آزمایشگاه شیمی آلی

rambo7777

عضو جدید

با دریافت این کتاب (لاتین) ۲۹ آزمایش شیمی آلی را انجام داده و تجربیات گرانبهایی از این راه

به دست آورید.

نکات مربوط به رعایت ایمنی و توصیه‌هایی در مورد میزان دقت آزمایشات نیز ارائه شده است تا

بتوانید با خیال راحت به پروژه‌های این کتاب دست بزنید.

تصاویر و اشکالی نیز در کنار هر کدام از آزمایشات آمده‌اند تا به خوبی بتوانید به عکس‌العمل‌ها

و واکنش‌های شیمیایی پی ببرید…

با سلام
اگه امکانش هست ، لینک دانلود رو بروز کنید
ممنونم

rambo7777

عضو جدید
سلام دوستان
میخواستم بدونم شعله گاز شهری ( که عمدتا متان هستش ) تا چه دمایی رو میتونه تامین کنه ( دمای شعله؟ ) ؟ واینکه به صورت تقریبی سرعت رسیدن به این دما در مقایسه با یک هیتر چگونه هستش ؟

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میخواستم بدونم شعله گاز شهری ( که عمدتا متان هستش ) تا چه دمایی رو میتونه تامین کنه ( دمای شعله؟ ) ؟ واینکه به صورت تقریبی سرعت رسیدن به این دما در مقایسه با یک هیتر چگونه هستش ؟
دمای شعله متان 900–1,500
اما نمیشه با هیتر مقایسه ش کرد، اگه میخواین واکنش بذارین پیشنهاد میکنم از شعله استفاده نکنید، چون حلال های آلی به شدت آتشگیر هستند و شعله را به سمت خودشون میکشن و اتیش میگیرن.
بهتره از همون هیتر استفاده کنید.

rambo7777

عضو جدید
سلام دوستان
تو واکنش استریفیکیشن از سولفوریک اسید غلیظ بعنوان کاتالیزور استفاده کردم ولی با الکل واکنشم ( بنزیل الکل ) واکنش میده و رسوبات قهوه ای رنگی تولید میکنه ( البته بعضی اوقات سبز رنگم هستن )
میخواستم ببینم علتش چیه ؟ و اینکه چطور میتونم از این اتفاق جلوگیری کنم ؟ بخاطر همین رسوبات استر نهاییم یه نموره رنگ قهوه ای توش دیده میشه ....

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو واکنش استریفیکیشن از سولفوریک اسید غلیظ بعنوان کاتالیزور استفاده کردم ولی با الکل واکنشم ( بنزیل الکل ) واکنش میده و رسوبات قهوه ای رنگی تولید میکنه ( البته بعضی اوقات سبز رنگم هستن )
میخواستم ببینم علتش چیه ؟ و اینکه چطور میتونم از این اتفاق جلوگیری کنم ؟ بخاطر همین رسوبات استر نهاییم یه نموره رنگ قهوه ای توش دیده میشه ....
میتونم بدونم دقیقا داری چه واکنشی میذاری؟ منظورم اسید آلی ت هستش که باید بدونم چیه.

jeeex.2

عضو جدید
با عرض سلام و ارادت

چند سوال در مورد آزمایش تهیه لاستیک سنتزی داشتم

1- آیا به جای 1و2 دی کلرواتان میتوان از دی کلرومتان استفاده کرد چرا؟
2-چرا دما باید بین 70تا80 درجه ثابت نگه داشته شود؟
3-در هنگاه اضافه کردن دی کلرواتان چرا باید محلول بشدت هم زده شود؟

با تشکر...

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با عرض سلام و ارادت

چند سوال در مورد آزمایش تهیه لاستیک سنتزی داشتم

1- آیا به جای 1و2 دی کلرواتان میتوان از دی کلرومتان استفاده کرد چرا؟
2-چرا دما باید بین 70تا80 درجه ثابت نگه داشته شود؟
3-در هنگاه اضافه کردن دی کلرواتان چرا باید محلول بشدت هم زده شود؟

با تشکر...

سلام دوست عزیز
نقطه جوش دی کلرواتان 84 درجه است، برای همینه که دما را بین 70 تا 80 نگه میدارن، اینجا دی کلرواتان نقش حلال داره، بالا بردن دما تفاوتی ایجاد نمیکنه
دی کلرومتان نقطه جوشش حدود 40 درجه است و دمای کمی محسوب میشه.
سوال سومت هم به نظرم چون حلال اضافه شه و گرم شه، ممکنه پلیمری شدن شروع شه، برای همین اگه هم نزنی گل میشه. (البته توی این مورد زیاد مطمئن نیستم.)

آخرین ویرایش:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
نقطه جوش دی کلرواتان 84 درجه است، برای همینه که دما را بین 70 تا 80 نگه میدارن، اینجا دی کلرواتان نقش حلال داره، بالا بردن دما تفاوتی ایجاد نمیکنه
دی کلرومتان نقطه جوشش حدود 40 درجه است و دمای کمی محسوب میشه.
سوال سومت هم به نظرم چون حلال اضافه شه و گرم شه، ممکنه پلیمری شدن شروع شه، برای همین اگه هم نزنی گل میشه. (البته توی این مورد زیاد مطمئن نیستم.)

علیرضا جان سوال سوم دقیقا همین جوابی که شما دادی رو داره! چون پلیمر تشکیل میشه و ویسکوز هست باید محلول همزده بشه و همچنین اگه همزدن نباشه تا اونجایی که یادمه اگلومراسیون رخ میده که فک کنم میشه همون گل شما. عموما برای تولید پلیمرها حتی به همزن مغناطیسی هم قانع نمیشن و همزن مکانیکی یا التراسنیک میذارن.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
علیرضا جان سوال سوم دقیقا همین جوابی که شما دادی رو داره! چون پلیمر تشکیل میشه و ویسکوز هست باید محلول همزده بشه و همچنین اگه همزدن نباشه تا اونجایی که یادمه اگلومراسیون رخ میده که فک کنم میشه همون گل شما. عموما برای تولید پلیمرها حتی به همزن مغناطیسی هم قانع نمیشن و همزن مکانیکی یا التراسنیک میذارن.
ممنون محمد جان، عالی بود
حالا میفهمم چرا یکی از بچه ها رفته همزن مکانیکی گرفته هاااا:Dپلیمر کار میکنه، مرسی

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون محمد جان، عالی بود
حالا میفهمم چرا یکی از بچه ها رفته همزن مکانیکی گرفته هاااا:Dپلیمر کار میکنه، مرسی

اخه خیر سرمون دو سال پیش ما میخواستیم پلی استایرن زیست تخریب پذیربا تیتانیا بدیم بیرون ملت استفاده کنن که نشد به لطف استادمون...اونجا همزنمون مکانیکی بود:D
راستی اینم یادم رف بگم شدت همزدن بستگی به روش تولید پلیمرتم داره که فک میکنم اینجا روش بالک باشه برا همین باید خوب هم زده بشه:)

jeeex.2

عضو جدید
با تشکر از دوستانی که پاسخ دادند

یه سوال دیگه هم دارم
مکانیسم این واکنش ها چیه ؟ ممنون میشم کمک کنید

پیوست ها

• u9yy.jpg
    u9yy.jpg
    8.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با تشکر از دوستانی که پاسخ دادند

یه سوال دیگه هم دارم
مکانیسم این واکنش ها چیه ؟ ممنون میشم کمک کنید

یه استاد پلیمر داشتیم خیلی کار درست بود، برم دانشگاه ازش میپرسم;)

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

پیوست ها

• adipic.jpg
    adipic.jpg
    7.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

omid kimia

عضو جدید
سلام دوستان
آيا با دانستن حجم يك ظرف از يك مايع ميتوان بدون آزمايش ، به درصد مواد جامد آن دست پيدا كرد ؟
با تشكر
سلام
سوالتون یه خورده نا مفهومه
اگه منظورتون از مایع ، محلول باشه بستگی به این داره که مواد جامد حل شده چی باشه.
اگه بطونین با پروندن حلال رسوب روو کاملا خشک کنین میشه درصد وزنی رو بدست آورد.
این حالت به شرطی جواب میده که جامد بدست اومده تا دمای جوش حلالتون دووم بیاره و تجزیه نشه.

