درخواست ها و سوالات مربوط به شیمی تجزیه

bbaran

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
اول یه نکته رو بگم: اینکه برای پرسیدن سوال، لطفا تاپیک مناسب رو انتخاب کنید و در همونجا سوالتون رو مطرح کنید،دوستان حتما در حد توان کمک خواهند کرد. به علت اینکه فعلا تالار مدیر نداره که بتونه پستهای اضافی رو سر و سامون بده، یکم تالار شلوغ پلوغ میشه. ممنون :gol:

اما سوالتون.
راستش فک کنم یکم صورت سوال مشکل داشته باشه. آخه تا جایی که من میدونم، محلول سازی ینی ساختن حجم مشخصی از یک ماده اولیه(جامد، مایع و یا یک محلول استاندارد اولیه)، با یک غلظت مشخص.
یعنی مثلا بگیم 100 میلی لیتر محلول 5ppm سدیم نیترات.

اما من روش کلی ساخت محلول با غلظت ppm از ماده جامد رو توضیح میدم.
اگه بخوام در قالب یه فرمول بگم، اینجوری میشه:
ppm=x/v .10^6
(پی پی ام برابر است با، گرم ماده مورد نظر، تقسیم بر حجم محلول موردنظر، ضربدر یک میلیون)! از این رابطه x یا مقدار گرمی که باید از ماده اولیه مثلا سولفات مس بردارید بدست میاد.
حالا یه نکته هست و اونم اینه که اگه ماده جامد اولیتون ناخالص باشه چی؟
اونوقت درصد خلوص رو در x توی رابطه بالا ضرب می کنید.

سلام تشکر از راهنماییتون ، فقط در مورد نکته اولتون من فکر کردم چون تایپیک درخواست ها و سوالات مربوط به شیمی تجزیه هست باید سوالما همینجا بپرسم چون سوالم مربوط به شیمی تجزیه میشد.

1000ppmمحلول cuso4،5H2o را توی اب می خوام درست کنم این یه استاندارد هست برای کالیبره کردن دستگاه جذب اتمی درمورد ناخالصیش چیزی نمیدونم بازم از راهنماییتون تشکر

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام تشکر از راهنماییتون ، فقط در مورد نکته اولتون من فکر کردم چون تایپیک درخواست ها و سوالات مربوط به شیمی تجزیه هست باید سوالما همینجا بپرسم چون سوالم مربوط به شیمی تجزیه میشد.

1000ppmمحلول cuso4،5H2o را توی اب می خوام درست کنم این یه استاندارد هست برای کالیبره کردن دستگاه جذب اتمی درمورد ناخالصیش چیزی نمیدونم بازم از راهنماییتون تشکر
سلام و تشکر از همکاری ;)
پی پی ام به بیان ساده میلی گرم تقسیم بر لیتر (واحد ساده غلظت)
شما هر مقدار میلی گرم از ماده وزن کنین و در یه لیتر آب یا هر حلالی حل کنین میشه همون پی پی ام
برای ساختن 1000 پی پی ام سولفات مس 1000 میلی گرم یا 1 گرم از ماده رو در یک لیتر آب حل کنین
موفق باشین
:gol:

54675

عضو جدید
سختی آب

سختی آب

سلام
من توی درس تصفیه آب آزمایش اندازه گیری سختی آب رو انجام دادم ولی کاملا در مورد روش کاری که انجام دادم و محاسباتش گیج شدم لطفاً به دو مورد زیر پاسخ دهید .
1- برای اندازه گیری و محاسبه سختی موقت 100 میلی لیتر یک نمونه آب 1.5 میلی لیتر اسید هیدروکلریک 0.1 نرمال استفاده شده است. لطفاً جدول نتایج رو پر کنید و فرمول های محاسبه رو بنویسید.
اطلاعات خواسته شده:
نتایج بدست آمده
حجم نمونه آب :
نرمالیته HCl:
حجم اسید مصرف شده:
تعداد اکی والان های HCl:
تعداد اکی والان HCl برای یک لیتر آب:
تعداد اکی والان Ca[SUP]2+ [/SUP]و Mg[SUP]2+ :[/SUP]
تعداد میلی اکی والان Ca[SUP]2+ [/SUP]و Mg[SUP]2+:[/SUP]
سختی موقت بر حسب میلی اکی والان بر لیتر:
سختی موقت بر حسب ppm:

2- لطفاً روش اندازه گیری و محاسبه سختی دائم را برای یک نمونه آب توضیح دهید و نتایج را برای 100 میلی لیتر نمونه آب فرضی در جدول زیر بیان کنیدو روش محاسبه را نیز بنویسید.

