[ آزمایشگاه ] ► راهنمایی آزمایشگاه بتن > نمونه گیری > گزارش آزمایش

skaram

عضو جدید
سلام
در آزمایش مقاومت فشاری بتن با نمونه مکعبی، آیا نمونه باید درجهتی که لایه ها کوبیده شده اند درزیر جک قرار گیرد یا در جهت عمود بر آن؟ ودر این دو حالت مقاومت اندازه گیری شده چه تفاوتی دارد؟
ممنون میشوم اگر کاربران آنلاین جواب دهند.بسیار بسیار ضروری است.متشکرم

تاپیک مرتبط

[h=1]◄[ تعیین مقاومت فشاری بتن ]►[/h]

آخرین ویرایش توسط مدیر:

topolmopol

عضو جدید
سلام عزیز جان
باید در جهت تراکمت بتن رو بذاری زیر جک.چون در اونیکی جهت بتن سریعا از همون خطهایی که لایه ها ایجاد کردن میشکنه و مقاومت کمتری میده.البته اولویت با جهتی که سطح بالا و پایینش صاف باشه.
من اینو خودم به شخصه امتحان کردم ولی میخوای دوباره امتحان کن.
راستی برا چی میخوای؟مسابقه؟
راستی من تو تیم بتن دانشگاه زنجانم.اگه اطلاعات جخوبی در مورد بتن داری بهم بگی خوشحال میشم
باران;)

skaram

عضو جدید
سلام مجدد
درآزمایشی که روی شش نمونه از یک بتن انجام دادیم، سه تارو در جهت تراکم و سه تای دیگه رو درجهت عمود بر تراکم زیر جک قرار دادیم ،مینیمم مقاومت بدست آمده در جهت عمود از ماکزییمم مقاومت درجهت تراکم بیشتر بود ،عکس چیزی که شما گفتی،چرا؟؟؟( نمونه های مختلف بتن همین نتیجه رو نشون دادن)
یه سوال دیگه :
چرا وقتی نمونه رو زیر جک قرار میدیم قبل از وارد کردن نیرو صفحه باید تقریبا یک سانتیمتر با بتن فاصله داشته باشه؟( که در این حالت مقاومت بیشتری بدست میاد)شما جوابشو میدونید؟مرسی:smile:

آخرین ویرایش:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد سوال دوم فكر كنم چون با فاصله كه بزاري بعد از وارد كردن نيرو صفحه بصورت كاملا موازي با سطح بتن قرار ميگيره باعث پخش نيرو ميشه ولي در حالت اولي ممكنه كمي زاويه داشته باشه به همين خاطر باعث ميشه نيرو به طور كامل پخش نشه و بر قسمتي نيروي بيشتري وارد بشه

Mehdi_rndyk

عضو جدید
سلام
در هر دو صورت بتن بایستی یک مقاومت از خود نشان دهد. چون در غیر این صورت رفتار بتن را در صورت اعمال نیروی فشاری دو محوری بررسی نمود و دو ضریب پواسون برای آن قائل شد که در کتاب های معتبر چنین چیزی ذکر نشده است.

hamidkurd

عضو جدید
گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 1

گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 1

اینم یه سری کامل از گزارش کار ازمایشگاه فیزیک یک برای جمیع مهندسین

http://www.4shared.com/file/74384628/ae969745/f1_online.html
http://www.4shared.com/file/74385032/eb6954cd/f2_online.html
http://www.4shared.com/file/74385274/65e2e092/f3_online.html
http://www.4shared.com/file/74385359/28a7949a/f8_online.html

اگه خواستین بازم هست بگین واستون بزارم

sanaz_ph

عضو جدید
گزارش از تكنيك پالس

گزارش از تكنيك پالس

نياز سريع به گزارش از تكنيك پالس دارم

GREEN HILL

عضو جدید
چگونه میتوانم بدون آزمایش مقاومت خاک را تخمین بزنم؟

چگونه میتوانم بدون آزمایش مقاومت خاک را تخمین بزنم؟

خاک خشک و بسیار کم آب راکه در حدود 2% رطوبت داشته باشد مشت کرده ،به آن فشار وارد می کنیم . در باز کردن دست اگر رگه های دست بر روی خاک نشست داشته باشد نوع خاک مرغوب است ، معمولأ این گونه خاک در باز شدن مشت از هم پاشیده نشده و دانه ها دریکدیگر قدری متراکم می گردد.
برای باز شدن خاک ، انگشت شست همان دستی که خاک در آن مشت شده است ، به درون خاک فرو برده اگر خاک به صورت گلوله هایی از یکدیگر جدا گردند خاک مرغوب می باشد
(از هم پاشیده نشوند)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

خوشنام

عضو جدید
Khosh Nam

Khosh Nam

کمککککککککککک
سلام.وخسته نباشید
لطفا : شرح آزمایشات زیر را برایم بفرسید.
.1اندازه گیری دبی 2.جریان تلفات انرژی درون لوله ها 3.حرکت آب(ضربت جت )
4. غوطه وری 5.برنولی.:)

a2x

عضو جدید
آزمایشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی عمران

آزمایشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی عمران

امیدوارم دوستان در تکمیل این پست کمک کنند

برای شروع مطلب چندانی پیدا نکردم اما قرار میدم

r * دستگاهی مدرن ساخت شرکت ZORN آلمان، برای آزمایش تعیین توان باربری دینامیک Evd در خصوص لایه های مصالح راه سازی
Ultrasonic Pulse Velocity Tester
* دستگاه اولتراسونيك بتن در رابطه با آزمایش کنترل کیفیت بتن

* دستگاه استراکشن آسفالت
* دستگاه لس آنجلس
* دستگاهبرش مستقيم
* دستگاهتحكيم
* دستگاهسي . بي . آر
* اون های برقي
* نفوذ پذيري با بارافتان و ثابت
* ترازوي دستي با حساسيت 1/0 گرم
* ترازوي ديجيتالي برقي
* سيستم های رايانه ای (جهت ارائه گزارشات آزمایشگاهی دقیق)

googooli

عضو جدید
ازمایشگاه بتن:
تجهیزات:
1.جک بتن شکن برقی و معمولی
2.دستگاه تست ضربه
3.شیکر برقی
4.دستگاه لس انجلس
5.دستگاه خشک کن
6.میکسر
7.مخلوط کن بتن
8.چکش اشمیت
9.تراکم پذیری بتن
10.دستگاه اتوکلاو
11.جک بتن شکن

googooli

عضو جدید
ازمایشگاه مکانیک خاک:
تجهیزات:
1.شیکر برقی
2.ترازو با دقت ا گرم
3.دستگاه cor
4.دستگاه جک دستی
5.دستگاه خشک کن
6.دستگاه نفوذ پذیری
7.دستگاه تحکیم
8.میز سیلان
9.دستگاه کاساگرانده
10.دستگاه ویکت
11.جک بتن شکن برقی

googooli

عضو جدید
ازمایشگاه هیدرولیک:
تجهیزات:
1.دستگاه اندازه گیری جریان
2.دستگاه کانال شیب پذیر
3.دستگاه جریان گرداب
4.دستگاه کانال ساده
5.دستگاه افت فشار در لوله واتصالات
6.دستگاه جت اب
7.دتگاه اندازه گیری نیروی هیدرواستاتیک
8.دستگاه توربین
9.دستگاه جریان ارام و مخشوش

a2x

عضو جدید
گزارش آزمایشگاه تکنولوژی بتن

گزارش آزمایشگاه تکنولوژی بتن

گزارش آزمایشگاه تکنولوژی بتن :
یک فایل پی دی اف در 19 صفحه به حجم 692 کیلوبایت تهیه و ارسال شده توسط مهندس بهروز میرزایی شامل خلاصه ای از شرح آزمایشات مختلف درس آزمایشگاه تکنولوژی بتن. این گزارشها شامل آزمایشات دانه بندی شن، دانه بندی ماسه، تعیین وزن مخصوص ظاهری مصالح سنگی، تعیین وزن مخصوص حقیقی مصالح سنگی، وزن مخصوص سیمان، غلظت نرمال سیمان، گیرش سیمان، طرح اختلاط بتن، ساخت بتن و آزمایش اسلامپ میباشد.
حجم 675.78Kb

