(( تعصب یا غیرت ))

m_azar

عضو جدید
سلام:
فرق تعصب با غیرت چیه. برای یک انسان کدوم ضرورت داره؟
معایب و منافع هر کدوم چیه؟ شما کدوم رو دارید یا داشتن کدوم یکی از اینها در اطرافیانتون باعث آزارتون میشه؟
در این مورد هر تجربه یا عقیده ای دارید بفرمایید.
ممنون:gol:

m_azar

عضو جدید
خودم این موضوع رو شروع می کنم و هدفم از مطرح کردن این بحث هم آزار و اذیتی بود که زنان ایرانی از این اسامی می برن. لطفا به کسی بر نخوره.
محدودیتهایی که به زنهای ما داده شده و با اسم غیرت مرد ایرانی حمایت میشه. دخترها تا قبل از ازدواج تحت فشار پدرها و بعد تحت فشار شوهر ها و حتی در کمال تعجب بعدها تحت فشار پسرهاشون قرار می گیرن و همه اینها به عنوان غیرت مطرح میشه تا جایی که مت خودمون به این باور رسیدیم که دوست داریم همسر آیندمون چنین خصوصیاتی داشته باشه!
آیا واقعا محدودیتهایی که در سنت ما برای یک زن شکل گرفته با چیزی به عنوان غیرت قابل معناست یا این یک تعصب هست؟ یک تعصب کور که داریم نسل به نسل می چرخونیم!
واقعا مردهای ما فرق بین غیرت و تعصب که یکی از خصوصیات خوب انسانی و دیگری از خودخواهیهای بشر هست رو می دونن؟ شما که تحصیل کرده این کشورید پیرو غیرت هستید یا تعصب؟ حتما می گید غیرت! پس چرا دنیای واقعی چیز دیگه ای از شما به نمایش می ذاره؟ تعصب کوری که باعث انزوای روحی زن ایرانی شده!

ادامه دارد....

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
به نظر من هیچ کدومش به درد نمی خوره.
راستشو بخواین به نظر من این وسط تنها دختر هست که اذیت میشه.
دخترا دو نوع هستن.یا اینکه اهله دوستی و این چیزا هستن یا نه.
اگه اهله دوستی باشن که هیچ غیرتی نمی تونه اونو نگه داره یا اینکه جلوی خیلی چیزارو بگیره.
خودم دخترم میدونم اگه یه دختر بخواد هر کاری رو میتونه انجام بده پس چیزایی مثل تعصب و غیرت نمی تونه کمکی بکنه.
اگه هم دختر اهله دوستی نباشه که میشه حکایت آش نخورده و دهان سوخته.اون دختر کاری نمی کنه ولی تعصب الکی خانواده سر جاش هستد که این موردو متاسفانه زیاد دیدم.
ولی در کل مخالفم.یه دختر باید آزاد باشه و خودش همه چیو تعیین کنه.
هیچ وقت تعصبای الکی یا غیرت های بیجا نمی تونه کمکی به دختر بکنه بلکه اونو بیشتر اذیت میکنه.
ولی متاسفانه خانواده به خصوص پدر یا برادر این چیزارو قبول نمی کنن.یه جورایی هر دو رو حق مسلم خودشون میدونن.و این وسط به تنها چیزی که فکر نمی کنن خود دختر هست.
نمی دونم تونستم منظورمو بفهمونم یا نه؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید اگه بتونیم غیرت رو فقط یه علاقه به حفظ و مراقبت از عزیزمون بدونیم (البته اونم با منطقی ترین و عاقلانه ترین راهها) خب غیرت باید باشه اما اگه این باصطلاح غیرت زندان و حصاری برای زندگی یه زن بشه مزخرفترین چیز ممکنه.... من خودم از مردای سیب زمینی که اصلا براشون مهم نیست زنشون داره هر کاری می کنه و هم از اونایی که زنشونو به خاطر پاک و ساده بودن امل و مایه ی آبروریزی می دونن بدم میاد.... به همون اندازه از اونایی که خودشونو صاحب اختیار زندگی و فکر یه زن می دونن متنفرم...
بهترین شکل این باصطلاح غیرت همراه زن بودن و اعتماد به فکر و عمل زنه و اینکه مرد خودشو محق در تصمیم گیری و برداشت از افکار و اعمال زنش(یا دخترش) ندونه...
احساس تملک و تعصب بی مورد داشتن در مورد مادر هم واقعا خنده داره:)

m_azar

عضو جدید
به نظر من هیچ کدومش به درد نمی خوره.
راستشو بخواین به نظر من این وسط تنها دختر هست که اذیت میشه.
دخترا دو نوع هستن.یا اینکه اهله دوستی و این چیزا هستن یا نه.
اگه اهله دوستی باشن که هیچ غیرتی نمی تونه اونو نگه داره یا اینکه جلوی خیلی چیزارو بگیره.
خودم دخترم میدونم اگه یه دختر بخواد هر کاری رو میتونه انجام بده پس چیزایی مثل تعصب و غیرت نمی تونه کمکی بکنه.
اگه هم دختر اهله دوستی نباشه که میشه حکایت آش نخورده و دهان سوخته.اون دختر کاری نمی کنه ولی تعصب الکی خانواده سر جاش هستد که این موردو متاسفانه زیاد دیدم.
ولی در کل مخالفم.یه دختر باید آزاد باشه و خودش همه چیو تعیین کنه.
هیچ وقت تعصبای الکی یا غیرت های بیجا نمی تونه کمکی به دختر بکنه بلکه اونو بیشتر اذیت میکنه.
ولی متاسفانه خانواده به خصوص پدر یا برادر این چیزارو قبول نمی کنن.یه جورایی هر دو رو حق مسلم خودشون میدونن.و این وسط به تنها چیزی که فکر نمی کنن خود دختر هست.
نمی دونم تونستم منظورمو بفهمونم یا نه؟
در مورد به درد خوردن یا نخوردنشون بعد نظرم رو می نویسم.
اما در مورد صحبتاتون موافقم.
مردها فقط دوست دارن نشون بدن توانا هستن اما خبر ندارن که اگر زنی بخواد در اوج زندانی بودن هم می تونه فرار کنه یعنی همونطور که گفتید همه چیز به دختر بر می گرده:gol:

m_azar

عضو جدید
ببینید اگه بتونیم غیرت رو فقط یه علاقه به حفظ و مراقبت از عزیزمون بدونیم (البته اونم با منطقی ترین و عاقلانه ترین راهها) خب غیرت باید باشه اما اگه این باصطلاح غیرت زندان و حصاری برای زندگی یه زن بشه مزخرفترین چیز ممکنه.... من خودم از مردای سیب زمینی که اصلا براشون مهم نیست زنشون داره هر کاری می کنه و هم از اونایی که زنشونو به خاطر پاک و ساده بودن امل و مایه ی آبروریزی می دونن بدم میاد.... به همون اندازه از اونایی که خودشونو صاحب اختیار زندگی و فکر یه زن می دونن متنفرم...
بهترین شکل این باصطلاح غیرت همراه زن بودن و اعتماد به فکر و عمل زنه و اینکه مرد خودشو محق در تصمیم گیری و برداشت از افکار و اعمال زنش(یا دخترش) ندونه...
احساس تملک و تعصب بی مورد داشتن در مورد مادر هم واقعا خنده داره:)
متاسفانه همه این چیزها در قصه هاست و وقتی وارد دنیای واقعی ایران میشیم حتی اون مورد خنده دار آخر رو هم می بینیم.:question:

m_azar

عضو جدید
با توجه به صحبت افسون عزیز یاد نکته ای افتادم:
ایشون گفتن مردها اینطورن، مشکل اصلیه جامعه ما پیچیده تر از مردهاست. این مساله انقدر ریشه عمیقی داره که وارد خون حتی زنهای ما شده به طوری که من شخصا دوست دارم شوهرم مردی غیرتی باشه اما به پاش که برسه این غیرت با تعصب اشتباه گرفته میشه و بندی میشه برای زندانی کردنم حتی در جزئی ترین حق انسانی یعنی افکارم!
زمانی بود که زن دنیا اومدنش ننگی بود برای خانواده و اگر ننگ هم نبود تاسفی بود برای پدران که چرا کاکل به سر عصای پیری نصیبشون نشده! اون زمان دخترها رو تا 9 سالگی با زور تحمل می کردند و این نون خورهای اضافی رو که با سخت ترین روشها باید آفتاب مهتاب نمیدیدشون تو خونه نگه میداشتن و بعد هم سر 9 سالگی میدادن به پسر 17 ساله قدسی خانم که تو مجلس روضه این بچه عروسک به دست رو دیده یا نهایتا میشد زن دوم مردی مثل بابا بزرگش. اون زمان زن تقدیرش رو اینطور دیده بود و هر چی تعصب شوهراشون بیشتر بود بیشتر مایه فخر زنهاشون بود. اما زمانه طوری پیش رفت که آداب فرنگی وارد ایران شد و زن فهمید همه دنیا هم اینطور نیست حتی بعضی جاها زنها پادشاهی می کنن(ملکه)، از کودکی حق تصمیم گیری دارن و چیز کوری تحت عنوان تعصب تصمیم گیر اصلی آیندشون نیست که تا پاک هستن شوهرشون بده مبادا دودمان آبروی یک خانواده رو به باد بدن!
اینجا مشکل پیش اومد،مردها روشن فکر شدن و زنها هم، زنها حقوق بشر خوندن، قانون تساوی زن و مرد خوندن و کم کم این حق مساوی رو خواستن، پسرهای مد روز که حالا به جای قداره و سیبیل پیچ پیچی جین پوش شده بودن گفتن این عین حق زنهاست که تساوی داشته باشن و زنها هم با گذاشتن موهاشون بیرون و آرایش کردن و دانشگاه رفتن فکر کردن حق مساویشون رو گرفتن!
می دونید مشکل کجا بود، اینکه پسر مد روز تو خونشه تعصب و عقلش میگه منطقی باش اما تا میبینه کسی به اصطلاح ناموسش رو نگاه میکنه خونش به جوش میاد،تا میبینه ناموسش با حتی پیش نماز مسجد حرف میزنه دنیاش سیاه میشه. دختره چی؟ خودش مونده متعصب می خواد یا نه! پسر بیچاره اگر روشن فکری به خرج بده(خودش رو بکشه تا اینکار رو کنه) دختره اول ذوق می کنه و میگه به به و چه چه، اما بعد از مدتی به همین دلیل آقا رو رها می کنه چون زن ایرانی با اون سبک تربیتی جنبه این آزادی رو نداره، یا پر میکشه با یکی دیگه(و بهونشم اینه مردم غیرت نداشت پس دوستم نداشت!) یا از بی غیرت بی غیرت شنیدن مردم درباره مردش خونش به جوش میاد و فکر میکنه مرد بی غیرت نمیخواد و نمیگه اون فلک زده به خاطر این دختره که پا رو عقایدش گذاشته. اگرم از همون اول دنبال مرد متعصب باشه که خدا به دادش برسه،چون مردای ما تعصب ازشون نخوای هم باز با تعصبای کورشون بیچارت می کنن،وای به حال اینکه از اول تعصبی باشه و دختر بیچاره هم حال کنه حاج آقاشون تو خیابون هی بهش بگه نخند و موهاتو بکن تو. این زن باید یا یک عمر با اسم مادر بچه ها تو خونش بشینه و جوجه هاش رو بزرگ کنه و دم نزنه(که معمولا تو این مواقع مردها یه گلپری جون اون گوشه کنارا واسه خودشون دارن که یادشون میره واسه اونم غیرتی هست!) یا اینکه جونش به لبش برسه و بگه پس کوش تساوی زن و مرد و یک عمر زندگی رو نابود کنه و جدایی(که اونم به خاطر بابای متعصبش شاید مجبور شه بسوزه و بسازه)!
با خودتون میگید این مبحث تساوی زن و مرده یا غیرت و تعصب؟ نه جونم. خوب فکر کنید و ببینید همین دو تا کلمه چطور زندگی همه ما رو تحت تاثیر قرار داده، اینا رو میگم که ببینید 90 درصد طلاقهای امروز ریشه شون از همین چیزاست،چیزی که ما نسل به اصطلاح تحصیل کرده و جوان باید حلش کنیم که فردا پسرامون نشن آقا بالاسرمون!!!:wallbash:

ادامه دارد...

آخرین ویرایش:

= nAviD =

عضو جدید
مطالب رو كه يه نگاهي انداختم ديدم بحث در مورد غيرت و تعصب در مورد مسئله هميشگيه

براي من غيرت و تعصب براي وطنم مطرحه تا اينكه...

اما در مورد تاپيك
غيرت ساده ترين راه براي كنترل يك زن توسط مرده
اونم به خاطر حس مالكيتي كه فقط مرد نسبت به زن داره. حالا در مواردي كه هر دو طرف اين حس رو داشته باشند موضوع فرق ميكنه

آخرین ویرایش:

m_azar

عضو جدید
مطالب رو كه يه نگاهي انداختم ديدم بحث در مورد غيرت و تعصب در مورد مسئله هميشگيه

براي من غيرت و تعصب براي وطنم مطرحه تا اينكه...

اما در مورد تاپيك
اونم به خاطر حس مالكيتي كه فقط مرد نسبت به زن داره. حالا در مواردي كه هر دو طرف اين حس رو داشته باشند موضوع فرق ميكنه
یعنی معتقید زن رو باید مثل یک ماشین یا هر جسم بی جان و بی فکر و قدرت تصمیم گیری دیگه ای کنترل کرد؟!:surprised::exclaim:

19amir89

عضو جدید
تعصب با غیرت زمین تا اسمون تفاوت داره.
غیرت در واقع حالتی درونی است که عبارتست از قطع تعلق از هرچه جز یار.
من با معنیه عامیانه اش کاری ندارم اما غیرت همینه که گفتم.
اما تعصب خشکیست و اتفاقا تعلق است به تمام عقاید پوسیده .
و تعصب کشنده ی خلاقیت است چرا که راه نفوذ تفکر را میبندد.
اما امروزه همه میپندارند که تعصب و غیرت شبیه همند که نادرست است.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اما در مورد تاپيك
من اینو قبول ندارم
مشکل همینه که مردای ما فکر میکنن مالک زناشون هستن و به این خاطر به خودشون اجازه هر کاری رو میدن حالا چه پدر باشه چه برادر چه شوهر و حتی پسر باشه.
مشکل اینه که مردای ما فکر میکنن زن هیچ چیزی رو نمی تونه به تنهایی بفهمه یا انجام بده و همیشه به وجود اونا احتیاج داره.احتیاج یک زن رو به مرد انکار نمی کنم ولی جوری که در کنار زن و هم سطح اون باشه نه بالای سرش.
ساده ترين راه براي كنترل يك زن توسط مرده
به نظر من این جمله فقط توهین به زن هست و بس.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
غیرت و تعصب ..... افراط در اونا یه سری مشکلاتی به همراه داره و تفریطش هم یه سری دیگه ....

و می بینیم که این مسئله توی جوامع شرقی بیشتر به چشم می خوره ...پس میشه به عنوان یک فرهنگ شرقی بهش نگاه کرد ....

کی میگه مختص اقایونه .... خانوما هم از این بند مستثنی نیستن و دارای این خصیصه هستن ....

حس مالک بودن توی فطرت همه انسانها وجود داره .... حالا پررنگ یا کم رنگ .... کاری نداریم ....

نمونه هایی بودن که غیرت و تعصب بیش از حد خانم موجب دردسر و فراری شدن اقا شده ....

باید جستجو کرد نقطه تعادل رو بدست اورد .... همون اعتدال و میانه روی و رعایت حقوق طرفین....

h.a.az

عضو جدید
تعصب: اختصاص به انسان دارد و تقریبا در همهء افراد با هر نظر و مکتب و ایدئولوژی و حتی براحتی در کسانی که ادعای نداشتن ایدئولوژی و نظام ذهنی خاصی را دارند، قابل بروز است.
بقول دوستی: بعضی ادعای بی ادعایی میکنند!!
بنظر میرسد تعصب یک دفاع طبیعی و غریزی و زاییدهء مکانیزم روحی-روانی انسان است.
غيرت:جاى هیچ تردیدى نیست كه در ساختمان بدنى و روحى انسان چیزى به كار رفته، كه آدمى را در مواقعى كه احساس كند دیگران به منافع او تجاوز مى‏كنند، و رعایت احترام مقدسات (مثلا اطفال و ناموس) او را نمى‏كنند، و یا در صددند آبروى او را بریزند، و یا كارى دیگر از این قبیل بكنند ، وادار به دفاع مى‏سازد، و این لزوم دفاع از خود و از متعلقات خود ، حكمى است كه فطرت به گردن بشر انداخته، و به وى الهام كرده است .

jonny depp

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی که تعصب داره دیوونه است:cool:
ولی کسی که غیرت داره عاقل است:D.(بنا بر احتیاط واجب او را عاقل در نظر میگیریم:D).
معنی غیرت:آنچیزی که ما امروزه به آن می گوییم غیرت کاملا غلط است.غیرت بدین معنا نیست که زن را محبوس کنیم. غیرت یعنی اگر کسی به ناموسمان توهین کرد حقش را در کفه دستش بگذاریم.نه اینکه بر سر زنمان بکوبیم که چرا با نامحرمان سخن گفته است.
(شرمنده رساله خونده بودم روم تاثیر گذاشت:D)

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببینید...
اینجا مهم اینه که از نظر شما (به عنوان یه مرد) این حس مالکیت درسته یا نه؟؟؟ خیلی راحت این کلمه رو بکار بردین...
:que:حس مالکیت بر یه انسان دیگه؟؟؟

با توجه به صحبت افسون عزیز یاد نکته ای افتادم:
ایشون گفتن مردها اینطورن، مشکل اصلیه جامعه ما پیچیده تر از مردهاست. این مساله انقدر ریشه عمیقی داره که وارد خون حتی زنهای ما شده به طوری که من شخصا دوست دارم شوهرم مردی غیرتی باشه اما به پاش که برسه این غیرت با تعصب اشتباه گرفته میشه و بندی میشه برای زندانی کردنم حتی در جزئی ترین حق انسانی یعنی افکارم!
زمانی بود که زن دنیا اومدنش ننگی بود برای خانواده و اگر ننگ هم نبود تاسفی بود برای پدران که چرا کاکل به سر عصای پیری نصیبشون نشده! اون زمان دخترها رو تا 9 سالگی با زور تحمل می کردند و این نون خورهای اضافی رو که با سخت ترین روشها باید آفتاب مهتاب نمیدیدشون تو خونه نگه میداشتن و بعد هم سر 9 سالگی میدادن به پسر 17 ساله قدسی خانم که تو مجلس روضه این بچه عروسک به دست رو دیده یا نهایتا میشد زن دوم مردی مثل بابا بزرگش. اون زمان زن تقدیرش رو اینطور دیده بود و هر چی تعصب شوهراشون بیشتر بود بیشتر مایه فخر زنهاشون بود. اما زمانه طوری پیش رفت که آداب فرنگی وارد ایران شد و زن فهمید همه دنیا هم اینطور نیست حتی بعضی جاها زنها پادشاهی می کنن(ملکه)، از کودکی حق تصمیم گیری دارن و چیز کوری تحت عنوان تعصب تصمیم گیر اصلی آیندشون نیست که تا پاک هستن شوهرشون بده مبادا دودمان آبروی یک خانواده رو به باد بدن!
اینجا مشکل پیش اومد،مردها روشن فکر شدن و زنها هم، زنها حقوق بشر خوندن، قانون تساوی زن و مرد خوندن و کم کم این حق مساوی رو خواستن، پسرهای مد روز که حالا به جای قداره و سیبیل پیچ پیچی جین پوش شده بودن گفتن این عین حق زنهاست که تساوی داشته باشن و زنها هم با گذاشتن موهاشون بیرون و آرایش کردن و دانشگاه رفتن فکر کردن حق مساویشون رو گرفتن!
می دونید مشکل کجا بود، اینکه پسر مد روز تو خونشه تعصب و عقلش میگه منطقی باش اما تا میبینه کسی به اصطلاح ناموسش رو نگاه میکنه خونش به جوش میاد،تا میبینه ناموسش با حتی پیش نماز مسجد حرف میزنه دنیاش سیاه میشه. دختره چی؟ خودش مونده متعصب می خواد یا نه! پسر بیچاره اگر روشن فکری به خرج بده(خودش رو بکشه تا اینکار رو کنه) دختره اول ذوق می کنه و میگه به به و چه چه، اما بعد از مدتی به همین دلیل آقا رو رها می کنه چون زن ایرانی با اون سبک تربیتی جنبه این آزادی رو نداره، یا پر میکشه با یکی دیگه(و بهونشم اینه مردم غیرت نداشت پس دوستم نداشت!) یا از بی غیرت بی غیرت شنیدن مردم درباره مردش خونش به جوش میاد و فکر میکنه مرد بی غیرت نمیخواد و نمیگه اون فلک زده به خاطر این دختره که پا رو عقایدش گذاشته. اگرم از همون اول دنبال مرد متعصب باشه که خدا به دادش برسه،چون مردای ما تعصب ازشون نخوای هم باز با تعصبای کورشون بیچارت می کنن،وای به حال اینکه از اول تعصبی باشه و دختر بیچاره هم حال کنه حاج آقاشون تو خیابون هی بهش بگه نخند و موهاتو بکن تو. این زن باید یا یک عمر با اسم مادر بچه ها تو خونش بشینه و جوجه هاش رو بزرگ کنه و دم نزنه(که معمولا تو این مواقع مردها یه گلپری جون اون گوشه کنارا واسه خودشون دارن که یادشون میره واسه اونم غیرتی هست!) یا اینکه جونش به لبش برسه و بگه پس کوش تساوی زن و مرد و یک عمر زندگی رو نابود کنه و جدایی(که اونم به خاطر بابای متعصبش شاید مجبور شه بسوزه و بسازه)!
با خودتون میگید این مبحث تساوی زن و مرده یا غیرت و تعصب؟ نه جونم. خوب فکر کنید و ببینید همین دو تا کلمه چطور زندگی همه ما رو تحت تاثیر قرار داده، اینا رو میگم که ببینید 90 درصد طلاقهای امروز ریشه شون از همین چیزاست،چیزی که ما نسل به اصطلاح تحصیل کرده و جوان باید حلش کنیم که فردا پسرامون نشن آقا بالاسرمون!!!:wallbash:

ادامه دارد...

عالی بود...;)
.
بدبختی بزرگتر در مورد زنها که من خیلی دیدم اینه که مالکیت و صاحب اختیار بودن مردها رو مثل یه قانون ازلی پذیرفتن... حالا هرچی بخوای بهشون بگی بابا شما هم آدمین کی گفته اختیارتون دست یکی دیگه س... انگار نه انگار...:razz::razz:

amarjani200

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعصب و غیرت مثل خیلی واژه های دیگه هم میتونن خوب باشن هم بد بستگی به عملکرد و نوع نگرش انسانها داره.
همونجوری که دوست خوبمون asiabadboy هم گفت مختص آقایون نیست همه این حالات انسانی رو دارن.

amarjani200

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه منظورتون تو این تاپیک غیرت مردونس باید بگم که یه مرد نسبت به همسرش تعصب داشته باشه و این نشانه علاقه مندی یک مرده. ولی خیلی باید دقت کرد که این خصلتها برای طرفین آزار دهنده نباشه و حتما باید کنترلشون کرد.

پرندیس

کاربر بیش فعال
افراط و تفریط در هیچ صورت خوب نیست.....
تعصب خوب نیست....غیرت خوبه در حد معمول و دفاع از ناموس.....