اطلاعات خواسته شده
نتایج بدست آمده
حجم نمونه آب :
حجم Na[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] استفاده شده برای نمونه آب:
حجم HCl مصرف شده برای سدیم کربنات باقی مانده:
حجم HCl مصرف شده برای سدیم کربنات اولیه:
اختلاف دو مقدار HCl مصرف شده:
اکی والان سدیم کربنات مصرف شده:
مجموع اکی والان Ca[SUP]2+ [/SUP]و Mg[SUP]2+[/SUP] در 100 میلی لیتر نمونه آب:
سختی دائم بر حسب اکی والان گرم در لیتر:
سختی موقت بر حسب میلی اکی والان بر لیتر:
سختی دائم بر حسب ppm:

با تشکر

roteil2001

عضو جدید
سلام دوستان ، در رابطه با هدایت سنجی یه ارائه دارم ولی چون از زمانی که کتاب گلابی رو خوندم خیلی میگذره کارم گیره ، یه تحقیق جامع که از صفر تا 100 هدایت سنجی رو بگه احتیاج دارم، به زبان فارسی

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان ، در رابطه با هدایت سنجی یه ارائه دارم ولی چون از زمانی که کتاب گلابی رو خوندم خیلی میگذره کارم گیره ، یه تحقیق جامع که از صفر تا 100 هدایت سنجی رو بگه احتیاج دارم، به زبان فارسی
سلام. شما با یه سرچ کوچولو تو نت کلی مطلب و گزارش کار بدست میاری. اما بهتره که از همون کتاب دکتر گلابی یا کتابهای الکتروشیمی و دستگاهی استفاده کنی.
البته میتونی از پاورپوینت های آماده انگلیسی هم که تو نت هست استفاده کنی
;)

گلشید91

عضو جدید
سلام یه سوال دارم ایا نمک های مختلف یک فلز طیف x ray متفاوت دارند؟
اگه کسی جواب این سوالو میدونه ممنون میشم بگه

آخرین ویرایش:

majid.rk

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. کسی آموزش کار با دستگاه پتانسیواستات را نداره ؟ ( پی دی اف ، کتاب و....)

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام. کسی آموزش کار با دستگاه پتانسیواستات را نداره ؟ ( پی دی اف ، کتاب و....)
سلام.
شما مدل دستگاه رو ببین چیه، بعد تو نت user manualش رو سرچ کن کامل همه چیز رو در موردش توضیح داده.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم. آقا من کتاب شیمی تجزیه اسکوک و یا کتاب تست پوران پژوهش رو لازم داشتم، کسی میتونه چند روز بهم قرض بده؟ من بندرعباسم

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان . خسته نباشيد

دوستان بنده چند روز ديگه آزمون استخدامي دارم . يكي از موارد آزمون شيمي تجزيه هست . جزوه شيمي تجزيه رو ندارم .
امكانش هست يه جزوه كه به صورت فايل باشه رو معرفي كنيد و قرار بديد .
ممنون

s00

عضو جدید
آیا خطوط طیف نشری خطی همه عناصر درناحیه مریی قرار دارد ؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آیا خطوط طیف نشری خطی همه عناصر درناحیه مریی قرار دارد ؟
سلام. تعریف طیف نشری خطی چیه؟

اگر اتم هاي گازي شکل يک عنصر را در يک قوس الکتريکي ، يک جرقه الکتريکي، ويا شعله گرم کنيم نور از آنها منتشر ميشود. اگر شعاعي از اين نور را توسط منشور تجزيه کنيم يک طيف خطي حاصل ميشود از اين رو به آن طيف نشري خطي اتمي ميگويند.

پس
خطوط طیف نشری خطی همه عناصر درناحیه مریی دیده میشود.

• Like
واکنش ها: s00

s00

عضو جدید
پس چرا میگیم در طیف نشری خطی هیدروژن سری لیمان در محدوده فروسرخ قرار گرفته و سری براکت نیز طیف مرئی ندارد.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس چرا میگیم در طیف نشری خطی هیدروژن سری لیمان در محدوده فروسرخ قرار گرفته و سری براکت نیز طیف مرئی ندارد.

ببینید دوست عزیز. وقتی میگیم طیف نشری خطی، منظور در حالت عادی و عمومی همون چیزیه که بعد از عبور پرتو منتشر شده از اتم از محیط منشور میبینیم.(که احتمالا یه اشتباه، اما رایجه). اما اگه بخوایم واقعیت رو بگیم، فقط اون بخشی از طیف نشری که انرژی نشر شده در محدوده مرئی باشه، در ناحیه مرئی قرار میگیره.

وقتی از سری های انتقالی صحبت میکنیم. منظور انتقالات الکترونی به ترازهای مختلف هست. بهتره اینجوری بگیم که در انتقالات الکترونی اتم هیدروژن سری لیمان در محدوده فروسرخ قرار گرفته و سری براکت نیز طیف مرئی ندارد و در ناحیه فروسرخه و سری های دیگه....

کلا شما جذب و نشر رو اینجوری در نظر بگیر، یه اتم در حالت پایه یه مقدار خاص انرژی میگیره برانگیخته میشه، بعد همون انرژی رو به صورت نور یا گرما یا هر دو برمیگردونه به محیط و در واقع نشر میکنه و برمیگرده به حالت پایه. این میشه یه انتقال الکترونی. حالا هرچی فاصله دو تا تراز بیشتر باشه، انرژی پرتو نشری بیشتره و میره به سمت uv و هرچی فاصله ترازها کمتر باشه انرژی پرتو کمتر و طول موج بیشتره که میره به سمت IR.

• Like
واکنش ها: s00

s00

عضو جدید
ممنون از پاسختون
پس همه انتقالات الکترونی در ناحیه مرئی نیستند اما چون در طیف ما فقط نور مرئی رو بوسیله منشور تجزیه میکنیم پس انچه در طیف می بینیم الزاما در ناحیه مرئی است و انتقالات الکترونی که در ناحیه مرئی نیستند در طیف ظاهر نمی شوند درست فهمیدم

آخرین ویرایش:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون
پس همه انتقالات الکترونی در ناحیه مرئی نیستند اما چون در طیف ما فقط نور مرئی رو بوسیله منشور تجزیه میکنیم پس انچه در طیف می بینیم الزاما در ناحیه مرئی است و انتقالات الکترونی که در ناحیه مرئی نیستند در طیف ظاهر نمی شوند درست فهمیدم
اصطلاح طیف در اینجا به همین معنییه که شما گفتی.
دقیقا درست گفتی : )

af son

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال دارم. فاز های بلوری چی هستن؟چندتا داریم؟ من راجع به فازهای بلوری HFP-PVDF باید بدونم. کسی میتونه کمکم کنه؟ poly(vinylidenefluoride-co-hexafluoropropylene)

f.cheraghali

عضو جدید
سلام دوستان گل

من برای پایان نامه ام از آزمون FTIR استفاده کردم که در تشخیص پیک مربوط به پیوندهاش مشکل پیدا کردم .خواهش می کنم اگر کسی از دوستان هست که می تونه کمک کنه یه ایمیل شخصی برام بزن ممنون می شم .

mahboubrh

عضو جدید
با سلام به همگی . دمای بحرانی یک نمک چطور محاسبه میشه ؟
مثلا برای نمک سدیم کلرید ، دمای بحرانی چنده ؟
لطفا کمکم کنین.
خیلی ممنون :):gol::gol::gol::gol:

ahmadrahmanian

عضو جدید
بهتره که نمودارهای دما-فشار رو ببینید. البته از منابعی چون سایت NIST هم می توانید این ثابتهای فیزیکی مواد را پیدا کنید.

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من درخواست مقاله در موردکاربرد روش های نوین در شیمی تجزیه دارم

zahernia1845

عضو جدید
سلام طرز تهیه اسید بنزوییک دو درصد رو خواستم چرا موقع درست کردن رسوب میدهد

zahernia1845

عضو جدید
سلام طرز تهیه اسید بنزوییک دو درصد رو خواستم برای از بردن رسوب به موقع تهیه کردن محلول چکار باید کرد

nazaninsaba

عضو جدید
سلام
من کتابی در مورد تجزیه کیفی و کمی مواد میخوام
کسی میتونه کمکم کنه؟

sasanrst

عضو
دوستان من دنبال حل تشریحی سوالات کنکور ارشد شیمی تجزیه مخصوصا این چند سال آخر هستم. کل سایت ها رو گشتم به جز سال 98 چیزی پیدا نکردم. کسی میتونه کمک کنه؟