عوامل موفقیت در عرصه مربیگری

jmadar81

عضو جدید
عوامل مهم موفقیت در عرصه مربیگری
ماهنامه تخصصی مربیان اروپا) در طی دوازده سال فعالیت خویش همواره با )Technician ماهنامه
مربیان برتر اروپا و جهان مصاحبه تخصصی با موضوعیت رویکردهای مربیگری فوتبال داشته است . نظر
به دوازدهمین سال فعالیت این نشریه، چکیده مصاحبه با دوازده مربی برتر اروپا و جهان که موفق به
کسب جام باشگاه های اروپا و قهرمانی جام جهانی شده اند منتشر گردیده است. از آنجا که نقطه نظرات
این مربیان می تواند در راستای پیشرفت مربیان داخلی مثمر ثمر واقع گردد کمیته آموزش اقدام به
ترجمه و ارائه آن نموده است امید است که مربیان جوان کشور با دستیابی به دانش فوت ب ال همواره
خدمتگزار پیشرفت فوتبال کشور باشند.
بقیه در ادامه
مارچلولیپی:
از نقطه نظر یک مربی دلایل موفقیت شما در کسب قهرمانی جام جهانی و : Technician
جام باشگاه های کشور را بیان کنید؟
در ابتدا مهمترین عامل، داشتن توانایی بکارگیری بازیکنان سطح عالی فوتبال (ستارگان ) است . یک
مربی بدون بکارگیری ستارگان کارهای کوچکی می تواند انجام دهد. شما نیازمند بازیکنانی هستید که
بتوانند نتایج بازی را رقم بزنند.
بنابراین مساله درباره انتخاب و استخدام بازیکنان و تبدیل کردن آنها به یک تیم قوی می باشد . هرچه
تیم شما از ستارگان بیشتری برخوردار باشد شما مجبورید سخت تر کار کنید تا بازیکنان را با هم
هماهنگ کنید و تیم را منضبط و به یک هارمونی برسانید. شما باید بازیکنان را به آنجا برسانید که
احساس مفید بودن بکنند اما نه با شیوه های غیر ضروری. هر زمان که با یک تیم شروع بکار کنم اولین
چیزی که بر آن تاکید می کنم آن است که یک تیم از جمعی از افراد تشکیل شده است که باید به
یکدیگر احترام بگذارند و باید خدمتگزار یکدیگر باشند اگر هیچ یک از بازیکنان خود محورانه بازی نکند
مطمئنا تیم موفق می شود.
بر خلاف ان اگر بازیکنان بر اساس منافع خویش بازی کنند مساله سخت تر خواهد شد . اگرچه با خود
محورانه بازی کردن بازیکنان شاید شاهد لحظات قشنگ و تماشایی فوتبال باشیم اما در نهایت آن تیمی
که دارای ذهنیت کارگروهی است موفق و چیره خواهد شد.
آلکس فرگوسن
کیفیت ها و خصوصیات مورد نیاز یک مربی برای مربیگری در سطح عالی : Technician
کدامند ؟
من به این مساله زیاد فکر کردم و عوامل زیادی می توانند موثر باشند. از آن زمان که من به عنوان مربی
یک عامل حیاتی است. مربیگری کردن و مشاهده کردن در « مشاهده » کارم را شروع کردم، فهمیدم که
یک زمان کار بسیار سختی است اگر شما بیش از حد درگیر مساله کوچینگ (مربیگری کردن ) بشوید
٢
مسائل زیادی را از دست می دهید. من بیشتر کارها را به همکارانم سپردم و خود به عنوان یک ناظر
عمل می کنم.
برای اطمینان حاصل کردن از اینکه کار شما دارای کیفیت عالی است. به طور قطع مشاهده ب هترین
روش می باشد و با مشاهده است که شما می توانید هرآنچه را که از جلسات تمرینی می خواهید می توانید
به دست آورید.
است. چرا که مربیگری در سطح عالی فوتبال کار آسانی نیست. « پشتکار » عامل دیگر
اگر شما یک روز بعد از شکست با بازیکنان ملاقات داشته باشید و برای تمرین حاضر شوید و از پشتکار
لازم برخوردار نباشید این می تواند بر بازیکنان تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین یک روز بعد از مساب قه
شما باید سرشار از امید و انگیزه باشید باید آماده باشید. من حتی فکر می کنم که یک مربی باید دارای
باشد. زمانیکه مردم از شما به عنوان یک مربی می پرسند تا بحال بهترین هدف شما چه « تصور » قدرت
بوده است
شما هدفی کامل را تعریف خواهید کرد که شمارا تحت تاثیر قرار داده است. این امر در ارتباط با قدرت
تصور شماست که در قالب جلسات تمرینی نمایان می شود و بازیکنان آن را به شکل منظم انجام
می دهند.
من به یاد می آورم که یکی از کارهایی که به عنوان مربی جوان انجام می دادم آموزش مسئولیت پذیری
در نقاط بسیار مهم زمین است بنابراین شما این تصور (آموزش مسئولیت پذیری در نقاط مهم زمین ) را
در ذهن بازیکن جای می دهید و بازیکن آنرا به مرحله بعدی منتقل می کند چرا که او ت شخیص داده
است که هردوی شما (مربی و بازیکن) خواهان آن هستید که این قدرت تصور در تیم شکل گیرد.
مربی باید یک سری واکنش های پیوسته ایجاد کند که این امر منجر به ایجاد قدرت تفکر نزد بازیکنان
می شود.
یک مربی همچنین باید یک ارتباط ساده با بازیکنان داشته باشد جلسات تمرینی که همراه با صحبت
کردن طولانی مربی باشد مفید نیستند و پیام مربی به بازیکنان منتقل نمی شود. یک ارتباط باید ساده و
خلاصه و گویا باشد. هرآنچه که در جلسات تمرین از بازیکنان می خواهید باید شفاف و گویا باشد در
نهایت طولانی صحبت کردن و پرگویی برای یک مربی بسیار خطرناك است.
اتمار هیتزفیلد
از زمانیکه شما مربیگری را به سال 1983 شروع کردید فوتبال چگونه تغییر Technician
کرد؟
بطور قطع بازی بسیار سریع تر شده است و این بر سختی کار بازیکنان چه از لحاظ آمادگی جسمانی و
تکنیکی می افزاید.
امروزه بازیکنان باید شیوه زندگی حرفه ای را بپذیرند و در تمامی جنبه های مختلف بازی سخت تلاش
کنند.
٣
مدافعان باید مهارتهای تکنیکی خود را بهبود دهند چرا که مشارکت در ساخت بازی برای مدافعان
ضروری است.
همه چیز پیشرفت کرده است حتی معالجات پزشک استرس و فشار افزایش یافته است. اسپانسرها تنها
نتیجه می خواهند. بازیکنان سریع تبدیل به ستاره می شوند آنها باید ارتباط با رسانه های جمعی را کنترل
و مدیریت کنند. علاوه بر موارد ذکر شده فوق مربی باید روانشناس باشد تا بتواند با ستارگان میلیونر که
هرکدام استرس و خواسته های خودشان را دارند خوب کار کند.
قانون بوسمن دیدگاههای بازیکنان را تغییر داده است. پول به اولویت اول آنها تبدیل شده است.
آژانسهای ترانسفر بازیکنان همیشه بازیکنان را با وعده های هنگفت وسوسه می کنند.
جنبه دیگر قانون بوسمن انتقال بازیکنان از کشوری به کشور دیگر است ما در بایرن مونیخ همیشه سعی
کردیم که بازیکنان آلمانی بکار ببریم آموزش فوتبال از سنین پایه برای ما خیلی مهم است.
آرسن ونگر
شما توجه ویژه ای به بازیکن دارید چه چیزی را در بازیکنان جوان دوست دارید ببینید؟
انگیزه و هوش دو عنصر بسیار مهم هستند چرا که من اعتقاد دارم بازیکن به اندك هوش
(می دانی چرا تو آن اشتباه را انجام دادی؟) و اشتیاق و انگیزه به بهتر شدن نیاز دارد.
تنها جنبه استعداد کافی نیست. در حرفه فوتبال انگیزه تبدیل شدن به بازیکن سطح بالا مهم است و
این انگیزه وابسته به آن است که بازیکن از چه مقدار هوش برخوردار است که بتواند با استعداد خویش
تبدیل به بازیکن سطح بالا شود.
