*.::آرشيو جلسات مطالعه هفتگی نهج البلاغه و خودسازی::.*

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام به همه دوستان عزيز

اميدوارم خوب و خوش و سلامت باشيد

به لطف خدا و با عنايات حضرت وليعصر (عج) و حضرت علي(ع) و به همت همه دوستان عزيز، از جمله آقا احسان عزيز و دوستان بزرگوارمون، جناب يارانراد، دوردونه خانم، خانم آگاهدخت، جناب خسروي و همه عزيزاني كه اسمشونو نياوردم،‌ولي در كنار تاپيك بودند و هستند، تاپيك
***<<جلسات مطالعه هفتگی نهج البلاغه و خودسازی>>*** تاسيس شد و الحمدالله، به لطف خدا و تلاش دوستان همچنان هم پابرجاست و ان شاءاله پابرجا هم بمونه.

بنده از ابتدا در كنار تاپيك بودم، ولي متاسفانه سعادت نداشتم به اندازه دوستان ديگه در پستهاي اين تاپيك با ارزش سهيم باشم. اما با صحبتي كه احسان جان داشتم، از ايشان درخواست كردم كه زدن تاپيك آرشيو رو به اين بنده حقير واگذار كنن تا بنده هم در اين كار خير سهم اندكي داشته باشم و ان شاءاله از اين هفته،‌ جمع بندي و برنامه در اين تاپيك آرشيو بشن.

جا داره از همه عزيزاني كه در اين مدت در كنار اين تاپيك بودند صميمانه تشكر كنم و يه خداقوت جانانه بهشون ميگم و اميدوارم از اين به بعد هم خدا توفيق بده كه در كنار اين تاپيك باشيم و هر چه بيشتر از سخنان آن امام همام بهره مند بشيم.

از دوستان عزيز خواهش ميكنم، اكيدا از گذاشتن پستهايي غيرمرتبط با موضوع تاپيك خودداري كنند.

پيشاپيش از حذف شدن پستهايي كه غيرمرتبط با موضع تاپيك باشن معذرت خواهي ميكنم.

ان شاءاله در پايان و ابتداي هر هفته، با مشخص شدن برنامه و جمع بندي،‌اين تاپيك به روز خواهد شد.

اميدوارم هر جا هستيد،‌موفق و سلامت باشيد و نور لطف خداوند همواره بر امور زندگيتون بتابه و حضرت علي (ع) و امامان معصوممان به خصوص حضرت صاحب الزمان (عج) هدايتگر و روشنگر مسيرتون باشن.

التماس دعا

ياعلي
:gol:

m4material

مدیر تالار
برنامه مطالعه هفته اول

برنامه مطالعه هفته اول

برنامه مطالعه هفته اول:

یکشنبه: از (( من الوالد الفان....)) تا ((او فنیت....)) + حکمت 1 و 2
دوشنبه:از ((فانی اوصیک....)) تا ((رکوب الاهوال......)) + حکمت 2 و 3
سه شنبه: از ((وامر بالمعروف....)) تا ((نفس صافیه.....)) + حکمت 4 و 5
چهار شنبه: از ((و ان ابتدئک ....)) تا ((عن ذالک امثل.....)) + حکمت 5 و 6
پنج شنبه: از ((فتفهم یا بنی....)) تا ((الا عن قبیح....)) + حکمت 7 و 8

شروع حکمت 1:کن فی الفتنه
شروع حکمت 2: ازری بنفسه
شروع حکمت 3:البخل عار
شروع حکمت 4:العجز آفه
شروع حکمت 5:العلم وراثه
شروع حکمت 6:صدر العاقل
شروع حکمت 7:اصدقه الدوا
شروع حکمت 8:اعجبو لهذا الانسان

سخن برگزیده این هفته:

آنچه نمیدانی مگو و آنچه بر تو لازم نیست بر زبان نیاور

خوب حالا برسیم به اینکه قراره دقیقا چه کاری انجام بدیم:
از امروز باید تمام سعیمون رو بکنیم که در زندگی روزمره به این سخن عمل کنیم, این هفته تمرین میکنیم و هفته های بعد به صورت یک آرشیو یاد آوری میشه

من 2 تامثال از اشتباهات رفتاری که ارتباط مستقیم با این جمله دارند میزنم (طبق برداشت شخصیه خودم):
1- اخلاقی که در انسان ها معمولا وجود داره, در بعضی ها خیلی زیاد و در بعضی ها خیلی کم, اینه که وقتی در جمع صحبتی هست, هر چند که شخص اطلاعات کافی راجع به موضوع نداشته باشه, اظهار نظر میکنه تا خودش رو نشون بدیم.

2- حرف هایی که از دیگران شنیده میشه بدون اینکه شخص از صحتشون اطلاع داشته باشه نقل میکنه. این یکی از آفت های اصلی جامعه ایرانیه

این هفته تمرین میکنیم که مواردی از این دست رو در زندگی روزمره مون حذف کنیم.

یه پیام قشنگ هم که خیلی رو دوستان تاثیر گذار بود رو نقل قول میکنم که همگی بخونید:

نوشته اصلي بوسيله joojememar

سلام
من از امروز اگه خدا بخواد و اجازه بده! همراهتونم
جمله ای که خیلی برام عجیب و ژرف بود اینه:" و ان انت لم یجتمع لک ما تحب من نفسک، و فراغ نظرک و فکرک فاعلم انک انما تخبط العشواء، و تتورط الظلماء"
خیلی وقتا ما با یه هدف خیلی خوب و کامل وارد یه راهی میشیم، اما مدتی که میگذره یهو هدفمون یادمون میاد و میگیم:خوب اگه من با اون نیت شروع کردم پس چرا اینطوری شد؟ این جا مولا جوابمون رو داده...."و اگر آنچه دوست داری تو را دست نداد و آسودگی فکر و اندیشه ات میسر نیافتاد، بدان! راهی را که درست نمی بینی
می سپاری، و در تاریکی گام می گذاری
و در جواب این که "الان چی کار کنم که برگردم؟" میگه:" و الامساک عن ذلک امثل" یعنی"و در چنین حال بازداشتن خویش بهترین است"....یعنی دیگه ادامه نده، همین جا تمومش کن
خدا یه هممون کمک کنه هر جا که هستیم به مقصد مسیری که انخاب کردیم حواسمون باشه...!
یه جمله از شهید بهشتی یادم اومد:از نردبان حرام، نمی شود به پشت بام سعادت حلال رسید"
این جمله خیلی وقتا جلوی منو گرفته، امیدوارم به کار شما هم بیاد!
والسلام

این هم جملات منتخب, حتما همگی بخونید, به ویژه دوستانی که قراره فقط در جمع بندی همراهمون باشند

حتما سعی کنید به جمله ای که خودتون انتخاب کردید عمل کنید:

Mahsa66,sara.hoseini90, nafis.68, Mastane20:

Jigsaw:
تنها اشتیاق او را داشته باش و تنها از او بترس

Eng shimi:
پسرم! تو را از دنیا و چگونگی آن و نابودی و دست به دست گشتن آن خبر دادم و نیز از آخرت و آنچه در آن برای اهلش مهیا شده آگاه ساختم.

Scorption555:
جایگاه خود را پیش از آمدنت آماده کن، زیرا پس از مرگ عذری پذیرفته نمی شود، و راه بازگشتی وجود ندارد.

F A R Z A N E:
ناتوانی ، آفت ، و شکیبایی ، شجاعت ، و زهد ، ثروت است و پرهیزکاری، سپر نگه دارنده است و چه همنشین خوبی است ، راضی بودن و خرسندی.

Zeinab70:
در راه خدا آنگونه که شایسته است تلاش کن و هرگز سرزنش ملامت گران تو را از تلاش در راه خدا باز ندارد!

A.N.M, Ehsan_M:
دلت رابا یاد خدا زنده کن و به ریسمان او چنگ زن چه وسیله ای مطمئن تر از رابطه تو با خداست؟؟

Sara.sermic:
بترسيد ، بترسيد ، به خدا سوگند ، كه گاه چنان گناه را مى‏پوشاند كه پندارى آن را بخشيده است .
هيچكس چيزى را در دل نهان ننمود ، مگر آنكه ، در سخن نابجايى كه از دهانش مى‏پرد ، يا در صفحات چهره‏اش ، هويدا شود .

*ziba*:
از سخن گفتن در آنچه نمى‏شناسى يا در آنچه بر عهده تو نيست ، بپرهيز و در راهى كه مى‏ترسى به ضلالت كشد ، قدم منه .

Nafis.68:
در تمام كارها خود را به خدا واگذار، كه به پناهگاه مطمئن و نيرومندى رسيده اى
آنچه نمیدانی مگو و آنچه بر تو لازم نیست بر زبان نیاور!

Masoomeh.bnv:
در جاده اى كه از گمراهى آن مى ترسى قدم مگذار. زير خوددارى به هنگام سرگردانى و گمراهى، بهتر از سقوط در تباهى هاست

آخرین ویرایش:

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته دوم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

فدای درد های بی دوایت ....................نوای ناله های بی صدایت
خدا را می توان دیدن علی جان ......................در ان گل پینه های دست هایت

در این هفته هم در کنار هم از مولا علی مدد می گیریم و به ادامه مطالعه ی نامه 31نهج البلاغه می پردازیم.

شنبه....یابنی انی تا ویصیرون الیه...وحکمت شماره9

یک شنبه...یا بنی اجعل تا ما تکون لربک ....و حکمت شماره 10

دوشنبه...ان امامک تاالدنیا منصرف ...و حکمت شماره 11

سه شنبه ...ان الذی بیده تاعلی امورک... وحکمت شماره 12

چهارشنبه....وسالته من تا ولاتبقی له......و حکمت شماره13

پنج شنبه....و اعلم یا بنی تا عن مساویها......وحکمت شماره 14

جمع بندی هفته دوم تاپیک نهج البلاغه

جمله منتخب این هفته:
آنچه را نمی پسندی که درباره ات بگویند تو نیز در حق دیگران مگو

نمیدونم دقت کردید یا نه, هم هفته پیش, هم این هفته چیزی که بیشتر از همه توجه بچه ها رو به خودش جلب کرده مواردیه که راجع به گفتار گفته شده.
خوب تمرین این هفتمون ملموس تر و در عین حال سخت تره. اولین چیزی که از عمل به این جمله به ذهن میرسه اینه که قراره از این هفته غیبت نکنیم, و اگر یوقت غیبت کردیم یاد این جمله بیافتیم. البته حتما اینبار در طول هفته بازهم این جمله رو میفرستم که برامون یادآوری بشه.

یه نکته مهمی که بنظر میاد اینه که :
به این فکر نکنیم که این کار رو چون گناه هست ترک کنیم, شاید اینطوری خیلی موندگار نباشه, بهتره این کار رو به عنوان یک رفتار غلط اجتماعی ترک کنیم.

یه مورد جالبی که این هفته تو پیام ها زیاد شده بود, آوردن آیات قرآن و احادیث مرتبط با سخنان مولا بود, ممنون از دید باز و زیباتون و وقتی که میذارید. حتما اگر فرصت دارید پست ها رو بخونید.

یکی از قشنگترین آیاتی که این هفته بهش اشاره شد, آیه 186 سوره بقره:
و اذا سئلک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان(و چون بندگان من از تو سراغ مرا می گیرند بدانند که من نزدیکم و دعوت دعاکنندگان را اجابت می کنم البته در صورتی که مرا بخوانند پس باید که آنان نیز دعوت مرا اجابت نموده و باید به من ایمان آورند تا شاید رشد یابند(

حضرت امیر میفرمایند:
از گنجینه های رحمت او چیزهایی را درخواست کم که جز او کسی نمیتواند عطا کند, مانند عمر بیشتر, تندرستی بدن, و گشایش در روزه.

این هم لیست جملات منتخبتون:
F A R Z A N E:
در تمام کارها خود را به خدا واگذار ، که به پناهگاه مطمئن و نیرومندی رسیده ای.

تک ستاره*:
كارها چنان رام تقدير است كه چاره انديشى به مرگ مى انجامد.

A.N.M:

بابك خسروي:
و بدان آن خدايي كه بدست اوست خزانه هاي آسمان ها و زمين، دعا و درخواست را بتو اجازه داده، و پذيرفتن را ضامن گشته است، و بتو فرموده كه از او بخواهي تا ببخشد، و رحمت و مهرباني بطلبي تا مهرباني كند

zeinab70:
نکند مرگ زمانی سراغ تو را گیرد که در حال گناه یا در انتظار توبه کردن باشی و مرگ مهلت ندهد و بین تو و توبه فاصله اندازد که در این حال خود را تباه کرده ای!

dordoone:
ناتوان‏ترين مردم کسي است که در دوست يابي ناتوان است، و از او ناتوان‏تر آنکه دوستان خود را از دست بدهد.

sara.hoseini90, jigsaw:
اگر مستمندى را ديدى كه توشه ات را تا قيامت مى برد، و فردا كه به آن نياز دارى به تو باز مى گرداند، كمك او را غنيمت بشمار، و زاد و توشه را بر دوش او بگذار، و اگر قدرت مالى دارى بيشتر انفاق كن، و همراه او بفرست، زيرا ممكن است روزى در رستاخيز در جستجوى چنين فردى باشى و او را نيابى
.

masi_ofspring:
اگر بر دشمنت دست یافتی، بخشیدن او را ، شکرانه ی پیروزی قرار ده.....

mastane20, nafis.68, یارانراد,mahsa66:

bahar01:
اگر بر دشمنت دست یافتی،بخشیدن اورا شکرانه پیروزی قرار ده.

eng shimi:

1. آنچه را نمی پسندی که درباره ات بگویند تو نیز در حق دیگران مگو
  2. بر حذر باش از اینکه مرگ تو را در حال گناه دریابد، گناهی که با خود می گفتی از آن توبه می کنم، و آنگاه مرگ میان تو و توبه ات فاصله انداخت و بدین صورت خود را هلاک سازی

Ehsan_M:

نفس خود را میزان خود و دیگران قرار ده.

آخرین ویرایش:

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته سوم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

بجز از علی نباشد به جهان گره گشایی ** طلب مدد از او کن,چو رسد غم و بلایی ...چو به کار خویش مانی,در رحمت علی زن ** به جز او به زخم دلها,ننهد کسی دوایی

شنبه از فانما اهلها تا مقیما وادعا و حکمت 15

وَ قَالَ [عليه السلام] مَا كُلُّ مَفْتُونٍ يُعَاتَبُ .
و درود خدا بر او ، فرمود : هر فريب خورده اى را نمى شود سرزنش كرد

یک شنبه از یقینا انک تا مطیه اللجاج و حکمت 16

وَ قَالَ [عليه السلام] تَذِلُّ الْأُمُورُ لِلْمَقَادِيرِ حَتَّى يَكُونَ الْحَتْفُ فِى التَّدْبِيرِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : كارها چنان در سيطره تقدير است كه چاره انديشى به مرگ مى انجامد

دوشنبه از احمل نفسک تا ان تسوه و حکمت 17

وَ سُئِلَ [عليه السلام] عَنْ قَوْلِ الرَّسُولِ ص غَيِّرُوا الشَّيْبَ وَ لَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُودِ فَقَالَ ع إِنَّمَا قَالَ ص ذَلِكَ وَ الدِّينُ قُلٌّ فَأَمَّا الْآنَ وَ قَدِ اتَّسَعَ نِطَاقُهُ وَ ضَرَبَ بِجِرَانِهِ فَامْرُؤٌ وَ مَا اخْتَارَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : (از امام پرسيدند كه رسول خدا (ص) فرمود : موها را رنگ كنيد و خود را شبيه يهود نسازيد يعنى چه ؟ فرمود) پيامبر (ص) اين سخن را در روزگارى فرمود كه پيروان اسلام اندك بودند، اما امروز كه اسلام گسترش يافته ، و نظام اسلامى استوار شده ، هر كس آن چه را دوست دارد انجام دهد.

سه شنبه ازیابنی ان تاعن غیرک و حکمت 18

وَ قَالَ [عليه السلام] فِى الَّذِينَ اعْتَزَلُوا الْقِتَالَ مَعَهُ خَذَلُوا الْحَقَّ وَ لَمْ يَنْصُرُوا الْبَاطِلَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : (درباره آنان كه از جنگ كناره گرفتند) حق را خوار كرده ، باطل را نيز يارى نكردند

چهارشنبه از و ایاک مشاوره تا والاخره و حکمت 19

وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ جَرَى فِى عِنَان أَمَلِهِ عَثَرَ بِأَجَلِهِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : آن كس كه در پى آرزوى خويش تازد ، مرگ او را از پاى در آورد.

بنج شنبه
حکمت گوهر بار 31معرفة اقسام الايمان

جمع بندی هفته سوم تاپیک نهج البلاغه

اول یک جمله زیبا که یارانراد قرار داد:
ما مامور به انجام وظیفه ایم نه مامور به نتیجه

این جمله فوق العاده زیباست, و به نظر من یکی از بزرگترن فلسفه های زندگی هستش و میتونه مفهومی مشابه با جمله زیر باشه:

اندکی مهلت ده،به زودی تاریکی برطرف میشود،گویا مسافران به منزل رسیده اند و آن کس که شتاب کند به کاروان خواهد رسید.

با توجه به این در مورد این جمله هم بحث زیاد بوده, من برداشت شخصی خودم از این دو جمله رو میگم :
در صحبت های حضرت یکی از مواردی که اشاره شده بود, آرزوهای دست نیافتنی بود. همونطور که حضرت گفتند و خودمون هم میدونیم دنیا فانی هست, ما هر آرزو و هدفی که داشت باشیم, ممکنه درست قبل از دست یابی بهش از دنیا بریم, شاید رتبه 1 کنکور باشید ولی روزی که میخوای وارد دانشگاه بشی تصادف کنی, شاید روز دفاع دکتری تصادف کنی, یا روزی که بزرگترین معاملت رو میخوای انجام بدی. پس هیچ آرزویی لزوما دست یافتنی نیست.

ولی اگه اینجوری باشه دیگه تلاش چه معنی داره؟
ما هدفمون نباید یک مقصد باشه, در واقع مهم راهی هست که ما داریم طی میکینیم, راهی خوش آب و هوا و سرسبز رو در نظر بگیرید, هرچقدر جلوتر میری زیباتر میشه, رسیدین به هیچ مقصدی لذت بخشتر از عبور از همچین مسیری نیست, ما اگر باور داشته باشیم در چنین مسیری هستیم و واقعا باشیم هر اتفاقی که در دنیا برامون بیافته برامون زیبا و لذت بخش هست و هر وقت در این مسیر متوقف بشیم (مرگ) در واقع در مقصد قرار داریم. هرچقدر در این راه تلاش و کوشش بیشتری داشته باشیم بعد از مرگ که چشم دلمون باز میشه میبینیم که به کاروانی از انسان هایی با مقام بالاتر رسیدیم. پس بهتره زودتر به خودمون بجنبیم (شتاب کنیم) تا با بهترین ها باشیم.

جمله دیگه ای که خیلی توجه بچه هارو به خودش جلب کرده بود:
وَ قَالَ [عليه السلام] مَا كُلُّ مَفْتُونٍ يُعَاتَبُ .
و درود خدا بر او ، فرمود : هر فريب خورده اى را نمى شود سرزنش كرد

و اما در مورد این جمله:
کارها دستخوش تغییرند،آنسان، که گاه تدبیر سبب مرگ می شود.
شاید یکم ترجمه به اشتباه بندازتمون, منظور اینه با تدبیر خودمون حتی میتونیم مرگ که جزو مقدرات هست رو نیز دستخوش تغییر دهیم.

و در انتهای پیام هم یک نقل قول قرآنی زیبا, باتشکر از آقا بابک عزیز:

نوشته اصلي بوسيله بابك خسروي

ما اقبح الخضوع عند الحاجه، و الجفاء عند الغني
چه زشت است فروتني هنگام نيازمندي و تنگدستي، و ستم و سختگيري هنگام بي نيازي
سوره معارج آيات 19 تا 28
كه انسان مخلوقي حريص است(19) چون شر رسد ناله كننده است(20) و چون خير رسد منع كننده است(21) مگر نمازگزاران(22) آنانكه دائم در نمازند (23) و آنانكه كه در مالشان حقي معين(24) براي سائل و محرومان است(25) و انان كه روز جزا را تصديق كنند(26) و آنان كه از عذاب خداي خويش ترسانند(27) كه عذاب پروردگارشان حتمي است(28)

و اما جمله منتخب این هفته:
مطمئن ترین رشته ای که به آن چنگ زدی رشته پیوند میان تو و خداست.

یکم کار این هفتمون سخته, ولی در عوض عمل بهش فوق العاده آرامش بخش هست. اگر توکلمون به خدا باشه و خودمون رو به قدرت لامتنهیش متصل بدونیم, هیچ قدرتی نمیتونه تضعیفمون کنه.
این هفته میخوایم تمرین که کار خودمون رو در گرو بنده خدانبینیم.
ممکنه در جایی باشیم که کسانی پیشمون میان تهدیدمون کنن اگر امروز نزاری رد بشم, روزی که کارت بمن بیافته تلافی میکنم, یا بهمون پیشنهاد خاصی بدن.
ممکنه از ترس بنده خدا دروغ بگیم یا حق کس دیگه ای رو ضایع کنیم
و..........
تمرین این هفتمون اینه که در چنین موقعیت هایی کوچکترین ارزشی برای حرف های مردم و اتفاقات قائل نشیم, کار ما با خداست نه با بنده خدا. اگر اون نخواد هیچ آسیبی به ما نمیرسه.

جمله منتخب هفته دوم:

جمله منتخب هفته اول:

و در نهایت جملات منتخب خودتون (اگر اشتباهی هست یا کسی جا افتاده حتما بهم بگید):

901010:
کارها دستخوش تغییرند،آنسان، که گاه تدبیر سبب مرگ می شود.

Eng shimi:

1- دنیا را خدای خویش ساختند، پس دنیا آنان را به بازی گرفت و آنان سرگرم بازی با دنیا شدند ، و آنچه را به دنبال آن است از یاد بردند.

2- مطمئن ترین رشته ای که به آن چنگ زدی رشته پیوند میان تو و خداست.

3- اندک نعمتی که از جانب خدای سبحان باشد بزرگ تر و گرامی تر از فراوان نعمتی است که از غیر از خدا برسد، اگرچه همه نعمت ها در واقع از اوست.

Nafis.68:
بپرهیز از غیرت نشان دادن بیجا که درستکار را به بیمار دلی و پاکدامن را به بد گمانی رساند

Zeinab70:

1-استوارترین وسیله ای که می توانی به آن چنگ زنی رشته ای است که بین تو و خدای تو قرار دارد.
2-بدی ها را به تاخیر انداز زیرا هر وقت بخواهی می توانی انجام دهی.

Sara.hoseini:

1-هركس قدر و منزلت خويش را بداند حرمتش باقى است،
2-استوارترين وسيله اى كه مى توانى به آن چنگ زنى، رشته اى كه بين تو و خداى تو قرار دارد.

Mahsa66:
خشم را فروخور که من جرعه ای شیرین تر از آن ننوشیدم و پایانی گواراتر از آن ندیدم.

بابک خسروی:

1-اندک نعمتی که از جانب خدای سبحان باشد بزرگ تر و گرامی تر از فراوان نعمتی است که از غیر از خدا برسد، اگرچه همه نعمت ها در واقع از اوست.
2- كارها چنان در سيطره تقدير است كه چاره انديشى به مرگ مى انجامد

Dordoone و F A R Z A N E:

چه بسا ، خواسته هایی داری که اگر داده شود مایه ی هلاکت دین تو خواهد بود ، پس خواسته های تو بگونه ای باشد که جمال و زیبایی تو را تامین ، و رنج و سختی را از تو دور کند.پس نه مال دنیا برای تو پایدار ، و نه تو برای مال دنیا باقی خواهی ماند.

Bahar01:

كارها چنان در سيطره تقدير است كه چاره انديشى به مرگ مى انجامد

Ehsan_M:

1-آنچه در دست داری, پیش من بهتر است از آن که که چیزی از دیگران بخواهی, وتلخی نا امیدی بهتر از درخواست از دیگران است.
2-هرکس پرحرفی میکند یاوه می گوید.

آخرین ویرایش:

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته چهارم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

اي علي! باران رحمت بر كوير سينه اي
آسماني عشق، يعني شهري از آيينه اي
وسعتي نوري كه دنيا دائماً محتاج توست
سرزميني ناتمامي، آسمان ها تاج توست

دوستان پایان هفته ی سوم را اعلام می کنیم
و با مدد از شاه نجف مولا علی علیه السلام به سراغ برنامه ی هفته ی چهارم می رویم

خطبه 83از خطبه های شگفت اور مولا که به خطبه غرا معروف است

شنبه از الحمدالله الذی تا تقدیم نذره
ستایش خدای را سزاست تا ناروا بترساند
وحکمت 20
.
از لغزش مردم نيک و با شخصيت چشم پوشی کنيد[12] چرا که هيچيک از آنها لغزش نمي کند مگر اينکه دست خدا به دست اوست و او را بلند مي نمايد
و قال [ع ] : اقيلوا ذوی المروءات عثراتهم ، فما يعثر منهم عاثر الا و يد الله بيده يرفعه

یک شنبه ازاوصیکم عباد تا محاسبون علیها
سفارش می کنم شما بندگان خدا تا اعمال خود محاسبه می شوید
وحکمت 21
ترس با ياس مقرون شده و کم روئی با محروميت و فرصتها مي گذرد همچون عبور ابرها بنابراين فرصتهای نيک را غنيمت بشماريد
- و قال [ع ] : قرنت الهيبه بالخيبه ، و الحياء بالحرمان ، والفرصه تمر مر السحاب ، فانتهزوا فرص الخير
دوشنبه از فان دنیا تاصیور الفنا
اب دنیا تا به پیش می تازند
و حکمت 22
ما را حقی است که اگر به ما داده شود [ آزاديم ]والا در عقب شتر سوار خواهيم شد [ و همچون اسيران خواهيم بود ] هر چند زمانی طولانی بر اين حال بگذرد . شريف رضیمي گويد : اين از سخنان لطيف و فصيح امام [ ع ] است و معنای آن اين است که اگر حق ما به ما داده نشود همچون افراد خوار و کم ارزش خواهيم بود . و اين بدين جهت است کسیکه در رديف انسان سوار مي شود در قسمت آخر مرکب سوار خواهد بود همچون برده و اسير و امثال آنها . - و قال [ع ] : لنا حق : ، فان اعطيناه ، و الا رکبنا اعجاز الابل ، وان طال السری قال الرضی : و هذا من لطيف الکلام و فصيحه ، و معناه : انا ان لم نعط حقنا کنا اذلاء و ذلک ان الرديف يرکب عجز البعير ، کالعبد و الاسير و من يجری مجراهما
سه شنبه از حتی اذا تا و نوال ثواب
تا انجا که تا پاداش می کشاند
و حکمت23
کسيکه عملش او را کند سازد . نسبش او را سرعت نخواهد بخشيد .
وقال [ع ] : من ابطا به عمله لم يسرع به نسبه
چهار شنبه ازعباد المخلقون تا و مضطرب المهل
بندگانی که تا تلاش کنند
و حکمت24
از جمله کفاره های گناهان بزرگ به فرياد مصيبت زدگان رسيدن و تسلي دادن به رنجديدگان است
وقال [ع ] : من کفارات الذنوب العظام اغاثه الملهوف ، والتنفيس عن المکروب
پنج شنبه ازفیالها امثالها تامن هول معاده
وه چه مثال هایی تا برکنار باشید
و حکمت 25
ای فرزند آدم هنگامی که ببينی پروردگارت پیدر پینعمتهايش را بر تو مي فرستد در حاليکه تو معصيت او را مي کنی بترس [ که مجازات سنگينی در انتظار تو است ] .
و قال [ع ] : يابن آدم ، اذا رايت ربک سبحانه يتابع عليک نعمه و انت تعصيه فاحذره

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته پنجم تایپیک نهج البلاغه

<< بسم الله الرحمن الرحیم >>

دوستان پایان هفته ی چهارم را اعلام می کنیم
و با مدد از شاه نجف مولا علی علیه السلام به سراغ برنامه ی هفته ی پنجم می رویم.
:gol:

ادامه خطبه 83 از خطبه های شگفت اور مولا که به خطبه غرا معروف است.

شنبه:

از جعل لکم اسماعا ..... اونفعت النواحب

حکمت 26
و درود خدا بر او فرمود: كسى چيزى را در دل پنهان نكند جز آنكه در لغزشهاى زبان، و رنگ رخسار، آشكار خواهد شد.

یکشنبه:

از وقد غودر .... وتارات اهواله

حکمت 27
و درود خدا بر او فرمود: با درد خود بساز، چندان كه با تو سازگار است.

دوشنبه:

از فاتقوالله .... حجیجا وخصیما

حکمت 28

و درود خدا بر او فرمود: برترين زهد، پنهان داشتن زهد است.

سه شنبه:

از اوصیکم بتقوی الله .... وسنن مراحه

حکمت 29
و درود خدا بر او فرمود: هنگامى كه تو زندگى را پشت سر مى گذارى و مرگ به تو روى مى آورد، پس ديدار با مرگ چه زود خواهد بود.

چهار شنبه:

از فظل سادرا .... انا بالله عائذون

حکمت 30
و درود خدا بر او فرمود: هشدار! هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشى كرده كه پندارى تو را بخشيده است.

پنج شنبه:

عبادالله .... انتهای خطبه

حکمت31 رو این هفته نمیخونیم .
حکمت 32:

و درود خدا بر او فرمود: نيكوكار از كار نيك بهتر، و بدكار از كار بد بدتر است.

[h=2]جمعبندی هفته چهارم و پنجم[/h]به نام حق, از او یاری می جویم که غالب و تواناست و به او توکل مینمایم که (مرا) کافی و یاور است

سلام به همه دوستای خوبم
خیلی عذر میخوام که هفته پیش جمعبندی رو قرار ندادم

این هفته جمله منتخب نمیذارم, ولی موضوع تمرین مشخصه:
یاد مرگ

این هفته میخوایم به یاد بیاریم که هرلحظه ممکنه زندگیمون به اتمام برسه. برای کسایی که باور ندارند توصیه میکنم فیلم final destinatio رو ببینن. مطمئن باشیم که به سادگی میتونیم بمیریم و هرچیزی که براش برنامه ریختیم و به هرچیزی که می نازیدیم و بخاطرش فخر میفروختیم و بهش غره بودیم, به سادگی تبدیل به هیچ میشه.

در طی دو هفته گذشته خطبه 83 رو خوندیم, این خطبه بیشتر به توصیف دنیا وآخرت میپردازه, که خلاصه ای از اون رو بر اساس جملاتی که بچه ها گذاشتن در زیر آوردم, برای کسایی هم که وقت ندارند قسمت هایی که بنظرم بهتر بوده رو رنگی کردم:

دنیا فریبنده ای است که زود می گذرد، نوری است که غروب می کند، و تکیه گاهی است که رو به خرابی دارد. روی خوب نشان می دهد تا کسی که از آن گریزان است به آن انس گیرد، و کسی که انکارش کرده به آن مطمئن گردد.

آن هنگام که نفرت دارندگان, به آن دل بستند و بیگانگان به آن اطمینان کردند, چونان اسب چموش پاها را بلند کرده, سوار را بر زمین می کوبد, و با دام های خود آن هارا گرفتار میکند, و تیرهای خود را به سوی آن ها پرتاب مینماید. طناب مرگ را به گردن انسان می افکند, به سوی گور تنگ و جایگاه وحشتناک میکشاند................

و همچنان آیندگان به دنبال رفتگان خود گام می نهند نه مرگ از نابودی انسان دست میکشد و نه مردم از گناه فاصله میگیرند! که تا پایان زندگی و سرمنزل فنا و نیستی آزادانه به پیش می تازند

منادی صدای خود را به همه میشنواند،لباس خضوع و فروتنی و فرمانبرداری و ذلت و خواری بر انها پوشیده شود،در ان روز مکر و حیله به کار نیاید،و ارزو بریده گردد ودلها افسرده و غمگین باشد،و صداها با خشوع و فروتنی مخفی و اهسته گردد

مدت زندگی شما را مقدر فرمود و از آثار گذشتگان عبرت های پند آموز برای شما ذخیره کرد ..خوشی ها و زندگی راحتی که پیش از مرگ داشتند سرانجام دست مرگ گریبان آن ها را گرفت و میان آن ها و آرزو هایشان جدایی افکند.

آنها را آزاد گذاشته اند تا برای مسابقه در نیکوکاری ها, خود را آماده سازند, تا فکر و اندیشه خود را به کار گیرند و در شناخت نور الهی, در زندگانی دنیا تلاش کنند

پیش از آنکه به آرزوهایشان برسند مرگ به سویشان شتافت ریسمان اجل ناگهان گسیخت و آنان را از خواسته هایشان جدا ساخت.

عاقبت بدن:
او (انسان پس از مرگ) را در سرزمین مردگان می گذارند، و در تنگنای قبر تنها خواهد ماند.حشرات درون زمین، پوستش را می شکافند، و خشت و خاک گور بدن او را می پوساند، تند بادهای سخت آثار او را نابود میکنند، و گذشت شب و روز، نشانه های او را از میان بر میدارد. بدن ها پس از آن همه طراوت متلاشی می گردند،و استخوان ها بعد از آن همه سختی و مقاومت، پوسیده می شوند و ارواح در گرو سنگینی بار گناهند...

ما افسوس که دل ها سخت شده، پند نمی پذیرد، و از رشد و کمال باز مانده و راهی که نباید برود می رود..گویا انها هدف پند ها و اندرز ها نیستند و نجات و رستگاری را در به دست آوردن دنیا می دانند...

مگر انسان همان نطفه نیم بندنیست که خدا اورا در تاریکی های رحم و غلاف های تو درتو پدید آورد؟ به صورت جنین در امد و سپس کودکی شیرخوار شد و بزرگ و بزرگتر شد. و حالا که جوان شده روی از خدا برگردانده.

همانا بهره هر کدام شما از زمین به اندازه طول و عرض قامت شماست
! آنگونه که خاک آلود بر آن خفته باشد ..ای بندگان خدا! هم اکنون به اعمال نیکو بپردازید
هنوز مهلت توبه دارید ..

من با خوندن این جمله ها به این فکر کنم که توی دنیایی با این توصیفات دنبال چی میگردم؟ به دنبال چه چیزی باید باشم که مرگ نتونه ازم بگیرتش؟ چه چیزی به ما عزت و شرافت میبخشه؟ در حال حاضر زندگیه هدفمندی داریم؟ هدف درستی رو دنبال میکنیم؟ مرگ میتونه ما رو از رسیدن به این هدف دور کنه؟ به نظر من اگر مرگ مانعی برای رسیدن به هدفمونه, هدف رو اشتباه انتخاب کردیم. خیلی از هدف هایی که به نظر بزرگ و جذاب هست, میتونه همون ظواهر فریبنده دنیا باشه که مارو مشغول میکنه و از هدف اصلی دورمون میکنه

كسى كه كردارش او را بجايى نرساند، افتخارات خاندانش او را به جايى نخواهد رسانيد.

ای فرزند آدم وقتی که خدا را میبینی که انواع نعمت ها را به تو میرساند تو در حالی که معصیت کاری بترس.

هر كس آنچه را در دل
پنهان كند از زبانش فرو ريزد و در سيمايش خوانده شود
.

و یک سوال خوب که از طرف دوستمون خانوم sahara مطرح شد, نمیخوام جوابی به این سوال بدم, فقط اگر کسی فکر میکنه در این مورد شک داره حتما تحقیق کنه:

میخوام بدونم با یک شخصیت حقیقی روبرو هستم، یا یک شخصیت کاملا آرمانی شده توسط انسان هایی که دوستش داشتن و مدام سعی کردن بالا و بالاترش ببرن.
و هرچی صفت خوب هست از ذهن خودشون اما از منظر او بگن.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته ششم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحم الرحیم

از علی آموختم دریا دلی

روز و شب گوید دل من : یا علی

هر که با نام علی شد آشنا

بی گمان او می رود راه خدا

دوستان عزیز و مهربان تایپیک نهج البلاغه اول از همه پوزش می خوام که برنامه دیر اعلام شد دلیلش قبلا گفتم

برنامه هفته ششم رابا مدد از مولا علی اغاز می کنیم
خطبه 160
در شهر کوفه در سال 37هجری به هنگام حرکت دادن مردم بسوی صفین و جنگ با شامیان مولا علی این خطبه را ایراد کردند

شنبه
امره قضاه ......بینه اعظم
وحکمت 33
سخاوتمند باش،ولى اسراف كننده مباش.در زندگى حسابگرباش ولى سختگير مباش.

یک شنبه
فمن فرغ ...... و فکره حایرا
وحکمت34
بهترين غنا و بى‏نيازى ترك آرزوهاست

دوشنبه
منهمایدعی بزعمه....عبداالها
وحکمت 35
كسيكه در انجام كارهائى كه مردم ناخوش دارند،سرعت داشته باشدمردم درباره او آنچه كه نمى‏دانند ميگويند.(و نسبتهاى ناروا به او مى‏دهند

سه شنبه
ولقد کان......خادمه یداه
.حکمت 36
كسيكه آرزويش طولانى كند عملش را بد خواهد كرد

چهارشنبه
فتاس بنبیک.....یحمد القوم السری
وحکمت 37
اين سخن را امام عليه السلام هنگامى فرمود كه در مسير حركتش به شام‏كدخدايان شهر انبار با او ملاقات كردند.و بخاطر امام عليه السلام از مركب پياده‏شدند و با سرعت‏بسوى او شتافتند(و مراسمى كه نشانه ذلت در برابر امراء بودانجام دادند) [12]امام عليه السلام فرمود اين چه كارى بود كه شما كرديد؟
عرض كردند اين آدابى است كه ما اميران خود را با آن بزرك مى‏داريم.
امام فرمود:به خدا سوگند با اين عمل زمامداران شما بهره‏مند نميشوند،و شما با اين كار در دنيا مشقت‏بر خود هموار مى‏سازيد.و در قيامت‏بدبخت‏خواهيد بود.و چه زيان بار است مشقتى كه پشت‏سر آن مجازات الهى باشد.
و چه پرسود است آرامشى كه با آن امان از عذاب دوزخ باشد.

پنج شنبه
حکمت 38

[h=2]جمعبندی هفته ششم[/h]
بار خدایا سپاس تو را است بر آنچه می ستانی و می بخشی و بر بیماری هایی که بهبودی می دهی و مبتلا می سازی

با نام و یاد حق

این هفته شاید متن خطبه ها طوری بود که مثل هفته های پیش موجب بحث نشد ولی همونطور که اکثرا اشاره کردید خطبه ای بی نظیر و فوق العاده تامل برانگیز بود.

ممنون از دوست عزیز **آگاهدخت** که هر روز قسمتی از خطبه که مربوط به اون روز بود رو قرار دادند, اینطوری کسی اشتباه نمیکنه. امیدوارم فرصت داشته باشند و به این روند ادمه بدن
و ممنون از انتخاب به جای یارانراد عزیز که خطبه ای رو انتخاب کردند که نیمی از اون در مدح پیامبر (ص) بود
بازگشت جهان پهلوان عزیز رو هم تبریک میگم, جاش خیلی خالی بود;)

یک حکمت زیبا هم داشتیم که ان شاء الله در وسط هفته براتون میفرستم تا دوباره بخونیدش.

************************************************** **********************************

جمله منتخب این هفته که همگی همین جمله رو انتخاب کردید:
:gol:هر امیدواری جز امید به خدای تعالی ناخالص است و هر ترسی جز ترس از خدا نادرست است:gol:

ان شاء الله که همگی بتونیم به خدا توکل کنیم و خودمون رو محتاج غیر خدا ندونیم و برای رسیدن به چیزی کار نادرستی رو انجام ندیم. فکر نکنیم که بنده خدا بدون اراده خدا میتونه گره گشای کارمون باشه (امید), یا اینکه برامون مشکل ساز بشه (ترس)

برای این قسمت توضیحی بهتر از کلام خود مولا نمیشه پیدا کرد:

به گمان خود ادّعا دارد كه به خدا اميدوار است به خداى بزرگ سوگند كه دروغ می‏گويد، چه مى‏ شود او را كه
اميدوارى در كردارش پيدا نيست پس هر كس به خدااميدوار باشد بايد، اميد او در كردارش آشكار شود، هر اميدوارى جز اميد به خداى تعالى ناخالص است، و هر ترسى جز ترس از خدا نادرست است. گروهى دركارهاى بزرگ به خدا اميد بسته و در كارهاى كوچك به بندگان خدا روى می ‏آورند، پس حق بنده را ادا مى ‏كنند و حق خدا را بر زمين مى ‏گذارند، چرا درحق خداى متعال كوتاهى مى‏ شود و كمتر از حق بندگان رعايت مى‏ گردد آيا مىی ترسى در اميدى كه به خدا دارى دروغگو باشى يا او را در خور اميد بستن نمی ‏پندارى؛ اميدوار دروغين اگر از بنده خدا ترسناك باشد، حق او را چنان رعايت كند كه حق پروردگار خود را آنگونه رعايت نمى ‏كند، پس ترس خود را از بندگان آماده، و ترس از خداوند را وعده‏ اى انجام نشدنى مى‏ شمارد، و اينگونه است كسى كه دنيا در ديده‏ اش بزرگ جلوه كند، و ارزش و اعتبار دنيا در دلش فراوان گردد، كه دنيا را بر خدا مقدّم شمارد، و جز دنيا به چيز ديگرىنپردازد و بنده دنيا گردد

************************************************** ***********************************

خلاصه پیام های این هفته:

دیده ها را تو می­نگری, و اعمال انسان ها را شماره می­فرمایی, و قدم ها و
موهای پیشانی­ها ((زمام امور همه)) به دست توست.

هر که
دلش را فارغ سازد و اندیشه اش را به کار اندازد تا بداند تو چگونه عرش خود رابرپا ساخته ای و مخلوقات را آفریده ای و چگونه آسمان هایت را در فضا معلق نموده ای و چنان زمین را بر امواج آب گسترانده ای، نگاهش حسرت زده و وامانده و عقلش سرگردان و شنواییش آشفته و اندیشه اش حیران می گردد.

و درود خدا بر او فرمود:برترین بی نیازی ترک آرزوهاست

اگر در ما نباشد جز آن كه آنچه را خدا و پيامبرش دشمن مى ‏دارند، دوست بداريم، يا آنچه را خدا و پيامبرش كوچك شمارند، بزرگ بداريم، براى نشان دادن دشمنى ما با خدا، و سر پيچى از فرمان‏هاى او كافىبود.

وه چه بزرگاست منّتى كه خدا با بعثت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بر مانهاده، و چنين نعمت بزرگى به ما عطا فرموده، ر
هبر پيشتازى كه بايد او راپيروى كنيم و پيشوايى كه بايد راه او را تداوم بخشيم

پس به
پیامبر پاکیزه و پاکت اقتدا کن که راه و رسم او الگویی است برای الگوطلبان و مایه فخر و بزرگی است برای کسی که خواهان بزرگواری باشد و محبوب ترین بنده نزد خدا کسی است که از پیامبرش پیروی کند و گام بر جایگاه قدم او نهد.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته هفتم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

علي اي هماي رحمت، توچه آيتي، خدا را
كه به ما سوا فكندي همه سايه هما را
دل اگر خداشناسي همه در رخ علي بين
به علي شناختم من به خدا قسم خدا را

دوستان عزیزم در عرض یک چشم برهم زدن هفته ششم هم به پایان رسید . ودر همین جا شفاعت خود را از مولا علی در قیامت خواستاریم
واما برنامه هفته هفتم
خطبه 109 که با نام الزهرا معروف است

شنبه
کل شی ......نعم الاخره
و حکمت39
كارهاى مستحب اگر به واجبات زيان رساند موجب قرب خدانمى‏شود.

یک شنبه
من ملایکه......حق طاعتک
وحکمت40
زبان عاقل در پشت قلب او قرار دارد،و قلب احمق پشت زبان اواست

دوشنبه
خالقا و معبودا........علی حبها
وحکمت41
قلب احمق در دهان او است.و زبان عاقل در قلب او!

سه شنبه
من عشق......نزل بهم
وحکمت 42
خداوند اين درد و ناراحتى تو را باعث از بين رفتن گناهانت قرار داده‏زيرا بيمارى پاداشى ندارد و لكن گناهان را از ميان ميبرد،و آنها را همچون‏برك درختان ميريزد،اجر و پاداش تنها در گفتار بزبان و عمل با اعضاءاست،و خداوند سبحان كسانى را كه بخواهد از بندگانش بخاطر صدق نيت وباطن پاك داخل بهشت ميكند(و از طريق تفضل با آنها رفتار مى‏نمايد).

چهارشنبه
اجتمعت علیهم....عن زورته
وحکمت43
امام عليه السلام درباره خباب ابن ارت فرمود:خداى خباب بن ارت را رحمت كنداو از روى ميل اسلام آورد و از روى اطاعت‏خدا هجرت كرد.و بزندگى‏ساده قناعت نمود.و از خدا خشنود و در تمام دوران زندگى مجاهد بود

بنج شنبه
حتی اذا بلغ .....للقوم فیقضی
وحکمت 44
خوشا به حال كسيكه بياد معاد باشد.و براى روز حساب عمل كند.
و بمقدار كفايت قناعت نمايد.و از خدا راضى باشد.

جمعه
جمع بندی مطالب در طول هفته

[h=2]جمعبندی هفته هفتم[/h]
به نام خدایی بی نیاز کننده هر نیازمند، و عزت بخش هر خوار و ذلیل، نیروی هر ناتوان، و پناهگاه هر مصیبت زده است
وعده گاه همه، محضر توست، و رهایی از تو به جز تو ممکن نیست.
آن کس که از قضای تو به خشم آید نتواند فرمانت را برگرداند، و هر کس به فرمان تو پشت کند از تو بی نیاز نگردد..

من خیلی عذر میخوام از بابت این همه تاخیر. هیچ توجیهی براش ندارم.

ممنون از دوستانی که کماکان, علی رغم اینکه سرشون شلوغ هست در تاپیک فعالیت دارند, با شروع ترم یکم فعالیت کم شده که طبیعی هست, ولی حضور همین تعداد هم خیلی عالیه.
چون تعداد جملات منتخب آخر هفته کم شده, دیگه جمله های منتخب رو بصورت جداگانه نمیذارم

جمله منتخب:

هر که زنده باشد روزی اش بر عهده اوست، و هر که بمیرد بازگشتش به سوی اوست!

تمرین این هفتمون یاد خداست. به زبون خودمونی میگم, بالا بریم پایین بیایم کارمون گیر خداست.

خلاصه ای از آنچه که هفته قبل خواندیم:

(در مورد فرشتگان) هرگاه آنچه را از عظمت تو بر آنها پوشيده است مشاهده مى كردند، اعمال خويش را حقير مى شمردند و بر خود عيب مى گرفتند (و آن را شايسته مقام تو نمى دانستند) و به خوبى مى فهميدند كه حقّ عبادتت را هرگز انجام نداده اند و آن گونه كه سزاوار مقام توست، اطاعت ننموده اند.

دنیا دلش را میرانده و بر لذایذ دنیوی شیفته و شیدا نمودده در نتیجه
او بنده دنیا و بنده کسی است که اندکی از دنیا را در دست دارد. دنیا به هر سو بچرخد او نیز می چرخد و به هر طرف روی آورد او نیز روی می اورد.

این قسمت رو حتما بخونید:
سپس
مرگ تدريجاً در آنها نفوذ مى كند و بين آنها و زبانشان جدايى مى افكند، در حالى كه ميان خانواده خود قرار دارد و با چشم خود به آنها نگاه مى كند، با گوش سخنانشان را مى شنود، عقلش سالم و فكرش برجا است. (در اين هنگام، از خواب غفلت بيدار مى شود) فكر مى كند كه عمرش را براى چه چيزهايى بر باد داده و روزگارش را در چه راهى سپرى نموده است. به ياد ثروت هايى مى افتد كه گردآورى كرده; در جمع آن چشم بر هم گذارده و از حلال و حرام و مشكوك (هر چه به دستش آمده) در اختيار گرفته است، گناه جمع آورى آن، بر دامانش نشسته، و هنگام جدايى از آن رسيده است! (آرى!) اين اموال براى بازماندگان او به جاى مى ماند و از آن بهره مى گيرند و متنعّم مى شوند! لذّت و آسايش آن براى ديگران است و سنگينى گناهانش بر دوش او! و او گروگان اين اموال است. اين در حالى است كه به خاطر امورى كه به هنگام مرگ براى او روشن شده، دست خود را از پشيمانى مى گزد (و انگشت ندامت به دندان مى گيرد!) نسبت به آنچه در تمام عمر به آن علاقه داشت، بى اعتنا مى شود و آرزو مى كند اى كاش اين اموال به دست آن كس مى رسيد كه در گذشته به ثروت او غبطه مى خورد و بر آن حسد مىورزيد، (تا وبال جانش نگردد(

هر که زنده باشد روزی اش بر عهده اوست، و هر که بمیرد بازگشتش به سوی اوست!(از رحمت خدا نا امید نشویم)

نعمت هایت در این دنیا چقدر فراوان است، و در برابر نعمت های آخرت چه اندک است

قلب احمق در دهان او است.و زبان عاقل در قلب او!

خوشا به حال كسيكه بياد معاد باشد.و براى روز حساب عمل كندو بمقدار كفايت قناعت نمايد.و از خدا راضى باشد.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته هشتم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

نسيمي غنچه اي را باز مي كرد به گوش غنچه كم كم يا علي گفت

چمن با ريزش باران رحمت دعايي كرد و او هم يا علي گفت

يقين پروردگار آفرينش به موجودات عالم يا علي گفت

دلا بايست هر دم يا علي گفت نه هر دم بل دمادم يا علي گفت

سلام دوستان عزیز تایپیک نهج البلاغه
برنامه هفته هشتم

یک شنبه
خطبه 109 تا پایان
قد حقر الدنیا...............ینتطر السطوه
حکمت45

و درود خدا بر او ، فرمود : اگر با شمشيرم بر بينى مؤمن بزنم كه دشمن من شود ، با من دشمنى نخواهد كرد ، و اگر تمام دنيا را به منافق ببخشم تا مرا دوست بدارد ، دوست من نخواهد شد و اين بدان جهت است كه قضاى الهى جارى شد ، و بر زبان پيامبر اُمى (ص) گذشت كه فرمود :
" اى على ! مؤمن تو را دشمن نگيرد ، و منافق تو را دوست نخواهد داشت

دوشنبه
خطبه 114الحمدلله الواصل.............ترفعان عنه
حمت 46
دورد خدا بر او ، فرمود : گناهى كه تو را پشيمان كند بهتر از كار نيكى است كه تو را به خود پسندى وا دارد

سه شنبه
خطبه 114 او صیکم عبادالله ...........فلا حظو االاجل
حکمت 47
و درود خدا بر او ، فرمود : ارزش مرد به اندازة همت اوست ، و راستگويى او به ميزان جوانمردى اش ، و شجاعت او به قدر ننگى است كه احساس مى كند ، و پاكدامنى او به اندازة غيرت اوست

چهارشنبه
خطبه 114 ثم الدنیا...............لانقطاعه عنه
حکمت 48
و درود خدا بر او ، فرمود : پيروزى در دور انديشى ، و دور انديشى در به كار گيرى صحيح انديشه ، و انديشه صحيح به راز دارى است

پنج شنبه
انه لیس............مع الماضی
و حکمت 49
درود خدا بر او ، فرمود : از يورش بزرگوار به هنگام گرسنگى ، و تهاجم انسان پُست به هنگام سيرى ، بپرهيز

[h=2]جمعبندی هفته هشتم[/h]ستايش خداوندى را سزاست كه حمد و ستايش را به نعمت‏ها، و نعمت‏ها را به شكرگزارى پيوند داد خداى را بر نعمت‏هايش آنگونه ستايش مى ‏كنيم كه بر بلاهايش. و براى به راه آوردن نفس سركش كه در برابر اوامر الهى سستى مى ‏كند و در ارتكاب زشتى‏ ها كه نهى فرمود شتاب دارد، از خدا يارى مى ‏خواهيم

خوب دیگه خودمم خسته شدم انقدر از تاخیرم عذرخواهی کردم. شما به بزرگواری خودتون ببخشید
اینبار تاخیرمو تبدیل به برنامه جدید کردم. از این به بعد یک هفته دیرتر جمعبندی رو میفرستم که مرور هم بشه

جمله منتخب هفته هشتم:
چه نزدیک است زنده به مرده به خاطر ملحق شدنش به او و چه دور است مرده از زنده به خاطر جداییش از او.

خلاصه ای از مطالب هفته هشتم:

گناهى كه تو را پشيمان كند بهتر از كار نيكى است كه تو را به خود پسندى وا دارد

************************************************** ************************************************** ************************

ارزش مرد به اندازة همت اوست ، و راستگويى او به ميزان جوانمردى اش ، و شجاعت او به قدر ننگى است كه احساس مى كند ، و پاكدامنى او به اندازة غيرت اوست

************************************************** ************************************************** ************************

و نشانه رنج دنيا آن كه
آدمى جمع آورى مى‏ كند آنچه را كه نمى ‏خورد، و مى‏ سازد بنايى كه خود در آن مسكن نمى ‏كند، پس به سوى پروردگار خود مى‏ رود نه مالى برداشته و نه خانه‏ اى به همراه برده است.

و نشانه دگرگونى دنيا آن كه، كسى كه ديروز مردم به او ترحّم مى ‏كردند امروز حسرت او را مى‏ خورند و آن كس را كه حسرت او مى‏ خوردند امروز به او ترحّم مى ‏كنند، و اين نيست مگر براى نعمت‏هايى كه به سرعت دگرگون مى‏ شود، و بلاهايى كه ناگهان نازل مى‏ گردد.

هیچ موقعیتی همیشه پابرجا نیست, طوری رفتار نکنیم که انگار همیشه در همین وضعیت میمونم, نه از وضعمون نا امید بشیم, و نه ازش سو استفاده کنیم و بهش فخر بفروشیم

این جمله رو شخصا خیلی دوست دارم (ببخشید پارتی بازی کردم , وسط پیام نظرمو گفتم):

و نشانه عبرت انگيز بودن دنيا، آن كه،
آدمى پس از تلاش و انتظار تا میرود به آرزوهايش برسد، ناگهان مرگ او فرا رسيده، اميدش را قطع مى ‏كند، نه به آرزو رسيده، و نه آنچه را آرزو داشته باقى مى‏ ماند.

آرزو و هدفی داشته باشیم که مرگ ازمون نگیرتش, به نظرتون چنین هدفی هست؟

پس در اعمال نيكو شتاب كنيد ، و از فرارسيدن مرگ ناگهانى بترسيد، زيرا آنچه از روزى كه از دست رفته، اميد بازگشت آن وجود دارد، اما عمر گذشته را نمى‏ شود باز گرداند،
همه چیز دنیا شنیدن آن بزرگتر از دیدن آن است، و هر چیز از آخرت دیدن آن بزرگتر از شنیدن آن است...

آنچه را امروز از بهره دنيا كم شده مى‏ توان فردا به دست آورد امّا آنچه ديروز از عمر گذشته، اميد به بازگشت آن نيست، به آينده اميدوار و از گذشته نا اميد باشيد.

چه نزدیک است زنده به مرده به خاطر ملحق شدنش به او و چه دور است مرده از زنده به خاطر جداییش از او.

جملات منتخب دوستان:

901010:
پيروزى در دور انديشى ، و دور انديشى در به كار گيرى صحيح انديشه ، و انديشه صحيح به راز دارى است.

Dordoone:
خدا روزی شما را ضمانت کرده است و شما را به کار و تلاش امر فرموده، پس نباید روزی تضمین شده را بر آنچه که واجب شده مقدم دارید

Zeinab 70:
سبحان اللّه شادى دنيا چه فريبنده و سيراب شدن از آن، چه تشنگى زاست و سايه آنچه سوزان است نه زمان آمده را مى ‏شود رد كرد و نه گذشته را مى ‏توان باز گرداند، پس منزّه و پاك است خداوند چقدر زنده به مرده نزديك است براى پيوستن به آن و چه دور است مرده از زنده كه از آنان جدا گشته!

Eng shimi:
روزی ایی که امروز از دست رفته امید است که فردا افزون گردد، ولی عمری که دیروز سپری شد دیگر امروز باز نخواهد گشت.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته نهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

على را وصف، در باور نيايد *** زبان هرگز ز وصفش بر نيايد
على تركيبى از زيباترينهاست *** على تلفيقى از شيواترينهاست
على راز شگفت روز آغاز *** على روح سبكبالى و پرواز

سلام دوستان عزیز برنامه هفته نهم
خطبه 182

شنبه
الحمدلله الذی............راغبا مجتهدا
وحکمت 50
و درود خدا بر او ، فرمود : دل هاى مردم گريزان است ، به كسى روى آورند كه خوشرويى كند .

یکشنبه
لم یولد........فی بطنها
وحکمت51

و درود خدا بر او ، فرمود : عيب تو تا آن گاه كه روزگار با تو هماهنگ باشد ، پنهان است .

دوشنبه
والحمدلله..........کل نور
وحکمت52

و درود خدا بر او ، فرمود : سزاوار ترين مردم به عفو كردن ، تواناترينشان به هنگام كيفر دادن است

سه شنبه
اوصیکم عبادالله........ومدنو المداین
وحکمت53

و درود خدا بر او، فرمود : سخاوت آن است كه تو آغاز كنى ، زيرا آنچه با درخواست داده مى شود يا از روى شرم و يا از بيم شنيدن سخن نا پسند است .

چهارشنبه
قد لبس........خلایف انبیایه
وحکمت54

و درود خدا بر او ، فرمود : هيچ ثروتى چون عقل ، و هيچ فقرى چون نادانى نيست . هيچ ارثى چون ادب ، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست .

پنج شنبه
ایها الناس.........لایفنی
وحکمت 55

و درود خدا بر او ، فرمود : شكيبايى دو گونه است : شكيبايى بر آنچه خوش نمى دارى و شكيبايى در آنچه دوست مى داري.

[h=2]جمعبندی هفته نهم[/h]ستایش خداوندی را که موجود بود پیش از آنکه کرسی یا عرش، آسمان یا زمین، جن یا انس پدید آمده باشد.
از خدا يارى مى‏ طلبيم، يارى خواستن كسى كه
به فضل او اميدوار، و به بخشش او آرزومند، و به دفع زيانش مطمئن،و به قدرت او معترف، و به گفتار و كردار پروردگار اعتقاد دارد. به او ايمان مى‏ آوريم، ايمان كسى كه با يقين به او اميدوار، و با اعتقاد خالص به او توجّه دارد، و با ايمانى پاك در برابرش كرنش مى ‏كند، و با اخلاص به يگانگى او اعتقاد دارد، و با ستايش فراوان خدا را بزرگ مى‏ شمارد، و با رغبت و تلاش به او پناهنده مى‏ شود.

سلام به همه دوستای خوبم
عید همگی مبارک

جمله منتخب هفته نهم:

سخاوت آن است كه تو آغاز كنى ، زيرا آنچه با درخواست داده مى شود يا از روى شرم و يا از بيم شنيدن سخن نا پسند است

بین دو عید بزرگ چه چیزی بهتر از تمرین سخاوت, سخاوتی از روی اخلاص

خلاصه مطالب هفته نهم:

************************************************** ************************************************** *************

جز اللّه خدايى نيست كه هر تاريكى را به نور خود روشن كرد،
و هر چه را كه جز به نور او روشن بود به تاريكى كشاند.

************************************************** ************************************************** *************
امّا آنگاه كه پيمانه عمرش لبريز و روزى او تمام شد، تيرهاى مرگ از كمان‏ هاى نيستى بر او باريدن گرفت، و خانه و ديار از او خالى گشت،
خانه‏ هاى او بى صاحب ماند، و ديگران آنها را به ارث بردند.

كجايند عمالقه و فرزندانشان (پادشاهان عرب در يمن و حجاز) كجايند فرعون‏ ها و فرزندانشان كجايند مردم شهر رس (درخت پرستانى كه طولانى حكومت كردند) آنها كه پيامبران خدا را كشتند، و چراغ نورانى سنّت آنها را خاموش كردند، و راه و رسم ستمگران و جبّاران را زنده ساختند كجايند آنها كه با لشكرهاى انبوه حركت كردند و هزاران تن را شكست دادند، سپاهيان فراوانى گرد آوردند، و شهرها ساختند

هنگامی که اسلام غریب و تنها بماند و مانند شتری خسته دم بر زمین نهد و سینه بر زمین گذارد، او از دیده ها پنهان می گردد. او با قی مانده ای از حجت های خداوند و جانشینی از جانشینان پیامبران خداست.

با تازيانه شما را ادب كردم نپذيرفتيد، به راه راست نرفتيد، و با هشدارهاى فراوان شما را خواندم ولى جمع نشديد. شما را به خدا آيا منتظريد رهبرى جز من با شما همراهى كند و راه حق را به شما نشان دهد آگاه باشيد آنچه از دنيا روى آورده بود پشت كرد، و آنچه پشت كرده بود روى آورد، و بندگان نيكوكار خدا آماده كوچ كردن شدند، و دنياى اندك و فانى را با آخرت جاويدان تعويض كردند.

منتخب حکمت ها:

سزاوار ترين مردم به عفو كردن ، تواناترينشان به هنگام كيفر دادن است

سخاوت آن است كه تو آغاز كنى ، زيرا
آنچه با درخواست داده مى شود يا از روى شرم و يا از بيم شنيدن سخن نا پسند است
.
هيچ ثروتى چون عقل ،
و هيچ فقرى چون نادانى نيست . هيچ ارثى چون ادب ، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست .

شكيبايى دو گونه است : شكيبايى بر آنچه خوش نمى دارى و شكيبايى در آنچه دوست مى داري.

جملات منتخب دوستان:

Eng shimi:
هنگامی که اسلام غریب و تنها بماند و مانند شتری خسته دم بر زمین نهد و سینه بر زمین گذارد، او از دیده ها پنهان می گردد. او با قی مانده ای از حجت های خداوند و جانشینی از جانشینان پیامبران خداست.

بندگان نیک خدا آماده کوچ شدند و متاع اندک دنیا را که ناپایدار است با نعمت های فراوان آخرت که پایدار است معامله کردند.

Dordoone:
سخاوت آن است كه تو آغاز كنى ، زيرا آنچه با درخواست داده مى شود يا از روى شرم و يا از بيم شنيدن سخن نا پسند است

901010:
شکیبایی بر دو گونه است:
شکیبایی بر آنچه خوش نداری و شکیبایی بر آنچه دوستش داری.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته دهم تایپیک نهج البلاغه

برنامه هفته دهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه هفته ی دهم

حقا که حقیقتا علی حق باشد / حق است علی ز حق که بر حق باشد
دیدیم خطی به دفتر لم یزلی / حق با علی و علی مع الحق باشد

سلام دوستان عزیز
برنامه هفته ی دهم

شنبه
پایان خطبه 182
ما ضر.........الی الله فلیخرج
وحکمت 56
قَالَ [عليه السلام] الْغِنَى فِى الْغُرْبَةِ وَطَنٌ وَ الْفَقْرُ فِى الْوَطَنِ غُرْبَةٌ .
ثروتمندى در غربت ، چون در وطن بودن و تهيدستى در وطن ، غربت است
.

یک شنبه
خطبه 193سیمای پرهیز کاران
فان الله ............انفسهم منها
وحکمت57
وَ قَالَ [عليه السلام] الْقَنَاعَةُ مَالٌ لَا يَنْفَدُ .
قناعت ، ثروتى است پايان نا پذير

دوشنبه
اما الیل...........فکاک رقابهم
وحکمت58
قَالَ [عليه السلام] الْمَالُ مَادَّةُ الشَّهَوَاتِ .پنج شنبهپنج شنبه
ثروت ، ريشة شهوت هاست
.

سه شنبه
واما النهار.........یعلمون
وحکمت59
وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ حَذَّرَكَ كَمَنْ بَشَّرَكَ .
آن كه تو را هشدار داد ، چون كسى است كه مژده داد.

چهار شنبه
فمن علامه.......علی لسانک
و حکمت60
وَ قَالَ [عليه السلام] اللِّسَانُ سَبُعٌ إِنْ خُلِّيَ عَنْهُ عَقَرَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : زبان تربيت نشده ، درنده اى است كه اگر رهايش كنى مى گزد

پنج شنبه
خطبه 76
رحم الله .......من العمل
وحکمت 61
قَالَ [عليه السلام] الْمَرْأَةُ عَقْرَبٌ حُلْوَةُ اللَّسْبَةِ .
زن همانند عقرب است ( بدون کینه نیش میزند) ولی نيش زن شيرين است

[h=2]جمعبندی هفته دهم[/h]سلام...........عید همگی مبارک
جمعبندی هفته دهم تقریبا امکان پذیر نبود. جملات واقعا بینظیر بودند

این هفته کسی جمله منتخب نگفته بود(شایدم من ندیدم).........با اجازتون خودم انتخاب کردم

جمله منتخب این هفته:
(از ویژگیهای پرهیزکاران)اگر نفس او در آنچه دشوار است فرمان نبرد، از آنچه دوست دارد محرومش مى‏ كند.

ازهمه دوستان میخوام که در طول هفته یا حداقل فردا رو در چند مورد اگر چیزی یا کاری دلشون میخواد انجام ندند.........میتونه لزوما در مورد گناهم نباشه...... مثلا در مورد غذا باشه....... این در واقع تمرین فوق العاده موثری در بالابردن اعتماد به نفسه.......بهتون قول میدم از انجام دادنش لذت میبرید

************************************************** ************************************************** *****************

پرهیزکاران در دنیا دارای فضیلت های برترند، سخنانشان راست، پوشش آن ها میانه روی، و راه رفتنشان با تواضع و فروتنی است، چشمان خود را بر آنچه خدا حرام کرده می پوشانند، و گوش های خود را وقف دانش سودمند کرده اند،و در روزگار سختی و گشایش حالشان یکسان است.

************************************************** ************************************************** *****************

مردم از آزار پرهیزکاران در امان، نفسشان عفیف و دامنشان پاک است..در روزگار کوتاه دنیا صبر کرده تا آسایش جاودانه قیامت را به دست آورند.

قرآن را جزء جزء و با تفكّر و انديشه مى‏ خوانند

در ديندارى نيرومند، نرمخو و دور انديش است، داراى ايمانى پر از يقين، حريص در كسب دانش، با داشتن علم بردبار، در توانگرى ميانه رو، در عبادت فروتن، در تهي دستى آراسته، در سختى‏ ها بردبار
اگر نفس او در آنچه دشوار است فرمان نبرد، از آنچه دوست دارد محرومش مى‏ كند.

پرهيزكار را مى ‏بينى كه
:
آرزويش نزديك، لغزش‏ هايش اندك، قلبش فروتن، نفسش قانع، خوراكش كم، كارش آسان، دينش حفظ شده، شهوتش در حرام مرده و خشمش فرو خورده است. مردم به خيرش اميدوار، و از آزارش در امانند.

به آن كه محرومش ساخته مى‏ بخشد، به آن كس كه با او بريده مى ‏پيوندد، از سخن زشت دور، و گفتارش نرم، بدى هاى او پنهان، و كار نيكش آشكار است
.
نيكى‏ هاى او به همه رسيده، آزار او به كسى نمى ‏رسد.

در سختى ‏ها آرام، و در ناگواري ها بردبار و در خوشى ‏ها سپاسگزار است
.
به آن كه دشمن دارد ستم نكند، و نسبت به آن كه دوست دارد به گناه آلوده نشود. پيش از آن كه بر ضد او گواهى دهند به حق اعتراف مى ‏كند، و آنچه را به او سپرده اند ضايع نمى‏ سازد، و آنچه را به او تذكّر دادند فراموش نمى ‏كند. مردم را با لقب‏ هاى زشت نمى‏ خواند، همسايگان را آزار نمى ‏رساند، در مصيبت‏هاى ديگران شاد نمى‏ شود و در كار ناروا دخالت نمى‏ كند، و از محدوده حق خارج نمى ‏شود. اگر خاموش است سكوت او اندوه گينش نمى‏ كند، و اگر بخندد آواز خنده او بلند نمى‏ شود، و اگر به او ستمى روا دارند صبر مى ‏كند تا خدا انتقام او را بگيرد. نفس او از دستش در زحمت، ولى مردم در آسايشند.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته يازدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

مدح علي و آل علي بر زبان ماست / گويا زبان براي همين در دهان ماست

چه روزهای عجیبی است این روزهای پر از استجابت دعا

امیر(عج) ما به عرفه میرود وحسین (ع) با خویشان نزدیک، با سه ساله وشش ماهه به سوی کربلا
ابراهیم، اسماعیل را به قربانگاه میبرد ومحمد(ص) ،علی را در غدیر خم به بانگ جلی :
"من کنت مولاه فهذا عل مولاه " میخواند

چه روزهای عجیبی است این روزهای ............

سلام دوستان عزیز

با استعانت از درگاه باری تعالی در روز عید باشکوه قربان و با توجه به نزدیک شدن به عید الله اکبر ،عید غدیرخم
برنامه هفته یازدهم را اعلام میکنم

حسن ظن جناب یارانراد و همفکری جناب Ehsan_M باعث شد که این رحمت الهی شامل حال این حقیر گردد با تشکر ویژه از همراهی تمامی عزیزان :gol:

خطبه ی غدیر ، متن سخنان پیامبر در روز غدیر, وقتی میخواستن مولا رو به عنوان امام معرفی کنند

برای مطالعه ،شما دوستان میتونید به آدرس http://www.missagh.org/ghadir/khotbeh_ghadir.htm مراجعه کنید

برای این هفته با توجه به طولانی بودن متن انتخابی ،حکمت های امیرمومنان (ع) رو استثنائا دنبال نمیکنیم.

شنبه

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي..... كُلِّ شَيْطانٍ مَريدٍ.

یکشنبه

لَمْ يَكُنْ لَهُ ضِدٌّ........... عَزَّوَجَلَّ في كُلِّ حالٍ.

دوشنبه

وَسَأَلْتُ جَبْرَئيلَ.............. فَفَعَلَ فادِياً لي بِنَفْسِهِ.

سه شنبه

مَعاشِرَالنّاسِ، فَضِّلُوهُ.... عَزَّوَجَلَّ أَنْزَلَها عَلَي.

چهارشنبه

مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّ عَلِيّاً..... أَنِّي قَدْ بَلَّغْتُ.

پنج شنبه

مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّما أَكْمَلَ الله... وَلاتَموتُنَّ إِلاّ وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته دوازدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصاف علی به هر زبان باید گفت
این ذکر به پیدا و نهان باید گفت
در جشن ولی عهدی مسعود علی
تبریک به صاحب الزمان باید گفت
****عید غدیر خم مبارک باد****

سلام دوستان عزیز
(این حقیر باکسب اجازه از استارتر محترم)

با استعانت از درگاه باری تعالی در آستانه روزعید الله اکبر ،عید غدیرخم برنامه هفته دواردهم را اعلام میکنم

ادامه ی خطبه ی غدیر ، متن سخنان پیامبر در روز غدیر, وقتی میخواستن مولا رو به عنوان امام معرفی کنند

برای مطالعه ،شما دوستان میتونید به آدرس http://www.missagh.org/ghadir/khotbeh_ghadir.htm مراجعه کنید

از تمامی دوستان که هفته گذشته مثل همیشه با ارسالهای حکیمانه خود باعث ادامه دار شدن این تاپیک شدند، صمیمانه سپاسگزارم .انشالله از دست بابرکت آقا امیر مومنان(علیه السلام) عیدی خود رو دریافت میکنند.

شنبه

مَعاشِرَالنّاسِ، (آمِنُوا بِالله وَ رَسُولِهِ..... وَيُرْسِلُ عَلَيْكُما شُواظٌ مِنْ نارٍ وَنُحاسٌ فَلاتَنْتَصِرانِ.

یکشنبه

مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّ الله عَزَّوَجَلَّ........... أُولئِكَ كَتَبَ في قُلوبِهِمُ الْإيمانَ) إِلي آخِرالآيَةِ.

دوشنبه

أَلا إِنَّ أَوْلِيائَهُمُ الْمُؤْمِنونَ.............. والِدُهُمْ وَهُمْ يَخْرُجونَ مِنْ صُلْبِهِ).

سه شنبه

أَلا إِنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ............... وَأَمينُهُ في سِرِّهِ وَ علانِيَتِهِ.

چهارشنبه

مَعاشِرَالنّاسِ، إِنّي قَدْبَيَّنْتُ..... وَانْهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ..

پنج شنبه

أَلاوَإِنَّ رَأْسَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ.......... وَاغْضِبْ عَلَي (الْجاحِدينَ) الْكافِرينَ، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته سیزدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

بر مخزن غیب ، باب مفتوح ، علیست / گیتی همه کشتی و در او نوح ، علیست
آن روح که مبدأ حیات همه است / در قالب آفرینش ، آن روح ، علیست

سلام دوستان عزیز
(این حقیر باکسب اجازه از استارتر محترم)

با استعانت از درگاه باری تعالی برنامه هفته سیزدهم را اعلام میکنم

خطبه 176

شنبه

انتفعوا.........طی المنازل
وحکمت 62
وَ قَالَ (عليه السلام)
. و درود خدا بر او ، فرمود :

إِذَا حُيِّيتَ بِتَحِيَّةٍ فَحَيِّ بِأَحْسَنَ مِنْهَا وَ إِذَا أُسْدِيَتْ إِلَيْكَ يَدٌ فَكَافِئْهَا بِمَا يُرْبِى عَلَيْهَا وَ الْفَضْلُ مَعَ ذَلِكَ لِلْبَادِئِ

چون تو را ستودند ،بهتر از آنان ستايش كن ،و چون به تو احسان كردند ، بيشتر از آن ببخش ، به هر حال پاداشِ بيشتر از آنِ آغاز كننده است .

یک شنبه

واعلموا ............اهواء کم
وحکمت63

وَ قَالَ (عليه السلام)
و درود خدا بر او ، فرمود :
الشَّفِيعُ جَنَاحُ الطَّالِبِ .

شفاعت كننده چونان بال وپر در خواست كننده است.

دوشنبه

العمل العمل...........یوم القیامه

وحکمت64
وَ قَالَ (عليه السلام)
أَهْلُ الدُّنْيَا كَرَكْبٍ يُسَارُ بِهِمْ وَ هُمْ نِيَامٌ .

اهل دنيا سوارانى در خواب مانده اند كه آنان را مى رانند.

سه شنبه
ثم ایاکم........من اعراضهم،فلیفعل
وحکمت65
وَ قَالَ (عليه السلام)
درود خدا بر او ، فرمود :
فَقْدُ الْأَحِبَّةِ غُرْبَةٌ .
از دست دادن دوستان غربت است .

چهار شنبه

فمن علامه.......علی لسانک
و حکمت66
وَ قَالَ (عليه السلام)
فَوْتُ الْحَاجَةِ أَهْوَنُ مِنْ طَلَبِهَا إِلَى غَيْرِ أَهْلِهَا .

از دست دادن حاجت بهتر از درخواست كردن از نا اهل است.

پنج شنبه

واعلموا عبادالله .......ولا ضیاء حجه

وحکمت 67
وَ قَالَ (عليه السلام)
لَا تَسْتَحِ مِنْ إِعْطَاءِ الْقَلِيلِ فَإِنَّ الْحِرْمَانَ أَقَلُّ مِنْهُ .

از بخشش اندك شرم مداركه محروم كردن ، از آن كمتر است.

[h=2]جمعبندی هفته سیزدهم[/h]
بسم رب الزهرا (س)

سلام به همه عزیزان

عاشورای حسینی و شهادت امام حسین (ع) و یارانش رو به همگی تسلیت میگم.

برای دوهفته ای که مطالعه خطبه غدیر داشتیم جمعبندی نداشتیم. با شروع دوباره خواندن نهج البلاغه جمعبندی ها هم شروع میشه
ان شاء الله این هفته تاپیک جداگانه ای برای جمعبندی ها زده میشه که بنوعی آرشیو زحماتی باشه که در این تاپیک میکشید

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif***جمله منتخب این هفته:***http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
از دست دادن حاجت بهتر از درخواست كردن از نا اهل است.

توضیحات:
التماس به خدا شجاعت است، اگر برآورده شود رحمت است و اگر برآورده نشود حکمت
التماس به خلق ذلت است،اگر برآورده شود منت است و اگر برآورده نشود خفت است.
هر چیزی که میخواهیم از حضرت حق بطلبیم، هیچ کس نمیتونه مانعی در سر راه رسیدن ما به حاجتمون و هدفمون باشه مگر اراده خدا. اگر خدا ارداه کنه به دست نیافتنی ترن ها میرسیم. هر کلمه ای از ناامیدی که در زندگی روزمره میگیم و اینروزها هم خیلی زیاد شده، نشان از بی اعتماد بودنمون به خداست.
یادمون میره که رازق کیه، قادر کیه،‌ رحمن و رحیم کیه. هیچ چیز دنیوی نباید در دلمون ترس تردید ایجاد، اگر خدا رو باور داشته باشیم.

منتخب خطبه 176:
************************************************** *********************************

آگاه باشید! کسی با داشتن قرآن نیازی ندارد و بدون قرآن بی نیاز نخواهد بود.

پس درمان خود را از قرآن بخواهید, و در سختی ها از قرآن یاری بطلبید, که در قرآن درمان بزرگترین بیماری ها, یعنی کفر و نفاق و سرکشی و گمراهی است. پس به وسیله قرآن خواسته های خود را از خدا بخواهید, و با دوستی قرآن به خدا روی آورید, و به وسیله قرآن از خلق خدا چیزی نخواهید, زیرا وسیله ای برای تقرب بندگان به خدا, بهتر از قرآن وجود ندارد.
************************************************** *********************************

عمل صالح عمل صالح! سپس آینده نگری آینده نگری! و استقامت استقامت! آنگاه, بردباری! بردباری! و پرهیزکاری پرهیزکاری!

سپس مواظب باشید که اخلاق نیکو را در هم نشکنید و به رفتار ناسپاس مبدل نسازید. زبان و دل را هماهنگ کنید. انسان باید زبانش را حفظ کند, زیرا همانا این زبان سرکش, صاحب خود را به هلاکت می رساند.

زبان مومن در پس قلب او, وقلب منافق در پس زبان اوست. زیرا مومن هرگاه بخواهد سخنی گوید نخست می اندیشید, اگر نیک بود اظهار میدارد, و چنانچه ناپسند بود پنهانش میدارد. در حالی که منافق آنچه بر زبانش می آید می گوید و نمی داند چه به سود او, و چه حرفی بر ضرر اوست؟ و پیامبر اسلام (ص) فرمود» ((ایمان بنده ای استوار نگردد با دل او استوار شود, و دل او استوار نشود تا زبان استوار گردد))

آن کس که از آزمایش ها و تجربه های خدادادی سودی نبرد, از هیچ پند و اندرزی سود نخواهد برد, و کوته فکری دامنگیر او خواهد شد, تا آنجا که بد و خوب, و خوب را بد می نگرد.

ظلم بر سه قسم است:

ظلمی که نابخشودنی ست: شرک به خدا
ظلم بخشودنی: ستمی که بنده با گناهان بر خوبشتن روا داشته است
ظلمی که بدون مجازات نمی ماند: ستمگری بعضی از بندگان بر بعض دیگر است که قصاص در آنجا سخت است. مجروح کردن با کارد, یا تازیانه نیست, بلکه اینها در برابرش کوچک است!

اى مردم خوشا به حال كسى كه عيب شناسى نفس، او را از عيب جويى ديگران باز دارد، و
خوشا به حال كسى كه به خانه و خانواده خود پردازد، و غذاى حلال خود را بخورد، و به اطاعت پروردگار مشغول باشد، و بر خطاهاى خويش بگريد، و همواره به خويشتن خويش مشغول باشد و مردم از او در امان باشند

منتخب حکمت ها:

از بخشش اندك شرم مداركه محروم كردن ، از آن كمتر است. (در مورد این جمله فکر میکنم منظور اینه که اگر حتی خیلی کم میتونید ببخشید، احساس شرمندگی نکنید، چون هرچقدر هم که باشه از نبخشیدن بهتره.....همچنین کسی که هدیه ای دریافت میکنه هم باید این جمله رو در نظر داشته باشه که چیزی که بهش دادند هرچقدر هم کم هست از محروم موندن بهتره، و باید شکرگزار باشه)

بندگان خدا! بدانید که انسان با ایمان, شب را به روز, و روز را به شب نمیرساند, جز آنکه نفس خویش را متهم میداند, همواره نفس را سرزنش می کند, و گناهکارش میشمارد.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته چهاردهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

بجز از علي که آرد پسري ابوالعجائب

که علم کند به عالم
شهداي کربلارا
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحابالحسین

برنامه هفته چهاردهم

شنبه
خطبه141
ایهاالناس........اربعاصابع
وحکمت68
وَقَالَ [عليه السلام] الْعَفَافُ زِينَةُ الْفَقْرِ وَ الشُّكْرُ زِينَةُ الْغِنَى .
عفّت ورزيدن زينت فقر ، و شكر گزارى زينت بى نيازى است.

یکشنبه
الباطل..........رایت
وحکمت69
قَالَ[عليه السلام] إِذَا لَمْ يَكُنْمَا تُرِيدُ فَلَا تُبَلْ مَا كُنْتَ .
اگربه آن چه كه مى خواستى نرسيدى ،از آنچه هستى نگران مباش

دوشنبه
خطبه 142
ولیس........الا خره
و حکمت 70
قَالَ [عليه السلام] لَاتَرَى الْجَاهِلَ إِلَّا مُفْرِطاً أَوْ مُفَرِّطاً .
نادان را يا تُندرو و يا كُند رو مىبيني.

سه شنبه
خطبه143
الاو ان.......مصالحکم فقامتا
وحکمت 71
قَالَ [عليه السلام] إِذَاتَمَّ الْعَقْلُ نَقَصَ الْكَلَامُ .
چون عقل كامل گردد ، سخن اندك شود

چهارشنبه
انالله.......وبادر منیته
وحکمت72

وَقَالَ [عليه السلام] الدَّهْرُ يُخْلِقُ الْأَبْدَانَ وَ يُجَدِّدُ الْآمَالَ وَيُقَرِّبُالْمَنِيَّةَ وَ يُبَاعِدُ الْأُمْنِيَّةَ مَنْ ظَفِرَ بِهِ نَصِبَوَ مَنْفَاتَهُ تَعِبَ.
دنيابدن ها را فرسوده و آرزوها راتازه مى كند ، مرگ را نزديك و خواسته ها رادور و دراز مى سازد ، كسى كه به آن دست يافت خسته مى شود ، و آن كه به دنيانرسيد رنج مى برد

پنجشنبه
اللهم انا.......و تر حص السعار
و حکمت 73
قَالَ [عليه السلام] مَنْنَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْيَبْدَأْبِتَعْلِيمِ نَفْسِهِقَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ وَ لْيَكُنْ تَأْدِيبُهُبِسِيرَتِهِ قَبْلَتَأْدِيبِهِ بِلِسَانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفْسِهِ وَمُؤَدِّبُهَا أَحَقُّبِالْإِجْلَالِ مِنْ مُعَلِّمِ النَّاسِ وَ مُؤَدِّبِهِمْ .
كسىكه خود را رهبر مردم قرار داد،بايد پيش از آن كه به تعليم ديگران پردازد ، خود را بسازد ، و پيشاز آن كه به گفتار تربيت كند ، با كردار تعليم دهد ، زيرا آن كس كه خود را تعليم دهد و ادبكند سزاوار تر به تعظيم است از آن كه ديگرى را تعليم دهد و ادب بياموزد.

[h=2]جمعبندی هفته چهاردهم[/h]
بسم رب الزهرا

ای مهربان ترین مهربانان! به سوی تو امدیم از چیزهایی که شکایت می کنیم که بر تو پنهان نیست و این هنگامی است که سختی های طاقت فرسا ما را بیچاره کرده است..

سلام به همه دوستای عزیزم
این هفته اول یه تشکر ویژه از دوستای خوبم علی(یارانراد), خانم آگاهدخت و دردونه خانم میکنم که خیلی زحمت میکشن, مطمئنا اجر زحماتشون رو هم از طریف اونی که کریمه میگیرند.

جمله منتخب:
ببدانید میان حق و باطل جز چهار انگشت فاصله نیست: باطل آن است که بگویی ((شنیدم)) و حق آن است که بگویی ((دیدم)).

خوب فکر کنم تمرین این هفتمون مشخصه, هیچ چیزی رو تا به چشم خودمون ندیدیدم نباید باور کنیم.

************************************************** ************************************************** **********
جملات منتخب خطبه ها:
************************************************** ************************************************** **********

ای مردم! آن کس که از برادرش اطمینان و استقامت در دین و درستی راه و رسم را سراغ دارد
باید به گفته مردم درباره او گوش ندهد.

آگاه باشيد گاهى تير انداز، تير افكند و تيرها به خطا مى ‏رود، سخن نيز چنين است،
در باره كسى چيزى مى ‏گويند كه واقعيّت ندارد و گفتار باطل تباه شدنى است،

بدانید میان حق و باطل جز چهار انگشت فاصله نیست: باطل آن است که بگویی ((شنیدم)) و حق آن است که بگویی ((دیدم)).

برای کسی که نابجا به ناکسان نیکی کند بهره ای جز ستایش فرومایگان، تعریف اشرار و سرکشان، و سخنان جاهلان بدگفتار ندارد, و
اینها نیز تا هنگامی که به آنها بخشش می کند ادامه دارد.

همانا خدا استغفار و آمرزش خواستن را وسيله دائمى فرو ريختن روزى، و موجب رحمت آفريدگان قرار داد و فرمود:
«از پروردگار خود آمرزش بخواهيد، كه آمرزنده است، بركات خود را از آسمان بر شما فرو مى‏ بارد، و با بخشش اموال فراوان و فرزندان، شما را يارى مى ‏دهد، و باغستان‏ها و نهرهاى پر آب در اختيار شما مى ‏گذارد»

منتخب حکمت ها:

نادان را يا تُندرو و يا كُند رو مىبيني.

دنيابدن ها را فرسوده و آرزوها راتازه مى كند ، مرگ را نزديك و خواسته ها رادور و دراز مى سازد ، كسى كه به آن دست يافت خسته مى شود ، و آن كه به دنيانرسيد رنج مى برد

كسیكه خود را رهبر مردم قرار داد،بايد پيش از آن كه به تعليم ديگران پردازد ، خود را بسازد ، و پيشاز آن كه به گفتار تربيت كند ، با كردار تعليم دهد ،
زيرا آن كس كه خود را تعليم دهد و ادب كند سزاوار تر به تعظيم است از آن كه ديگرى را تعليم دهد و ادب بياموزد.

جملات منتخب :

Dordoone: ای مردم! آن کس که از برادرش اطمینان و استقامت در دین و درستی راه و رسم را سراغ دارد باید به گفته مردم درباره او گوش ندهد.

Eng shimi: میان حق و باطل تنها به اندازه چهار انگشت فاصله است. باطل آن است که بگویی شنیدم و حق آن است که بگویی دیدم.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته پانزدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

کل یوم عاشورا کل ارض کربلا

خطبه 199
این سخنرانی در استانه یکی از جنگ ها ایراد شد و حضرت همواره یارانش را به ان سفارش می کرد

دوشنبه
تعاهدو ا............علیها نفسه
و حکمت 74

وَ قَالَ [عليه السلام] نَفَسُ الْمَرْءِ خُطَاهُ إِلَى أَجَلِهِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : انسان با نَفَسى كه مى كشد ، قدمى به سوى مرگ مى رود .

سه شنبه
ثم ان.........طویل الندم
و حکمت75

وَ قَالَ [عليه السلام] كُلُّ مَعْدُودٍ مُنْقَضٍ وَ كُلُّ مُتَوَقَّعٍ آتٍ .
و درود خدا بر او ، فرمود : هر چيز كه شمردنى است پايان مى پذيرد ، و هر چه را كه انتظار مى كشيدى ، خواهد رسيد.

چهارشنبه
ثم ادا.........و هو الانسان
و حکمت76

وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ الْأُمُورَ إِذَا اشْتَبَهَتْ اعْتُبِرَ آخِرُهَا بِأَوَّلِهَا .
و درود خدا بر او ، فرمود : حوادث اگر همانند يكديگر بودند ، آخرين را با آغازين مقايسه و ارزيابى مى كنند

پنج شنبه
ان الله......عیانه
و حکمت 77

وَ مِنْ خَبَرِ ضِرَارِ بْنِ حَمْزَةَ الضَّبَائِيِّ عِنْدَ دُخُولِهِ عَلَى مُعَاوِيَةَ وَ مَسْأَلَتِهِ لَهُ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ قَالَ فَأَشْهَدُ لَقَدْ رَأَيْتُهُ فِى بَعْضِ مَوَاقِفِهِ وَ قَدْ أَرْخَى اللَّيْلُ سُدُولَهُ وَ هُوَ قَائِمٌ فِى مِحْرَابِهِ قَابِضٌ عَلَى لِحْيَتِهِ يَتَمَلْمَلُ تَمَلْمُلَ السَّلِيمِ وَ يَبْكِى بُكَاءَ الْحَزِينِ وَ يَقُولُ يَا دُنْيَا يَا دُنْيَا إِلَيْكِ عَنِّى أَ بِى تَعَرَّضْتِ أَمْ إِلَيَّ تَشَوَّقْتِ لَا حَانَ حِينُكِ هَيْهَاتَ غُرِّى غَيْرِى لَا حَاجَةَ لِى فِيكِ قَدْ طَلَّقْتُكِ َلَاثاً لَا رَجْعَةَ فِيهَا فَعَيْشُكِ قَصِيرٌ وَ خَطَرُكِ يَسِيرٌ وَ أَمَلُكِ حَقِيرٌ آهِ مِنْ قِلَّةِ الزَّادِ وَ طُولِ الطَّرِيقِ وَ بُعْدِ السَّفَرِ وَ عَظِيمِ الْمَوْرِدِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : (ضرار بن ضمرة (15) ضبايى از ياران امام به شام رفت بر معاويه وارد شد . معاويه از او خواست از حالات امام بگويد ، گفت على [عليه السلام] را در حالى ديدم كه شب ، پرده هاى خود را افكنده بود ، و او در محراب ايستاده ، محاسن را به دست گرفته ، چون مار گزيده ، به خود مى پيچيد ، و محزون مى گريست و مى گفت اى دنيا !!! اى دنياى حرام ! از من دور شو ، آيا براى من خود نمايى مى كنى ؟ يا شيفتة من شده اى تا روزى در دل من جاى گيرى ؟ هرگز مباد! غير مرا بفريب ، كه مرا در تو هيچ نيازى نيست ، تو را سه طلاقه كرده ام ، تا بازگشتى نباشد ، دوران زندگانى تو كوتاه ، ارزش تو اندك و آرزوى تو پُست است . آه از توشة اندك ، و درازى راه ، و دورى منزل ، و عظمت روز قيامت !

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته شانزدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت همه دوستان عزیزم..
از آنجائیکه ظاهرا آقای یارانراد و دوستان عزیز نتونستند برنامه این هفته رو اعلام کنند بنده حقیر به خودم اجازه جسارت دادم تا از امروزمان نیز برای بهره بردن از بیانات گرانقدر مولایمان بهره ببریم و برنامه این هفته رو اعلام میکنم.

(با تشکرو قدر دانی از زحمات آقای احسان، آقای یارانراد و خانم آگاهدخت عزیز.)

خطبه 191
شنبه از الحمد الله تا اقفال الرین

حکمت 78
وَ مِنْ كَلَامٍ لَهُ [عليه السلام] لِلسَّائِلِ الشَّامِيِّ لَمَّا سَأَلَهُ أَ كَانَ مَسِيرُنَا إِلَى الشَّامِ بِقَضَاءٍ مِنَ اللَّهِ وَ قَدَرٍ بَعْدَ كَلَامٍ طَوِيلٍ هَذَا مُخْتَارُهُ
وَيْحَكَ لَعَلَّكَ ظَنَنْتَ قَضَاءً لَازِماً وَ قَدَراً حَاتِماً لَوْ كَانَ ذَلِكَ كَذَلِكَ لَبَطَلَ الثَّوَابُ وَ الْعِقَابُ وَ سَقَطَ الْوَعْدُ وَ الْوَعِيدُ إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ أَمَرَ عِبَادَهُ تَخْيِيراً وَ نَهَاهُمْ تَحْذِيراً وَ كَلَّفَ يَسِيراً وَ لَمْ يُكَلِّفْ عَسِيراً وَ أَعْطَى عَلَى الْقَلِيلِ كَثِيراً وَ لَمْ يُعْصَ مَغْلُوباً وَ لَمْ يُطَعْ مُكْرِهاً وَ لَمْ يُرْسِلِ الْأَنْبِيَاءَ لَعِباً وَ لَمْ يُنْزِلِ الْكُتُبَ لِلْعِبَادِ عَبَثاً وَ لَا خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ وَ مَا بَيْنَهُمَا بَاطِلًا ذلِكَ ظَنُّ الَّذِينَ كَفَرُوا فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ كَفَرُوا مِنَ النَّارِ (16)
و در جواب مرد شامى فرمود : ( مرد شامى پرسيد آيا رفتن ما به شام ، به قضا و قدر الهى است ؟ امام با كلمات طولانى پاسخ او را داد ، كه برخى از آن را برگزيديم.)
واى بر او ! شايد قضاء لازم ، و قَدُر حُتمى را گمان كرده اى ؟ اگر چنين بود ، پاداش و كيفر ، بشارت و تهديد الهى ، بيهوده بود ! خداوند سبحان ! بندگان خود را فرمان داد در حالى كه اختيار دارند ، و نهى فرمود تا بترسند ، احكام آسانى را واجب كرد ، و چيز دشوارى را تكليف نفرمود ، و پاداش اعمال اندك را فراوان قرار داد با نافرمانى بندگان مغلوب نخواهد شد ، و با اكراه و اجبار اطاعت نمى شود ، و پيامبران را به شوخى نفرستاد ، و فرو فرستادن كُتُب آسمانى براى بندگان بيهوده نبود .(17) و آسمان و زمين و آنچه را در ميانشان است بى هدف نيافريد.
یکشنبه از عبادالله تاتصونوا بها

حکمت79
وَ قَالَ [عليه السلام] خُذِ الْحِكْمَةَ أَنَّى كَانَتْ فَإِنَّ الْحِكْمَةَ تَكُونُ فِى صَدْرِ الْمُنَافِقِ فَتَلَجْلَجُ فِى صَدْرِهِ حَتَّى تَخْرُجَ فَتَسْكُنَ إِلَى صَوَاحِبِهَا فِى صَدْرِ الْمُؤْمِنِ .
حكمت را هر كجا كه باشد ، فراگير ، گاهى حكمت در سينه منافق است بى تابى كند تا بيرون آمده و با همدمانش در سينة مؤمن آرام گيرد.

دوشنبه از و کونوا تا اعیتهم المحاول

حکمت80
وَ قَالَ [عليه السلام] الْحِكْمَةُ ضَالَّةُ الْمُؤْمِنِ فَخُذِ الْحِكْمَةَ وَ لَوْ مِنْ أَهْلِ النِّفَاقِ .
حكمت ،گمشدة مؤمن است ، حكمت را فراگير هر چند از منافقان باشد.

سه شنبه از فمن ناج تا لحال بالها

حکمت81
وَ قَالَ [عليه السلام] قِيمَةُ كُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُهُ
قال الرضى و هى الكلمة التى لا تصاب لها قيمة و لا توزن بها حكمة و لا تقرن إليها كلمة .
ارزش هر كس به مقدار دانايى و تخصّص اوست .
( سید رضی (ره) میفرمایند:اين از كلماتى است كه قيمتى براى آن تصور نمى شود ، و هيچ حكمتى هم سنگ آن نبوده و هيچ سخنى والايى آن را ندارد).

چهارشنبه خطبه 187
از الا بأبی تا هذا الرجاء

حکمت82
وَ قَالَ [عليه السلام] أُوصِيكُمْ بِخَمْسٍ لَوْ ضَرَبْتُمْ إِلَيْهَا آبَاطَ الْإِبِلِ لَكَانَتْ لِذَلِكَ أَهْلًا لَا يَرْجُوَنَّ أَحَدٌ مِنْكُمْ إِلَّا رَبَّهُ وَ لَا يَخَافَنَّ إِلَّا ذَنْبَهُ وَ لَا يَسْتَحِيَنَّ أَحَدٌ مِنْكُمْ إِذَا سُئِلَ عَمَّا لَا يَعْلَمُ أَنْ يَقُولَ لَا أَعْلَمُ وَ لَا يَسْتَحِيَنَّ أَحَدٌ إِذَا لَمْ يَعْلَمِ الشَّيْ‏ءَ أَنْ يَتَعَلَّمَهُ وَ عَلَيْكُمْ بِالصَّبْرِ فَإِنَّ الصَّبْرَ مِنَ الْإِيمَانِ كَالرَّأْسِ مِنَ الْجَسَدِ وَ لَا خَيْرَ فِى جَسَدٍ لَا رَأْسَ مَعَهُ وَ لَا فِى إِيمَانٍ لَا صَبْرَ مَعَهُ .
شما را به پنج چيز سفارش مى كنم كه اگر براى آن ها شتران را پر شتاب برانيد و رنج سفر را تحمل كنيد سزاوار است : كسى از شما جز به پروردگار خود اميدوار نباشد، و جز از گناه خود نترسد، و اگر از يكى سؤال كردند و نمى داند ، شرم نكند و بگويد نمى دانم ، و كسى در آموختن آنچه نمى داند شرم نكند و بر شما باد به شكيبايى كه شكيبايى ، ايمان را چون سر است بر بدن و ايمان بدون شكيبايى چونان بدن بى سر ، ارزشى ندارد.

پنج شنبه از ایها الناس تا قلوبکم تفهموا..

حکمت83
وَ قَالَ [عليه السلام] لِرَجُلٍ أَفْرَطَ فِى الثَّنَاءِ عَلَيْهِ وَ كَانَ لَهُ مُتَّهِماً أَنَا دُونَ مَا تَقُولُ وَ فَوْقَ مَا فِى نَفْسِكَ .
و درود خدا بر او ، : (به شخصى كه در ستايش امام افراط كرد ، و آنچه در دل داشت نگفت).
فرمود : من كمتر از آنم كه بر زبان آوردى ، و برتر از آنم كه در دل داري.

[h=2]جمعبندی هفته پانزدهم و شانزدهم[/h]سپاس خداوندى را سزاست كه ستايش او در خلق آشكار، و سپاهش پيروز، و بزرگى او والا و بيكرانه است. خدا را براى نعمت‏ هاى پى در پى، و بخشش‏ هاى بزرگش ستايش مى‏ كنم، خدايى كه حلمش بزرگ و عفوش فراگير است، در فرمانش عادل، و از گذشته و آينده با خبر است،

جمله منتخب این هفته:
:gol::gol::gol:آن كس را كه تقوا بلند مرتبت كرد خوار نشماريد، و آن را كه دنيا عزيزش كرد گرامى نداريد.:gol::gol::gol:

چیزی که برای تمرین این هفته بر اساس جمله بالا به ذهن من میرسه اینه که:
۱- ظاهر بین نباشیم
۲- به کسی بخاطر موقعیت و شرایطش احترام و ارزشی بیشتر از بقیه نذاریم (که معمولا از دست خیلی هامون در میره و این کار رو انجام میدیم)
۳- هرچه انسانی با تقوا تر باشه نزد خدا عزیزتره و برای ماهم باید عزیزتر و قابل احترام تر باشه

************************************************** ********************************

آیا به پاسخ دوزخیان گوش فرا نمی دهید ،
آن هنگام که از آنها پرسیدند: چه چیز شما را به دوزخ کشانده است ؟ گفتند : *ما از نماز گزاران نبودیم*
همانا نماز ، گناهان را چونان برگ های پاییزی فرو می ریزد ، و غل و زنجیر گناهان را از تن می گشاید.

************************************************** ********************************

همانا کسانی از مومنان حق نماز را شناختند که زیور دنیا از نماز بازشان ندارد
، و روشنایی چشمشان ، یعنی اموال و فرزندان ، مانع نمازشان نشود.

بيمارى‏ هاى روان و جان خود را با تقوا درمان، و خود را آماده سفر آخرت گردانيد،
از تباه كنندگان تقوا عبرت گيريد و خود عبرت پرهيزكاران نشويد. آگاه باشيد تقوا را حفظ كنيد و خويشتن را با تقوا حفظ نماييد.

دربرابر دنيا خويشتن دار و برابر آخرت دلباخته باشيد.
آن كس را كه تقوا بلند مرتبت كرد خوار نشماريد، و آن را كه دنيا عزيزش كرد گرامى نداريد.برق درخشنده دنيا شما را خيره نكند، و سخن ستاينده دنيا را نشنويد. به دعوت كننده دنيا پاسخ ندهيد، و از تابش دنيا روشنايى نخواهيد، و فريفته كالاهاى گران قدر دنيا نگرديد. همانا برق دنياى حرام بى فروغ است، و سخنش دروغ، و اموالش به غارت رفتنى، و كالاهاى آن تاراج شدنى است.

در احوالات دنیا پرستان:
دنيا آنها را غافلگير كرده است، و كار از كار گذشته، و عمر گرانبها هدر رفته است، هيهات هيهات آنچه از دست رفت گذشت، و آنچه سپرى شد رفت، و جهان چنانكه مى ‏خواست به پايان رسيد. «نه آسمان بر آنها گريست و نه زمين، و هرگز ديگر به آنها مهلتى داده نشد.»

پیش بینی حضرت در خطبه ۱۸۷:

هان اى مردم در آينده پشت كردن روزگار خوش، و قطع شدن پيوندها، و روى كار آمدن خردسالان را انتظار كشيد، و اين روزگارى است كه ضربات شمشير بر مؤمن آسان تر از يافتن مال حلال است، روزگارى كه پاداش گيرنده از دهنده بيشتر است.

حگمت ها:

اى دنيا !!! اى دنياى حرام ! از من دور شو ، آيا براى من خود نمايى مى كنى ؟ يا شيفتة من شده اى تا روزى در دل من جاى گيرى ؟ هرگز مباد! غير مرا بفريب ، كه مرا در تو هيچ نيازى نيست ، تو را سه طلاقه كرده ام ، تا بازگشتى نباشد ، دوران زندگانى تو كوتاه ، ارزش تو اندك و آرزوى تو پُست است . آه از توشة اندك ، و درازى راه ، و دورى منزل ، و عظمت روز قيامت !

حكمت ،گمشدة مؤمن است ، حكمت را فراگير هر چند از منافقان باشد.

ارزش هر كس به مقدار دانايى و تخصّص اوست .

جملات منتخب:
sara.hoseini90:
آن كس را كه تقوا بلند مرتبت كرد خوار نشماريد، و آن را كه دنيا عزيزش كرد گرامى نداريد.

dordoone:
آن كس را كه تقوا بلند مرتبت كرد خوار نشماريد، و آن را كه دنيا عزيزش كرد گرامى نداريد.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته هفدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

بجز از علي که آرد پسري ابوالعجائب

که علم کند به عالم
شهداي کربلارا
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحابالحسین

شنبه
خطبه 15

والله لو.....علیه اضیق
حکمت 84
قَالَ [عليه السلام] بَقِيَّةُ السَّيْفِ أَبْقَى عَدَداً وَ أَكْثَرُ وَلَداً .و درود خدا بر او ، فرمود : باقيماندگان شمشير و جنگ ، شماره شان با دوام تر ، و فرزندانشان بيشتر است .

یک شنبه
خطبه 16
ذمتی بما.............کانوا سبقوا
حکمت 85
قَالَ [عليه السلام] مَنْ تَرَكَ قَوْلَ لَا أَدْرِى أُصِيبَتْ مَقَاتِلُهُ . كسى كه از گفتن "نمى دانم" روى گردان است ، به هلاكت و نابودى مى رسد.

دوشنبه
والله ما کتمت......شی فاقبل
حکمت 86
قَالَ [عليه السلام] مَنْ تَرَكَ قَوْلَ لَا أَدْرِى أُصِيبَتْ مَقَاتِلُهُ . كسى كه از گفتن "نمى دانم" روى گردان است ، به هلاكت و نابودى مى رسد.

سه شنبه
شغل من.......الا نفسه
حکمت 87
قَالَ [عليه السلام] رَأْيُ الشَّيْخِ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ جَلَدِ الْغُلَامِ وَ رُوِيَ مِنْ مَشْهَدِ الْغُلَامِ . انديشه پير در نزد من از تلاش جوان خوشايندتر است .
(و نقل شده كه تجربة پيران از آمادگى رزمى جوانان برتر است

چهار شنبه
خطبه 17
ان ابغض........غیر طایل
و حکمت 88
حَكَى عَنْهُ أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ الْبَاقِرُ [عليه السلام] أَنَّهُ
قَالَ كَانَ فِى الْأَرْضِ أَمَانَانِ مِنْ عَذَابِ اللَّهِ وَ قَدْ رُفِعَ أَحَدُهُمَا فَدُونَكُمُ الْآخَرَ فَتَمَسَّكُوا بِهِ أَمَّا الْأَمَانُ الَّذِى رُفِعَ فَهُوَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) وَ أَمَّا الْأَمَانُ الْبَاقِى فَالِاسْتِغْفَارُ قَالَ اللَّهُ تَعَالَى وَ ما كانَ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فِيهِمْ وَ ما كانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ .(19)
قال الرضى و هذا من محاسن الاستخراج و لطائف الاستنباط .
(امام باقر [عليه السلام] از حضرت امير المؤمنين [عليه السلام] نقل فرمود
دو چيز در زمين ماية امان از عذاب خدا بود : يكى از آن دو برداشته شد ، پس ديگرى را دريابيد و بدان چنگ زنيد ، اما امانى كه برداشته شد رسول خدا (ص) بود و امان باقيمانده ، استغفار كردن است كه خداى بزرگ به رسول خدا فرمود :
" خدا آنان را عذاب نمى كند در حالى كه تو در ميان آنانى ، و عذابشان نمى كند تا آن هنگام كه استغفار مى كنند."
(اين يك نمونه از بهترين استفاده ها و لطيف ترين استنباط ها از آيات قرآن است.)

پنج شنبه
جلس.......من المنکر
حکمت 89
قَالَ [عليه السلام] مَنْ أَصْلَحَ مَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ النَّاسِ وَ مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ وَ مَنْ كَانَ لَهُ مِنْ نَفْسِهِ وَاعِظٌ كَانَ عَلَيْهِ مِنَ اللَّهِ حَافِظٌ . كسى كه ميان خود و خدا را اصلاح كند ، خداوند ميان او و مردم را اصلاح خواهد كرد، و كسى كه امور آخرت را اصلاح كند ، خدا امور دنياى او را اصلاح خواهد كرد ، و كسى كه از درون جان واعظى دارد ، خدا را بر او حافظى است .

[h=2]جمعبندی هفته هفدهم[/h]
بسم رب الزهرا

انقدر بدقولی کردم تو این یک ماه که دیگه روم نمیشه عذرخواهی هم کنم. این 3 هفته ای که جمع بندیش عقب افتاده رو تو این چند روز میذارم.
4شنبه تاپیک دومی که برای جمع بندی ها بود و قولش رو داده بودم میزنم.

بازم به بزرگواری خودتون سستی منو ببخشید.
جمله منتخب این هفته رو هم بیشتر از هرکسی خودم تو این چند وقت بهش عمل نکردم, سعی میکنم بهش پایبند بشم:

جمله منتخب هفته هفدهم
:gol::

آن چه مى‏ گويم به عهده مى ‏گيرم، و خود به آن پاى بندم

هفته هفدهم شامل خطبه های 15 تا 17 میشد.

جملات منتخب خطبه ها:

************************************************** **************************************

قاطعیت مولا در اجرای عدالت:

به خدا سوگند ! بیت المال تاراج شده را هر کجا که بیابم به صاحبان اصلی آن باز می گردانم ، گرچه با آن ازدواج کرده ، یا کنیزانی خریده باشند، زیرا در عدالت گشایش برای عموم است ، و آن کس که عدالت بر او گران آید تحمل ستم برای او سخت تر است.

************************************************** **************************************

همانا گناهان چون مرکب های بد رفتارند که سواران خود (گناهکاران) را عنان رها کرده د رآتش دوزخ می اندازند.
اما تقوا، چون مرکب های فرمانبرداری هستند که سواران خود را، عنان بر دست، وارد بهشت جاویدان می کنند.

جز پروردگار خود دیگری را ستایش نکنیدو جز خویشتن دیگری را سرزنش ننمائید.

خطبه هفدهم واقعا بینظیر بود. خیلی طولانی نیست, و جملات انقدر با هم در ارتباط هستند که امکان خلاصه سازی مناسب نبود. ولی برای طولانی نشدن پیام کاملش رو اینجانیاوردم. اگر فرصت کردید حتما با دقت مطالعه کنید و با افراد جامعه تطابق بدید

دشمن ترین آفریده ها نزد خدا دو نفرند:
1. مردی که خدا او را به حال خود گذاشته، و زا راه راست دور افتاده است
2. مردی که مجهولاتی به هم بافته، در میان انسان های نادان امت، جایگاهی پیدا کرده و در تاریک یها فرو رفته و از مشاهده صلح و صفا کور است..

مدعیان دروغین قضاوت:
در ميان مردم، با نام قاضى به داورى مى‏ نشيند، و حلّ مشكلات ديگرى را به عهده مى ‏گيرد، پس اگر مشكلى پيش آيد، با حرف‏هاى پوچ و تو خالى و رأى و نظر دروغين، آماده رفع آن مى ‏شود. سپس اظهارات پوچ خود را باور مى ‏كند، عنكبوتى را مى‏ ماند كه در شبهات و بافته‏ هاى تار خود چسبيده، نمى‏ داند كه درست حكم كرده يا بر خطاست اگر بر صواب باشد مى‏ ترسد كه خطا كرده، و اگر بر خطاست، اميد دارد كه رأى او درست باشد.

منتخب حکمت ها:

در شگفتم از کسی که می تواند استغفارکند و ناامید است.

كسى كه از گفتن "نمى دانم" روى گردان است ، به هلاكت و نابودى مى رسد.

دو چيز در زمين ماية امان از عذاب خدا بود : يكى از آن دو برداشته شد ، پس ديگرى را دريابيد و بدان چنگ زنيد ، اما امانى كه برداشته شد رسول خدا (ص) بود و امان باقيمانده ، استغفار كردن است كه خداى بزرگ به رسول خدا فرمود :
" خدا آنان را عذاب نمى كند در حالى كه تو در ميان آنانى ، و عذابشان نمى كند تا آن هنگام كه استغفار مى كنند."

كسى كه ميان خود و خدا را اصلاح كند ، خداوند ميان او و مردم را اصلاح خواهد كرد، و كسى كه امور آخرت را اصلاح كند ، خدا امور دنياى او را اصلاح خواهد كرد ، و كسى كه از درون جان واعظى دارد ، خدا را بر او حافظى است .

جمله منتخب خانم dordoone:
1. کسی که عبرت ها برای او آشکار شود، و از عذاب آن پند گیرد، تقوا و خویشتن داری او را از سقوط در شبهات نگه می دارد.

2.
در شگفتم از کسی که می تواند استغفارکند و ناامید است.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته هجدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

یا علی نام تو بردم نه غمی ماند و نه همی

هفته هجدهم

نامه 45
شنبه
اما بعد......فنل منه
حکمت 90
وَ قَالَ [عليه السلام] الْفَقِيهُ كُلُّ الْفَقِيهِ مَنْ لَمْ يُقَنِّطِ النَّاسَ مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ وَ لَمْ يُؤْيِسْهُمْ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ وَ لَمْ يُؤْمِنْهُمْ مِنْ مَكْرِ اللَّهِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : فقيه كامل كسى است كه مردم را از آمرزش خدا مأيوس ، و از مهربانى او نوميد نكند و از عذاب ناگهانى خدا ايمن نسازد.

یکشنبه
الا و ان......من بین حب الحصید
حکمت 91

وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَمَلُّ كَمَا تَمَلُّ الْأَبْدَانُ فَابْتَغُوا لَهَا طَرَائِفَ الْحِكَمِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : همانا اين دل ها همانند بدن ها افسرده مى شوند ، پس براى شادابى دل ها ، سخنان زيباى حكمت آميز را بجوييد.

دوشنبه
الیک عنی....النار خلاصک
حکمت92

وَ قَالَ [عليه السلام] أَوْضَعُ الْعِلْمِ مَا وُقِفَ عَلَى اللِّسَانِ وَ أَرْفَعُهُ مَا ظَهَرَ فِى الْجَوَارِحِ وَ الْأَرْكَانِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : بى ارزش ترين دانش ، دانشى است كه بر سر زبان است ، و برترين علم ، علمى است كه در اعضا و جوارح آشكار است.

نامه 46
سه شنبه
فانک ممن....من عدلک
حکمت 93

وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَقُولَنَّ أَحَدُكُمْ اللَّهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْفِتْنَةِ لِأَنَّهُ لَيْسَ أَحَدٌ إِلَّا وَ هُوَ مُشْتَمِلٌ عَلَى فِتْنَةٍ وَ لَكِنْ مَنِ اسْتَعَاذَ فَلْيَسْتَعِذْ مِنْ مُضِلَّاتِ الْفِتَنِ فَإِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ يَقُولُ وَ اعْلَمُوا أَنَّما أَمْوالُكُمْ وَ أَوْلادُكُمْ فِتْنَةٌ وَ مَعْنَى ذَلِكَ أَنَّهُ يَخْتَبِرُهُمْ بِالْأَمْوَالِ وَ الْأَوْلَادِ لِيَتَبَيَّنَ السَّاخِطَ لِرِزْقِهِ وَ الرَّاضِيَ بِقِسْمِهِ وَ إِنْ كَانَ سُبْحَانَهُ أَعْلَمَ بِهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ لَكِنْ لِتَظْهَرَ الْأَفْعَالُ الَّتِى بِهَا يُسْتَحَقُّ الثَّوَابُ وَ الْعِقَابُ لِأَنَّ بَعْضَهُمْ يُحِبُّ الذُّكُورَ وَ يَكْرَهُ الْإِنَاثَ وَ بَعْضَهُمْ يُحِبُّ تَثْمِيرَ الْمَالِ وَ يَكْرَهُ انْثِلَامَ الْحَالِ .
قال الرضى و هذا من غريب ما سمع منه فى التفسير .

و درود خدا بر او ، فرمود : فردى از شما نگويد ك خدايا از فتنه به تو پناه مى برم ، زيرا كسى نيست كه در فتنه اى نباشد، لكن آن كه مى خواهد به خدا پناه بُرد ، از آزمايش هاى گمراه كننده پناه ببرد ؛ همانا خداى سبحان مى فرمايد:
" بدانيد كه اموال و فرزندان شما فتنه شمايند "
معنى اين آيه اين است كه خدا انسان ها را با اموال و فرزندانشان مى آزمايد ، تا آن كس كه از روزى خود نا خشنود ، و آن كه خرسند است ، شناخته شوند ، گرچه خداوند به احوالاتشان از خودشان آگاه تر است ، تا كردارى كه استحقاق پاداش يا كيفر دارد آشكار نمايد چه آن كه بعضى مردم فرزند پسر را دوست دارند و فرزند دختر را نمى پسندند و بعضى ديگر فراوانى اموال را دوست دارند و از كاهش سرمايه نگرانند

نامه47
چهارشنبه
اوصیکم بتقوی.....یستجاب لکم
حکمت 94

قَالَ [عليه السلام] : وَ سُئِلَ عَنِ الْخَيْرِ مَا هُوَ فَقَالَ لَيْسَ الْخَيْرُ أَنْ يَكْثُرَ مَالُكَ وَ وَلَدُكَ وَ لَكِنَّ الْخَيْرَ أَنْ يَكْثُرَ عِلْمُكَ وَ أَنْ يَعْظُمَ حِلْمُكَ وَ أَنْ تُبَاهِيَ النَّاسَ بِعِبَادَةِ رَبِّكَ فَإِنْ أَحْسَنْتَ حَمِدْتَ اللَّهَ وَ إِنْ أَسَأْتَ اسْتَغْفَرْتَ اللَّهَ وَ لَا خَيْرَ فِى الدُّنْيَا إِلَّا لِرَجُلَيْنِ رَجُلٍ أَذْنَبَ ذُنُوباً فَهُوَ يَتَدَارَكُهَا بِالتَّوْبَةِ وَ رَجُلٍ يُسَارِعُ فِى الْخَيْرَاتِ .و درود خدا بر او : ( از امام پرسيدند "خير" چيست ؟ فرمود: )
خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود ، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى ، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى ، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى . در دنيا جز براى دو كس خير نيست:
يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند ، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد

پنج شنبه
یا بنی....رسول الله
حکمت96

وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَقِلُّ عَمَلٌ مَعَ التَّقْوَى وَ كَيْفَ يَقِلُّ مَا يُتَقَبَّلُ

و درود خدا بر او ، فرمود : هيچ كارى با تقوا اندك نيست ، و چگونه اندك است آنچه كه پذيرفته شود؟

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته نوزدهم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

هفته نوزدهم

شنبه

خطبه 129
عباد الله.....المواعظ وقرا

حكمت 96
وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِالْأَنْبِيَاءِ أَعْلَمُهُمْ بِمَا جَاءُوا بِهِ ثُمَّ تَلَا إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهِيمَ لَلَّذِينَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِيُّ وَ الَّذِينَ آمَنُوا الْآيَةَ (21) ثُمَّ قَالَ إِنَّ وَلِيَّ مُحَمَّدٍ مَنْ أَطَاعَ اللَّهَ وَ إِنْ بَعُدَتْ لُحْمَتُهُ وَ إِنَّ عَدُوَّ مُحَمَّدٍ مَنْ عَصَى اللَّهَ وَ إِنْ قَرُبَتْ قَرَابَتُهُ . نزديك ترين مردم به پيامبران ، دانا ترين آنان است ، به آنچه كه آورده اند.
سپس اين آيه را تلاوت فرمود : " همانا نزديك ترين مردم به ابراهيم آنانند كه پيرو او گرديدند ، و مؤمنانى كه به اين پيامبر خاتم پيوستند (سپس فرمود)
دوست محمد (ص) كسى است كه خدا را اطاعت كند هر چند پيوند خويشاوندى او دور باشد ، و دشمن محمد (ص) كسى است كه خدا را نافرمانى كند ، هر چند خويشاوند نزديك او باشد

یکشنبه
این اخیار....العالمین به

حكمت 97
َ سَمِعَ [عليه السلام] رَجُلًا مِنَ الْحَرُورِيَّةِ يَتَهَجَّدُ وَ يَقْرَأُ فَقَالَ نَوْمٌ عَلَى يَقِينٍ خَيْرٌ مِنْ صَلَاةٍ فِى شَكٍّ . (صداى مردى از حروراء (22) را شنيد كه نماز شب مى خواند و قرآن تلاوت مى كرد.)
فرمود : خوابيدن همراه با يقين ، برتر از نمازگزاردن با شك و ترديد است

دوشنبه

خطبه 130
یا اباذر....لا منوک
حكمت 98
وَ قَالَ [عليه السلام] اعْقِلُوا الْخَبَرَ إِذَا سَمِعْتُمُوهُ عَقْلَ رِعَايَةٍ لَا عَقْلَ رِوَايَةٍ فَإِنَّ رُوَاةَ الْعِلْمِ كَثِيرٌ وَ رُعَاتَهُ قَلِيلٌ . چون روايتى را شنيديد ، آن را بفهميد عمل كنيد ، نه فقط بشنويد و نقل كنيد ، زيرا راويان علم فراوان و عمل كنندگان آن اندكند.
سه شنبهخطبه

سه شنبه

خطبه 131

ایتها النفوس....حاج الحق

حكمت 99
وَ سَمِعَ رَجُلًا يَقُولُ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ فَقَالَ إِنَّ قَوْلَنَا إِنَّا لِلَّهِ إِقْرَارٌ عَلَى أَنْفُسِنَا بِالْمُلْكِ وَ قَوْلَنَا وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ إِقْرَارٌ عَلَى أَنْفُسِنَا بِالْهُلْكِ .
( شنيد كه شخصى گفت انا لله و انا اليه راجعون )
اين سخن ما كه مى گوييم ، ما همه از آنِ خداييم ، اقرارى است به بندگى و اينكه مى گوييم " بازگشت ما به سوى اوست " اعترافى است به نابودى خويش.

چهارشنبه
اللهم انک.... من حدودک

حكمت 100
َ قَالَ [عليه السلام] وَ مَدَحَهُ قَوْمٌ فِى وَجْهِهِ فَقَالَ اللَّهُمَّ إِنَّكَ أَعْلَمُ بِى مِنْ نَفْسِى وَ أَنَا أَعْلَمُ بِنَفْسِى مِنْهُمْ اللَّهُمَّ اجْعَلْنَا خَيْراً مِمَّا يَظُنُّونَ وَ اغْفِرْ لَنَا مَا لَا يَعْلَمُونَ . ( آنگاه كه گروهى او را ستايش كردند فرمود : )بار خدايا تو مرا از خودم بهتر مى شناسى ، و من خود را بيشتر از آنان مى شناسم ، خدايا مرا از آنچه اينان مى پندارند ، نيكوتر قرار ده ، و آنچه را نمى دانند بيامرز
پنج شنبه

پنج شنبه
الهم انی...الامه

حكمت 101
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَسْتَقِيمُ قَضَاءُ الْحَوَائِجِ إِلَّا بِثَلَاثٍ بِاسْتِصْغَارِهَا لِتَعْظُمَ وَ بِاسْتِكْتَامِهَا لِتَظْهَرَ وَ بِتَعْجِيلِهَا لِتَهْنُؤَ .
بر آوردن نيازهاى مردم پايدار مگر به سه چيز ، كوچك شمردن آن تا خود بزرگ نمايد ، پنهان داشتن آن تا خود آشكار شود ، و شتاب در بر آوردن آن ، تا گوارا باشد.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته بیستم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

هفته ی بیستم

شنبه
خطبه 72
اللهم....الخلق
و حکمت102
وَ قَالَ [عليه السلام] يَأْتِى عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ لَا يُقَرَّبُ فِيهِ إِلَّا الْمَاحِلُ وَ لَا يُظَرَّفُ فِيهِ إِلَّا الْفَاجِرُ وَ لَا يُضَعَّفُ فِيهِ إِلَّا الْمُنْصِفُ يَعُدُّونَ الصَّدَقَةَ فِيهِ غُرْماً وَ صِلَةَ الرَّحِمِ مَنّاً وَ الْعِبَادَةَ اسْتِطَالَةً عَلَى النَّاسِ فَعِنْدَ ذَلِكَ يَكُونُ السُّلْطَانُ بِمَشُورَةِ النِّسَاءِ وَ إِمَارَةِ الصِّبْيَانِ وَ تَدْبِيرِ الْخِصْيَانِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : روزگارى بر مردم خواهد آمد كه محترم نشمارند جز سخن چين را ، و خوششان نيايد جز از بدكار هرزه ، و ناتوان نگردد جز عادل.
در آن روزگار كمك به نيازمندان خسارت ، و پيوند با خويشاوندى منّت گذارى ، و عبادت نوعى برترى طلبى بر مردم محسوب مى شود در آن روز حكومت با مشورت زنان ، و فرماندهى خردسالان و تدبير خواجگان اداره مى گردد

یک شنبه
اللهم.......الکرامه
وحکمت 103
وَ رُئِيَ عَلَيْهِ إِزَارٌ خَلَقٌ مَرْقُوعٌ فَقِيلَ لَهُ فِى ذَلِكَ فَقَالَ :
يَخْشَعُ لَهُ الْقَلْبُ وَ تَذِلُّ بِهِ النَّفْسُ وَ يَقْتَدِى بِهِ الْمُؤْمِنُونَ إِنَّ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةَ عَدُوَّانِ مُتَفَاوِتَانِ وَ سَبِيلَانِ مُخْتَلِفَانِ فَمَنْ أَحَبَّ الدُّنْيَا وَ تَوَلَّاهَا أَبْغَضَ الْآخِرَةَ وَ عَادَاهَا وَ هُمَا بِمَنْزِلَةِ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ وَ مَاشٍ بَيْنَهُمَا كُلَّمَا قَرُبَ مِنْ وَاحِدٍ بَعُدَ مِنَ الْآخَرِ وَ هُمَا بَعْدُ ضَرَّتَانِ .

و درود خدا بر او : (پيراهن وصله دارى بر اندام امام بود شخصى پرسيد چرا پيراهن وصله دار مى پوشى ؟)
فرمود : دل با آن فروتن ، و نفس رام مى شود و مؤمنان از آن سرمشق مى گيرند .
دنياى (حرام) و آخرت ، دو دشمن متفاوت ، و دو راه جداى از يكديگرند ، پس كسى كه دنيا پرست باشد و به آن عشق ورزد ، به آخرت كينه ورزد و با آن دشمنى خواهد كرد.
و آن دو همانند شرق و غرب و انسانى هستند كه بين اين دو راه مى رود ، هرگاه به يكى نزديك شود از ديگر دور مى گردد ، و آن دو همواره به يكديگر زيان رسانند.

دوشنبه
خطبه 73
اولم.....احمر
و حکمت 104
وَ عَنْ نَوْفٍ الْبَكَالِيِّ (24) قَالَ رَأَيْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع ذَاتَ لَيْلَةٍ وَ قَدْ خَرَجَ مِنْ فِرَاشِهِ فَنَظَرَ فِى النُّجُومِ فَقَالَ لِى يَا نَوْفُ أَ رَاقِدٌ أَنْتَ أَمْ رَامِقٌ فَقُلْتُ بَلْ رَامِقٌ فقَال:
يَا نَوْفُ طُوبَى لِلزَّاهِدِينَ فِى الدُّنْيَا الرَّاغِبِينَ فِى الْآخِرَةِ أُولَئِكَ قَوْمٌ اتَّخَذُوا الْأَرْضَ بِسَاطاً وَ تُرَابَهَا فِرَاشاً وَ مَاءَهَا طِيباً وَ الْقُرْآنَ شِعَاراً وَ الدُّعَاءَ دِثَاراً ثُمَّ قَرَضُوا الدُّنْيَا قَرْضاً عَلَى مِنْهَاجِ الْمَسِيحِ .
"2ـ مكاسب الاسحار"
يَا نَوْفُ إِنَّ دَاوُدَ ع قَامَ فِى مِثْلِ هَذِهِ السَّاعَةِ مِنَ اللَّيْلِ فَقَالَ إِنَّهَا لَسَاعَةٌ لَا يَدْعُو فِيهَا عَبْدٌ إِلَّا اسْتُجِيبَ لَهُ إِلَّا أَنْ يَكُونَ عَشَّاراً أَوْ عَرِيفاً أَوْ شُرْطِيّاً أَوْ صَاحِبَ عَرْطَبَةٍ وَ هِيَ الطُّنْبُورُأَوْ صَاحِبَ كَوْبَةٍ وَ هِيَ الطَّبْلُ وَ قَدْ قِيلَ أَيْضاً إِنَّ الْعَرْطَبَةَ الطَّبْلُ وَ الْكَوْبَةَ الطُّنْبُورُ .
" وصف زاهدان "

از توف بكالى ، نقل شده كه در يكى از شب ها ، امام على [عليه السلام] را ديدم براى عبادت از بستر بر خاسته ، نگاهى به ستارگان افكند ، و به من فرمود : خوابى يا بيدار ؟ گفتم بيدارم . فرمود :
اى نوف ! خوشا به حال آنان كه از دنياى حرام چشم پوشيدند ، و دل به آخرت بستند ! آنان مردمى هستند كه زمين را تخت ، خاك را بستر ، آب را عطر ،(25) و قرآن را پوشش زيرين (26)، و دعا را لباس روئين خود قرار دادند ، و با روش عيساى مسيح با دنيا بر خورد كنند.
" 2ـ ارزش سحر خيزى "
اى نوف ! همانا داوود پيامبر ( كه درود خدا بر او باد ) در چنين ساعتى از شب بر مى خاست و مى گفت : " اين ساعتى است كه دعاى هر بنده اى به اجابت مى رسدد جز باجگيران ، جاسوسان ، شبگردان و نيروهاى انتظامى حكومت ستمگر ، و نوازندة طنبور و طبل ".

سه شنبه
خطبه 74
لقد علمتم........وزبرجه
وحکمت105

وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ اللَّهَ افْتَرَضَ عَلَيْكُمْ فَرَائِضَ فَلَا تُضَيِّعُوهَا وَ حَدَّ لَكُمْ حُدُوداً فَلَا تَعْتَدُوهَا وَ نَهَاكُمْ عَنْ أَشْيَاءَ فَلَا تَنْتَهِكُوهَا وَ سَكَتَ لَكُمْ عَنْ أَشْيَاءَ وَ لَمْ يَدَعْهَا نِسْيَاناً فَلَا تَتَكَلَّفُوهَا .
درود خدا بر او ، فرمود : همانا خدا واجباتى را بر شما لازم شمرده ، آن ها را تباه نكنيد و حدودى براى شما معين فرموده ، اما از آن ها تجاوز نكنيد و از چيزهايى نهى فرمود ، حركت آن را نگاه داريد و نسبت به چيزهايى سكوت فرمود نه از روى فراموشى . پس خود را دربارة آنها به رنج و زحمت دچار نسازيد.

چهار شنبه
خطبه 75
اولم......العباد
و حکمت 106
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَتْرُكُ النَّاسُ شَيْئاً مِنْ أَمْرِ دِينِهِمْ لِاسْتِصْلَاحِ دُنْيَاهُمْ إِلَّا فَتَحَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مَا هُوَ أَضَرُّ مِنْهُ .
درود خدا بر او ، فرمود : مردم براى اصلاح دنيا چيزى از دين را ترك نمى گويند ، جز آن كه خدا آنان را به چيزى زيانبارتر از آن دچار خواهد ساخت .

پنج شنبه
خطبه 76
رحم الله......من العمل
وحکمت 107
قَالَ [عليه السلام] رُبَّ عَالِمٍ قَدْ قَتَلَهُ جَهْلُهُ وَ عِلْمُهُ مَعَهُ لَا يَنْفَعُهُ .
درود خدا بر او ، فرمود : چه بسا دانشمندى كه جهلش او را از پاى در آرد و دانش او همراهش باشد اما سودى به حال او نداشته باشد.

m4material

مدیر تالار
برنامه هفته بیستم و يكم تایپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

تا حبّ علی و آل او یافته ایم کام دل خویش مو به مو یافته ایم

وز دوستی علی و اولاد علی است در هر دو جهان گر آبرو یافته ایم

سلام

تشکر از همراهی همه ی دوستان وهمرا هان

کسب اجازه از استارتر تاپیک Ehsan_M وجناب یارانراد

با استعانت از آقا امیرمومنان علیه السلام برنامه هفته بیست ویکم به شرح زیر میباشد

شنبه

خطبه 86

قَدْ عَلِمَ السَّرائِرَ.......... بِكُمُ الاِِْدْهَانُ عَلَى الْمَعْصِيَةِ

حکمت 108

وقال عليه السلام : لَقَدْ عُلِّقَ بِنِيَاطِهذَا الاِِْنْسَانِ بَضْعَةٌهِيَ أَعْجَبُ مَا فِيهِ: وَذلِكَ الْقَلْبُ، وَلَهُ مَوَادّ مِنَ الْحِكْمَةِ وَأَضْدَادٌ مِنْ خِلاَفِهَا، فَإِنْ سَنَحَ لَهُ الرَّجَاءُ أَذَلَّهُ الطَّمَعُ، وَإِنْ هَاجَ بِهِ الطَّمَعُ أَهْلَكَهُ الْحِرْصُ،إِنْ مَلَكَهُ الْيَأْسُ قَتَلَهُ الاََْسَفُ، وإِنْ عَرَضَ لَهُ الْغَضَبُ اشتَدَّ بِهِ الْغَيْظُ، وَإِنْ أَسْعَدَهُ الرِّضَى نَسِيَ التَّحَفُّظَ ،إِنْ غَالَهُ الْخَوْفُ شَغَلَهُ الْحَذَرُ، وَإِن اتَّسَعَ لَهُ الاََْمْنُ اسْتَلَبَتْهُ الْغِرَّةُ وَإِن أَصَابَتهُ مُصِيبَةٌ فَضَحَهُ الْجَزَعُ، وَإِنْ أَفَادَ مَالاًأَطْغَاهُ الغِنَى، وَإِنْ عَضَّتْهُ الْفَاقَةُي شَغَلَهُ الْبَلاَءُ، وَإِنْ جَهَدَهُالْجُوعُ قَعَدَ بِهِ الضَّعْفُ، وإِنْ أَفْرَطَ بِهِ الشِّبَعُ كَظَّتْهُگ الْبِطْنَةُ فَكُلُّ تَقْصِيرٍ بِهِ مُضِرٌّ، وَكُلُّ إِفْرَاطٍ لَهُ مُفْسِدٌ.

درود خدا بر او ، فرمود:
ِبه رگ هاى درونى انسان پاره گوشتى آويخته كه شگرف ترين اعضاى درونى اوست ،
و آن قلب است ،كه چيزهايى از حكمت ،و چيزهايى متفاوت با آن ، در او وجود دارد.پس اگر در دل اميدى پديد آيد ،طمع آن را خوار گرداند ،و اگر طمع بر آن هجوم آوردحرص آن را تباه سازد ،و اگر نوميدى بر آن چيره شود ،تأسف خوردن آن را از پاى در آورد ،اگر خشمناك شود كينه توزى آن فزونى يابد و آرام نگيرد ،
اگر به خشنودى دست يابد ، خويشتن دارى را از ياد برد، و اگر ترس آن را فراگيرد پرهيز كردن آن را مشغول سازد.
و اگر به گشايشى برسد ، دچار غفلت زدگى شود ،واگر مالى به دست آورد ، بى نيازى آن را به سركشى كشاند ،و اگر مصيبت ناگوارى به آن رسد ، بى صبرى رسوايش كند ،و اگر به تهيدستى مبتلا گردد ، بلاها او را مشغول سازد ،و اگر گرسنگى بى تابش كند ، ناتوانى آن را از پاى در آورد ،و اگر زيادى سير شود ، سيرى آن را زيان رساند ،پس هر گونه كُندروى براى آن زيانبارو هرگونه تُندروى براى آن فساد آفرين است .

یکشنبه
ادامه خطبه 86
عِبَادَ اللهِ، إِنَّ أَنْصَحَ...... وَصَاحِبُهُ مَغْرُورٌ

حکمت 109

وقال عليه السلام : نَحْنُ الُّنمْرُقَةُ الْوُسْطَى بِهَا يَلْحَقُ التَّالِي، وَإِلَيْهَا يَرْجِعُ الْغَالِيك.

درود خدا بر او ، فرمود :
ما تكيه گاه ميانه ايم ،عقب ماندگان به ما مى رسند ،و تندروان غلو كننده به سوى ما باز مى گردند.

دوشنبه
خطبه 87

عِبَادَ اللهِ................. مَنْزِلُهُ

حکمت 110

وقال عليه السلام : لاَ يُقِيمُ أَمْرَ اللهِ سُبْحَانَهُ إلاَّ مَنْ لاَ يُصَانِعُ وَلاَ يُضَارِعُ وَلاَ يَتَّبِعُ الْمَطَامِعَ

درود خدا براو ، فرمود :
فرمان خدا را بر پا ندارد ،جز آن كس كه در اجراى حق مدارا نكند .
و به روش اهل باطل عمل نكند و پيرو فرمان طمع نگردد.

سه شنبه

ادامه خطبه 87
وَآخَرُ قَدْ تَسَمَّى........... فَذلِكَ مَيِّتُ الاََْحْيَاءَ

حکمت 111

وقال عليه السلام وقد توفي سهل بن حُنَيْفٍ الاَنصاري بالكوفة بعد مرجعه معه من صفين، وكان من أحبّ الناس إليه: لَوْ أَحَبَّنِي جَبَلٌ لَتَهَافَتَ

درود خدا بر او : (پس از بازگشت از جنگ صفّين ، يكى از ياران دوست داشتنى امام ، سهل بن حْنيف از دنيا رفت .)فرمود :

اگر كوهى مرا دوست بدارد ، در هم فرو مى ريزد

.(يعنى مصيبت ها به سرعت به سراغ او آيد ،كه اين سرنوشت در انتظار پرهيزكاران و برگزيدگان خداست ، همانند آن در حكمت 112 آمده است ).

چهارشنبه

ادامه خطبه 87

وَالاََْعْلاَمُقَائِمَةٌ.. ............... فِيَما تُنْكِرُونَ

حکمت 112

وقال عليه السلام : مَنْ أَحَبَّنَا أَهْلَ الْبَيْتِ فَلْيَسْتَعِدَّ لِلْفَقْرِ جِلْبَاباً

درود خدا بر او ، فرمود :
هر كس ما اهل بيت پيامبر (ص) را دوست بدارد ،پس بايد فقر را چونان لباس رويين بپذيرد .(يعنى آمادة انواع محروميت ها باشد.)

پنج شنبه

ادامه خطبه 87

وَاعْذِرُوا مَنْ لاَ حُجَّةَ............ ثُمَّ يَلْفِظُونَهَاجُمْلَةً!

حکمت 113

وقال عليه السلام : لاَ مَالَ أَعْوَدُمِنَ الْعَقْلِ، وَلاَ وَحْدَةَ أَوْحَشُ مِنَ الْعُجْبِز، وَلاَ عَقْلَ كَالتَّدْبِيرِ، وَلاَ كَرَمَ كَالتَّقْوَى، وَلاَ قَ وَلاَ مِيرَاثَ كَالاَْدَبِ، وَلاَ قَائِدَ كَالتَّوْفِيقِ، وَلاَ تِجَارَةَ كَالْعَمَلِ الصَّالِحِ، وَلاَ رِبْحَ كَالثَّوَابِ، وَلاَ وَرَعَ كالْوُقُوفِ عِنْدَ الشُّبْهَةِ، وَلاَ زُهْدَ كَالزُّهْدِ فِي الْحَرَامِ، ولاَ عِلْمَ كَالتَّفَكُّرِ، وَلاَ عِبَادَةَ كَأَدَاءِ الْفَرائِضِ، وَلاَ إِيمَانَ كَالْحَيَاءِ وَالصَّبْرِ، وَلاَ حَسَبَ كَالتَّوَاضُعِ، وَلاَ شَرَفَ كَالْعِلْمِ، وَلاَ مُظَاهَرَةَ أَوْثَقُ مِن مُشَاوَرَةٍ.

درود خدا بر او ، فرمود :
سرمايه اى از عقل سودمندتر نيست ،و هيچ تنهايى ترسناك تر از خودبينى ،و عقلى چون دورانديشى ،و هيچ بزرگوارى چون تقوى ،وهمنشينى چون اخلاقى خوش ،و ميراثى چون ادب ،و رهبرى چون توفيق الهى ،و تجارتى چون عمل صالح ،و سودى چون پاداش الهى ،و هيچ پارسايى چون پرهيز از شُبهات ،و زُهدى همچون بى اعتنايى به دنياى حرام ،و دانشى چون انديشيدن ،و عبادتى چون انجام واجبات ،و ايمانى چون حياء و صبر .و خويشاوندى چون فروتنى ،و شرافتى چون دانش ،و عزّتى چون بردبارى ،و پشتيبانى مطمئن تر از مشورت كردن نيست.

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و دوم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و دوم تاپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

بر بلندای فلک ذکر ملائک یا عیلست

هر که گوید یا علی ، در روز محشر با علیست
سلام

کسب اجازه از استارتر تاپیک Ehsan_M وجناب یارانراد و **آگاهدخت** عزیزم

هفته بیست و دوم

شنبه
خطبه 88
از فَإنّ اللّه تا أسبابَ مُحکَمات

حکمت 114
وَ قَالَ [عليه السلام]إِذَا اسْتَوْلَى الصَّلَاحُ عَلَى الزَّمَانِ وَ أَهْلِهِ ثُمَّ أَسَاءَ رَجُلٌ الظَّنَّ بِرَجُلٍ لَمْ تَظْهَرْ مِنْهُ حَوْبَةٌ فَقَدْ ظَلَمَ وَ إِذَا اسْتَوْلَى الْفَسَادُ عَلَى الزَّمَانِ وَ أَهْلِهِ فَأَحْسَنَ رَجُلٌ الظَّنَّ بِرَجُلٍ فَقَدْ غَرَّرَ .

درود خدا بر او ، فرمود :هرگاه نيكوكارى بر روزگار و مردم آن غالب آيد ،اگر كسى ديگرى گمان بد برد ، در حالى كه از او عمل زشتى آشكار نشده ستمكار است ،و اگر بدى بر زمانه و مردم آن غالب شودو كسى به ديگرى خوش گمان باشد ، خود را فريب داد.

یکشنبه
خطبه 89
از أرسَلَهُ تا دثارُها السَّیفُ

حکمت 115
وَ قِيلَ لَهُ [عليه السلام] كَيْفَ نَجِدُكَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالَ ع كَيْفَ يَكُونُ حَالُ مَنْ يَفْنَى بِبَقَائِهِ وَ يَسْقَمُ بِصِحَّتِهِ وَ يُؤْتَى مِنْ مَأْمَنِهِ

درود خدا بر او ، فرمود : ( شخصى از امام پرسيد حال شما چگونه است ؟ فرمود : چگونه خواهد بود حال كسى كه در بقاى خود ناپايدار و در سلامتى بيمار است ،و در آنجا كه آسايش دارد مرگ او فرا مى رسد!

دوشنبه
ادامه خطبه 89
از فَاعتَبِروا تا أجَل معدود

حکمت 116
وَ قَالَ [عليه السلام] كَمْ مِنْ مُسْتَدْرَجٍ بِالْإِحْسَانِ إِلَيْهِ وَ مَغْرُورٍ بِالسَّتْرِ عَلَيْهِ وَ مَفْتُونٍ بِحُسْنِ الْقَوْلِ فِيهِ وَ مَا ابْتَلَى اللَّهُ أَحَداً بِمِثْلِ الْإِمْلَاءِ لَهُ .

درود خدا بر او ، فرمود :چه بسا كسى كه با نعمت هايى كه به او رسيده ، به دام افتد ،و با پرده پوشى بر گناه ، فريب خورد ،و با ستايش شدن ، آزمايش گردد ؛و خدا هيچ كس را به چيزى همانند مهلت دادن ، نيامرزد.

سه شنبه
خطبه 150
از وَ أخَذوا تا لاتَعرفونَ

حکمت 117
وَ قَالَ [عليه السلام]هَلَكَ فِيَّ رَجُلَانِ مُحِبٌّ غَالٍ وَ مُبْغِضٌ قَالٍ .

درود خدا بر او ، فرمود :دو تن به خاطر من به هلاكت رسيدند :دوست افراط كننده ،و دشمن دشنام دهنده.

چهار شنبه
ادامه خطبه 150
ألا وَ إنَّ تا بَعد الصُّبوح

حکمت118
وَ قَالَ [عليه السلام] إِضَاعَةُ الْفُرْصَةِ غُصَّةٌ .

درود خدا بر او فرمود :از دست دادن فرصت ها ، اندوهبار است .

پنج شنبه
ادامه خطبه 150
از وَ طالَ تا مُبایَن

جکمت 119
وَ قَالَ [عليه السلام] مَثَلُ الدُّنْيَا كَمَثَلِ الْحَيَّةِ لَيِّنٌ مَسُّهَا وَ السَّمُّ النَّاقِعُ فِى جَوْفِهَا يَهْوِى إِلَيْهَا الْغِرُّ الْجَاهِلُ وَ يَحْذَرُهَا ذُو اللُّبِّ الْعَاقِلُ .

درود خدا بر او ، فرمود :دنياى حرام چون مار سمى است ،پوست آن نرم ولى سم كشنده در درون دارد ،نادان فريب خورده به آن مى گرايد ،و هوشمند عاقل از آن دورى گزيند.

جمعه جمع بندی

یا علی

التماس دعای خیر برای همه

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و سوم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و سوم تاپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

نظر به بندگان اگر، ز مرحمت خدا كند **** قسم به ذات كبریا، ز یُمن مرتضى كند

سلام

اعلام برنامه هفته بیست و سوم

شنبه

خطبه 110

از إِنَّ أَفْضَلَ تا أهْدَى السُّنَنِ

حکمت120

وقال عليه السلام وقد سئل عن قريش:

أَمَّا بَنُو مَخْزُومٍ فَرَيْحَانَةُ قُرَيْشٍ، نُحِبُّ حَدِيثَ رِجَالِهِمْ، وَالنِّكَاحَ فِي نِسَائِهِمْ. وَأَمَّا بَنُو عَبْدِ شَمسٍ فَأَبْعَدُهَا رَأْياً، وَأَمْنَعُهَا لِمَا وَرَاءَ ظُهُورِهَا. وَأَمَّا نَحْنُ فَأَبْذَلُ لِمَا فِي أَيْدِينَا، وَأَسْمَحُ عِنْدَ الْمَوْتِ بِنُفُوسِنَا. وَهُمْ أَكْثَرُ وَأَمْكَرُ وَأَنْكَرُ، وَنَحْنُ أَفْصَحُ وَأَنْصَحُ وَأَصْبَحُ.

از امام(ع)درباره قريش سؤال شد فرمود:

«اما طائفه بنى ‏مخزوم‏»گل قبيله قريشند،دوست داريم كه با مردانشان هم سخن شويم،و بازنانشان ازدواج كنيم،و اما«طائفه بنى عبد شمس‏»از همه بد انديش‏ تر وبخيل ‏ترند.

و اما ما«طائفه بنى هاشم‏»از همه آنها نسبت ‏به آنچه در دست داريم بخشنده ‏تريم،و بهنگام بذل جان از همه سخاوتمند تريم،آنها پر جمعيت ‏تر و مكارتر و زشت ‏ترند،و ما فصيح تر و دلسوزتر و زيباتريم.

یکشنبه

ادامه خطبه 110

از وَتَعَلَّمُوا الْقرْآن تا عَنْدَ اللهِ أَلْوَمُ

حکمت 121

وقال عليه السلام :

شَتَّانَ بَيْنَ عَمَلَيْنِ: عَمَلٍ تَذْهَبُ لَذَّتُهُ وَتَبْقَى تَبِعَتُهُ، وَعَمَلٍ تَذْهَبُ مَؤُونَتُهُ وَيَبْقَى أَجْرُهُ.

درود خدا بر او ، فرمود :

چقدر فاصلة بين دو عمل دور است :عملى كه لذتش مى رود و كيفر آن مى ماند.، و عملى كه رنج آن مى گذرد و پاداش آن ماندگار است!

دوشنبه

خطبه 111

ازأَمَّا بَعْدُ تا لاَ تُؤْمَنُ فَجْعَتُهَا

حکمت 122

وَ تَبِعَ جِنَازَةً فَسَمِعَ رَجُلًا يَضْحَكُ فَقَالَ :

كَأَنَّ الْمَوْتَ فِيهَا عَلَى غَيْرِنَا كُتِبَ وَ كَأَنَّ الْحَقَّ فِيهَا عَلَى غَيْرِنَا وَجَبَ وَ كَأَنَّ الَّذِى نَرَى مِنَ الْأَمْوَاتِ سَفْرٌ عَمَّا قَلِيلٍ إِلَيْنَا رَاجِعُونَ نُبَوِّئُهُمْ أَجْدَاثَهُمْ وَ نَأْكُلُ تُرَاثَهُمْ . كَأَنَّا مُخَلَّدُونَ بَعْدَهُمْ ثُمَّ قَدْ نَسِينَا كُلَّ وَاعِظٍ وَ وَاعِظَةٍ وَ رُمِينَا بِكُلِّ فَادِحٍ وَ جَائِحَةٍ .

درود خدا بر او : (در پى جنازه اى مى رفت و شنيد كه مردى مى خندد.)فرمود:

گويى مرگ بر غير ما نوشته شده ،و حق بر غير ما واجب گرديد ،و گويا اين مردگان مسافرانى هستند كه به زودى باز مى گردند ،در حالى كه بدن هايشان را به گورها مى سپاريم ، و ميراثشان را مى خوريم .گويا ما پس از مرگ آنان جاودانه ايم !!!آيا چنين است ، كه اندرز هر پند دهنده اى از زن و مرد را فراموش مى كنيم و در حالى كه نشانة تيرهاى بلا و آفات قرار گرفته ايم ؟

سه شنبه

ادامه خطبه 111

از غَرَّارَةٌ ضَرَّارَةٌ تا فَانٍ مَنْ عَلَيْهَا

حکمت 123

وَ قَالَ [عليه السلام]

طُوبَى لِمَنْ ذَلَّ فِى نَفْسِهِ وَ طَابَ كَسْبُهُ وَ صَلَحَتْ سَرِيرَتُهُ وَ حَسُنَتْ خَلِيقَتُهُ وَ أَنْفَقَ الْفَضْلَ مِنْ مَالِهِ وَ أَمْسَكَ الْفَضْلَ مِنْ لِسَانِهِ وَ عَزَلَ عَنِ النَّاسِ شَرَّهُ . وَ وَسِعَتْهُ السُّنَّةُ وَ لَمْ يُنْسَبْ إلَى الْبِدْعَةِ .

قال الرضى أقول و من الناس من ينسب هذا الكلام إلى رسول الله ص و كذلك الذى قبله

درود خدا بر او ، فرمود :

خوشا به حال آن كس كه خود را كوچك مى شمارد ،و كسب و كار او پاكيزه است ،و جانش پاك ،و اخلاقش نيكوست ،مازاد بر مصرف زندگى را در راه خدا بخشش مى كند ،وزبان را از زياده گويى باز مى دارد و آزار او به مردم نمى رسد و سنّت پيامبر (ص) او را كفايت كرده ، بدعتى در دين خدا نمى گذارد.

(برخى حكمت 123 و 122 را از پيامبر (ص) نقل كرده اند.)

چهار شنبه

ادامه خطبه 111

از لاَ خَيْرَ في شَيْءٍ تا وَجَارُهَامَحْرُوبٌ

حکمت 124

وَ قَالَ [عليه السلام]

غَيْرَةُ الْمَرْأَةِ كُفْرٌ وَ غَيْرَةُ الرَّجُلِ إِيمَانٌ .

درود خدا بر او ، فرمود :

غيرت زن ، كفر آور ، و غيرت مرد نشانة ايمان اوست .

پنج شنبه

ادامه خطبه 111

از أَلَسْتُمْ فِي مَسَاكِنِ تا أَوْ أَعْقَبَتْهُمْ إِلاَّ النَّدَامَةَ؟

حکمت 125

وَ قَالَ(عليه السلام) :

لَأَنْسُبَنَّ الْإِسْلَامَ نِسْبَةً لَمْ يَنْسُبْهَا أَحَدٌ قَبْلِى الْإِسْلَامُ هُوَ التَّسْلِيمُ وَ التَّسْلِيمُ هُوَ الْيَقِينُ وَ الْيَقِينُ هُوَ التَّصْدِيقُ وَ التَّصْدِيقُ هُوَ الْإِقْرَارُ وَ الْإِقْرَارُ هُوَ الْأَدَاءُ وَ الْأَدَاءُ هُوَ الْعَمَلُ .

درود خدا بر او ، فرمود :

اسلام را چنان مى شناسانم كه پيش از من كسى آنگونه معرفى نكرده باشد .اسلام همان تسليم در برابر خدا و تسليم همان يقين داشتن و يقين اعتقاد راستى ، و باور راستين همان اقرار درست و اقرار درست انجام مسئوليت ها ، و انجام مسؤوليت ها همان عمل كردن به احكام دين است .

جمعه جمع بندی

على است فرد و بى نظیر، على مجیر و دستگیر **** كه نام دلگشاى او، گره ز كار وا كند

:gol:التماس دعا:gol:

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و چهارم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و چهارم تاپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه هفته ی بیست و چهارم

شنبه قسمت پایانی خطبه ی 111
افهذه .....کما قال
و حکمت 126

وَ قَالَ [عليه السلام] عَجِبْتُ لِلْبَخِيلِ يَسْتَعْجِلُ الْفَقْرَ الَّذِى مِنْهُ هَرَبَ وَ يَفُوتُهُ الْغِنَى الَّذِى إِيَّاهُ طَلَبَ فَيَعِيشُ فِى الدُّنْيَا عَيْشَ الْفُقَرَاءِ وَ يُحَاسَبُ فِى الْآخِرَةِ حِسَابَ الْأَغْنِيَاءِ وَ عَجِبْتُ لِلْمُتَكَبِّرِ الَّذِى كَانَ بِالْأَمْسِ نُطْفَةً وَ يَكُونُ غَداً جِيفَةً وَ عَجِبْتُ لِمَنْ شَكَّ فِى اللَّهِ وَ هُوَ يَرَى خَلْقَ اللَّهِ وَ عَجِبْتُ لِمَنْ نَسِيَ الْمَوْتَ وَ هُوَ يَرَى الْمَوْتَى وَ عَجِبْتُ لِمَنْ أَنْكَرَ النَّشْأَةَ الْأُخْرَى وَ هُوَ يَرَى النَّشْأَةَ الْأُولَى وَ عَجِبْتُ لِعَامِرٍ دَارَ الْفَنَاءِ وَ تَارِكٍ دَارَ الْبَقَاءِ .
در شگفتم از بخيل : به سوى فقرى مى شتابد كه از آن مى گريزد ، و سرمايه اى را از دست مى دهد كه براى آن تلاش مى كند در دنيا چون تهيدستان زندگى مى كند ، اما در آخرت چون سرمايه داران محاكمه مى شود . و در شگفتم از متكبرى كه ديروز نقطه اى بر ارزش ، و فردا مردارى گنديده خواهد بود ؛ و در شگفتم از آن كس كه آفرينش پديده ها را مى نگرد و در وجود خدا ترديد دارد! و در شگفتم از آن كس كه مردگان را مى بيند و مرگ را از ياد برده است ، و در شگفتم از آن كس كه پيدايش دوباره را انكار مى كند در حالى كه پيدايش آغازين را مى نگرد و در شگفتم از آن كس كه خانه نابودشدنى ، را آباد مى كند اما جايگاه هميشگى را از ياد برده است.
یکشنبه
خطبه 5
ایها الناس....بغیر ارضه
و حکمت127
قَالَ [عليه السلام] مَنْ قَصَّرَ فِى الْعَمَلِ ابْتُلِيَ بِالْهَمِّ وَ لَا حَاجَةَ لِلَّهِ فِيمَنْ لَيْسَ لِلَّهِ فِى مَالِهِ وَ نَفْسِهِ نَصِيبٌ .

آن كس كه در عمل كوتاهى كند ، دچار اندوه گردد ، و آن را كه از مال و جانش بهره اى در راه خدا نباشد خدا را به او نياز نيست

دوشنبه
ادامه خطبه 5
فان ...البعید
و حکمت 128

وَ قَالَ [عليه السلام] تَوَقَّوُا الْبَرْدَ فِى أَوَّلِهِ وَ تَلَقَّوْهُ فِى آخِرِهِ فَإِنَّهُ يَفْعَلُ فِى الْأَبْدَانِ كَفِعْلِهِ فِى الْأَشْجَارِ أَوَّلُهُ يُحْرِقُ وَ آخِرُهُ يُورِقُ .
در آغاز سرما خود را بپوشانيد ، و در پايانش آن را در يابيد ، زيرا با بدن ها همان مى كند كه با برگ درختان خواهد كرد : آغازش مى سوزاند ، و پايانش مى روياند
سه شنبه
خطبه 153
و هوفی ...هذه المنزله
و حکمت 129
قَالَ [عليه السلام] عِظَمُ الْخَالِقِ عِنْدَكَ يُصَغِّرُ الْمَخْلُوقَ فِى عَيْنِكَ .
بزرگى پروردگار در جانت ، پديده ها را در چشمت كوچك مى نماياند .

چهارشنبه
ادامه خطبه 153
فلینتفع......ایها الغافل
و حکمت 130
قَالَ [عليه السلام] وَ قَدْ رَجَعَ مِنْ صِفِّينَ فَأَشْرَفَ عَلَى الْقُبُورِ بِظَاهِرِ الْكُوفَةِ يَا أَهْلَ الدِّيَارِ الْمُوحِشَةِ وَ الْمَحَالِّ الْمُقْفِرَةِ وَ الْقُبُورِ الْمُظْلِمَةِ يَا أَهْلَ التُّرْبَةِ يَا أَهْلَ الْغُرْبَةِ يَا أَهْلَ الْوَحْدَةِ يَا أَهْلَ الْوَحْشَةِ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ سَابِقٌ وَ نَحْنُ لَكُمْ تَبَعٌ لَاحِقٌ أَمَّا الدُّورُ فَقَدْ سُكِنَتْ وَ أَمَّا الْأَزْوَاجُ فَقَدْ نُكِحَتْ وَ أَمَّا الْأَمْوَالُ فَقَدْ قُسِمَتْ هَذَا خَبَرُ مَا عِنْدَنَا فَمَا خَبَرُ مَا عِنْدَكُمْ ثُمَّ الْتَفَتَ إِلَى أَصْحَابِهِ فَقَالَ أَمَا لَوْ أُذِنَ لَهُمْ فِى الْكَلَامِ لَأَخْبَرُوكُمْ أَنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى .
( امام [عليه السلام] وقتى از جنگ صفين برگشت و به قبرستان پشت دروازه كوفه رسيد رو به مردگان كرد .) فرمود :
اى ساكنان خانه هاى وحشت زا ، و محله هاى خالى و گورهاى تاريك ، اى خفتگان در خاك ، اى غريبان ، اى تنها شدگان ، اى وحشت زدگان ، شما پيش از ما رفتيد و ما در پى شما روانيم ، و به شما خواهيم رسيد. اما خانه هايتان ! ديگران در آن سكونت گزيدند ؛ و اما زنانتان ! با ديگران ازدواج كردند؛ و اما اموال شما ! در ميان ديگران تقسيم شد ! اين خبرى است كه ما داريم ، حال شما چه خبر داريد ؟ ( سپس به اصحاب خود رو كرد و فرمود : ) بدانيد كه اگر اجازة سخن گفتن داشتند ، شما را خبر مى دادند كه ، بهتين توشه ، تقوا است.

پنج شنبه
ادامه خطبه 153
ان من....المومنین خایفون
و حکمت 131
قَالَ [عليه السلام] وَ قَدْ سَمِعَ رَجُلًا يَذُمُّ الدُّنْيَا أَيُّهَا الذَّامُّ لِلدُّنْيَا الْمُغْتَرُّ بِغُرُورِهَا الْمَخْدُوعُ بِأَبَاطِيلِهَا أَ تَغْتَرُّ بِالدُّنْيَا ثُمَّ تَذُمُّهَا أَنْتَ الْمُتَجَرِّمُ عَلَيْهَا أَمْ هِيَ الْمُتَجَرِّمَةُ عَلَيْكَ مَتَى اسْتَهْوَتْكَ أَمْ مَتَى غَرَّتْكَ أَ بِمَصَارِعِ آبَائِكَ مِنَ الْبِلَى أَمْ بِمَضَاجِعِ أُمَّهَاتِكَ تَحْتَ الثَّرَى كَمْ عَلَّلْتَ بِكَفَّيْكَ وَ كَمْ مَرَّضْتَ بِيَدَيْكَ تَبْتَغِى لَهُمُ الشِّفَاءَ وَ تَسْتَوْصِفُ لَهُمُ الْأَطِبَّاءَ غَدَاةَ لَا يُغْنِى عَنْهُمْ دَوَاؤُكَ وَ لَا يُجْدِى عَلَيْهِمْ بُكَاؤُكَ لَمْ يَنْفَعْ أَحَدَهُمْ إِشْفَاقُكَ وَ لَمْ تُسْعَفْ فِيهِ بِطَلِبَتِكَ وَ لَمْ تَدْفَعْ عَنْهُ بِقُوَّتِكَ وَ قَدْ مَثَّلَتْ لَكَ بِهِ الدُّنْيَا نَفْسَكَ وَ بِمَصْرَعِهِ مَصْرَعَكَ إِنَّ الدُّنْيَا دَارُ صِدْقٍ لِمَنْ صَدَقَهَا وَ دَارُ عَافِيَةٍ لِمَنْ فَهِمَ عَنْهَا وَ دَارُ غِنًى لِمَنْ تَزَوَّدَ مِنْهَا وَ دَارُ مَوْعِظَةٍ لِمَنِ اتَّعَظَ بِهَا مَسْجِدُ أَحِبَّاءِ اللَّهِ وَ مُصَلَّى مَلَائِكَةِ اللَّهِ وَ مَهْبِطُ وَحْيِ اللَّهِ وَ مَتْجَرُ أَوْلِيَاءِ اللَّهِ اكْتَسَبُوا فِيهَا الرَّحْمَةَ وَ رَبِحُوا فِيهَا الْجَنَّةَ فَمَنْ ذَا يَذُمُّهَا وَ قَدْ آذَنَتْ بِبَيْنِهَا وَ نَادَتْ بِفِرَاقِهَا وَ نَعَتْ نَفْسَهَا وَ أَهْلَهَا فَمَثَّلَتْ لَهُمْ بِبَلَائِهَا الْبَلَاءَ وَ شَوَّقَتْهُمْ بِسُرُورِهَا إِلَى السُّرُورِ رَاحَتْ بِعَافِيَةٍ وَ ابْتَكَرَتْ بِفَجِيعَةٍ تَرْغِيباً وَ تَرْهِيباً وَ تَخْوِيفاً وَ تَحْذِيراً فَذَمَّهَا رِجَالٌ غَدَاةَ النَّدَامَةِ وَ حَمِدَهَا آخَرُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ذَكَّرَتْهُمُ الدُّنْيَا فَتَذَكَّرُوا وَ حَدَّثَتْهُمْ فَصَدَّقُوا وَ وَعَظَتْهُمْ فَاتَّعَظُوا .
(شنيد مردى دنيا را نكوهش مى كند.)
فرمود : 1ـ توبيخ نكوهش كننده دنيا: اى نكوهش كنندة دنيا ، كه به غرور دنيا مغرورى و با باطل هاى ان فريب خوردي! خود فريفته دنيايى و آن را نكوهش مى كنى ؟ آيا تو در دنيا جرمى مرتكب شده اى ؟ يا دنيا به تو جرم كرده است ؟ كى دنيا تو را سرگردان كرد ؟ و در چه زمانى تو را فريب داد ؟ آيا با گورهاى پدرانت كه پوسيده اند ؟ (تو را فريب داد) يا آرامگاه مادرانت كه در زير خاك آرميده اند؟ آيا با دو دست خويش بيماران را درمان كرده اي؟ و آنان را پرستارى كرده در بسترشان خوابانده اى ؟ در خواست شفاى آنان را كدره و از طبيبان داروى آن را ها تقاضا كرده اى ؟ د ران صبحگاهان كه داروى تو به حال آنان سودى نداشت ، و گريه تو فايده نكرد ، و ترس تو آنان را سودى نرساند ، و آنچه مى خواستى به دست نياوردى ، و با نيروى خود نتوانستى مرگ را از آنان دور كنى . دنيا براى تو حال آنان را مثال زد ، و با گورهايشان ، گور خودت را به رْخ تو كشيد.
2ـ خوبيها و زيبائيهاى دنيا: همانا دنيا سراى راستى براى راست گويان ، و خانة تندرستى براى دنيا شناسان ، و خانه بى نيازى براى توشه گيران ، و خانه پند ، براى پند آموزان است . دنيا سجده گاه دوستان خدا ، نماز گاه فرشتگان الهى ، فرودگاه وحى خدا ، و جايگاه تجارت دوستان خداست، كه در آن رحمت خدا را به دست آوردند. و بهشت را سود بردند. چه كسى دنيا را نكوهش مى كند ؟ و حال آن كه دنيا جدا شدنشرا اعلام داشته و فرياد زد كه ماندگار نيست، و از نابودى خود و اهلش خبر داده است ؟ با بلاى خود بلاها را نمونه آورد، و با شادمانى خود آنان را به شادمانى رساند . در آغاز شب به سلامت گذشت ، اما در صبحگاهان با مصيبتى جانكاه بازگشت ، تا مشتاق كند ، و تهديد نمايد، و بترساند ، و هشدار دهد . پس مردمى در بامداد با پشيمانى ، دنيا را نكوهش كنند، و مردمى ديگر در روز قيامت آن را مى ستايند ، دنيا حقائق را به يادشان آورد ، يادآور آن شدند ، از رويدادها برايشان حكايت كرد ، او را تصديق كردند و اندرزشان داد ، پند پذيرفتند

جمعه جمع بندی
دوستا ن دعا فراموش نشه هاااااا:gol::gol::gol:

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و پنجم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و پنجم تاپیک نهج البلاغه

اعلام برنامه هفته بیست و پنجم

شنبه

خطبه 154

از إِ
وَنَاظِرُ قَلْبِ اللَّبِيبِ تا وَإِنْ صَمَتُوا لَمْ يُسْبَقُوا

حکمت132

وقال عليه السلام :

إِنَّ لله مَلَكاً يُنَادِي فِي كُلِّ يَوْمٍ: لِدُوالِلْمَوْتِ، وَاجْمَعُوا لِلْفَنَاءِ، وَابْنُوا لِلْخَرَابِ

درود خدا بر او ، فرمود :

خداوند فرشته ‏اى دارد كه همه روز بانك ميزند:

بزائيد براى مرگ،و گرد آوريد براى فنا،و بنا كنيد براى ويران شدن

یکشنبه

ادامه خطبه 154

از
فَلْيَصْدُقْ رَائِدٌ أَهْلَهُ تا هُوَ أَمْ رَاجِعٌ؟

حکمت 133

وقال عليه السلام :

الدُّنْيَا دَارُ مَمَرٍّ إلى دَارِ مَقَرٍّ، وَالنَّاسُ فِيهَا رَجُلاَنِ: رَجُلٌ بَاعَ نَفْسَهُ فَأَوْبَقَهَا وَرَجُلٌ ابْتَاعَ نَفْسَهُ فَأَعْتَقَهَا

درود خدا بر او ، فرمود :

دنيا دار گذر است نه دار اقامت،و مردم در آن دو گروهند: گروهى كه خود را فروختند و خويش را هلاك كردند،و گروهى كه خودرا خريدند و آزاد كردند.

دوشنبه

ادامه خطبه 154

از
وَاعْلَمْ أَنِّ لِكُلِّ ظَاهِرٍ تا وَأَمَرَّتْ ثَمَرَتُهُ

حکمت 134

وقال عليه السلام :

لاَ يَكُونُ الصَّدِيقُ صَدِيقاً حَتَّى يَحْفَظَ أَخَاهُ فِي ثَلاَثٍ: فِي نَكْبَتِهِ، وَغَيْبَتِهِ، وَوَفَاتِهِ

درود خدا بر او فرمود:

دوست انسان دوست او نخواهد بود مگر اينكه برادرش را در سه‏ حالت فراموش نكند: بهنگامى كه دنيا به او پشت كرده،و به هنگامى كه غائب‏است و پس از مرگش!

سه شنبه

ادامه خطبه 157

از
الْحَمْدُ للهِِ الَّذِي جَعَلَ تا وَالنَّارُ غَايَةُالْمُفَرِّطِينَ

حکمت 135

وَ قَالَ [عليه السلام]
:

مَنْ أُعْطِيَ أَرْبعاً لَمْ يُحْرَمْ أَرْبَعاً: مَنْ أُعْطِيَ الدُّعَاءَ لَمْ يُحْرَمِ الاِِْجَابَةَ، وَمَنْ أُعْطِيَ التَّوْبَةَ لَمْ يُحْرَمِ الْقَبُولَ، وَمَنْ أُعْطِيَ الاِِْسْتِغْفَارَ لَمْ يُحْرَمِ الْمَغْفِرَةَ، وَمَنْ أُعْطِيَ الشُّكْرَ لَمْ يُحْرَمِ الزِّيَادَةَ. وتصديقُ ذَلكَ في كتَابِ اللهِ، قَالَ اللهُ عزوجل في الدّعَاء: ، وقال في الاستغفار: ، وقال في الشكر: ، وقال في التوبة

درود خدا بر او ، فرمود :

کسي كه توفيق چهار چيز پيدا كند از چهار چيز محروم نخواهد شد:كسي كه ‏توفيق دعا بيابد از اجابت محروم نمى‏ گردد،كسي كه توفيق توبه پيدا كند ازقبول محروم نمى‏ شود،و كسي كه توفيق استغفار بيابد از آمرزش محروم نمى ‏گرددو كسي كه توفيق شكر گذارى پيدا كند از فزونى روزى محروم نخواهد شد.

چهار شنبه

ادامه خطبه 157

از
اعْلَمُوا عِبَادَ اللهِ تا مِنْهُمْ بَابٌ ذُورِتَاجٍ

حکمت 136

وَ قَالَ [عليه السلام]:

الصَّلاَةُ قُرْبَانُ كُلِّ تَقِيٍّ، وَالْحَجُّ جِهَادُ كُلِّ ضَعِيفٍ، وَلِكُلِّ شَيْءٍ زَكَاةٌ، وَزَكَاةُ الْبَدَنِ الصِّيَامُ، وَجِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ

درود خدا بر او ، فرمود :

نماز موجب تقرب هر پرهيزكار است،و حج جهاد هر ضعيفى است،و براى هر چيز زكاتى است و زكات بدن روزه است و جهاد زن،شوهردارى‏شايسته است.

پنج شنبه

ادامه خطبه 157

از
وَإِنَّ غَداً مِنَ الْيَوْمِ تا وَانْتَفِعُوا بِالنُّذُرِ

حکمت 137

وَ قَالَ(عليه السلام) :

اسْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَةِ
درود خدا بر او ، فرمود :

روزى را بوسيله صدقه فرود آوريد!

جمعه جمع بندی

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و ششم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و ششم تاپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم
فدا ی درد های بی دوایت..........نوای ناله های بی صدایت
خدارا می توان دیدن علی جان...............در ان گل پینه های دست هایت

سلام دوستان عزیز

برنامه ی هفته ی بیست و ششم

شنبه

نامه ی 26

امره بتقوی.......و ابن السبیل

حکمت 138
وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ أَيْقَنَ بِالْخَلَفِ جَادَ بِالْعَطِيَّةِ .
درود خدا بر او ، فرمود : آن كه پاداش الهى را باور دارد ، در بخشش سخاوتمند است.

یک شنبه

و من......غش الایمه

حکمت 139

قَالَ [عليه السلام] تَنْزِلُ الْمَعُونَةُ عَلَى قَدْرِ الْمَئُونَةِ .درود خدا بر او ، فرمود : كمك الهى به اندازه نياز فرود مى آيد

دوشنبه

نامه 27

فاخفض.....فهواکرم

وحکمت 140

وَ قَالَ [عليه السلام] مَا عَالَ مَنِ اقْتَصَدَ .
درود خدا بر او ، فرمود : آن كه ميانه روى كند تهيدست نخواهد شد.

سه شنبه

واعلمو......من لذه

وحکمت141

وَ قَالَ [عليه السلام] قِلَّةُ الْعِيَالِ أَحَدُ الْيَسَارَيْنِ .
درود خدا بر او ، فرمود : اندك بودن تعداد زن و فرزند يكى از دو آسايش است

چهارشنبه

فا حذرو....... خوفا لله

و حکمت 142

وَ قَالَ [عليه السلام] التَّوَدُّدُ نِصْفُ الْعَقْلِ .
درود خدا بر او ، فرمود : دوستى كردن نيمى از خردمندى است.

پنج شنبه

انی قد.....لصلاتک

وحکمت 143

وَ قَالَ [عليه السلام] الْهَمُّ نِصْفُ الْهَرَمِ .
درود خدا بر او ، فرمود : اندوه خوردن ، نيمى از پيرى است.

جمعه جمع بندی
دوستان عزیز دعا درحق نیازمندان فراموش نشود
یا علی

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و هفتم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و هفتم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته بیست و هفتم

شنبه
خطبه 37
فقمت......منه
وحکمت144

قَالَ [عليه السلام] يَنْزِلُ الصَّبْرُ عَلَى قَدْرِ الْمُصِيبَةِ وَ مَنْ ضَرَبَ يَدَهُ عَلَى فَخِذِهِ عِنْدَ مُصِيبَتِهِ حَبِطَ عَمَلُهُ .
صبر با اندازة مصيبت فرود آيد ، و آن كه در مصيبت بى تاب بر رانش زند ، اجرش نابود مى گردد.

یک شنبه
رضینا....لغیری
وحکمت 145
قَالَ [عليه السلام] كَمْ مِنْ صَائِمٍ لَيْسَ لَهُ مِنْ صِيَامِهِ إِلَّا الْجُوعُ وَ الظَّمَأُ وَ كَمْ مِنْ قَائِمٍ لَيْسَ لَهُ مِنْ قِيَامِهِ إِلَّا السَّهَرُ وَ الْعَنَاءُ حَبَّذَا نَوْمُ الْأَكْيَاسِ وَ إِفْطَارُهُمْ .
بسا روزه دارى كه بهره اى جز گرسنگى و تشنگى از روزه دارى خود ندارد ، و بسا شب زنده دارى كه از شب زنده دارى چيزى جز رنج و بى خوابى به دست نياورد ! خوشا خواب زيركان، و افطارشان

دوشنبه
خطبه 38
وانما.....احبه
و حکمت 146
قَالَ [عليه السلام] سُوسُوا إِيمَانَكُمْ بِالصَّدَقَةِ وَ حَصِّنُوا أَمْوَالَكُمْ بِالزَّكَاةِ وَ ادْفَعُوا أَمْوَاجَ الْبَلَاءِ بِالدُّعَاءِ .

ايمان خود را با صدقه دادن ، و اموالتان را با زكات دادن نگاهداريد، و امواج بلا را با دعا از خود برانيد.

سه شنبه
حکمت147
(كميل بن زياد مى گويد: امام دست مرا گرفت و به سوى قبرستان كوفه برد، آنگاه آه پْر دردى كشيد و فرمود )
اى كميل بن زياد ! اين قلب ها بسان ظرفهايى هستند ، كه بهترين آن ها ، فراگيرترين آن هاست، پس آنچه را مى گويم نگاهدار:
1ـ اقسام مردم (مردم شناسى)
مردم سه دسته اند ، دانشمند الهى ، و آموزنده اى بر راه رستگارى ، و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و هميشه سرگردان ، كه به دنبال هر سر و صدايى مى روند. و با وزش هر بادى حركت مى كنند؛ نه از روشنايى دانش نور گرفتند ، و نه به پناهگاه استوارى پناه گرفتند .
2ـ ارزش هاى والاى دانش
اى كميل: دانش بهتر از مال است . زيرا علم ، نگهبان تو است ، ولى تو بايد از مال خويش نگهدارى كني؛ مال با بخشيدن كم مى شود اما علم با بخشش فزونى گيرد ؛ و مقام و شخصيتى كه با مال به دست آمده با نابودى مال ، نابود مى گردد.
اى كميل بن زياد! شناخت علم راستين ( علم الهى آيينى است كه با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى كند ، و پس از مرگ ، نام نيكو به يادگار گذارد . دانش . فرمانروا؛ و مال، فرمانبر است.
3ـ ارزش دانشمندان
اى كميل!ثروت اندوزانِ بى تقوا، مرده اى به ظاهر زنده اند ، اما دانشمندان تا دنيا بر قرار است زنده اند ، بدن هايشان گرچه در زمين پنهان اما ياد آنان در دل ها هميشه زنده است.
4ـ اقسام دانش پژوهان
بدان كه در اينجا (اشاره به سينه مبارك كرد) دانش فراوانى انباشته اتس، اى كاش كسانى را مى يافتم كه مى توانستند آن را بياموزند ؟ آرى تيزهوشانى مى يابم اما مورد اعتماد نمى باشند . دين را وسيله دنيا قرار داده ، و با نعمت هاى خدا بر بندگان ، و با برهان هاى الهى بر دوستان خدا فخر مى فروشند . يا گروهى كه تسليم حاملان حق مى باشند اما ژرف انيشيِ لازم را در شناخت حقيقت ندارند، كه با اولين شبهه اى ، شك و ترديد در دلشان ريشه مى زند؛ پس نه آنها ، و نه اينها ، سزاوار آموختن دانش هاى فراوان من نمى باشند. يا فرد ديگرى كه سخت در پى لذت بوده ، و اختيار خود را به شهوت داده است، يا آن كه در ثروت اندوزى حرص مى ورزد ، هيچ كدام از آنان نمى توانند از دين پاسدارى كنند، و بيشتر به چهارپايان چرنده شباهت دارند، و چنين است كه دانش با مرگ دارندگان دانش مى ميرد.
5ـ ويژگى هاى رهبران الهي
آرى ! خداوندا! زمين هيچ گاه از حجت الهى خالى نيست، كه براى خدا با برهان روشن قيام كند، يا آشكار و شناخته شده، يا بيمناك و پنهان ، تا حجت خدا باطل نشود ، و نشانه هايش از ميان نرود. تعدادشان چقدر؟ و در كجا هستند؟ به خدا سوگند ! كه تعدادشان اندك ولى نزد خدا بزرگ مقدارند ، كه خدا به وسيله آنان حجت ها و نشان هاى خود را نگاه مى دارد، تا به كسانى كه همانندشان هستند بسپارد ، و در دل هاى آن بكارد، آنان كه دانش ، نور حقيقت بينى را بر قلبشان تابيده ، و روح يقين را در يافته اند ، كه آنچه را خوشگذران ها دشوار مى شمارند ، آسان گرفتند، و آن چه كه ناآگاهان از آن هراس داشتند أنس گرفتند . در دنيا با بدن هايى زندگى مى كنند، كه ارواحشان به جهان بالا پيوند خورده است، آنان جانشينان خدا در زمين، و دعوت كنندگان مردم به دين خدايند. آه، آه، چه سخت اشتياق ديدارشان را دارم! كميل! هرگاه خواستى بازگرد.

چهارشنبه
خطبه 39
منیت......ضعیف
وحکمت148

وَ قَالَ [عليه السلام] الْمَرْءُ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسَانِهِ .

انسان زير زبان خود پنهان است

پنج شنبه
خطبه 140
کلمه.....منیته
وحکمت 149
قَالَ [عليه السلام] هَلَكَ امْرُؤٌ لَمْ يَعْرِفْ قَدْرَهُ .

نابود شد كسى كه ارزش خود را ندانست.

جمعه جمع بندی
ذوستان عزیز التماس دعا

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست و هشتم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست و هشتم تاپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

على است فرد و بى نظیر، على مجیر و دستگیر **** كه نام دلگشاى او، گره ز كار وا كند

نماز بى ولاى او عبادتى است بى وضو **** به منكر على بگو، نماز خود قضا كند

برنامه هفته بیست و هشتم

بااستعانت از بارگاه باری تعالی برای چند هفته باقیمانده از سال بررسی نامه ی زیبای 53 نهج البلاغه را برنامه ریزی ودنبال میکنیم .به دلیل طولانی بودن نامه، بررسی حکمت ها رو فعلا نداریم و برای بعضی از روزها
دوفراز از نامه نوشته شده .

از همه ی دوستانی که همراهی میکنند ومن وسایرین رو مورد لطف ومحبت خودشون
قرار میدند سپاسگزاری میکنم
به مدد همراهی وحضور همه ی شما ست که تاپیک ادامه دار میشه

:gol: اجر همگی با آقا امیر مومنان علیه السلام :gol:

التماس دعا

شنبه

هذَا مَا أَمَرَ بِهِ........... فَيَما أَحْبَبْتَ وَكَرِهْتَ

یک شنبه

وَأَشْعِرْ قَلْبَكَ الرَّحْمَةَ............... بِمَا عَزَبَاًـ عَنْكَ مِنْ عَقْلِكَ

دوشنبه

إِيَّاكَ وَمُسَامَاةَاللهِ............ وَهُوَ لِلظَّالِمِينَ بِالْمِرْصَادِ

وَلْيَكُنْ أَحَبَّ الاَُْمُورِ............. وَمَيْلُكَ مَعَهُمْ

سه شنبه

وَلْيَكُنْ أَبْعَدَ رَعِيَّتِكَ............... وَإِنْ تَشَبَّهَ بِالنَّاصِحِينَ

وَلاَ تُدْخِلَنَّ فِي مَشُورَتِكَ............... هَوَاكَ حَيْثُ وَقَعَ

چهارشنبه

وَالْصَقْ بِأَهْلِ الْوَرَعِ وَالصِّدْقِ............. وَإِقَامَةِ مَا اسْتَقَامَ بِهِ النَّاسُ قَبْلَكَ

پنج شنبه

وَاعْلَمْ أَنَّ الرَّعِيَّةَ……………فیما خف علیه اوثقل

جمعه جمع بندی

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
برنامه هفته ی بیست ونهم تاپیک نهج البلاغه

برنامه هفته ی بیست ونهم تاپیک نهج البلاغه

بسم الله الرحمن الرحیم

در عرش و سماء نام علی(ع) تک شده است *****در حلقه ی عاشقان چکامک شده است
دیده شب معراج دو چشمان نبی *****بر بال فرشتگان علی(ع) حک شده است

برنامه هفته بیست و نهم

بررسیادامه نامه ی 53

شنبه

فَوَلِّ مِنْ جُنُودِكَ........... الْجَامِعةِ غَيْرِ الْمُفَرِّقَةِ

یک شنبه

ثُمَّ اخْتَرْ لِلْحُكْمِ بَيْنَ النَّاسِ............... وَتُطْلَبُ بِهِ الدُّنْيَا

دوشنبه

ثُمَّ انْظُرْ فِي أُمُورِ............ وَقَلَّدْتَهُ عَارَ التُّهَمَةِ

سه شنبه

وَتفَقَّدْ أَمْرَ الْخَرَاجِ............... وَقِلَّةِ انْتِفَاعِهِمْ بِالْعِبَرِ

چهارشنبه

ثُمَّ انْظُرْ فِي حَالِ كُتَّابِكَ............. مِنْ عَيْبٍ فَتَغَابَيْتَعَنْه أُلْزِمْتَهُ

پنج شنبه

ثُمَّ اسْتَوْصِ بِالتُّجَّارِ……………وعا قب فی غیر اسراف

از همگی دوستان التماس دعا دارم :gol:

جمعه جمع بندی

بالا