[ آسانسور ] ►چاله آسانسور > آبند کردن > پرسش و پاسخ

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام، برای جلوگیری از نفوذ آب در چاه آسانسور چه راهکار هایی پیشنهاد می کنید؟!
چون حداقل یکی از جواب ها رو می دونم و اون هم عایقکاری با ایزوگام ه ، این تاپیک رو با یک سوال آغاز کردم تا جواب های متنوعی بشنویم!;)

mamatir_111

عضو جدید
حذف آب در چاه آسانسور

حذف آب در چاه آسانسور

با سلام خدمت همشهری عزیز باید عرض کنم:
راهکار ی که شما پیشنهاد دادین فرضیه تقریباً درستیه اما در دراز مدت جوابگو نیست و دچار مشکل میشه چون آب بندها عمر مفید دارند که بعضیا با تبلیغات لفظ مادام العمر براش میذارن.
اما راه درست و عملی و به صرفه و قابل اجرا در اسرع وقت حفر چاه ثانویه در کنار چاه آسانسور و استفاده از پمپ در مدت روزهای یی از سال که این خطر بیشتر اتفاق میوفته مثل زمستون
البته برای آرامش خاطر و خیال راحت میشه همون تمهیداتی که گفتینو در مورد چاه اول بکار ببرید که ضرر هم نداره.
قابل ذکر است که این فکر رو ما عملی کردیم و جواب کاملاً قابل قبول گرفتیم در جاهایی که از سطح آب بالایی برخوردار بودیم
امیدوارم مفید واقع بشه
ممنون

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
با سلام خدمت همشهری عزیز باید عرض کنم:
راهکار ی که شما پیشنهاد دادین فرضیه تقریباً درستیه اما در دراز مدت جوابگو نیست و دچار مشکل میشه چون آب بندها عمر مفید دارند که بعضیا با تبلیغات لفظ مادام العمر براش میذارن.
اما راه درست و عملی و به صرفه و قابل اجرا در اسرع وقت حفر چاه ثانویه در کنار چاه آسانسور و استفاده از پمپ در مدت روزهای یی از سال که این خطر بیشتر اتفاق میوفته مثل زمستون
البته برای آرامش خاطر و خیال راحت میشه همون تمهیداتی که گفتینو در مورد چاه اول بکار ببرید که ضرر هم نداره.
قابل ذکر است که این فکر رو ما عملی کردیم و جواب کاملاً قابل قبول گرفتیم در جاهایی که از سطح آب بالایی برخوردار بودیم
امیدوارم مفید واقع بشه
ممنون
اما نتونستم جوابتون رو لمس کنم.
چاه دوم رو کجا بزنیم؟!
این یک مشکلی بود که در ساختمانی در 200 متری دریا داشتم.
چاه دومی که بخواد سطحش از چاه اول پایین تر باشه، میرسه به تراز آب!
پس اگر اونطوری که من فهمیدم از روشتون نباید جواب بده.
و این عملیات پمپ چطور انجام میشه؟!

omiyan

عضو جدید
اما نتونستم جوابتون رو لمس کنم.
چاه دوم رو کجا بزنیم؟!
این یک مشکلی بود که در ساختمانی در 200 متری دریا داشتم.
چاه دومی که بخواد سطحش از چاه اول پایین تر باشه، میرسه به تراز آب!
پس اگر اونطوری که من فهمیدم از روشتون نباید جواب بده.
و این عملیات پمپ چطور انجام میشه؟!
سلام فکر میکنم در اینصورت میتونید از پمپ های شناور استفاده کنید یا اینکه در یک گوشه داخل چاله آسانسور چاله کوچکی ایجاد کنید و لوله متصل به پمپ رو در اونجا قراربدید . در ضمن در 200 متری دریا چه نیازیه که روی کد 0 زمین ساختمونتون رو بنا کنید و میتونید کمی بالاتر اجرا کنید که تا این حد مشکل نداشته باشید . در هر صورت من هم ایزوگام رو در کنار پمپ توصیه میکنم .

