آخرین وضعیت پروژه ۶۶ میلیاردی ساختمان جدید کتابخانه مجلس

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
عملیات اجرایی پروژه ساختمان جدید کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ۷ ماه گذشته حدود ۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مجریان پروژه پیش‌بینی می‌کنند با صرف ۶۶ میلیارد تومان تا آخر تابستان سال ۱۳۹۲ آماده بهره‌برداری شود.

به گفته مهندس محسن فکور جانشین معاون اجرایی سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران، قرارداد پروژه «طراحی و اجرای ساختمان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» است، در تاریخ ۲۸/۶/۱۳۹۰ با شماره ۲۰۰۴۰۹/۹۰/۱۴۱ بین شرکت ساختمانی بناسازان سپاهان و سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران منعقد شد.

وی تاکید کرد که بر اساس قرارداد مذکور مدت این پروژه ۷۳۰ روز (تا ۲۸/۶/۱۳۹۲) و مبلغ کل قرارداد ۶۶ میلیارد و ۱۴۷ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۱۱۴ تومان است که ۶۸ میلیون تومان آن مربوط به طراحی و مابقی مربوط به اجرای پروژه است.
جانشین معاون اجرایی سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران همچنین گفت: طبق نقشه، ساختمان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دارای ۵ بلوک و هر بلوک دارای ۵ طبقه است. تاکنون ۳ بلوک رفع معارض شده و شهرداری منطقه ۱۲ کار تملک ساختمان‌های این محدوده‌ها را انجام داده است. بر اساس قرارداد مساحت زیربنای پروژه ۵۹ هزار و ۵۰۰ مترمربع است که این میزان به ۷۷ هزار و ۲۰۰ مترمربع افزایش یافته است.

جانشین معاون اجرایی سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران همچنین به روند پیشرفت پروژه طراحی و اجرای ساختمان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با توجه به نقشه‌های تدوین یافته و در حال تدوین آن اشاره کرد.


وی تاکید کرد: با توجه به برنامه مندرج در پروژه و با احتساب تمام فعالیت‌های عمرانی، پروژه طراحی و اجرای ساختمان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تاکنون که ۷ ماه از شروع عملیات اجرایی آن می‌گذرد، ۴.۷۶ درصد پیشرفت واقعی داشته است.
 

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
نظر برخی ساکنان بهارستان درباره پروژه ساختمان جدید کتابخانه مجلس عملیات اجرایی پروژه ساختمان جدید کتابخانه مجلس که حدود 8 ماه پیش آغاز شده، مشکلات و نگرانی‌هایی را برای ساکنان بهارستان و اطراف خیابان مصطفی خمینی به وجود آورده است.
به گزارش خبرنگار مهر، عملیات اجرایی پروژه ساختمان جدید کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حدود 8 ماه پیش آغاز شد و هم اکنون به حدود 5 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است. بر اساس پیش‌ بینی‌های اعلام شده این پروژه با صرف 66 میلیارد تومان تا آخر تابستان سال 1392 آماده بهره‌برداری خواهد شد.
پروژه مذکور بخشی از طرح جامع بهارستان است که شامل تأسیسات اداری، مسکونی و کتابخانه‌ای مجلس و نیز طراحی جدیدی از خیابان‌های اطراف است.
بخشی از این طرح تفصیلی مربوط به ساختمان کتابخانه و نیز مرکز پژوهش‌های مجلس است که در ضلع جنوبی بهارستان در حاشیه خیابانی که در حال حاضر غربی - شرقی است، در دست ساخت است. این محل در دهه اول انقلاب ساختمان کمیته امداد بود.

چندی پیش رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت بنای فعلی و به گفته وی قدیمی این مرکز، ابراز امیدواری کرده بود ساختمان جدید کتابخانه مجلس تا موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

این پروژه البته علاوه بر مشکلاتی مانند سر و صدای زیاد، نگرانیهایی را نیز برای ساکنین منطقه به ویژه خیابان مصطفی خمینی در خصوص احتمال ترک محل سکونتشان به وجود آورده است. چند تن از سکنه اطراف این پروژه در گفتگو با خبرنگار مهر به بیان نگرانیهای خود در این زمینه پرداختند:
خانم میانسالی که نخواست نامش در این گزارش اعلام شود، می‌گوید: «به ما گفته‌اند در ازای دریافت 2 میلیون تومان بابت هر متر از زیربنای منزل، خانه را تخلیه کنید. ما که نمی‌خواهیم از اینجا برویم ولی اگر آنها می‌خواهند ما خانه‌مان را خالی کنیم، اقلاً قیمتی بگویند که رضایت ما را هم جلب کند».

undefinedوی می‌افزاید: «ما گفته‌ایم اگر متری 3 میلیون تومان بدهند، حاضریم از اینجا برویم ولی توافقی به دست نیامده است. البته نرخ زمین در این حوالی متری 2 میلیون تومان است ولی آنها باید مبلغی به ما بدهند که بتوانیم با آن برویم جایی خانه‌ای بخریم».

«محمد بهرامی» که به گفته خودش 90 سال است در یکی از کوچه‌های اطراف پروژه مذکور، سکونت دارد، در این باره می‌گوید: «خانه من سه طبقه مسکونی است. به من می‌گویند متری 2 میلیون (تومان) پول بگیر و از اینجا برو. من هم می‌گویم شما می‌خواهید اینجا ساخت و ساز کنید، بیایئد خانه من را ببینید، عین این را به من بدهید تا بروم. اگر هم نمی‌توانید برای من خانه‌ای مثل همین بسازید، متری 4 میلیون تومان بدهید».
وی می‌افزاید: «البته الان هم آنها چیزی به من نگفته‌اند ولی سر و صدای این پروژه وضعیت من را که با بیماری قلبی دست و پنجه نرم می‌کنم، دچار مشکل کرده است. یکی دو بار آمده‌اند خانه و با هم صحبت کرده‌ایم ولی آنها رضایت نمی‌دهند. فعلاً اوضاع همانطور مانده است».

خانم دیگری که او هم نخواست نامش در گزارش بیاید، می‌گوید: «ما الان 5 سال است در خانه‌ای در حوالی خیایان شهید مصطفی خمینی ساکن هستیم. در ساختمان ما 7 واحد دیگر هستند که 4 واحد دیگر آن را فروخته‌اند و از اینجا رفته‌اند. ولی ما مایل نیتسیم از اینجا برویم، محله‌مان را دوست داریم».
آقای «سعیدی» که در ورودی پروژه مذکور مغازه هندوانه فروشی دارد، در این باره می‌گوید: «هنوز به ما قیمت نگفته‌اند ولی باید به هر حال یک کارشناس برای این مسئله داشته باشند. البته ما هم می‌رویم کارشناس شهرداری را می‌آوریم و بالاخره سر قیمتی با هم به توافق می‌رسیم».
وی می‌افزاید: «ما نمی‌خواهیم از اینجا برویم ولی وقتی که گفته شده مغازه ما در طرح توسعه کتابخانه مجلس شورای اسلامی است، کاری نمی‌توانیم بکنیم مگر اینکه با آنها به توافق برسیم. خودمان هم نمی‌توانیم قیمتی اعلام کنیم. چون اگر کم بگوییم، در حق دیگر مغازه‌ها ظلم شده است و اگر زیاد بگوییم باز هم بی‌انصافی است چون حقی از بیت‌المال ضایع می‌شود».
 
بالا