چاه های تزریق پساب

ئدز

عضو جدید
سلام
من به دنبال اطلاعات چاه تزریق پساب آب همراه نفت هستم.... استاندارد و هزینه حفر، ظرفیت تزریق روزانه، استاندارد های تزریق برای آب، مشکلات این چاه ها و نوع تعمیر و نگهداریشون
البته در ایران از چاه های مرده برای تزریق پساب استفاده میشه اما بعضی جاها این چاه ها به منظور تزریق پساب حفر میشه کسی میدونه کجا؟
و خر اطلا عات در این زمینه برام مهمه ممنون میشم راهنماییم کنید.

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام
من به دنبال اطلاعات چاه تزریق پساب آب همراه نفت هستم.... استاندارد و هزینه حفر، ظرفیت تزریق روزانه، استاندارد های تزریق برای آب، مشکلات این چاه ها و نوع تعمیر و نگهداریشون
البته در ایران از چاه های مرده برای تزریق پساب استفاده میشه اما بعضی جاها این چاه ها به منظور تزریق پساب حفر میشه کسی میدونه کجا؟
و خر اطلا عات در این زمینه برام مهمه ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام
چاههای تزریق پساب با اهداف مختلفی حفر میشن.
گاهی اوقات صرفا برای تزریق پساب و رها نکردن اون توی محیط زیست هست و گاهی برای تزریق پساب و کارهای ازدیاد برداشت انجام میشه یعنی سیلاب زنی مخزن. که در حالت دوم الزاما چاه باید یا به سفره اب زیر زمینی مخزن برسه یا خود زونهای تولیدی.
هزینه حفر این چاهها ممکنه تا حدودی کمتر از چاههای تولیدی باشه چون تاسیسات کمتری لازم داره ولی از طرف دیگه چون پساب میزان شوری و ترشی بیشتری داره و باید به درون مخزن تزریق بشه از کلاس فشاری بالایی برخوردار هست. استاندارد حفر چاه همون استاندارد حفر چاههای تولیدی هست و تنها تفاوتش در فشار و مسیر عبور جریان هست.
ظرفیت تزریق روزانه بسته به میزان تولید پساب از چاههای تولیدی بستگی داره و میزان اب همراهی که از چاههای تولیدی استخراج میشه. همچنین به ظرفیت جداسازی مرکز فراوری. علاوه بر اینها مطالعات مخزنی برای عدم اسیب به مخزن هم لازم هست تا بدونیم که چه مقدار پساب میتونیم تزریق کنیم تا احیانا مشکلات مخروطی شدن اب و یا گرفتی حفرات زونهای تولیدی پیش نیاد.
جالب تر اینکه گاهی لازم هست که این پساب خودش مورد تصفیه قرار بگیره چون در اثر جداسازی ممکنه میزان املاح درونش بیشتر بشه و به مخزن اسیب برسونه.
چاههای تزریقی فشار بالای دارند و همگام با تزریق میزان فشار در چاههای تولیدی مورد ارزیابی قرار میگیره تا مطمئن بشن که عملیات تزریق به خوبی انجام گرفته. یکی از مشکلات بزرگی که وجود داره عدم کنترل بر حرکت سیال تزریقی در زیر زمین هست. مثلا ممکنه که بخواهند سیال تزریقی از فلان لایه به سمت چپ حرکت کنه ولی پساب از لایه دیگری حرکت کنه و یا اصلا به سمت و سوی دیگری حرکت کنه. شناخت مخزن مخصوصا در ایران که خیلی از مخازن شکافدار هستند بسیار اهمیت داره.
نه تنها در ایران بلکه در کل کشورهای نفتی از چاههایی که صرفه اقتصادی ندارند برای تزریق استفاده میشه ولی گاها هم پیش میاد که در همان ابتدای تولید یک یا چند چاه تزریقی حفر بشه. به عنوان مثال در همین ایران در میدان نفتی آذر یک چاه تزریقی برای تزریق پساب و همچنین سیلابزنی در فاصله دورتر از چاههای تولیدی در حال حفر و راه اندازی هست.
خوش و خرم باشید.
یا علی