sma519

عضو جدید
چون حداقل یکی از جواب ها رو می دونم و اون هم عایقکاری با ایزوگام ه ، این تاپیک رو با یک سوال آغاز کردم تا جواب های متنوعی بشنویم!;)

استفاده از افزودنی آب بند کننده در ترکیب بتن . ( مثال: مخازن آب بتنی )

dapunz

عضو جدید
دوستان هر پروژه ای با توجه به مشخصات و موقعیت و سایر پارامترهای تعیین کننده وضعیت توپوگرافیک و ژئوتکنیکی و تراز سطح آبهای زیرزمینی و کاربری سازه و هزاران پارامتردیگر شرایط منحصر بخود را داشته نسخه کلی نمیشه پیچید درست مثل تجویز دارو که حتما بایستی توسط پزشک خانوادگی ( و نه پزشکان قلابی دزد مال و ناموس مردم) تجویز بشه و نبایستی نسخه کلیشه ای داد که توکشور ما منشی و شماره نوبت دهی بهتر از خود پزشک بلده و اگه یه مدتی منشی بجای پزشک طبابت کنه هیشکی متوجه نمیشه و آب از آب تکون نمیخوره. خلاصه علم مهندسی عمران هم بایستی در مورد هر بیمار مشخص ( در اینجا پروژه یا ساختمان معین) توسط یک متخصص کارآزموده با مطالعه کامل و جامع موضوع نسخه پیچی بشه . این تجویزهای عمومی شاید در برخی موارد پاسخگو باشه اما کلیت و جامعیت نمیتونه داشته باشه

reza2011

عضو جدید

با سلام . من تا به حال چاله آسانسور شنيده بودم ولي چاه آسانسور نه ... ضمنا متوجه نميشم كه آب در چاله آسانسور چيكار ميكنه ؟؟؟:eek:

Bana8

عضو جدید
با سلام . من تا به حال چاله آسانسور شنيده بودم ولي چاه آسانسور نه ... ضمنا متوجه نميشم كه آب در چاله آسانسور چيكار ميكنه ؟؟؟:eek:

شاید واسه مواقع ضروری هستش ! یه لوله ای ترکیده باشه و آب ریخته باشه تو چاله آسانسور! حالا فکر کن تو همون لحظه آسانسور بیاد پایین و بره تو آب و آب بیاد تو آسانسور و همه خفه بشن :biggrin:

Javid64

عضو جدید
اگر ساختمونی کنار دریا ساخته بشه یا اینکه دو سه طبقش زیرزمین باشه طبیعیه که به مشکل آبگرفتگی برمیخوره ( بسته به سطح آبهای زیرزمینی)

delara_msh

عضو جدید
چگونه چاله آسانسوری در عمق 4 متری را آبند کنیم ؟

چگونه چاله آسانسوری در عمق 4 متری را آبند کنیم ؟

سلام دوستان عزیز
اگه ممکنه در مورد موضوعی مهم با من هم فکری کنید .. و اگر راه حل مناسبی جهت رفع مشکل به ذهنتون میرسه دریغ نکنید..
.
.
.
ساختمانی در رشت در عمق 5/4 متری زمین احداث شده و این پروژه رو به اتمام است .
در عمق 4 متری (زیرزمین ) آسانسوری واقع شده که برای آبندی چاله آسانسور از مواد نانو استفاده کردیم
تو فصل گرما مواد نانو کارایی خوبی داشتن و چاله خالی از آب بود
اما به جهت بارندگی های اخیر در چاله د حدود 40 سانت آب جمع شد.
.
.
دوستای عزیز بنظر شما ما از چه موادی برای آبند کردن این چاله میتونیم استفاده کنیم !!!

:)دوستای گلم ممنون میشم بهم کمک کنید..
با تشکر delara_msh

delara_msh

عضو جدید
دوستان چرا هیچکی کمکم نمیکنه :(
اگه راهی به ذهنتون میرسه بهم بگین ...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
از روشی که برای اببند کردن استخرها استفاده میشه استفاده کنید....

emran karimi

عضو جدید
آببندی

آببندی

آبهای اون منطقه رو کنترل کنین و تا جایی که میتونیین از نفوذ آب به منطقه جلو گیری کنید تا اینکه بیاد پشت آب بند جمع بشه یا اینکه پشت پرده آب بندتون رو زهکشی کنید که از فشار آب کاسته بشه(مثل پشت سطح شاتکریت شده موقعی که فشار آب زیاده)

delara_msh

عضو جدید
آبهای اون منطقه رو کنترل کنین و تا جایی که میتونیین از نفوذ آب به منطقه جلو گیری کنید تا اینکه بیاد پشت آب بند جمع بشه یا اینکه پشت پرده آب بندتون رو زهکشی کنید که از فشار آب کاسته بشه(مثل پشت سطح شاتکریت شده موقعی که فشار آب زیاده)

دوست عزیز پروژه در حال اتمام
حتی آسانسورها نصب شده و راهی واسه کندو کاری مجدد نیست
همه ی اندازهها میلمتری ، شاید یک الی دو سانت ای مانور داشته باشیم.

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید من اصلا متخصص نیستم اما دوتا نکته دارم که شاید بدردتون بخوره
اولا زمانی که دانشجو بودم در کارخانه صتایع فولاد اهواز یه پروژه ی آب بندی مخازن سرد کننده داشتیم که با استفاده از بتن عایق بندی ( که یه لایه ی نازک عین سیمانکاری معمولی در سطح داخلی مخزن انجام میشد) این کار انجام شد و نتیجه هم داد.
دوم اینکه اینجا یه سیمانی توی فروشگاههای ساخنمانی میفروشن که کارش دقیقا آببندی هست.برای نمونه ی کار هم یه جعبه با بلوک سیمانی به ابعاد 1 متر در یک متر روی یک میز چیده اند و دور تا دورش رو با این سیمان سیمان کاری کرده اند که ضخامت این لایه بیشتر از نیم سانت نیست و هیچ آبی از این محفظه نشت نمیکنه و از میز هم چکه نمیکنه. آز اونجایی که این لایه سطح خارجی بلوکها رو میپوشونخ شاید مشابه وضعیت جعبه اسانسور های شما باشه .اگه مایل باشید میتونم برم واستون اسمش رو بپرسم چیه. البته میدونم که شما متخصص ساختمان هستین و شاید اینا که گفتم واستون خیلی ابتدایی باشه.
موفق باشید
امین رخ

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز میشه بیشتر توضیح بدین، چون روشی که من میدونم شاید با روش شما متفاوت باشه شاید
معمولا در اجرای اسخر از واترستاپ در دیواره ها استفاده میکنن،اما با توجه به پست بعدی شما که که در مراحل انتهایی پروژه هستید امکان این کار مقدور نیست
دوست عزیز پروژه در حال اتمام
حتی آسانسورها نصب شده و راهی واسه کندو کاری مجدد نیست
همه ی اندازهها میلمتری ، شاید یک الی دو سانت ای مانور داشته باشیم.

delara_msh

عضو جدید
معمولا در اجرای اسخر از واترستاپ در دیواره ها استفاده میکنن،اما با توجه به پست بعدی شما که که در مراحل انتهایی پروژه هستید امکان این کار مقدور نیست

ممنونم دوست عزیز ،
ما در انجام پروژه دلمون به مواد نانو خوش بود
ما 8 چاله آسانسور داریم که فقط 2 تاشون به علت نامعلومی آبگیر میشن
ما باید اول از بتن با مواد واترپروف استفاده میکردیم ولی این حرفها دلیلی بر بد بودن مواد نانویی نیست
:smile:

delara_msh

عضو جدید
شاید این لینک بتونه کمکی کنه. البته ببخشید که زبونش خرچنگ غورباغه هست. از مترجم گوگل میتوند اسفاده کنید. این زبان داچ یا ندرلندز هست.
موفق باشید
امین رخ
http://www.kelder-waterdicht-maken.com/kelder-waterdicht-maken/
:smile:
http://www.kelder-waterdicht-maken.com/oplossingen-om-een-vochtige-kelder-waterdicht-te-maken/

