حادثه آتش سوزی در پتروشیمی پردیس

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار

در پي آتش‌سوزي در فاز نخست پتروشيمي پرديس؛
شمار تلفات آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس به 5 نفر رسيد
خبرگزاري فارس: مدير‌كل ستاد حوادث غير‌مترقبه استان بوشهر گفت: شمار تلفات آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس به پنج نفر رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، غلامرضا كشتكار عصر امروز در جمع خبرنگاران در ارتباط با حادثه آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس در عسلويه اظهار داشت: بر اساس آمار دريافتي تاكنون پنج نفر در اين حادثه جان خود را از دست داده‌اند و سه نفر نيز زخمي شده‌اند.
وي افزود: فاز نخست مجتمع پتروشيمي پرديس بعد از ظهر امروز بر اثر جوشكاري غير ايمن دچار آتش‌سوزي شديد شد كه خسارت جاني و مالي زيادي بر جاي گذاشته است.
اين مقام مسئول بيان داشت: بر اساس گزارشاتي كه از فاز نخست اين پتروشيمي دريافت شده، نشت گاز آمين از خط لوله انتقال گاز در اين مجتمع پتروشيمي دليل اصلي اين آتش‌سوزي بوده است.
كشتكار در ارتباط با وضعيت مصدومان اين حادثه تصريح كرد: يكي از مصدومان حادثه براي ادامه مداوا به شهر شيراز منتقل شده كه اميدوار هستيم هر چه زودتر بهبودي خود را به دست بياورد.
وي افزود: يكي از اين مصدومان نيز به صورت سرپايي در عسلويه مورد مداوا قرار گرفت كه هم‌اكنون مرخص شده و يكي ديگر از اين مصدومان نيز در بيمارستان منطقه تحت درمان قرار دارد و براي همه مصدومان حادثه آرزوي سلامتي داريم.
مدير‌كل ستاد حوادث غير مترقبه استان بوشهر از مهار كامل اين آتش‌سوزي خبر داد و يادآور شد: با همكاري بسيار خوب نيروهاي امدادگر پس از گذشت حدود يك ساعت از اين حادثه، آتش‌سوزي به طور كامل مهار شده و هم‌اكنون مشكلي از نظر آتش‌سوزي نداريم.
بر اساس اين گزارش، بعد از ظهر امروز اين آتش‌سوزي در فاز نخست مجتمع پتروشيمي پرديس در منطقه ويژه پارس جنوبي رخ داد و خسارت زيادي بر جاي گذاشت.​

tatu_lover1366

عضو جدید

در پي آتش‌سوزي در فاز نخست پتروشيمي پرديس؛
شمار تلفات آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس به 5 نفر رسيد
خبرگزاري فارس: مدير‌كل ستاد حوادث غير‌مترقبه استان بوشهر گفت: شمار تلفات آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس به پنج نفر رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، غلامرضا كشتكار عصر امروز در جمع خبرنگاران در ارتباط با حادثه آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس در عسلويه اظهار داشت: بر اساس آمار دريافتي تاكنون پنج نفر در اين حادثه جان خود را از دست داده‌اند و سه نفر نيز زخمي شده‌اند.
وي افزود: فاز نخست مجتمع پتروشيمي پرديس بعد از ظهر امروز بر اثر جوشكاري غير ايمن دچار آتش‌سوزي شديد شد كه خسارت جاني و مالي زيادي بر جاي گذاشته است.
اين مقام مسئول بيان داشت: بر اساس گزارشاتي كه از فاز نخست اين پتروشيمي دريافت شده، نشت گاز آمين از خط لوله انتقال گاز در اين مجتمع پتروشيمي دليل اصلي اين آتش‌سوزي بوده است.
كشتكار در ارتباط با وضعيت مصدومان اين حادثه تصريح كرد: يكي از مصدومان حادثه براي ادامه مداوا به شهر شيراز منتقل شده كه اميدوار هستيم هر چه زودتر بهبودي خود را به دست بياورد.
وي افزود: يكي از اين مصدومان نيز به صورت سرپايي در عسلويه مورد مداوا قرار گرفت كه هم‌اكنون مرخص شده و يكي ديگر از اين مصدومان نيز در بيمارستان منطقه تحت درمان قرار دارد و براي همه مصدومان حادثه آرزوي سلامتي داريم.
مدير‌كل ستاد حوادث غير مترقبه استان بوشهر از مهار كامل اين آتش‌سوزي خبر داد و يادآور شد: با همكاري بسيار خوب نيروهاي امدادگر پس از گذشت حدود يك ساعت از اين حادثه، آتش‌سوزي به طور كامل مهار شده و هم‌اكنون مشكلي از نظر آتش‌سوزي نداريم.

