µمسابقه سوال و جواب مهندسی شیمیµ

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در total reflux کل o/h برج مایع میشه و به برج برگردانده میشه ولی در full reflux کل مایع کندانس شده بعنوان reflux به برج برگردانده میشه و گاز بعنوان محصول بالای برج گرفته میشه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در total reflux کل o/h برج مایع میشه و به برج برگردانده میشه ولی در full reflux کل مایع کندانس شده بعنوان reflux به برج برگردانده میشه و گاز بعنوان محصول بالای برج گرفته میشه

مرسی حامد. این o/hیعنی overhead?

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من هدفم این بود که دوستان بیشتر همکاری کنن ظاهر من شدم متکلم وحده
inversion در مبدلهای حرارتی چیست و برای رفع اون چه باید کرد؟
راهنمایی: در مرحله طراحی

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
راست میگی. باید یکم جون دار باشه. الانم فصل امتحاناس. همه مثل من درگیرن.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. تو یه پالایشگاه گاز که تنها در آن شیرین سازی و بازیافت میعانات انجام میشود(فرضاً) در کدام نقطه از پالایشگاه، انرژی آزاد گیبس دو فاز مایع و بخار برابره؟

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
من هدفم این بود که دوستان بیشتر همکاری کنن ظاهر من شدم متکلم وحده
inversion در مبدلهای حرارتی چیست و برای رفع اون چه باید کرد؟
راهنمایی: در مرحله طراحی

خوب همونطوری که گفته بودی من تو اینترنت یه سرچ زدم نمیدونم منظورت از inversion اونه یا نه به هر حا ل اینم بد نیست بدونیم.و اما مطلبی که من پیدا کردم راجع به flow reversibility است به این صورت که این مسئله باعث میشه تا دو مبدل با پیکربندی یکسان به خاطر inversion یکی از جریانها عملکردی متفاوت داشته باشند و inversion هر دو جریان معمولاً باعث تفاوت عملکرد مبدلها نخواهد شد. در شکلهای زیر میتونیم flow reversibility رو ببینیم.

ga.bakhshi

عضو جدید
اگر FEEDبرج ناگهان قطع شود با توجه به اينكه ريبويلر در سرويس ميباشد مايع روي سطح ريبويلر كم شده كه در پي آن مايع روي ريبويلر گرم شده و باعث اين ميشود بخار داغ بيشتري از روي سطح ريبويلر خارج شود و چون از روي سيني ها FEEDبه سمت پايين ريزش نميكند فشار و دماي برج بالا ميرود و سفتي ولوهاي برج عمل ميكند

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چرا ريبويلر از نوع كتل كه در انتهاي برج هاي تقطير نصب مي شود فاقد بفل مي باشد؟

H-Engineer

عضو جدید
اول از همه مرسی بابت سوالای کاربردیت!خدایی سختن!
بافل به دو منظور استفاده میشه فک کنم که توی مبدل ها برای یکنواخت کردن جریان و انتقال حرارت بیشتر هست و اکتورها هم برای ایجاد اغتشاش.
شاید چون توی ریبویلر به هیچکدوم از این ها نیازی نیست بافل نمیزاریم.:redface:
البته اعتراف میکنم تا حال نمیدونستم ریبویلر بافل نداره!:surprised:

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
چرا ريبويلر از نوع كتل كه در انتهاي برج هاي تقطير نصب مي شود فاقد بفل مي باشد؟

این سوال یه کم برام گنگه؛ جدا از شکل ظاهری، یکی از تفاوتهای عمده ریبویلرهای کتل و ترموسیفونی، بفلی است که به صورت عمودی در پوسته مبدلهای کتل نصب شده، معمولا سطح مایع رو به وسیله این بفل بالای لوله ها نگه می دارند که مایع تخلیه شده از روی بفل هم محصول تقطیر خواهد بود.
ممنون میشم بیشتر توضیح دهید. کتل بدون بفل تا حالا نشنیدم!

ضریب derating در برجهای سینی دار چیست؟

در طراحی برج های سینی دار (مخصوصا قطر برج)، ضریب derating (یا ضریب system ) بر اساس میزان کف کنندگی یا foaming مخلوط گاز و مایع موجود در برج (بر روی downcomer) تعریف شده است. این ضریب برای مخلوطهایی که کف نمی کنند 1 درنظر گرفته شده ، برای موادی که خاصیت کف زایی پائینی دارند 0.9 ، متوسط 0.8-0.75 و برای مواد بسیار کف زا 0.7 در نظر گرفته شده البته مراجعی هم برای مشاهده مقدار دقیق این ضریب برای مواد مختلف و در سیستمهای جداگانه وجود دارد که فکر میکنم بیشتر تجربی باشند.

به عنوان مثال یکی از کاربردهاش در تعیین سرعت طغیان و سرعت ظاهری گاز در برجهای سینی دار است. به طوریکه؛ سرعت ظاهری گاز برابر است با سرعت طغیان در ضریب derating .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
این سوال یه کم برام گنگه؛ جدا از شکل ظاهری، یکی از تفاوتهای عمده ریبویلرهای کتل و ترموسیفونی، بفلی است که به صورت عمودی در پوسته مبدلهای کتل نصب شده، معمولا سطح مایع رو به وسیله این بفل بالای لوله ها نگه می دارند که مایع تخلیه شده از روی بفل هم محصول تقطیر خواهد بود.
ممنون میشم بیشتر توضیح دهید. کتل بدون بفل تا حالا نشنیدم!

سلام بله یه بفل داره ولی این سوال و پیرجو تو یه تاپیک دیگه پرسیده بود من عینا کپی کردم

در طراحی برج های سینی دار (مخصوصا قطر برج)، ضریب derating (یا ضریب system ) بر اساس میزان کف کنندگی یا foaming مخلوط گاز و مایع موجود در برج (بر روی downcomer) تعریف شده است. این ضریب برای مخلوطهایی که کف نمی کنند 1 درنظر گرفته شده ، برای موادی که خاصیت کف زایی پائینی دارند 0.9 ، متوسط 0.8-0.75 و برای مواد بسیار کف زا 0.7 در نظر گرفته شده البته مراجعی هم برای مشاهده مقدار دقیق این ضریب برای مواد مختلف و در سیستمهای جداگانه وجود دارد که فکر میکنم بیشتر تجربی باشند.

به عنوان مثال یکی از کاربردهاش در تعیین سرعت طغیان و سرعت ظاهری گاز در برجهای سینی دار است. به طوریکه؛ سرعت ظاهری گاز برابر است با سرعت طغیان در ضریب derating .

کاملا درسته ممنون

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاملا درسته ممنون
چرا من که گفتم کی می گه نداره جواب ندادی
شکلک گریه
به به پس همش کپی پیست می کنی
قابل توجه همه دوستان
لطفا تا وقتی که جواب سوالی داده نشده اشت و به تایید نویسنده نرسیده سوال جدیدی پرسیده نشود
با تشکر

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شکلک گریه
قابل توجه همه دوستان
لطفا تا وقتی که جواب سوالی داده نشده اشت و به تایید نویسنده نرسیده سوال جدیدی پرسیده نشود
با تشکر

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...شها)⋰⋱-۩/page3?p=485478&viewfull=1#post485478

H-Engineer

عضو جدید
شکلک گریه
قابل توجه همه دوستان
با تشکر

درسته!ببخشید اشتباه شد،فک کردم جواب درست رو دادن.:redface:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب سوال قبلی جواب داده شد،تاییدم شد.جواب نمیدین دیگه؟ این تاپیک میتونه با فعالیت خیلی پربار بشه ها!

مطمئن نیستم ولی فکر میکنم اگر آب وارد برجهای دما بالا با سیال هیدروکربنی بشود باعث افزایش ناگهانی فشار میشود

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.آقا منم بازی:D
مرسی حامد جان.خیلی تاپیک مفیدیه و میتونه مفیدتر هم باشه با کمک و همکاری دوستان;)

سلام. تو یه پالایشگاه گاز که تنها در آن شیرین سازی و بازیافت میعانات انجام میشود(فرضاً) در کدام نقطه از پالایشگاه، انرژی آزاد گیبس دو فاز مایع و بخار برابره؟

منم از دوستان درخواست میکنم تا پاسخ سوال به تایید طراح سوال نرسیده سوال جدید مطرح نکنید.
اگه ممکنه بعد از پاسخ به سوال جاری به این سوال هم رسیدگی بشه.ممنون

اول از همه مرسی بابت سوالای کاربردیت!خدایی سختن!
بافل به دو منظور استفاده میشه فک کنم که توی مبدل ها برای یکنواخت کردن جریان و انتقال حرارت بیشتر هست و اکتورها هم برای ایجاد اغتشاش.
شاید چون توی ریبویلر به هیچکدوم از این ها نیازی نیست بافل نمیزاریم.:redface:
البته اعتراف میکنم تا حال نمیدونستم ریبویلر بافل نداره!:surprised:

تا اونجا که من میدونم کار بفل ایجاد آشفتی و جلوگیری از یکنواخت شدن جریانه دوست عزیز

سلام بله یه بفل داره ولی این سوال و پیرجو تو یه تاپیک دیگه پرسیده بود من عینا کپی کردم

پس خود مهندس پیرجو باید بیان و قضیه رو تعریف کنن.

تقریبا درسته،کاملترش کنین.

همونطور که حامد جان هم گفتن با ورود آب به برجهای دما بالا با سیال هیدروکربنی یا سایر مواد آلی نا محلول در آب باعث افزایش ناگهانی فشار میشه که این عمل میتونه خیلی خطرناک باشه.
با گسترش میزان تبخیر و افزایش فشار در ستون ضربه هایی تولید میشود(ناشی از فشار) که میتونه باعث صدمه زدن و یا جابجا کردن سینی ها و پکینگ ها و سایر تجهیزات برج بشه.
منابع :
http://books.google.com/books?id=LkZfnAFQw9sC&pg=PR48-IA70&lpg=PR48-IA70&dq="water+induced+pressure+surges"&source=bl&ots=UI4gBsKzAu&sig=iuMWc0rUQWRIiJ0wkq8akdF4pfk&hl=en&sa=X&ei=RzpoT5C3DsfVsgaEptyKCA&ved=0CCAQ6AEwAA#v=onepage&q="water induced pressure surges"&f=false

http://www.separationprocesses.com/Operations/POT_Chp05e.htm

آخرین ویرایش:

H-Engineer

عضو جدید

تا اونجا که من میدونم کار بفل ایجاد آشفتی و جلوگیری از یکنواخت شدن جریانه دوست عزیز

همونطور که حامد جان هم گفتن با ورود آب به برجهای دما بالا با سیال هیدروکربنی یا سایر مواد آلی نا محلول در آب باعث افزایش ناگهانی فشار میشه که این عمل میتونه خیلی خطرناک باشه.
با گسترش میزان تبخیر و افزایش فشار در ستون ضربه هایی تولید میشود(ناشی از فشار) که میتونه باعث صدمه زدن و یا جابجا کردن سینی ها و پکینگ ها و سایر تجهیزات برج بشه.
منابع :
http://books.google.com/books?id=LkZfnAFQw9sC&pg=PR48-IA70&lpg=PR48-IA70&dq="water+induced+pressure+surges"&source=bl&ots=UI4gBsKzAu&sig=iuMWc0rUQWRIiJ0wkq8akdF4pfk&hl=en&sa=X&ei=RzpoT5C3DsfVsgaEptyKCA&ved=0CCAQ6AEwAA#v=onepage&q="water induced pressure surges"&f=false

http://www.separationprocesses.com/Operations/POT_Chp05e.htm

درسته برعکس گفتم واسه بفل ها:redface:
جواب شما هم کاملا درسته ;)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حامد جان من که چیزی پیدا نکردم.
ولی به نظرم یه ضریب باشه برای وقتی که قطر پوسته رو طراحی کردن.یا یه همچین چیزی.
خودت بگو مهندس

در بخش طراحی پوسته مبدلهای پوسته و لوله مهندسین طراح گاهی از قانون 2/3 برای محاسبه فشار طراحی استفاده میکنند مطابق کد ASME مربوط به مبدلهای حرارتی ، اگر فشار طراحی طرف کم فشار اقلا 2/3 فشار طراحی طرف پر فشار نباشد ، فشار اضافی طرف پر فشار باعث گسیختگی طرف کم فشار میشود .
گریز: امیر جان در حال حاضر چون طراحی مبدلها با نرم افزار مانند B-jac انجام میشه این قضیه لحاظ میشه و نرم افزار با کاهش تعداد بفلها این مشکل را بر طرف میکند

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال بعدی

آنالیز کمیت ρv[SUP]2[/SUP] در انتهای طراحی مبدلهای حرارتی به چه دلیل صورت میگیرد؟

بالا