مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
به نظر من گزينه يك درسته همونطور كه قبلاهم گفتم ميوه هاش شبيه زبان گنجشك هست ... بيشتر توي زمينهاي حاصلخيز و مرطوب رشد ميكنه ولي عموما همه جا سبز ميشه البته بايد خاكش تهويه خوبي داشته باشه تا بتونه آب رو به راحتي از خودش عبور بده ... برگهاي دندانه دار و شانه اي مركب اين درخت مسهل خوبي است
پوست تنه اش خاكستري رنگه البته توي اين عكس رنگش رو من زياد نتونستم تشخيص بدم ... ميوه هاش رو هم خيلي دير روي درخت ميتونيد ببنيد چون حدود 14 يا 15 سال ميكشه تايه درخت به ميوه دهي برسه..اين درخت اسامي مختلفي داره يكي از نامهاي آن ون و ديگري دردار هستش در لرستان به ونو معروفه به عربي لسان العصافير گفته ميشه.... بازم توضيح خواستيد ميتونم براتون بنويسم ...
فعلا باشه تا گلرخ خانم تاييد كنند كه درسته يا نه؟

گلاب ناظم خانوم:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها عکس گیاهی رو که گداشتین ندیدم ولی منم میخوام عکس بذارم خیلی وقته میخوام این کارو بکنم ولی هیچ وقت نوبت نشده اه قهرم

سلام نارون خانوم گل خوش اومدي عزيز شما همون اوايل يكبار تشريف آورديد و ما ديگه زيارتتون نكرديم خانومي
شما تشريف بياريد توي گفتگوها شركت بفرماييد ... عكس گذاشتنتون رو هم به ديده منت ميگذاريم ... عزيزم...
به هر صورت از تشريف فرماييتون بي نهايت سعادتمند شديم خانمم ...:w27:

در ضمن وبلاگ جالبي داريد خيلي روش زحمت كشيديد.:w17:موفق باشيد نازنينم:gol:

گلاب دوست شما:gol:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
بازم که من از بحث عقب هستم!بابت غیبتم هم عذر میخوام. بابت غیبت چند روز آینده هم پیشاپیش عذر میخوام!!
من با اجازه توضیح واژه رو میدم و تا چند روز دیگه با اجازه شما دوباره برمیگردم.
undercutting همونجوری که از اسمش پیدا هست یعنی بریدن تحتانی!منظوور همون هرس ریشه هست اما در این روش گیاه از زمین خارج نمیشود.بعبارت دیگه ریشه ها رودر همون بستر کاشت هرس میکنند. برای اینمنظور از تیغه ای مخصوص استفاده میشه که در پشت تراکتور وصل میشه. یک کادر مربع شکل به ابعاد حدود 130 سانت در نظر بگیرید که ضلع پایینیش یک تیغه فولادیست.این تیغه مجهز به سیستم تنظیم عمق هست که با حرکت تراکتور به جلو در زمین فرو میره و ریشه ها را در طول بستر کاشت در عمق تنظیم شده میبره و هرس میکنه.بعد از نجام هرس ریشه لازم هست که خاک بستر را با غلطکها ی باریکی که روی یک محور قرار دارند و نقش یک غلطک واحد رو بازی میکنند ( که بسته به تعداد ردیف ها در بستر کم و زیاد میشن) غلطک زد و خاک رو به سر جاش برگردوند تا ریشه های باقیمانده اتصال خوبی با خاک داشته باشند.این کار باعث میشه تا از ایجاد ریشه های عمیق و بدون انشعاب جلو گیری بشه. در سال بعد این کار را از عمق بیشتری نسبت با سال گذشته انجام میدهند. بنابر این ریشه های افشان با انشعابات فراوان و مناسب برای انتقال گیاه بوجود خواهد آمد.
روش های دیگه ای هم برای هرس ریشه وجود داره. ازجمله روش air root cutting هست. در این روش که بیشتر برای گیاهان گلخانه ای استفاده میشه گیاهان رو در بستر هایی (یا گلدانهایی)میکارند که روی چیزی مثل میز قرار داره وسطح زیرینش حالتی توری داره که ریشه ها پس از خروج از ته بستر بدلیل تماس با هوا خشک میشن وریشه های جدید در محیط بستر ایجاد میکنند که باز هم حاصل کار ریشه های منشعب و کوتاه و مناسب برای انتقال هست.
موفق باشید.
امید وارم بدرتون خورده باشه.
امین رخ

گلابتون

مدیر بازنشسته
سرمدجان جدي ميگي .... باعث افتخار جناب ... سلام گرم تالار كشاورزي رو خدمت ايشون برسونيد قربان .
از طرف ما بهشون بگيد باعثه افتخاره اگه يكبار در مجلس ما شركت بفرمايند.:w27:

گلاب خاتون:gol:

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
البته زمان شاه مدرکشو از دانشسرای کشاورزی گرفته

گلابتون

مدیر بازنشسته
ببخشيد امين رخ عزيز...قربان متاسفانه من با اصطلاحات علمي لاتين زياد آشنايي ندارم ... ببخشيد كه نتونستم براي واژه علمي در خدمتتون باشم.ايندفعه يه راحتشو بگيد منم بتونم شركت داشته باشم ...
سفرتون هم خوش جناب.... محبت كرديد براي پاسخ گويي تشريف آورديد. ممنونم:sweatdrop:

گلاب خاتون :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مثل اینکه باید جواب رو اعلام کنم . بابای آقای سرمد حیدری و نارون عزیز و گلاب جوابای درست رو دادن . فکر کنم نفر اول که با قاطعیت گفت نارون بوده باشه .البته قبلش هم گلاب بین 2 انتخاب جواب صحیح رو داشت . توضیحات بیشتر رو راجه به زبان گنجش میتونید اینجا بخونین.
درختان زینتی در فضای سبز

نارون جان آماده ایم عکست رو بزاری البته اگه کس دیگه ای قبلاً رزرو نشده باشه .:gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید پا برهنه اومدم وسط مجلس ....:redface:

میخواستم بگم اگر سرمدجان یا نارون عکس اماده ندارند من میتونم یک عکس بزارم ؟؟

البته همه باید راضی باشند وگرنه هیچی ... :(

مبصر کلاس .....:smile:

فکر کنم نارون باشه و ایشون میخوان عکس بزارن، البته اگه تشریف بیارن،‌خیلی دوست دارن اینکار رو کنن !:w44:

گلابتون

مدیر بازنشسته
به اجازه آقاي مدير :w27:

الان نوبت افسون جون هستش كه عكسشون رو براي ما قرار بدن ....:gol:
و نوبت سرمد جان هستش كه سوال واژه علميشون رو قرار بدن .......:gol:

با تشكر از همكاريتون
گلاب خانم ناظم :w40:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سرمد جان فكر ميكنم نام لاتين درختان اوكاليپتوس باشه ... اين درختان زيستگاهشون اقيانوسيه بوده اما به تمام نقاط دنيا گسترش پيدا كردن و به زبان عربي به آن شجره الكافور گفته ميشه پوست تنه آن به راحتي جدا ميشه و اكثرا به رنگ قهوه ايي مايل به زرد هست.اين گياه بيشتر جنبه درماني دارد كه در درمان برونشيت ناراحتي هاي سينه و ريه و بيني بكار ميرود و از ضماد آن براي درمان دردهاي روماتيسمي استفاده ميشود. اين گياه گونه هاي بسياري دارد كه هم به عنوان گياه زينتي بكار ميرود و هم در فضاي سبز استفاده ميشود.البته اين گياه خود رو نيست و در ايران به صورت دست كاشت تكثير داده شده .

من توي شهر قم از اين درخت به وفور ديده بودم ... اما در همه جا تقريبا يافت ميشه.

گلاب خاتون ناظم

آخرین ویرایش:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون سایه جون
لطف کردی عزیز
بچه ها ببخشین دیر شد.
باره اولم بود یه عکس آسون براتون گذاشتم تا ایشالا دفعه بعدی جبران کنم.:w12:

سـعید

مدیر بازنشسته
خوب هم به دوست عزيزمون سعيد جان خوش آمد ميگيم و از حضور گرمشون استقبال ميكنيم و هم آفرين ميگيم به خاطر جواب صحيحي كه فرمودن . سعيد جان شما هم توي نوبت قرار ميگيرين و اگه مايل به ادامه همكاري بودين اعلام بفرماييد تا نوبتتون رو خدمتتون عرض كنم .

دوست شما گلاب :smile:

سلام گلاب جان:gol:
ببخشید که دیر دارم جواب میدم...
ممنونم از لطف و مهمان نوازیتون.....
من فقط داشتم از اینجا رد میشدم گفتم یک جوابی هم داده باشیم...
چون اصلا در این رشته تخصصی ندارم نمی تونم در جمع شما باشم...
تنها فعالیت من در کشاورزی گلدون داخل اتاقمه...:w01:
بازم ممنونم....;)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
افسون جون میتونی یه عکس واضح تر بزاری ؟ من اصلاً تشخیص درستی روی گل یا برگش نمیتونم داشته باشم .

ببینم از خانواده ی[SIZE=+1]Fabaceae[/SIZE] نیست؟:gol:

آخرین ویرایش:

فرزام

عضو جدید
گلرخ راست میگه افسون جان! عکسش زیاد واضح نیست .. :(:confused:
ببینم یک نوع گل میمون نیست ؟؟؟ :surprised:

اگه یک عکس واضح تر بزاری خیلی خوبه ;)