بر اساس اين گزارش، بعد از ظهر امروز اين آتش‌سوزي در فاز نخست مجتمع پتروشيمي پرديس در منطقه ويژه پارس جنوبي رخ داد و خسارت زيادي بر جاي گذاشت.​

مهندس من متوجه اون قسمتی که قرمز کردم نشدم
آخه آمین اونم به صورت گازی تو خط لوله انتقال گاز چکار میکنه
مگه نباید تو برج جذب باشه , مگه واحد های عسلویه برج دفع یا واحد SRU ندارن که آمین رو بازجذب کنن
بنظرت این صحبت خبر گزاری فارس نمیلنگه یا اینکه من دارم اشتباه میکنم؟

سرمد حیدری

مدیر تالار
مهندس من متوجه اون قسمتی که قرمز کردم نشدم
آخه آمین اونم به صورت گازی تو خط لوله انتقال گاز چکار میکنه
مگه نباید تو برج جذب باشه , مگه واحد های عسلویه برج دفع یا واحد SRU ندارن که آمین رو بازجذب کنن
بنظرت این صحبت خبر گزاری فارس نمیلنگه یا اینکه من دارم اشتباه میکنم؟
[/RIGHT]

منم یکم تعجب کردم.
شاید خط لوله ای باشه که امین رو به اونجا انتقال میده.
یکی از دوستام اونجاس من خیلی نگرانشم. امیدوارم اتفاقی نیوفتاده باشه.
فردا بذار بپرسم ببینم دقیقا چی بوده.

tatu_lover1366

عضو جدید
منم یکم تعجب کردم.
شاید خط لوله ای باشه که امین رو به اونجا انتقال میده.
یکی از دوستام اونجاس من خیلی نگرانشم. امیدوارم اتفاقی نیوفتاده باشه.
فردا بذار بپرسم ببینم دقیقا چی بوده.

انشالا که اتفاقی نیفتاده و ایشون سالم هستند
لطف میکنی اگه دقیق قضیه رو بپرسیاین خبر گذاریها که با این جملشون کلا معنای پتروشیمی و واحد تصفیه رو زیر سوال بردن

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس مهار شد

آتش‌سوزي فاز يك پتروشيمي پرديس كه بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) دچار حادثه شده بود مهار شد.

به گزارش ايسنا، در ساعت 14 امروز در واحد قديم آمونياک پتروشيمي پرديس (پرديس يک) در حالي که کارکنان تعميرات مشغول برطرف كردن نشتي از خط آمين ارسالي به برج جذب بودند، ميزان نشتي افزايش يافت و موجب خروج گاز سنتز و آتش‌سوزي شد.

بر اساس اعلام روابط عمومي شركت ملي صنايع پتروشيمي پس از وقوع اين حادثه با ابتکار عمل گروه‌هاي ايمني، آتش‌نشاني و بهره‌برداري، از گسترش آتش‌سوزي جلوگيري و آتش در ساعت 15 کنترل و مهار شد و هم‌اكنون اين واحد تحت کنترل کامل و شرايط در وضعيت عادي قرار گرفته است.

در اين حادثه پنج نفر از كاركنان پتروشيمي پرديس جان خود را از دست دادند و سه نفر نيز مجروح شدند.

واحدهاي آمونياک و اوره جديد پتروشيمي پرديس پس از مهار اين حريق هم‌اكنون بدون مشکل در مدار توليد قرار داشته و وقفه‌اي در کار آنها ايجاد نشده است.

اين مجتمع پتروشيمي كه از بزرگترين توليدکنندگان آمونياک و اوره در جهان است در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) قرار دارد.
http://rajanews.com/Detail.asp?id=57269

tatu_lover1366

عضو جدید
آتش‌سوزي در پتروشيمي پرديس مهار شد

آتش‌سوزي فاز يك پتروشيمي پرديس كه بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) دچار حادثه شده بود مهار شد.

به گزارش ايسنا، در ساعت 14 امروز در واحد قديم آمونياک پتروشيمي پرديس (پرديس يک) در حالي که کارکنان تعميرات مشغول برطرف كردن نشتي از خط آمين ارسالي به برج جذب بودند، ميزان نشتي افزايش يافت و موجب خروج گاز سنتز و آتش‌سوزي شد.

بر اساس اعلام روابط عمومي شركت ملي صنايع پتروشيمي پس از وقوع اين حادثه با ابتکار عمل گروه‌هاي ايمني، آتش‌نشاني و بهره‌برداري، از گسترش آتش‌سوزي جلوگيري و آتش در ساعت 15 کنترل و مهار شد و هم‌اكنون اين واحد تحت کنترل کامل و شرايط در وضعيت عادي قرار گرفته است.

در اين حادثه پنج نفر از كاركنان پتروشيمي پرديس جان خود را از دست دادند و سه نفر نيز مجروح شدند.

واحدهاي آمونياک و اوره جديد پتروشيمي پرديس پس از مهار اين حريق هم‌اكنون بدون مشکل در مدار توليد قرار داشته و وقفه‌اي در کار آنها ايجاد نشده است.

اين مجتمع پتروشيمي كه از بزرگترين توليدکنندگان آمونياک و اوره در جهان است در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) قرار دارد.
http://rajanews.com/Detail.asp?id=57269

حالا منطقی شد مهندس
ممنون

سرمد حیدری

مدیر تالار
والا زمان خاتمی از این چیزا نداشتیم. دی:
اینا تا مهندسامونو نکشن دست بردار نیستند.
خدا بدادمون برسه.

tatu_lover1366

عضو جدید
والا زمان خاتمی از این چیزا نداشتیم. دی:
اینا تا مهندسامونو نکشن دست بردار نیستند.
خدا بدادمون برسه.
عرضم به خدمتتون که واسه همینه که وقتی بحث تحریم میشه اکثرا فجاهت قضیه رو مهندسای شیمی و مکانیک درک میکنند
خاطرتون هست که چند وقت پیش یک بویلر تو یکی از پالایشگاهها منفجر شده بود
خوب ملت ما که باور کردن به علت بی اطلاعی و قضیه گذشت
اما من و شما خوب میدونیم که بویلر چیزی نیست که منفجر بشه چون تو هر پالایشگاه یک اپراتور مخصوص به خودش داره
رفتم از دوستا و همکارا پرسیدم که قضیش چی بوده
گفتند به علت تحریم برنامه کنترل بویلر رو که به علت تغییر در نوع سوختش , باید تغییر میکرده رو دادن به یک شرکت ایرانی که فکر میکنم تو عمرشون یک برنامه کنترلی برای فرایندهای شیمیایی ننوشته باشن
تا اینجا که کار شده و برنامه رو نوشتن و یک آقای دکتری اومده پوزش رو داده که ما میتوانیم
و ملت عوام هم خوشحال که ما میتوانیم
اما به علت نقص برنامه هنگامی که اپراتور دکمه Sparkle رو فشار دادن جرقه نزده و با توجه به دبی بالای مصرفی تو مشعل ها وقتی که بعد از یک دقیقه دوباره دکمه رو فشار دادن بخاطر تجمع گاز سوختی در داخل بویلر در اصل بویلر ترکیده
اونی که برنامه نوشته اصلا در جریان نبوده که واسه چی داره برنامه کنترل مینویسه
و حتی یک آلارم و یا دستور واسه جرقه زدن اتومات برای این دستگاه ننوشته ویا خیلی از دستورهای دیگه که میتونست بنویسه و جلوی یک همچین فاجعه ای رو بگیره
تازه فجایع بعد از این تو صنعت پترو قراره خودش رو نشون بده
اما متاسفانه اون چیزی که مشخصه اینه که الان تحریم هستیم و چند روز دیگه حتی واسه یک valve صنوبری سر چاهی باید به شرکتهایی مثل BP التماس کنیم وگرنه با فشاری که بعضی از چاههای ما تو جنوب دارند احتمالا یک حادثه مثل خلیج مکزیک واسه خلیج فارس هم اتفاق خواهد افتاد:thumbsup:

آخرین ویرایش:

سرمد حیدری

مدیر تالار
عرضم به خدمتتون که واسه همینه که وقتی بحث تحریم میشه اکثرا فجاهت قضیه رو مهندسای شیمی و مکانیک درک میکنند
خاطرتون هست که چند وقت پیش یک بویلر تو یکی از پالایشگاهها منفجر شده بود
خوب ملت ما که باور کردن به علت بی اطلاعی و قضیه گذشت
اما من و شما خوب میدونیم که بویلر چیزی نیست که منفجر بشه چون تو هر پالایشگاه یک اپراتور مخصوص به خودش داره
رفتم از دوستا و همکارا پرسیدم که قضیش چی بوده
گفتند به علت تحریم برنامه کنترل بویلر رو که به علت تغییر در نوع سوختش , باید تغییر میکرده رو دادن به یک شرکت ایرانی که فکر میکنم تو عمرشون یک برنامه کنترلی برای فرایندهای شیمیایی ننوشته باشن
تا اینجا که کار شده و برنامه رو نوشتن و یک آقای دکتری اومده پوزش رو داده که ما میتوانیم
و ملت عوام هم خوشحال که ما میتوانیم
اما به علت نقص برنامه هنگامی که اپراتور دکمه Sparkle رو فشار دادن جرقه نزده و با توجه به دبی بالای مصرفی تو مشعل ها وقتی که بعد از یک دقیقه دوباره دکمه رو فشار دادن بخاطر تجمع گاز سوختی در داخل بویلر در اصل بویلر ترکیده
اونی که برنامه نوشته اصلا در جریان نبوده که واسه چی داره برنامه کنترل مینویسه
و حتی یک آلارم و یا دستور واسه جرقه زدن اتومات برای این دستگاه ننوشته ویا خیلی از دستورهای دیگه که میتونست بنویسه و جلوی یک همچین فاجعه ای رو بگیره
تازه فجایع بعد از این تو صنعت پترو قراره خودش رو نشون بده
اما متاسفانه اون چیزی که مشخصه اینه که الان تحریم هستیم و چند روز دیگه حتی واسه یک valve صنوبری سر چاهی باید به شرکتهایی مثل BP التماس کنیم وگرنه با فشاری که بعضی از چاههای ما تو جنوب دارند احتمالا یک حادثه مثل خلیج مکزیک واسه خلیج فارس هم اتفاق خواهد افتاد:thumbsup:

اینا از برکات دولت خدمتگذاره.

سرمد حیدری

مدیر تالار
یک هفته پس از افتتاح رسمی مجتمع پتروشیمی پردیس عسلویه توسط رئیس دولت و پوشش تبلیغاتی وسیع پیرامون آن، نشت گاز در آن مجتمع در حین عملیات جوشکاری خط لوله انتقال اتان، منجر به انفجار و کشته و مجروح شدن حداقل شش نفر از کارکنان شاغل و خسارات بالا به یکی از واحدهای عملیاتی در این واحد پتروشیمیایی شد.
به گزارش آفتاب نیوز، نشت گاز در حین عملیات جوشکاری خط لوله انتقال اتان منجر به این حادثه مرگ‌بار در مجتمع پتروشیمی پردیس واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) شده و آتش‌سوزی از حدود ساعت ١۴ تا غروب روز چهارشنبه ١٣ امرداد ماه ادامه داشت.
در این گزارش آمده است :به دلیل انفجار و آتش‌سوزی‌های حاصل از آن تاکنون پنج نفر از کارکنان شاغل در دم جان باخته‌اند و وضعیت یکی دیگر از کارکنان حاضر در پتروشیمی نیز وخیم است.
در حال حاضر آتش‌سوزی و انفجار در مجتمع پتروشیمی پردیس به طور کامل مهار شده ضمن آنکه یکی از واحدهای عملیاتی هم به‌طور کامل خسارت وارد شده است.
این فاز ازپتروشیمی پردیس، ششم امرداد ماه امسال با حضور محمود احمدی‌نژاد و وزیر نفت به عنوان بزرگترین تولید کننده اوره و آمونیاک خاورمیانه به بهره‌برداری رسمی رسیده بود.
برای ساخت این واحد حدود ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده که در بخش خرید لیسانس و مهندسی پایه شرکت‌های کلاگ انگلستان و استامی کربن هلند، در بخش مهندسی تفضیلی و خرید تجهیزات تویو و چیودای ژاپن و در بخش ساختمان و نصب سازندگان داخلی مشارکت داشته‌اند.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک هفته پس از افتتاح رسمی مجتمع پتروشیمی پردیس عسلویه توسط رئیس دولت و پوشش تبلیغاتی وسیع پیرامون آن، نشت گاز در آن مجتمع در حین عملیات جوشکاری خط لوله انتقال اتان، منجر به انفجار و کشته و مجروح شدن حداقل شش نفر از کارکنان شاغل و خسارات بالا به یکی از واحدهای عملیاتی در این واحد پتروشیمیایی شد.
به گزارش آفتاب نیوز، نشت گاز در حین عملیات جوشکاری خط لوله انتقال اتان منجر به این حادثه مرگ‌بار در مجتمع پتروشیمی پردیس واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) شده و آتش‌سوزی از حدود ساعت ١۴ تا غروب روز چهارشنبه ١٣ امرداد ماه ادامه داشت.
در این گزارش آمده است :به دلیل انفجار و آتش‌سوزی‌های حاصل از آن تاکنون پنج نفر از کارکنان شاغل در دم جان باخته‌اند و وضعیت یکی دیگر از کارکنان حاضر در پتروشیمی نیز وخیم است.
در حال حاضر آتش‌سوزی و انفجار در مجتمع پتروشیمی پردیس به طور کامل مهار شده ضمن آنکه یکی از واحدهای عملیاتی هم به‌طور کامل خسارت وارد شده است.
این فاز ازپتروشیمی پردیس، ششم امرداد ماه امسال با حضور محمود احمدی‌نژاد و وزیر نفت به عنوان بزرگترین تولید کننده اوره و آمونیاک خاورمیانه به بهره‌برداری رسمی رسیده بود.
برای ساخت این واحد حدود ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده که در بخش خرید لیسانس و مهندسی پایه شرکت‌های کلاگ انگلستان و استامی کربن هلند، در بخش مهندسی تفضیلی و خرید تجهیزات تویو و چیودای ژاپن و در بخش ساختمان و نصب سازندگان داخلی مشارکت داشته‌اند.

واقعاً دوست ندارم همون کلمه ای رو که بارها به دولت نسبت دادید (دروغ) رو راجب خودتون به کار ببرم جناب سرمد!

مجتمعی که آتش گرفته است فاز اول پتروشیمی پردیسه که سال 80 افتتاح شده، نه فاز دوم (که اخیراً افتتاح شد):

حادثه آتش سوزی در فاز قدیم (فاز اول) پتروشیمی پردیس، که ظهر امروز اتفاق افتاد، لحظاتی پیش با کمک تمام کارکنان اچ.اس.یی مهار شد.​

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شانا ، این حادثه که حدود ساعت 14 امروز (چهارشنبه 13 مرداد) به وقوع پیوسته بود با تلاش کارکنان و پرسنل آتش نشانی مهار شد.​

* بر اثر آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی پردیس عسلویه 5 نفر کشته و 2 تن زخمی شدند

قائم مقام سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: میزان سوختگی مجروحان 50 درصد اعلام شد و علت حادثه هم در دست بررسی است.​

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،‌ هم اکنون مسئولان منطقه ویژه انرژی پارس و مدیران مجتمع پتروشیمی پردیس، به همراه کارشناسان فنی و مهندسی با حضور در موقعیت آتش سوزی، در حال بررسی علت حادثه هستند.

شرکت پتروشیمی پردیس از بزرگترین تولیدکنندگان آمونیاک و اوره در جهان واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع است.​

http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=54&nid=189331

و البته خبر شما در چند سایت معدود، و البته سایت وزین "کلمه" و مسلماً به تبع آن سایت "جرس" ذکر شده است.

بس نیست سیاه نمایی و دروغ پراکنی علیه دولت؟

دست خودتون نیست، این رو از میرحسین موسوی یاد گرفتید.

سرمد حیدری

مدیر تالار
واقعاً دوست ندارم همون کلمه ای رو که بارها به دولت نسبت دادید (دروغ) رو راجب خودتون به کار ببرم جناب سرمد!

مجتمعی که آتش گرفته است فاز اول پتروشیمی پردیسه که سال 80 افتتاح شده، نه فاز دوم (که اخیراً افتتاح شد):

http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=54&nid=189331

و البته خبر شما در چند سایت معدود، و البته سایت وزین "کلمه" و مسلماً به تبع آن سایت "جرس" ذکر شده است.

بس نیست سیاه نمایی و دروغ پراکنی علیه دولت؟

دست خودتون نیست، این رو از میرحسین موسوی یاد گرفتید.

آمونیاک و اوره ششم

شروع کار سال 83 بوده

اینم منبع

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آهان یعنی الآن مشکل این خبر دروغی که گذاشتید حل شد؟

یک هفته پس از افتتاح رسمی مجتمع پتروشیمی پردیس عسلویه توسط رئیس دولت و پوشش تبلیغاتی وسیع پیرامون آن، نشت گاز در آن مجتمع در حین عملیات جوشکاری خط لوله انتقال اتان، منجر به انفجار و کشته و مجروح شدن حداقل شش نفر از کارکنان شاغل و خسارات بالا به یکی از واحدهای عملیاتی در این واحد پتروشیمیایی شد

در ضمن تمامی اسنادی که گذاشتید مربوط به فاز دوم این طرحه، که از سال 83 شروع به ساخت شده، فاز اول این طرح در سال 80 شروع شده:
http://www.dolat.ir/NSite/FullStory/?id=191362

در ضمن طبق اسناد خودتون پیشرفت فیزیکی تا اسفند 87، 98% بوده، پس یعنی وقتی افتتاح شده کامل بوده و افتتاح شده نه ناقص...

یه دروغ دیگه:
آتش‌سوزی از حدود ساعت ١۴ تا غروب روز چهارشنبه ١٣ امرداد ماه ادامه داشت.
آتش سوزی در عرض 45 دقیقه تا 1 ساعت مهار شده، ساعت 15 میشه غروب؟؟؟

آخرین ویرایش:

سرمد حیدری

مدیر تالار
آهان یعنی الآن مشکل این خبر دروغی که گذاشتید حل شد؟

در ضمن تمامی اسنادی که گذاشتید مربوط به فاز دوم این طرحه، که از سال 83 شروع به ساخت شده، فاز اول این طرح در سال 80 شروع شده:
http://www.dolat.ir/NSite/FullStory/?id=191362

در ضمن طبق اسناد خودتون پیشرفت فیزیکی تا اسفند 87، 98% بوده، پس یعنی وقتی افتتاح شده کامل بوده و افتتاح شده نه ناقص...

یه دروغ دیگه:

آتش سوزی در عرض 45 دقیقه تا 1 ساعت مهار شده، ساعت 15 میشه غروب؟؟؟

من نگفتم که مهار نشده. خدارو شکر زودتر مهار شده.
البته الان یکی از بچه ها گفت که تعداد کشته ها بیشتره. بذار مطمئن بهشو تعداشو بهت میگم.

جناب مهندس نخودیان
افتتاح با شروع کار فرق میکنه. افتتاح مرحله پایان کار هست. این پروژه همونطوری که شما گفتید و گویا من اشتباه کرده بودم در سال 80 شروع شد و در سال 1386 افتتاح شده. همون سال 80 افتتاح نشد. البته این دولت معمولا سه سوته افتتاح میکنه. ولی یه پتروشیمی چندین سال طول میکشه تا افتتاح بشه.

http://kangan1386.blogfa.com/post-991.aspx
http://www.petzone.ir/DesktopModule...=fa-IR&ItemID=2196&mid=14439&wVersion=Staging

هم فاز اولش و هم فاز دومش توسط دولت خدمتگذار افتتاح شده و همونطور که گفتم هنوز 100٪ نشده افتتاح کردن و اثراتش شده این. اثرات افتتاح زود هنگام بعدها مشخص میشه نه اون موقع که همه چیز نو هست.

برو پتروشیمیهایی که زمان خاتمی راه افتاد رو ببین.
برزویه رو راه انداخت بدون مشکل و ما شدیم بزرگترین تولید کنند اروماتیک.
جم رو راه انداخت و ما شدیم بزرگترین تولید کننده الفین دنیا.
پردیس رو میخواست راه اندازی کنه که بشه بزرگترین تولید کننده اوره و امونیاک دنیا ولی حیف شده که دورش کفاف نداد و افتاد دست اینا و این بلا رو سرش اووردن.

باز هم باید گفت درود بر خاتمی که با این کاراش که کشور رو ساخت.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من نگفتم که مهار نشده. خدارو شکر زودتر مهار شده.
البته الان یکی از بچه ها گفت که تعداد کشته ها بیشتره. بذار مطمئن بهشو تعداشو بهت میگم.

جناب مهندس نخودیان
افتتاح با شروع کار فرق میکنه. افتتاح مرحله پایان کار هست. این پروژه همونطوری که شما گفتید و گویا من اشتباه کرده بودم در سال 80 شروع شد و در سال 1386 افتتاح شده. همون سال 80 افتتاح نشد. البته این دولت معمولا سه سوته افتتاح میکنه. ولی یه پتروشیمی چندین سال طول میکشه تا افتتاح بشه.

http://kangan1386.blogfa.com/post-991.aspx
http://www.petzone.ir/DesktopModule...=fa-IR&ItemID=2196&mid=14439&wVersion=Staging

هم فاز اولش و هم فاز دومش توسط دولت خدمتگذار افتتاح شده و همونطور که گفتم هنوز 100٪ نشده افتتاح کردن و اثراتش شده این. اثرات افتتاح زود هنگام بعدها مشخص میشه نه اون موقع که همه چیز نو هست.

برو پتروشیمیهایی که زمان خاتمی راه افتاد رو ببین.
برزویه رو راه انداخت بدون مشکل و ما شدیم بزرگترین تولید کنند اروماتیک.
جم رو راه انداخت و ما شدیم بزرگترین تولید کننده الفین دنیا.
پردیس رو میخواست راه اندازی کنه که بشه بزرگترین تولید کننده اوره و امونیاک دنیا ولی حیف شده که دورش کفاف نداد و افتاد دست اینا و این بلا رو سرش اووردن.

باز هم باید گفت درود بر خاتمی که با این کاراش که کشور رو ساخت.
مشکل خبرتون یعنی الآن با این توضیحات حل شد؟
و دروغی که بسته بودن به دولت؟

به نظر من فرقی من باب این دورغ که دولت یه هفته پیش افتتاح کرده و الآن آتش گرفته نمیکنه!
بله تفاوت افتتاح با شروع کار رو درک میکنم، ولی طبق همون اسنادی که گذاشتید، پیشرفت پروژه تا اسفند 87، 98% بوده مطمئناً تا مرداد 89، 100% اش تموم شده، و پروژه ناقص افتتاح نشده که شما می گید ناقص افتتاح شده.

ضمن اینکه هر دو پروزه طی 6 سال افتتاح شده که یه زمان منطقیه...

طبق منابعی هم که خودتون گذاشتید ما درتولید اوره و آمونیاک خودکفا شدیم با افتتاح این پروژه ها...

ادعای عمدی بودن و اینکه اینها یه برنامه بلند مدت دارن و میدونند کجا رو نابود کنن که ضایع نباشه، هم که دیگه نمیشه راجبش حرف زد چون همه چیز بدیهیه...

اینکه خاتمی چه کرده یا احمدی نژاد چه نکرده ربطی به این خبری که گذاشتید نداره، بپذیرید که خبری که گذاشتید دروغ و سیاه نمایی بود.

متشکرم:gol:

آخرین ویرایش:

سرمد حیدری

مدیر تالار
مشکل خبرتون یعنی الآن با این توضیحات حل شد؟
و دروغی که بسته بودن به دولت؟

به نظر من فرقی من باب این دورغ که دولت یه هفته پیش افتتاح کرده و الآن آتش گرفته نمیکنه!
بله تفاوت افتتاح با شروع کار رو درک میکنم، ولی طبق همون اسنادی که گذاشتید، پیشرفت پروژه تا اسفند 87، 98% بوده مطمئناً تا مرداد 89، 100% اش تموم شده، و پروژه ناقص افتتاح نشده که شما می گید ناقص افتتاح شده.

ضمن اینکه هر دو پروزه طی 6 سال افتتاح شده که یه زمان منطقیه...

طبق منابعی هم که خودتون گذاشتید ما درتولید اوره و آمونیاک خودکفا شدیم با افتتاح این پروژه ها...

ادعای عمدی بودن و اینکه اینها یه برنامه بلند مدت دارن و میدونند کجا رو نابود کنن که ضایع نباشه، هم که دیگه نمیشه راجبش حرف زد چون همه چیز بدیهیه...

اینکه خاتمی چه کرده یا احمدی نژاد چه نکرده ربطی به این خبری که گذاشتید نداره، بپذیرید که خبری که گذاشتید دروغ و سیاه نمایی بود.

متشکرم:gol:

راه آهن شیراز هم گفتن افتتاح شده و وزیر راه که استاد احمدی بوده اومد شخصا افتتاحش کرد و حتی مسافر هم سوار کردند، نتیجش رو هم دیدی چه شد.
آمار عجیب غربی که با واقعیت جور در نمیاد خدارو شکر کم نداریم.
چاه هایی هم که افتتاح کردند و بعد بسته شد اونم گفتن که تموم شده و افتتاح کردن.

بله خود کفا شدیم. اینم از صدقه سری خاتمی بود که استارت کار رو زد. وگرنه همینم نداشتیم.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راه آهن شیراز هم گفتن افتتاح شده و وزیر راه که استاد احمدی بوده اومد شخصا افتتاحش کرد و حتی مسافر هم سوار کردند، نتیجش رو هم دیدی چه شد.
آمار عجیب غربی که با واقعیت جور در نمیاد خدارو شکر کم نداریم.
چاه هایی هم که افتتاح کردند و بعد بسته شد اونم گفتن که تموم شده و افتتاح کردن.

بله خود کفا شدیم. اینم از صدقه سری خاتمی بود که استارت کار رو زد. وگرنه همینم نداشتیم.
گویا به تیتر تاپیکی هم که خودتون زدید پایبند نیستید:
"آتش سوزی در پتروشیمی پردیس"

تموم شد؟ بحث اینکه عمدی بوده آتش سوزی و به برنامه ریزی جاهایی رو هدف گرفتن که تابلو نشه و ناقص افتتاح کردن و فاز اول بوده یا دوم، این بحث ها تموم شد؟

خدارو شکر که مشخص شد برخی سایتهای سبز و سردمدارانشون جوری روی مغز یه عده کار کردن که حتی مهندسین مملکت هم یه خبر دروغ رو میپذیرند و گسترشش میدن!

راه آهن شیراز و چاه هایی که افتتاح شده و ... ربطی به این بحث نداره.

اگه اینقدر کینه از این دولت دارید و اینقدر بدبینی جلوی چشمتون رو گرفته، مشکلی نداره، ولی ما منکر خدمات خاتمی هیچ وقت نشدیم و نخواهیم شد، منتها اگر من هم بخوام مثل شما استدلال کنم و کینه دولت خاتمی جلوی چشمم رو بگیره، باید بگم:
کار را که کرد؟
آنکه تمام کرد;)
مهم نیست خاتمی چی رو استارت زده، مهم این بوده که چه کسی ادامش داده و پروژه رو به هدف نهاییش رسونده.

در صورتی که طبق نظر خودم، هم کار خاتمی ارزشمنده هم کار احمدی نژاد.

سرمد حیدری

مدیر تالار
گویا به تیتر تاپیکی هم که خودتون زدید پایبند نیستید:
"آتش سوزی در پتروشیمی پردیس"

تموم شد؟ بحث اینکه عمدی بوده آتش سوزی و به برنامه ریزی جاهایی رو هدف گرفتن که تابلو نشه و ناقص افتتاح کردن و فاز اول بوده یا دوم، این بحث ها تموم شد؟

خدارو شکر که مشخص شد برخی سایتهای سبز و سردمدارانشون جوری روی مغز یه عده کار کردن که حتی مهندسین مملکت هم یه خبر دروغ رو میپذیرند و گسترشش میدن!

راه آهن شیراز و چاه هایی که افتتاح شده و ... ربطی به این بحث نداره.

اگه اینقدر کینه از این دولت دارید و اینقدر بدبینی جلوی چشمتون رو گرفته، مشکلی نداره، ولی ما منکر خدمات خاتمی هیچ وقت نشدیم و نخواهیم شد، منتها اگر من هم بخوام مثل شما استدلال کنم و کینه دولت خاتمی جلوی چشمم رو بگیره، باید بگم:
کار را که کرد؟
آنکه تمام کرد;)
مهم نیست خاتمی چی رو استارت زده، مهم این بوده که چه کسی ادامش داده و پروژه رو به هدف نهاییش رسونده.

در صورتی که طبق نظر خودم، هم کار خاتمی ارزشمنده هم کار احمدی نژاد.

در مورد عمدی بودنش هم که بهت گفتم.
همون چاهی که این پتروشیمیها رو تغزیه میکنه وقتی مهندسای ما بهشون گفتن که ما نمیتونم الان افتتاح کنیم ولی اونا گوش ندادن و افتتاح کردند یعنی عمدی نبوده؟
وقتی بهشون میگن نمیشه یهو یه فاز رو افتتاح کرد ولی اینا بخاطر اینکه فوری بگن ما کار کردیم افتتاح میکنند و بعد اثراتش میشه این عمدی نیست؟
وقتی میگن باید هر از چند مدت یه بار تو خط لوله توپک بزنن تا تمیز بشه و از نشتی و مشکلات دیگه جلوگیری بشه ولی مجور بهشون نمیدن عمدی نیست؟
وقتی بهشون میگن اقا از چاه برداشت زیاد نکنید که به مشکل برخورد میکنیم ولی باز گوش نمیدن و کار خودشون رو میکنن عمدی نیست؟
و...........
از این دست کارها زیاده که در دید عموم مردم هم نیست. جناب توکلی برای کدوم یکی ا اینها انتقاد کردن و پیگیری کردند؟ این جور کارها چون اثرات بعدا مشخص میشه خیلی تو دید نیست خیلی تحت نظر قرار نمیگیره در صورتی که بیشترین خسارتها رو از این طریق دیدیم.

وقتی تعدائ اینجور پروژا هر روز بیشتر میشه اونوقته که آدم شک میکنه. بالاخره یه بار اشتباه دوبار اشتباه نه دیگه اینهمه. قرار تا کی اشتباه کنن؟ وقتی تو یه حوزه بهشون میگنن که آقا این کار اشتباهه و هزینه های سنگین در بر داره ولی باز کار خودشون رو میکنن بازم میگید اشتباه؟

جریان راه آهن رو برای مثال عرض کردم خدمتتون که بدونبد هر چیزی که اینا میگنن 100٪ شده درست نیست و باید نتیجه کار رو دید که آیا واقعا کامل شده یا نه.

اتفاقا شروع کار خیلی مهمه. چون تمام اساس و طراحی و جزئیات این جور طرحها از شروع مشخص میشه. بیشتر کارها رو اون زمان انجام دادن یعنی 4 سال اول. عملیتان تجهیزات و نیرو کار و طراحی و شرکتهای سازنده و....... از همون اول انجام شد. این دولت تنها مسئولیتی که داشت افتتاح و مسئله ایمنی اونجا بود.
درسته احمدی تمام کرد. ولی برو بین خاتمی چطوری تمام کرد و احمدی چطور تمام کرد. چطوری تمام کردن هم خیلی مهمه.

چرا اونایی توی دولت قبلی افتتاح شد و الان سالیان سال هست که کار میکنه این کشلات رو ندارن؟ فازهای اول پارس جنوبی رو افتتاح کردند بدون هیچ مشکلی.

کارهای برنامه ریزی شده فقط توی این قسمت نیست.
یه نگاه به امضا خودت بنداز در مورد رحیم مشایی.
مگه همین فرد توسط احمدی انتخاب نشده؟
مگه فامیل همین احمدی نیست؟
مگه کاراش مورد تایید و حمایت احمدی نیست؟
مگه رئیس دفتر و مشاور احمدی نیست؟
برو ببین نقش رحیم مشایی تو خط لوله انتفال به پاکستان چی بوده.
برو ببین چطوری افتاده دنبال خراب کردن صنعت نفت و گاز ما و اختلاف انداختن بین رئیسهای پالایشگاه های ما.
مگه دست نشانده احمدی نیست که همه این کارها رو میکنه؟
یعنی عمدی نیست این کارها؟
همه این کارها اشتباهیه؟
فک نمیکنی این اشتباهات دیگه داره خیلی زیادتر از حدش میشه.

من نگفتم منکر کارهای خوب هستم.
ولی این دروغها و اشتباهات به حدی هست که خدمات رو تحت شعاع خودش قرار داده. خسارت هایی که به ما وارد کرده از سودش خیلی بیشتر بوده.
خیلی از این سودها هم مال دولت قبلی بوده. نمونش جریان بنزین که بزرگترین مشکل ما بود که با آینده نگری و هنرفوق العاده خاتمی الان مشکل نداریم و پتروشیمی هایی که اون زمان افتتاح کرد طوری بود که توانایی تولید بنزین رو دارن الان.

یا برو پتروشیمی مروارید رو ببین که افتتاح کردند ولی الان خوابیده و عملا هیچ کاری نمیکنه.
همین 5 ساعت پیس زنگ زدم به یکی از دوستام تو پتروشیمی مروارید که بدست احمدی افتتاح شد. میخواستم برای کار آموزی برم اونجا. گفت اینجا خوابیده. بهتره بری جاهای دیگه تا لااقل یه چیزی یاد بگیری. که منم میرم برزویه.
یعنی همه این افتتاح ها سهوی و اشتباهی بوده؟
فاز 10 که سه بار افتتاح شد ولی تازه 3 ماهه راه افتتاده هم اشتباهی بوده و عمدی نبوده.

انشاالله دانشگاهت که تمم شد و این چیزا رو با چشم خودت دیدی بیشتر متوجه میشی.

tatu_lover1366

عضو جدید
از حماقت دولت همین بس که هنوز نفهمیدند در فرایندهای شیمیایی وقتی یک پروژه به بهره برداری میرسه که استیبل (stayble) بشه و نه صرفا وقتی که استارت میخوره
نمونه هاش هم که زیادن
پتروشیمی جم که پیمانکار خارجی داشت وقتی تحویل ایرانی ها شد که فرایند استیبل شده بود
که امکان داره بین این دو قضیه چندین ماه وقت بگیره
البته های دیگه ای هم هست
مثل اینکه آزمون HAZAP توسط ایرانی ها طراحی نشده باشه که در غیر این صورت فاصله زمانی بین استارت پروژه و استیبل شدن فرایند 1-2 سال هم طول بکشه که البته این فجایه هم بین امری حتمی میباشد
البته فهم این قضیه رو جز بچه های مهندسی شیمی از کسی دیگه انتظار ندارم و در راس اونا از یک دکتر عمران هم توقع میشه در صنایع شیمیایی مملکت دخالت نکنه

koobagher

عضو جدید
باز هم یک گوشه مملکت یک اتفاقی افتاد تا اینها چماقش کنند و بکوبندش توی سر دولت!
مگر در دنیا سوانح و حوادث کاری اصلا اتفاق نمی افتد!/

tatu_lover1366

عضو جدید
بنده عرض کردم که فهم این جور مسائل رو به غیر از مهندسهای شیمی انتظار ندارم
مشکل ما هم اینه که تو مسائلی که کمترین اطلاعی ازش نداریم دخالت میکنیم که باعث بوجود آمدن همین فجایعی میشه که مهندس حیدری توضیحش رو دادند
خدایش چند نفر اینجا حتی از نزدیکی پتروشیمی رد شدند که بدونند توش چه خبره

فقط یاد گرفتیم دفاع بی منطق از موضوعات خلاق ایدئولوژی خودمون داشته باشیم

سرمد حیدری

مدیر تالار
وقتی یه نفر که نه یه مرد نفتیه و نه سابقه نفتی داره و نه مدیریت نفتی بلده بذارن وزیر نفت نتیجشا همین میشه دیگه. لااقل طرف باید یه چیزایی رو بدونه.
دلیلش اینه که ما در ضمینه نفت و گاز از اون سیستم انگلیسی که داشتیم خارج شدیم.
سیستمش این بود که دولت از بین افراد ورودی به این رشته یه سری افراد رو انتخاب میکرد و روشون کار میکرد و از بین اونها یه عده برای کارشناسی ارشد انتخاب میشدند و بورس میشدند و دورهای نوین رو میدیدند. از بین اونها چند برای دکتری اماده میشدند. بعد از بین این دکتری یکی رو انتخاب میکردند برای وزرات نفت، یکی رئیس یه پالایشگاه، یگی رئیس یه شرکت گاز و......
به همین خاطر واقعا افراد باسواد میومدن رو کار.

بالا