آزمایشگاه شیمی آلی

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منم منظورم همون قسمت بود، شیمی کجاش بی خطره؟!!!! شجاعتی که پیدا کردیم مدیون شیمی و آزمایشگاه آلیم!
چالب شد، یه چیز شیک تو آز آلی؟!!! بی صبرانه منتظر جوابم!
آن زردی داخل مبرد برای زنگ آهنه، چون آب یه مقداری آهن داره (به خودی خود یا از طریق حل شدن جداره لوله های آب) به مرور زمان داخل جداره مبرد میشینه و زنگ میزنه و زرد میشه.
حالا برای حل کردن آهن چی خیلی مناسبه؟
اگزالیک اسید :D یکم اگزالیک اسید را توی آب حل کنید و از ورودی آب مبرد وارد جداره داخلی ش کنید و یکم هم بزنید در عرض یک دقیقه، یه مبرد زرد نارنجی مثل روز اولش میشه :D
حالا شما بگین واکنش اگزالیک اسید با آهن چیه؟ :D

quan

عضو جدید
آن زردی داخل مبرد برای زنگ آهنه، چون آب یه مقداری آهن داره (به خودی خود یا از طریق حل شدن جداره لوله های آب) به مرور زمان داخل جداره مبرد میشینه و زنگ میزنه و زرد میشه.
حالا برای حل کردن آهن چی خیلی مناسبه؟
اگزالیک اسید :D یکم اگزالیک اسید را توی آب حل کنید و از ورودی آب مبرد وارد جداره داخلی ش کنید و یکم هم بزنید در عرض یک دقیقه، یه مبرد زرد نارنجی مثل روز اولش میشه :D
حالا شما بگین واکنش اگزالیک اسید با آهن چیه؟ :D

Fe[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB] + 6 H[SUB]2[/SUB]C[SUB]2[/SUB]O[SUB]4[/SUB] + 3 H[SUB]2[/SUB]O = 2 Fe(C[SUB]2[/SUB]O[SUB]4[/SUB])[SUB]3[/SUB] + 6 H[SUB]3[/SUB]O

یا بعبارت دیگر:

+ Fe[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB](s) + 6 H[SUB]2[/SUB]C[SUB]2[/SUB]O[SUB]4[/SUB](aq) = 2 Fe(C[SUB]2[/SUB]O[SUB]4[/SUB])[SUB]3[/SUB] 3-(aq) + 3 H[SUB]2[/SUB]O(l) + 6 H

درسته؟
(علیرضا) بله همینه دقیقا

آخرین ویرایش توسط مدیر:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام مکانیسم واکنش زیر رو میخواستم

http://axgig.com/images/68789999433842410944.jpg
polyhexane.jpg
مهندس، فقط یه مولکول بنزوات به سر زنجیره میچسبه و چون مقدار آن خیلی کمه در کل اثر زیادی نداره، تنها به عنوا آغازگر عمل میکنه.

از نقش اتانول پرسیده بودین؟ اتانول دقیقا کدوم مرحله استفاده میشه؟

jeeex.2

عضو جدید
مشاهده پیوست 180868
مهندس، فقط یه مولکول بنزوات به سر زنجیره میچسبه و چون مقدار آن خیلی کمه در کل اثر زیادی نداره، تنها به عنوا آغازگر عمل میکنه.

از نقش اتانول پرسیده بودین؟ اتانول دقیقا کدوم مرحله استفاده میشه؟

http://axgig.com/images/40691680524288033075.jpg

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

مهندس، اسم ان ترکیب بنزوئیل پروکسایده نه بنزوئیل اسید!
توی مراحلتون اینو دارین، اول هگزن و بنزوئیل را مخلوط میکنید بعد توی حمام آب قرارش میدین که دمای حمام آب 90 درجه است:
1) دمای لازم برای شکستن بنزوئیل حوالی 80 درجه است
2) نقطه جوش هگزن 63 درجه است

تو مرحله بعدی که شما مطمئنید بنزوئیل رادیکالی حاصل شده، تولوئن میریزین، بعد برای حرارت دادن مخلوطتان که توی تولوئن حل شده از حمام اتانول استفاده میکنید

1) تولوئن نقطه جوش 110 درجه داره، اگه بخواین این تولوئن را توی دمای بالایی حرارت بدین بدون رفلاکس دو تا اتفاق میفته، اول اینکه هگزن کامل میپره چون نقطه جوش 63 درجه داشت، یا دوم اینکه احتمال ترکیدن ظرفتان هست به دلیل دمای بالا واکنش شدید میتونه پیش بره و بنزوئیل قابلیت انفجار داره.
2) گرم کردن مخلوطتان توی حمام اتانول برای اینه که اتانول دمای جوش 78 درجه داره که مناسب برای انجام واکنشه.
موفق باشید :D

jFrsh

عضو جدید
میتونم بدونم دقیقا داری چه واکنشی میذاری؟ منظورم اسید آلی ت هستش که باید بدونم چیه.

بنزوییک اسید اسید آلی ماست ولی این مهم نیست چون قبل از ریختن این اسید وقتی بنزیل الکل را با سولفوریک اسید مخلوط میکنیم این رسوب تشکیل میشود حتی اگر بنزوئیک اسید هم داخل محلول باشد این اتفاق میافتد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بنزوییک اسید اسید آلی ماست ولی این مهم نیست چون قبل از ریختن این اسید وقتی بنزیل الکل را با سولفوریک اسید مخلوط میکنیم این رسوب تشکیل میشود حتی اگر بنزوئیک اسید هم داخل محلول باشد این اتفاق میافتد

ببینید دوست عزیز
شما نباید بنزیل الکل را با سولفوریک اسید مخلوط کنید دلیلش به واکنش زیر بر میگرده

PhCH[SUB]2[/SUB]OH+H[SUB]2[/SUB]SO[SUB]4[/SUB]------->PhCH[SUB]2[/SUB]OH[SUB]2[/SUB]+HSO[SUB]4[/SUB][SUP]-1
[/SUP]
PhCH[SUB]2[/SUB]OH[SUB]2[/SUB]---->PhCH[SUB]2[/SUB][SUP]+1
[/SUP]
PhCH[SUB]2[/SUB][SUP]+1[/SUP]+HSO[SUB]4[/SUB][SUP]-1[/SUP]----->PhCH[SUB]2[/SUB]OSO[SUB]3[/SUB]H

کاری که شما باید انجام بدین، اول اینکه اسید سولفوریک را رقیق کنید، چون اسیدی بودن محیط کفایت میکنه
دوم اینکه ابتدا باید مقدار اضافی از بنزیل الکل را با اسید بنزوئیک مخلوط کنید و بعد قطره قطره اسید سولفوریک را اضافه کنید.
سوم اینکه، توی استریفیکیشن، آب تولید میشه، پس باید از یه ماده ی جاذب آب استفاده کنید (خشک کننده) یا سیستم دین استارک داشته باشین تا آب اضافی را بیرون بکشه.
موفق باشید
;)

jeeex.2

عضو جدید
با سلام چندتا سوال درمورد آزمایش رزین اوره فرمالدهید دارم
1) مکانیسم سنتز اوره فرمالدهید در محیط اسیدی ؟
2)چرا فرمالدهید بصورت محلول مورد استفاده قرار میگیرد ؟ (محلول 37% فرمالدهید)
3)چرا واکنش در محیط اسدی یا بازی انجام میشود ؟ نقش HCL چیست ؟
4)با فرض حل شدن علت حلالیت رزین اوره فرمالدهید در 2 پروپانول چیست ؟
5)با فرض حل شدن علت حلالیت رزین اوره فرمادهید در دی کلرومتان و THF (تترا هیدروژن فوران) چیست ؟

