تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
_ به mirror لحظه به لحظه تو کتیا نیاز دارم ، ایا این امکان تو کتیا هست؟ یعنی فرض کنید دو تا product داریم ، ومیخام هر چه را که توی product ایجاد میکنم ، توی product دیگه نسبت به یه پلن مشخصی mirror بشه . توضیح بیشتر اینکه ، نمیخام همه اون product تکمیل کنم بعد mirror بگیرم ، میخام اول mirror بگیرم ، و با ایجاد هر part توی product ، و یا تغییرات توی partهای قبلی ، (مثل اضافه کردن body ) ، متناظر اون توی productی که mirror گرفته شده ایجاد بشه . این دوتا product زیر شاخه یک product (اصلی ، مادر ) هستند.
_ همین حالتو ببینید میشه توی دو پارت ، که توی یک product ، کشیده شده اند را بررسی کرد . یعنی از یک پارت داخل product ، میرور میگریم ، سپس روی part (مادر )، body های جدیدی ایجاد میکنیم ، در نهایت میخاهم طوری باشد که این body ها ، در part میرور گرفته شده ایجاد شود . (بدون استفاده از دستورات boolain ) ، یعنی اگر body های جدید را boolian کنید به این حاصل میرسید ، اما شرایط شکل من ، نیازی ، به boolian کردن ندارد.
با تشکر.
در محیط اسمبلی از دستور insert-symmetry استفاده کنید. هنگام اجرای دستور گزینه other bodies را هم فعال کنید تا تمام body های قطعه اصلی را برای تولید تصویر آینه ای در نظر بگیرد.

arash59b

عضو جدید
سلام به مهندسین گل این دستور بالا (SCENE) چطوری کار میکنه مخصوصا برا درفت گرفتن؟من در حال حاضر برا درفت گرفتن تک به تک قطعه ها را میچینم تو نقشه هام آیا راه سریع تری هم وجود داره برا اینکه از یه مجموعه بزرگ درفت بگیرم یا نه باید همین کار را برا تک به تک انجام بدم بعد بیام بشینم یکی یکی اندازه گذاری کنم(کاری که در حال حاضر انجام میدم)

همه چیزی رو کی میخوای می تونی اینجا ببینی
Create Scenes in CATIA

پ.ن: شما میتونی از اندازه گذاری اتوماتیک کتیا استفاده کنی

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام به مهندسین گل این دستور بالا (SCENE) چطوری کار میکنه مخصوصا برا درفت گرفتن؟من در حال حاضر برا درفت گرفتن تک به تک قطعه ها را میچینم تو نقشه هام آیا راه سریع تری هم وجود داره برا اینکه از یه مجموعه بزرگ درفت بگیرم یا نه باید همین کار را برا تک به تک انجام بدم بعد بیام بشینم یکی یکی اندازه گذاری کنم(کاری که در حال حاضر انجام میدم)

دستور scene دستوری است که در محیط اسمبلی قرار دارد و کمکی برای تولید خودکار نقشه برای قطعات نمی کند. برای مجموعه هایی که نیاز به نمای انفجاری دارند و یا نمایی که در آن برخی قطعات یک مجموعه نشان داده نمی شوند و ... از scene استفاده می شود. روش استفاده از آن هم در نوشته قبلی اشاره شد.

عشق کتی

عضو جدید
در محیط اسمبلی از دستور insert-symmetry استفاده کنید. هنگام اجرای دستور گزینه other bodies را هم فعال کنید تا تمام body های قطعه اصلی را برای تولید تصویر آینه ای در نظر بگیرد.
به این دستور کاملا آشنایی دارم ، ولی مواردی را که ذکر کردم ، این دستور نمیتواند انجام دهد . راه دیگری سراغ ندارید و یا اینکه ترفندی باشد تا دستور symmetry اینکار را انجام دهد ؟

AFROUZ-E

عضو جدید
بطور پیش فرض کتیا زاویه پروفایل را با خط مماس بر مسیر ثابت نگه می دارد. پس اگر منحنی بطور سه بعدی دچار تغییر انحنا شود خط مماس در هر نقطه محاسبه شده و زاویه بین این خط و مقطع ثابت نگه داشته می شود.
فرمان rib یک پروفایل رو در راستای یک منحنی مرکزی جاروب می کند. یعنی در هر نقطه، پروفایل موجود هست که موقعیت آن توسط دو پارامتر تعیین می شود: صفحه ی ساپورت پروفایل با زاویه ای خاص نسبت به منحنی مرکری و زاویه خود پروفایل نسبت به این صفحه. در روش keep angle، همان جور که شما گفتید زاویه صفحه پروفایل همواره با مماس مسیر ثابت نگه داشته می شود. ولی من نمی دونم که خود پروفایل تحت چه زاویه ای در این صفحه قرار می گیرد.

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
به این دستور کاملا آشنایی دارم ، ولی مواردی را که ذکر کردم ، این دستور نمیتواند انجام دهد . راه دیگری سراغ ندارید و یا اینکه ترفندی باشد تا دستور symmetry اینکار را انجام دهد ؟

فکر می کنم این دستور کاری را که می خواهید انجام می دهد. کافی است زیرمجموعه را انتخاب و Mirror کنید. پس از اضافه کردن هر قطعه جدید به زیرمجموعه اصلی، زیر مجموعه ایجاد شده توسط دستور Mirror فقط نیاز به به روز کردن دارد. البته کتیا پیغام خطای جزیی می دهد که باید دستور Mirror در درخت طراحی را ویرایش کرده و قطعه جدید را هم با یک کلیک ساده به لیست قطعات اضافه کنید.

عشق کتی

عضو جدید
فکر می کنم این دستور کاری را که می خواهید انجام می دهد. کافی است زیرمجموعه را انتخاب و Mirror کنید. پس از اضافه کردن هر قطعه جدید به زیرمجموعه اصلی، زیر مجموعه ایجاد شده توسط دستور Mirror فقط نیاز به به روز کردن دارد. البته کتیا پیغام خطای جزیی می دهد که باید دستور Mirror در درخت طراحی را ویرایش کرده و قطعه جدید را هم با یک کلیک ساده به لیست قطعات اضافه کنید.
مشکل در ایجاد بادی های جدید در پارت است ، که به میرور اضافه نمیشود .
ببینید من در حال طراحی دستگاهی هستم که قسمتی از این دستگاه ، مشابه طرف دیگر است ، اما میخاهم با گرفتن میرور در ابتدای طراحی ، تمام پارتها و بادی های آنها در طرف دیگر میرور شود، و تا آخر دیگر از این فرمان استفاده نکنم .(اینکار دید بهتری برای طراحی همزمان ،قطعات مابین اینها به من میدهد). اما همه چیز میرور و آپدیت میشود ، جز ، بادیهای جدیدی که بعد از فرمان میرور به قطعه و یا قطعات ، داده ام. میتوانید با یک مثال ساده امتحان کنید

mehd0551

عضو جدید
همه چیزی رو کی میخوای می تونی اینجا ببینیCreate Scenes in CATIAپ.ن: شما میتونی از اندازه گذاری اتوماتیک کتیا استفاده کنی
پس یعنی کتی نمیتونه تک به تک اجزار را برام درفت کنه باید خودم این کار را بکنم؟اندازه گزاری اتوماتیک کدام گزینه میشه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مشکل در ایجاد بادی های جدید در پارت است ، که به میرور اضافه نمیشود .
ببینید من در حال طراحی دستگاهی هستم که قسمتی از این دستگاه ، مشابه طرف دیگر است ، اما میخاهم با گرفتن میرور در ابتدای طراحی ، تمام پارتها و بادی های آنها در طرف دیگر میرور شود، و تا آخر دیگر از این فرمان استفاده نکنم .(اینکار دید بهتری برای طراحی همزمان ،قطعات مابین اینها به من میدهد). اما همه چیز میرور و آپدیت میشود ، جز ، بادیهای جدیدی که بعد از فرمان میرور به قطعه و یا قطعات ، داده ام. میتوانید با یک مثال ساده امتحان کنید

درست است. کتیا در واقع در انجام دستور محتوای قطعه را در نظر می گیرید که شاید نوعی نقص باشد!
البته می شود آن body های جدید را بطور دستی اضافه کرد که لازمه آن یک کپی special copy و بکاری گیری دستور symmetry در سطح قطعه است. برای اینکار در حالی که در محیط اسمبلی هستید به سطح قطعه اصلی وارد شده و یک کپی از Body جدید بگیرید. حال در همان فضای اسمبلی، به قطعه mirror شده وارد شده و edit-special paste و گزینه as result with link را انتخاب کنید. یک کپی از body جدید در قطعه Mirror ایجاد می شود. حال توسط دستور symmetry که در بخش part design است body جدید را نسبت به صفحه مرجع به حالت mirror درآورید.

شاید چندان جالب به نظر نیاید ولی از نظر اصول مهندسی این روش دستی برای ایجاد تصویر آینه ای یک قطعه بیشتر از دستور mirror در بخش اسمبلی توصیه می شود!!

arash59b

عضو جدید
پس یعنی کتی نمیتونه تک به تک اجزار را برام درفت کنه باید خودم این کار را بکنم؟

تک تک اجزا تو نقشه های جدا گانه نه ولی تو یه نقشه چرا

اندازه گزاری اتوماتیک کدام گزینه میشه؟

از منوی insert برو به

generation-----> generate dimensions

یا generation-----> generate dimensions step by step

عشق کتی

عضو جدید
درست است. کتیا در واقع در انجام دستور محتوای قطعه را در نظر می گیرید که شاید نوعی نقص باشد!
البته می شود آن body های جدید را بطور دستی اضافه کرد که لازمه آن یک کپی special copy و بکاری گیری دستور symmetry در سطح قطعه است. برای اینکار در حالی که در محیط اسمبلی هستید به سطح قطعه اصلی وارد شده و یک کپی از Body جدید بگیرید. حال در همان فضای اسمبلی، به قطعه mirror شده وارد شده و edit-special paste و گزینه as result with link را انتخاب کنید. یک کپی از body جدید در قطعه Mirror ایجاد می شود. حال توسط دستور symmetry که در بخش part design است body جدید را نسبت به صفحه مرجع به حالت mirror درآورید.

شاید چندان جالب به نظر نیاید ولی از نظر اصول مهندسی این روش دستی برای ایجاد تصویر آینه ای یک قطعه بیشتر از دستور mirror در بخش اسمبلی توصیه می شود!!
راه دیگری که اکنون متوجه شدم ، که شاید ساده تر باشد ، ایجاد یک order gometrical set در داخل همان پارت بادی و ایجاد بادی های جدید در آن بادی است .

عشق کتی

عضو جدید

_ مهندس این Enovia Multicax Plug-in رو تست کردی ! پلت فرمش باید مثل v6 تحت شبکه باشه ؟ یا اینکه ضمن شبکه ای کار کردن ، روی یک کامپیوتر هم نصب میشه ؟ کلا اگه اطلاعاتی در مورد این ورژن بدی ممنون میشم .

_ این enovia مخصوص DSS Catia V5-6R2012 SP4 یا رو هر v5-6 نصب میشه ؟

arash59b

عضو جدید
فرمان rib یک پروفایل رو در راستای یک منحنی مرکزی جاروب می کند. یعنی در هر نقطه، پروفایل موجود هست که موقعیت آن توسط دو پارامتر تعیین می شود: صفحه ی ساپورت پروفایل با زاویه ای خاص نسبت به منحنی مرکری و زاویه خود پروفایل نسبت به این صفحه. در روش keep angle، همان جور که شما گفتید زاویه صفحه پروفایل همواره با مماس مسیر ثابت نگه داشته می شود. ولی من نمی دونم که خود پروفایل تحت چه زاویه ای در این صفحه قرار می گیرد.

منظور شما از پارامتر دوم چیه؟

این دستور پروفایل را در مسیر منحنی امتداد میدهد و برای این امتداد زاویه صفحه ای که پروفایل در آن قرار دارد را با خط مماس بر منحنی حفظ می کند

arash59b

عضو جدید
_ مهندس این Enovia Multicax Plug-in رو تست کردی ! پلت فرمش باید مثل v6 تحت شبکه باشه ؟ یا اینکه ضمن شبکه ای کار کردن ، روی یک کامپیوتر هم نصب میشه ؟ کلا اگه اطلاعاتی در مورد این ورژن بدی ممنون میشم .

نه به خاطر مشغله نتونستم دانلودش رو کامل کنم

هر چند با توجه توضیحات نصبش که از فایل های سرور هم استفاده کردهفکر نکنم بشه روی یک سیستم نصبش کرد

دقیقا نفهمیدم اونایی که روی یک سیستم نصب می کنند ایا از نسخه خاصی استفاده می کنند یا نه ولی روش معمولش اینه که کتیا رو گول بزنی!! یعنی یه ویندوز مجازی نصب کنی و اون رو به عنوان سرور معرفی کنی و

ویندوز اصلی رو به عنوان کلاینت و از کتیا استفاده کنی

_
_ این enovia مخصوص DSS Catia V5-6R2012 SP4 یا رو هر v5-6 نصب میشه ؟

مطمئن نیستم ولی احتمالا میشه نصبش کرد چون بصورت یه پلاگین جدا قرارش دادن

عشق کتی

عضو جدید
نه به خاطر مشغله نتونستم دانلودش رو کامل کنم

هر چند با توجه توضیحات نصبش که از فایل های سرور هم استفاده کردهفکر نکنم بشه روی یک سیستم نصبش کرد

دقیقا نفهمیدم اونایی که روی یک سیستم نصب می کنند ایا از نسخه خاصی استفاده می کنند یا نه ولی روش معمولش اینه که کتیا رو گول بزنی!! یعنی یه ویندوز مجازی نصب کنی و اون رو به عنوان سرور معرفی کنی و

ویندوز اصلی رو به عنوان کلاینت و از کتیا استفاده کنی

مطمئن نیستم ولی احتمالا میشه نصبش کرد چون بصورت یه پلاگین جدا قرارش دادن

برای v6 نیاز به sql داریم ولی اینجا اگه sql نخاد ، شاید نیاز به ویندوز مجازی هم نداشته باشه !
به هر حال ممنون.

arash59b

عضو جدید
برای v6 نیاز به sql داریم ولی اینجا اگه sql نخاد ، شاید نیاز به ویندوز مجازی هم نداشته باشه !
به هر حال ممنون.

sql می خواد
Step 1: Install Pre-Requisites:
1.1 DSLS SSQ License Server
1.2 Java Development Kit (JDK)
1.3 SQL Server 2008 R2 Developer
1.4 Enroll License

شما تونستید 2012 رو روی تک سیستم نصب کنید؟ .​

آخرین ویرایش:

arash59b

عضو جدید
1.4 Enroll License

مهندس کجا چنین چیزی خاسته ؟

داریم سعی میکنیم ولی هنوز نتونستیم .

1.4 Enroll License

AFROUZ-E

عضو جدید
منظور شما از پارامتر دوم چیه؟

این دستور پروفایل را در مسیر منحنی امتداد میدهد و برای این امتداد زاویه صفحه ای که پروفایل در آن قرار دارد را با خط مماس بر منحنی حفظ می کند
خب، من دنبال الگوریتمی بودم که بشه در هر نقطه ی مسیر، پروفایل رو دقیقاً به دست آورد. چیزی که پرواضح هست، این هست که پروفایل در صفحه ای قرار دارد که زاویه اش با مماس مسیر در نقطه برابر است با زاویه صفحه پروفایل با مماس مسیر در نقطه شروع. ولی خود پروفایل روی صفحه ساپورت با یک زاویه مشخص قرار دارد که این برای من سوال بود. و الان به این نتیجه رسیده ام که نمی شود بدون توجه به نوع مسیر در سرتاسر، موقعیت پروفایل رو در یک نقطه ی خاص به دست آورد. بر عکس دو روش pulling direction و reference surface

مثلا روش استخراج پروفایل در pulling direction به این صورت است که ابتدا یک صفحه عمود بر منحنی مرکزی در نقطه زده می شه و فصل مشترک آن با صفحه عمود بر pulling direction و گذار از نقطه به دست می آید. این یک خط است و از اون جا که مقطع موازی با pd باید باشد (در صورتی که صفحه پروفایل در ابتدا عمود بر منحنی مرکزی باشد)، مقطع آن قدر حول این خط دوران می کند تا موازی با pd قرار گیرد. اگر در ابتدا صفحه پروفایل با مسیر عمود نباشد، باز روش تقربیاً همان هست که بماند.

عشق کتی

عضو جدید
1.4 Enroll License

مهندس این موارد بالا در enovia که شما برای دانلود گذاشتین ، ذکر نشده . میخاستم بدونم این منبع از کجاست . چون در pdf راهنمای نصب enovia v5-6 ، چیزی از موارد بالا ذکر نکرده !

ansarweb

عضو جدید
سلام دوستانمیخوام طراحی یه پیچ دو راهه دنده ذوزنقه در کتیا رو انجام بدماما هر کاری میکنم به پروفایل دنده گیر بدهاز دوستان کسی کلیپ یا مطلب آموزشی براش داره؟
چقدر جواب و سوال بعد از مناما امان از سوال من!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

عشق کتی

عضو جدید
سلام . کسی میدونه پسوند obj دقیقا چیه ؟ من الان یه فایل دارم obj میخام هر جوری شده با یه نرم افزار بازش کنم ، بعد خروجی های قابل خوندن با کتیا رو ازش بگیرم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام . کسی میدونه پسوند obj دقیقا چیه ؟ من الان یه فایل دارم obj میخام هر جوری شده با یه نرم افزار بازش کنم ، بعد خروجی های قابل خوندن با کتیا رو ازش بگیرم.

اگر قرار است اطلاعات و داده های مهندسی داخلش باشد می تواند ابر نقاط باشد که می توانید توسط digitized shape editor آن را بخوانید.

عشق کتی

عضو جدید
اگر قرار است اطلاعات و داده های مهندسی داخلش باشد می تواند ابر نقاط باشد که می توانید توسط digitized shape editor آن را بخوانید.

با تمام پسوندهای این محیط امتحان کردم ولی وارد نشد. داده مهندسی نیست ، ولی یک حجم سه بعدی است که قطعا باید مش باشد ، اما قابل ایمپورت نیست !

arash59b

عضو جدید
با تمام پسوندهای این محیط امتحان کردم ولی وارد نشد. داده مهندسی نیست ، ولی یک حجم سه بعدی است که قطعا باید مش باشد ، اما قابل ایمپورت نیست !

بهتره با سالیدورک هم امتحان کنی (ممکنه با قسمت Scan to 3D بتونی)

ولی معمولا این فایلها احتیاج به نرم افزارهای ثالث(third party software) دارند مثل این که واسه سالیدورک هست

OBJ Import for SolidWorks

آخرین ویرایش:

mehd0551

عضو جدید
فارسی نویسی

فارسی نویسی

سلام نرم افزار کتیا زبان فارسی را هم پشتیبانی میکنه؟من الان اگه بخوام تو یه فولدری که یکی از اسمهای سر شاخه هم فارسی باشه ذخیره کنم نمیتونم باید چکار کنم؟