم و براي اولين بار اومدم اينجا و نظرات دوستانو خوندم نظرم كلا عوض شد
گفتم يه نظر بدم و از همه تشكر كنم :)
راستي هر سوالي داشتيد بپرسيد ايشالا مي تونم جواب بدم
خودم يه سوال بپرسم از اون ترم آخريا -
يه برنامه رو كه مي خواييم بديم به يه ميكروكنترولر
1) برنامه رو با چه زباني مي نويسند ؟‌ c ؟‌
2) پروگرمر رو از كجا بخرم؟تو شهر ما نيست-ديجي كالا مي فروشه؟
راستي بچه ها ميگفتن كه مخابرات يعني عشق رياضي اگه اينجوري باشه كه حله حله آخه من عاشق رياضياتم :) تو گسسته هم تو كلاسمون به همراه 1 نفر ديگه كه از نفت شريف قبول شده شاگرد اول بوديم.

r.eyvazpoor

عضو جدید
سلام
تبریک می گم
هنور زوده به فکر میکرو کنترول ها باشید
درساتون رو بخونید
میکرو ها هنواع مختلفی دارند که با بر نامه نویسی مختلفی کار می کنند

softafzar

عضو جدید
درس كه سرجاش
من يه اخلاق بدي دارم اگه 1 روز كار نكنم دغ ميكنم :) حالا شما يه توضيح كوتاهه بدين من c c++ رو ادامه بدم ؟ به دردم مي خوره ؟‌ اگه نميخوره چه زباني رو تمرين كنم؟
درسهاي ترم 1 كه زياد سنگين نيست كه اگه كنارش كارم كنم به درسم لطمه بزنه
روزي 10 ساعت درس 6 ساعت كار :))

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
درس كه سرجاش
من يه اخلاق بدي دارم اگه 1 روز كار نكنم دغ ميكنم :) حالا شما يه توضيح كوتاهه بدين من c c++ رو ادامه بدم ؟ به دردم مي خوره ؟‌ اگه نميخوره چه زباني رو تمرين كنم؟

سلام
سیپلاس پلاس و سی به درد نمیخورن
چون رشته تون مخابرات هست بهتره پردازش سیگنال متلب کار کنید

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درس كه سرجاش

سلام
سیپلاس پلاس و سی به درد نمیخورن
چون رشته تون مخابرات هست بهتره پردازش سیگنال متلب کار کنید
سلام.خانم نازلی جسارت نباشه اما سی و سی ++ بعدا خیلی به دردش می خوره.

شما اگه واقعا پتانسیل این رو داری که از ترم 1 شروع کنی برنامه نویسی بخونی و ادامه بدی حتما این کار رو انجام بده و از ترم 4 یا 5 هم شروع کن متلب رو ید بگیر.

softafzar

عضو جدید
آخه من به نرم افزار خیلی علاقه داشتم تو نظر اولم هم گفتمحالا که قسمت شده مخابرات بخونم می خوام تو طرمای اول یه چیزی به خونم که مربوط به رشته نرم افزار هم بشه و تو مخابرات هم به دردم بخورهان شاالله از مخابرات گرایش شبکه یا کدینگ می خونم تو آینده :)اگه زبان برنامه نویسیی هست که ربطش به مخابرات بیشتر از c هست بگین اونو بخونم(تومدرسه ما اول دبیرستان بهمون c++ و c گفته بودن . حالا یه چیزایی از c هرچند جزیی سرم میشه.ممنون که جواب میدین.راستش اولش اومدم دیدم آخرین نظر مربوط به 3 روز ÷یشه انتظار نداشتم کسی جواب بده! :)اینجا این شکلک هازو خیلی بیمزه میاره :(

softafzar

عضو جدید
چرا كسي چيزي نميگه؟
يه بحث بندازين بزرگا صحبت كنن ما هم استفاده كنيم
1 هفتس كسي تو بخش مخابرات چيزي نگفته :(
بيايين راجع به مخابرات وگرايشاتش حرف بزنيد (فقط از جاهاي ديگه كپي نكنيد چون همشونو خوندم)
1 سوال ديگه . شنبه و يكشنه تعطيله؟

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام.خانم نازلی جسارت نباشه اما سی و سی ++ بعدا خیلی به دردش می خوره.

شما اگه واقعا پتانسیل این رو داری که از ترم 1 شروع کنی برنامه نویسی بخونی و ادامه بدی حتما این کار رو انجام بده و از ترم 4 یا 5 هم شروع کن متلب رو ید بگیر.

منظورتون از بعدا کی هست؟

softafzar

عضو جدید
سلام
جاتون خالي . . . رفتم نشستم كلاس آنتن همشون طرم 7 8 بودن
يكي دوتا مثال از (فك كنم آرايه ها بود اسمش آخه من خواب بودم كامل متوجه نشدم )حل كرد بعد گفت خسته نباشيد :))
كلاساي ما بالاي 1 ساعت ميشه اين تو 30 دقيقه تموم كرد
درس باحالي بود زيادم سخت نبود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

softafzar

عضو جدید
سلام دوستان
1 سوال :‌ تو دانشگاه از طرم 2 و طرم 2 به بعد درسها و اساتيدو خودمون انتخاب ميكنيم؟ يعني مي تونيم درسارو تو 3 روز تموم كنيم اونيكي 4 روزو تعطيل باشيم؟
اينجا كسي تو دانشگاه اروميه هست ؟

sad_bahmani

عضو جدید
سلام دوستان من الکترونیک خوندم و یک مصاحبه با مخابرات در پیش دارم . سوال چی میپرسن؟ کسی تا حالا تجربه مصاحبه مخابرات رو داشته؟ مقاله ای چیزی هست بخونم؟
این ایمیلمه ممنون میشم راهنماییم کنید. sad_bahmani@yahoo.com

alireza_tc_eng

عضو جدید
سلام دوستان
1 سوال :‌ تو دانشگاه از طرم 2 و طرم 2 به بعد درسها و اساتيدو خودمون انتخاب ميكنيم؟ يعني مي تونيم درسارو تو 3 روز تموم كنيم اونيكي 4 روزو تعطيل باشيم؟
اينجا كسي تو دانشگاه اروميه هست ؟

سلام و ادب
پوزش بابت تاخیر در جواب .
1. c++ خوبه اگر علاقه داری ادامه بده بدرد میخوره شک نکن
2. فعلاً به فکر کار به احتساب درامد نکن اگر کاری هم انجام میدی فقط به این گزینه فکر کن ببین چقدر به بهبود وضعیت علمیت کمک میکنه
3. شما برا کار فرا درسی و اینکه تو چه حوره ای پیش بری و پیشرفت کنی قبل از هر چیز علاقت رو مشخص کن تا بعد بشه خوب راهنمایی کرد .
4 .اگر میخوای پیشرفت چشمگیری داشته باشی علی رغم اینکه باید تلاش کنی تو پاس کردن درسا به لحاظ نمره و فهم درس تاپ باشی باید وارد حوزه تحقیقاتی و کار علمی بشی تا کار پولی !
5. برنامه نویسی رو جدی دنبال کن C++ و متلب تو همه گرایش ها بشدت نیازت میشه

موفق باشی . یا علی

softafzar

عضو جدید
سلام
ممنون که جواب میدین
بازم یکی دوتا سوال داشتم
اول اینکه فرکانس مودم های tp-link چقدر هست؟
یه رادیو فرکانس های چند تا چند رو می تونه بگیره؟
همون vhf و uhf که تو ماهواره هست همون very high frequency و ultra high frequency هست که محدودشون از 30-300 و 300-3000 مگاهرتز هست؟اگه اینطوری باشه که ما میتونیم با یه ماهواره خیلی چیزا رو بگیریم

alireza_tc_eng

عضو جدید
سلام
ممنون که جواب میدین
بازم یکی دوتا سوال داشتم
اول اینکه فرکانس مودم های tp-link چقدر هست؟
یه رادیو فرکانس های چند تا چند رو می تونه بگیره؟
همون vhf و uhf که تو ماهواره هست همون very high frequency و ultra high frequency هست که محدودشون از 30-300 و 300-3000 مگاهرتز هست؟اگه اینطوری باشه که ما میتونیم با یه ماهواره خیلی چیزا رو بگیریم

سلام
در خصوص سوال اولتون حدود 2.4 گیگ هست .
آنتن گیرنده ممکنه طیف های زیادی رو بگیره اما سیستم مخابراتی بعد از آنتن طیف مورد نیاز خودش رو اجازه ورود به سیستم میده و مابقی فیلتر میشه یا بعضاً آنتن طوری طراحی میشه که همونچا فقط طیف مورد نیاز گرفته بشه .
VHF , UHF خروجی سیستم مخابراتی بعد از دیش هست که به تلویزیون میرسه طیفس همین محدوده ست که گفتین اما از همه طیف برا ارسال و دریافت سیگنالهای صدا سیما و تلویزیون استفاده نمیشه . فرکانس دریافتی که دیش میگیره حدود 9 گیگ هست که LNB سیگنال رو میاره به طیف پایین تر و ورودی سیستم یا همون دستگاه گیرنده و مابقی ماجرا .

softafzar

عضو جدید
تشكر فراوان
اونروز فاميلامون اومده بودن خونمون اون بيسيم اسباب بازيهامو دادم بازي كنن بعد با راديو فركانس تقريبا 100mhz به حرفاشون گوش ميدادم:) خيلي حال داد
1 سوال ديگه:)
ما تو دانشگاه 11 واحد درس اختياري داريم. من از يكي دونفر پرسيدم گفتن كه مي توني دروس اختصاصي گرايش هاي ديگرو به عنوان دروس اختياري انتخاب كني
از اونجايي كه ما 19 واحد با الكترونيكي ها تفاوت داريم ما ميتونيم 11 واحد از اون 19 واحد رو برداريم . به نظرتون كار عاقلانه اي هست؟اصلا ميشه همچين كاري؟

alireza_tc_eng

عضو جدید
تشكر فراوان
اونروز فاميلامون اومده بودن خونمون اون بيسيم اسباب بازيهامو دادم بازي كنن بعد با راديو فركانس تقريبا 100mhz به حرفاشون گوش ميدادم:) خيلي حال داد
1 سوال ديگه:)
ما تو دانشگاه 11 واحد درس اختياري داريم. من از يكي دونفر پرسيدم گفتن كه مي توني دروس اختصاصي گرايش هاي ديگرو به عنوان دروس اختياري انتخاب كني
از اونجايي كه ما 19 واحد با الكترونيكي ها تفاوت داريم ما ميتونيم 11 واحد از اون 19 واحد رو برداريم . به نظرتون كار عاقلانه اي هست؟اصلا ميشه همچين كاري؟

سلام.
این موضوع بستگی به هدفت داره . اما به نظر شخصی بنده کاره عاقلانه و صحیحی نیست . سعی کنی دروس خاص مخابراتی که مربوط به رشته خودت هست برداری خیلی بهتره . مگر اینکه اون درس اختیاری کار با FPGA باشه .