آشنایی با سیستم برق کشتی

mj462

عضو جدید
سلام . هر سولی راجع به برق ویا ساختمان کشتی یا هر سوالی مرتبط با کشتی داشتین رو مطرح کنین و پاسخ بگیرید.:)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
مدار لامپ ال ای دی رو میشه بگذاری
یه سوال دیگه ایفون تصویری دو طبقه رو میشه برا سه یا چهار طبقه افزایش داد

mj462

عضو جدید
سلام خیلی سوالتون تخصصی بود!!!!!!!!!!!!!! با ژنراتورهایی که سوختشون اغلب مازوت یا دیزله.;)

mj462

عضو جدید
سلام ال ای دی در اصل یه نوع دیوده که نور تولید میکنه و یه قطعه هست که مدار خاصی نداره مثل یه لامپ معمولی.

سلام . هر سولی راجع به برق ویا ساختمان کشتی یا هر سوالی مرتبط با کشتی داشتین رو مطرح کنین و پاسخ بگیرید.:)
سلام.لطفا بفرمایید در کشتی ها از چه نوع ژنراتورها و موتورهایی و با چه توانی استفاده میشه؟آیا اتوماسیون صنعتی هم در برق کشتی کاربرد زیادی داره؟

mj462

عضو جدید
;)بسته به نوع کشتی از انواع مختلف ژنراتورهای با قدرت متوسط و بالا استفاده میشه که اکثرا در محدوده ی 300 تا 600 کیلووات هستن.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
سلام
تاپیک خوبیه جاش خالی بود.
حالا که تاپیک رو زدی بد نیس توضیحات کاملی هم خودت بدی بچه ها آشنا بشن.
اینکه سطح ولتاژش چقدره؟ سیستم ارت به چه شکلی هست. برق گیرش به چه شکل عمل میکنه. فکر کنم همینا رو یه توضیح کامل بدی همه بچه ها خوششون بیاد. راستی در مورد ابعاد فضای مورد استفاده هم بگو این از همش جالبتره. در مورد بویلرهاش هم بگی اونم جالبه.
ضمنا جای تاپیک در مورد هواپیما هم خالیه هر کدوم از دوستان تمایل داشتند تاپیک بزنن و هر توضیحی خواستن بدهند مخصوصا در مورد سیستم برق گیرش. کشتی و هواپیما فکر کنم واقعا جالب باشه برا بچه ها.

آخرین ویرایش:

mj462

عضو جدید
سلام
تاپیک خوبیه جاش خالی بود.
حالا که تاپیک رو زدی بد نیس توضیحات کاملی هم خودت بدی بچه ها آشنا بشن.
اینکه سطح ولتاژش چقدره؟ سیستم ارت به چه شکلی هست. برق گیرش به چه شکل عمل میکنه. فکر کنم همینا رو یه توضیح کامل بدی همه بچه ها خوششون بیاد. راستی در مورد ابعاد فضای مورد استفاده هم بگو این از همش جالبتره. در مورد بویلرهاش هم بگی اونم جالبه.
ضمنا جای تاپیک در مورد هواپیما هم خالیه هر کدوم از دوستان تمایل داشتند تاپیک بزنن و هر توضیحی خواستن بدهند مخصوصا در مورد سیستم برق گیرش. کشتی و هواپیما فکر کنم واقعا جالب باشه برا بچه ها.
ممنون از لطف شما. خب این چیزایی که شما مطرح کردین خیلی زیادن که من وقتشو ندارم تایپ کنم مطلب آماده هم ندارم که کپی کنم. خب دوستان علاقه مند میتونن سوال بپرسن منم جواب میدم.;)

ahmadalis

عضو جدید
[چرا در کشتی سیمی بنام منفی ( صفر ) وجود ندارد
ختلاف پتانسیل در شبکه روشنایی 220 ولت میباشد - نسبت سیم صفر وفاز
اختلاف پتانسیل در شبکه روشنای درکشتی 220 ولت میباشد اما نسبت . صفر وفاز نیست -- چرا

mj462

عضو جدید
ختلاف پتانسیل در شبکه روشنایی 220 ولت میباشد - نسبت سیم صفر وفاز
اختلاف پتانسیل در شبکه روشنای درکشتی 220 ولت میباشد اما نسبت . صفر وفاز نیست -- چرا
در کشتی هم برق سه فاز استفاده میشود وهم تکفاز که در سه فاز زمین الزامی نیست اما در صورت نیاز از بدنه کشتی به عنوان زمین استفاده میشود. وحرف دوستمون که نوشته بودن در کشتی منفی وجود ندارد کاملا اشتباه است واختلاف 220 ولت اختلاف فاز با فاز است نه با زمین .;)

آخرین ویرایش:
ممنون از لطف شما. خب این چیزایی که شما مطرح کردین خیلی زیادن که من وقتشو ندارم تایپ کنم مطلب آماده هم ندارم که کپی کنم. خب دوستان علاقه مند میتونن سوال بپرسن منم جواب میدم.;)
سلام.
دوست عزیز همه که برقکار کشتی نیستن که.این حرف شما مثل اینه که مثلا یه استاد ماشین بیاد داخل کلاس جاسه اول بگه خوب درباره ماشین سنکرون سوال بپرسید منم جواب بدم.شما اول درس رو بده بعد چشم.سوالاتمونم مطرح می کنیم.

mj462

عضو جدید
سلام.
دوست عزیز همه که برقکار کشتی نیستن که.این حرف شما مثل اینه که مثلا یه استاد ماشین بیاد داخل کلاس جاسه اول بگه خوب درباره ماشین سنکرون سوال بپرسید منم جواب بدم.شما اول درس رو بده بعد چشم.سوالاتمونم مطرح می کنیم.
من هم نگفتم سوالات تخصصی بپرسین. یکی از دوستان نوشته بودن که سیستم برق کشتی رو از الف تا ی توضیح بدم که من اینو واسش نوشتم. و منظورم این بود که سوالها رو دوستان یکی یکی بپرسن تا من جواب بدم البته نه فقط راجع به برق کشتی بلکه راجع به هر قسمت کشتی که باشه بپرسین.;)

من هم نگفتم سوالات تخصصی بپرسین. یکی از دوستان نوشته بودن که سیستم برق کشتی رو از الف تا ی توضیح بدم که من اینو واسش نوشتم. و منظورم این بود که سوالها رو دوستان یکی یکی بپرسن تا من جواب بدم البته نه فقط راجع به برق کشتی بلکه راجع به هر قسمت کشتی که باشه بپرسین.;)
سلام دوست عزیز.
یکی از دوستانمون به نام علی که در زمینه برق مترو اطلاعات خوبی دارن یه تاپیک زدن و هر چند وقت یک بار در مورد برق مترو دقیقا مثل یک کلاس درس یک مطلب جدیدی ارائه میدن.
اگه شما هم فرصت داشته باشید همچین کاری انجام بدین همه از اطلاعات شما استفاده خواهند کرد.
موفق و پیروز باشید.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
در کشتی هم برق سه فاز استفاده میشود وهم تکفاز که در سه فاز زمین الزامی نیست اما در صورت نیاز از بدنه کشتی به عنوان زمین استفاده میشود. وحرف دوستمون که نوشته بودن در کشتی منفی وجود ندارد کاملا اشتباه است واختلاف 220 ولت اختلاف فاز با فاز است نه با زمین .;)

با تشکر از شما بخاطر ارائه این مطالب ،با توضیح بالا بنظر میرسه که ولتاژ تک فاز حدود 130 ولته .اگه امکان داره استاندارد های ولتاژ رو بصورت کامل بگید همینطور مصرف کننده ها از جمله تاسیسات برقی و مکانیکی، مثلا روشناییها چند ولتند؟ ارتینگ به چه صورتی اجرا میشه ؟ TN-S , TN یا TN-C ؟

mj462

عضو جدید
با تشکر از شما بخاطر ارائه این مطالب ،با توضیح بالا بنظر میرسه که ولتاژ تک فاز حدود 130 ولته .اگه امکان داره استاندارد های ولتاژ رو بصورت کامل بگید همینطور مصرف کننده ها از جمله تاسیسات برقی و مکانیکی، مثلا روشناییها چند ولتند؟ ارتینگ به چه صورتی اجرا میشه ؟ TN-S , TN یا TN-C ؟
نمیدونم شما چطوری استدلال کردین که ولتاژ تکفاز شده 130 ولت ولی همونطور که قبلا به وضوح نوشتم تکفاز 220 ولته روشناییها هم که همون 220 ولته ولی سیستم الکترونیکی کنترل قسمتهای مختلف کشتی 24 ولته و تاسیسات برقی و مکانیکی که از برق 380 ولت تغذیه میشن. سیستم ارت کشتی رو هم به پایینترین قسمت بدنه ی کشتی که با آب که اطلاع دارید که رسانای نسبتا خوبیست تماس داره وصل میشه. راستش من رشتم قدرت نیستش از این اصطلاحات آخری چیزی سر در نیاوردم!;)

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
..... واختلاف 220 ولت اختلاف فاز با فاز است نه با زمین .;)

نمیدونم شما چطوری استدلال کردین که ولتاژ تکفاز شده 130 ولت ولی همونطور که قبلا به وضوح نوشتم تکفاز 220 ولته روشناییها هم که همون 220 ولته ولی سیستم الکترونیکی کنترل قسمتهای مختلف کشتی 24 ولته و تاسیسات برقی و مکانیکی که از برق 380 ولت تغذیه میشن. سیستم ارت کشتی رو هم به پایینترین قسمت بدنه ی کشتی که با آب که اطلاع دارید که رسانای نسبتا خوبیست تماس داره وصل میشه. راستش من رشتم قدرت نیستش از این اصطلاحات آخری چیزی سر در نیاوردم!;)

دوباره ممنون ،احنمالا من بد متوجه شدم . فقط یه توضیح بدم که برای بدست آوردن ولتاژ تکفاز از سه فاز همونطور که میدونید ولتاژ فاز به فاز رو به رادیکال سه تقسیم میکنیم و نتیجه تقسیم 220 بر اون عدد میشد حدود 130 که باعث تعجب من هم شد . راستش من هم رشتم قدرت نیست برای توضیح این اصطلاحات هم یه تاپیک جدا لازمه و چون من تازه واردم نمیدونم که قبلا در باره اونا بحث شده یا نه.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

قبلا در موردش صحبت شده در اینجا

kamasha

عضو جدید

با عرض سلام خدمت اساتید برق
ولتاژ برق کشتی از ژنراتورهای دیزلی که هم با گازوییل و هم با لزت کار میکنن تولید میشن. ولتاژ خروجیش هم 440 ولت با فرکانس 60 هرتز است که نقطه صفرش زمین (بهتر بگم بدنه ) نمیشه. اکثر مصارف کشتی با همون ولتاژ کار میکنن بجز مصارف روشنایی و مصرفکننده های درون اتاقهای استراحت که در اصطلاح به اونجا Accomodation میگن. این ولتاژ بوسیله یک یا چند ترانس سه فاز از ولتاژ 440 رو به 220 فاز به فاز تبدیل میشه. اصلا در برق کشتی چیزی به نام نول وجود نداره. سیستم برقش از نظر حفاظتیTT است و به اینگونه عمل میکنه که اگه یکی از فازها به بدنه برخورد کنه دستگاه مگا اهم متری که داره فقط آلارم میده تا علت بررسی و رفع بشه. اگه سوالی دیگه دارید بفرمایید تا اگه بدونم پاسخ بدم

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت اساتید برق
ولتاژ برق کشتی از ژنراتورهای دیزلی که هم با گازوییل و هم با لزت کار میکنن تولید میشن. ولتاژ خروجیش هم 440 ولت با فرکانس 60 هرتز است که نقطه صفرش زمین (بهتر بگم بدنه ) نمیشه. اکثر مصارف کشتی با همون ولتاژ کار میکنن بجز مصارف روشنایی و مصرفکننده های درون اتاقهای استراحت که در اصطلاح به اونجا Accomodation میگن. این ولتاژ بوسیله یک یا چند ترانس سه فاز از ولتاژ 440 رو به 220 فاز به فاز تبدیل میشه. اصلا در برق کشتی چیزی به نام نول وجود نداره. سیستم برقش از نظر حفاظتیTT است و به اینگونه عمل میکنه که اگه یکی از فازها به بدنه برخورد کنه دستگاه مگا اهم متری که داره فقط آلارم میده تا علت بررسی و رفع بشه. اگه سوالی دیگه دارید بفرمایید تا اگه بدونم پاسخ بدم

خیلی ممنون دوست عزیز از توضیحات کاملتون فقط فکر میکنم منظورتان IT بود چون در سیستم IT یکی از فازها با یک مقاومت به بدنه وصل میشود ولی در TT نقطه صفر داریم و به زمین وصل میشود.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
اکثر مصارف کشتی با همون ولتاژ کار میکنن بجز مصارف روشنایی و مصرفکننده های درون اتاقهای استراحت که در اصطلاح به اونجا Accomodation میگن. این ولتاژ بوسیله یک یا چند ترانس سه فاز از ولتاژ 440 رو به 220 فاز به فاز تبدیل میشه.
یه سوال !
اگه بعد از ترانسهایی که برق مورد نیاز اتاقهای استراحت را تامین میکنند یکی از فازها به بدنه وصل بشه باز هم آلارم داریم ؟ ( با توجه به ایزوله بودن ترانسها)

kamasha

عضو جدید

یه سوال !
اگه بعد از ترانسهایی که برق مورد نیاز اتاقهای استراحت را تامین میکنند یکی از فازها به بدنه وصل بشه باز هم آلارم داریم ؟ ( با توجه به ایزوله بودن ترانسها)

سلام
حق باشماست سیستم IT است در مورد آلارم اتصال، هم برای سیستم 440 ولت و هم برای سیستم 220 سیستم کشف اتصال قرار میگیره

kamasha

عضو جدید
سلام.لطفا بفرمایید در کشتی ها از چه نوع ژنراتورها و موتورهایی و با چه توانی استفاده میشه؟آیا اتوماسیون صنعتی هم در برق کشتی کاربرد زیادی داره؟
سلام دوست عزیز و
در پاسخ به این سوال باید بگم که کلیه تجهیزات بکار رفته در کشتی نوعیه که مختص صنایع دریاییه. مثلا نمیتونید ژنراتورای رو خشکی رو تو کشتی استفاده کنید استاندارد یا کلاس اجازه نمیده. چون کشتیها بر اساس کلاس های مختلف ساخته میشن. اتوماسیون هم به وفور توش استفاده می شه مثل سیستم بالاست بارگیری کنترل حرارت غلظت سوخت و .... بازهم بگم ؟....

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز و
در پاسخ به این سوال باید بگم که کلیه تجهیزات بکار رفته در کشتی نوعیه که مختص صنایع دریاییه. مثلا نمیتونید ژنراتورای رو خشکی رو تو کشتی استفاده کنید استاندارد یا کلاس اجازه نمیده. چون کشتیها بر اساس کلاس های مختلف ساخته میشن. اتوماسیون هم به وفور توش استفاده می شه مثل سیستم بالاست بارگیری کنترل حرارت غلظت سوخت و .... بازهم بگم ؟....

اگر ممکن است در مورد سیستم بالاست و بارگیری بیشتر توضیح دهید .
همینطور تفاوت اصلی بین ژنراتورهای مورد استفاده در کشتی با انواع معمولی.

kamasha

عضو جدید
اگر ممکن است در مورد سیستم بالاست و بارگیری بیشتر توضیح دهید .
همینطور تفاوت اصلی بین ژنراتورهای مورد استفاده در کشتی با انواع معمولی.
همه کشتی ها برای اینکه بتونن تعادل خودشونو روی آب حفظ کنن یک سری تانک در جداره اطراف و حتی کفشون دارن که بهشون بالاست تانک میگن. اگه بر اثر بارگیری غیر متقارن وزن یک قسمت کشتی از قسمت دیگه اون بیشتر بشه واضحه که قسمت سنگینتر اون بیشتر در آب فرو میره با پر کردن این تانکها توسط آب دریا میشه تعادل رو برقرار کرد . کنترل این قسمت توسط پی ال سی هست . بارگیری هم در مورد کشتی های مخزن سوخت و حتی بانکرینگ (پر کردن تانک سوخت دیزل و مازوت ) است که توسط پی ال سی کنترلش میکنن. و درمورد تفاوت اصلی ژنراتورهای دریایی این تفاوت خیلی زیاده مثل نحوه استارت اونا که با هوای فشرده هم میتونه باشه ،اندازه ولتاژ فازی 440 ولت و مهمترین قسمتش اینه که کلیه تجهیزات کشتی ها اعم از برقی مکانیکی و غیره باید از آلیاژ خاصی که در مقابل آلودگی های ناشی از دریا مقاومند ساخته بشن.