دانلود گزارش

a2x

عضو جدید
گزارش آزمایشگاه هیدرولیک

گزارش آزمایشگاه هیدرولیک

گزارش آزمایشگاه هیدرولیک
یک نمونه گزارش آزمایشگاه هیدرولیک تهیه شده توسط محسن سورگی به نقل از سایت سیویلیکا دات آی آر شامل گزارشهای کانال روباز، اندازه گیری دبی بوسیله سرریزها، آزمایش روش اندازه گیری دبی (اریفیس متر، روتامتر، ونتوری متر)، آزمایش جت آب ، آزمایش نیروهای وارد بر یک جسم غوطه ور در یک مایع ساکن،

دانلود مطلب

a2x

عضو جدید
گزارش آزمایشگاه مقاومت مصالح

گزارش کار آزمایشگاه مقاومت مصالح در 15 صفحه برای آزمایشهای تعیین خیز تیر، آزمایش کشش، آزمایش تعیین خیز تیر به روش universal

دانلود مطلب

a2x

عضو جدید
بیش از 20 موارد آزمایش آماده دارم اما الان وقتشو ندارم

دوستان هم که در تکمیل این پست کمک می کنند خیلی ممنون امیدوارم یکیاز پست های خوب بخش عمران بشه

کیوان1986

عضو جدید
علت اختلاف آزمايش استوانه اي و مكعبي بتن چيست ؟
amin_civil_eng64@yahoo.com
با عرض سلام و تبریک سال نو. آزمایش استوانه ای را به دلیل صاف نبودن یک طرف سطح دایره اش که زیر دستگاه فشار درست نمی ایستد. ولی مکعبی را می توان آن طرفی که در قالب صاف و صیقلی است را زیر جک دستگاه گذاشت.(استوانه ای 2 طرف دارد ک می توان زیر جک گذاشت ولی مکعبی 6 طرف دارد) امیدوارم توانسته باشم منظورم را به شما گفته باشم. با آرزوی سال خوب برای شما و خانواده شما... ;)

sma519

عضو جدید
البته مشکل ناصاف بودن سطح نمونه استوانه ای با اجرای کپینگ به راحتی قابل حل است و این موضوع هیچ دخالتی در مقاومت نمونه نمیکند . :):gol:
دلیل اصلی این کاهش مقاومت ارتفاع بیشتر و سطح مقطع کمتر نمونه استوانه ای نسبت به مکعبی است .
اگر رابطه ساده تنش رو به خاطر بیارید ، حتما" متوجه این موضوع خواهید شد ( یک نیروی ثابت با سطح مقطع کمتر ، تنش بیشتری ایجاد میکند ) . :):gol:
به امید موفقیت . ;):gol:

AmirReza.R

کاربر فعال
سلام،
همون طور که آقا سعید گفتن، بخاطر ارتفاع بیشتر و سطح مقطع کمتر نمونه ی استوانه است.
که البته همین موضوع در مکانیزم خرد شدن نمونه ها تأثیر میذاره،به این شکل که زمان خرد شدن،بالا و پایین هر دو نمونه به حالت گوه مانند عمل میکنند و باعث شکافته شدن نمونه میشوند،ولی چون ارتفاع نمونه ی مکعبی کمتر است،گوه های بالا و پایین با هم تداخل پیدا میکنند ودر نتیجه نمونه نسبت به نمونه ی استوانه ای دیرتر خرد میشود.

Sanaty

عضو جدید
علت اختلاف آزمايش استوانه اي و مكعبي بتن چيست ؟
amin_civil_eng64@yahoo.com
با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو به همه ی دوستان عمرانی
لازم دونستم در همینجا یک نکته را اشاره کنم که درست است که تفاوت هایی میان آزمایش نمونه ی استوانه ای و مکعبی وجود دارد ولی با توجه به مبحث نهم آیین نامه مقررات ملی ساختمان تمام نمونه های چه مکعبی و چه استوانه ای باید با ضرایب معرفی شده در این آیین نامه به مقاومت فشاری نمونه ی استوانه ای به ابعاد 30*15 تبدیل شوند . دلیل عمده ای که برای این تفاوت وجود دارد شرایط کاری و دسترسی به قالبها و همچنین آیین نامه ای است که مهندس طراح از آن استفاده می کند . چون آیین نامه های اروپایی مرجع کار خود را نمونه های مکعبی معرفی می کنند ، خال آنکه در ایران این نمونه ها نسبت به نمونه های استوانه ای از ارزش کمتری برخوردارند .

باز هم از بحث علمی شما تشکر می کنم . ;)

sma519

عضو جدید
سلام .
منم یه راهنمایی میکنم. اگه بتونی کتاب طراحی سازه های بتنی تالیف امیر مسعود کی نیا رو پیدا کنی، می تونی جواب سوالتو بطور کامل بدست بیاری با دلایل محکم و علمی.:heart:

سلام دوست گرامی من . :):gol:
میتونم بپرسم چی باعث شده که شما فکر کنید نوشته های دکتر کی نیا دلایل محکمی هستند و با قاطعیت آن را به سایرین معرفی می کنید ؟؟؟ !!!
اگر چاپ هشتم ( سال 1378 ) این کتاب با الانش فرق نکرده باشه ، باید عرض کنم مطلب خیلی مهمی هم ننوشته . از جمله دلایلی که آورده بود ، اشاره به سطوحی از نمونه بود که زیر جک قرار میگرفت . خوب این موضوع در مورد نمونه هایی مطرح میشه که از نظر کیفیت تولید مردود هستند و کلا" بحث ما در مورد آنها نیست .
اشاره ای هم به نسبت مقاومت نمونه های مکعبی 15 و 20 با استوانه ای داشت که در این مورد هم نظر ایشان مغایر با آبا و مبحث نهم است . بر اساس آبا و مبحث نهم مقاومت نمونه مکعبی 15 سانتیمتری بیشتر از نمونه مکعبی 20 است که هر دو با یک بتن تولید شده اند . آیین نامه آمریکا هم این دو را تقریبا" دارای مقاومت یکسان میداند . جالب این است دکتر کی نیا با هیچیک از اینها اتفاق نظر ندارند !!! البته منظورم این نیست که ایشان اشتباه کرده اند . فقط با گفتن این مطالب سعی کردم خدمت دوستان عرض کنم مراجع مختلف در این مورد خاص هم مانند خیلی موارد دیگر اختلاف نظر دارند و با قاطعیت نمیتوان گفت ( البته در حال حاضر ) که کدام صحت بیشتری دارد . ولی چیزی که مسلم است ، به هر حال ما باید در کارهایمان یک مرجع را ملاک قرار دهیم و در حال حاضر اجرای در کشور ما بر پایه مبحث نهم استوار است .
اما با تمام این حرفها در مورد چگونگی تاثیر ارتفاع در مقاومت نمونه ، از نظر تجزیه و تحلیل رفتار بتن خوب توضیح داده بودند که امری آشکار است و در خیلی از کتابها به آن اشاره شده است .
یقینا" همه دوستان شکل مخروط دو طرفه نمونه استوانه ای پس از شکست را در کتابها و مقالات مختلف دیده اند . ;):gol:

ناهمواري سنج مكانيكي

ناهمواري سنج مكانيكي

سلام،ممنون ميشم اگه مطالبي در مورد ناهمواري ها وناهمواري سنج داريد برام بزاريد چون واقعا نياز به كمك دارم .:cry::(:gol::gol: