صفحه 1 از 10 12345 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 100

تاپیک: انواع سقف

 1. #1
  مدیر بازنشسته آواتار archi_arch
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/7
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  9825
  پست ها
  8,621

  Folder انواع سقف

  بچه ها این مطالب رو تو سایت علم و فن دیدم خیلی خوب و کامل بود گفتم اینجا هم بذارم.

  سقف کُرمیت

  در سیستم سقف کُرمیت از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. در ساخت تیرچه های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 73 سانتی تا 100 سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با 4 الی 10 سانتی متر بتن پوشانده می شود.
  تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشدو تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند.
  پس ازاین که بتن به 75% مقاومت مشخصه خود می رسد ، تیرچه های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می کنند.
  سقف تیرچه و بلوک کُرمیت
  با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است.
  شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوك کُرمیت به جاي طاق ضربي كه قبلا" در اين سيستم بعنوان قالب ثابت بكار مي رفت عملا" سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد.
  این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسكلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد.
  .

  سقف پلیمری کُرمیت
  در راستای سبک سازی ساختمان، این شرکت هم زمان با ستفاده از قالب کامپوزیت و بلوک های پوکه ای اقدام به استفاده از مصالح پلیمری در ساختمان کرده است.
  استفاده از بلوک های پلی استایرن نسوز در سقف باعث کاهش مصرف تیرچه تا حدود 20% و کاهش فولاد مصرفی سازه تا حدود 7% می شود.
  سهولات اجرای این نوع سقف، باعث افزایش سرعت اجرا و درنیتجه کاهش هزینه های اجرایی می گردد. در عین حال در هزینه های حمل و نقل نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. شیارهای مناسب ایجاد شده در زیر این بلوک ها باعث پیوستگی گچ و خاک در زیر سقف می گردد.
  در جهت بهبود استفاده از مصالح پلیمری، بخش تحقیق و توسعه این شرکت مشغول مطالعات و بررسی های بیشتر می باشد.

  سقف کامپوزیت کُرمیت
  سیستمهای معمول کامپوزیت در امریکا عینا" با تیرچه های با جان باز انجام می شود و معمولا" همراه با گذاشتن یک ورق فولادی موجودار به عنوان عرشه و آرماتور بندی روی آن بتن ریخته می شود . در این سيستم قالب ماندگار است و قطعات جان نیز با بتن احاطه نمی شود. در طراحی سیستم قالب کامپوزیت کُرمیت، نظر بر آن بوده که علاوه بر سرعت و تطبیق با آیین نامه ها ، هر چه ممکن اقتصادی تر باشد. از این رو اولا" قالب باید قابل استفاده مداوم باشد، ثانیا" جان تیرچه با بتن پر شود که بتوان قطعات جان را اقتصادی تر طراحی نمود و از لرزش سقف نیز کاسته شود. سیستمهای کامپوزیت رایج در ایران که با تیرآهن ساده یا لانه زنبوری با تیر ورق استفاده می شوند، دارای جان باز نیستند.
  در وهله اول قالب هاي سقف كرميت سه قطعه بوده و براي باز كردن ، قطعات آن بايد از يكديگر جدا مي شد ، با تحقيق بخش R&D اين شركت این قالب با بهینه سازی و استفاده از خاصیت تغییر شکل ارتجاعی فولاد به قالبی یکچارچه تبدیل شد.
  این قالب در بین تیرچه ها قرار گرفته و بعد از گيرش اولیه بتن قالب از زیر سقف در آورده می شود . این قالب محاسن بسیار زیادی دارد و با سرعت چیده و جمع آوری می گردد و با دقت مختصری , بارها قابل استفاده است. این قالب هم اکنون در پروژه های مختلف این شرکت مورد استفاده است.
  آخرین بررسی ها و دستاوردها نشان داد که بهتر است جهت تطبیق سیستم با سیستم تیرچه بلوک و استفاده از آرماتور حرارتی یک جهته و حذف آرماتور خمشی در دال فوقانی و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی، فاصله لب با لب تیرچه ها حداکثر 75 سانتی متر باشد. مزیت این قالب در آن است که با رعایت دیگر شرایط آیین نامه می توان آرماتور دو جهته را حذف و فقط آرماتور عمود بر تیرچه را منظور نمود.
  هم اکنون این شرکت قالبهای جدید خود را به انتخاب مصرف کننده در فواصل و ارتفاع مختلف آماده عرضه نموده است. فاصله محور به محور تیرچه ها حدود 85 سانتی متر تا 95 سانتی متر و با ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر، بسته به انتخاب خریدار و با مشاوره دفتر فنی شرکت و نوع تیرآهنهای مصرفی در سازه و طول دهانه است.
  سقف کاذب

  سقف های کاذب اولیه به صورت قطعات پلاستیکی در سالهای 1365 به بعد در اولین سقف های کامپوزیت کُرمیت به کار رفت. اما گران بودن مصالح ، نچسبیدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گردید که استفاده از آن مقید گردد. از سوی دیگر انواع تولیدات ورق گالوانیزه به صورت رابیتس در شکلها و فرمهای مختلف و تولید مواد اولیه آن (ورق گالوانیزه) در ایران ، ما را به سمت استفاده از این محصول سوق داد.


  سقف ضربی کُرمیت

  به علت اجبار در استفاده ار مصالح فشاری از زمان های قديم استفاده از طاق قوسی متداول بوده و به همین جهت استفاده از سیستم طاق ضربی نیز به عنوان نوعی طاق قوسی رواج داشته است. وجود اشکالات عمده در عملکرد سقف های ضربی با تیرآهن مانند عدم ایجاد یک دیافراگم مناسب بین ستون ها و مصرف زیاد فولاد در مقایسه با مقدار باربری ، باعث شد تا در سال 1356 با ارائه طرحی بهینه « سقف ضربی کُرمیت » نسبت به اصلاح این سیستم اقدام گردد.
  در سیستم طاق ضربی کُرمیت وجود بتن روی سقف می تواند یک دیافراگم مناسب بین ستون ها ایجاد کند و همچنین به علت بازبودن جان تیرچه ها مقدار زیادی در مصرف فولاد صرفه جویی می شود.
  اگر چه از اين سيستم در انبوه سازي استفاده نمي شود ، اما براي پروژه هاي كوچك و يا دور افتاده ، هنوز هم كاربرد دارد.
  ويرايش شده توسط archi_arch در 2007/12/24 در ساعت 08:43 PM
  آموختم که گاهی اوقات تمام آن چیزی که انسان نیاز دارد، دستی برای گرفتن و قلبی برای درک شدن است ...  « برای کسی کار کن که بفهمد برایش چه می کنی »

  "لویی پاستور"
 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  مدیر بازنشسته آواتار archi_arch
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/7
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  9825
  پست ها
  8,621

  پيش فرض

  مزاياي سقف کرميت

  • کاهش هزينه
  • امکان حذف کش ها
  • سرعت و سهولت اجرا
  • عدم نياز به شمع بندي
  • پايين بودن تنش در بتن
  • سهولت اجرا داکت (بازشو)
  • حذف رد فولاد در زيرسقف
  • امکان اجراي همزمان چند سقف
  • مقاومت نهايي و شکل پذيري بالا
  • يکنواختي زير سقف (مصرف گچ و خاک کمتر)
  • امكان نظارت بر اجراي سقف در طول عمليات اجرايي
  • کاهش مصرف بتن و وزن کمتر سقف (حدود 20%)
  • يکپارچگي سقف و اسکلت (مقاومت در طول اجراي سقف)
  • امکان طراحي و اجراي سقف با دهانه ها و باربري هاي خاص


  عدم نياز به شمع بندي
  طراحي سقف کرميت با اين فرض انجام مي شود که تيرچه ها به تنهايي (قبل از گرفتن بتن) توانايي تحمل وزن خود، بلوک، بتن خيس و عوامل اجرايي را داشته باشند. بنابراين سقف کرميت نيازي به شمع بندي در هيچ يک از مراحل عمليات اجرايي ندارد.
  سرعت و سهولت اجرا
  در اين سيستم، اجراي سقف نسبت به سيستم هاي مشابه آسانتر بوده و با سرعت بيشتري انجام مي شود. 48 ساعت پس از بتن ريزي، روي سقف قابل رفت و آمد و بارگذاري سبک بوده و مي توان عمليات ساختماني را ادامه داد که اين مزيت موجب سرعت در روند عمليات ساخت مي گردد.
  امکان اجراي همزمان چند سقف
  با توجه به اين که در سيستم سقف کرميت هيچ گونه شمع بندي وجود ندارد. عملا" مي توان چند سقف را براي بتن ريزي آماده کرد و هم زمان عمليات بتن ريزي را بر روي سقف ها انجام داد.
  اين کار براي ساختمان هاي با طبقات زياد و يا زيربناي کم بسيار مقرون به صرفه و مناسب است.
  يکپارچگي سقف و اسكلت
  به علت جوش شدن تيرچه ها به اسکلت، پس از گرفتن بتن، سقف و اسکلت يکپارچه شده و مي تواند مانند يک ديافراگم صلب عمل کند. در اسکلت هاي بتني نيز با در نظر گرفتن قلاب هاي مخصوصي، امکان يکپارچگي بيشتري ايجاد مي شود.
  امکان حذف کش ها
  با توجه به يکپارچگي سقف و اسكلت، مي توان کش ها (اعضاي غيرباربر) را حذف کرد . حذف کش ها علاوه بر صرفه جويي در مصرف فولاد باعث يکنواختي بيشتر زير سقف شده و عمليات نازک کاري را به حداقل مي رساند.
  پايين بودن تنش در بتن
  به علت خود ايستا بودن تيرچه ها(تيرچه قبل از گرفتن بتن مي تواند وزن بلوک، بتن خيس و عوامل اجرايي را به تنهايي تحمل کند) تنش ايجاد شده در بتن بسيار پايين است .
  آزمايش بارگذاري روي سقف هاي کرميت که مقاومت نهايي بتن آنها کمتر از مقدار مورد نظر بوده نشان داده که بتن با مقاومت پايين به ظرفيت باربري سقف لطمه اي وارد نمي سازد.
  امکان طراحي و اجراي سقف با دهانه ها و باربري هاي خاص
  در سيستم سقف کرميت امکان طراحي و اجراي سقف با دهانه هاي بلند و بارهاي سنگين وجود دارد. تاکنون سقف با دهانه 5/12 متر و همچنين سقف با شدت بار 7 تن بر متر مربع اجرا شده که در هر مورد آزمايش هاي بارگذاري ، ايمني سقف را تاييد کرده اند.
  حذف رد فولاد زير سقف
  اثر داغ آهن در سقف هاي ضربي به صورت خط تيره اي روي گچ مشاهده مي شود ولي در سقف کرميت به علت پايين تر بودن سطح بلوکها از تيرچه ها، پوشش گچ و خاک در زير تيرچه ها نسبت به بقيه نقاط سقف بيشتر است و همين امر سبب کاهش جذب ذرات معلق مي شود. بنابراين سايه فولاد بال تحتاني تيرچه ها مشاهده نمي گردد.
  سهولت اجراي داکت (بازشو)
  به علت فاصله زياد تيرچه ها (73 تا 100 سانتي متر محور به محور ) ايجاد داکت درسقف جهت عبور لوله هاي تاسيساتي نصب دودکش موتورخانه و شومينه نصب توالت ايراني و يا عبور کانال كولر به راحتي امکان پذير است و نياز به قطع کردن تيرچه ها نمي باشد.
  نظارت بر اجراي سقف در طول اجرا
  اكيپ هاي خاصي جهت نظارت بر سقف ها آموزش ديده اند تا در صورت تمايل مشتري در طي اجراي سقف ها نظارت مستمر بر نحوه عملكرد مجريان صورت پذيرد و از سلامت اجراي سقف چه از نظر فني و چه از نظر زيبايي اطمينان كامل حاصل گردد.
  ارائه ضمانت نامه
  اين شرکت باربري سقف هاي کرميت را که مطابق با ضوابط اجرايي و تحت نظارت مهندسين شرکت اجرا شده باشند ، با ارائه ضمانت نامه تضمين مي کند.
  کاهش مصرف بتن و وزن کمتر سقف
  به علت فاصله زياد تيرچه ها (حدود 75 سانتي متر محور به محور ) از مصرف بتن در حدود 20% نسبت به تيرچه و بلوک معمولي کاسته شده و نهايتا" وزن سبک تر مي گردد. استفاده از بلوک هاي پوکه اي و بلوک هاي پلي استايرن کرميت يا سيستم کامپوزيت نيزدر کاهش وزن موثر است.
  مقاومت نهايي و شکل پذيري بالا
  محاسبات و آزمايش هاي بارگذاري روي سقف نشان مي دهد که گسيختگي اين سيستم پس از تغيير شکل هاي بسيار زياد اتفاق مي افتد. « گسيختگي نرم» و اين رفتار سقف از نظر ايمني مطلوب است .
  مزاياي سقف کامپوزيت کرميت

  • کاهش وزن سقف
  • کاهش مصرف تيرچه
  • کاهش هزينه هاي تمام شده
  • عدم نياز به محل دپوي مصالح
  • سهولت اجراي داکت و عبور تاسيسات
  • سهولت اجراي سقف با دهانه هاي بلند
  • نداشتن لرزش نسبت به سيستم کامپوزيت معمولي

  کاهش وزن سقف
  از آن جا که در اين سيستم بلوک حذف مي شود، وزن بلوک از وزن سقف کاذب کاسته مي شود، اين کاهش وزن حدود 10% کاهش مصرف تيرچه ، 7% کاهش وزن در اسکلت و فونداسيون ساختمان نيز خواهد داشت.
  کاهش مصرف تيرچه
  از آن جا که آكس به آکس تيرچه ها در سقف کامپوزيت حداقل 85 سانتيمتر مي باشد، اين امر باعث کاهش مصرف تيرچه و در نتيجه کاهش هزينه ها مي شود.
  سهولت اجراي داکت و عبور تأسيسات
  خالي بودن فضاي خالي بين تيرچه ها امکان عبور تمام کانالها، داکتها، لوله هاي برق و ديگر تأسيسات را به راحتي فراهم مي نمايد.
  نداشتن لرزش نسبت به سيستم کامپوزيت معمولي
  با توجه به آنکه تيرچه هاي فلزي کرميت داراي جان باز هستند و در هنگام اجرا جان تيرچه کاملا" از بتن انباشته مي شود، سقفهاي کرميت داراي لرزش نيستند.
  سهولت اجراي سقف با دهانه هاي بلند
  سنگين بودن وزن بلوک و در نتيجه وزن زياد سقف باعث خزش بتن و ايجاد خطر در هنگام زلزله مي گردد که همواره يکي از مسائل خطر آفرين انواع سيستمهاي تيرچه بلوک با دهانه بلند مي باشد. در سقف کامپوزيت کرميت با توجه به سبکي وزن سقف و کاهش بار وارده به تيرچه ها ، اجراي دهانه هاي بلند با اطمينان خاطر بيشتري انجام گرفته و تنش بتن مانند تمام سيستمهاي سقفهاي کرميت بسيار پايين باقي خواهد ماند و بتن را دچار خزش ننموده و ضريب مقاومت سقف بالا مي باشد.
  كاهش هزينه هاي تمام شده
  كاهش وزن تير چه مصرفي ، كاهش هزينه هاي بلوك ، كاهش هزينه هاي حمل و نقل ، كاهش وزن اسكلت و فونداسيون ، نداشتن پرت ، سرعت اجراي بالا ، نصب سقف كاذب با كمتر از نصف هزينه سقفهاي كاذب موجود در بازار ، در مجموع باعث كاهش هزينه ساختمان ميگردد.
  به طور مثال چون هر قالب فلزي براي حداقل سي بار استفاده ، طراحي و ساخته ميشوند ميتوان با تعداد محدودي از اين قالبها مساحت زيادي سقف اجرا نمود.
  معمولا" اين موضوع در زمان اجرا با خريد يا كرايه تعداد مشخصي قالب انجام ميشود كه فقط شامل دو بار كرايه حمل ( رفت و برگشت قالب به كارگاه) انجام مي گردد و از هزينه بالاي حمل بلوك يا يونوليت و پرت زمان حمل جلوگيري ميشود.
  ضمنا" بهاي بلوك و حمل آن كه در ابتداي پروژه بايد هزينه گردد، صرفه جويي مي شود . در صورت نياز بخشي از اين هزينه نه تمامي آن به صورت سقف كاذب ، آن هم در انتهاي پروژه هزينه خواهد شد.
  آموختم که گاهی اوقات تمام آن چیزی که انسان نیاز دارد، دستی برای گرفتن و قلبی برای درک شدن است ...  « برای کسی کار کن که بفهمد برایش چه می کنی »

  "لویی پاستور"
 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  مدیر بازنشسته آواتار archi_arch
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/7
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  9825
  پست ها
  8,621

  پيش فرض

  اینم توضیحاتی از سایت [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  * معرفی سیستم *

  بطور کلی سقف تیرچه فولادی با جان باز دارای عملکرد دال یکطرفه می باشد . در این سیستم تیرچه عضو پیش ساخته ای است که به صورت خرپای دو سر مفصل به تیر های تکیه گاهی متصل می گردد . این تیرچه در دو مرحله تحت بارگذاری قرار می گیرد . د
  : مرحله اول باربری
  قبل از گرفتن بتن و در زمان اجرا , تیرچه بار مرده سقف شامل : وزن تیرچه , بلوک , بتن درجا و
  بار زنده ( عوامل اجرایی ) را در حد فاصل تکیه گاهها تحمل می کند .ر
  : مرحله دوم باربری
  T پس از گرفتن بتن ( رسیدن به 75 درصد مقاومت مشخصه ) تیرچه به صورت یک تیر با مقطع
  شکل در می آید که تمامی بارهای وارد بر سقف را تحمل می کند . د

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  1)تیرچه 2)بلوک 3)بتن  تیرچه

  تیرچه ها در فواصل مشخص ( معمولا 75 سانتیمتر ) به موازات یکدیگر روی تیرهای باربر قرار می گیرند . در ساخت تیرچه های مذکور از نبشی و میلگرد در بال فوقانی , تسمه و میلگرد در بال تحتانی و یک میلگرد خم شده در جان استفاده می گردد . تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به این دلیل هیچگونه شمع بندی در زیر سقف انجام نمی پذیرد . د


  بلوک

  برای پر کردن فضای خالی بین تیرچه ها و بعنوان قالب زیرین بتن پوششی از بلوک استفاده می گردد . بلوکها می توانند سیمانی , پلی استایرن و یا قالبهای موقت فلزی باشند . بلوکها فقط پر کننده بوده و هیچ گونه نقش سازه ای در تحمل بارهای وارده ندارند . د


  بتن

  بتن قسمتی از تیر مرکب است که فضای درونی تیرچه ها را پر کرده و روی بلوکها را به ضخامت 5 تا 7 سانتیمتر می پوشاند . بتن پس از حصول مقاومت لازم , به کمک عضو کششی تیرچه ها بار وارده بر سقف را تحمل می کند . د


  سقف تیرچه های فولادی با جان باز دارای مزایایی بشرح ذیل می باشد:

  عدم نیاز به شمع بندی

  تیرچه های فولادی با جان باز طوری طراحی و ساخته می شوند که هنگام اجرا توان تحمل وزن خود , اجزای پرکننده بین تیرچه ها , بار دینامیکی ناشی از پمپاژ بتن , عوامل اجرایی و وزن بتن خیس را داشته باشند . بنابراین سقف با تیرچه های فولادی با جان باز در هیچ یک از مراحل عملیات اجرایی نیازی به شمع بندی نخواهد داشت . ر

  : امکان اجرای همزمان چند سقف


  با توجه به عدم نیاز به شمع بندی در سیستم سقف تیرچه های فولادی با جان باز , امکان آماده ساختن چند سقف بر روی هم برای بتن ریزی براحتی وجود داشته و می توان عملیات بتن ریزی را همزمان انجام داد . که در این صورت بدلیل کاهش تعداد دفعات بتن ریزی خصوصا هنگامیکه تعداد طبقات زیاد بوده و مساحت هر سقف کم باشد , صرفه جویی اقتصادی بدنبال خواهد داشت .
  ذ

  سرعت و سهولت اجرا  عدم نیاز به شمع بندی , وزن کم مصالح مصرفی و امکان اجرای همزمان چند سقف باعث می گردد اجرای سیستم مورد نظر در مقایسه با سیستمهای مشابه , از سرعت بیشتری برخوردار باشد . امکان بارگذاری سبک در سیستم مورد نظر , اجرای سقفهای بعدی را در زمان کوتاهی پس از بتن ریزی میسر نموده و موجب کاهش زمان اجرا خواهد شد . نظر به اینکه سیستم مورد بحث نیاز به شمع بندی ندارد , چنانچه به هر دلیل عملیات بتن ریزی با تاخیر مواجه گردد , عملیات اجرایی سقفهای بعدی متوقف نخواهد شد . ر


  : کاهش میزان بتن مصرفی


  مطابق نشریه شماره 151 سازمان مدیریت و برنامه ریزی ( ضوابط طراحی و اجرای تیرچه های فولادی با جان باز ) , فاصله به محور تیرچه ها در این سیستم 75 سانتیمتر می باشد . این مزیت در مقایسه با سیستمهای مشابه موجب کاهش تعداد تیرچه ها و چاله های بتنی شده و در نتیجه کاهش میزان بتن مصرفی را بدنبال خواهد داشت . ( بطور تقریبی یک متر مکعب بتن , ده متر مربع از سقف را خواهد پوشاند .) ر
  آموختم که گاهی اوقات تمام آن چیزی که انسان نیاز دارد، دستی برای گرفتن و قلبی برای درک شدن است ...  « برای کسی کار کن که بفهمد برایش چه می کنی »

  "لویی پاستور"
 6. تشكرها از اين پست


 7. #4
  مدیر بازنشسته آواتار archi_arch
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/7
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  9825
  پست ها
  8,621

  پيش فرض

  کاهش وزن سقف


  کاهش میزان بتن مصرفی با توجه به وزن مخصوص آن که عمده ترین بخش وزنی سقف را به خود اختصاص میدهد , موجب کاهش وزن سیستم تا میزان 20% در مقایسه با سیستمهای مشابه خواهد شد. ضمن اینکه استفاده از پرکننده های پلی استایرن و بلوکهای پوکه ای به کاهش وزن سقف کمک بیشتری خواهد کرد .همچنین وزن کم و تعداد کم تیرچه ها در مقایسه با تیرهای فرعی و یا تیرچه های مشابه , وزن سقف را به حداقل ممکن خواهد رساند


  تیرچه فولادی با بلوک پلی استایرن
  __________________________________________________ ____________________
  تیرچه فولادی با بلوک سیمانی


  محاسبات فوق برای دهانه های در حدود 6 متر صادق است  یکپارچگی سقف و اسکلت


  در اسکلت فلزی که اتصال تیرچه ها به اسکلت با جوش انجام می شود و یا در اسکلت بتنی که انتهای تیرچه باید حداقل به اندازه 10 سانتیمتر داخل کلاف بتنی افقی یا تیر بتنی قرار گیرد, پس از رسیدن بتن به مقاومت نهایی , سقف و اسکلت به صورت یکپارچه عمل می نماید که به مفهوم عمل نمودن سقف به عنوان دیافراگم صلب می باشد . در این صورت انتقال بارهای جانبی از طریق دیافراگم به عنوان مقاوم در برابر بارهای جانبی به راحتی صورت گرفته و عملکرد بهتری از سازه به عنوان زلزله مورد انتظار خواهد بود. ر

  : امکان حذف کش ها


  در سقفهای تیرچه و بلوک معمولی به علت عدم امکان اتصال مکانیکی بین تیرچه ها و تیرهای فلزی , فرض بر این است که هماهنگی تغییر مکان جانبی قابها توسط کش ها تامین می گردد ولی در سیستم مورد بحث به این دلیل که تیرچه ها به اسکلت جوش می شوند , می توانند تغییر مکان جانبی قابها را هماهنگ سازند و دیگر نیازی به استفاده از کش ها نمی باشد . مزیت این عمل یکنواختی زیر سقف و صرفه جویی در مصرف فولاد خواهد بود . ر  مقاومت نهایی و شکل پذیری بال

  هنگام آزمایشهای بارگذاری ثقلی , سیستم سقف با تیرچه فولادی در تغییر شکلهای بسیار زیاد گسیخته می شود که بیانگر مقاومت بالای این سیستم نسبت به سیستمهای مشابه می باشد و در بارگذاری جانبی , بدلیل ناچیز بودن حداکثر تغییر شکل افقی دیافراگم نسبت به تغییر مکان نسبی طبقه زیرین , سیستم سقف مذکور از صلبیت بالایی برخوردار می باشد . چنین عملکردی ضمن تامین اولین گام در شکل پذیری سیستم ( ظرفیت استهلاک انرژی ناشی از باردینامیکی زلزله ) , رفتار دینامیکی سازه را بهنگام بروز زلزله بهبود می بخشد . ر

  : پایین بودن تنش در بتن


  با محاسبه مقطع مرکب در سیستم مورد بررسی , می توان بالا بودن تار خنثی را در مقطع معادل مشاهده کرد که بیانگر پائین بودن تنش در بتن می باشد . لذا می توان از بتن با مقاومت پائین تر در این سیستم استفاده کرد , بدون اینکه به ظرفیت باربری سقف لطمه ای وارد شود. ر

  حذف رد فولاد زیر سقف


  اثر یا داغ تیرآهن در سقفهای ضربی بصورت خط تیره ای روی گچ مشاهده می شود . ولی در این سقف بدلیل پائین بودن سطح بلوک یا هر پرکننده دیگری از تیرچه ها پوشش گچ و خاک در زیر تیرچه ها نسبت به بقیه نقاط سقف بیشتر است و همین امر سبب کاهش جذب ذرات معلق در هوا می شود . بنابراین سایه فولاد بال تحتانی تیرچه ها مشاهده نمی گردد . ذ ذذ


  یکنواختی زیر سقف:


  بدلیل عدم استفاده از شمع بندی در سیستم مذکور , هنگام ساخت تیرچه ها بسته به طول تیرچه خیز منفی به آن اعمال خواهد شد تا پس از انجام عملیات اجرایی سقف و با وارد شدن وزن بارهای مرده و زنده , سطحی یکنواخت در زیر سقف حاصل گردد . ر  آموختم که گاهی اوقات تمام آن چیزی که انسان نیاز دارد، دستی برای گرفتن و قلبی برای درک شدن است ...  « برای کسی کار کن که بفهمد برایش چه می کنی »

  "لویی پاستور"
 8. تشكرها از اين پست


 9. #5
  عضو آواتار sadra86
  تاريخ عضويت
  2007/11
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  155
  پست ها
  60

  پيش فرض

  ممنون آرچی عزیز
  سقف کرمیت علیرغم همه مزایایی که برشمردید هنوز برای سازه های بتنی و سازه های فلزی با دهانه های بزرگ نتوانسته کار آیی داشته باشد. هزینه ساخت و زمانی هم که برای ساخت آن تیرچه ها صرف می شود به گونه ای است که به کار گیری این نوع سقف را در ساختمانهایی با نسبت ارتفاع به سطح (هر سقف) خاصی توجیه پذیر می کند. یعنی اگر ساختمانی دارای 10 طبقه و هر سقف آن 200 متر مربع داشته باشد توجیه بیشتری برای استفاده از کرمیت دارد تا ساختمان 12 طبقه ای که هر سقف آن 400 متر مربع است یا ساختمان 8 طبقه ای که هر سقفش 250متر. به عبارت دیگر کرمیت برای ساختمان های بلند و لاغر توجیه بیشتری دارد.
  خوشحالم از اینکه اینقدر به تکنولوژی ساخت توجه داری.
  عاشق شو ار نه روزي کار جهان سر آيد
  نابرده گنج مقصود از کارگاه هستي

 10. تشكرها از اين پست


 11. #6
  عضو آواتار sadra86
  تاريخ عضويت
  2007/11
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  155
  پست ها
  60

  پيش فرض

  سلام آرچی گرامی
  بحث هزینه در این خصوص حرف اول را می زند چون در انبوه سازی مهندسی مالی خیلی حساسیت برانگیز است. البته این را از نظر نباید دور داشت که زمانی که شرکت کرمیت برای ساخت تیرچه ها صرف می کند و هزینه ای که در طول این مدت دریافت می کند هم کم نیست.
  باز هم از توجه تان ممنون
  عاشق شو ار نه روزي کار جهان سر آيد
  نابرده گنج مقصود از کارگاه هستي

 12. تشكر از اين پست


 13. #7
  مدیر بازنشسته آواتار archi_arch
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/7
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  9825
  پست ها
  8,621

  پيش فرض

  بچه ها میشه یه لطفی کنین اینهارو برام توضیح بدین؟
  صدرا جان اگه اینجا هم کمک کنی ممنون میشم.
  راستش من مدام این سقفهارو با هم قاطی میکنم!هر بار یه چیز جدید درباره ی هر کدومشون میشنوم که با اون یکی قاطی میشه!!!الانم با این توضیح دوباره یه کم قاطی کردم!
  سوالامو با شماره میگم شاید راحتتر باشه:

  1)فرق تیرچه بلوک با کرومیت فقط توی تیرهاشونه که تیرچه بلوک بتنی و کرومیت فلزیه؟یا کرومیت با تیرچه ی بتنی هم داریم؟
  2)فرق سقف کامپوزیت با این کرومیت کامپوزیتی که اینجا گفت چیه؟یعنی فقط به خاطر تیرها که تو کامپوزیت از تیراهن و تو کامپوزیت کرومیت از این نوع تیر استفاده میشه؟
  3)همینطرو درباره ی سقف کاذب و سقف ضربی کرومیت؟با طاق ضربی و سقف کاذب معمولی چه فرقی داره؟
  اون عکسای پست 3 همه اش کامپوزیت کرومیته؟

  بخشید اگه زیاد و قاطی شد!
  آموختم که گاهی اوقات تمام آن چیزی که انسان نیاز دارد، دستی برای گرفتن و قلبی برای درک شدن است ...  « برای کسی کار کن که بفهمد برایش چه می کنی »

  "لویی پاستور"
 14. #8
  مدیر بازنشسته آواتار mmbidhendi
  رشته
  مهندسی عمران
  تاريخ عضويت
  2007/4
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  3410
  پست ها
  2,710

  پيش فرض انواع سقف

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله archi_arch نمايش پست
  بچه ها ببخشید من یه کم قاطی کردم!

  اصلا چند مدل سقف داریم؟کلا؟(تیرچه بلوک،کرومیت،دال ها،کامپوزیت،کامپوزیت کرومیت،طاق ضربی،طاق ضربی کرومیت،سقف کاذب،سقف کاذب کرومیت ... اینها درسته؟به غیر از اینها چی؟)

  منظورم این بود.اخه اینجا تو توضیحات و تقسیم بندی کرومیت،سقف کاذب و همچنین سقف طاق ضرب کرومیت هم اورده.خواستم ببینم فرق سقف کاذب معمولی با سقف کاذب کرومیت چیه؟همینطور فرق سقف طاق ضربی معمولی با این طاق ضربی کرومیت چیه؟(مثل همون کامپوزیت معمولی و کامپوزیت کرومیت که توضیح دادی)
  اخه من شنیدم گفتن چون درست اجرا نمیشه قدغنش کردن.چون باید یه لایه خاک واسه جلوگیری از اتشسوزی زیرش کار کنن ولی انگار نمیکنن(فقط خاکه دیگه درسته یا گچم هست؟)


  دال = هر سطح بتنی با هر ضخامت . تیرچه بلوک ، کرومیت ، دال دو طرفه ، دال یک طرفه ، کامپوزیت و کلاً هر سطحی که روش پوشش بتن داشته باشه میشه دال بتنی .

  تیرچه بلوک : تیرچه های بتنی مسلح با میلگرد که در فواصل معین ( حدود 0.5 متر ) قرار میگیرند و بین اون ها رو با بلوک های سفالی پر میکنند و روی اون رو حداقل 5 سانتیمتر بتن میریزند .

  کرومیت : تیرچه های فولادی که در فواصل معین قرار میگیرند و بین اون ها رو با بلوک های پلاستوفوم پر میکنند و روی اون بتن میریزند

  کامپوزیت : تیرآهن های فولادی I شکل در فواصل معین ( حداقل 1 متری ) قرار میگیرند و روی آن ها بتن به ضخامت 10 سانتیمتر ریخته میشه .

  دال دو طرفه : 4 طرف تیر بتنی که سطح پوشش آن بتنی به ضخامت بیشتر از 12 سانتیمتر بصورت مسلح قرار میگیره .

  دال یک طرفه : چشمه های بتنی سقف که نسبت طول به عرض بیشتر از 2 باشه .

  طاق ضربی : تیرآهن هایی I شکل در فواصل معین قرار میگیرند و بین اونها ( جان به جان ) آجر با ملات گچ و خاک بصورت طاق شکل قرار میگیره و روش با پوکه پر میشه ( قدغن شده )

  سقف کاذب : هر سطحی که پایینتر از سقف سازه ، اجرا بشه . برای پوشاندن عوامل تاسیساتی استفاده میشه .

  سقف کاذب کناف : از ورق های گچبرگ استفاده میشه . در فاصله دلخواه از سقف سازه ای : یعنی فاصله ای که پشتش ممکنه کانال کولر ، لوله آب ، لوله برق و گاز و فاضلاب و ... رد شده باشه ، یک زیر سازی سازه ای انجام میدند با ناودونی های مخصوص ، ورق های گچبرگ به شکل های دلخواه به اون پیچ میشه و روش رو رنگ میزنند .

  یکی از ویژگی های این پلاستوفوم ها ضدحریق ودنشونه ، یعنی اینکه در مقابل حرارت مشتعل نمیشند ، فقط ذوب میشند .
  پرسیدم از طبیبی احوالِ دوست گفتا
  فی بُعدها عذابُ فی قُربها السَلامه


 15. تشكرها از اين پست


 16. #9
  مدیر بازنشسته آواتار mmbidhendi
  رشته
  مهندسی عمران
  تاريخ عضويت
  2007/4
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  3410
  پست ها
  2,710

  پيش فرض سقف

  قاب خمشی بتنی با تیرچه ، به همراه بلوک های پلاستو فوم .

  سقف کامپوزیت فولادی
  عكس ضميمه عكس ضميمه
  پرسیدم از طبیبی احوالِ دوست گفتا
  فی بُعدها عذابُ فی قُربها السَلامه


 17. تشكرها از اين پست


 18. #10
  عضو آواتار sadra86
  تاريخ عضويت
  2007/11
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  155
  پست ها
  60

  پيش فرض

  آرچی گرامی
  مبدع تیرچه های کرمیت شخصی به نام جعفر کرمی(به ضم کاف) بوده و وجه تسمیه کرمیت به این علت است نه چیز دیگری.
  فعلا این تیرچه ها در اسکلت فلزی به کار می رود چون در اسکلت بتنی اگر کرمیت استفاده شود با اینکه برای دیافراگم سقف نیازی به شمع نخواهد بود ولی چون تیر ها هم هنوز آرماتور خالی هستند و برای بتن ریزی نیاز به قالب بندی زیر کار و به تبع آن شمع گذاری زیر قالب ها دارند پس در واقع علت اصلی کرمیت که همانا حذف شمع بود بی فایده میشود.
  ببینید پلاستوفوم، سفال سقفی، بلوک سیمانی(فکر کنم منظور شما از بلوک بتنی همین بود)و هر نوع بلوک دیگر فقط نقش قالب را دارند برای آن قسمت از سقف که در آن قسمت احتیاجی به بتن نیست. یعنی در واقع اگر پس از گیرش نهایی بتن این قالب ها برداشته شود به هیچ جایی بر نمی خورد بهتر هم هست چون همین سفال سقفی چیزی در حدود 100 کیلوگرم بر متر مربع وزن به ساختمان اضافه میکند. پارامتر اصلی نیروی زلزله هم همین وزن ساختمان است. پلاستوفوم از این جهت مناسب است که با همان کارایی بسیار سبک است یعنی5/3 کیلوگرم بر مترمربع بر ساختمان وزن وارد می کند پرت ندارد و براحتی برای کنج ها و قناسی ها جاگیر میشود دست کارگر و بنا را نمی برد و یک سقف 200 متری را در یک نصف روز می توانند با پلاستوفوم پر کنند. بهانه مخافان پلاستوفوم اول این بود که این قالب زود آتش می گیرد بعد که کارخانه ها آن را کند سوز کردند به گونه ای که فقط جمع می شود و مشتعل نمی شود بهانه اوردند که این قالب ها در هنگام اتش سوزی گاز سیانور متصاعد می کند. به همین دلیل برخی مناطق شهرداری گفته اند در صورت استفاده از یونولیت به اندازه 5 سانت بایستی زیر یونولیت سقف کاذب کار شود یا اینکه با گچ و خاک پر شود. این موضوع هم حکایت تکنولوژی جدید است و مخالفان همیشگی آن.
  من خوب یادم هست که همین سقف های تیرچه بلوک را هم در مقایسه با طاق ضربی نمی پسندیدند و می گفتند این سقف ایتال ها(ان موقع اینجور عنوان می شد) با سفال توخالی کار می شود و قدرت طاق ضربی را ندارد. این حرف را بنایی میزد که وقتی می خواست شماره تیر آهن را حساب کند طول دهانه را ضرب در 4 میکرد و مثلا برای دهانه 4 متری میگفت تیر آهن 16 و ...
  در مورد حذف کش هم البته ادعای شرکت کرمیت همین هست ولی بین علما اختلاف هست که واقعا آیا تیرچه های کرمیت می تواند نقش کش را در سازه بازی کند یا نه؟ ولی قدر متیقن اینکه نیروی زلزله ای که یک تیر اهن تحمل میکند با یک تیرچه هرچند فولادی قابل مقایسه نیست.
  موفق باشید.
  عاشق شو ار نه روزي کار جهان سر آيد
  نابرده گنج مقصود از کارگاه هستي

 19. تشكرها از اين پست


صفحه 1 از 10 12345 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. پاسخ ها: 26
  آخرین ارسال: 2014/9/27, 10:34 PM
 2. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2012/8/13, 09:43 AM
 3. كمك در خصوص انواع سقف ها در اقليم هاي مختلف
  توسط topoly77 در تالار سوالات و درخواست های معماری
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2012/4/04, 12:17 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •