سوال (منحنی هیسترزیس)

m_0875

عضو جدید
در منحنی هیسترزیس دلیل این که منحنی در سیکل دوم بسته نمی شود چیست به عبارتی دیگر چرا در سیکل دوم رو خودش قرار نمیگیره ؟:warn:

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در منحنی هیسترزیس دلیل این که منحنی در سیکل دوم بسته نمی شود چیست به عبارتی دیگر چرا در سیکل دوم رو خودش قرار نمیگیره ؟:warn:

بخاطر پسماند مغناطیسی هسته این اتفاق میفته .
یعنی در صورت نبود جریان هم مقداری اثر مغناطیسی در هسته بقی خواهد ماند .که یکی از مولفه های دسته بندی مواد مغناطیسی هم همین مقدار پسمانده .
خواستی بیشر توضیح بدم ..

m_0875

عضو جدید
بخاطر پسماند مغناطیسی هسته این اتفاق میفته .
یعنی در صورت نبود جریان هم مقداری اثر مغناطیسی در هسته بقی خواهد ماند .که یکی از مولفه های دسته بندی مواد مغناطیسی هم همین مقدار پسمانده .
خواستی بیشر توضیح بدم ..

قضیه مقدار پسماند به ذات ماده بستگی داره
منحنی هیسترزیس هم پس از چند سیکل مغناطیس شدن تقریبا بسته میشه سوال من اینه که چرا تو همون سیکل اول منحنی بسته نمیشه ؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قضیه مقدار پسماند به ذات ماده بستگی داره
منحنی هیسترزیس هم پس از چند سیکل مغناطیس شدن تقریبا بسته میشه سوال من اینه که چرا تو همون سیکل اول منحنی بسته نمیشه ؟؟؟

شما برای اینکه متوجه شی چرا تو سیکل اول صفر نمیشه باید بدونی این شکل موج ها چطوری بوجود میاد
کلید حل مسئله شما همین جاست وگرنه جوابش همون پسماند هستست

m_0875

عضو جدید
شما برای اینکه متوجه شی چرا تو سیکل اول صفر نمیشه باید بدونی این شکل موج ها چطوری بوجود میاد
کلید حل مسئله شما همین جاست وگرنه جوابش همون پسماند هستست

[url=http://tehranpic.net/download.php?img=519440][img]http://tehranpic.net/download.php?img=519440[/url][/IMG]

شکل موج سینوسیه منظور من صفر شدن پسماند نیست این که چرا حلقه دوم رو اولی نمی افته

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
[url=http://tehranpic.net/download.php?img=519440][img]http://tehranpic.net/download.php?img=519440[/url][/IMG]

شکل موج سینوسیه منظور من صفر شدن پسماند نیست این که چرا حلقه دوم رو اولی نمی افته

متوجه سوالت شدم
سوال اینکه چرا با وجود جریانهای برابر دو م نحنی بر هم نطبق نشدند
جوابش تو خود منحنی هیسترزیسه
برای منحنی اول جریان از صفر به سیم پیچ اعمال شده یعنی از نقطه صفر شروع شد که در نیم سیکل اول( مسیر صعودی) مسر صفر تا آ طی میشه و در همن نیم سیکل که جرین نزولی میشه و به سمت صفر میل پیدا میکنه مسیر آ تا دی تشکیل میشه ف اینجا باید منطبق می شدند ولی بخاط وجود پسماند به اندازه صفر تا دی منحرف شد
حالا در نیم سیکل منفی باز جریان زیاد میشه ولی اینار با پلاریته معکوس که مسیر دی تا ای درسا میشه
حالا جریان دز نیم سیکل منفی از نقطه ماکزیمم به سمت صفر حرکت میکنه که مسیر ای تا جی رو درست میکنه که باز هم اثر تلفات هسته خودشو تو به اندازه صفر تا جی نشون میده
حالا نیم سیکل سوم شروع به زیاد شدن میکنه ولی اگه دقت کنی این نیم سیکل اینبار از نقطه جی شروع میشه نه از صفر
بنابراین میتونیم نتیجه بگیریم منحنی بعدی میشه همون منحنی بالایی با این تفاوت که به اندازه صفر تا جی شیفت پیدا کرده
دلیل منطبق نشدن هم همیه
--
یعنی اولش ما با مقدار اچ صفر شروع کردیم ولی تو نیم سیکل سوم یا شروع سیکل دوم اچ از جی شروع شد

mehdisepehri

عضو جدید
ببین یه توجیه خیلی خیلی جالب این ماجرا میدونی چی میتونه باشه؟
چیزی که فکر نمی کنم بتونی جایی ببینیش!!!
ببین وقتی تو یه ماده رو برای اولین بار مغناطیسی میکنی چه اتفاقی می افته؟
دید میکروسکوپی داشته باش!
یعنی دوقطبی های مغناطیسی اون هم جهت با میدان اعمال شده میشن!
درسته؟
خب این دو قطبی باید بر یه نیروی درون ماده ای غلبه کنن دیگه ، نمیشه که همین طوری فرتی بیان و مثل بچه آدم بچرخند!!!
پس ما اینجا کمی اتلاف داریم!
از طرف دیگه ، حالا فکر کن ، میخوای همین ماده رو برای بار دوم در همون میدان مغناطیسی قرار بدی!
چی میشه؟
خوب دیگه به اون سرسختیه اولیه نیستن و یه کم راحت تر راه میدن و خب اتلافت کمتر میشه!
دیدی؟
چه قدر متفاوت بود؟
اینو همیشه یادت میمونه!!!:D

ahmah57

عضو جدید
خلاصه بگم اثرات اشباع مغناطیسی و خصوصاً تغییر شرایط مثل گرما در مقیاس ماکروسکپی و تغییر شکل قرار گرفتن مولکولهای هسته

milad malaki

عضو جدید
سلام
میخواستم در مورد منحنی های هیسترزیس و انواع این منحنی ها بیشتر بدونم.اگه امکانش هست توضیح دهید ومنابعی هم اگرهست بفرمایید.
باتشکرفراوان