آزمون مهندسی حرفه ای (P.E.Exam)

mehdi07

عضو جدید
سلام دوستان !!
ميخواستم از كسايي كه اطلاعي راجع به آزمون مهندسی حرفه ای (P.E.Exam) دارن بخوام اگه ممكنه يه سري منابع واسه عناوين زير بهم معرفي كنن :
1- تحلیل اقتصادی
2- مخازن تحت فشار
3- آنالیز سازه
4- آنالیز مکانیزم
5- کدها و استانداردها
....
4- بالانس انرژی
5- مدیریت پروژه
6- جوشکاری
7- جازنی و تلورانس­ها

اصلا اين آزمون بازم برگزار ميشه؟؟؟:cool:

ture

عضو جدید
آزمون مهندسی حرفه ای (P.E.Exam) !!!!!

آزمون مهندسی حرفه ای (P.E.Exam) !!!!!

حتما" این هم یه کیسه هست مثل کیسه های دیگه که برای مهندسا دوخته شده !!

یه مهندس قرار نیست کل کتاب استاتیک رو از بر بکنه ! یه مهندس قرار نیست پاورقی های فلان درس رو حفظ کنه !
یه مهندس باید دید مهندسی داشته باشه . باید بدونه که کدوم مطلب رو کجا جستجو کنه .
یه مهندس باید تجربه عملی داشته باشه و علمش رو اونجا با عملش همراه کنه
والا چهار تا فرمول حفظ کردن و از امتحان قبول شدن و یه مدرک گرفتن که نشد مهندسی .

اگه تو کشور های دیگه هم همچین آزمونی هست , با حساب و کتابه ... فراموش نکنیم که کجا زندگی می کنیم ... واقعیت را باید قبول کرد .

من نمی دونم این سیستم ها رو کی اختراع می کنه ؟ آزمون حرفه ای - آزمون کاروزی - آزمون های ادواری ....

پس تکلیف اونیکه 10 سال پیش فارغ التحصیل شده چیه ! باید بشینه مدل خرپا حل کنه یا معادله لاگرانژ رو تحلیل بکنه ؟

مهندسای عزیز هم توجه کنند که به این چیزها تو هیچ جا اهمیت نمی دهند. تو محیط کار اگه چیزی برای مهندس تازه فارغ التحصیل شده بدرد بخور باشه ... از نظر من دو چیزه :

1- زبان انگلیسی
2- آشنایی با نرم افزار های مربوطه

والسلام ...

milanihadi

عضو جدید
آزمون مهندسي حرفه اي

آزمون مهندسي حرفه اي

سلام
اول اينكه اين آزمون در سال 1390 هم برگزار ميشه الان هم توسايت سنجش اعلام كردن
دوم اينكه به دوست عزيزم بگم كه اين ازمون كيسه نيستش متولي اين كار انجمن مهندسين مكانيك ايران هستش كه يك انجمن علميه حالا شما هرجور دوست داري فكركن
اگه راست مي گي تو هم شركت كن ببينم اصلا امتيازت بالاتر از چهل درصد ميشه يانه البته شرط قبولي كسب حداقل 60 درصد امتيازه مثل ازمون هاي آب دوغ خياري نظام مهندسي مسكن نيستش
هر كس تو اين ازمون قبول بشه يعني واقعا مهنسه البته توايران خيلي از درسها رو ازمون نمي گيرن مثلا مهندسي بيولوژيك يا مهندسي محيط زيست و... در صورتيكه تو امريكا و يا كانادا و... همه درس هارو ازمون مي گيرن و تازه مدرك PE هر چهارسال يك بار بايد به روز بشه به همين علت هم مهندس هاي ما با مهندس هاي اونها زمين تا اسمون فرق دارن
من اميدوارم اين ازمون جاي خودش رو پيدا كنه واقاي دكتر افشاري كه متولي اين كار هست بتونه موفق بشه
در ضمن پارسال كه ما شركت كرديم هيچكس قبول نشد
اگر ميبينيد تو ايران تو هيچ پروژه اي حرفي از معادله لاگرانژ و... نميشه دليلش اينه كه مهندس هاي ما كار مهندسي انجام نميدن و همه در حد تكنسينو پايين تر هستن و فقط يدك مهندسي رو دارن

alismartset

کاربر بیش فعال
حتما" این هم یه کیسه هست مثل کیسه های دیگه که برای مهندسا دوخته شده !!

یه مهندس قرار نیست کل کتاب استاتیک رو از بر بکنه ! یه مهندس قرار نیست پاورقی های فلان درس رو حفظ کنه !
یه مهندس باید دید مهندسی داشته باشه . باید بدونه که کدوم مطلب رو کجا جستجو کنه .
یه مهندس باید تجربه عملی داشته باشه و علمش رو اونجا با عملش همراه کنه
والا چهار تا فرمول حفظ کردن و از امتحان قبول شدن و یه مدرک گرفتن که نشد مهندسی .

اگه تو کشور های دیگه هم همچین آزمونی هست , با حساب و کتابه ... فراموش نکنیم که کجا زندگی می کنیم ... واقعیت را باید قبول کرد .

من نمی دونم این سیستم ها رو کی اختراع می کنه ؟ آزمون حرفه ای - آزمون کاروزی - آزمون های ادواری ....

پس تکلیف اونیکه 10 سال پیش فارغ التحصیل شده چیه ! باید بشینه مدل خرپا حل کنه یا معادله لاگرانژ رو تحلیل بکنه ؟

مهندسای عزیز هم توجه کنند که به این چیزها تو هیچ جا اهمیت نمی دهند. تو محیط کار اگه چیزی برای مهندس تازه فارغ التحصیل شده بدرد بخور باشه ... از نظر من دو چیزه :

1- زبان انگلیسی
2- آشنایی با نرم افزار های مربوطه

والسلام ...
یا کلیت حرفت که میشه 70-80% مطلب کاملا موافقم اما این حرفای درست دلیلی بر خراب کردن آزمون مهندس حرفه ای نداره چون تو هر جای دنیا هم بری (غیر ...)شایستگیت رو بر حسب عوامل مختلفی مثل رزومه معرفی نامه و ... میسنجن و صرف اینکه تعریف مهندس واقعی رو بلد باشی هیچ عقل سلیمی تو رو مشمول اون تعریف نمیدونه پس لازمه ی شایسته سالاری وجود یکسری آزمون استاندارد لول بالاست.
مال منم والسلام...

m.mansourpour

عضو جدید
سلام من نمیدونم چرا دوست عزیزمون که پارسال شرکت کردن به نقاط ضعف فراوان آزمون اشاره نمیکنن.من خواهش میکنم عزیزان ومهندسان عزیز از دوستانی که قبلا در این آزمون شرکت کردن یه پرس وجوی ساده بکنن تا متوجه بشن که این آزمون در سال گذشته با چه وضعیتی برگزار شد ودر 4-3 روز گذشته که پس از قریب به یک سال از برگزاری کارنامه اون بر روی سایت قرار گرفته چه وضعیتی داره.کلیت مطالبی که در سایت سنجش در مورد این آزمون در آمریکا واروپا نوشته درسته.ولی وضعیت این آزمون در ایران به هیچ وجه با خارج قابل مقایسه نیست.صحت مطالب بنده رو میتونید از حدود 200 نفری که سال گذشته در این آزمون شرکت کردن ودر چند روز گذشته بارها مراجعه کردن به سازمان سنجش یا تماس تلفنی داشتن یا به صورت ایمیل با همدیگه مکاتبه کردیم جویا بشین.البته من مهندس شیمی هستم ولی بعد از آزمون و در طی یک سال گذشته با بسیاری از دوستان مکانیک وعمران به برکت این آزمون آشنا شدم وارتباط برقرار کردیم(فکر میکنم تنها نکته مفید همین بود) در واقع حتی یک نفر نبود که اظهار شکایت وگله نداشته باشه.من در تالار مهندسی شیمی هم چون یکی از دوستان سوال کرده بودن فهرست وار نواقص ومشکلات این آزمون که به ادعای سایت زیر نظر سازمان سنجش وانجمن مربوطه برگزار شده بود عرض کردم البته بعد از رویت نتایج متوجه نواقص بیشتری هم شدم.نکته اول اینکه این آزمون به هیچ وجه زیر نظر سازمان سنجش وانجمن مربوط به هر رشته نبوده.دوستانی که مراجعه حضوری داشتن به سازمان سنجش این توضیح رو از مسئول مربوطه شنیدن که این آزمون توسط یک موسسه غیر انتفاعی برگزار شده که علاوه بر عدم صداقت دوستان مسائل متفرقه دیگه ای مطرح میشه که اینجا مجال شرح بیشر نیست.نکته بعدی سوالات فوق العاده پراکنده وغیر استاندارد از سرفصلهای غیر مرتبط در این آزمون بود که تعجب ما رو سال گذشته در پی داشت که چطور وبا چه متدی و زیر نظر چه انجمن یا سازمانی این سوالات طرح شده.چون سال گذشته گمان ما بر این بود که انجمن های مادر متولی طرح سوالات هستند که در چند روز گذشته متوجه اصل قضیه شدیم.خانه از پای بست ویران است.دوستانی که آشنایی دارن میدونن که بسیار راحت میتونین نمونه سوالات PE که در سالهای گذشته در اروپا و آمریکا برگزار شده دانلود کنید وبا این آزمون مقایسه کنید.این آزمون ملغمه ای از تستهای هوش آزمونهای کارشناسی ارشد ودکترا تستهای غیر استاندارد که مشکلات مفهومی و...داشتند بود که علت هم در چند روز گذشته برای ما مشخص شد که همانا عدم وجود کارشناس و نظارت سنجش و...بوده .سر جلسه دوست عزیزی که از انجمن مهندسی مکانیک تشریف آورده بودن فرمودن که تمام سوالات رو انجمن ما طراحی کرده که اگر هم درست باشه غیر علمی وکار اشتباهی بود واگر نبوده باشه که فکر میکنم اینطور بوده چون اکثر دوستان معترض رشته مکانیک بودن و به نحوه طراحی سوالات اعتراض داشتن.همیجا ذکر کنم که این آزمون به صورت صبح وعصر در دو روز متوالی در دانشگاه شریف برگزار شد وبسیاری از دوستان عزیز از شهرستان تشریف آورده بودند.این نکته رو برای این ذکر کردم که درسایت هیچ اشاره ای به استفاده از منابع به صورت آزاد یا (Open Book) نشده بود اما در پایان روز اول اعلام کردند که امتحان فردا که امتحان تخصصی هر رشته ای بود به صورت آزاد برگزار میشه ودوستان عزیز رو با تشویش ودلهره مواجه کردند.جدا از مشکلات دیگه ای که 2 بار تاریخ آزمون رو جابه جا کردند وبرای دوستان شهرستانی که همه شاغل بودند مشکل ایجاد شده بود.از صبح روز اول تا پایان روز دوم 3 بار تغییر موضع در این مورد دادند که پاسخ های اشتباه نمره منفی داشته باشد یا نه.نواقص زیاد دیگه ای هم بوده که با توجه به جدید بودن تجربه این آزمون شاید بشه از اونها گذشت.ولی نکته مهمتر کارنامه ناقص ونامفهومه که در چند روز گذشته بین دوستان در موردش تبادل نظر میشه.اشتباهات عمد یا غیر عمدی که در محاسبه نمره ها شده ذکر نکردن درصدهای کسب شده و.....یک نمونه ساده یکی از دوستان به جای دروس انتخابی تمامی دروس رو پاسخ دادن ودر محاسبه تراز تمام دروسشون محاسبه شده اما میانگین از 6 درس به جای 8 درس گرفته شده.دوست عزیزمون آقای مهندس میلانی که نظرشون رو فرمودن حتما در طی چنروز گذشته از طیق ایمیل در جریان نظرات بچه ها قرار گرفتن که عمدتا نظرشون مخالفت ودر واقع یک ضد تبلیغ برای کسانیه که احتمالا شاید این اشتباه رو بخوان انجام بدن وبدون تحقیق در اینگونه آزمون های غیر استاندارد شرکت کنن وبه مشکلات ومسائل خودشون یه سری دغدغه دیگه اضافه کنن.دوستانی که میخوان در آزمون های مختلف شرکت کنن اول تحقیق کنن که متولی ومسئول برگزاری وطراحی سوالات آزمون چه سازمان یا انجمنیه که مثل ما نتایج 200 نفر بعد از یک سال اون هم ناقص وبا اما اگر به دستشون نرسه.موفق باشید.

milanihadi

عضو جدید
سلام
جناب مهندس منصور پور من خيلي خوشحال شدم كه با شما تو اينجا آشنا شدم در خصوص تبليغات منفي جنابعالي توجه شما رو به موارد زير جلب مي كنم
1- اولا اينكه يك نفر رو متهم كني خيلي راحته لطفا" چيزهايي رو كه مي دونيد به ما هم بگين خبر دار بشيم تا جايي كه من مي دونم متولي اين آزمون آدم هاي شناخته شده هستن صحبت شركت خصوصي و.... از كجا اومده من نميدونم
2- من اكثر صحبت هاي شما رو در خصوص نحوه برگزاري آزمون و همين طور اعلام نتايج قبول دارم ولي باتوجه به نحوه تست زني خودم فكر مي كنم نمراتم درست بوده و عدم قبوليم بيشترش تقصير خودم بود. مدرك اين آزمون حتي از مدرك فوق ليسانس هم با ارزشتره و مطمئن باشيد كه به اين سادگي نبايد پذيرفته بشيم و نبايد اين آزمون با آزمون هاي سطح پايين و بي كيفيت سازمان نظام مهندسي مسكن مقايسه بشه هر كس تو اين آزمون شركت كنه و قبول بشه بايد بدونه كه فعلا" از مدركش نمي تونه پول در بياره
3- اميدوارم به جاي اين كه وقتمون رو سر اين مسائل هدر بديم يكم بريم و مراجع موجود خودمون رو مطالعه كنيم
ضمنا من پيشنهاد مي كنم دوستان كتاب زير رو تهيه كنند تا باسئوالات آشنا بشن
منابع آزمونهاي مهندسي حرفه اي مهندس هوشيار خزائي انتشارات كتاب پديده

m.mansourpour

عضو جدید
آقای مهندس میلانی ممنون از پاسخ شما ولی این یه بحث شخصی نیست وصحبت به هیچ وجه سر قبول شدن یا نشدن نیست واین نظر تنها نظر من نیست نظر اکثریت دوستان در رشته های مختلفه که حتی تعدادیشون بالای 10 سال تجربه کاری مرتبط دارن.در مورد متولی برگزاری آزمون در طی یک سال گذشته دوستان زیادی پیگیری حضوری داشتن وبنده هم از طیق ایمیل وتلفن در ارتباط بودم.این صحبت از طریق سازمان سنجش به دوستانی که پیگیر نتایج آزمونشون شده بودن گفته شده که متولی یه مجموعه غیر انتفاعیه که حتی یکی از دوستان گفته ما فقط حدود آدرسشون وشماره تلفنشون رو داریم.این جواب سازمان سنجشه که منطقی هم به نظر میرسه.وقتی نتیجه یک میلیون نفر در کنکور سراسری کمتر از دو ماه اعلام میشه چه اتفاقی میفته که نتیجه کمتر از 200 نفر نزدیک به یکسال طول بکشه غیر از اینکه متولی وسازمان دهنده مجموعه معتبر وهماهنگی نبودن.به هیچ وجه این صحبت شما رو قبول ندارم که این مدرک از فوق لیسانس با ارزشتره.این قیاس درست نیست.این آزمون در ایران کمتر از 10 سال سابقه داره وهنوز جوانه هم نزده چه برسه به اینکه منتظر محصولش باشیم.شاید نسلهای بعد ما در 10 تا 20 سال آینده بتونن از محصولش استفاده کنن .فکر میکنم این صحبت شما بیشتر احساساتی باشه تا منطقی .اگه خودتون شاغل باشین یا حتی شاغل نباشین با یه بررسی مختصر متوجه میشین که فعلا چیزی که حرف اول رو میزنه در مجموعه های دولتی مدرک تحصیلی و(....) ودر مجموعه های خصوصی سابقه کاری واگه نباشه مصاحبه علمی وتسلط به زبان ونرم افزارهای مربوطه هست. درجایی که من زندگی میکنم که اینطوره..من در مورد رشته مکانیک نمیتونم اظهار نظر قطعی کنم.اما در مورد رشته خودمون با قطعیت این صحبت رو میکنم که این آزمون با توجه به تمام معیارها غیر استاندارد بود.یک نمونه دیگه از این آزمون های خلق الساعه آزمون دکترای امساله که دیگه اکثر دوستان با روند شکل گیری وسر فصلهاو... اون ومخالفت اکثریت دانشگاهها و داوطلبین ورود به مقطع دکترا مواجه شده.امیدوارم از این به بعد با هماهنگی ونظارت بیشتر وهمچنین استقبال مهندسان عزیز آزمون PE سرو شکل بهتری بگیره وایشالا نسل بعد از ما مهندسان با کیفیت تر وخلاقتری نسبت به ما باشن.از شما وسایر دوستان مکانیک عذر خواهی میکنم.

motahare2010

عضو جدید
سلام
ممنون که یه سری اطلاعات وگذاشتید
برای آزمون امسال(90)کارنامه ها اومده اما چیزی در مورد قبولی نگفته شما میدونیدنمره ها چه جورمجاسبه میشه