آزمایشگاه شیمی آلی

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عجب!! خب ازشون میپرسیدین علوم آزمایشگاهی ها باهاش چیکار میکنن؟؟ :w15:
اینا اسمشون capillary melting point tube هست!! اون وقت برام سوال پیش اومد که اونا چیو تو این نقطه ذوب میگیرن :w15: :w15:
با چشم سخته تشخیص ش ولی رو شعله قشنگ میتونید حس کنید.
زیاد خودتونو درگیرش نکنید بیخیال :D
دم استاده گرم خدایی، علوم آزمایشگاهی:w15::w15: ما شیمی هستیم با آزمایشگاه چیکار داریم؟؟ اونجا نقطه ذوب میگیرن، نقطه ذوب ...!!:w15:
باند فرودو خوب اومدی، ینی اصل مطلبو رسوندی
:w15::w15:

ریس بزرگ

عضو جدید
:biggrin:
جدی روی بسته های لوله مویین استاد نشونم داد که نوشته هماتوکریت یه تسته تو علوم آزمایشگاهی
خب یه سوال دیگه اگه از دست سوالام خسته نشدین:redface:
چرا از اول این لوله مویینا رو یه سرشو نمی بندن خلاصمون کنن :surprised:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جدی روی بسته های لوله مویین استاد نشونم داد که نوشته هماتوکریت یه تسته تو علوم آزمایشگاهی
خب مسئول خرید شما این لوله ها را از واحد علوم آزمایشگاهی کش رفته :D
مدل یه سر بسته و دو سر بسته هم هست. من خودم یه بسته داشتم که دو سرش بسته بود و از وسط میشکوندم و استفاده ش میکردم.
خب مسئول خرید اطلاعات کافی نداره که! حوصله شو هم نداره! میاد سفارش میده اونا هم براش میارن. اینا هم چون وارداتیه کسی نمیاد تبلیغ کنه.
مثلا اگه تولید کننده ش یه شرکت ایرانی بود، تبلیغ میکرد ملت آشنا میشدن. داستان درست نمیشد :w15:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه جاهایی لازم میشه، مثلا من میخواستم طیف IR بگیرم، سل مایع نبود، قرص KBr میساختم، مایعمو که قیری بود که توی CCl4 حلش کرده بودم رو با لوله مویین میریختم رو قرص، لوله مووینو که میذاری تو مایع، مایعو میکشه بالا بعد قطره قطره میریزی رو قرص

خب مسئول خرید شما این لوله ها را از واحد علوم آزمایشگاهی کش رفته :D
مدل یه سر بسته و دو سر بسته هم هست. من خودم یه بسته داشتم که دو سرش بسته بود و از وسط میشکوندم و استفاده ش میکردم.
خب مسئول خرید اطلاعات کافی نداره که! حوصله شو هم نداره! میاد سفارش میده اونا هم براش میارن. اینا هم چون وارداتیه کسی نمیاد تبلیغ کنه.
مثلا اگه تولید کننده ش یه شرکت ایرانی بود، تبلیغ میکرد ملت آشنا میشدن. داستان درست نمیشد :w15:
یه مدلشم من از بچه های آلی بلند کردم کوچیک بود و یه سرش تیز شده بود، فک کنم برا tlc بود، هیچی دیگه ناچارا رفتم گمشدشون رو پس دادم:d

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه جاهایی لازم میشه، مثلا من میخواستم طیف IR بگیرم، سل مایع نبود، قرص KBr میساختم، مایعمو که قیری بود که توی CCl4 حلش کرده بودم رو با لوله مویین میریختم رو قرص، لوله مووینو که میذاری تو مایع، مایعو میکشه بالا بعد قطره قطره میریزی رو قرص

یه مدلشم من از بچه های آلی بلند کردم کوچیک بود و یه سرش تیز شده بود، فک کنم برا tlc بود، هیچی دیگه ناچارا رفتم گمشدشون رو پس دادم:d

عجب! فکر میکردم دست به کش رفتن خودم خوبه :D
برای tlc بچه ها میان ازین لوله نقطه ذوبا استفاده میکنن ولی اول اینکه درست نیست چون لک میذاره در حد و اندازه عدس!!! دوم اینکه تنبلییه
من میرم شیشه گری، اونجا پارتی م کلفته :D لوله میکشم نازک و شیک، مخصوص تی ال اس بیا و ببین ;) اصلن یه وضی

خب محمد، این روشت برای آی آر آخه چیه! طیف میگرفتی لابد شکم دار ناجور!
هنوز قیر کار میکنی؟ یه سل بگم درست کنی حالشو ببری میخوای؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

عجب! فکر میکردم دست به کش رفتن خودم خوبه :D
برای tlc بچه ها میان ازین لوله نقطه ذوبا استفاده میکنن ولی اول اینکه درست نیست چون لک میذاره در حد و اندازه عدس!!! دوم اینکه تنبلییه
من میرم شیشه گری، اونجا پارتی م کلفته :D لوله میکشم نازک و شیک، مخصوص تی ال اس بیا و ببین ;) اصلن یه وضی

خب محمد، این روشت برای آی آر آخه چیه! طیف میگرفتی لابد شکم دار ناجور!
هنوز قیر کار میکنی؟ یه سل بگم درست کنی حالشو ببری میخوای؟
آره ولی تموم شد، نمونه هامو هم بردم تهران تست پیری بزنن، منتظرم نتایجش بیاد.
بابا یه سل مایع دادن بم انقد داغون بود پشیمون شدم، دیگه نهایت سعیمو میکردم، قبل هر طیفم KBr رو از آون در میاوردم قرص میساختم و سریع طیف میگرفتم، البته تو این کار گروه هیدروکسیل برام مهم نبود، خودشم ایجاد میشد...
بگو استاد حتما بگو
:)

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آره ولی تموم شد، نمونه هامو هم بردم تهران تست پیری بزنن، منتظرم نتایجش بیاد.
بابا یه سل مایع دادن بم انقد داغون بود پشیمون شدم، دیگه نهایت سعیمو میکردم، قبل هر طیفم KBr رو از آون در میاوردم قرص میساختم و سریع طیف میگرفتم، البته تو این کار گروه هیدروکسیل برام مهم نبود، خودشم ایجاد میشد...
بگو استاد حتما بگو
:)

استاد خودتی :w15:
کاری نداره، یه محلول اشباع KBr توی آب مقطر دوبار تقطیر درست کن، اشباع باید باشه حتما، یعنی اونقدر رو حرارت بهش KBr اضافه کن که دیگه حل نشه. حواست هم باشه که وقتی داری حین حرارت دادن آب نمک را اضافه میکنی و اشباع شد، ته ظرفت نباید دانه های نمک باشه. این از این.

حالا دو تا راه داری، یه بلور کوچولوی خشگل KBr را بنداز کف ظرفت بعد دور ظرفت را پارافیلم بپیچ حسابی. بذار یکی دو هفته بمانه یه جای تاریک و بی لرزش.
راه دیگه ش هم عین بالاست بدون بلور.
کم کم یه بلور درشت تشکیل میشه. ولی نباید ظرفت را تکون بدی تا بلورت به اندازه ی دلخواهت رسیده باشه.

این سل ها فکر کنم نزدیک 300 تومن باشن. با ابعاد 1 سانت. برای طیف گرفتن، یه دستمال کاغذی نم دار (خیس نه! فقط نم دار) کنار دستت باید باشه. هر بار که طیف میگیری، روی سل را با استون تمیز میکنی بعد آروم دو سه بار روی دستمال میکشیش. بعد دوباره با استون تمیز میکنی.

یه بار یکی از استادا سل را داده دست بچه ها، بهش گفته اینو بشور :D طرف رفته گرفته زیر شیر آب در عرض یه دقیقه سلی نماند :w15:
استاده منظورش شستن با استون بوده :w15:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

استاد خودتی :w15:
کاری نداره، یه محلول اشباع KBr توی آب مقطر دوبار تقطیر درست کن، اشباع باید باشه حتما، یعنی اونقدر رو حرارت بهش KBr اضافه کن که دیگه حل نشه. حواست هم باشه که وقتی داری حین حرارت دادن آب نمک را اضافه میکنی و اشباع شد، ته ظرفت نباید دانه های نمک باشه. این از این.

حالا دو تا راه داری، یه بلور کوچولوی خشگل KBr را بنداز کف ظرفت بعد دور ظرفت را پارافیلم بپیچ حسابی. بذار یکی دو هفته بمانه یه جای تاریک و بی لرزش.
راه دیگه ش هم عین بالاست بدون بلور.
کم کم یه بلور درشت تشکیل میشه. ولی نباید ظرفت را تکون بدی تا بلورت به اندازه ی دلخواهت رسیده باشه.

این سل ها فکر کنم نزدیک 300 تومن باشن. با ابعاد 1 سانت. برای طیف گرفتن، یه دستمال کاغذی نم دار (خیس نه! فقط نم دار) کنار دستت باید باشه. هر بار که طیف میگیری، روی سل را با استون تمیز میکنی بعد آروم دو سه بار روی دستمال میکشیش. بعد دوباره با استون تمیز میکنی.

یه بار یکی از استادا سل را داده دست بچه ها، بهش گفته اینو بشور :D طرف رفته گرفته زیر شیر آب در عرض یه دقیقه سلی نماند :w15:
استاده منظورش شستن با استون بوده :w15:
خب بگو نبات درس کنم دیگه:D
شکلش منظم در میاد؟ سطحش صاف میشه؟
خدایی دم دانشجوه گرم، خیال همه رو راحت کرده
:w15::w15::w15:
استثناً من چون قیر بود با کلروفرم میشستم
:D

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب بگو نبات درس کنم دیگه:D
شکلش منظم در میاد؟ سطحش صاف میشه؟
خدایی دم دانشجوه گرم، خیال همه رو راحت کرده
:w15::w15::w15:
استثناً من چون قیر بود با کلروفرم میشستم
:D

آره محمده، بلور میده صاف و صیقلی
دقیقا عین نباته ولی پارافیلمه خیلی مهمه :D

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پارافیلمه چیکار میکنه؟ برا کنترل دماس؟

نه برای اینه که آب تبخیر نشه و غلظت زیاد نشه. چون با تبخیر آب از حالت اشباع خارج میشه و کریستال نمیریزه بلکه بصورت پودر ریزش میکنن چون بیش از آن آب نمیتونه داخل خودش نمک را نگه داره.

سلام بر دوستای شیمی آلی
من مشخصات pva مال شرکت مرک با جرم مولکولی 72000 رو میخواستم
ممنون میشم راهنماییم کنید
مثل درجه هیدرولیزاسیون و ....

unstoppable

کاربر بیش فعال
سلام بر دوستای شیمی آلی
من مشخصات pva مال شرکت مرک با جرم مولکولی 72000 رو میخواستم
ممنون میشم راهنماییم کنید
مثل درجه هیدرولیزاسیون و ....
درود بر شما

امیدوارم کمک کنه...

[h=3]Properties[/h]
extent of labeling 97.5-99.5 mol% hydrolysis
~1600 polymerization
ign. residue ≤2.5%
viscosity 24-32 mPa.s, 4 % in H[SUB]2[/SUB]O(20 °C)
mp ~265 °C (dec.)
saponification value 15‑25

اطلاعات بیشتر رو میتونید اینجا ببینید

مهدی 72

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز ...... من دوتا سوال دارم

1- سود نیم نرمال چگونه میشه محاسبه کرد؟

2- کاربرد سدیم و سولفات در چی هست؟

ممنون میشم زود پاسخ بدید :gol:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز ...... من دوتا سوال دارم

1- سود نیم نرمال چگونه میشه محاسبه کرد؟

2- کاربرد سدیم و سولفات در چی هست؟

ممنون میشم زود پاسخ بدید :gol:

سلام دوست عزیز

NaOH= 40 gr/mol

حالا شما نیم مول بر لیتر سود میخواین، اگه حجم مورد نظرتان 250 سی سی باشه

0.5 * 40 * 0.250 = 5 gr

پس 5 گرم سود را تو 250 سی سی آب حل میکنید

اگه منظورتان سولفات سدیمه! کاربردش در خشک کردن حلال هاس و جاذب رطوبته

اسفندانی

عضو جدید
سلام دوست عزیز. چیزهایی که دوستمون گفتن درسته. ولی تگزاپون رو باید 10% بزنی. چون 2% خیلی پایینه و شویندگیش بر اساس استاندارد ملی رد می شه. موفق باشی

ریس بزرگ

عضو جدید
نیازمند یاری زنگین کمانیتون هستم

نیازمند یاری زنگین کمانیتون هستم

[FONT=&quot]در تهيه ي صابون[/FONT]:
[FONT=&quot]نقش اتانول در واكنش صابوني شدن چيست؟[/FONT]
[FONT=&quot]چرا بايد از اتانول 50 درصد استفاده كرد؟[/FONT]
[FONT=&quot]چرا سديم كلريد در انتهاي واكنش افزوده مي شود؟[/FONT]
[FONT=&quot]صابوني شدن جزء كدام دسته از واكنش هاي شيميايي است؟[/FONT]
[FONT=&quot]چرا براي تهيه ي صابون، از محيط قليايي استفاده مي شود؟ در محيط اسيدي چه واكنشي روي مي دهد؟[/FONT]
[FONT=&quot]چگونه مي توان صابون پتاسيمي را به صابون سديمي تبديل كرد؟[/FONT]
[FONT=&quot]صابون در آب هاي سخت كف نمي كند براي رفع مشكل چه راهي را پيشنهاد مي كنيد؟[/FONT]
[FONT=&quot]چگونه گليسرول در واكنش صابوني شدن استخراج م يشود؟[/FONT]
[FONT=&quot]چربي ها جزء كدام دسته از تركيب ها هستند ؟[/FONT]
[FONT=&quot]تفاوت بين چربي و روغن را بيان كنيد؟[/FONT]

sama_ch

عضو جدید
امیدوارم جواب ها درست باشه و به دردتون بخوره :smile:
نقش اتانول در واكنش صابوني شدن چيست؟
چرا بايد از اتانول 50 درصد استفاده كرد؟
زیرا مواد اولیه برای تولید صابون چربی (مولکول آلی و غیر قابل حل در آب) و باز (مانند سود که در آب انحلال پذیر است) می باشند. برای اینکه واکنش بین دو ماده ی اولیه ، یعنی چربی و باز، بهتر صورت گیرد باید از یک حلال استفاده کرد که هر دو ماده ی اولیه را در خود حل نماید. الکل بسیار مفید است زیرا الکل مانند C2H5OH دارای یک سر هیدروکربنی و یک سر قطبی است و می تواند هر دو ماده ی اولیه را در خود حل کرده و درنتیجه واکنش بین ان دو سریعتر و کاملتر انجام گیرد. اتانول 50 درصد محیط خوبی را برای انحلال چربی های غیر قطبی و باز فراهم می آورد.
صابوني شدن جزء كدام دسته از واكنش هاي شيميايي است؟ استری شدن
چگونه مي توان صابون پتاسيمي را به صابون سديمي تبديل كرد؟ بوسیله ی انحلال صابون پتاسیمی در مقدار زیادی از محلول سدیم کلرید غلیظ، یونهای سدیم جانشین یونهای پتاسیم می شوند و پتاسیم به صورت پتاسیم کلرید در می آید. صابون پتاسیمی و صابون سدیمی هر دو در آب محلولند اما صابون پتاسیمی در آب حلالیت بیشتری نسبت به صابون سدیمی دارد. چرا سديم كلريد در انتهاي واكنش افزوده مي شود؟ افزایش نمک به دو علت انجام می شود. یکی اینکه یون سدیم به اندازه ی کافی در محیط باشد تا تام هیدروژنهای اسیدی بتواند با یون سدیم جایگزین شود.محلول اشباع سدیم کلرید اضافه می شود تا طبق اصل لوشاتلیه کاتیونهای کافی برای انجام واکنش صابونی شدن فراهم باشد و از تعویض یونها اطمینان حاصل شود.دوم برای جداسازی گلیسیرین است. صابون حاصل به شدت بوی چربی می دهد. زیرا صابون حاصل دارای مقدار زیادی گلیسیرین است، چنانچه بخواهند گلیسیرین آنرا جدا کنند، قبل از ریختن در قالب، صابون را به مدت 24 ساعت در محلول اشباع شده نمک طعام قرار میدهند، سپس قرص صابون را از درون ظرف خارج کرده و پس از شستن به قطعات کوچک تقسیم نموده، در هوا خشک میکنند.
چربيهاجزءكدامدستهاز تركيب ها هستند ؟
تفاوت بين چربي و روغن را بيان كنيد؟
چربیها و روغنهای طبیعی استر اسیدهای آلیفاتیک یک ظرفیتی با تعداد اتمهای کربن زوج و گلیسرین میباشند که آنها را گلیسرید نیز مینامند. چربیها جامد و روغنها مایع میباشند. نقطه ذوب چربیها بالاتر از نقطه ذوب روغنها است. این اختلاف بستگی به نوع و مقدار اسید مربوطه دارد. هرچه مقدار اسیدهای اشباع نشده در ساختمان یک چربی بیشتر باشد، نقطه ذوب پایین تری دارد. اگر چربی تنها از اسیدهای اشباع شده تشکیل شده باشد مانند پیه گوسفند و غیره نقطه ذوب بالا خواهد داشت.
چرا سديم كلريد در انتهاي واكنش افزوده مي شود؟
صابون با گلیسیرین به طور مخلوط تولید می شود.برای جدا کردن آنها به مخلوط آب نمک غلیظ اضافه می شود. صابون در آب نمک حل نمی شود و چون از آب سبکتر است روی مخلوط بصورت خمیر جمع می شود.در صنعت آن را جدا کرده و به آن اسانس و رنگ دلخواه افزوده و در قالبهایی ریخته و خشک می کنند.

roteil2001

عضو جدید
سلام دوستان چندتا سوال درباره سنتز سیکلو هگزانون دارو

1. چه راه هایی برای تهیه سیکلو هگزانون به صورت خالص وجود دارد به جز تقطیر ساده؟؟؟
2. در واکنش سنتز سیکلوهگزانون چه اجزایی در مایع حاصل از تقطیر وجود دارد ( در این واکنش ، اسید سولفوریک + سیکلو هگزانول + سدیم دی کرمات دی هیدراته و در نهایت تقطیر)
3. در work up سنتز سیکلو هگزانون چرا مخلوط ازمایش را تقطیر می کنیم ؟؟؟

mohammad.kh.co

عضو جدید
سلام
ببخشید که مزاحم شدم
میخواستم در مورد تقطیر یک سوال بپرسم از مهندسان گرامی

غالباٌ به کمک تقطیر با بخار آب می توان ترکیبات آلی فراری را که با آب مخلوط نمی شوند یا تقریباً با آن غیر قابل اختلاط هستند تفکیک و تخلیص کرد.در این روش مخلوط آب و جسم آلی با هم تقطیر می شوند که به 2 صورت امکان پذیر است.
1. روش مستقیم:که مخلوط آب و ماده آلی با همدیگر حرارت داده می شوند (تقطیر به وسیله آب).

2. روش غیر مستقیم:که بخار آب را در ظرف دیگری ایجاد کرده و از داخل ماده آلی عبور می دهند.

میخواستم بدونم روش غیر مستقیم چه مزیتی نسبت به روش مستقیم داره ؟ دنبال یه جواب کامل هستم
ممنون میشم کمکم کنید

unstoppable

کاربر بیش فعال
سلام
ببخشید که مزاحم شدم
میخواستم در مورد تقطیر یک سوال بپرسم از مهندسان گرامی

غالباٌ به کمک تقطیر با بخار آب می توان ترکیبات آلی فراری را که با آب مخلوط نمی شوند یا تقریباً با آن غیر قابل اختلاط هستند تفکیک و تخلیص کرد.در این روش مخلوط آب و جسم آلی با هم تقطیر می شوند که به 2 صورت امکان پذیر است.
1. روش مستقیم:که مخلوط آب و ماده آلی با همدیگر حرارت داده می شوند (تقطیر به وسیله آب).

2. روش غیر مستقیم:که بخار آب را در ظرف دیگری ایجاد کرده و از داخل ماده آلی عبور می دهند.

میخواستم بدونم روش غیر مستقیم چه مزیتی نسبت به روش مستقیم داره ؟ دنبال یه جواب کامل هستم
ممنون میشم کمکم کنید
سلام :)

راستش من تاحالا چیزی به اسم تقطیر غیر مستقیم نشنیدم!

ولی روش جداسازی غیر مستقیم داریم...

با مثال میگم...
فرض کنید دو ماده a و b با هم مخلوط هستن و با تقطیر نمیشه از هم جداشون کرد
به همین خاطر میان از ماده c استفاده میکنن که ماده c با a مخلوط میشه اما با b نه
پس بعد از اضافه کردن ماده c به مخلوط a و b ، ماده ی a به داخل ماده c میره
حالا ما دوتا مخلوط داریم:
مخلوط اول: a و c
مخلوط دوم : b و مقدار کمی a

حالا با استفاده از تقطیر ماده a رو از c جدا میکنیم

با چند بار تکرار اینکار میتونیم مقدار ماده a که تو b باقی مونده رو هم جدا کنیم

امیدوارم کمکی کرده باشم...مؤفق باشید :)

mohammad.kh.co

عضو جدید
سلام :)

راستش من تاحالا چیزی به اسم تقطیر غیر مستقیم نشنیدم!

ولی روش جداسازی غیر مستقیم داریم...

با مثال میگم...
فرض کنید دو ماده a و b با هم مخلوط هستن و با تقطیر نمیشه از هم جداشون کرد
به همین خاطر میان از ماده c استفاده میکنن که ماده c با a مخلوط میشه اما با b نه
پس بعد از اضافه کردن ماده c به مخلوط a و b ، ماده ی a به داخل ماده c میره
حالا ما دوتا مخلوط داریم:
مخلوط اول: a و c
مخلوط دوم : b و مقدار کمی a

حالا با استفاده از تقطیر ماده a رو از c جدا میکنیم

با چند بار تکرار اینکار میتونیم مقدار ماده a که تو b باقی مونده رو هم جدا کنیم

امیدوارم کمکی کرده باشم...مؤفق باشید :)

سلام ممنون از پاسختون ولی من مزیت روش غیر مستقیم مد نظرم هست
شاید من سوالا رو بد پرسیدم

ما در آزمایشگاه این آزمایش رو انجام دادیم ولی فقط زیر ارلنی که آب بود شعله داشتیم
ولی بقیه آزمایش همینجوری هست
میخواستم بدونم مزیت این روش نسبت به روش دومی که عکسش رو میذارم چی هست ؟ اطلاعاتی در این مورد میخواستم روش هم که تقطیر با بخار آب هستش در هر دو

روش غیر مستقیم
در آزمایش ما شعله زیر بالون نبود
uHVOp.jpeg

روش مستقیم
eorll.jpg

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام ممنون از پاسختون ولی من مزیت روش غیر مستقیم مد نظرم هست
شاید من سوالا رو بد پرسیدم

ما در آزمایشگاه این آزمایش رو انجام دادیم ولی فقط زیر ارلنی که آب بود شعله داشتیم
ولی بقیه آزمایش همینجوری هست
میخواستم بدونم مزیت این روش نسبت به روش دومی که عکسش رو میذارم چی هست ؟ اطلاعاتی در این مورد میخواستم روش هم که تقطیر با بخار آب هستش در هر دو

روش غیر مستقیم
در آزمایش ما شعله زیر بالون نبود
مشاهده پیوست 234272

روش مستقیم
مشاهده پیوست 234274
سلام دوست عزیز.
تقطیر غیر مستقیم همون تقطیر با بخار آبه که معمولا برای خالص سازی موادی بکار میره که نسبت به حرارت حساسن و تجزیه میشن چون دمای تقطیر در اینجا زیر صده، همینطور برای جدا کردن ترکیب از یه مخلوط خیلی ویسکوز و قیری استفاده میشه. توی عطرسازی و صنعت نفت (steam stripping) هم این روش استفاده میشه.توی سنتز های آلی که محصولشون حساس به دماست هم برای جداسازی محصول استفاده میشه. زیر بالون دومی رو هم معمولا شعله میذارن تا بخار آب به صورت مایع جمع نشه.

آخرین ویرایش:

roteil2001

عضو جدید
سلام دوستان چندتا سوال درباره سنتز سیکلو هگزانون دارو

1. چه راه هایی برای تهیه سیکلو هگزانون به صورت خالص وجود دارد به جز تقطیر ساده؟؟؟
2. در واکنش سنتز سیکلوهگزانون چه اجزایی در مایع حاصل از تقطیر وجود دارد ( در این واکنش ، اسید سولفوریک + سیکلو هگزانول + سدیم دی کرمات دی هیدراته و در نهایت تقطیر)
3. در work up سنتز سیکلو هگزانون چرا مخلوط ازمایش را تقطیر می کنیم ؟؟؟

واقعا کسی جواب این سوالارو نمیدونه؟؟/

آیپارا

عضو جدید
سلام دوستان دوستم ارشد شمی آلی میخونه میتونید روش work up رو بگید چطوریه ممنون؟