ممنونم مهندس امین
اسم محصول کلدر هستش ، درسته؟
اگه امکانش وجود داره میشه از جایی که این محصول فروخته میشه اطلاعات بیشتری بگیرین ؟

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس میشه:) بیشتر توضیح بدین ؟
خواهش میکنم..
این البته یه روش مرمتی هست..خیلی وقت پیش مطالعه کردم..اگر ذهنم یاری کنه
با استفاده از الکترودهایی که در خاک کار میزارن یونهای اون محل رو منفی میکنن تا آب نتونه به اون محل نفوذ کنه..بازم میگم 5 سال پیش مطالعه کردم دقیق خاطرم نیس جزییات

hadise mohammadi

عضو جدید
[ آسانسور ] ►چاله آسانسور > اطلاعات

[ آسانسور ] ►چاله آسانسور > اطلاعات

سلام مهندسای عزیز*
دوستان موقع طراحی پی نواری دوطرفه باید دقت کنیم که نوارها در قسمت آسانسور نیفتن؟اصلا عمق این چاله آسانسور چقدر هست؟!مثلا اگه آسانسور کاملا چسبیده باشه به یک ستون,با توجه به اینکه نصف نوار میوفته تو ناحیه آسانسور ,چیکار باید کرد؟؟
ممنون اگه راهنمایی کنین:confused:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fatimma

عضو جدید
سلام مهندسای عزیز*
دوستان موقع طراحی پی نواری دوطرفه باید دقت کنیم که نوارها در قسمت آسانسور نیفتن؟اصلا عمق این چاله آسانسور چقدر هست؟!مثلا اگه آسانسور کاملا چسبیده باشه به یک ستون,با توجه به اینکه نصف نوار میوفته تو ناحیه آسانسور ,چیکار باید کرد؟؟
سلام یه سرچ بکنید به راحتی میتونید ابعاد کابین در و چال رو تو جدول پیدا کنید

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام مهندسای عزیز*
-------------------------------------------------------
شما کاری به عمق چاله آسانسور نداری فقط در زمان طراحی پی قسمتی که آسانسور قرار داره رو خالی میذاری یعنی اینکه در اون قسمت پی تعریف نمی کنی(opening تعریف کنید) -اگر لازمه تا بیشتر توضیح بدم؟!

hadise mohammadi

عضو جدید
-------------------------------------------------------
شما کاری به عمق چاله آسانسور نداری فقط در زمان طراحی پی قسمتی که آسانسور قرار داره رو خالی میذاری یعنی اینکه در اون قسمت پی تعریف نمی کنی(opening تعریف کنید) -اگر لازمه تا بیشتر توضیح بدم؟!

الان سمت راست یکی از ستونهام چسبیده به آسانسور,عرض پی نواری هم1.5 متره.یعنی کل نوار 1.5متر رو سمت چپ ستون بزارم؟!اون وقت ستونم میوفته گوشه پی..اشکال نداره؟

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
الان سمت راست یکی از ستونهام چسبیده به آسانسور,عرض پی نواری هم1.5 متره.یعنی کل نوار 1.5متر رو سمت چپ ستون بزارم؟!اون وقت ستونم میوفته گوشه پی..اشکال نداره؟

-------------------------------------
کل نوار 1.5 متر رو ستون بزارید؟چرا ستون؟اونجایی که ستونه خب ستونه(مثلا ستون 50*50)ستون رو قرار میدید چاله ی آسانسور رو می چسبونید به ستون و پی رسم نمی کنید-یعنی چالشو خالی میزارید یعنی پی تعریف نمی کنید-اگر خواستید از یکی از پروژه های سیفم عکس میگیرم میزارم تا کامل متوجه بشید

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
همون طور که دوستمون گفتم شما در نرم افزار safe اون قسمت را opening تعریف میکنی ولی باید از لحاظ اجرایی چاله آسانسور یکم از ستون فاصله داشته باشه یا نوع بیس پلیت ات توری باشه که صفحه بیس پلیت نیاد تو چاله آسانسور واسه اون ستون چسبیده به چاله رو میگم

بالا