[ آبرو > پل > آبنما > ابنیه راه ] پرسش و پاسخ

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش توسط مدیر:

shahram_vzvz

عضو جدید
با سلام
مقاله و يا توضيحات كاملي در مورد ديوار هاي پازلي در پل سازي مي خواستم
مي تونيد كمكم كنيد ؟!:)

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
پل سازي

پل سازي

سلام
دوستاني كه اطلاعاتي درباره پل دارن اگه ميتونن كمك كنن.
روسازي در پل ها
قوس در پل ها
شيب در پل
آيين نامه و ضوابط پل سازي
لطفا كمك كنين وگرنه كارم ساختست.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon9.gif
از اينا هيچ جا پيدا نكردم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

Ekram

عضو جدید
کاربر ممتاز
لصفا ً نظر تانرا با من شریک سازید

لصفا ً نظر تانرا با من شریک سازید

باسلام به تمامی مهندسان ارجمند خودمون:
می خواهم به سرعت سر اصل مطلب بروم وآن اینکه اخیرا ً به یک مشکلی برخوردم که شاید هم راه حلش زیاد مشکل نباشد ولی حقیقتش من به تا حال به نتیجه ی مطلوب نرسیده ام.
فرض بفرمائید قرارست پل کوچکی بر روی یک رودخانه ی کوچک بسازید حالا این رود خانه ی کوچک یا بهتر بگویم جوی که در زمستان سیلاب ازان میگذرد در حدود 4 منر عرض دارد مشکل که من دارم این هستش که این جوی با راهی از بالای آن میگذرد با هم عمود نبوده وبه صورت مایل باهم تقاطع می کنند؛ یعنی اگر پل را در امتداد راه قرار دهیم جلوی آب بند می شود و اگر آنرا در مسیر جوی قرار دهیم کج شده و جلوی راه را میگیرد. نظر شما عزیزان رو درین راستا می خواهم به خصوص اون عده عزیزانی که با تجربه تر هستند.

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
اولا باید عرض کنم که اصولا پل های روی آبرو ها یا رودخانه ها رو به صورت عمود بر محور رودخانه طراحی و اجرا می کنند
ما می تونیم با تغییر نوع و جنس سازه و طرحمون، کار رو طوری پیش ببریم که سبب ایجاد انسداد آب جاری نشه
شما اگر کمک بیشتری می خواین باید اطلاعات دقیق تری از محتوای طرحتون بدید

Ekram

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا ً تشکر از توضیحات تون، بعد همانطوری که گفتم راه با محور رود خانه عمود نیست و زاویه ی تقریبا ً 40 درجه را میسازد و امکان تغیر مسیر دادن راه نیز با توجه به کوهستانی بودن منطقه وجود ندارد. یعنی اگر ما قرار باشد درین جا پلی بسازیم از نمای بالا یا همان پلان به صورت یک لوزی دیده خواهد شد که من تا بحال چنین طرحی را ندیده ام. می خواستم چند تا عکس براتون بزارم ولی هر کاری کردم نشد، نمیدانم عکس رو باید چه جوری در متن قرار دهم.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اولا ً تشکر از توضیحات تون، بعد همانطوری که گفتم راه با محور رود خانه عمود نیست و زاویه ی تقریبا ً 40 درجه را میسازد و امکان تغیر مسیر دادن راه نیز با توجه به کوهستانی بودن منطقه وجود ندارد. یعنی اگر ما قرار باشد درین جا پلی بسازیم از نمای بالا یا همان پلان به صورت یک لوزی دیده خواهد شد که من تا بحال چنین طرحی را ندیده ام. می خواستم چند تا عکس براتون بزارم ولی هر کاری کردم نشد، نمیدانم عکس رو باید چه جوری در متن قرار دهم.
سلام
برای قرار دادن عکس اول باید آونارو آپلود کنید
در لینک زیر آموزش این کار هست
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=168351

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ekram

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازهم سپاس
متاسفانه برای چند روز به منطقه ای قرار است بروم که دسترسی به انترنت وجود ندارد
پس تا یکشنبه هفته ی آینده من آنلاین نخواهم بود. انشاالله به محض برگشت بحث رو ادامه خواهیم داد.

ho3in1991

عضو جدید
چرالوزی؟!!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ekram

عضو جدید
کاربر ممتاز
لوزی همان مربع و یا مستطیلیست که از دو گوشه فشرده شده باشد یعنی دوزاویه ی آن بزرگتر از 90 درجه و دو زاویه ی دیگر کوچیکتر از 90 درجه است

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باسلام به تمامی مهندسان ارجمند خودمون:
می خواهم به سرعت سر اصل مطلب بروم وآن اینکه اخیرا ً به یک مشکلی برخوردم که شاید هم راه حلش زیاد مشکل نباشد ولی حقیقتش من به تا حال به نتیجه ی مطلوب نرسیده ام.
فرض بفرمائید قرارست پل کوچکی بر روی یک رودخانه ی کوچک بسازید حالا این رود خانه ی کوچک یا بهتر بگویم جوی که در زمستان سیلاب ازان میگذرد در حدود 4 منر عرض دارد مشکل که من دارم این هستش که این جوی با راهی از بالای آن میگذرد با هم عمود نبوده وبه صورت مایل باهم تقاطع می کنند؛ یعنی اگر پل را در امتداد راه قرار دهیم جلوی آب بند می شود و اگر آنرا در مسیر جوی قرار دهیم کج شده و جلوی راه را میگیرد. نظر شما عزیزان رو درین راستا می خواهم به خصوص اون عده عزیزانی که با تجربه تر هستند.

اکرام عزیز.. هیچ مشکلی در این راستا وجود نداره و پل شما میتونه به صورت زاویه دار نسبت به محور جاده ساخته بشه به این پل ها در اصطلاح راهسازی "پل بیه" گفته میشود.
نکته قابل توجه در این پلها اینه که وقتی شما میگید دهانه پل من 4 متریه اونوقت توجه داشته باشید که در حالت عمود بر امتداد و با توجه به زاویه بیه اون ممکنه دهانه تا 3 متر هم نازل باشه. پس بهتره بابررسی حوزه ابریز و میزان سیلاب موجود در ان که میتونید از بومی های منطقه یا مشاهدات جمع اوری شده توسط سازمان اب هست کسب کنید .. اقدام به محاسبه دهانه کنید.
و اینکه طبیعت در طول هزاران سال مسیر مشخصی رو برای خود انتخاب کرده پس بهتره که هیچوقت هیچ رودخانه ای رو از مسیر طبیعیه خودش دور نکنیم. این مسیله رد طراحی دستکهای پلها هم حائز اهمیت فراوان میباشد.
برای راحتیه بیشترو طبق عرف طراحیه پلها برای مسیر راه در کشور ما غالبا از طریق نشریه 83 که در زیر لینک داون اون اومده استفاده میشه. شما هر پلی رو نمیتونید به شکل دلخواه خودتون درست کنید چون بعد ها و هنگام تحویل به اداره راه دچار مشکل اساسی خواهید شد.
نشریه 83

پسورد:www.iranomran.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

CRUSHER

عضو جدید
سلام دوستان
یه پل از جنس دال بتنی که دهانه پل 2متر می باشه و ضخامت دال 25 سانتی منر از نوع بتن بامقاومت250 و ازآرماتور 14و 10 استفاده شده در برابر چه بار زنده ای پایدار می مونه؟خواهش میکنم کمکم کنین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

samras

عضو جدید
سلام دوست عزیز....من کنفرانسم درمورد مقایسه ی چندتا از پلهاست اما درمورد دتایل پلها و جزئیاتش مطلبی موجود نبود //استادم گفته ک نباید صرفا از نت استفاده کنین باید کتاب بخونین اما هیچ سایتی پیدا نمیکنم ک کتاب دانلود کنم شما راهنماییم میکنین؟

dhl

عضو جدید
پریدال و تابلیه

پریدال و تابلیه

درباره پریدال و تابلیه چی میدونید؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

این اصطلاحات مربوط به پلها هستش اگه اشتباه نکنم

تابلیه باید همون دال (سقف ) ، عرشه پل باشه که معمولا اگه از بتن باشه به صورت بتن درجا و یا بصورت المنتهای بتنی پیش ساخته کنار هم اجرا میشه .

پریدال هم نمی دونم تا کنون نشنیدم .

آخرین ویرایش:

sma519

عضو جدید

با سلام.
تابلیه رو دوستمون درست اشاره کردن بهش.
پریدال هم قطعات بتنی هستند که به جای قالب, زیر تابلیه کار گذاشته میشن. تو همون محوطه کارگاه به طور پیش ساخته درست شده و بعد روی تیرها نصب میشن. (اینا تو کار میمونن):)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

redblue

عضو جدید
طرح آبروهای بتنی انتقال اب زیر جاده ها؟؟

طرح آبروهای بتنی انتقال اب زیر جاده ها؟؟

سلام دوستان
من تو شهرداری ام و قراره سه دهنه ابرو به عرض 2*2 که در مسیر انتقال اب جاده ورودی شهر هست اجرا کنیم. تمام نقشه هائی که موجود هست بصورت بتنی- سنگ مالون هست. اما ما میخوایم طراحی رو بر اساس دیواره بتنی درجا و سقف بتن مسلح انجام بدیم. کسی دتایل و نقشه های اجرائی اونو یا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشه خیلی ممنون میشم کمک کنه:gol:
مرسی از همه دوستان:heart:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تو شهرداری ام و قراره سه دهنه ابرو به عرض 2*2 که در مسیر انتقال اب جاده ورودی شهر هست اجرا کنیم. تمام نقشه هائی که موجود هست بصورت بتنی- سنگ مالون هست. اما ما میخوایم طراحی رو بر اساس دیواره بتنی درجا و سقف بتن مسلح انجام بدیم. کسی دتایل و نقشه های اجرائی اونو یا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشه خیلی ممنون میشم کمک کنه:gol:
مرسی از همه دوستان:heart:

با سلام دوست عزیز از نشریه شماره 83 استفاده کنید ............... فکر کنم این تیپ نقشه رو هم داشته باشه

download-icon-Taktemp (3).png

Pass : www.iranomran.com

redblue

عضو جدید
با سلام دوست عزیز از نشریه شماره 83 استفاده کنید ............... فکر کنم این تیپ نقشه رو هم داشته باشه

مشاهده پیوست 100598

Pass : www.iranomran.com
------------------------------------------------
ممون مهندس جان
این تیپ نقشه ها رو داشتم. بدنه این ابروها با سنگ مالون و پی بتنیهست. میخواستم بدونم اگه بخوایم کل سازه ابرو رو بصورن بتنی(یعنی دیواره های باربر هم بتنی باشه) اجرا کنیم تیپ نقشه ها چجوری میشه

م.كمالي

عضو جدید
با سلام
از اين نقشه ميتونيد استفاده كنيد ، اندازه هاش رو مطابق با كارتون تغيير بدين چون مطمئنم براي جايي كه شما ميخواين جواب ميده . ميتونين لوله رو هم از داخلش حذف كنيد .

پیوست ها

• culvert1.pdf
    71.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sepideeee

عضو جدید
طراحی پل

طراحی پل

سلام دوستان من یه پروژه ی طراحی پل دو بعدی دارم کسی میتونه کمک کنه؟

MOHSEN HASHEMI

عضو جدید
برای نصب پل همفکری کنید

برای نصب پل همفکری کنید

سلام به همه دوستان
یک پل فلزی دارم به وزن 80 تن و طول 45 متر وعرض5.5 متر.
سازه پل به صورت سیستم خرپا می باشد.
کل سازه (عرشه و جانپناه)به وسیله پیپچ و مهره مونتاژ میگردد.
ارتفاع نصب 12 متر می باشد.
از نصف سطح زیر پل جریان پر فشار آب می باشد.
برای روشهای نصب از عزیزانی که تجربه نصب دارند تقاضای کمک دارم.​

ali1362

عضو جدید
مدل سازی فیزیکی

مدل سازی فیزیکی

سلام دوستان
من اطلاعاتی در باره مدل سازی فیزیکی(آزمایشگاهی) پایه پل و یا ستون نیاز دارم.
لطفا اگر کسی اطلاعاتی داره یا منبعی رو میشناسه راهنمایی بفرماید.
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مهرناز*

عضو جدید
[ پل > زیر گذر > آبرو ] پرسش و پاسخ

[ پل > زیر گذر > آبرو ] پرسش و پاسخ

سلام خدمت همه مهندسان عزیز
دوستان پروژه من در مورد پل(شهید کلانتری ارومیه)هست می خواستم کتاب،سایت و هر چی در این زمینه هست رو برام معرفی کنید.البته کتاب دکتر طاحونی و شالچیان رو در این زمینه دارم.
و همچنین فعالیت هایی رو که واسه یک پل اجرا میشه در مرحله آماده سازی-اجرا-و....
با تشکر:gol:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام
منظور از پل 2 در 3 در راه سازي چيه؟
با تشكر

با سلام .......

منظور .................2تادهانه 3متره .................... اطلاعات و دیدن سایر نقشه های اجرایی پل به نقشه شماره 83 مراجعه کنید...............................................بدرود.

d.jpg

بالا