با تشکر

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام چندتا سوال درمورد آزمایش رزین اوره فرمالدهید دارم
1) مکانیسم سنتز اوره فرمالدهید در محیط اسیدی ؟
2)چرا فرمالدهید بصورت محلول مورد استفاده قرار میگیرد ؟ (محلول 37% فرمالدهید) نقطه جوش فرمالدهید -19 درجه سانتی گراده برای همین دو فرم رایج میبینید ازش یا پارافرمالدهید دارین که تریمر فرمالدهیده یا اینکه فرمالدهیدی که بصورت گازه را توی آب حل میکنن مثل اسید کلرید ریک که گازه و توی آب حل شده. ماکزیمم ظرفیتی که آب میتونه اینو تو خودش حل کنه 37% ه.
3)چرا واکنش در محیط اسیدی یا بازی انجام میشود ؟ نقش HCL چیست ؟ مکانیسم را ببینید متوجه میشید. اسید یا باز نقش کاتالیزوری داره.
4)با فرض حل شدن علت حلالیت رزین اوره فرمالدهید در 2 پروپانول چیست ؟
همانطور که میبینید، این ترکیب دارای گروهای قطبی اکسیژن و نیتروژنه که امکان حل شدنش را در حلال های قطبی مثل آب و الکل فراهم میکنه.

5)با فرض حل شدن علت حلالیت رزین اوره فرمادهید در دی کلرومتان و THF (تترا هیدروژن فوران) چیست ؟

با تشکر
فرمالدهید ترکیبیه که تو دمای محیط مایع نیست، گازه. به خاطر اینکه کار کردن با گاز یکم سختتره، میان به دو فرم تهیه ش میکنن، یا به صورت پارا فرمالدهید درمیارن، یا به صورت فرمالین.
مدلی که شما استفاده کردین فرمالینه، فرمالین گاز فرمالدهید حل شده تو آبه. یعنی اینکه گازشو وارد آب میکنن (مثل دی اکسید کربن توی نوشابه) ولی آب نمیتونه بیشتر از 37% از حجمشو فرمالدهید حل کنه. واسه همین ماکزیمم فرمالدهیدی که توی آب حل میشه 37% هستش.

در مورد حلالیت، ترکیبات کمی پیدا میشن که هم توی حلال های آلی غیر قطبی حل شن هم توی حلال های آلی قطبی و آب.
برای همین به سوال آخرتون جواب ندادم چون این ترکیب را خودم ندارم که تست کنم ولی به نظرم اومد که امکان اینکه هم توی آب حل شه هم تو دی کلرومتان خیلی کمه.

پیوست ها

• urea-formalin.jpg
    urea-formalin.jpg
    12.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

jeeex.2

عضو جدید
سلام خدمت اساتید 2 تا سوال داشتم
1)مکانیسم واکنش فنول و فرمالدهید در محیط اسیدی ؟
2) چرا پایداری فنول فرمالدهید از اوره فرمالدهید بیشتر است ؟

mahsabanoo

عضو جدید
سلام خدمت اساتید 2 تا سوال داشتم
1)مکانیسم واکنش فنول و فرمالدهید در محیط اسیدی ؟
2) چرا پایداری فنول فرمالدهید از اوره فرمالدهید بیشتر است ؟

جواب مکانیسمو میتونید از کتاب شیمی الی سه موریسون فصل سی و یک قسمت هفتم پیدا کنید اونجا توضیح داده
اگه نتونستید پیداش کنید بهم بگید تا هفته بعد براتون میزارمش

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کی میدونه اسم این سیستم چیه و چیکار میکنه؟

کی میدونه اسم این سیستم چیه و چیکار میکنه؟

سلام به شیمیست هایی که هستن و نیستن :w15:

خب یه سوال مطرح میکنم ببینم کی میدونه :D

بگین تا حالا این سیستم را دیدین؟ میدونین چیکار میکنه؟

پیوست ها

• 01122013_004.jpg
    01122013_004.jpg
    23.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 21122013_001.jpg
    21122013_001.jpg
    22.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

quan

عضو جدید

:surprised:
جل الخالق
با اینکه آلی نبودم اما شش سال از عمرم رو بجای کلاس تو آزمایشگاه آلی بودم، این چیههههههههههه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
اختراع خودتونه؟ هنوز زنده این؟!!!!
واقعا جدید بود حداقل هنوز به شهر ما صادر نشده!

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:surprised:
جل الخالق
با اینکه آلی نبودم اما شش سال از عمرم رو بجای کلاس تو آزمایشگاه آلی بودم، این چیههههههههههه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
اختراع خودتونه؟ هنوز زنده این؟!!!!
واقعا جدید بود حداقل هنوز به شهر ما صادر نشده!
:w15: :w15:

نه مهندس، اختراع ما نیست قبلا ثبت شده :w15:
صبر میکنم ببینم بقیه دوستان چی میگن
توی آزمایشگاه آلی خیلی به کار میاد، کم کم سیستم هارو معرفی میکنم :D

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

هان؟؟؟؟:surprised: این کیه؟؟؟؟؟:surprised::D
والا من بیلمیرم بو نمن دی!!!!(اینو رفیقم گف!!:biggrin:)
رفلاکس دو مرحله ایه؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عیبی یخدی گارداش، دییرم بی آز صبر اله :D اینو به دوستت بگو

ببینم بچه ها میان بیشتر نظر بدن؟؟

الان یه فیلم دیدم، در مورد جنگ روی کره زمین بود که همه چیز با بمب هسته ای داغون شده بود و خلاصه فقط چن نفر مونده بودن و....
الان که اومدم تالار خودمون حس همون بازمانده ها بم دس داد، کلی احساس غرور کردم!!!!!!!:surprised::razz:
نه بابا علی جون کسی نیس دیگه، مگه اینکه grace(فک کنم اشتبا نوشتم!) بیاد، میخوای منتظرش بمونیم؟:smile:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
الان یه فیلم دیدم، در مورد جنگ روی کره زمین بود که همه چیز با بمب هسته ای داغون شده بود و خلاصه فقط چن نفر مونده بودن و.... اگه فیلم خوبی بود به منم بگو اسمشو که برم بگیرم ببینمش :D
الان که اومدم تالار خودمون حس همون بازمانده ها بم دس داد، کلی احساس غرور کردم!!!!!!!:surprised::razz:اون وقت پیرجو میگه چرا تالار شیمی اینطوریه؟؟؟ خب کسی نیست من چیکار کنم :|
نه بابا علی جون کسی نیس دیگه، مگه اینکه grace(فک کنم اشتبا نوشتم!) بیاد، میخوای منتظرش بمونیم؟:smile:

این سیستم برای خشک کردن حلال استفاده میشه، توی اف بی گذاشتم هر کی یه چی نوشت، اصلن یه وضی بودا!!!

dryer.system.jpg

این سیستم یه شیر داره که سه راهیه، بر عکس شیرهای دیگه که تا حالا دیدیم یه سوراخ بیشتر ندارن!
برای خشک کردن حلال کاری که میکنن اینه که حلال را میریزن توی بالن زیر این سیستم که رو هیتره، بعد مسیر 1 که مشخص کردم را باز نگه میدارن، این باز نگه داشتن برای مواردی هست که نیاز است تا حلال با یه خشک کننده دائما رفلاکس شه تا خشک شه، مثل تولوئن که با سدیم و بنزوفنون خشکش میکنن. خلاصه تا حدی که لازمه حلال رفلاکس میشه.
بعد کلا شیر را میبندن، به این ترتیب حلال توی قسمتی که مشخص کردم (محل تجمع حلال) جمع میشه، لازمه که بدونید بالای این قسمت یه سیستم رفلاکس متصل به انشعاب کلسیم کلرید وصله.
بعد از اینکه حلال به مقدار کافی جمع شد، 2 راه برای برداشتن حلال هست، یکیش باز کردن شیر از مسیر 2 هست که این مسیر بیشتر برای مواقعی هست که خیلی خشک بودن حلال اهمیت نداره، یعنی تو این فاصله برداشتن حلال اگه از هوا رطوبت بگیره زیاد مهم نیست.
اما مسیر 3 برای مواقعی هست که کوچکترین ذره آبی برای واکنش سمه، مثل واکنش های آلی فلزی (ارگانولیتیم یا گرینیارد). شیر مسیر 3 را باز میکنن و خیلی سریع یه سرنگ با سوزن بلند واردش میکنن حلال مورد نیاز را بر میدارن و به سیستمشون تزریق میکنن. :D

دوباره یه سیستم دیگه معرفی میکنم ;)

