[ طرح اختلاط بتن] پرسش و پاسخ

[ طرح اختلاط بتن] پرسش و پاسخ

• کارایی ندارد

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    1

saleh.h

عضو جدید
;کسانی که تو کار طرح اختلاط هستین کمک!

;کسانی که تو کار طرح اختلاط هستین کمک!

سلام به همه دوستان میخوام تو طرح اختلاطم درشت دانه رو کلا حذف کنم یعنی درشت ترین قطر سنگدانه 6 میلیمتر هست با این عمل مقاومت کاهش یافته(مقاومت فشاری 37 لازم دارم)و به مقاومت مطلوب نمیرسه از اونجا که حجم کار خیلی زیاد هست استفاده از افزودنی های مقرون به صرفه مجاز می باشد.پلیز هلپ می :heart:

shakibaa77

عضو جدید
سلام

سلام

سلام به همه دوستان میخوام تو طرح اختلاطم درشت دانه رو کلا حذف کنم یعنی درشت ترین قطر سنگدانه 6 میلیمتر هست با این عمل مقاومت کاهش یافته(مقاومت فشاری 37 لازم دارم)و به مقاومت مطلوب نمیرسه از اونجا که حجم کار خیلی زیاد هست استفاده از افزودنی های مقرون به صرفه مجاز می باشد.پلیز هلپ می :heart:

میتونی از ژل میکروسیلیس استفاده کنی -حجم دهنده است مقاومت مشخصه بتن هم میبره بالا
اما نمیدونم چرا درشت دانه رو حذف کردی ؟ چون با این کار عملا رنج دانه بندیت غیر یکنواخت میشه ومقاومت کم
اگه بیشتر اطلاعات بدی شاید بیشتر بتونم کمک کنم
مثلا کار چیه ؟ و...;):gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

saleh.h

عضو جدید
میتونی از ژل میکروسیلیس استفاده کنی -حجم دهنده است مقاومت مشخصه بتن هم میبره بالا
اما نمیدونم چرا درشت دانه رو حذف کردی ؟ چون با این کار عملا رنج دانه بندیت غیر یکنواخت میشه ومقاومت کم
اگه بیشتر اطلاعات بدی شاید بیشتر بتونم کمک کنم
مثلا کار چیه ؟ و...;):gol:
ممنون شکیبا
باید خدمتتون عرض کنم که کار جدول هستش و وجود درشتدانه باعث میشه سطح خوبی نداشته باشیم و این خودش باعث میشه زمستون سال دوم عملا جدولی نداشته باشیم
در مورد میکروسیلیس فکر میکنید حداکثر چند درصد بتونه مقاومت افزایش بده؟
بازم ممنون
:D

آخرین ویرایش توسط مدیر:

aliakbarjon

عضو جدید
[طرح اختلاط] ► پرسش و پاسخ

[طرح اختلاط] ► پرسش و پاسخ

با سلام.کسی میدونه واسه یک متر مکعب بتن ریزی چند فرغون شن و چند فرغون ماسه لازم داریم.اصلا هر فرغون شن یا ماسه چند کیلو میشه.خودم طرح اختلاط رو بلدم ولی مثلا اگه فرغون پیمانه باشه چکار باید بکنیم.ممنون میشم راهنماییم کنید

سروش شیرالی

متخصص مکانیک خاک و ژئوتکنیک
◄[ شرحی از طرح اختلاط بتن ]►

◄[ شرحی از طرح اختلاط بتن ]►

شرحی از طرح اختلاط بتن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
نشریه شماره 55 (مشخصات فنی کارهای عمومی ساختمان ) سازمان مدیریت و برنامه ریزی مرجع خوبیبرای استفاده است .

shakibaa77

عضو جدید
سلام
اینا که میگم همش تجربیه اما وقتی تست کردم با محاسبات و آزمایش مقاوت نمونه بتن جواب داده
هر 13 گاری مصالح شنی میشه یک متر مکعب حالا با توجه به طرح اختلاتت حساب کن عیار - 300 - 250 یا هرکدومو میخوای بگو تا باهم حساب کنیم
اگه بامیکسر کوچیک مثلا از این برقی 350 لیتریها کار میکنی باید برا کارگرات تعداد بیل شن و ماسه و سیمان و مقدار آب رو در بیاری که بقول دوستمون باید بالا سرشون وایسی ببینی اصلا چیزایی که گفتی اجرا میکنن یانه !
که اونم اگه خواستی بگو عیارتو تا بهت تعدادو بگم
اما توصیه من اینه که اول خودت ی سری درست کنی و رنگ و مقدار غلظت بتن رو خیلی خوب بهش توجه کنی طوری که تا بتن رو دیدی تشخیص بدی عیارش چنده یا اصلا مقاومتش جواب میده یانه
بقول خودمون اینقدر حرفه ای بشی که از روی رنگ بتن بفهمی

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب بستگی داره به ارتفاع مصالح از کف فرغون چرا؟ خب واسه اینکه
باید حجم فرغون رو حساب کنی پس مساحت متوسط دو مقطع رو حساب کن
در ارتفاع مصالحی که بار میکنی ضرب کن تا حجمش را دربیاری
اگه وزن مخصوص هارو داشته باشی میتونی بفهمی تقریبا
هر فرغون چند کیلو مصالح داشته بعدش روهم که میدونی
وزن مخصوص مصالح سنگی حدودا 1900
وزن مخصوص اب 1000
وزن مخصوص سیمان 1300 کیلو گرم بر مترمکعب
موفق باشی

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اینا که میگم همش تجربیه اما وقتی تست کردم با محاسبات و آزمایش مقاوت نمونه بتن جواب داده
هر 13 گاری مصالح شنی میشه یک متر مکعب حالا با توجه به طرح اختلاتت حساب کن عیار - 300 - 250 یا هرکدومو میخوای بگو تا باهم حساب کنیم
اگه بامیکسر کوچیک مثلا از این برقی 350 لیتریها کار میکنی باید برا کارگرات تعداد بیل شن و ماسه و سیمان و مقدار آب رو در بیاری که بقول دوستمون باید بالا سرشون وایسی ببینی اصلا چیزایی که گفتی اجرا میکنن یانه !
که اونم اگه خواستی بگو عیارتو تا بهت تعدادو بگم
اما توصیه من اینه که اول خودت ی سری درست کنی و رنگ و مقدار غلظت بتن رو خیلی خوب بهش توجه کنی طوری که تا بتن رو دیدی تشخیص بدی عیارش چنده یا اصلا مقاومتش جواب میده یانه
بقول خودمون اینقدر حرفه ای بشی که از روی رنگ بتن بفهمی

مواظب باشید اصلا روش چشمی روش مناسبی برای عیار و عیار معیار مناسبی برای مقاومت نیست.
سیمان های بعضی شرکت ها عدد بلین بالا ورنگ خیلی تیره ای دارن که با قدرت مصالح رو کاور
میکنه ولی در عمل ممکنه جواب دلخواه شما نباشه...

Mohammadrazi2004

عضو جدید
سؤال شما رو تازه ديدم.معمولا در روش كاركاهي همانطور كه خودتون ميدونيد طرح اختلاط بتن را بوسيله حجمي محاسبه ميكنند اين در حاليه كه ازمايشكاه نقاشه و شما مجبور به ارايه طرح اختلاط باشيد.حالا اكر از بيمانه اي استفاده بكنيد كه حجمش را راحت حساب بكنيد خيلي بهتره مثلا يه ظرف مكعب مستطيل يا شبيه اين.حجم ظرف كه مشخصه و تعداد بيل كه بايد بطور يكسان باشد هم مشخص و براي اون ظرف در نظر كرفته شده شما تعداد بيل ماسه و شن را بدست مياريد كه بعدش تعداد بيل را به يك متر مكعب تبديل ميكنيد و طرح اختلاط بدست مياد.اكر بخواهيد از فرغون استفاده بكنيد بايد بكم كه فرغون ايران ابزار كه تقريبا شبيه مكعب مستطيله با اين فرق كه مستطيل بايين از بالا كوجكتره((منشوري)) و بصورت سر تخت اكر بر بشه حدودا هر هفده فرعون تقريبا يك متر مكعبه كه با فرغونهاي ديكه به جهت ساخت بتن تفاوت زيادي نداره .مقدار هفده فرغون درسته و ميتوني در كارهات بطور مطمين استفاده بكني جون خودم در طرحهاي اختلاط بتني كه ناظر بودم استفاده كردم و جواب كرفتم.فقط بايد توجه داشته باشي كه معيارهاي ديكه اي هم براي طرح اختلاط وجود داره و فقط مقدار شن و ماسه و حجم فرغون نيست كه صد البته خودت استادي و ميدوني. 

Mohammadrazi2004

عضو جدید
بهم زدن دانه بندي
خودت ميدوني كه تأثير زيادي روي مقاومت بتن داره.البته ميكرو سيليس راه خوبي براي افزايش مقاومت بتن هست اما وقتي دانه بندي درست نباشه باز هم ممكنه به مشكل بخوري و از طرفي خريد ميكرو سيليس هم بار مالي داره كه با شرايط شما جور نيست.بنظرم ميتوني درصد درشت دانه رو نسبت به شن نخودي مقداري كم بكني دقيقا مثل حالتي كه براي سقف كروميت بتن ميسازي كه بأزم بايد مواظب بهم نخوردن دانه بندي باشي.در هر حال شما زماني كه بتن را براي درست كردن جدول بكار ميبري اكر ويبره دستكاه رو مدتش رو طوري تنظيم بكني كه بتن اب نندازه و به اندازه كافي بتن ويبره بخوره مطمين باش كه سطح ظاهريه جدولها صاف و يكدست در مياد و سطح جدول بطور كامل با شيره بتن بوشيده ميشه و سطحي صاف بهت ميده و أينطوري ديكه مجبور به بهم زدن دانه بندي نيستي و نيامي به استفاده از موادي مثل ميكروسيليس نيستي اما اكر باز نتونستي جواب بكيري با توجه به بار مالي بهتره كه درصد درشت دانه رو نسبت به نخودي مقداري كمتر بكني مثلا شصت به جهل بزني.البته كليه شرايط دانه بنديه نخودي و ماسه رو در نظر بايد بكيري.((مثل يكدست بودن ماسه و عدم وجود نخوديه زياد در ان و جيزهايي از اين قبيل))

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza20ir

عضو جدید
آخوره یا آب خوره زوش مناسبی برای ساخت بتن نیست.با میکسر که درست کنی معملا حجم کمتری از نسبت به حجم میکسر مصالح اختلاط میشه چون نمیشه میکسر رو تا دهنه پر از مصالح کنیم "برای اختلاط صحیح". مثلا اگر300 لیتریه حجم هر بار اختلاط رو 250 در نظر بگیرید تا بتن جواب بده.2400 تقسیم بر 250 میشه تعداد دفعات ساخت شده ی میکسر,و میتونی سیمان و مصالح دیگر رو بدست بیاری.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
آخوره یا آب خوره زوش مناسبی برای ساخت بتن نیست.با میکسر که درست کنی معملا حجم کمتری از نسبت به حجم میکسر مصالح اختلاط میشه چون نمیشه میکسر رو تا دهنه پر از مصالح کنیم "برای اختلاط صحیح". مثلا اگر300 لیتریه حجم هر بار اختلاط رو 250 در نظر بگیرید تا بتن جواب بده.2400 تقسیم بر 250 میشه تعداد دفعات ساخت شده ی میکسر,و میتونی سیمان و مصالح دیگر رو بدست بیاری.

با سلام........

با این حساب ........... هر 4 و 5 تا میکسر 300 لیتری ....که در حقیقت 250 لیتر میگیره.............میشه 1 متر مکعب بتن ..................... درسته .............

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
وزن مخصوص سیمان تیپ2=3050 کیلوگرم بر مترمکعب وزن مخصوص مصالح سنگی=2700کیلوگرم بر مترمکعب

هر دو عددی که ذکر کردید اشتباه هست
میشه بگید این اعداد شما طبق کدوم جدول از کدوم منبع هست؟
اگر وزن مخصوص مصالح اینطوری که شما میگید باشه
با این اوصاف چرا وزن مخصوص بتن در بهترین حالت 2400 هست؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
وزن مخصوص سیمان تیپ2=3050 کیلوگرم بر مترمکعب وزن مخصوص مصالح سنگی=2700کیلوگرم بر مترمکعب

با سلام ......

احتمال می دم دوستمون آقا مجتبی اشتباه کرده ..........

وزن مخصوص مصالح مورد بحث طبق مبحث ششم به شرح ذیل می باشد.

پودر سیمان در کیسه و جابجا شده :1800 کیلوگرم در متر مکعب
مصالح شنی ماسه سنگ و لایه سنگ :2300 کیلوگرم در متر مکعب
بتن با شن و ماسه معمولی :2400 کیلوگرم در متر مکعب

مجتبی1361

از کتاب جداول وسترمان مهندسی عمران گرفتم
مبحث ششم رو دیدم از همکاران هم پرسیدم با نظر شما موافقن . ممنون از تذکرتون

younesshamsi

عضو جدید
[ طرح اختلاط بتن ]

[ طرح اختلاط بتن ]

با سلام خدمت همه ی مهندسین
اگه روش تجربی برای درست کردن بتن استفاده میشه شرایطش چطوریه ؟منظورم نسبت موادیه که در بتن استفاده میشه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
با سلام خدمت همه ی مهندسین
اگه روش تجربی برای درست کردن بتن استفاده میشه شرایطش چطوریه ؟منظورم نسبت موادیه که در بتن استفاده میشه؟

----------------------------------------------------------
سلام
دوست عزیز بهتر بود که سوالتون رو در بخش درخواست ها بیان می کردید
خب طرح اختلاط رو باید بدست آورد اما چیزی که معمول هست اگر بتن رو به 5 قسمت تقسیم کنید(5فرقان) 1 قسمت سیمان 1 قسمت شن نخودی و 1 قسمت شن بادامی و 2 قسمت باقیمانده ماسه-آب هم باید اضافه شه
موفق باشید

younesshamsi

عضو جدید
سلام از اینکه جوابمو دادید تشکر می کنم ولی میشه یک مثال عملی بزنید مثل این :فرضا برای چند فرقان ماسه چند کیسه سیمان مناسب هست وطرح اختلاط رو چطور بدست می آورند؟ هدفم از طرح این سوال اینه که می خوام اون روش کلی رو که در ساختمانها استفاده میشه رو یاد بگیرم.

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام از اینکه جوابمو دادید تشکر می کنم ولی میشه یک مثال عملی بزنید مثل این :فرضا برای چند فرقان ماسه چند کیسه سیمان مناسب هست وطرح اختلاط رو چطور بدست می آورند؟ هدفم از طرح این سوال اینه که می خوام اون روش کلی رو که در ساختمانها استفاده میشه رو یاد بگیرم.

--------------------------------------------------------------
ببینید طرح اختلاط رو باید ابتدا به صورت تئوری بدست بیارید که چند درصد از کدام مصالح نیاز دارید-ولی معمولا برای ساختمان ها از 1 فرقان سیمان 2 فرقان ماسه و 2 فرقان شن استفاده میشه

Mehdi_rndyk

عضو جدید

سلام رفیق
یکی از مهمترین شرایط ساخت بتن ، تعریف عیار و مقاومت مشخصه بتن هستش که چند کیلو سیمان در بتن رو تعیین میکنه
بحث دوم اسلامپ یا روانی بتن که مقدار آب مورد نیاز برای ساخت بتن رو مشخص میکنه ، قبلش هم باید محل مصرف بتن از قبیل تیر ، ستون ، فنداسیون و ... مشخص بشه !
قطعا تولید بتن مگر با بتن سازه ای و یا بتن پر کننده با هم تفاوت های خیلی زیادی دارن

reza1107

درود برشما
به مطالب دوستان اضافه کنم که کتاب تکنولوژی بتن بهترین حالتیه که میشه چگونگی بدست آوردن طرح اختلاط رو متوجه شد.
واسه روش حجمی وتجربی هم نشریه 55 نسبت های اختلاط حجمی وتقریبی رو داده.

lox

عضو جدید
با سلام برای طرح اختلاط تقریبی (تجربی) باتوجه به مقاومت بتن طرح رو از جدول پیداکنید که این طرح اختلاط برگرفته از نشریه است

طرح اختلاط بتن

نویسنده : محمد رسولی

نسبت های تقریبی برای اختلاط یک متر مکعب بتن

توضیحات: هرمگا پاسگال 10کیلو کرم بر سانتیمتر مربع است 2- هر لیتر یک هزارم مترمکعب است

رده بتن ( مقاومت مشخصه برحسب مگا پاسگال) سیمان تقریبی (کیلو) ماسه تقریبی(لیتر) شن تقریبی(لیتر)
25 350 530 830
20 300 530 880
16 250 530 930
12 200 530 970
10 150 530 1050

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع : وبلاگ www.takcivil.mihanblog.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

masoud888

عضو جدید
دارید بحث های بیجا میکنید ، من با هر دو طرف موافقم.. اینکه شرایط حاکم بر کارگاه های ما و نیروهای بچینگی ما در 99% مفت نمیارزند شکی نیست ولی آقا رضا انسانیت بحثش جداست...کارخونه بتن هرچی نداشته باشه یک چیز خوب داره که بازرس همشه میره سرکشی :) در مورد طرح اختلاط هم خدا بزرگه ، عیار 300 که کاری نداره ، 6 پاکت سیمان و 6 فرقون شن و 12 فرقون ماسه و 4 دقیقه شیلنگ بگیر توش میشه بتن 300 :) بخدا :)

آقا این طرح رو من امتحان کردم جواب میده منظور از 4 دقیقه شیلنگ هم تقریباً 180 لیتر آب هستش;)

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
طرح اختلاط

طرح اختلاط

سلام به همه
اول از همه اینکه این پروژه درس تکنولوژی بتنمه

و برام خیلی مهمه
:)
چون اگر طرحم خوب باشه میتونم برم عضو گروه بتن دانشگاه بشم
اگر امکانش هست راهنمایی های جامعی بهم بکنید
چون هیچی از طرح اختلاط نمیدونم
و خیلیم دوست دارم عضو گروه بشم
ممنون از همه
مشاهده پیوست 185788

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
روش ملی طرح مخلوط بتن

روش ملی طرح مخلوط بتن

طرح اختلاط بتن.jpg

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع :
www.mohandesidl.ir

پیوست ها

• طرح اختلاط بتن.pdf
    0 بایت · بازدیدها: 0

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
دانلود نرم افزارهای طرح اختلاط بتن

دانلود نرم افزارهای طرح اختلاط بتن

با سلام ......

دوستان نرم افزاهایی که مربوط به طرح اختلاط بتن هستش ........در تاپیک اشاره شده می تونن دانلود کنن و یا ارائه بدن....................درود بر شما دوستان .......

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifنرم افزار طرح اختلاط بتن

ehsan92

عضو جدید
طرح اختلاط بتن

طرح اختلاط بتن

خواننده گرامی ، این جزوه صفحاتش از آخر به اول اسکن شده است . در صورت تمایل به مطالعه ء آن به این نکته دقت داشته باشید .

پیوست ها

• طرح اختلاط بتن.pdf
    0 بایت · بازدیدها: 0

rezashafiei

عضو جدید
[ طرح اختلاط بتن برای بلوک های سیمانی ] ۱۵ سانتی

[ طرح اختلاط بتن برای بلوک های سیمانی ] ۱۵ سانتی

با سلام.
از مهندسین عزیز میشه لطف کنین یک طرح اختلاط منطقی جهت بلوک های سیمانی غیرباربر به بنده بفرمایین؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر: