µمسابقه سوال و جواب مهندسی شیمیµ

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز.

این مسابقه برای انگیزه بیشتر در بین شما دوستان عزیز است که البته در برابر کار بزرگی که اینجا انجام میدهید و آن هم دادن اطلاعات خود به دیگران بسیار ناچیز است..

پس در اینجا گرد هم میآییم تا با مطرح کردن سوالات , دیگران رو در محیطی گرم و دوستانه از نعمت دانستن این اطلاعات بهره مند کنیم..

قوانین مسابقه :

1 - سوالات خود را در زمینه مهندسی شیمی مطرح کنید .

2 - مدت اعتبار هر سوال 1 هفته از تاریخ ارسال است که در صورت به پاسخ نرسیدن شخص ارسال کننده سوال موظف به ارسال جواب سوال است .

3 - تا زمانی که آخرین سوال به پاسخ نرسیده است سوال جدید مطرح نکنید .

4 - در زمان ارسال سوال " حتما " شماره سوال رو قید کنید .

5 - لطفا تحت هیچ شرایطی اسپم نکنید .

6 - کسی که سوالی رو مطرح میکند باید در مدت اعتبار سوال ( ا هفته ) جواب های دیگر دوستان رو کنترل کند تا وقتی که سوال به جواب رسید اعلام کند .

7 - بعد از اینکه سوال به جواب رسید هر کدام از کاربران میتوانند سوال جدید رو مطرح کنند .

کلیه قوانین رو برای اجرای صحیح مسابقه رعایت کنید.

موفق باشید..

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال اول رو خودم میپرسم
اگر در برج تقطیر ناگهان feed قطع شود(بعلت مشکل در feed pump) برج از لحاظ مکانیکی دچار چه مشکلاتی میشه؟(منظور تغییرات دما و فشار است)

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال اول رو خودم میپرسم
اگر در برج تقطیر ناگهان feed قطع شود(بعلت مشکل در feed pump) برج از لحاظ مکانیکی دچار چه مشکلاتی میشه؟(منظور تغییرات دما و فشار است)
از هنگام قطع feed تا موقعی که کلاً برج shut down شود، اگر خوراک زیر سرد باشد، دمای پایین برج بالا و فشار کاهش می یابد. دما و فشار بالای برج تغییری نمیکند(بالا وپایین نسبت به محل ورود خوراک). اگر خوراک دو فازی باشد، دمای پایین برج بالا و فشار کاهش می یابد.دمای بالای برج پایین و فشار کاهش می یابد. اگر خوراک فوق داغ باشد، دما و فشارپایین برج تغییری نمیکند. دمای بالای برج پایین و فشار کاهش می یابد.
بعد یه مدتی فکر میکنم برج دیگه کار نکنه، چون ریبویلر و کندانسور با جریان برج کار میکنن و اگه خوراک قطع بشه اونام از کار می افتن.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم حامد جان. فقط کسی که سوال میکنه، جواب دوستانو با دلیل رد کنه. دوستانی که تو صنعتن فکر میکنم خوب بتونن مانوربدن. آخه درسامون زیاد جای سوال و بحث نداره. حالا من سعی میکنم چند تا سوال چالشی از مباحث درسی در بیارم...

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از هنگام قطع feed تا موقعی که کلاً برج shut down شود، اگر خوراک زیر سرد باشد، دمای پایین برج بالا و فشار کاهش می یابد. دما و فشار بالای برج تغییری نمیکند(بالا وپایین نسبت به محل ورود خوراک). اگر خوراک دو فازی باشد، دمای پایین برج بالا و فشار کاهش می یابد.دمای بالای برج پایین و فشار کاهش می یابد. اگر خوراک فوق داغ باشد، دما و فشارپایین برج تغییری نمیکند. دمای بالای برج پایین و فشار کاهش می یابد.
بعد یه مدتی فکر میکنم برج دیگه کار نکنه، چون ریبویلر و کندانسور با جریان برج کار میکنن و اگه خوراک قطع بشه اونام از کار می افتن.

ممنون اما یک نکته ای رو اشاره کنم که با قطع فید ریبولر و پمپ ریفلاکس از سرویس خارج نمیشن
و این از کار افتادن پمپ حداکثر برای 5 دقیقه است و برج را باید به حالت عادی برگردوند

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون اما یک نکته ای رو اشاره کنم که با قطع فید ریبولر و پمپ ریفلاکس از سرویس خارج نمیشن
و این از کار افتادن پمپ حداکثر برای 5 دقیقه است و برج را باید به حالت عادی برگردوند

با این شرایط بازم جواب اشتباه است؟

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
مطمئن نیستم جوابی که میدم درست باشه
با قطع خوراک فکر کنم دما بالا میره همون جور که حسین جان توضیح دادند
فکر کنم اگه دما بالا بره باید فشار بیاریم پایین یا اگه فشار بره بالا دما رو باید بیاریم پایین
دما که بره بالا خوب بخار هم بیشتر تولید میشه مقدار مایع روی سینی ها کم میشه و فشار میره بالا
ممنون از این تاپیک مفید

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

سلام به همه
مطمئن نیستم جوابی که میدم درست باشه
با قطع خوراک فکر کنم دما بالا میره همون جور که حسین جان توضیح دادند
فکر کنم اگه دما بالا بره باید فشار بیاریم پایین یا اگه فشار بره بالا دما رو باید بیاریم پایین
دما که بره بالا خوب بخار هم بیشتر تولید میشه مقدار مایع روی سینی ها کم میشه و فشار میره بالا
ممنون از این تاپیک مفید

خب هر دو مهندس گل به یک گوشه هایی اشاره کردند که میشه گفت تقریبا درسته
ولی من یکم صمعتی تر به قضیه نگاه میکنم
بعد از قطع feed اگر مایع باشه چون دبی مایع بر روی سینی های پایین سینی خوراک کم میشه پس به سرعت بعلت کار کردن reboiler فشار و دمای برج بالا میره و level در پایین برج بشدت نزول میکنه
پس در این حالت باید اپراتور سریع با گداشتن air cooler های spare و باز کردن شیر تخیله فشار احتمالا به فلر فشار و دمای برج را پایین بیاره و در اینحالت برج باید در حالت total reflux قرار بگیره
همچنین دمای ریبویلر را کاهش داده و سعی در کنترل level پایین برج با حداقل flow نماید

یکی از دوستان سوال بعدی را مطرح کنه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب هر دو مهندس گل به یک گوشه هایی اشاره کردند که میشه گفت تقریبا درسته
ولی من یکم صمعتی تر به قضیه نگاه میکنم
بعد از قطع feed اگر مایع باشه چون دبی مایع بر روی سینی های پایین سینی خوراک کم میشه پس به سرعت بعلت کار کردن reboiler فشار و دمای برج بالا میره و level در پایین برج بشدت نزول میکنه
پس در این حالت باید اپراتور سریع با گداشتن air cooler های spare و باز کردن شیر تخیله فشار احتمالا به فلر فشار و دمای برج را پایین بیاره و در اینحالت برج باید در حالت total reflux قرار بگیره
همچنین دمای ریبویلر را کاهش داده و سعی در کنترل level پایین برج با حداقل flow نماید

یکی از دوستان سوال بعدی را مطرح کنه
ببخشین. حالا اگه اپراتور این کارارو نکنه، چه اتفاقاتی میتونه بیفته؟؟؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حد مجاز غلظت گوگرد. یعنی ماکزیموم گوگردی که میتونه تو ترکیب ما وجود داشته باشه.

حضور موادی با نقطه خوش بالاتر از 140 درجه فارنهایت سبب افزایش مقدار گوگرد موجود در برش نفتی خروجی از واحدهای srp خواهد شد مثلا حضور تیوفن از دمای 140 آغاز و حداکثر مقدار آن 168 درجه فارنهایت میباشد به این نقطه اصطلاحا sulphur concentration peak گفته میشه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حضور موادی با نقطه خوش بالاتر از 140 درجه فارنهایت سبب افزایش مقدار گوگرد موجود در برش نفتی خروجی از واحدهای srp خواهد شد مثلا حضور تیوفن از دمای 140 آغاز و حداکثر مقدار آن 168 درجه فارنهایت میباشد به این نقطه اصطلاحا sulphur concentration peak گفته میشه

ممنونم. شرمنده این اطلاعاتو از کجا داری؟؟ عالیه! من که واقعاً موندم! جایی کار میکنی که این اطلاعتو در آوردی ازش؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه خورده واضح تر بگو

خب خودت بهتر میدونی ترکیبات نفتی خودشون مجموعه ای از هیدروکربنها هستند و معمولا خواص مواد نفتی بصورت داده های Assay داده میشه که بر اساس TBP در درصدهای مختلف تقطیر بدست میاد
من میخوام بدونم چه جوری داده های assay رو وارد hysys میکنیم

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب خودت بهتر میدونی ترکیبات نفتی خودشون مجموعه ای از هیدروکربنها هستند و معمولا خواص مواد نفتی بصورت داده های Assay داده میشه که بر اساس TBP در درصدهای مختلف تقطیر بدست میاد
من میخوام بدونم چه جوری داده های assay رو وارد hysys میکنیم
یعنی چطوری در oil manager داده ها را وارد می کنیم یا از ابتدا اساس تقسیم بندی assay چی هست ؟

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
یه سری ترکیبات هستند که تو حافظه هایسیس نیست و باید اونا رو با توجه به خواصشون به هایسیس معرفی کرد.

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرق برجهای total reflux با full reflux در چیه؟

فکر می کنم در total بخار خروجی به طور کامل مایع میشه و قسمتی به برج برگردانده و بقیه محصول بالای برج هست
در full تمام خروجی بالای برج به خود برج برگشت داده میشه .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فکر می کنم در total بخار خروجی به طور کامل مایع میشه و قسمتی به برج برگردانده و بقیه محصول بالای برج هست
در full تمام خروجی بالای برج به خود برج برگشت داده میشه .

مرسی ولی سارا جان دقیقا برعکس گفتی

بالا