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان من احتیاج فوری به فرمول مایع دستشویی و روش تولیدش دارم اگه ممکنه یکی بهم کمک کنه یه دنیا ممنون میشم.
sepehr139185@gmail.com

سلام دوست گلم
اينا كه پيچيده نيست راحته
البته من ايميل نميكنم همينجا پاسخ ميدم كه بدرد همه بخوره
براي 100 كيلو ميزنم
تگزاپون 2 كيلو هم كافيه (جنس خوبو بد داره ها صدفي هم دوزار نمي ارزه همون ساده بگير)
سولفونيك اسيد (چرته ميتوني از سيتريك و حتي فسفريك هم استفاده كني ! هم سالم تره هم بهتر جواب ميده ) 3 كيلو هم كافيه
سود يا پتاس ( من پيشنهاد ميكنم از تري اتانول آمين استفاده كني كه سالم تره و براي پوستهاي آسيب ديده هم مشكل ساز نميشه)
لوراميد نيم كيلو (نترس نزدي هم باور كن هيچ اتفاقي نميوفته ! همه شركت هايي هم كه ليست تركيبات ميزنن همه رو نميزنن تو مايع توليدي فقط اسمهاي تجاري رو قلمبه ميكنن كه مردم هنگ كنن ميخونن! تگزاپون ! راحت ! تو بازار هم راحت با اين اسم تهيه ميكني ! حالا من بيام بگم سديم لوريل اتر سولفات!! يا به جاي لوراميد بگم كوكونات فتي اسيد دي اتانول آميد!!!!
چه كاريه آخه؟
نمك طعام! سديم كلرايد
اينا مواد اصلي بازيه حالا دوست داري ميتوني مواردي مثل گليسيرين . بتائين و........ اضافه كني اما اصلا نميزنن اينارو ! به برچسبا نگاه نكن نميصرفه براشون همه اينارو بزنن ! فقط شلوغش ميكنن با اسمهاي درشت كه يكي ديد بگرخه بگه اوه اوه چه چيز ناراحتيه
رنگو اسانسو هم به سليقه خودت
الباقي هم آب!!!!
حالا بازي چطوريه ؟
يك پاتيل لازم داري ! 80 ليتر آب ميريزي تو پاتيل! بعدش رنگو اسانس ميكس ميكني! اينم بگم ميكسرت بايد دورش كم باشه ( خودت مكانيكي استادي يك الكترو موتور 1400دور حداقل 2 اسب با يك گيربكس كه دور موتورت رو برسونه به 60 70 دور در دقيقه ! ديگه وارد داستانهاي نيوتن بر مترو گشتاور و محاسبه اسب بخار اين چيزا نميشم چون هم جاش اينجا نيست هم خودت مكانيكي و استاد اين چيزا )..... بعد از رنگ و اسانس تگزاپون رو اضافه كن بذار ميكسر بزنه تا تگزاپون حل بشه !
به اندازه 3 قاشق هم بنزوات سديم بزن اون تو نگنده مايع توليدي! نري فرمالين بزني يهو ! اونطرف هم اسيدت رو با 20 ليتر آب مخلوط كن بذار حل بشه يا اصلا با يك چوب هم ميتوني مخلوطش كني ! وقتي حل شد تري اتانول رو آرام آرام و بچ بچ بهش اضافه كن تا محيط اسيدي خنثي بشه (ميتوني از اين كاغذ هاي سركاري پ هاش هم استفاده كني)
بعد از خنثي شدن به محتويات ميكسر اضافش كن بذار بزنه تا كاملا مخلوط بشن . وقتي يكدست شدن ميتوني لوراميد رو اضافه كني ولي من ميگم نزن لوراميد رو!
وقتي حل و يكدست شد يك مشت يك مشت نمك طعام رو بريز توش! يك مشت بريز بذار حل بشه بعد دوباره ! وقتي نمك ميزني علظت زياد ميشه و ويسكوزيته ميره بالا ! تا جايي كه مد نظرته نمك بزن تا كاملا سفت بشه! وقتي سفت شد ديگه تو نمك زدن زياده روي نكن چون ميبره يهو منهدم و شل ميشه! وقتي كاملا سفت شد نمك زدن رو قطع كن!
حالا روي ميكسر رو بپوشون بذار چند ساعت به حال خودش بمونه ! البته همين الانم قابل استفاده هستش اما موندنش باعث ميشه مثل بلور و شيشه رنگش شفاف بشه! اگرم نذاري بمونه مثل برندهاي زيادي كه تو بازاره مايع كدر ميمونه
پروانه ميكسر هم ديسكي بذار ! مثل ميكسر رنگ! يك صفحه كه دندونه هاش يكي بالا يكي پايين ! اينو گفتم چون مايع ويسكوزه و بايد حالت گرداب ايجاد بشه تا ميكس بشه! با ژل فرق داره ! براي ژل اين پروانه خوب نيست! اونم به اين خاطره كه بي مغزه ژل! چون دو موتور پايينه خيالت راحته كه پرت نميكنه بيرون پس ميتوني روي شفت به ازاي هر 20 سانت هم حتي يدونه پروانه بذاري
شفت هم كوبل نكن!!! فقط فلنج كن ! حتما هم هم شفت رو بده تراشكار بتراشه دور كنه و هم فلنچو ! درسته دور موتور كمه و شفت نميپيچه اما همون تاب ريز باعث ميشه گيربكست از بين بره و و اونم ميزنه روتر موتورتو از بين ميبره!
حالا اگر موتورت 900 دور بود ديگه هيچي ! نتراشي موتور رو روشن كني پاتيل رو بلند ميكنه روي سر آدم خراب ميكنه! شفت مثل پاپيون ميپيچه به خودش
ميتوني به جاي گيربكس از تسمه و فولي هم استفاده كني اما گيربكس تميز تره و زورشم بيشتر ميشه . از طرفي تسمه فولي اسكلتو اين چيزا ميخواد كه تشكيلات روش نصب بشه اما گيربكس رو روي خود پاتيل هم ميتوني بذاري
همه رو گفتم ديگه ديگه چي ميخواي ؟
:D
موفق باشي عزيز

آخرین ویرایش:

javamohandes

عضو جدید
ممنون دوست عزیز از دستورالعملت استفاده می کنم ببینم چی میشه راستی سال نو شما و همه دوستان مبارک باشه.
;)

javamohandes

عضو جدید
سلام دوست عزیز . تو فرمولت به جای سولفونیک اسید خواستی از اسید سیتریک استفاده کنم تو سایت این شرکت www.mbkchemical.com
اونو به صورت خشک می فروشن . شما هم منظورت همون خشکشه؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز . تو فرمولت به جای سولفونیک اسید خواستی از اسید سیتریک استفاده کنم تو سایت این شرکت www.mbkchemical.com
اونو به صورت خشک می فروشن . شما هم منظورت همون خشکشه؟

سلام عزيز
اسيد سيتريك مثل شكره ظاهرش و بايد تو آب حلش كني !
يه سر بري بازار يكي دو گيلو براي تست ميتوني بگيري .

درصد پايين و اگه اشتباه نكنم 30 درصدش رو تو بقالي هم ميتوني پيدا كني (جوهر ليمو) اگه براي كار تو اسيد درستو درمون ميخواد و سالمشو از بازار تهيه كن . ارزونه بابا

آخرین ویرایش:

ریس بزرگ

عضو جدید
یه سوال بر بچ شیمیدان
تو دانشگاه ما با علما به مشکل خوردم
در مورد لوله ی مویین که یک سرش رنگیه ... یکی از استادامون جدیت می فرمودن :لوله مویین اون قسمت رنگیش نباید واسه اندازه گیری ذوب بسته بشه چون ماده رنگی داره و ناخالصی و برای اندازه گیری نقطه ی جوش باید سر رنگی بسته بشه چون ناخالصی در تماس با ماده نباشه
بگذریم استاد بعدی: این و گفتیم گفتن چه ربطی داره کی گفته ناخالصیه دیگه سوخته میشه و اثری ازش نمی مونه که بخواد ناخالصی باشد اصلا مهم نیست هر طور عشقتون می کشه سر لوله رو ببندیدن از قسمت رنگی یا غیر رنگی
حالا تو همین قسمت سایت بزرگواری فرمودن :این ماده رنگی کمک به ذوب راحت تره شیشه لوله مویین می کنه و صرفا علامت رنگیش برا ی همینه
و بزرگ وار دیگه ای فرمودن: قسمت رنگیش اون سرشه که ناخالصی نداره پس اون قسمت باید در تماس با ماده باشه
واسه به بار برای همیشه این مشکل مارو حل کنید

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه سوال بر بچ شیمیدان
تو دانشگاه ما با علما به مشکل خوردم
در مورد لوله ی مویین که یک سرش رنگیه ... یکی از استادامون جدیت می فرمودن :لوله مویین اون قسمت رنگیش نباید واسه اندازه گیری ذوب بسته بشه چون ماده رنگی داره و ناخالصی و برای اندازه گیری نقطه ی جوش باید سر رنگی بسته بشه چون ناخالصی در تماس با ماده نباشه
بگذریم استاد بعدی: این و گفتیم گفتن چه ربطی داره کی گفته ناخالصیه دیگه سوخته میشه و اثری ازش نمی مونه که بخواد ناخالصی باشد اصلا مهم نیست هر طور عشقتون می کشه سر لوله رو ببندیدن از قسمت رنگی یا غیر رنگی
حالا تو همین قسمت سایت بزرگواری فرمودن :این ماده رنگی کمک به ذوب راحت تره شیشه لوله مویین می کنه و صرفا علامت رنگیش برا ی همینه
و بزرگ وار دیگه ای فرمودن: قسمت رنگیش اون سرشه که ناخالصی نداره پس اون قسمت باید در تماس با ماده باشه
واسه به بار برای همیشه این مشکل مارو حل کنید
:w15: :w15: :w15:
دوست عزیز، شما باند هلیکوپتر که دیدین یه ضربدر خشگل قرمزه! یعنی اینجا فرود بیا :w15:
اون علامت قرمز هم یعنی از اینجا بسوزونید، اون علامت واس اینه که اون سمتش یکم نازک تره و راحت تر بسته میشه. در اثر حرارت هم از بین میره کاملا.

ریس بزرگ

عضو جدید
به به دستیار مدیر کل خیلی مخلصیم داداش
ممنون که به داد ما رسیدین .
من آدم گیری نیستم اما خیلی بیسواردم ... یکی از اساتید گرانقدرم
می فرمودن اصلا این لوله مویینا ما شیمیستا نیست مال علوم آزمایشگاهیاس و واسه اونا مفهوم داره نه شیمیستا دلیل این بزرگوار هم این بود که اصلا شیمیستا خودشون تو آزمایشگاه میتونن بسازنش (کارگاه شیشه ) استاد فرمودن برای راحتی کار از اونا استفاده می کنیم
اینکه شما فرمودین واقعا با چشم این اختلافش قابل رویته ؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به به دستیار مدیر کل خیلی مخلصیم داداش
ممنون که به داد ما رسیدین .
من آدم گیری نیستم اما خیلی بیسواردم ... یکی از اساتید گرانقدرم
می فرمودن اصلا این لوله مویینا ما شیمیستا نیست مال علوم آزمایشگاهیاس و واسه اونا مفهوم داره نه شیمیستا دلیل این بزرگوار هم این بود که اصلا شیمیستا خودشون تو آزمایشگاه میتونن بسازنش (کارگاه شیشه ) استاد فرمودن برای راحتی کار از اونا استفاده می کنیم
اینکه شما فرمودین واقعا با چشم این اختلافش قابل رویته ؟
عجب!! خب ازشون میپرسیدین علوم آزمایشگاهی ها باهاش چیکار میکنن؟؟ :w15:
اینا اسمشون capillary melting point tube هست!! اون وقت برام سوال پیش اومد که اونا چیو تو این نقطه ذوب میگیرن :w15: :w15:
با چشم سخته تشخیص ش ولی رو شعله قشنگ میتونید حس کنید.
زیاد خودتونو درگیرش نکنید بیخیال :D