·▪•●سوالات و درخواست های نرم افزاری مهندسی شیمی ●•▪·

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
1287986292_37 (1).jpg

سلام دوستان
لطفا سوالات و درخواستهای نرم افزارهی مهندسی شیمی را در این تایپیک قرار دهید تا به سوالات شما پاسخ داده شود لطفا اسپم نکنید
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

proserpine_libra

عضو جدید
سوال در مورد piping

سوال در مورد piping

سلام
سوالی که دارم در مورد piping یا همون لوله کشی صنعتیه. میخوام بدونم piping چه اهمیتی در مهندسی شیمی داره؟
یه مهندس شیمی در بخش piping یه واحد صنعتی چه کارهایی می تونه انجام بده؟
ممنون میشم اگه اطلاعاتی رو که در این زمینه دارین در اختیار من هم قرار بدین.;)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یک توضیح کوتاه می دهم: نمی دونم دانشجو هستید یا فارغ التحصیل؟ در درس مکانیک سیالات با مبحث جریان در لوله ها در فصل 3 به بعد آشنا می شوید. مثلا شما بخواهید یک تکیه گاه یا مهر کننده برای آن قرار دهید. شما اول باید بتوانید محاسبات در لوله ها رو انجام دهید. نه این که لوله کشی یک ساختمان رو انجام دهید. مبحث مربوط به لوله کشی با نرم افزارهای مربوط به این کار اون هم در مقایس های بسیار بزرگ و پیچیده انجام می شود. که بیشتر در واحدهای صنعتی مانند پالایشگاه و پتروشیمی ها مطرح می باشد. و بعد از انجام محاسبات جریان در لوله می توانید بفهمید که اون اتصال رو در کجا قرار دهید.
انواع تكيه گاه ها و مهار كننده ها در يك سيستم PIPING

تكيه گاه ها و مهار كننده در حقيقت با محدود نمودن در جات ازادي شرايط ايمن براي عملكرد صحيح يك سيستم PIPING را تا مين مي نمايند.

تكيه گاه ها و مهار كننده هارا در يك ديد كلي مي توان به در سه گروه مختلف دسته بندي نمود.

تكيه گاه هاي وزني (Weigt Support )
تكيه گاه هاي جانبي (Guide)
تكيه گاه ها ي طولي (Stop)
تكيه گاه هاي وزني همانطور كه از نامشان پيداست محدود كننده يك درجه آزادي از شش درجه آزادي در لوله مي باشندمهار كننده هاي جانبي حركت جانبي در لوله را مهار مي نمايند.اين حركت عمود بر راستاي طولي لوله مي باشد.

مهار كننده هاي طولي حركت لوله را در راستاي طولي محدود مي نمايند.

برای آشنایی با نرم افزارهای این مبحث می توانید به تاپیک مقایسه نرم افزارهای و شبیه سازها در مهندسی شیمی مراجعه کنید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کتابهائی برای آموزش پایپینگ
این هم چندتا کتاب.

Piping Handbook .nayyar.Mcgraw Hill

Piping guide David Sherwood

Piping Design roger Hunt

ASME B.31.1 TO B31.8

Mcgraw-Hill pump Hand book
اون لینک اول رو که برات گذاشتم جز یکی از این کتاب ها می باشد. امیدوارم که متوجه شده باشی. آخه قدرت بیان من زیاد خوب نیست. اگر سوالی داشتی باز هم بپرس:D

ture

عضو جدید
جواب سوال

جواب سوال

با سلام

در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بحث پایپینگ به دو رشته مکانیک و شیمی مربوط می شود ( البته رشته هایی مانند متالوژی در مورد متریال و جوشکاری پایپینگ مرتبط به این موضوع هستند ) .
رشته شیمی در بحث مربوط به مقدار دبی مورد نیاز برای انجام یک فرایند و محاسبه دما و فشار کار فعالیت دارند و پیشنهاد مسیر انجام لوله کشی و محل مناسب برای ولو ها را اعلام می دارد ولی بقیه مباحث مانند محاسبه استرس , محل تکیه گاهها ، متریال مورد نیاز و نوع انها با مهندس مکانیک است . البته این دو گروه باید در هماهنگی با یکدیگر ارائه پروژه کنند و لازمه این کار این است که یک گروه از اطلاعات عمومی و تئوریهای گروه دیگر مطلع باشد ( فرایند از مکانیک و بالعکس ) است .
لازم به ذکر است که این رویه بطور عملی در صنعت و بخش طراحی انجام می شود .

----------------
http://ture.blogfa.com
یادداشتهای فنی پایپینگ

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
از دوست عزیزمان که توضیحاتی رو در این مورد داده اند کمال تشکر را دارم. بله. به عنوان مثال یک مهندس شیمی باید بداند که چگونه سیستم لوله کشی رو انجام بدهد که در مسیر حرکت سیال فرآیندهایی ماند افت فشار. شوک موج(ضربه قوچ) یا کاویتاسیون در شیرها اتفاق نیفتد. مثلا بداند که در قسمت مکش پمپ در قسمت لوله کشی نباید زانویی قرار بدهد. و علاوه برآن در قسمت خروجی پمپ باید لوله را کمی شیب دهد. و یا در قسمت مکش لوله از تانک باید کمی شیب داشته باشد.

proserpine_libra

عضو جدید
ممنون،از لینک ها حتماً استفاده می کنم.
گرایش من صنایع شیمیایی معدنیه.یه تحقیقی داریم برای سیالات 2 ،البته هنوز قطعی piping رو انتخاب نکردم.
2 تا کتاب در موردش دارم یکی سیستم های لوله کشی که تدوینش از موسسه اموزشی پژوهشی وزارت صنایع و معادنه و یکی دیگه طراحی piping از حامد مولوی...
اولی رو یه کم خوندم گیج شدم،فکر کنم بیشتر به درد لوله کش ها میخوره:surprised:
دومی هم که در اصل اموزش نرم افزار piping و خیلی تخصصیه،فکر نکنم به درد ارائه سر کلاس بخوره،حالا با توجه به این که من نمی خوام تحقیقم راجع به نرم افزار باشه به نظر شما اصلاً این موضوع قابلیت این که بخوایم بدون صحبت از نرم افزار در موردش توضیحاتی رو بدیم داره؟ اگر piping موضوعیه که فقط به واسطه ی کار با نرم افزار میشه ازش سر دراورد که برم دنبال یه موضوعه دیگه باشم اگرم نه بگین تا بازم سوال بپرسم:redface:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
شما تا هر وقت که بخواهید می توانید سوال بپرسید و ما هم اگر بتوانیم و اطلاعات داشته باشیم جواب شما رو می دهیم. سیستم لوله کشی در مهندسی بیشتر بر روی بحث نرم افزاری استوار هستش. و فکر نمی کنم که بشود اون رو به صورت عملی انجام داد (منظورم خارج از بحث نرم افزار می باشد) بهتر است که در مورد نرم افزار آن باشد. شما می توانید این موضوع رو به این مباحث مربوط کنید:
سیستم های لوله کشی در پمپ ها
سیستم های لوله کشی و نوع جریان در ان ها
انواع لوله ها( نرم. زبر. چدن و ....) جنس لوله ها بیشتر به متالورژی آن ها مربوط می شود.
جلوگیری از ایجاد پدیدهای در سیستم های لوله کشی
انتخاب لوله ی مورد نظر برای انجام کارها

acheraghchi

عضو جدید
سلام
سوالی که دارم در مورد piping یا همون لوله کشی صنعتیه. میخوام بدونم piping چه اهمیتی در مهندسی شیمی داره؟
یه مهندس شیمی در بخش piping یه واحد صنعتی چه کارهایی می تونه انجام بده؟
ممنون میشم اگه اطلاعاتی رو که در این زمینه دارین در اختیار من هم قرار بدین.;)
مهنسین شیمی در پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی در فاز اول (مطالعات طرح) و فاز دوم (طراحی ) و فاز سوم (نظارت ) در شرکتهای مهندسین مشاور و پیمانکاران انجام وظیفه می نمایند .
مطالعات طراحی پروسس خطوط ( piping p&id diagram ), نظارت و کنترل کیفی در حین اجرا (QC) از دیگرز وظایف مهندسین مکانیک و شیمی می باشد.;)

ture

عضو جدید
پیشنهاد می کنم اگر قصد نوشتن کلمه ای رو دارید که تخصصی می باشد بهتر است کلمه ی جایگزین اون را در فارسی و یا خود کلمه لاتین اون را جایگزین کنید.
با تشکر.

با تشکر از اظهار نظر دوست عزیزم در مورد وبلاگ . من سعی زیادی می کنم که کلمه مناسب را برای لغت های فارسی انتخاب کنم ولی این کلمات در صنعت ناشناخته است ، مثل کلمه واشر - بجای - گسکت ، در ضمن بنده در ابتدای هر مبحث کلمه فارسی آن را استفاده می کنم ولی در ادامه آن مبحث کلمه مصطلح آن در عمل ( در صنعت ، ساخت قطعه و...) را جایگزین نمایم که خواننده با آن آشنا شود ( شیر آلات ---> ولو) (واشر ---> گسکت) ( لوله کشی صنعتی ---> پایپینگ ) . بنده مدت 5 سال در زمینه پایپینگ کار کردم و این اصطلاحات را در عمل دیده و مجبور به استفاده از آن هستم !!!!

با تشکر - رضا ملائی

mahdi.adelinasab

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام

در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بحث پایپینگ به دو رشته مکانیک و شیمی مربوط می شود ( البته رشته هایی مانند متالوژی در مورد متریال و جوشکاری پایپینگ مرتبط به این موضوع هستند ) .
رشته شیمی در بحث مربوط به مقدار دبی مورد نیاز برای انجام یک فرایند و محاسبه دما و فشار کار فعالیت دارند و پیشنهاد مسیر انجام لوله کشی و محل مناسب برای ولو ها را اعلام می دارد ولی بقیه مباحث مانند محاسبه استرس , محل تکیه گاهها ، متریال مورد نیاز و نوع انها با مهندس مکانیک است . البته این دو گروه باید در هماهنگی با یکدیگر ارائه پروژه کنند و لازمه این کار این است که یک گروه از اطلاعات عمومی و تئوریهای گروه دیگر مطلع باشد ( فرایند از مکانیک و بالعکس ) است .

----------------
یادداشتهای فنی پایپینگ

اتفاقا بنده این موضوع محدود کردن سیستم طراحی رو قبول ندارم. و اینکه یکی از دروس تخصصی رشته مهندسی شیمی طراحی مهندسی شرکت های پالایش و پتروشیمی هست. تا انجا که از piping و تجهیزات و طراحی پمپ ها خشک کن ها و اوَپریتور ها و تاور و سیستم های دیگر در این درس تخصصی تدریس می شه. ولی به علت مشکل بودن این درس و ناتوان بودن خیلی از اساتید در تدریس درست این درس، نمی شه دقیقا به طراحی و نحوه ساخت این تجهیزات دست یافت این معنی گسترش پیدا کرده که مهندسی شیمی اصلا به تجهیز کردن ارتباطی نداره. نه که داره، بلکه از اهداف اصلی این رشته هست.
برای اطلاعات بیشتر به کتاب E. Ludwig نیز می توانید راجعه کرده و از روند طراحی سیستم های صنعت piping در صنایع نفتی بهره ببرید.
یا علی

afshin

عضو جدید
piping

piping

با سلام

----------------
یادداشتهای فنی پایپینگ

دوست گرامی
تو ضیح جامعی در مورد وظایف مهندسین شیمی و مکانیک ارائه کردید, فقط می خواستم sizing رو هم به تو ضیحات شما اضافه کنم . پس به طور کلی وظیفه یک مهندس شیمی در piping : محاسبه افت فشار درون لوله و تعیین size لوله با توجه به ّشرایط سیال از جمله Flow,Temprature, Fluide regime است.

موفق باشید

ture

عضو جدید
از دوستانی که در این زمینه اظهار نظر کردند ممنونم . همانطوریکه گفتم یک مهندس شیمی باید با استانداردهای مکانیک آشنایی داشته باشد تا بتواند محاسبات خود را کنترل و یا محدود نماید و با این دانش در حقیقت شرایط اولیه مسئله را محدود نموده و جواب معقول تری ارائه می نماید . بطور مثال اگر پس از محاسبات مربوط به یک خط لوله اگر فشار از یک حدی بالاتر بدست آمد ( مثلا : 200 بار ) ، سایز لوله ویا شرایط را طوری تغییر دهد که با استانداردهای موجود در زمینه متالورژی همخوانی داشته باشد . در صورتی که این اعداد در دانشگاه قابل قبول است و هیچ دید عملی برای آن وجود ندارد .

با تشکر

parhiz

عضو جدید
·▪•●سوالات و درخواست نرم افزارهای مهندسی شیمی ●•▪·

·▪•●سوالات و درخواست نرم افزارهای مهندسی شیمی ●•▪·

سلام من نرم افزار پتروشیمی را می خوام کسی میدونه اسمش چیه ؟

sina455

عضو جدید
crocodil chemistry

crocodil chemistry

salam
mikhastam bebinam kasi amozesh narmafzare CROCODIL CHEMISTRY605 ro dare
ya mitone komakam kune??
khaheshan age kasi dare behem moarefi kune
bye

javadaria61

عضو جدید
نرم افزار طراحی برج های خنک کننده

نرم افزار طراحی برج های خنک کننده

سلام دوستان
می خواستم بدونم که نرم افزار ویژه ای برای طراحی cooling tower وجود داره؟
اگه کسه می دونه لطفاً کمک کنه.
:smile:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بله موجود می باشد برای این کار. ولی متاسفانه کمی گران هستند. ولی بهتره که با نرم افزارهای طراحی مثل اسپن این کار رو انجام بدهید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
فکر کنم اسمش رو خودتون همون اول نوشتید.cooling tower Software

javadaria61

عضو جدید
این نرم افزاری که شما گذاشتین رو من دارم ولی دمو هستش.
کرکش هم نه تو تورنت پیدا کردم نه تو Emule و نه تو rapidshare .

کسی در مورد نرم افزارهای هواساز مانند HVAC اطلاعاتی داره؟
من HVAC solution رو دانلود کردم ولی متاسفانه کرک اینو هم پیدا نمی کنم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
در قسمت aspen water می توانید باهاش کار کنید. ولی من زیاد با دیگر شاخه ها کارنکردم. اگه کمی مطالعش کنید خودتون می توانید بیشتر متوجه شوید.

houman-h

عضو جدید
دوست عزيز اول مشخص كن براي چه فرايندي نرم افزار ميخواي؟
توي همين سايت ميتوني نرم افزارهاي مختلفي براي فرايندهاي مختلف پيدا كني.
مثل : HYSYS & ASpen
www.heirati.blogfa.com

MBNMBN

عضو جدید
سلام
منظورت نرم افزارهای آموزشی ویژه شاغلین بهره برداری و تعمیرات هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام. آموزش aspen و hysis فارسی ندارید

چرا توی مقالات مهندسی شیمی بگرد گیرت میاد . آموزش Hysys بصورت pdf موجوده .موفق باشی . ضمنا کتاب فروشی پارکر هم سی دی و کتابشو باهم میفروشه ;)