آرشیو شماره (1) سوالات مطرح شده در تالار "سوالات و مشكلات قدرت"

وضعیت
موضوع بسته شده است.

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باسلام؛
در طراحي جبران ساز خازني براي يك سيستم، با استفاده از منحني بار آن در پريودهاي مختلف (روزانه، هفتگي و ماهيانه) مقدار توان راكتيو پايه كه در تمامي زمانها مصرف مي‌گردد را به عنوان پله ثابت انخاب مي‌كنيم در اين وضعيت مقدار ظرفيت خازنهاي مورد استفاده براي پله‌هاي متغير كاهش يافته و از طرفي تعداد كليدزني‌ها و زمان در سرويس ماندن خازنها كم خواهد شد (رگولاتورهاي پيشرفته جديد زمان در سرويس ماندن خازن و تعداد كليد زني‌ها را محاسبه ميكند) لذا باعث افزايش طول عمر خازنهاي متغير و كنتاكتورهاي خازني مربوطه خواهد شد.
سلام دوست عزیز
خیلی ممنون از جواب خوب شما لطف کردید

hrtgalaxy

عضو جدید
پروژه تپ چنجر

پروژه تپ چنجر

سلام دوستان من یه پروژه در مورد تپ چنجر دارم اگه کسی میتونه مطالبی در مورد برسی مشخصات فنی و نحوه سیم بندی تپ چنجر های ترانسهای قدت به من بده یا کتابی معرفی کنه در موضوعات زیر:
انواع تپ چنجر و اصول عملکرد
تپ چنجرهای on load و off load
اساس کار تپ چنجرهای تک مرحله ای و دو مرحله ای
نحوه سیم بندی
سیستم حفاظتی تپ چنجرها
مدار فرمان تپ چنجرها
آزمایشات انجام شده روی تپ چنجرها
ازش ممنون میشم
مراجع ، کتاب ، جزوه ، pdf

gonzo

عضو جدید
اولویت بندی نرم افزار های مخصوص قدرت

اولویت بندی نرم افزار های مخصوص قدرت

با سلام
از بچه های پیشکسوت و با تجربه ها و کسایی که با نرم افزار های قدرتی سرو کار داشتن و دارن علی الخصوص افرادی که در محل کارشون در حال کار کردن با این طور نرم افزار ها هستن خواهش میشه برای آشنایی بچه های قدرتی و کارایی هرچه بیشتر شغلی که در آینده ممکنه به دست بیارن ، بیان و این نرم افزار ها رو معرفی کنن ، فقط خواهشا" با دستور العمل زیر :

* نام نرم افزار :

نام کمپانی :

* بیشترین کاربرد :

آخرین ورژن :

* وضعیت کرک :

لینک مرتبط ( جهت دانلود و اطلاعات بیشتر ) :

* توضیحات :

* فیلد های ستاره دار الزامی است

امتیاز های هر نرم افزار معرفی شده بیان گر بیشترین اعتماد و بیشترین کاربرد هست ( 0-5 )

NAV!D

عضو جدید
مدار قدرت؟

مدار قدرت؟

سلام به تمام دوستان و بچه های سایت.
دوستان من دنبال نر امفزار میگردک که بشه باهاش مدار قدرت رو طراحی کرد.
من الان با ESS کار میکنم ولی خیلی چیزاش کمه
و نمیشه باهاش قدرت رو و سه فاز رو رسم کرد.
اگر دارید بزارید با تشکر

behzadh47

عضو جدید
آقا من ترم 4 برقم.واسه ماشین 1 بالاخره کدوم کتاب قدرتمندتر و جامع تره؟توروخدا بگین من بدجوری رو هوام.نمیدونم کدومشو بخونم.مهم اینه که جامع باشه و خوب توضیح داده باشه.البته زبان اصلیشو میخوام.

gonzo

عضو جدید
* نام نرم افزار :
NI LabView

نام کمپانی :
National Instruments Software Related Patents

* بیشترین کاربرد :
پتروشيمي و نيروگاه - پردازش سینال های دیجیتال

آخرین ورژن :
v8.5

* وضعیت کرک :
کرک دارد

لینک مرتبط ( جهت دانلود و اطلاعات بیشتر ) :
http://www.iit.edu/~labview/Dummies.html
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=6434&d=1226978920
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=9342&d=1239810639

* توضیحات :
به قولی " اين نرم افزار بيشتر تو قسمت کنترل کل پتروشيمي و نيروگاه استفاده ميشه ( من پتروشيمي تهران و نيروگاه شهيد رجايي قزوين رو ميدونم که از اين نرم افزار استفاده ميکنن بقيه رو نمي دونم ) يعنی کل يک مجموعه رو اين نرم افزار کنترل ميکنه و انسان هيچ دخالتی در اون نداره و فقط يه اپروتور ميخواد که حواسش باشه ( که اونم به نظر من نياز نيست چون تو موقع بحرانی هيچ کاری جز جيق زدن و هول کردن ديگران نداره چون همه چي واسه نرم افزار تعيين شده که تو مواقع خطر چی کنه )"

آخرین ویرایش:

pouya6721

عضو جدید
gonzo جان خیلی با حالی(جیق زدن(خنده))
از اطلاعاتت هم ممنونم عزیز

zamaniz

عضو جدید
با سلام ممنون میشم اگه زحمت بکشی و نقشه هایی رو که تهیه کردی برام آپلود کنی
رامین از بندر عباس

eng.nemati

عضو جدید
سلام
من نعمتی هستم کارشناس برق قدرت فارغ التحصیل سال 75
فارغ التحصیلان رشته قدرت در زیر مجموعه های متفاوت میتوانند فعالیت کنند
به طور مثال طراحی پست وطراحی نیروگاه و طراحی تاسیسات ساختمان
یا در قسمت ساخت وطراحی تابلو برق و..........
اما چند نرم افزار موجود میباشد که عمومیت بیشتری دارد
1- اتوکد AUTOCADکه نرم افزار طراحی مهندسی بوده و در حال حاضر جزو تنها ترین نرم افزار طراحی
عمومی میباشد
2- نرم افزارهای طراحی روشنائی مانند دیالوکس DIALUXو.......
3- نرم افزار طراحی تابلو برق ومدار فرمان با نام ایپلنEPLAN
4- نرم افزار طراحی ومحاسبات پست برق مانند ETAP
و...........
ولی اگر مورد درخواست دقیقاً مشخص باشد بهتر میتوان در این مورد بحث کرد
امیدوارم موفق باشید

ali872

عضو جدید
dcs

dcs

سلام دوستان
در مورد اتوماسيون پستهاي فشار قوي يا dcs هر اطلاعاتي داريد ريو سايت قرار دهيد .لطفا

ali872

عضو جدید
RTU

RTU

با سلام
دوستان در مورد RTU وDTS در پستهای برق چه اطلاعاتی دارید؟

astan

عضو جدید
با ااستفاده از نرم افزار MATLAB و M_FILE های آقای هادی سعادت در قسمت مربوط به برنام LINEPERF می تونید مشکلتون رو حل کنید

PATRIOT

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سر به سايت من هم بزن توش نرم افزاره و مقالات برقي زياده:

www.elceneman.blogfa.com

Linkinkurd

عضو جدید
نیازمند تجارب قدرتی های ترم بالا

نیازمند تجارب قدرتی های ترم بالا

سلام به دوستان.
من ورودی جدید :confused: برق قدرت هستم. خوب طبیعتا کمی هم جو گیر :). رشته برق رو دوست داشتم و از اونجام که تعریف بازار کار گرایش قدرت :cool: رو شنیده بودم این گرایش رو انتخاب کردم.

از دوستان ترم بالایی یا فارغ التحصیل خواستم بپرسم که اگر شما به ترم اول برمیگشتید چکار میکردید که وقت خودش نکردید؟ مطالعه جانبی یا چیز دیگه ای منظورمه... کلا من ترم اولی باید چکار کنم ؟! :confused:

پ.ن : درضمن این درسهارو هم داریم: ریاضی 1 -- فیزیک 1 -- برنامه نویسی ++C -- نقشه کشی صنعتی -- زبان -- فارسی

آخرین ویرایش:

farzand koorosh

عضو جدید
سلام

قبل از هر چیزی باید زبان تخصصی و مکالمه زبانت رو خوب کنی که بعدا شدیدا بهش نیاز داری.

بعد هم درسهای تخصصی قدرت رو خوب یاد بگیر. بقیش اگر یادت رفت هم عیبی نداره.

بهتر تا وقت داری نرم افزار های عمومی مثل ACAD و تخصصی مثل ETAP رو خوب یاد بگیری.

البته در این مرحله زیاد نمیتونی سراغ نرم افزار های تخصصی بری و لی کلا برای دوران دانشجوییت گفتم.

اگه خیال خارج رفتن هم داری از همین الان مقدماتش رو شروع کن چون هر وقت شروع کنی حداقل یه دوسالی طول میکشه تا به نتیجه برسی.

;)

موفق باشی

Linkinkurd

عضو جدید
قبل از هر چیزی باید زبان تخصصی و مکالمه زبانت رو خوب کنی که بعدا شدیدا بهش نیاز داری.
خوشبختانه توی مکالمه هیچ مشکلی ندارم. اما راستی یه منبع برای لغات تخصصی برق ازکجا گیر بیارم؟

بعد هم درسهای تخصصی قدرت رو خوب یاد بگیر.
آخه فعلا که درس تخصصی چندانی نداریم. مگه همون برنامه نویسی و نقشه کشی!

بهتر تا وقت داری نرم افزار های عمومی مثل ACAD و تخصصی مثل ETAP رو خوب یاد بگیری.
بله سعی میکنم روی اتوکد تسلط داشته باشم.

اگه خیال خارج رفتن هم داری از همین الان مقدماتش رو شروع کن چون هر وقت شروع کنی حداقل یه دوسالی طول میکشه تا به نتیجه برسی.
ما رو چه به این حرفا! تو همین ایرانشم یه کار گیر بیارم شاهکار کردم.

با تشکر از جوابتون.

petunia66

عضو جدید
اينم يه جور پيشنهاده، اما من به عنوان كسيكه تمام كردم اگه ترم يك بر مي‌گشتم نمرات درسهام رو خوب ميگرفتم تا براحتي كارشناسي ارشد پذيرفته بشم تو دانشگاه خودم.
به نظر من اول درسهات رو خوب بخون، بعدم نرمافزاري كه تو برق اگه بعدا بخواي ارشد هم بخوني نرم افزار matlab هست. تو همه درسهاي برق لازمه ولي اگه قدرتي بخشهاي قدرتيش و تكنلك هاش رو خوب ياد بگير. موفق باشي

farzand koorosh

عضو جدید
سلام
منظورم از یاد گیری زبان این بود که راحت بتونی مدارک مهندسی رو بخونی، برای این کار اسپک پروژه ها رو میتونی از کسانی که شاغل هستن بگیری اگه نتونستی بگو خودم مدارک چند تا از پروژه ها رو برات آپ لود میکنم، کلا زبان خیلی از مشکلات رو حل میکنه مثل استخدام، Help نرم افزار ها و کتابهای زبان اصلی و خوندن استاندارد ها ...

تو فعلا میتونی خوب در س بخونی که هم بتونی برای کارشناسی ارشد آماده بشی و هم معدلت رو خوب کنی چون اگه معدلت پایین باشه موقع استخدام باعث خجالت آدمه.

من فقط نرم افزار ACAD , ETAP رو مثال زدم همونطور که مهندس گفت MATLAB هم یه نرم افزار خیلی قویه که به درد برق قدرت هم میخوره یعنی راحت میتونی خیلی از مسائل برق رو اون تو پیاده کنی ، من ورژن جدیدش رو کار نکردم ولی قبلا که دانشجو بودم خیلی خوب بود برنامه نویسیش کمی شبیه بیسیک بود احتمالا الان خیلی امکاناتش زیاد تر شده، اگه یاد بگیری صد در صد برا مفیده و مشکلت رو حل میکنه. حتما MATLAB رو یاد بگیر.

کار هم باید بگم ناراحت نباش تو ایران کار گیرت میاد، برای برق قدرت کار هست.
کار گیر نیووردی به خودم بگو .ما هم فکر میکردیم کا گیر نمیاد ولی حالا پیشنهاد هست ما ناز میکنیم. تازه پشیمونم که چرا نرفتم خارج موندم اینجا. خودت رو هیچ وقت دست کم نگیر مهندس .;)

نظریات مهندس بالایی هم بد نیست. :)
قربون شکلت

مولوی

عضو جدید
راهنمایی در مورد نقشه خوانی فنی

راهنمایی در مورد نقشه خوانی فنی

سلام دوستان.من تو درس نقشه خوانی مشکل دارم اگه میشه یه منبعی رو معرفی کنید یا راهی رو نشونم بدین تا مشکلم برطرف بشه،:que:

pow_eng

عضو جدید
زمان جريان راه اندازي

زمان جريان راه اندازي

با سلام

مي خواستم بدونم جريان راه اندازي يك موتور حدودا چند دهم يا چند صدم ثانيه هست؟
كسي اطلاع داره؟

با تشكر

محمد کردی

عضو جدید
دوجلد کتاب به نام هندبوک زیمنس که به زبان فارسی ترجمه شده خریداری کن خیلی به دردت می خوره

rmhd

عضو جدید
با سلام
دوست گرامي، جريان راه اندازي موتورها تابعي از قدرت و ولتاژ كاري موتور و مخصوصا مقدار بار روي آن است. يعني بصورت كلي نميتوان آن را محاسبه نمود. بعنوان مثال يك موتور با ولتاژ كاري و قدرت معين ، با بارهاي متفاوت جريان هاي متفاوت راه اندازي را در زمان هاي متفاوتي نتيجه مي دهد. يعني هر موتور ميتواند منحني مشخصه (جريان راه اندازي) خاص خود را نسبت به بارهاي متفاوت داشته باشد

mohammad236

عضو جدید
سلام دوست عزيز:
اگر اولين بارتون هست كه مي خونيد كتاب چاپمن ترجمه دكتر سپيد نام يا كتاب دكتر فيض انتشارات دانشگاه تبريز رو بخونيد بعد كتاباي ديگه. اگه تونستيد مي تونيد كتاب كارداني به كارشناسي شادكام رو هم بخونيد خيلي خوب نوشته.:gol:

kittleboy_87

عضو جدید
من کتاب ماشینهای الکتریکی پ س سن نسخه انگلیسی را لازم داشتم کسی از دوستان نداره جایی اپلود کنه؟ اگه لینک دانلود هم بدید ممنون میشم.

دوست عزیز، همه کتابهای ماشین رو در کنار هم بخون، درواقع باید بخونی تا خوب یاد بگیری

www.gigapedia.org
خیلی کتاب داره

mt.moradi

عضو جدید
سلام دوست عزيز

ما با بچه هامون چون يه استاد ماشين خفن داشتيم مجبور شديم كتاباي زياديو بخونيم

تازگيا به اين نتيجه رسيديم كه كتاب ماشينهاي الكتريكي دكتر مهرداد عابدي بهترين كتابه

چون خودش كتاباي زياديو ترجمه كرده

كتابش 4جلده جلد ١و٤ ماشين١ جلد ٢و٣ ماشين٢

amirramezanbeygi

عضو جدید
در حد خیلی ساده کتاب هنرستان ودر حد بالاتر از دیپلم چاپمن و درحد بالا کتاب بیم بهارا

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا