آرشیو شماره (1) سوالات مطرح شده در تالار "سوالات و مشكلات قدرت"

وضعیت
موضوع بسته شده است.

majiddastjani

عضو جدید
سلام کتاب سال سوم هنرستانو بخونید.لطفا به نظر خواهی من جواب بدین.فکر کنم به دردتون بخوره.

Elfy

عضو جدید
جریان اتصال کوتاه بدونی نگی مدیونی !

جریان اتصال کوتاه بدونی نگی مدیونی !

سلام دوستان در مورد این ها مطلب میخواستم اگه بدونی نگی مدیونی ممنون از دوستانی که کمک میکنن والا استاد یه تحقیق گفته گیرش هستم تا هفته دیگه باید بدم تحویل

انواع جریان اتصال کوتاه در شبکه قدرت

اثرات مخرب جریان اتصال کوتاه

دلایل اتصال کوتاه

روش های مقابله با اتصال کوتاه

رله های حفاظتی

omid-vpn

عضو جدید
بهترین راهنمایی رو این دوستمون کردن

این که مشخصه عزیزم حد اقل باید خودت کمی اطلاعات داشته باشی

Elfy

عضو جدید
بنده دانشجوی ترم اول برق گرایش قدرت هستم استاد برامون تحقیق گذاشته و به هر کس یه موضوع داده من از خدا بی خبر نمیدونم اتصال کوتاه چیه در به در از این به پرس از اون به پرس به من این سر فصل ها رو دادن گه گارم راحت تر بشه شما بزرگتری مثل ما ترم بوقی نیستی کمک کن شنیدم این کتاب تو ترم های اخر تدریس میشه مارو چه به این ها استاد تنش میخواره تحقیق داده 3 نمره ناقابل هم برای یه درس 3 واحدی گذاشته خلاصه منم نمیخوام اینو از دست بدم

Elfy

عضو جدید
این کتاب رو من تو اینترنت ندیدم کسی نیست داشته باشه اگه نباشه باید برم از کتابخونه دانشگاه بگیرم

kittleboy_87

عضو جدید
سلام دوستان در مورد این ها مطلب میخواستم اگه بدونی نگی مدیونی ممنون از دوستانی که کمک میکنن والا استاد یه تحقیق گفته گیرش هستم تا هفته دیگه باید بدم تحویل

انواع جریان اتصال کوتاه در شبکه قدرت

اثرات مخرب جریان اتصال کوتاه

دلایل اتصال کوتاه

روش های مقابله با اتصال کوتاه

رله های حفاظتی

با توجه به این گفته هات، یعنی محاسباتش رو نمی خوای ( به نظر هم همین میاد، استاد فقط میخواد مفهوم رو بفهمی )

در درس بررسی سیستمهای قدرت اینا رو دارین،( مثلا کتاب احد کاظمی )
رله های حفاظتی رو هم در درس رله و حفاظت

انواع اتصال کوتاه در سیستم:
اول نوع سیستم :
AC : در این حالت سه سیم داریم ( هر سه سیم برقدار، فقط ولتاژها( یا جریانها، طبق تعریف خودمان، با هم اختلاف فاز 120 درجه دارن ). پس، حالتهای مختلف برای این سیستم میشه :
تکفاز به زمین ( یکی از سیمها قطع شه و به زمین بخوره ) - دو فاز به هم - دو فاز به زمین ( و به هم بطور خودکار وصل می شن ) - سه فاز به هم - سه فاز به زمین ( و به هم که دیگه هیچی دیگه :D )
تازه، در حالت ac ، دوفاز و سه فاز داریم که من سه فازش رو گفتم
یا
DC :در این حالت ما دوسیم داریم ( یک سیم رفت و یک سیم برگشت که چون اکثر اوقات سیم برگشت، زمین است، سیم دومی نداریم ) ( البته این حالت یعنی جریان مستقیم یا همون DC رو فقط در ولتاژهای بالا داریم، ولتاژهای خیلی خیلی بالا و برای انتقال مثلا از شمال به مرکز ایران )
اینا انواع اتصال کوتاه در شبکه با توجه به نوع شبکه بودن.
حالا وقتی اتصال کوتاه بوجود میاد، جریان اتصال کوتاه در مسیر ، در سیم ها، جاری میشه
این جریان، با توجه به حالتهای مختلف، که گفتم، مقادیر مختلفی داره، و درجه خطرناکیشم فرق میکنه ( الان درجاتشو دقیق یادم نیست )

دیگه بقیش دست خودتو میبوسه عزیز
گفتم فقط یه چیزایی دستت بیاد، خیلی باید بخونی تا هفته بعد آماده کنی ، بهتره سریعتر بری کتابخونه، و چندتا!!! کتاب کنارت بزاری، نه یکی
ولی بحث جالبیه
موفق باشی

• Like
واکنش ها: Elfy

sheikhani

عضو جدید
با سلام
جهت احداث یک نیروگاه 2مگاواتی به همراه سیستم chp کدام گزینه بهتر و اقتصادی تر خواهد بود
1 استفاده از میکروتوربینهای دور بالای گاز سوز
2 استفاده از دیزل گاز سوز

سلام بستگی دارد چه پارامترهایی مهمتر باشد چون ظرفیت نیروگاه2 مگاواتی است هزینه تولید هرکیلووات برق بااستفاده از میکروتوربین دوربالای گازسوز قابل مقایسه با دیزل گاز سوز است امابیشتر است در عوض هزینه های تعمیرات میکروتوربین و آلایندگی اون خیلی کمتر است از دیزل گازسوز

POW-M

عضو جدید
EARTHING

EARTHING

سلام به همه مهندسین برق و جامعه مهندسین
کسی اگه مطلبی راجع به سیستم زمین نیروگاه برای من بذاره
ممنون

milad40

عضو جدید
تفاوت روشهای عملکرد در کنترل دورهای ac

تفاوت روشهای عملکرد در کنترل دورهای ac

می خواستم بدونم تفاوت سه روش عملکرد زیر در کنترل کنندههای دور ac یا همان درایوها درچیست؟
1 روش اسکالر یا تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس
2 روش کنترل برداری
3 روش کنترل مستقیم گشتاور:que:

bacheqomy

عضو جدید
می خواستم بدونم تفاوت سه روش عملکرد زیر در کنترل کنندههای دور ac یا همان درایوها درچیست؟
1 روش اسکالر یا تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس
2 روش کنترل برداری
3 روش کنترل مستقیم گشتاور:que:

در رابطه با روش دوم اطلاعاتم کمه.
مشخص است که روش اول روشی است با اتلاف انرژی کمتر ولی در عین حال گرانتر
روش دوم با استناد به رابطه T=p/w باید به روش های مکانیکی رو بیاوریم که ارزانتر ولی با اتلاف انرژی بالاتر و اصطحلاک بیشتر است.

m-jami

عضو جدید
ضریب همزمانی واحدهای تجاری چند است؟

ضریب همزمانی واحدهای تجاری چند است؟

سلام به همه دوستان برقی .کسی میدونه توی یک مجموعه چند منظوره ضریب همزمانی بین واحدهای تجاری رو چند باید در نظر گرفت؟

alijack

عضو جدید
سلام
با توجه به اینکه واحدهای تجاری در ساعات کار مشخص وهمه با هم مشغول به کارند ضریب هم زمانی رو یک در نظر میگیریم

mohammad1365

عضو جدید
اينورتور

اينورتور

سلام بر دوستان عزيز دراين سايت و انجمن :

چند سوال داشتم ازتون :

1- در مورد اينورتور ، اگر كسي با نحوه كاركرد اينورتور هاي ABB آشنايي داره لطفاً كمكم كنه..! كلا كار با اينورتور.. اگر فكر ميكنين اطلاعاتي در زمينه اينورتور بايد بدونم دراختيارم قرار بدينممنون ميشم..؟
2- چطور ميشه متوجه شد سه فازي كه به موتور وصل كرده ايمدرست است و موتور در جهت مناسب ودرستمي چرخد ( به غير از آزمون خطا كه بايد حتماً موتور رو روشن كرد تا ببينيم ) . ؟
3- يك نمونه نقشه برق ميخواستم كه داخل آن از شيرهاي برقي و يا بوبين هاي مربوط به هيدروليك و پنوماتيك است نشان داده شده باشه .
4- يك نمونه نقشه هيدروليك و پنوماتيك ميخواستم..

ممنون ميشم درموارد بالا كمكم كنيد ./.:smile::heart::gol:

tahere_f.h

عضو جدید
درخواست پروژه

درخواست پروژه

باسلام

من به يه برنامه احتياج دارم كه بتونه مسيرهاي غيرتكراري را بااستفاده از روش كات ست يا تاي ست دريك سيستم قدرت 30باس بدست بياره ، برنامه بايد كلي باشه يعني اگه اطلاعات يك شبكه 5باس رو وارد كنيم مسيرهاي غير تكراري رو بدست بياره.اين پروژه درس قابليت اطمينان هستش،خواهشمندم اگه كسي ميتونه دراين زمينه كمك وراهنمائي كنه مطلعم كنه،حتي اگه كسي رو سراغ داريد كه اين پروژه رو انجام بده لطفا بهم معرفي كنيد،زمان زيادي ندارم

ممنون از شما دوستان

tahere_f.h

عضو جدید
باسلام
اميدوارم بدردتون بخوره،( word 2007)

پیوست ها

• installationEslami - earthing.zip
    992.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fariborz_nz

عضو جدید
سلام يه برنامه هست مخصوص پنوماتيك به اسم festo توش ميتوني نقشه برق بكشي و پنوماتيك فكر كنم مشكل شير برقي و .. حل بشه

alihpc

عضو جدید
باسلام

من به يه برنامه احتياج دارم كه بتونه مسيرهاي غيرتكراري را بااستفاده از روش كات ست يا تاي ست دريك سيستم قدرت 30باس بدست بياره ، برنامه بايد كلي باشه يعني اگه اطلاعات يك شبكه 5باس رو وارد كنيم مسيرهاي غير تكراري رو بدست بياره.اين پروژه درس قابليت اطمينان هستش،خواهشمندم اگه كسي ميتونه دراين زمينه كمك وراهنمائي كنه مطلعم كنه،حتي اگه كسي رو سراغ داريد كه اين پروژه رو انجام بده لطفا بهم معرفي كنيد،زمان زيادي ندارم

ممنون از شما دوستان
از الگوریتم پریم یا راشل میتونی استفاده کنی......

ease

عضو جدید
دکل

دکل

با سلام خدمت دوستان خوب مهندسی برق قدرت
من دنبال یه مجموعه می گردم راجع به انواع دکل های مخابراتی و انتقال قدرت
ترجیحا اگر معرفی با عکس باشه خیلی بهتر
ممنون

t-eng

عضو جدید
استانداردهای IEC رو ببین. کتابهای 1-110 و 2-110 هم این اطلاعات رو داره.

faryad zire ab

عضو جدید
سوال در رابطه با تراس

سوال در رابطه با تراس

سلام به بچه های برقی.من مکانیکم. یه سوال برقی مربوط به 1 پروژه دارم. یک جریان DC با

ولتاژ 35 ولت و شدت جریان 0.5 آمپر از یک منبع تولید میشود.آیا با قرار دادن یک

ترانسفورموتور میشه شدت جریان را مثلا تا 10آمپر بالا برد؟ممنون میشم کمک کنید.:smile::);):D:gol::gol:

venus4164

عضو جدید
سلام به بچه های برقی.من مکانیکم. یه سوال برقی مربوط به 1 پروژه دارم. یک جریان DC با

ولتاژ 35 ولت و شدت جریان 0.5 آمپر از یک منبع تولید میشود.آیا با قرار دادن یک

ترانسفورموتور میشه شدت جریان را مثلا تا 10آمپر بالا برد؟ممنون میشم کمک کنید.:smile::);):D:gol::gol:

bayad nesbat 2resh reayat she alawe bar in chon tu madaret niaz be jaryane dc dari ye pol diod ke yeksu sazi kone ham lazeme

آروين

عضو جدید
سلام
اگر كه منبع ولتاژac در دسترس داريد خيلي راحت با يك ترانسفورماتور وبا توجه به رابطهv1/v2=n1/n2=i2/i1 p1=p2ميتوانيد جريان و ولتاژ مورد نظر را تامين كنيد .
ولي اگر تنها منبع شما همان منبع dc ذكر شده است ابتدا بايد به وسيله مدار اسيلاتور ( نوسان ساز ) جريان dc را به ac تبديل كرد سپس با توجه به رابطه كلي ترانسفورماتورها ( فرمول بالا ) بايك ترانس كاهنده جريان 10آمپر را تامين كرد . لازم به ذكر است چون توان در اوليه و ثانويه ترانس هميشه برابر است ولتاژ خروجي در ازاي 10 آمپر حدود 1.7 ولت خواهد بود.
موفق باشيد.

setare.kavir19

عضو جدید
be tore koli voltage dc tebghe rabeteye v1/v2=n2/n2 mitunin voltag va tebghe i1/i2=n2/n1 jariane matlub ro tolid vs bad b komake y diod yksu va bad ba yk khazan dc konid in ravash tu ketabe electronic 1 neveshte mireshghi kamel gofte shode

hossein_1409h

عضو جدید
كليد گريز از مركز چيست ؟؟؟

كليد گريز از مركز چيست ؟؟؟

اثركاهش هزينه دراثر حذف كليد گريز از مركز ؟؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا