·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
با سلام​
من نیاز به کمک برای حل نیمه تحلیلی معادله نشان داده شده دارم. البته حل تحیلی این معادله آسونه ولی از اونجا که بعد حل باید تبدیل لاپلاس معکوس بگیرم تا جواب کلی بیاد این کار برای حل تحلیلی تقریبا غیر ممکنه. بنابراین اگر ممکنه یک روش نیمه تحلیلی یا حل بروش سری معرفی کنین تا بعد حل معادلات بشه ازش تبدیل لاپلاس معکوس گرفت.​
با تشکر​
مشاهده پیوست 258265:(:cry:

خب اگه حل تحلیلی آسونه؛ تحلیلی حلش کن.
بعدش هم نیمه تحلیلی یعنی چی؟! وقتی صحبت از نیمه تحلیلی میکنی، باید روش رو کاملاً همراه با فرمولها و روابط ریاضی مربوطه شرح بدید، تا مشخص بشه که اولاً روش حلش کلاً چه طوریه، ثانیاً از کجا به بعدش عددی هست.

meytim

کاربر ممتاز
از D به B و C وصل کن.
در مثلث ABD با استفاده از قضیه فیثاغورس و رابطه تانژانت در مثلث قائم الزاویه استفاده کن و ضلع و زوایای مجهول رو به دست بیار. حالا این مثلث رو کنار بگذار؛ فقط طول BD که حدوداً 14.87 است رو برای مراحل بعد نیاز داری.
در شکل باقی مونده، ضلع CD و 6 تا زاویه مجهول هستند. بنابراین باید بتونید 7 تا معادله مستقل بنویسید تا مسأله رو حل کنید. برای این کار می تونید از قضیه مجموع زوایا در مثلث، قضیه سینوسها در مثلث، و قضیه طول سه ضلع و دو زاویه مثلث استفاده کنید. اما اگه در این مرحله، در هر کدوم از رأسهای چهارضلعی باقی مونده یک مفصل لولایی فرض کنید، یک مکانیزم چهارمیله ای دارید که یک شمار آزادی داره و می تونه حرکت کنه، بنابراین یک معادله برای حل مسأله کم میارید.

آخرین ویرایش:

flanker

عضو جدید
با تشکر از پاسختون
حل تحلیلی این معادله آسونه اما گرفتن تبدیل لاپلاس معکوس از جواب امکان پذیر نیست. حالا منظورم حل به این شکله که این معادله که تو شکل اومده با استفاده از متمتیکا چطور جوابش به این شکا اومده؟ فقظ رئششو میخوام2.jpg

meytim

کاربر ممتاز
با تشکر از پاسختون
حل تحلیلی این معادله آسونه اما گرفتن تبدیل لاپلاس معکوس از جواب امکان پذیر نیست. حالا منظورم حل به این شکله که این معادله که تو شکل اومده با استفاده از متمتیکا چطور جوابش به این شکا اومده؟ فقظ رئششو میخواممشاهده پیوست 258410

این یعنی اینکه حل تحلیلی این دستگاه معادلات امکان پذیر نیست؛ پس نباید بگید حل تحلیلیش آسونه؛ باید بگید امکان پذیر نیست؛ یعنی از سخت هم یک درجه اونورتره!

flanker

عضو جدید
حل تحلیلی این معادله آسونه. این از یک pde مشتق شده. تبدیل لاپلاسم برای حل اون pde میخوام مهندس

meytim

کاربر ممتاز
و اما در مورد حلش با استفاده از تبدیل لاپلاس:
نظر من اینه که شما فعلاً متمتیکا رو فراموش کن و از اون دو تا معادله نسبت به متغیر مستقل تبدیل لاپلاس بگیر. متغیر مربوط تبدیل لاپلاس رو یا با p نشون بده یا اگه با s نشون میدی، حواست باشه که با اون Sهای داخل معادله ها اشتباه نشه؛ یا از یه حرف دیگه ای برای نمایش اون متغیر استفاده کن.
برای این محاسبات از نرم افزار استفاده نکن؛ با دست روی کاغذ انجام بده. بعد از این مرحله ببین می تونی اون معادله های جبری که از تبدیل لاپلاس به دست میاد رو برای به دست آورن تبدل لاپلاس دو تا متغیر وابسته حل کنی یا نه؟ اگه می شه حلش کن. فعلاً این مراحل رو انجام بده تا ببینیم به کجا می رسید. بعدش برای پیدا کردن وارون تبدل لاپلاس روش عددی هست.

آنه...

عضو جدید
سلام
من هرجا این سوالو پرسیدم جواب ندادن لطفا اینجا یکی لطف کنه منو راهنمایی کنه
من اطلاعاتم راجع به مشخصات کامپیوتر ضعیفه!
فقط میخوام بدونم
لپ تاپ من که acer مدل ASPIRE E1-571G هست. از لحاظ حافظه و پردازش در چه حده؟ خوبه یا ضعیفه ؟میشه کارپایان ناممو باهش انجام بدم؟برنامه ای نوشتم توی محیط متلب میخوام نتیجه گیری پایان ناممو با لپ تاپم انجام بدم...

آنه...

عضو جدید
اینو هم بگم موقع اجرای برنامم این دوتا ارور رو هم میده
:cry:

چکارکنم؟یعنی حافظه مناسبی لپتاپم نداره ؟؟!:(

Sina Soleimani

عضو جدید
اینو هم بگم موقع اجرای برنامم این دوتا ارور رو هم میده
:cry:

چکارکنم؟یعنی حافظه مناسبی لپتاپم نداره ؟؟!:(
من احتمال میدم اشکال و کدی که نوشتید باشه،
کدتون سیمبولیک هست؟
نوع پردازشی که انجام دادید چی بوده؟ انتگرال گیری داشتید؟ دقیقا بگید دارید چی رو ران میگیرید؟

Sina Soleimani

عضو جدید
تابع چند ضابطه ای

تابع چند ضابطه ای

سلام دوستان،
"تابع چند ضابطه ای" به انگلیسی چی میشه؟؟
تو اینترنت سرچ کردم ولی پیداش نکردم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان گرامی
برای انجام یه مدلسازی نیاز به حل معادله ی زیر دارم
کسی از دوستان میتونه با نرم افزار یا هر روش دیگه ای ریشه های آین معادله رو بدست بیاره؟
IMG_20160713_093031.jpg

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان گرامی
برای انجام یه مدلسازی نیاز به حل معادله ی زیر دارم
کسی از دوستان میتونه با نرم افزار یا هر روش دیگه ای ریشه های آین معادله رو بدست بیاره؟
مشاهده پیوست 259058

سلام محسن جان
با توجه به این که داری مدلسازی می کنی، احتمالا از این ریشه ها در نهایت می خوای به مدلی برای بیان روند تغییرات یک کمیت استفاده کنی که طبیعتا باید پارامتری باشه، روش هایی برای حل معادله درجه چهارم ارائه شده، این فایل اطلاعات خوبی در این زمینه بهت میده:
http://s6.picofile.com/file/8251883442/20160518.pdf.html

منبع

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام محسن جان
با توجه به این که داری مدلسازی می کنی، احتمالا از این ریشه ها در نهایت می خوای به مدلی برای بیان روند تغییرات یک کمیت استفاده کنی که طبیعتا باید پارامتری باشه، روش هایی برای حل معادله درجه چهارم ارائه شده، این فایل اطلاعات خوبی در این زمینه بهت میده:
http://s6.picofile.com/file/8251883442/20160518.pdf.html

منبع

یک دنیا ممنون استاد عزیزم
من همچنان محو زیبایی روش حللش هستم

arjanizary

عضو جدید
پیدا کردن full-rank left annihilator of vector

پیدا کردن full-rank left annihilator of vector

سوالی داشتم که مربوط به جبره. How I can find full-rank left annihilator of vector [FONT=MathJax_Math-italic]G[FONT=MathJax_Main]=[/FONT][FONT=MathJax_Main][[/FONT][FONT=MathJax_Main]0[/FONT][FONT=MathJax_Main],[/FONT][FONT=MathJax_Main]1[/FONT][FONT=MathJax_Main],[/FONT][FONT=MathJax_Main]0[/FONT][FONT=MathJax_Main]][/FONT]G=[0,1,0]?[/FONT]

[FONT=MathJax_Math-italic]G[/FONT][FONT=MathJax_Math-italic]t[/FONT][FONT=MathJax_Main]∗[/FONT][FONT=MathJax_Math-italic]G[/FONT][FONT=MathJax_Main]=[/FONT][FONT=MathJax_Main]0[/FONT]Gt∗G=0​
و دو سوال دیگه:

• Is 0 (=Zero) an element or a 3x3 zero matrix?
  • If
    [FONT=MathJax_Math-italic]G[/FONT][FONT=MathJax_Math-italic]t[/FONT]Gt​
    isn't a square matrix what the phrase full-rank mean?
ممنون
شرمنده بعضی جاهاشو انگلیسی نوشتم

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال از ریاضی مهندسی
یادمه به جای cos np میتونستیم از منفی یک به توان n استفاده کنیم.
حالا بجای sin np/2 چی میشه نوشت؟ (سینوس اِن پی تقسیم بر 2)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال از ریاضی مهندسی
یادمه به جای cos np میتونستیم از منفی یک به توان n استفاده کنیم.
حالا بجای sin np/2 چی میشه نوشت؟ (سینوس اِن پی تقسیم بر 2)
سلام
برا سینوس np/2 مقادیر برا n زوج صفره
و برای n های فرد میشه منفی یک بتوان n

paradi

عضو جدید
درود دوستان یک سوال از ریاضی مهندسی داشتم کسی هست که این دو سوال رو بلد باشه؟
Capture.JPGCapture.JPG

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

meytim

کاربر ممتاز
درود دوستان یک سوال از ریاضی مهندسی داشتم کسی هست که این دو سوال رو بلد باشه؟
مشاهده پیوست 259356مشاهده پیوست 259357

صورت مسأله ها کاملاً گویاست؛ شما اون کارهایی رو که گفته انجام بدید، اگه به نتیجه نرسیدید، یا وسطاش گیر کردید، اونوقت سؤالتون رو اینجا بنویسید بگیم چیکار کنید. فکر کنم یه چهار تا ورق A4 و یه خودکار نیاز داشته باشی.

آنه...

عضو جدید
سلام
وقتتون بخیر
دوستان تو مبحث سیگما اگر کران پایین سیگما بزرگتر از کران بالای سیگما باشه معنیش چیه؟
یا اگر کران پایین سیگما عددی منفی باشه چه معنایی داره؟

آنه...

عضو جدید
عذرمیخوام یک سوال دیگه هم دارم فکرکنم یکم آماری باشه:
ببینید من یک سری اطلاعات دارم
هر اطلاعاتم راجع به یک پروژه هست
حالا چطور یک نمودر کلی از روی این اطلاعات بدست بیارم که گویای وضعیت همه پروژه هام باشه؟؟:(

meytim

کاربر ممتاز
سلام
وقتتون بخیر
دوستان تو مبحث سیگما اگر کران پایین سیگما بزرگتر از کران بالای سیگما باشه معنیش چیه؟
یا اگر کران پایین سیگما عددی منفی باشه چه معنایی داره؟

از سيگما براي فشرده نشون دادن حاصل‏جمع استفاده می شه. به اون حاصل‏جمع، سری هم میگن. جمله عمومی زیر سیگما تابعی از انديس جمع‏ بندي هست. از اعداد پایین و بالای سیگما میشه فهمید که اولين مقدار و آخرین مقدار اندیس جمع‏ بندي چیه. بنابراين دامنه تغييرات اندیس جمع ‏بندي یه مجموعه درست می کنه که باید تشکیل یک رشته بده. مهم همینه؛ اون مجموعه باید یک رشته باشه و منفی یا مثبت بودن اولین عضوش مهم نیست. در ضمن با یک تغییر متغیر میشه اون رو از منفی به مثبت تبدیل کرد؛ البته در این صورت تابع جمله عمومی هم تغییر می کنه؛ اما مقدار حاصل جمع عوض نمی شه (اگه همگرا باشه). از این لحاظ اندیس جمع‏ بندي مشابه متغیر انتگرال، یک متغیر ظاهری هست.

آنه...

عضو جدید
از سيگما براي فشرده نشون دادن حاصل‏جمع استفاده می شه. به اون حاصل‏جمع، سری هم میگن. جمله عمومی زیر سیگما تابعی از انديس جمع‏ بندي هست. از اعداد پایین و بالای سیگما میشه فهمید که اولين مقدار و آخرین مقدار اندیس جمع‏ بندي چیه. بنابراين دامنه تغييرات اندیس جمع ‏بندي یه مجموعه درست می کنه که باید تشکیل یک رشته بده. مهم همینه؛ اون مجموعه باید یک رشته باشه و منفی یا مثبت بودن اولین عضوش مهم نیست. در ضمن با یک تغییر متغیر میشه اون رو از منفی به مثبت تبدیل کرد؛ البته در این صورت تابع جمله عمومی هم تغییر می کنه؛ اما مقدار حاصل جمع عوض نمی شه (اگه همگرا باشه). از این لحاظ اندیس جمع‏ بندي مشابه متغیر انتگرال، یک متغیر ظاهری هست.

ممنون
حتی اگه اندیس سیگما از جنس شمارنده زمان باشه؟ زمان منفی یا صفر که نداریم!؟ یا مثلا وقتی اندیس پایین سیگما بزرگتر از اندیس بالای سیگما بشه چه معنایی داره؟!!

meytim

کاربر ممتاز
ممنون
حتی اگه اندیس سیگما از جنس شمارنده زمان باشه؟ زمان منفی یا صفر که نداریم!؟ یا مثلا وقتی اندیس پایین سیگما بزرگتر از اندیس بالای سیگما بشه چه معنایی داره؟!!

از نظر ریاضی مشکلی نیست؛ شما می خواید از نظر فیزیکی ببینید مشکلی هست یا نه.
به نظر من از نظر فیزیکی هم مشکلی نیست؛ اگه اندیس جمع بندی از جنس زمان باشه، مقدار منفی یعنی پیش از مرجع زمان صفر. مرجع زمان صفر هم که دست شما یا بیان کننده اون مسأله هست.

آنه...

عضو جدید
از نظر ریاضی مشکلی نیست؛ شما می خواید از نظر فیزیکی ببینید مشکلی هست یا نه.
به نظر من از نظر فیزیکی هم مشکلی نیست؛ اگه اندیس جمع بندی از جنس زمان باشه، مقدار منفی یعنی پیش از مرجع زمان صفر. مرجع زمان صفر هم که دست شما یا بیان کننده اون مسأله هست.
اگر کران پایین سیگما بزرگتر از کران بالا سیگما باشه و اندیس سیگما بیان کننده زمان باشه چطور؟

meytim

کاربر ممتاز
اگر کران پایین سیگما بزرگتر از کران بالا سیگما باشه و اندیس سیگما بیان کننده زمان باشه چطور؟

این هم به طور مشابه؛ یعنی گام زمانی منفی هستش؛ یعنی در هر گام یک مقدار به عقب می رید.
با نماد ریاضی، یعنی اگه (u(t1 مقدار جمله عمومی سیگما در لحظه t1 باشه و (u(t2 مقدار جمله عمومی سیگما در لحظه t2 باشه، واقعه (u(t2 به اندازه فاصله زمانی t1-t2 قبل از واقعه (u(t1 انجام شده. دقت کنید که t1 بزرگتر t2 هست.

آنه...

عضو جدید
این هم به طور مشابه؛ یعنی گام زمانی منفی هستش؛ یعنی در هر گام یک مقدار به عقب می رید.
با نماد ریاضی، یعنی اگه (u(t1 مقدار جمله عمومی سیگما در لحظه t1 باشه و (u(t2 مقدار جمله عمومی سیگما در لحظه t2 باشه، واقعه (u(t2 به اندازه فاصله زمانی t1-t2 قبل از واقعه (u(t1 انجام شده. دقت کنید که t1 بزرگتر t2 هست.
خب تو کارمن یک پروژه قراره امروز استارت بخوره و به هیچ وجه امکان استارت خوردنش تو دیروز ممکن نیست
مثل این میمونه که من قرار الان نماز ظهرمو بخونم و به هیچ وجه نمیتونستم نماز ظهرمو موقع نماز صبح بخونم(عجب مثالی زدم:|)

اونوقت من با اینجور سیگماها که تو مدل ریاضی مساله ام پیش میاد و توجیه منطقی نداره چه کنم؟ ازشون بپرم نادید بگیرم؟!

بالا