[اسکیس/کروکی] كارگاه اسكيس و کروکی

samar_eng

عضو جدید
تمرین پرسپکتیو و راندو. پلان این تصاویر رو داشتم پرسپکتیو رو کشیدم.(البته تمرینی)

پیوست ها

• IMG_0317.jpg
    IMG_0317.jpg
    32.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0323.jpg
    IMG_0323.jpg
    38.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

samar_eng

عضو جدید
حجم این کارا خیلی کوچیکه.هر کدوم به اندازه یه انگشت و از روی نمونه در حد 5 دقیقه فقط تمرینی.

لطفا نظراتون رو بگید.

پیوست ها

• IMG_0330.JPG
    IMG_0330.JPG
    64 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0331.JPG
    IMG_0331.JPG
    83.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sheryz

عضو جدید
تمرینی خوب کار کردی. فقط این آخریه یه جوریه شاید مشکل حجمشه

samar_eng

عضو جدید
میشه منو با نظراتون راهنمایی کنید.

پیوست ها

• IMG_0332.JPG
    IMG_0332.JPG
    88.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0327.JPG
    IMG_0327.JPG
    96.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول از وسایلی که به احجام افلاطونی نزدیک تر هستن شروع کن و وقتی تسلط کافی پیدا کردی برو سراغ چیزای دیگه! مثلا از رادیو، میز نهارخوری، یخچال و ... شروع کن و سعی کن نقطه گریز و خط افق رو موقع ترسیم در نظر بگیری!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی به نظر من اگه کلاس اسکیس دکتر صدیق نبود هم که واقعا برای یه آزمون چهارساعته شاید دقیق نمی دونستیم از اون همه فکری که تو ذهنمونه چه چیزایی رو و چگونه نشون بدیم و ثابت کنیم که بلدیم! معماری تو چهار ساعت مسلما مستلزم اینه که شما بدونی واسه داورا چی مهمه تا اونارو بکشی.

این مشکل صدیق نیس که بعضیا هنوز به بلوغ فکری واسه معماری نرسیدن اون وظیفشو انجام میده! و کارشو به خصوص چند سال پیش به نحو احسنت انجام میداد! الانم هنوز حرف اولو میزنه!

من مطمئنم اونایی که اسکیسای قوی می زنن حرفارو با درک بالا می فهمن!و می دونن که اسکیسی که در کلاس تدریس میشه خود معماری نیس فقط یکی از وسیله هاییکه که راحت میشه با یه قلم و کاغذ سریع فکر معمارانه ی خودتو به دیگران منتقل کنی اونم تو چهار ساعت! مهم اون فکرست نه اون خطه! و اونایی که ضعیفن هنوز درک درستی از کلمات ندارن!
و اما پرزانته که روشی زیبا و سلیقه ای برای نشون دادن مصالح ... آب .... درخت .... آسمون چرا که گاهی شما باید مصالح و ترکیب رنگای معماریت رو هم نشون بدی! مسلما ساختمون شما بدون مصالح و رنگ نیس! سایه داره! و .... اینا مهمن تو معماری! اگه می تونی خودت به دیگران نشون بدی کلاس نرو خوب ولی بعضیا واقعا می خوان سریع یاد بگیرن و از تجربیات دیگران استفاده کنن! کلاس میرن!

آخرین ویرایش:

Bgham

عضو جدید
راستی یه سئوال !
بچه ها نحوه ترسیم دایره با دست آزاد چطوره ؟
فوت و فن هاش و شیوه صحیح قلم بدست گرفتن
لطفا راهنمایی کنید.
و سئوال بعدی اینکه برای کارهای مربوط به دست آزاد از چه قلمی استفاده کنم ( فعلا دارم از راپید 5 دهم روترینگ استفاده می کنم آیا این قلم مناسبه یا ..؟
با سپاس-بیغم

آخرین ویرایش:

ARCHANGEL

عضو جدید
مشکل اینجاس که این کلاس ها دارن یه لقمه جویده شده میذارن تو دهن ما دانشجوا! چرا هیچ کس فکر الگو گرفتن از معمارای بزرگ نیست؟ این همه تلاش می کنیم پرزانته خوب یاد بگیریم ولی نگا کار دست ایمن معمارای بزرگ کن ببین واسه اونا چی مهمه! اینکه باید معماری کرد و نه نقاشی!

از یه نظر حرفت درسته .اینکه هدف نهایی معمار طراحی ساختمان هست نه نقاشی .این رو میگم چون بین همکلاسیهای من خیلی ها هستن که از استاد نمره می گیرن با ایده های کاملا کپی و یا بدون خلاقیت که فقط خبلی خوش اب و رنگ نقاشی شدن.
البته این به معنای دست کم گرفتن ارزش بیان معماری نیست چون در نهایت بهترین ایده ها هم نیاز داره تا خودش رو به مخاطب معرفی کنه و کیفیت این معرفی هم خبلی مهمه به خصوص زمانی که با ادمهایی سر و کار داری که چیزی از معماری نمیدونن. ولی اینکه اسکیس و راندو از یک ابزار معماری به هدف نهایی تبدیل بشه و جنبه ی خلاقیت و علمی-فنی معماری فراموش بشه باعث تربیت نقاش میشه نه معمار.

hadis_archi

عضو جدید
باهات کاملا موافقم،حرفات یه حقیقته و حقیقت همیشه تلخه،واقعا شیت های پایان ترم بچه ها به تابلو نقاشی شبیه تا یه شیت معماری

sadness

عضو جدید
سلام
کتابایی که معرفی میکنی واقعا بدرد نخورن
یه نظر من این حرفت که ادم خودش باید بره دنبال اسکیس درست
اگه بری دنبال اینکه تو کلاسای دیگران شرکت کنی فقط یاد میگیری خط اونارو بکشی
من خودم با تمرین اسکیس رو یاد گرفتم تا جایی که تو زمانه دانشجوییم تدریسم میکردم
اما اینو به همه اونایی که میخوان واسه خودشون کسی بشن میگم باید ببینن دیگران چیکار کردن که پیشرفت کردن نه اینکه برن کلاسشونو خط اون استادو قرقره کنن

ebrahim0229

عضو جدید
سلام خوب هستیدمن هنوز وارد دانشگاه نشدم اما من طراحی ام خوبه من 6مرداد کنکور مهماری دارم من چند تا از کارامو بهتون نشون میدم ببینید میتونم تو دانشگاه تو طراحی موفق باشم من هیچ کلاسی نرفتم فقط به طراحی علاقه دارمDSC00087.jpgDSC02832.jpg

tistou

عضو جدید
پرسپکتیو

پرسپکتیو

سلام دوستان
من مشکل کشیدن پرسپکتیو با اشکال (شش ضلعی_ هشت ضلعی_دوازده ضلعی) دارم می تونم روی کمک کسی حساب کنم:(

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من مشکل کشیدن پرسپکتیو با اشکال (شش ضلعی_ هشت ضلعی_دوازده ضلعی) دارم می تونم روی کمک کسی حساب کنم:(
سلام
به باشگاه خوش اومديد
تاحالا كشيدنش رو با مربع امتحان كرديد يعني مثلا واسه شش ضلعي هر ضلع يه مربع كه خود مربع دربرسبكتيوه رو 3قسمت كنيد و به هم وصل كنيد؟

A-Honest

عضو جدید
سلام , به نظر من اصل قضیه طراحی درسته , حالا پرزانته نمیتونه یه طرح خراب رو خوب کنه , ولی اگه پرزانته طبیعی و زیبا داشته باشی چه ایرادی داره ؟ شما که میگی همه تو ایران دارن نقاشی میکنن کتاب تکنیک های راندو در معماری رو بگیر ببین معمارای خارجی چه پرزانته هایی میکنن کاراشون رو , به نظرم معمار بدون هنر رنگ که شما اسمشو میزاری نقاشی معمار هست ولی هنرمند نیست

lale mir

عضو جدید
بالاخره یکی حرف دل من رو زد ... راستش من می خواستم بعد از اسکیس این موضوع رو مطرح کنم،ولی شما پیش دستی کردین!حرفتون عین حقیقته! مخصوصا صدیق و مهدی نژاد و شقاقی و طایفه و امثالهم دارن تیشه میزنن به ریشه ی معماری ایران ، اگه قضیه آشنایی با اسکیس هست که خیلی آدم حسابی هست که بتتونن راهنمایی کنن و نه نقاشی بهتون یاد بدن!نه روش های مسخره ی خودشون رو تحمیل کنن! خواهشا واقع بین باشید و تعصب الکی نداشته باشین!

sarvestan1987

عضو جدید
منم باهات موافقم
هر کی راندو بلده نمره ش بالاتره .اصلا تو دانشگاهها اکثرا به طراحی اهمیت نمیدن هممش اسکبس ...راندو...پرزانته
من که فارغ التحصیلم و دو ساله اومدم تو بازار کار...ما که همش کارمون با کامپیوتره.فارغ التحصیل که میشی میبینی میون جماعت حرفه ای هیچچی جز شناخت ماژیک تاچ و کیوکالر و کوفت...چیزی نمیدونی.
تو تو کلاس کنسول 6 متری زدی اینجا
شهرداری 120 سانت رو مجاز میدونه و عمارنیا از دیدن کنسول 2متری وحشت میکنن.
استانداردها که هیچ.دانشجو ترم آخر میاد یه خونه 50 متری رو که طراحی میکنه 15 مترش فضای پرته.اونم با اجرای متری 300000 تومن.اینه معماری؟

کوروش 23

عضو جدید
به نظر من یه دانشجوی معماری چون کارش و نحوه حرف زدنش خطیه که میکشه باید بلد باشه که چطور کارشو به بقیه نشون بده
حالا یه عده مثله صدیق یا طایفه یا ... میان کارشونو بهتر نشون میدن و واسه این هنرشون کلاس میزارن نباید باعث بشه که ما بگیم دارن دانشجوها رو به سمت طرح کاذب دادن میکشونن.
چون طرح ساخته ذهن دانشجوئه و راندو و شیت بندی فقط یه راه ارائه اون طرحه
پس به نظرم نباید زیاد سخت گرفت.

ghazaliii

عضو جدید
سلام
ميشه كتاب برا اسكيس و راندو برام معرفي كنين؟ برام پيام بذارين
من تو راندو و اسكيس مشكل دارم و كارام پيش نميره
خاهش ميكنم

cpu 2011

عضو جدید
سلام
ميشه كتاب برا اسكيس و راندو برام معرفي كنين؟ برام پيام بذارين
من تو راندو و اسكيس مشكل دارم و كارام پيش نميره
خاهش ميكنم

سلام
کتاب "چگونه معمارانه طراحی کنیم" از احسان طایفه میتونه کمکتون کنه.

سهبا

عضو جدید
<p>
سلام من تازه واردم واصلا به اسکیس وکرکی وارد نیستم وکارنکردم دانشجوی مهندسی معماری هستم ممنون میشم راهنماییم کنید:gol:

سوگولی

عضو جدید
سلام . من مهندسی منابع طبیعی خوندم ولی برای ارشد می خوام معماری شرکت کنم هیچ اشنایی هم با اسکیس ندارم .لطفا منو راهنمایی کنید باید از کجا شروع کنم؟

نسیم معمار

عضو جدید
سهبا جان و سوگولی عزیز
مبحث اسکیس پرسیدنی نیست فقط و فقط کار کردنیه باید مرتب روی خطت و قوی کردن دستت کار کنی تو باید بتونی خوب خط بکشی تا بتونی اسکیس خوبی بزنی اول از همه رو خط کارکنید بتونید پرسپکتیوهارو خوب ببینید و بکشید. خط خودتونو پیدا کنید الزاما نباید خطتون کروکی یا مثل کسی باشه.
عکس ساختمونها رو در بیارید و پرسپکتیو ناظر، پرنده و داخلی رو کار کنید تو امتحان مهمترین نکته دست قوی و سرعت عمل داشتنه اینکه کانسپتت چی باشه تو مرحله بعده تو جلسه اسکیس ارشد اولویت با تکمیل مدارکته امسال 10تا مدرک خواسته بودن دیگه وقت نمیکنی بخوای مفهومو در بیاری
دستت که قوی باشه میتونی موفق بشی
اول دستتو تو خط کشیدن قوی کن و سرعت عمل داشته باش بعد برو سراغ راندوتو راندو معدودن کسانی که حرفه ای باشن تو باید بتونی ساختمونت رو با پرسپکتیو درست بکشی تا با راندو زیبا بشه
موفقیت تو این امتحان به معماری یا غیر معماری بودن مربوط نمیشه به دید درست و منطقی و اصولی به موضوع داشتنه

موفق باشی

نسیم معمار

عضو جدید
راستی یه سئوال !
بچه ها نحوه ترسیم دایره با دست آزاد چطوره ؟
فوت و فن هاش و شیوه صحیح قلم بدست گرفتن
لطفا راهنمایی کنید.
و سئوال بعدی اینکه برای کارهای مربوط به دست آزاد از چه قلمی استفاده کنم ( فعلا دارم از راپید 5 دهم روترینگ استفاده می کنم آیا این قلم مناسبه یا ..؟
با سپاس-بیغم

من که دایره انقد کشیدم تا یاد گرفتم یه آهنگ تکنو بذار تو گوشت وز وز کنه بعد با سرعت شروع کن به خط کشیدن سعی کن کاغذتوپر کنی از دایره با قطرهای یکسان یا غیر یکسان انقد روی یه دایره خط بکش که خطت درست بشه
اول که میخوای خطتتو قوی کنی با ماژیک وایتبرد سرپهن کار کن بعد توکارت 0.3مناسبتره قلم رو باید تقریبا 1/3 اولشو بگیری بعد از بازو خط بکشی
موفق باشی
:smile:

آخرین ویرایش:

سوگولی

عضو جدید
نسیم جون ممنون از راهنماییت. ولی من خیلی مبتدی هستم و به هیچ کلاسی هم دسترسی ندارم از کدوم کتاب یا نرم افزار باید شروع کنم؟ممنون میشم منو از سر در گمی در بیارین.به نظر شما من می تونم نتیجه بگیرم؟

نسیم معمار

عضو جدید
نسیم جون ممنون از راهنماییت. ولی من خیلی مبتدی هستم و به هیچ کلاسی هم دسترسی ندارم از کدوم کتاب یا نرم افزار باید شروع کنم؟ممنون میشم منو از سر در گمی در بیارین.به نظر شما من می تونم نتیجه بگیرم؟

سوگولی جان طراحی دست آزاد نه نرم افزار میخواد نه کتاب خاصی هست همه کتابا خوبن اگه بخوای از رو کتاب کار کنی خطت مثل اونا میشه معلومه که میتونی نتیجه بگیری اعتماد بنفس داشته باش بچه های معماری تا موقع کنکورشون اسکیس کار نمیکنند

آخرین ویرایش:

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلام . من مهندسی منابع طبیعی خوندم ولی برای ارشد می خوام معماری شرکت کنم هیچ اشنایی هم با اسکیس ندارم .لطفا منو راهنمایی کنید باید از کجا شروع کنم؟

عزیزم اگه صفحات اول همین تاپیک رو بخونی توش کتابهای خوبی معرفی شده
اموزشهای این تاپیکم قسمتی از همون اموزشهای توی کتابهاست که پایه ی کاره و میتونی فعلا از همینجا کمک بگیری و تمریناتی که داده شده رو انجام بدی تا دستت قوی شه.
درکل اسکیس بیشتر تمرینه و بس.
پس سعی کن حسابی تمرین کنی. ولی با حوصله و دقت. کاراتو هم میتونی تو تاپیک کرکسیون بذاری تا بچه ها ایراداتشو بگن یا از نزدیک با کسی که میشناسی و کارش خوبه کرکسیون کنی.

قطعا میتونی به شرطی که خیلی خیلی تمرین کنی و ناامید نشی.
موفق باشی

بالا