jeeex.2

عضو جدید
با سلام و عرض تشکر بابت زحمات جناب آقای علیرضا باحال
3 تا سوال دارم :
1) مکانیسم واکنش تبدیل استون به استوسیانوهیدرین ؟
2)نقش و کاربرد و خواص بنزوئیل پراکسید ؟
3)پلیمریزاسیون زنجیری است یا مرحله ای ؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
3 تا سوال دارم :
1) مکانیسم واکنش تبدیل استون به استوسیانوهیدرین ؟ خب به کربونیل استون یه سیانید حمله بدین، بعد در حضور آب یه پروتون میگیره میشه استوسیانوهیدرین.
2)نقش و کاربرد و خواص بنزوئیل پراکسید ؟بنزوئیل پروکسید فرمول PhCOOOOCPh داره، توی دمای خاصی از وسط به صورت رادیکالی میشکنه و PhCOO رادیکالی میده، این رادیکال میاد initiator واکنش های رادیکالی و پلیمریزاسیون میشه
3)پلیمریزاسیون زنجیری است یا مرحله ای ؟خب در این زمینه اطلاعاتم ناقصه، امیدوارم دوستان جوابگو باشن

موفق باشین
;)

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
3 تا سوال دارم :
1) مکانیسم واکنش تبدیل استون به استوسیانوهیدرین ؟
2)نقش و کاربرد و خواص بنزوئیل پراکسید ؟
3)پلیمریزاسیون زنجیری است یا مرحله ای ؟

مشخصا اگه گروه های عاملی در پلیمریزاسیون سهیم باشن، مرحله ایه، و اینجام من که میگم مرحله ایه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بچه ها، دیدین مبردهاتون بعد یه مدت از بس زرد میشه از ریخت میفته؟
من که خودم دل و دماغ کار کردن با اینارو ندارم، فکر میکنید چطور میشه تمیزشون کرد؟

• Like
واکنش ها: quan

quan

عضو جدید
بچه ها، دیدین مبردهاتون بعد یه مدت از بس زرد میشه از ریخت میفته؟
من که خودم دل و دماغ کار کردن با اینارو ندارم، فکر میکنید چطور میشه تمیزشون کرد؟

من بعد از هر بار استفاده با تیزاب یا اسید نیتریک تمیزش می کنم و شفاف میشه، هر چی بیشتر بمونه پاک کردنش سخت تره، البته شما آلیا با تجربه ترین، این روشی که ما شیمی فیزیکیا استفاده می کنیم.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من بعد از هر بار استفاده با تیزاب یا اسید نیتریک تمیزش می کنم و شفاف میشه، هر چی بیشتر بمونه پاک کردنش سخت تره، البته شما آلیا با تجربه ترین، این روشی که ما شیمی فیزیکیا استفاده می کنیم.

منظورم سطح داخلی مبرده که آب از ورودی و خروجی آن رد میشه.
خب، این روشی که شما هم پیشنهاد دادین خوبه ولی خطرناکه، روش دیگه ای هم هست که ساده تره و خیلی شیک. ;)

• Like
واکنش ها: quan

quan

عضو جدید
منظورم سطح داخلی مبرده که آب از ورودی و خروجی آن رد میشه.
خب، این روشی که شما هم پیشنهاد دادین خوبه ولی خطرناکه، روش دیگه ای هم هست که ساده تره و خیلی شیک. ;)

منم منظورم همون قسمت بود، شیمی کجاش بی خطره؟!!!! شجاعتی که پیدا کردیم مدیون شیمی و آزمایشگاه آلیم!
چالب شد، یه چیز شیک تو آز آلی؟!!! بی صبرانه منتظر جوابم!