اگر به اطراف خود بنگرید. ملاحظه خواهید کرد که اغلب بازیکنان سطح بالا باهوش هستند و بطور قطع
باید چنین باشد در غیر اینصورت اداره حرفه فوتبال برای آنها بسیار سخت است.
بطور ایده آل شما خواهان بازیکنانی هستید که همه چیز داشته باشند. شیوه بازی ما در آرسنال
براساس تکنیک و سرعت است این بدان معنی است که من به سرعت و سطح تکنیک بازیکن نگاه
می کنم.
این عناصر اغلب با قدرت و اجرای فیزیکی به پیش رانده نمی شوند اما ما می خواهیم که بازیکنان سریع و
پر جنب و جوش باشند و برای رسیدن به این هدف نیازمند تکنیک سطح بالا و توانایی حرکت سریع
هستیم.
صد البته که شما به قدرت و آمادگی جسمانی نیازمند هستید اما اولیت های کار من سرعت و تکنیک
است.
فابیوکاپلو
سبک مربیگری خود را چگونه توصیف می کنید؟ Technician
٤
فکر کنم که من تلفیقی از یک مدیر و مربی هستم. من دوست دارم که وارد حوزه مدیریت باشگاه شوم
و از اینکه تنها بر جنبه فنی توجه داشته باشم، بسیار خشنود نیستم. من می خواهم در همه آنچیزی که
در باشگاه رخ می دهد مشارکت داشته باشم. تا حدودی همچون سبک انگلیسیها.
من قویاً به کارپرتلاش و روحیه کار گروهی و دیسیپلین اعتقاد دارم. در غیر اینصورت نتایج خوب تنها
فقط برای مدت زمان کوتاه بدست می آید این سیستم و شیوه کار است که باعث می شود شما به طور
مستمر به نتایج خوب دست یابید تمرکز داشتن، مصمم بودن به همراه دیسیپلین باعث موفقیت شما
می شود.
(من همیشه این را می گویم که اگر بازیکن ملتزم به دیسیپلین باشد و به همبازیان خویش احترام
بگذارد دستیابی به نتایج عالی دور از دسترس نیست.
البته دیسیپلین نباید سخت و انعطاف ناپذیر باشد تأکید من بیشتر درباره دیسیپلین احترام متقابل است
که در آن احترام به مربی، احترام به همکاران و بازیکنان، و احترام به مدیریت باشگاه باید لحاظ شود.
شیوه بازی ارتباط فراوان دارد به بازیکنانی که در اختیار دارم.
به فرض مثال اگر من توانایی کار کردن با بازیکنان سریع و پر اراده را داشته باشم.
در آنصورت همزمان با پیش بردن سبک شخصی خود می توان شیوه بسیار متفاوت دیگر را تطبیق نمود.
روی هاجسون
به نظر شما گرایش های مهم فوتبال اروپا در بالاترین سطح چه از لحاظ Technician
تاکتیکی و مدیریتی کدامند؟
از دیدگاه مدیریتی امروزه، مربیان خیلی سریع و سرسختانه مورد ارزیابی واقع می شوند به این دلیل
است که مربیان از فرصت کمی برای پیاده کردن اهداف و سبک مدیریتی خویش برخوردارند و ممکن
است به نتایج مورد نظر در اسرع وقت دست نیابند که این امر منجر به کوتاهی مدت زمان کار آنها
خواهد شد.
در بالاترین سطح فوتبال امروزه توانایی هزینه کردن و خریدن بازیکنان مناسب بسیار مهم است البته به
شرطی که بتوان آنها را هماهنگ کرد اما در گذشته مربی از مدت زمان زیادی برخوردار است تا بازیکنان
را براساس تفکرات خویش آموزش و آماده مسابقات کند.
امروزه مربیان اغلب براساس خریدهایشان ارزیابی می شوند از نقطه نظر تاکتیکی ما می توانیم درباره
مسائل زیادی صحبت کنیم اما من گفته های خویش را در سه محور خلاصه می کنیم.
1 - ضد حمله و توانایی استفاده بهینه در زمان گرفتن توپ از حریف بسیار مهم است
2 - توسعه آمادگی جسمانی و سرعت تیم . امروزه فوتبال بسیار سریع شده است که این امر بر انتخاب
بازیکنان تأثیر فراوانی دارد.
3 - کمبود پرس پرفشار از درون زمین حریف
٥
رافائل بنیس :
در اوایل شروع حرفه مربیگری با مشکلات زیادی مواجه بوده اید توصیه شما برای مربیان
جوان چیست؟
بطور خیلی ساده: شما به انگیزه و زمان نیاز دارید شما به انگیزه و زمان نیاز دارید تا با صرف ساعتها
بتوانید در امر مربیگری پیشرفت کنید . همچنین به توانایی خویش باید ایمان داشته باشد. زمانیکه از دو
کار اولم اخراج شدم که یکی از آنهاتنها بعد از گذشت 9 بازی بود من به دنبال کار جدید رفتم. من
فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی با گرایش تخصص فوتبال هستم. تمام زندگی من ورزش است چرا که
مربیگری حرفه و کار من است.
به یاد دارم که مدیر برنامه هایم به من گفت که بعد از دوبار اخراج شدن پیدا کردن تیم جدید برای شما
خیلی دشوار است اما من با اطمینان به او گفتم که من در بالاترین رده فعالیت خواهم کرد.
البته نا گفته نماند که همسرم در این مدت خیلی به من کمک کرد.
زمانیکه من سفر مطالعاتی خویش را شروع کردم از کشورهایی چون برزیل ایتالیا و انگلستان دیدن
کردم و با مربیان برجسته آن کشورها ملاقات کردم چرا که معتقدم زمانیکه شما ، سئوالات بی جواب
داشته باشید باید به دنبال جواب آنها باشید.
برای رسیدن به پیروزی مربی باید کارهای درست انجام دهد. مربی باید چه در زمینه تئوری و عملی
قوی باشد. در خانه پدری من 1500 کاست ویدئو دارم که هرکدام آن شامل 3 بازی می باشد سابقا من
عادت داشتم هربازی را آنالیز کنم امروزه من از کامپیوتر استفاده می کنم من تمامی فیلمهای جلسات
تمرین تیم های خود را دارم. من تصور می کنم با توجه به مطالب گفته شده باید به این نتیجه رسیده
باشید که مربی دانش آموز بازی می باشد.
بورگن کلینزمن
چه مربیانی بیشترین تأثیر را بر شما داشته اند در زمان بازیگری؟
من خیلی خوش شانس بوده ام در طی 18 سال فعالیت بازیگری من با مربیانی همچون بکن بائر ، برتن
فوکتکس که هر دوی آنها موفق بوده اند کار کرده ام همچنین با مربیانی چون اوته ری هاگل – تراپاتونی
– اولیه آردیلس – سزار لوئیس منوتی، آرسن ونگر که همگی آنها مربیان برجسته و موفق بوده اند کار
کرده ام
من از هریک از این مربیان مطالبی آموختم. زمانیکه در اشتوتگارت بودم از آری هان خیلی چیزها
آموختم. من از فرصتهایی که داشتم بسیار آموزش دیدم هر مربی سبک مربیگری خاص خودش را دارد
و من فهمیدم که مربیگری فراتر از تفکر درباره نتیجه در آخر هفته است.
در دوران بازیگری در تیم ملی در زمان بکن بائر چیزهای فراوان آموختم بکن بائر خیلی ساده مسائل را
مطرح می کرد و آنها را اجرا می کرد و همیشه مثبت اندیش بود. ضمناً او شخصیت کاریزماتیک داشت.
٦
برتی فوگتس مربی پرتلاش بود که کارش با جزئیات تمام انجام می داد برای هر جلسه تمرین خود را
بطور عالی آماده می کرد. شیوه کار آرسن و نگر در امر توسعه بازیکنان بسیار عجیب بود من همیشه
کنجکاو بودم که آرسن ونگر دارد چه کار می کند اما بعد از مدتی نتایج مثبت کار او را بر چند بازیکن
خاص مشاهده می کرد.
کارلوس پریرا
دیدگاه شما نسبت به ستارگان فوتبال چیست؟
ما برزیلیها نسبت به این قضیه دیدگاه بسیار رمانتیک داریم. فوتبال همیشه بازی تکنیک و مهارت بوده
و خواهد بود. بازی فوتبال بازی بازیکنان با استعداد است فوتبال بازی ورزشی نیست که هرکس بتواند
درآن تبدیل به ستاره شود بازیکن باید استعداد و هوش لازم داشته باشد بنابراین بازی فوتبال اینچنین
است بازی تکنیک، مهارت و هنر است.
صد البته که تکنیک و مهارت تنها کافی نیست امروزه فوتبال یک بازی مدرن است ما به سازماندهی نیاز
داریم. ما باید بدانیم که چگونه دفاع و حمله کنیم آمادگی جسمانی بسیار با اهمیت است. اما من اعتقاد
دارم برای رسیدن به بالاترین سطح فوتبال باید ستاره داشته باشید بدون ستاره شما به جایی نمی رسید.
این ستارگان هستند که در یک آن می توانند نتایج بازی را رقم بزنند وقتی از ستارگان صحبت می کنیم
قصد ما آن کسانی هستند که در خدمت تیم هستند نه آنهایی که تنها جنجال و هیاهو به راه می اندازند
و اغلب در خدمت منافع خویش بازی می کنند.
خوزه مورینیو
سبک مربیگری خویش را چگونه توصیف می کنید؟
مربیگری فوتبال یک مسأله تکاملی می باشد. امروزه من با پنج سال پیش تفاوت بسیار کرده ام زمانیکه بازی
شوع می شود من سعی می کنم که در طی نیمه اول تحلیلگر باشم. چرا که در بین دو نیمه تیم به
راهنمایی من نیاز دارد. در طول بازی ارتباط برقرار کردن با بازیکنان بسیار دشوار است از اینروست که
من مرتب فریاد نمی زنم و تنها نکات مهم را یادداشت می کنم و نیمه دوم را اغلب در خانه آنالیز می کنم.
در بین دو نیمه من سعی می کنم احساساتم را کنترل کنم و چنان عمل کنم که تیم به آن نیاز دارد.
گاهی باید بسیار خونسرد باشی گاهی نیاز است که پر از احساس و شور باشید. همیشه بین دو نیمه
بازیکنان از شما انتظار واکنش دارند این واکنش ممکن است روحی، روانی باشد یا تاکتیکی
بعد از بازی به هیچ عنوان نباید با بازیکنان صحبت کرد چرا که بازیکنان توانایی درك هیچ مطلبی را
ندارند.
اگرچه در جلسات تمرین بسیار سرسخت هستم اما روی هم رفته سبک مدیریت من انعطاف پذیر است.
٧
من خیلی خوش شانس هستم که بیش از یک زمین تمرین در کمپ آموزشی باشگاه داریم بنابراین من
جلسات تمرین را چنان طراحی می کنم که از یک مرحله به مرحله دیگر حرکت کنیم و اغلب کار
پرتلاش با مدت زمان استراحت کم.
بازیکنان در هر کشور که باشند چه در انگلستان، ایتالیا یا پرتغال دوست دارند کارکنند البته به شرطی
که تمرینات خوب سازماندهی شوند و اهداف تمرینی برای بازیکنان شفاف باشد.
جیووانی تراپاتونی
زمانیکه حرفه مربیگری به انتها می رسد دوست دارید چگونه شما را به یاد بیارند؟
اولاً دوست دارم مرا مربی دردآشنا به مشکلات بازیکنان و مهربان و همچنین دارای قدرت ارتباط مؤثر با
بازیکنان به یاد آورند.
دوماً به عنوان یک مربی همیشه سعی کردم خود را به روز کنم و گرایش های فوتبال را درك کنم.
هرچه که سن من بالا رود و پیرتر شود همیشه سعی می کردم جوان باشم و حرفه ایی عمل کنم.
من با بازیکنان مشهور زیادی کار کردم پلاتینی یکی از آنها بود.
اغلب سعی می کردم از توانایی بازیکنان در ارائه فوتبال تکنیکی سطح بالا بر پایه آمادگی جسمانی
استفاده کنم.
هرچند که من واقع گرا هستم اما بعضی وقتها برای رسیدن به نتیجه مطلوب دست به تغییرات می زدم.
که لزوماً نباید تلقی شود که من دارای تفکرات فوتبال تدافعی هستم من انعطاف پذیر و به شدت
عمل گرا بودم.

بالا