¸¸▂▃▅▆█زنگ تفریح - کپ خودمونی █▆▅▃▂¸¸

Alpha Leonis

عضو جدید
با سلام به همه دوستای دوستدار نجوم. می دونم شماها هم از بچگی خودتون رو سوار صفینه یا موشک فضایی می دیدین یا یه منجم قاهر و توانا. به نظر من نجوم یه علمه که بیشتر از خیلی زمینه های دیگه لازمه اش خلاقیت و حتی تخیل هم هست. به نظر من تخیل در هر چیزی دخیله.در ریاضیات و هندسه -تجسم .../ حتی نجوم به شعر هم مربوطه. هر چه دامنه آگاهی ها بالاتر بره خلق اثر توانمندتر و یونیک و منحصر به فردتر می شه. بیایم اینجا خلاصه و کوتاه با هم بگیم. از مخیلاتمون.من خودم از خوندن مطالب طولانی خسته می شم. دوست دارم لپ مطلب رو بشنوم. شما رو نمیدونم. اگه امکانش هست در تالارها آگاهی ها تون رو خلاصه و جمع بندی کنید . البته گاهی بعضی مطالب نیاز به پرداختن به جزییات دارن.و گاهی مطالب طولانی جذاب و مانند یک رمان خواندنی هستن .دوست دارم مطلب ها رو بیشتر به زبان خودتون بازنویسی کنید . آلفای اسد هم تلاش می کنه اینطور باشه.
با تشکر از تلاشهاتون

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستای دوستدار نجوم. می دونم شماها هم از بچگی خودتون رو سوار صفینه یا موشک فضایی می دیدین یا یه منجم قاهر و توانا. به نظر من نجوم یه علمه که بیشتر از خیلی زمینه های دیگه لازمه اش خلاقیت و حتی تخیل هم هست. به نظر من تخیل در هر چیزی دخیله.در ریاضیات و هندسه -تجسم .../ حتی نجوم به شعر هم مربوطه. هر چه دامنه آگاهی ها بالاتر بره خلق اثر توانمندتر و یونیک و منحصر به فردتر می شه. بیایم اینجا خلاصه و کوتاه با هم بگیم. از مخیلاتمون.من خودم از خوندن مطالب طولانی خسته می شم. دوست دارم لپ مطلب رو بشنوم. شما رو نمیدونم. اگه امکانش هست در تالارها آگاهی ها تون رو خلاصه و جمع بندی کنید . البته گاهی بعضی مطالب نیاز به پرداختن به جزییات دارن.و گاهی مطالب طولانی جذاب و مانند یک رمان خواندنی هستن .دوست دارم مطلب ها رو بیشتر به زبان خودتون بازنویسی کنید . آلفای اسد هم تلاش می کنه اینطور باشه.
با تشکر از تلاشهاتون

سلام به دوست عزیز خوبید
خیرمقدم خوش اومدین
ممنون از بیان نظرات خوبتون موفق باشی

اماتور

عضو جدید
من نجومو خیلی دوست دارم... ولی اینا خیلی تخصصیه.......من فقط کهکشان شیری رو میشناسم اونم بابت..... :cry:

همونطور که دوستمون کتاب نجوم به زبان ساده رو جهت یادگیری معرفی کرد لازم به ذکر هم هست که شما م

یتونید نجوم رو از واژه ها همانند ستاره - سیاره و ... همگی رو یاد بگیرید و همینطور به واجباتی در جغرافیای

نجوم لازمه بخونید و اگاهی پیدا کنید و بعد از این مرحله ما میتونید وارد سامانه خورشیدی ما بشید و تمامی ویژگی

و ... رو مطالعه کنید . هرچی شما مطالعه بیشتری در زمینه واژه ها و همچین نجوم داشته باشید به قول معروف

خودتونو ابدیت کنید میتنید فراتر برید و در زمینه گلکسیا کلاسترا - سحابیا ترکیباتشون - انواعشون - گونه های

مختلفشون و ... مطالعه کنید و خوندن و درک این مطالب برای شما فوق العاده راحت تر میشه.شما فقط کافیه

مقدمات مولفه های نجوم رو یاد بگیرید ( شامل همه چی ). اینهم باید اضافه کنم در مراحل بالاتر شما برای رسیدن

به اگاهی های بیشتر - دانش بیشتر و ادامه نجوم مجبورید که به سراغ مقالات اصلی برید چراکه علم نجوم تو کشور

ما جایگاهی نداره و هیچ زمینه کاری و تحقیقاتی خاصی درش انجام نمیشه و ما هر مطلب و مقاله ای که در سایت -

مجلات - کتاب ها داریم همه رو به خاطر پیشرفتی که دیگر کشور ها و همینطور بهایی که به نجوم میدن داریم وگرنه

که از خودمون هیچی دانشی در زمینه نجوم نداریم برای همین بهتره که زبانتون رو خوب و کاملا بهش مسلط بشید

تا بتونید مقالات سطح بالاتری رو بخونید و اینکه با واژه های جدیدتری هم اشنا میشید

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1]با چه سرعت می‌توان روی ماه دوید؟
[/h]

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان
کد خبر: 93062916893
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۵

فضانوردان ناسا با دویدن بر روی تردمیل در شرایط بی‌وزنی، میزان سرعت دویدن بر سطح ماه را اندازه‌گیری کردند.
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از نظر طراحی، لباس فضانوردان مأموریت آپولو 11 چندان مناسب نبود و «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» به سختی بر سطح قمر زمین راه می‌رفتند؛ حالت شناور بودن در زمان حرکت؛ تنها ناشی از گرانش کم ماه نبوده و نقش لباس‌ها در بروز این مسئله را نباید نادیده گرفت.
باوجود آگاهی از محدودیت‌های لباس مسافران ماه، طی چهار دهه اخیر هیچ مطالعه‌ای در خصوص سرعت فضانوردان در هنگام حرکت بر سطح ماه انجام نشده است.
به تازگی گروهی از محققان ناسا با انجام یک مطالعه‌، میزان سرعت حرکت در گرانش ضعیف ماه را محاسبه کردند.
این مطالعه با حضور هشت داوطلب از جمله سه فضانورد واقعی انجام شد؛ شرکت‌کنندگان سوار بر هواپیمای DC-9 ناسا – هواپیمایی با قابلیت کاهش جاذبه داخلی – بمدت 20 ثانیه در شرایط گرانشی مشابه ماه بر روی تردمیل حرکت کردند.
«جان دی ویت» از محققان مرکز پرواز فضایی جانسون ناسا تأکید کرد: محاسبات نظری نشان می‌دهد که سرعت حرکت در شرایط گرانش ماه باید بطور متوسط 2.89 کیلومتر در ساعت باشد که این سرعت بر روی زمین 7.24 کیلومتر در ساعت است؛ اما نتایج بدست آمده در هواپیمای DC-9 متفاوت از محاسبات نظری بود.
بر این اساس، متوسط سرعت شرکت‌کنندگان در شرایط شبیه‌سازی شده گرانش ماه 5.03 کیلومتر در ساعت بود که بسیار نزدیک به سرعت آنها بر روی زمین است.
حرکات دست و پای دوندگان در هنگام حرکت بر روی تردمیل احتمالا عامل تفاوت بین محاسبات نظری و آزمایش در هواپیمای DC-9 است.
نتایج این مطالعه در مجله Experimental Biology منتشر شد.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به اسمان شب علاقه ی ویژه ای دارم.:redface:وقتی به اسمان نگاه میکنم دوست ندارم حتی پلک بزنم.:w11:

hellenaa

عضو جدید
[h=1]با چه سرعت می‌توان روی ماه دوید؟
[/h]

کد خبر: 93062916893
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۵

فضانوردان ناسا با دویدن بر روی تردمیل در شرایط بی‌وزنی، میزان سرعت دویدن بر سطح ماه را اندازه‌گیری کردند.
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از نظر طراحی، لباس فضانوردان مأموریت آپولو 11 چندان مناسب نبود و «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» به سختی بر سطح قمر زمین راه می‌رفتند؛ حالت شناور بودن در زمان حرکت؛ تنها ناشی از گرانش کم ماه نبوده و نقش لباس‌ها در بروز این مسئله را نباید نادیده گرفت.
باوجود آگاهی از محدودیت‌های لباس مسافران ماه، طی چهار دهه اخیر هیچ مطالعه‌ای در خصوص سرعت فضانوردان در هنگام حرکت بر سطح ماه انجام نشده است.
به تازگی گروهی از محققان ناسا با انجام یک مطالعه‌، میزان سرعت حرکت در گرانش ضعیف ماه را محاسبه کردند.
این مطالعه با حضور هشت داوطلب از جمله سه فضانورد واقعی انجام شد؛ شرکت‌کنندگان سوار بر هواپیمای DC-9 ناسا – هواپیمایی با قابلیت کاهش جاذبه داخلی – بمدت 20 ثانیه در شرایط گرانشی مشابه ماه بر روی تردمیل حرکت کردند.
«جان دی ویت» از محققان مرکز پرواز فضایی جانسون ناسا تأکید کرد: محاسبات نظری نشان می‌دهد که سرعت حرکت در شرایط گرانش ماه باید بطور متوسط 2.89 کیلومتر در ساعت باشد که این سرعت بر روی زمین 7.24 کیلومتر در ساعت است؛ اما نتایج بدست آمده در هواپیمای DC-9 متفاوت از محاسبات نظری بود.
بر این اساس، متوسط سرعت شرکت‌کنندگان در شرایط شبیه‌سازی شده گرانش ماه 5.03 کیلومتر در ساعت بود که بسیار نزدیک به سرعت آنها بر روی زمین است.
حرکات دست و پای دوندگان در هنگام حرکت بر روی تردمیل احتمالا عامل تفاوت بین محاسبات نظری و آزمایش در هواپیمای DC-9 است.
نتایج این مطالعه در مجله Experimental Biology منتشر شد.

مطلب خیلی قشنگی بود,ممنون,

hellenaa

عضو جدید
من به اسمان شب علاقه ی ویژه ای دارم.:redface:وقتی به اسمان نگاه میکنم دوست ندارم حتی پلک بزنم.:w11:
دمت گرم,واقعا هم همین طوره,
میگن بچه های نجومی سر ب هوا هستن,سرشون همیشه سمت اسمونه,عاشق اینم ک ب این ماشین زمان[اسمون]ساعتها خیره بشم و از این زمین و هرچی ک اطرافمه فاصله بگیرم,

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دمت گرم,واقعا هم همین طوره,
میگن بچه های نجومی سر ب هوا هستن,سرشون همیشه سمت اسمونه,عاشق اینم ک ب این ماشین زمان[اسمون]ساعتها خیره بشم و از این زمین و هرچی ک اطرافمه فاصله بگیرم,

تو این دنیا هیچ چیز ب اندازه اسمون قشنگ نیست.این حالتو دوس دارم که وقتی ب اسمون نگاه میکنم چشمم کم میاره فاصله رو نمیفهمه:smile:

hellenaa

عضو جدید
تو این دنیا هیچ چیز ب اندازه اسمون قشنگ نیست.این حالتو دوس دارم که وقتی ب اسمون نگاه میکنم چشمم کم میاره فاصله رو نمیفهمه:smile:
میفهمم این حال و هوا رو,حس دلکندن از زمین,از صر و صدا از هیاهوی کاذب,از دنیای ادما,میدونی,این روزا تنها چیزی ک بکر و دست نخورده مونده آسمونه,وقتی نگاش میکنی حتی شده واسه چند لحظه از زمین کنده میشی,من برای همین عاشقشم,

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1]کشف سیاراتی با کوتاه‌ترین سال[/h][h=3]سالهایی که فقط چند ساعت طول می‌کشد[/h]
روز گذشته دانشمندان علوم فضایی از دو کشف غیرقابل باور از سیارات خارج از منظومه شمسی خبر دادند: یک گوی آتشین از گدازه که طی هشت ساعت و نیم، ستاره خود را دور می زند و دیگر یک گوی متراکم از آهن که هر چهار ساعت و ربع، یک بار، به دور ستاره اش می چرخد.​

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، این دو سیاره کوتاه ترین دوره های گردش به دور ستاره خود را دارند. زمین یک سال طول می کشد تا ستاره خود – خورشید- را یک بار دور بزند. این دو کشف جدید توسط گروهی از دانشمندان MIT ،Caltech، دانشگاه هاوایی، مرکز ستاره شناسی هاروارد – اسمیت سونیان و دانشگاه کپنهاگ صورت گرفته است.این سیاره کوچک آتشین که Kepler 78b نام گذاری شده است 700 سال نوری از ما فاصله دارد و اندازه آن به اندازه زمین خاکی ماست.این سیاره بسیار به خورشید خود نزدیک است و دانشمندان تخمین می زنند که دمای سطح این سیاره سه هزار درجه کلوین – بیش از پنج هزار درجه فارنهایت – باشد.
محققان سیاره ای به نام KOI 1843.03 را رصد کردند که کوتاه ترین دوره گردش مداری را دارد که فقط چهار ساعت و 15 دقیقه طول می کشد تا ستاره اش را دور بزند
در چنین محیط سوزانی، بالاترین لایه این سیاره احتمالا کاملا مذاب است و اقیانوس عظیم و روانی از گدازه را ایجاد می کند.دانشمندان موفق شدند نوری که توسط این سیاره متساطع می شود را شناسایی کنند - نخستین باری که محققان توانستند چنین کاری را برای سیاره ای به کوچکی Kepler 78b انجام دهند.محققان می گویند نور این سیاره احتمالا ترکیبی از پرتویی از سطح گرم شده آن و نور منعکس شده توسط مواد سطحی آن مانند گدازه و بخارات جوی است.
کشف Kepler 78b در نشریه The Astrophysical Journal منتشر شده است.در مقاله جداگانه دیگری که در نشریه Astrophysical Journal Letters منتشر شده، همین گروه از محققان سیاره ای به نام KOI 1843.03 را رصد کردند که کوتاه ترین دوره گردش مداری را دارد که فقط چهار ساعت و 15 دقیقه طول می کشد تا ستاره اش را دور بزند.این گروه از محققان مشخص کردند برای آنکه این سیاره بتواند مدار بسیار نزدیک خود را به ستاره اش حفظ کند باید بسیار متراکم باشد و کاملا از آهن ساخته شده باشد در غیر این صورت نیروهای عظیم جزر و مدی ستاره می تواند سیاره را از هم متلاشی کند.

hellenaa

عضو جدید
[h=1]کشف سیاراتی با کوتاه‌ترین سال[/h][h=3]سالهایی که فقط چند ساعت طول می‌کشد[/h]
روز گذشته دانشمندان علوم فضایی از دو کشف غیرقابل باور از سیارات خارج از منظومه شمسی خبر دادند: یک گوی آتشین از گدازه که طی هشت ساعت و نیم، ستاره خود را دور می زند و دیگر یک گوی متراکم از آهن که هر چهار ساعت و ربع، یک بار، به دور ستاره اش می چرخد.​

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، این دو سیاره کوتاه ترین دوره های گردش به دور ستاره خود را دارند. زمین یک سال طول می کشد تا ستاره خود – خورشید- را یک بار دور بزند. این دو کشف جدید توسط گروهی از دانشمندان MIT ،Caltech، دانشگاه هاوایی، مرکز ستاره شناسی هاروارد – اسمیت سونیان و دانشگاه کپنهاگ صورت گرفته است.این سیاره کوچک آتشین که Kepler 78b نام گذاری شده است 700 سال نوری از ما فاصله دارد و اندازه آن به اندازه زمین خاکی ماست.این سیاره بسیار به خورشید خود نزدیک است و دانشمندان تخمین می زنند که دمای سطح این سیاره سه هزار درجه کلوین – بیش از پنج هزار درجه فارنهایت – باشد.
محققان سیاره ای به نام KOI 1843.03 را رصد کردند که کوتاه ترین دوره گردش مداری را دارد که فقط چهار ساعت و 15 دقیقه طول می کشد تا ستاره اش را دور بزند
در چنین محیط سوزانی، بالاترین لایه این سیاره احتمالا کاملا مذاب است و اقیانوس عظیم و روانی از گدازه را ایجاد می کند.دانشمندان موفق شدند نوری که توسط این سیاره متساطع می شود را شناسایی کنند - نخستین باری که محققان توانستند چنین کاری را برای سیاره ای به کوچکی Kepler 78b انجام دهند.محققان می گویند نور این سیاره احتمالا ترکیبی از پرتویی از سطح گرم شده آن و نور منعکس شده توسط مواد سطحی آن مانند گدازه و بخارات جوی است.
کشف Kepler 78b در نشریه The Astrophysical Journal منتشر شده است.در مقاله جداگانه دیگری که در نشریه Astrophysical Journal Letters منتشر شده، همین گروه از محققان سیاره ای به نام KOI 1843.03 را رصد کردند که کوتاه ترین دوره گردش مداری را دارد که فقط چهار ساعت و 15 دقیقه طول می کشد تا ستاره اش را دور بزند.این گروه از محققان مشخص کردند برای آنکه این سیاره بتواند مدار بسیار نزدیک خود را به ستاره اش حفظ کند باید بسیار متراکم باشد و کاملا از آهن ساخته شده باشد در غیر این صورت نیروهای عظیم جزر و مدی ستاره می تواند سیاره را از هم متلاشی کند.

چقدر جالبه,ممنون مدیر جان,چقدر خوبه سال اینقدر کوتاه باشه,کاش زمین هم اینجوری بود, برخلاف بقیه گاهی دوست دارم زندگی زود بگذره,چقدر جالبه,هر یه ربع یک سال,

hellenaa

عضو جدید
[h=1] استعمارگران مریخ سرانجام دیوانه خواهند شد؟

[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علمي

کد خبر: 92062012366
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۰:۳۷

کلونی ساکنان ابدی مریخ می‌تواند زمینه مستعدی برای بیماری‌های روانی باشد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سازما‌ن‌های پروازهای فضایی، باراک اوباما و حتی باز آلدرین به طور جدی بحث‌هایی را برای اعزام انسان به سیاره غیرقابل‌سکونت مریخ طی چند دهه‌ آینده مطرح کرده‌اند؛ اما پس از آنکه این استعمارگران به سیاره سرخ برسند، چه رخ خواهد داد؟
شرکت «مارس‌وان» امیدوار است استعمارگری انسانی بر روی سیاره دیگر را به یک واقعیت تبدیل کند و از طریق تلویزیون امکان مشاهده تمامی حرکات افراد اعزام‌شده را به زمینیان بدهد.
اما نشریه گاردین در گزارشی مدعی است ساکنان مریخ علاوه بر رویارویی با انجماد و محیط مملو از گرد و غبار، با بی‌ثباتی روانی در این سیاره روبرو خواهند شد.
انزوای کامل اجتماعی، محدودیت ابدی در زیستگاه ساخته‌شده توسط مارس‌وان، نظارت 24 ساعته از طریق تلویزیون و فقدان خدمات بهداشت روانی موجب خواهد شد اشخاصی که برای زندگی همیشگی بر روی مریخ گزینش شده‌اند، کاملا با مشکل روانی مواجه شوند.
حتی فضانوردانی که می‌دانند سرانجام به خانه خود باز می‌گردند، در خلا تنهای فضا افسرده و مضطرب می‌شوند.
تصور بودن در فضای کوچک به همراه اندک تعدادی انسان دیگر و همچنین تاخیر در مخابره صدا مانع از آن می‌شود که این افراد با زمینیان تماس داشته باشند. آن‌ها همچنین نمی‌توانند آزادانه بر روی توپ غباری برهوت و منجمدکننده این سیاره سفر کنند.
به نوشته گاردین، شرکت مارس‌وان یا پیامدهای استعمارگری در مریخ را نادیده می‌گیرد یا این که قادر به درک آن‌ها نیست. به هر حال، در صورتی که برنامه‌های این مرکز پیش رود، می‌توان انتظار داشت ماموریت سرنشین‌دار مریخ در دهه 2030، «ماموریت نجات مریخ» نامگذاری شود، مگر این که از هم‌اکنون تیمی از روانکاوها به این سیاره اعزام شود.

اینا اگه دنبال داوطلب گشتن منو خبر کنیدا,شدیدا نیاز دارم برم,هرچی دور تر باشه بهتره,بنظرم یکم اغرتق امیزه این حرف ک بگیم انزوا باعث میشه ساکنین مریخ دیوونه بشن,ما همین الانشم منزوی هستیم روی کره ی زمین,هیچکدوم از پیامهایی ک تا بحال فرستادن ب فضا ب امید پیدا کردن موجود فضایی جوتبی در بر نداشته,خوب این یعنی انزوا,حالا تفاوتی نداره مریخ باشه یا زمین,

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقدر جالبه,ممنون مدیر جان,چقدر خوبه سال اینقدر کوتاه باشه,کاش زمین هم اینجوری بود, برخلاف بقیه گاهی دوست دارم زندگی زود بگذره,چقدر جالبه,هر یه ربع یک سال,

اگه زمین هم اینجوری بود الان به جای اینکه ازت بپرسم عزیزم چند سالته باید میگفتم عزیزم چند قرنته!خخخخخ

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1] چرا آسمان آبی و خورشید زردرنگ است؟

[/h]

کد خبر: 93080703398
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ - ۰۰:۵۴

آیا واقعا آسمان آبی است؟ در آسمان نورهای فراوانی منتشر می‌شوند، اما چرا خورشید زرد رنگ است؟
به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، آسمان به نظر ما آبی رنگ است، اما در حقیقت آسمان بی‌رنگ است و چشمان ما به دلیل مولکول‌های نور منتشر شده درون جو، فقط آن را با رنگ آبی تشخیص می‌دهد.
دلیل این پدیده معروف به انتشار نور است که رنگ آبی با طول موج کوتاه بیشتر از رنگ قرمز منتشر می‌شود، بنابراین چشم ما این نور بیشتر را بهتر تشخیص می‌دهد. اما بسیاری از افراد این پدیده و تاثیر آن بر رنگ خورشید - این توپ زرد که رنگی متفاوت در طی روز دارد - را نیز درک نمی‌کنند.

در آخرین تحقیقات انجام شده در مجموعه ویدیوهای MinutePhysics، چگونگی تشخیص ما از رنگ آبی آسمان و رنگ زرد خورشید وغروب شرح داده شده است.
به دلیل حرکت رنگ‌ها ما آسمان بی‌رنگ را آبی و غروب و طلوع خورشید را با نورهای متفاوتی که در زمان‌های مختلف به چشم ما برخورد می‌کنند تشخیص می‌دهیم.

hellenaa

عضو جدید
اگه زمین هم اینجوری بود الان به جای اینکه ازت بپرسم عزیزم چند سالته باید میگفتم عزیزم چند قرنته!خخخخخ

خخخخخ دقیقا:-Dولی فکرشو کن اگه زملن اینقدر زود بگذره هر اتفاق بدی که یه ربع پیش برای ادم افتاده میگی اوووه پارسال بود ,چون هر یه ربع یه ساله,اینجوری تحمل دردا و سختیها چقدر اسونتر میشه,خخخ,اگه اینجوریاست که میارزه بجای بیست و چهار سال بیست و چهار قرنش باشه ادم مگه نه؟

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
خخخخخ دقیقا:-Dولی فکرشو کن اگه زملن اینقدر زود بگذره هر اتفاق بدی که یه ربع پیش برای ادم افتاده میگی اوووه پارسال بود ,چون هر یه ربع یه ساله,اینجوری تحمل دردا و سختیها چقدر اسونتر میشه,خخخ,اگه اینجوریاست که میارزه بجای بیست و چهار سال بیست و چهار قرنش باشه ادم مگه نه؟

با این تفسیر بله میارزه خخخخخخخ

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
احوال دوستان خوبید
سعی کنید در مورد مباحث نجومی و دنیای بیکران بحث کنید ممنون

بالا