تصاویری از کشت علوفه در کانکس به روش هیدروپونیک

gavad

عضو جدید

mohammad neshat

عضو جدید
با سلام با این روش چه گیاهانی را در کانکس پرورش میدهند ؟

پرورش گیاه با این روش چه مزایائی دارد؟

[/QUOTE]

AMIR-ALI

عضو جدید
حالا چرا همتون کوت میکنین
قدیم تر ها یک فیلمی دیده بودم در این رابطه
البته این کار توی مملکت ما صرفه اقتصادی نداره
کاش یه سری مطلب هم میگذاشتین

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایا این روش از نظر اقتصادی توجیح داره؟؟؟
اصلا الزام انجام اینکار چیه؟؟؟

SistemProf

عضو جدید
قيمت اين سيستم حدود 60 ميليون تومنه. اگه بخواهيد مستقل بشين و ديگه تابع بازار كمبود علوفه نشين خيلي خوبه

.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
قيمت اين سيستم حدود 60 ميليون تومنه. اگه بخواهيد مستقل بشين و ديگه تابع بازار كمبود علوفه نشين خيلي خوبه

.
من جای دامداره باشم 60 ملیونو میدم زمین میگیرم توش گندم و جو میکارم چون هزینه نگهداری این دستگاه هم بالاست عمرشم بخاطر وجود رطوبط فکر نکنم زیاد باشه قیمتشم با استهلاک سالیانه کم میشه اما زمین هر سال یه چیز میره روش بنا بر این در هر حالت به صرفه نیست

saedi.ar

عضو جدید
سلام به همه دوستان
شرمنده که نتونستم زودتر به این تاپیک سر بزنم و به سوالاتتون جواب بدم.
خب دوستانی که میگن اصلا چه نیازی به این کار هست؟
ببینید همونطور که دوست خوبمون گفتن اگر یک دامدار میخواد که از نظر تامین علوفه مستقل بشه و نیازی به خارج از دامداری نداشته باشه باید به این نوع سیستم ها روی بیاره. از نظر توجیه اقتصادی هم ... بله کاملا توجیه اقتصادی داره. این سیستم باعث میشه که شما:
1- 99.98% تو سطح زیر کشت
2- 99.91% تو مصرف آب
3- 98.12% تو سرمایه گذاری
4- 72.5% توی هزینه های جاری مثل کاشت داشت و برداشت داشته باشید.
خب همینها به نظرم کاملا توجیه اقتصادی این طرح رو نشون میده.

دوستی که گفتن این کار به درد ایران نمیخوره و فقط مال کشورهایی هست که زمین ندارن باید عرض کنم که متاسفانه صحبتتون اشتباهه به این دلیل که ما هم اصلا زمین نداریم! بله درسته.
به نظر شما ما چقدر زمین قابل کشت مناسب داریم و چرا باید توی این زمینها محصولاتی با ارزش اقتصادی کم تولید کرد؟ محصولای با ارزش اقتصادی بالاتری هستند که سوددهی بسیار بیشتری نسبت به علوفه دارند. پس ما میاییم علوفه رو توی فضای محدود تری تولید میکنیم و زمینهای مناسب رو برای کشت محصولاتی بارزشتر اختصاص میدیم. در ضمن الان کشورهای پیشرفته ای که اتفاقا زمین هم خیلی دارن مثل امریکا، استرالیا و... هم الان دارن از این روش استفاده میکنن.

در ضمن این دستگاه کار 30 هکتار زمین رو تو 36 مترمربع انجام میده. روزی 1 تن علوفه هیدروپونیک.

هزینه نگهداری این دستگاه اصلا زیاد نیست. به دلیل وجود دیواره های 4 لایه عایق دار مشکلی با آب و رطوبت ندارد.

در ضمن دوست من شما از زمین هرسال و همیشه نمیتونید محصول بردارید اما در این دستگاه بصورت 24 ساعته و 7 روز هفته در 365 روز سال میتونید تولید داشته باشید.
شما روی زمین نمیتونید تنوع علوفه بصورت متناوب داشته باشید بدین معنی که این هفته علوفه ذرت، هفته بعد علوفه جو و.... اما در این سیستم به راحتی امکان پذیر است.
علوفه سنتی یا خاکی به دلیل بکار بردن سم و کود برای رشد مطمئنا دارای آلودگی های خاص خودش هست اما این سیستم علوفه رو بصورت کاملا ارگانیک تولید میکنه پس در طولانی مدت هم برای دام مشکلی ایحاد نمیکنه.
روی زمین شما ناگهان با حجم بسیار زیادی علوفه مواجهید که حتما نیاز به سیلو و انبار کردن داره و هزینه های سیلو و انبار و مشکلاتی مثل اتش سوزی و کپک و قارچ و سایر آلودگی ها هست اما تو این سیستم علوفه تولیدی بصورت داینامیکه یعنی شما با کم و اضافه کردن میزان دامتون میتونید میزان تولید علوفه رو هم تنظیم کنید بنابراین علوفه ای روی دستتون نمیمونه و متعاقبا هزینه ای هم برای انبارش و مشکلات بعدیش نمیدید.
به دلیل اینکه این سیستم هیچگونه فاضلابی نداره (آب مصرفی و برگشت شده فیل.تر میشه و دوباره وارد سیستم میشه) پس باعث آلودگی محیط زیست و آبهای زیرزمینی هم نمیشه. اما تو سیستم خاکی همیشه این مشکل هست.
در سیستم خاکی، علوفه شما همیشه در معرض استرس های محیطی مثل آب ، دما ، رطوبت ، آفات و بیماریها و... قرار داره اما تو این سیستم به دلیل بسته بودن محیط هیچگونه استرسی از هیچ نوعی به گیاه وارد نمیشه بناربراین سرعت رشد بالا به همراه مواد بالاتر و کیفیت بالاری رو به شما میده
اگر هم سوالی داشتید من در خدمت همه دوستان هستم.
با تشکر - آرش ساعدی - مدیر تحقیقات و توسعه بخش کشاورزی تعاونی تحقیقاتی مهندسی مدیتک
این هم دو تصویر از سیستم تولید علوفه هیدروپونیک و ارگانیک توسط تعاونی تحقیقاتی مندسی مدیتک
عکس من هم سمت راسته ! ;)
Picture 527.jpgMediTech Fodder (177).jpg

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/pencil.pngشاد باشید و سبز

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
شما همچین توضیح دادین که این تنها راه کشت علوفه میتونه باشه
اما من بازم میگم خرید کانکس بصرفه نیست
چون همینطور که افات در زمینهای زراعی گیاه رو تحدید میکنن خود بذری که داخل کانکس سبز میشه هم میتونه مورد حمله قارچها قرار بگیره
در مورد مصرف انرژی کانکس با ایم وضعیت جدید یارانه ها بنظرت ایا میشه انرژی مجانی خورشید رو بیخیال شد و از برق برا تولید علوفه استفاده کرد

در باره قیمت و صرفه اقتصادی خودتون میدونید اگه کسی بخواد زمین بخره ا ان پول حتما براش بصرفه هست
تو کانکس نهایت سطح زیر کشت برا تولید در یک دوره سی متر باشه خوب کشاورز همین کارو تو یه گلخونه با پوشش پلاستیکی ارزون میتونه انجام بده با ده برابر وسعت تولید بیشتر بنا بر این من میگم نمیصرفه

saedi.ar

عضو جدید
سلام
دوست عزیز شما با 60 میلیون چقدر میتونید زمین بخرید و تو این زمین چقدر علوفه میتونید بکارید و تو چه مدت؟
برای توضیحات تکمیلی به زیر همین پست مراجعه کنید.
با تشکر

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
تو شمال دو هکتار با اب که میشه سالی سه بار ازش محصول برداشت کرد در ضمن توجه داشته باش قیمت زمین هر سال بالا تر میره

saedi.ar

عضو جدید
بله دوست من تو دنیایی که الان ما هستیم دیگه شما نمیتونید زمینهای به اون بزرگی رو فقط برای کشت علوفه اختصاص بدید. باید به سراغ روشهای پیشرفته تر رفت. اگر شما میخواهید با همون طرز فکر باقی بمونید ، هیچ وقت نمیتونید پیشرفت کنید.
باید برای پیشرفت ، روشها رو تغیر داد.

آفات و بیماریها تو سیستم کانکس با زمان بسیار محدود تولید (حداکثر 7 روز) توان رشد و گسترش نداره گرچه اگر هم مشکل ساز بشه خیلی راحت تر از زمین میشه کنترلش کرد چون عوامل منتقل کننده زمین بسیار بیشتر از محیط بسته هست.
میزان مصرف برق این سیستم حداکثر 50 کیلوات در روزه. انرژی خورشیدی هم بسیار خوبه ولی هنوز هزینه های اجرا و نگه داری این سیستم بالاست. بنابراین نوز برای مصارف خانگی و شخصی خیلی به صرف نیست مثل لامپ های LED که با اینکه میزان مصرفشون 10 برابر کمتر از لامپ های کم مصرفه ولی به دلیل گران بودن این تکنولوژی هنوز برای مصارف خانگی مقرون به صرفه نیست.
پوشش پلاستیکی ارزونتر در میاد (در شروع کار) اما مشکل اینجاست که پوشش پلاستیکی به هیچ عنوان عایق حرارتی مناسبی نیست بنابراین هزینه های جاری مثل گرم و سرد کردن سیستم بالا میره. همین استرس دمایی علاوه بر کاهش رشد گیاه باعث ضعیف شدن و حمله بیشتر عوامل بیماریزا میشه که همه اینها باعث بالا رفتن هزینه در دراز مدت میشه.

در هر صورت هر کسی طرز فکر و عقیده ای داره که البته برای خودش محترمه.
شاد باشی دوست من

saedi.ar

عضو جدید
ایران فقط شمال نیست.... تازه تو شمال میتونه ویلا بسازی. قیمت ویلا بیشتر از زمین بالا میره !

• Like
واکنش ها: fgni

SistemProf

عضو جدید
مهندس عزيز
كشت ديگري هم شما توي اين سيستم كار كردين ؟مثل توت فرنگي ؟ طالبي و يا صيفي جات؟

saedi.ar

عضو جدید
مهندس عزيز
كشت ديگري هم شما توي اين سيستم كار كردين ؟مثل توت فرنگي ؟ طالبي و يا صيفي جات؟

سلام
این سیستم برای تولید علوفه هست و چیزهایی که شما فرمودین به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست و اصولا برای این موارد طراحی نشده است.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من به این سیستمت علاقه مند شدم
میشه مشخصات فنی اون رو بگی
این که سطح زیر کشتش چقدره چند روز طول میکشه تا علوفه برا مصرف اماده بشه
از چه بذری استفاده میشه

saedi.ar

عضو جدید
من به این سیستمت علاقه مند شدم
میشه مشخصات فنی اون رو بگی
این که سطح زیر کشتش چقدره چند روز طول میکشه تا علوفه برا مصرف اماده بشه
از چه بذری استفاده میشه

سلام
اندازه دستگاه: 3 متر عرض / 3 متر ارتفاع و 12 متر طول برای سیستم یک تن علوفه در روز
مساحت مورد نیاز 36 مترمربع معادل 108 مترمکعب و بصورت طبقاتی هست.
کل دستگاه با تمام تجهیزات جانبی حداکثر 60 مترمربع فضا نیاز داره.
از زمان ورود بذر (بصورت خشک) تا برداشت علوفه حداکثر 7 روز زمان نیاز داره تا بذر رو به علوفه ای با ارتفاع 40-35 سانتیمتر تبدیل کنه.
نوع بذر هم مثل گندم ، جو ، ذرت ، چاودار ، تریتیکاله و... است.
نوع بذر معمولیه و بذر اصلاح شده یا گونه خاصی نیست.
هزینه های جاری بصورت روزانه:
150 کیلو بذر معمولی
850 لیتر آّب (کمتر از 1 مترمکعب)
50 کیلو وات برق (تک فاز ، سه فاز ، ثابت ، ژنراتور و...)
هیچگونه سم یا کودی هم نیاز نیست. اما درصورت نیاز میتونید کود محلول به میزان خیلی کم برای نگه داری طولانی مدت علوفه (بیش از 7 روز) نیاز داره.
توانایی تولید علوفه غنی شده هم هست. برای مثال علوفه ید دار یا آهن دار برای مناطقی که بطور کلی در خاک منطقه مشکل کمبود آهن داره.
بستر هم سینی های پلاستیکی سبک و قابل شستشو هست و ذره ای خاک به کار نمیره.
کل آب هم برگشت داده میشه و فیل.تر میشه و دوباره مورد استفاده قرار میگیره.

سوالی داشتید باز هم در خدمت هستم.
شاد باشید.

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
یعنی شما میگی با 150 کیلو بذر 7 تن محصول در یک هفته برداشت میکنی که میشه از قراری روزی یک تن؟

maten110

عضو جدید
به نظر من این دستگاه فقط برا جاهایی به درد میخوره که فضا نداشته باشی چه کاریه این:surprised:یاد گرقتیم هر دستگاهی که تو یه جا دیدیم بدون اینکه اصلا بدونیم به کارمون میخوره میاریم اصرار بر رواجشم داریم:mad:

• Like
واکنش ها: fgni

saedi.ar

عضو جدید
به نظر من این دستگاه فقط برا جاهایی به درد میخوره که فضا نداشته باشی چه کاریه این:surprised:یاد گرقتیم هر دستگاهی که تو یه جا دیدیم بدون اینکه اصلا بدونیم به کارمون میخوره میاریم اصرار بر رواجشم داریم:mad:

با سلام
ما خودمون طراح و سازنده این دستگاه هستیم. این سیستم در حقیقت بهینه سازی شده سیستم قدیمی ایرانی برای افزایش تولید در کمترین زمان و کمترین مکان هست.
کشورهای خارجی از ابوعلی سینا و رازی استفاده میکنن ولی ما داریم خودمون از محصولات خارجی و شیمیایی استفاده میکنیم.
دوست من وقتی شما بتونید بهترین و بالاترین تولید رو در کمترین مساحت داشته باشید، چه اصراری به افزایش سطح زیر کشت دارید که مصلما با افزایش هزینه هم همراهه؟
در هر صورت اجباری برای تهیه این سیستم برای هیچ کس نیست.
شاد و موفق باشی.

SistemProf

عضو جدید
مهندس آرش عزيز
فكر كنم سيستم ابتكاري شما شبيه سيستم NFTعمل ميكنه چون كه فقط به باهاش علوفه كشت ميكني و ديدم لامپ مهتابي گذاشتي كه قاعدتا" نور با طول موج مناسب گياهان علوفهاي و برگ دار رو جواب ميده.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=41534&d=1294476115

جالب بود. خوشمان آمد، فقط خیلی گرونه! باید دید عمر مفیدش چقدره

Phyto

مدیر تالار
راستی اگه بخوایم بجای برق از انرژی خورشید استفاده کنیم میشه؟ در مورد هزینه نصب باتریهای خورشیدی و توان اجرایی اون هم میشه توضیح بدین؟

saedi.ar

عضو جدید
مهندس آرش عزيز
فكر كنم سيستم ابتكاري شما شبيه سيستم NFTعمل ميكنه چون كه فقط به باهاش علوفه كشت ميكني و ديدم لامپ مهتابي گذاشتي كه قاعدتا" نور با طول موج مناسب گياهان علوفهاي و برگ دار رو جواب ميده.

با سلام.
این سیستم تقریبا مشابه سیستم NFT کار میکنه. البته علوفه تنها محصولی نیست که میشه با این سیستم تولید کرد!
فعالیت های دیگه ای هم میشه تو این سیستم انجام داد که بازده اقتصادی بیشتری داره مثل:
1- تولید جوانه گندم جهت بسته بندی و ورود به بازار برای مصرف انسان
2- تولید جوانه جو جهت کارخانه های مالت سازی و سمنو
3- تولید نشاهای صیفیجات ، برنج ، گل و...
4- کشت بافت (با کمی تغییر در طراحی - مشابه دستگاهی که در دانشگاه اصفهان بیش از 3 ساله که نصب و در حال استفاده برای کشت بافت سیب زمینی است).
این لامپ ها ، لامپ مهتابی نیستند اما مشابه اون ها هستند. به این نوع لامپ ها اصطلاحا لامپ های نور نورمال گفته میشه که نور این لامپ ها بسیار شبیه نور خورشید هست منتها UV و IR اون بسیار کمه.

saedi.ar

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=41534&d=1294476115

جالب بود. خوشمان آمد، فقط خیلی گرونه! باید دید عمر مفیدش چقدره

سلام.
نه عزیز اصلا گرون نیست. ببینید شما یک سیستم 36 مترمربعی رو تهیه میکنید که در حقیقت 30 هکتار زمین خریدید. این دستگاه با تمام تجهیزاتش حداکثر 60 مترمربع فضا نیاز داره.
خب شما با این دستگاه خیلی راحت میتونید یک گوسفند داری صنعتی با حداقل 250 گوسفند رو راه اندازی کنید.
به نظر شما این کار که تولید هست و متعاقبا افزایش سرمایه اولیه رو هم دربر داره بهتره یا خرید یک قطعه زمین که نیازه تا بسیاری هزینه ها رو دوباره روش اجرا کنید.
عمر مفید دستگاه در صورت استفاده مناسب ، حداقل 15 سال است.
زمان برگشت سرمایه اولیه دستگاه چیزی در حدود 39 ماه هست.

Phyto

مدیر تالار
براي دوستي كه سوال پرسيده بودند توليد برق با استفاده از نيروي خورشيد تقريبا هر 1.5 كيلو وات حدود 10 ميليون هزينه داره

راستش زیاد سر در نیوردم!

اگه ممکنه کاملتر و گویا تر توضیح بده این که گفتی یعنی چی؟ مگه هزینه اولیه ثابت نداره؟ مگه معلوم نیس این تشکیلات چقدر برق مورد نیازشه؟

SistemProf

عضو جدید
به طور كلي به دو روش از خورشید جهت تولید برق استفاده می شود. روش اول مبتنی بر گرمای خورشید است توان انرژی خورشیدی در هر متر مربع معادل یک کیلو ژول در هر ثانیه می باشد طوریکه 8 ساعت تابش خورشید معادل 8 کیلووات ساعت انرژی برق است. نمونه بارزش رو توي آبگرم كن هاي خورشيدي ميتونيد ببينيد.

روش دوم مبتنی بر نور خورشید است. در این روش اشعه نور با بکارگیری خاصیت کوانتومی آن مستقیماً به برق تبدیل می شود. در این روش که عمل تبدیل نور به برق از طریق صفحه ی نازکی به نام سلول انرژی انجام می شود، بازده حدود 16 تا 20درصد است. (كه بستگي به كيفيت ساخت سلول خورشيدي دارد )
به عنوان مثال یک متر مربع یک سلول یک متر مربعی با بازده متوسط 10% در طی یک روز آفتابی در مجموع 800 وات ساعت برق تولید می کند. در ایران هر نفر بطور متوسط حدود 2300 کیلووات ساعت در سال برق مصرف می کند .

برای تولید این مقدار برق به وسیله ی سلولهای خورشیدی با بازده 10 متوسط درصد هر نفر نیاز به سلولی با 9 متر مربع مساحت دارد. قيمت اين سلول ها در حال حاضر به ازاي هر وات توليدي قيمتي حدود 5000 تا 7000 تومان است . البته به باتري هاي ذخيره كننده هم نياز داريد كه هر كدام قيمتي حدود 100 هزار تومان را دارد .

بنابراين شما براي 1500 وات رقمي حدود 7 ميليون و پانصد هزار تومان پنل خورشيدي نياز داريد و به تعدادي هم باتري ذخيره كننده براي شب و و مدارهاي تقويت كننده آمپر كه رقمي حدود 10 ميليون تومان ميشود كه براي مصرف يك يخچال و يك لامپ 100 واتي و يك تلويزيون كافي به نظر مي رسد.

براي درك بهتر مثلا شما يك یک پانل 12 واتی میخرید؛ این پانل در نور کامل آفتاب(حین ظهر) به شما 12 وات میدهد و اگر نور کمتر شود (مثلا صبح یا عصر ) توان آن کمتر میشود. اما به عنوان یک قاعده ساده میتوانید فرض کنید کل ساعات آفتابی در یک روز معادل 5 ساعت آفتابی کامل است. این عدد 5 برای اغلب نقاط ایران غیر از مناطق شمالی و غربی عدد درستی است. بنابراین شما با پانل 12 واتی میتوانید در روز 60 وات ساعت انرژی از خورشید دریافت کنید.
حالا این 60 وات ساعت را میتوانید یک ساعته به یک بار 60 وات بدهید یا مثلا 10 ساعته به یک بار 6 وات. البته فرض شده است که از باتری استفاده میکنید و بازدهی باتری هم 100 درصد است.

موفق باشيد

mowlana

عضو جدید
سلام جناب ساعدی

بنده نیاز به محلول هیدروپونیکی با مشخصات زیر دارم

شما برای فروش دارین - یا جایی میشناسین بفروشن؟

نيتروژن
فسفر
پتاسيم
کلسيم
منيزيم

210
80
175
180
67

واحدها cg در 100 گالن می باشد​

با تشکر