مشاوره ي گياه پزشکي

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستان می خواستم سوال کنم کسی راجع به قارچ کش کاپتان اطلاعاتی داره ؟ درخت های شلیل من دچار بیماری(SHOT AND HOLE) یا همون غربالی برگ شدن چاره چیه؟ لطفا کمک کنید
یکی از بهترین قارچ کش ها بر علیه بیماری غربالی درختان میوه هسته دار قارچ کش کاپتان (3 در هزار) در فصل بهار است.
کاپتان نه تنها در جلوگیری از بیماری مؤثر است، بلکه برگ و مخصوصاً میوه های درختانی که با آن سمپاشی شده اند شفافیت و جلای خاصی پیدا می کند. بهترین نتیجه از سمپاشی موقعی حاصل می شود که درختان مبتلا 1 مرتبه در اواخر زمستان قبل از بیدار شدن درختها و تورم جوانه ها با محلول بردوی 2 درصد و 3 مرتبه در بهار با کاپتان 3 در هزار سمپاشی شود که اولین سمپاشی بهاره بلافاصله بعد از ریزش گلبرگها و سمپاشی های بعدی به فاصله 14 روز از همدیگر توصیه می گردد. سمپاشی با محلول بردو بهتر است 2 مرتبه یکی در پائیز پس از ریزش برگها و دیگری در اسفند ماه قبل از بیدار شدن درختها صورت گیرد و بدین ترتیب می توان سمپاشی بهاره را تا حتی 1 مرتبه هم تقلیل داد.

sahar91

عضو جدید
از شما بخاطر راهنماییتون ممنونم اما فکر نمیکنم کنه ی حنایی باشه .شک دارم که شاید کنه ی تارتن باشه منتها نمیدونم که ایا کنه ی تارتن به گوجه هم حمله میکنه؟چون با چشم غیرمسلح که نگاه مینم 2لکه ی سیاه پشتش میبینم اما باز مطمین نیستم.تنشی از نظر اب و دما وجود نداره چون داخل خونه هست و بموقع اب میدم.بازم از شما ممنون.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
از شما بخاطر راهنماییتون ممنونم اما فکر نمیکنم کنه ی حنایی باشه .شک دارم که شاید کنه ی تارتن باشه منتها نمیدونم که ایا کنه ی تارتن به گوجه هم حمله میکنه؟چون با چشم غیرمسلح که نگاه مینم 2لکه ی سیاه پشتش میبینم اما باز مطمین نیستم.تنشی از نظر اب و دما وجود نداره چون داخل خونه هست و بموقع اب میدم.بازم از شما ممنون.
]بله کنه تارتن به گوجه فرنگی هم حمله میکنه، با این مشخصات که میدید که کنه تارتن بودنش مسلمه پس چرا معطلید و از یک کنه کش مناسب استفاده نمی کنید؟ اگر کنه تارتن باشه از نئورون، اورتوس، دانیتول، اومایت و ... میتونید استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

Vahied REZA

عضو جدید
سلام دوستان من امسال 50 نهال گردو کاشتم و اخیرا با مشکل آنتراکنوز مواجه شده اند
1-علت این بیماری چیست؟
2-با سم زینب 200 گرم در 100 لیتر سم پاشی کردم آیا باز هم باید تکرار کنم
3-در مورد دفعات آبیاری برام توضیح بدید 2 بار در هفته خوبه؟
4-یک جا خوندم اکسی کلرور مس هم برای آنتراکنوز مفیده آیا اونم بزنم
در ضمن من سم رو به کل نهال زدم یعنی برگها و بدنه ! آیا این کار درست بوده یا فقط به برگها باید زد چون نهال بود زیاد برگی نداشت
لطفا" مرا راهنمایی بفرمایید

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من امسال 50 نهال گردو کاشتم و اخیرا با مشکل آنتراکنوز مواجه شده اند
1-علت این بیماری چیست؟
2-با سم زینب 200 گرم در 100 لیتر سم پاشی کردم آیا باز هم باید تکرار کنم
3-در مورد دفعات آبیاری برام توضیح بدید 2 بار در هفته خوبه؟
4-یک جا خوندم اکسی کلرور مس هم برای آنتراکنوز مفیده آیا اونم بزنم
در ضمن من سم رو به کل نهال زدم یعنی برگها و بدنه ! آیا این کار درست بوده یا فقط به برگها باید زد چون نهال بود زیاد برگی نداشت
لطفا" مرا راهنمایی بفرمایید
سلام دوست عزیز، یه فایل به پیوست میزارم که در مورد بیماری آنتراکنوز گردو است و پاسخ همه سوالاتتوت اونجا هست...

پیوست ها

• Walnut antracnose.pdf
    450.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

gmaissam

عضو جدید
با سلام
این عکسو چندین هفته پیش گذاشتم واز دوستان خواستم راهنمایی کن.
ريالای اسماعیلی این موضوعو کمبود پتاسیم تشخیص دادن درحالی که خودم منگنز ویا منیزیم .منگنز به دلیل پی اچ بالا و تثبیت آهن ومنگنز تواما ومنیزیم به این دلیل که خاک بسیار شنی بوده وآبشویی میشد.طی مطالعه یکی از کتاب های رشته خاک شناسی متوجه شدم پتاسیم نیز در پی اپ بالا تثبیت میشه.ووقتی بیشتردرباغات بررسی کردم متوجه شدم علام کلروتیک از حاشیه برگ شروع میشه وبه سمت مرکز پیش میره .ودرنهایت نکروزه میشوند.مشاهده پیوست 103290درحالی که اطراف رگبرگ ها تاحد خوبی سبز هستند.عکسی که جدیدا گرفتم اینمشکلو واضحتر نشون میده..در حال حاضر محلول پاشی با43-3-12انجام شده تا چندروز دیگه نتیجه مشخص میشه.
سلام برمهندسین عزیز در رابطه با مشکل نقل شده که چندهته پیش گذاشتم باید بگم که دو بار محلول پاشی با43-3-12انجام دادم وپس از این مدت هم نتیجه های نگرفتم ودرواقع علایم کلروتیک هنوز وجوددارند وهنوزهم نکروزه میشوند بعدرفتم سراغ استفاده از اسید سولفوریک برای کاهش پی اچ خاک دونوبیت آبیاری با محلول پی اچ4.5 نیز اثر قابل ملاحظه ایی نداشته است اینکار برای فهمیدن این موضوع بوده است که شاید کمبود پتاسیم ما فیزیولوژیک بوده است؟که نبوده پس کمبود واقعیه
اشکال هایی که در ایین رابطه وجو دارد
-فرم پتاسیم محلول پاشی k2oمی باشد وباتوجه به این اواسط فصل گرمیم احتمال ااینکه ضخامت برگها مانعی برای جذب پتاسیم بوده زیاد است وبدلیل جذب اندک تاثیر خوبی نگذاشته است
-از ظواهر درخت برمیاد که کمبود پتاسیم در حد فاجعه است وشاید محلول پاشی تحت شرایط بالا اثر بخشی ندارد

بنابراین معالجه تحت کود سولو پتاس یا همون سولفات پتاسیم محلول درآب به دوصورت خاکی ومحلول پاشی ادامه می یابد

نتیجه رو به اطلاع می رسونم

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام برمهندسین عزیز در رابطه با مشکل نقل شده که چندهته پیش گذاشتم باید بگم که دو بار محلول پاشی با43-3-12انجام دادم وپس از این مدت هم نتیجه های نگرفتم ودرواقع علایم کلروتیک هنوز وجوددارند وهنوزهم نکروزه میشوند بعدرفتم سراغ استفاده از اسید سولفوریک برای کاهش پی اچ خاک دونوبیت آبیاری با محلول پی اچ4.5 نیز اثر قابل ملاحظه ایی نداشته است اینکار برای فهمیدن این موضوع بوده است که شاید کمبود پتاسیم ما فیزیولوژیک بوده است؟که نبوده پس کمبود واقعیه
اشکال هایی که در ایین رابطه وجو دارد
-فرم پتاسیم محلول پاشی k2oمی باشد وباتوجه به این اواسط فصل گرمیم احتمال ااینکه ضخامت برگها مانعی برای جذب پتاسیم بوده زیاد است وبدلیل جذب اندک تاثیر خوبی نگذاشته است
-از ظواهر درخت برمیاد که کمبود پتاسیم در حد فاجعه است وشاید محلول پاشی تحت شرایط بالا اثر بخشی ندارد

بنابراین معالجه تحت کود سولو پتاس یا همون سولفات پتاسیم محلول درآب به دوصورت خاکی ومحلول پاشی ادامه می یابد

نتیجه رو به اطلاع می رسونم
اگه ممکنه بی زحمت چنتا پلات رو بوسیله همین تیمار کودی با آب جوش حل کنید
بعد از سرد شدن به درخت ها بصورت آب کود بدید
و نتایجشو اعلام کنید

Vahied REZA

عضو جدید
کمک کمک

کمک کمک

سلام دوست عزیز، یه فایل به پیوست میزارم که در مورد بیماری آنتراکنوز گردو است و پاسخ همه سوالاتتوت اونجا هست...

دوست عزیز فایل pdfرو خوندم در مورد آبیاری نهال چیزی نداشت در ضمن اشاره کرده به کود ازت . آیا از این کود استفاده کنم به توجه به اینکه 8روز پیش کود مایع داده ام یا توصیه ی دیگری دارید
با سپاس فراوان

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز فایل pdfرو خوندم در مورد آبیاری نهال چیزی نداشت در ضمن اشاره کرده به کود ازت . آیا از این کود استفاده کنم به توجه به اینکه 8روز پیش کود مایع داده ام یا توصیه ی دیگری دارید
با سپاس فراوان
کود ازت کم بده چون ممکنه باعث تشدید بیماری بشه، اگر بجای اوره از سولفات آمونیم استفاده کنی بهتره. همچنین از کودهای پتاسه سرک مانند سولو پتاس هم برای مقاومت درخت در برابر بیماری استفاده کن. در مورد آبیاری هم باید بگم آبیاری را طبق عرف منطقه انجام بده ولی در هر بار آبیاری حجم کمی آب مصرف کن و نزار زیاد آب پای درخت بمونه...

آخرین ویرایش:

gmaissam

عضو جدید
اگه ممکنه بی زحمت چنتا پلات رو بوسیله همین تیمار کودی با آب جوش حل کنید
بعد از سرد شدن به درخت ها بصورت آب کود بدید
و نتایجشو اعلام کنید
با سلام

پوزش میشه بیشتر توضیح بدید،دلیل حل کردن درآب جوش چیه؟پلات ماده شیمیایی یا همون بلوک خودمونه؟:redface::cry:

gmaissam

عضو جدید
کود ازت کم بده چون ممکنه باعث تشدید بیماری بشه، اگر بجای اوره از سولفات آمونیم استفاده کنی بهتره. همچنین از کودهای پتاسه سرک مانند سولو پتاس هم برای مقاومت درخت در برابر بیماری استفاده کن. در مورد آبیاری هم باید بگم آبیاری را طبق عرف منطقه انجام بده ولی در هر بار آبیاری حجم کمی آب مصرف کن و نزار زیاد آب پای درخت بمونه...
سلام
شوری اوره بیشتره یا سولفات آمونیوم وکدام ترجیح بیشتری داره؟

factor

عضو جدید
با سلام
میخواستم ببینم از میان کودهای هیومیکی کسانی که کار کردند کدام کیفیت بهتری دارند به صورت تجربی
سوال دوم در مورد ریزش خودبه خود در مزرعه ای از بادمجان و گوجه فرنگیه که ظاهر گیاه طبیعیه ولی گلها ریزش دارند
همچنین در مورد چند درخت به در مزرعه که هر سال پر از شکوفه میشه ولی شکوفه ها خشک شده و میریزند به نظر بعید هم هست که از کمبود باشه
در ضمن برای یونجه و ذرت چه کودهایی را پیشنهاد میکنید

با تشکر

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شوری اوره بیشتره یا سولفات آمونیوم وکدام ترجیح بیشتری داره؟
ضريب شوري کود براي کودهايي که درصد عناصر غذايي بالاتري دارند کمتر است. بعنوان مثال اگر کود اوره را با %۴۶ ازت با کود سولفات آمونيوم با %۲۱ ازت مقايسه کنيم ضريب شوري کود اوره ۱/۶۱ است ولي ضريب شوري کود سولفات آمونيوم ۳/۳۵ است. بنابراين در خاک‌هاي شور از كودهايي استفاده مي‌شود كه داراي ضريب شوري کمتري باشند.
ضريب شوري به حلاليت کود بستگي دارد. هر چه حلاليت کود بيشتر باشد ضريب شوري کود بيشتر خواهد بود. ضريب شوري براي انواع کودهاي ازتي، فسفري و پتاسيمي در جدول زير ديده مي‌شود.
ضريب شوري كودهاي مختلف شيميايي براي يك واحد عناصر غذايي

ضريب شوريغلظت عنصركود
0/57
4/0
2/99
3/25
2/32
6/06
1/61
82 درصد ازت
26 " "
25 " "
21 " "
17 " "
16 " "
46 " "
آمونياك غليظ
نيترات آمونيوم
نيترات آمونيوم
سولفات آمونيوم
فسفات آمونيوم
نيترات سديم
اوره
39%
21%
71%
40 درصد P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB]
48 " P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB]
47 " P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB]
سوپر فسفات
سوپر فسفات تريپل
فسفات آمونيوم
89%50 درصد K[SUB]2[/SUB]Oسولفات پتاسيم

آمونياک غليظ با %۸۲ ازت داراي ضريب شوري ۵۷/. است. سولفات آمونيوم با ۲۱/. ازت داراي ضريب شوري ۳/۲۵ و نيترات سديم با ۱۶/. ازت داراي ضريب شوري ۶/۰۶ است. البته نيترات سديم براي خاک‌هاي ايران اصلاً استفاده نمي‌شود زيرا کوديست كه باعث بوجود آمدن مشكلات ديگري مي‌شود.

آخرین ویرایش:

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاثير کودها بر PH خاک
1- كودهاي اسيدزا :
کودهاي شيميايي چند نوع تاثير بر PH خاک دارند، به بعضي از اين کودها اصطلاحاً کودهاي اسيدزا مي‌گويند. اين کودها بر اثر مصرف مداوم، PH خاک را کاهش مي‌دهند و موجب اسيدي شدن خاک مي‌شوند. نمونه بارز اين کود، سولفات آمونيوم است. اين كود طي واکنش‌هاي شيميايي مختلفي که در خاک ايجاد مي‌کند PHخاک را کاهش مي‌دهد و آن ‌را به سمت اسيدي شدن پيش مي‌برد.

2- کودهاي قليازا : بر اثر مصرف مداوم موجب قليايي شدن خاک و يا باعث افزايش PH خاک مي‌شوند. در شرايط ايران چون PH خاک‌ها عمدتاً قليايي است به هيچ وجه نبايد کودهاي قليايي مصرف شود. کود نيترات‌سديم به شدت قليايي است و در صورت استفاده از آن خاك قليايي مي‌شود.

3- کودهاي بي‌اثر : هيچ تاثيري بر روي PH خاک ندارند. در بين کودهاي شيميايي، کودهاي ازتي بيشترين تاثير را روي اسيديته خاک دارند. کودهاي فسفري و پتاسيمي در حقيقت کودهاي خنثي هستند و تاثيري بر روي PH خاک ندارند.

اسيديته معادل
تاثير کودهاي شيميايي بر روي PH خاک بر اساس قلياييت معادل يا اسيديته معادل سنجيده مي‌شود. بعنوان مثال کود اوره با 46/0 ازت داراي اسيديته معادل برابر 148 مي‌باشد. به جدول زير توجه كنيد.

شدت اسيدزايي و قليازايي بعضي از كودهاي شيميايي

قلياييت معادل
اسيديته معادلفرمول كودينوع كود
-
1800-0- 82آمونياك
-
1760-0- 33نيترات آمونيوم
-
5230-0- 21سولفات آمونيوم
-
1480-0- 46اوره
-
316-گوگرد
133
-0-0- 15نيترات كلسيم
200
-44-0- 13نيترات پتاسيم

اسيديته معادل براي نشان دادن تاثير کودهاي شيميايي بر روي اسيدي کردن خاک بکار مي‌رود و مقدار کربنات کلسيم لازم براي خنثي کردن اسيديته حاصل از مصرف ۱۰۰ کيلوگرم کود اسيدزا است. هر چه اين عدد بزرگتر باشد علامت تاثير بيشتر کود مصرفي بر اسيدي‌تر کردن خاک است و هر چه اين عدد کمتر باشد نشانه‌ي تاثير کمتر است.
اما قلياييت معادل مقدار کربنات کلسيم لازم براي ايجاد قلياييت حاصل از مصرف ۱۰۰ کيلوگرم کود قليازا است. بعبارت ديگر قلياييتي که از مصرف ۱۰۰ کيلوگرم کود قليازا حاصل مي‌شود با مصرف کربنات کلسيم سنجيده مي‌شود.

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

خیلی خوب شده اینجا !!! همه افراد متخصص و با تجربه گیاه پزشکی جمع شدین !!! عالیهههههههههه !!!

منم دارم یاد میگیرم کم کم !!! فقط ببخشین یک سوال داشتم !!! از رو بی سوادی !! نخندین بهماااا !!

فرق کود ازته و اوره و امونیوم فسفات و سولفات آمنیوم چیه ؟!؟! همشون که ازت دارن !! درسته ؟!؟؟!

بعد چرا کود ازته بیماری تشدید میکنه ولی سولفات امونیوم نه ؟!؟! اونم یک نوع کود ازته محسوب میشه !!!

آخه به ما این طوری یاد داد دادن کود های ازته شامل : اوره - دی امونیوم فسفات - منو امونیوم فسفات - آمونیوم سولفات - کودهای اوره کندرو و .... !!! بعد دقیقا کود ازته چیه ؟!؟!؟

هه چند تا سوال شد !! ببخشین !!!

آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوب شده اینجا !!! همه افراد متخصص و با تجربه گیاه پزشکی جمع شدین !!! عالیهههههههههه !!!

منم دارم یاد میگیرم کم کم !!! فقط ببخشین یک سوال داشتم !!! از رو بی سوادی !! نخندین بهماااا !!

فرق کود ازته و اوره و امونیوم فسفات و سولفات آمنیوم چیه ؟!؟! همشون که ازت دارن !! درسته ؟!؟؟!

بعد چرا کود ازته بیماری تشدید میکنه ولی سولفات امونیوم نه ؟!؟! اونم یک نوع کود ازته محسوب میشه !!!

آخه به ما این طوری یاد داد دادن کود های ازته شامل : اوره - دی امونیوم فسفات - منو امونیوم فسفات - آمونیوم سولفات - کودهای اوره کندرو و .... !!! بعد دقیقا کود ازته چیه ؟!؟!؟

هه چند تا سوال شد !! ببخشین !!!

جسارتا سوال مربوط به ابوذر رو جواب میدیم!

بله خیلی خوبه
ابوذر جان واقعا زحمت میکشه
دستش درد نکنه

بله همه ازت دارن ... فرقشون توی ترکیبشونه و مقدار ازتی که دارن ...
سولفات آمونیوم NH4 و SO4 داره
اوره NH2 داره
یا فسفات آمونیوم NH4 و PO4 داره هم برای کمبود فسفر مناسبه هم برای تغذیه ازت
ضریب شوری ها فرق داره ... بسته به نیاز تجویز میشه

در مجموع چون ازت باعث افزایش رشد رویشی (رشد سبز) گیاه میشه و گیاه رو مستعد بروز بیماری میکنه و یا اگر بیماری وجود داشته باشه باعث رشد و افزایش (تکثیر پاتوژن) به صورت غیر مستقیم هم میشه
اینکه سولفات آمونیوم نمیشه رو دقیق نمیدونم
بنظر من بی تاثیر نیست اما مقدار تاثیرش متفاوته و شاید به عوامل دیگه هم مرتبط بشه

سوال آخرت:
همه میتونن نوعی کود ازته هم باشن
اما معروف ترینش که برای رشد گیاهان علوفه ای استفاده میشه اوره است چون بیشترین ازت رو داره ...
مصرف کودهای شیمیایی بستگی به هدف از مصرف داره

انشالله ابوذر جان نقایص بنده رو اصلاح بفرمایند

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون حمید جان از توضیحات خوبی که ارائه کردی، در تکمیل توضیحات بگم که چون کود سولفات آمونیوم دارای ازت کمتر (21%) در مقایسه با سایر کودهای ازته است و نیز دارای گوگرد (24%) است علاوه بر اینکه یک کود اسیدی محسوب میشه و در خاکهای قلیایی بهتره توصیه بشه، به خاطر وجود گوگرد میتونه باعث فعالیت کمتر بیماریها بشه.

Vahied REZA

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من چند تا انگور امسال کاشتم و از کود قارچی استفاده کردم الان 2 تا شون برگهاش قرمز شدن انگاری خون تزریق کرده باشی
کسی میدونه این چیه و چکار باید بکنم؟؟ سپاس

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
من چند تا انگور امسال کاشتم و از کود قارچی استفاده کردم الان 2 تا شون برگهاش قرمز شدن انگاری خون تزریق کرده باشی

من بی سوات به سوال این آقا محترم یک سوال اضافه کنم !! کود قارچی چی هست !؟!؟!
قارچ که بده !!! یعنی قارچی که بیماری ایجاد نمیکنه و مسلیوم هاش برا گیاه غذا درست میکنم !! یادمه یک مقاله چیزی در این باره خونده بودم !!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

کل سطح برگ قرمز شده؟
اگر یه عکس بزاری خیلی بهتره ...
اگر به صورت لکه ای و نامتقارن باشه
میتونه علائم اولیه عفونت بیماری باشه
یا اگر تقریبا متقارن باشه میتونه کمبود باشه ... مثل کمبود پتاسیم

اگر هم که نه لکه ای نیست که احتمال زیاد همینطوره چون میگی انگار خون تزریق کرده باشی
بهتره عکس با کیفیت ازش بزاری تا بشه بهتر نظر داد.

fafajooon

عضو جدید
به سوال منم جواب میدین؟

به سوال منم جواب میدین؟

هرکی گفت مشکل گیاهای ونه ماچیه دعاش میکنم! جوونه های قاشقی و پیله آ و رز من ، تا در میان ، 2 روز بعد سیاه میشن و میسوزن و نابود! یعنی الان 3 ماهه دارمشون اصلا رشد نکردن...گلدونشون رو هم عوض کردم. قاشقی و پیله آ هم اصلا جلوی آفتاب مستقیم نیستن. آبیاری شون هم مرتبه. کود هم هفته ای 2 بار. غبار پاشی هم پیله آ هر روز و قاقی یه بار تو هفته.... نمیدونم چشونه...........تورو خدا یکی کمکم کنه....دارم خل میشم تازه قاشقی هم یه سره برگاش میریزه..آفت نداره...برگا سبز و سالمن....اون قسمت دم برگ که از ساقه جدا شده هم هیچ مشکلی نداره.....جاشون اصلا سرد نیست...... تو رخدا هم ریزش برگ ها و هم سوختن جوونه های رو علتش رو بگین............خواهش

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
هرکی گفت مشکل گیاهای ونه ماچیه دعاش میکنم! جوونه های قاشقی و پیله آ و رز من ، تا در میان ، 2 روز بعد سیاه میشن و میسوزن و نابود! یعنی الان 3 ماهه دارمشون اصلا رشد نکردن...گلدونشون رو هم عوض کردم. قاشقی و پیله آ هم اصلا جلوی آفتاب مستقیم نیستن. آبیاری شون هم مرتبه. کود هم هفته ای 2 بار. غبار پاشی هم پیله آ هر روز و قاقی یه بار تو هفته.... نمیدونم چشونه...........تورو خدا یکی کمکم کنه....دارم خل میشم تازه قاشقی هم یه سره برگاش میریزه..آفت نداره...برگا سبز و سالمن....اون قسمت دم برگ که از ساقه جدا شده هم هیچ مشکلی نداره.....جاشون اصلا سرد نیست...... تو رخدا هم ریزش برگ ها و هم سوختن جوونه های رو علتش رو بگین............خواهش

ماشالله شرایطشون که خوبه ... همه عوامل رو بررسی کردی و همه چیز آرومه ...
رز هم توی خونه داری؟
این رز همون رزی هست که من میشناسم؟!!
پیله آ رشد نسبتا سریعی داره ... معمولا سیاه شدن برگها و ریزش اونا بخاطر دمای پایینه ... که میگی دما مناسبه
درسته میگن هر دو هفته کود بدید اما کود زیاد هم میتونه برای برگهای جوون مسمومیت ایجاد کنه
غبارپاشیت منظمه ... نور مستقیم هم نمیگیرن ... کود و آبیاری هم منظمه ... سردشونم نیست ...آفتم ندارن

میتونه مشکل از ریشه ها باشه ...
مثلا وقتی گلدون عوض میکردی ریشه ها آسیب دیدن ... گیاه تا بیاد مستقر بشه زمان میبره
یا ریشه ها دارن میپوسن ...
آبیاری باید منظم باشه ... نمیدونم ولی سعی کن غرقاب نکنی و هفته ای 2 یا 3 بار آب بدی ...
2 کار انجام بده
بهتره ریشه ها رو چک کنی
زهکشی ته گلدون ها رو هم یه چک بکن

fafajooon

عضو جدید
ماشالله شرایطشون که خوبه ... همه عوامل رو بررسی کردی و همه چیز آرومه ... رز هم توی خونه داری؟ این رز همون رزی هست که من میشناسم؟!! پیله آ رشد نسبتا سریعی داره ... معمولا سیاه شدن برگها و ریزش اونا بخاطر دمای پایینه ... که میگی دما مناسبه درسته میگن هر دو هفته کود بدید اما کود زیاد هم میتونه برای برگهای جوون مسمومیت ایجاد کنه غبارپاشیت منظمه ... نور مستقیم هم نمیگیرن ... کود و آبیاری هم منظمه ... سردشونم نیست ...آفتم ندارن میتونه مشکل از ریشه ها باشه ... مثلا وقتی گلدون عوض میکردی ریشه ها آسیب دیدن ... گیاه تا بیاد مستقر بشه زمان میبره یا ریشه ها دارن میپوسن ... آبیاری باید منظم باشه ... نمیدونم ولی سعی کن غرقاب نکنی و هفته ای 2 یا 3 بار آب بدی ... 2 کار انجام بده بهتره ریشه ها رو چک کنی زهکشی ته گلدون ها رو هم یه چک بکن
خیلی خیلی ممنون از جوابتون. والا نمیدونم اون رزی که شما میشناسین چیه! این گلاش سفید بود و برگای خیلی ریز و ظریفی داشت! الان همشون فوت کردن! فقط شاخه مونده. پیله آ رو همون اول گلدونش رو عوض کردم...2 ماه خیلی خوب بود اما چون تو حیاط بود (توسایه) اما برگاش کم کم داشت از گرما میسوخت! من قمم. آوردمش تو راهرو. اما چون کولر گازی داریم این تغییر دما باعث شد برگاش ریخت....همش! تا اینکه چند روزه داره تلاش میکنه جوونه بزنه که بازم میسوزن! یعنی ریشه ها باید چه شکلی شده باشن؟ مثل گندیدگی؟ باید در این حالت چی کارش کنم؟ زهکش خوبه...آب ای اضافی خارج میشن. میدونم زهکش بد باشه چطور میشه ...2 تا حسن یوسفم خاکشون به خاطر زهکش نامناسب گندید! و گیاهم پوکید! اما خاکش شاید بد باشه...یعنی نه خیلی بد ها. چون 2ماه تو همین خاک زیسته! با اینکه خیلی خلی مراقب آبیاری هستم تا به قول شما غرقابی نشه اما یه حشرات کوچیکی مثل مگس های ریز! همیشه دورو بر گلدونامن! نمیدونم چرا.... ریشه ها رو حتتما نگاه میکنم. یه چیز دیگه ای یادم رفت بهتون بگم سر شاخه ها بود که سیاه شده....اما اون قسمتش که تو خاکه سالم و سبزه........ آخ ...یه گلدون کوچولو ببین چقدر مشکل داره! تازه در مورد قاشقی هام چیزی نگفتین. میخواین از پیله آ و برگ افتاده قاشقیم عکس بذار تا راحت تر نظر بدین! البته این برگ قاشقی ریزه دو روزه افتاده و دم برگش یه کم سیاه شده..اما خودش ببینین چقر سالمه... اما این برگ بزرگه که دم برگ بلندی داره رو الان آویزون بود به ساقه و برش داشتم! این یکی هم جدید....چرا این طور شده؟ من اعصابم داره تعطیل میشه!2 تا قاشقی هام هم دارن کچل میشن.....جوونه هاشون میسوزه........اه این هم که مثل باغ خزان زده است پیله آست! ببینین اولش چی بوده...الان چی شده! همیشه جوونه هاش در همین حد میمونن. البته الان تو عکس درست معلوم نیست.

fafajooon

عضو جدید
مییبنین سر شاخه های پیله آم رو؟ انقدر دوست دارم دوباره سرحال شه....اعصابم رو خورد کردن.... راستی یه نفری بهم گفت کود ازت رو به صورت غبارپاشی به گیاهات بده....درسته؟به این سرطانی هام از اینا بدم؟ یه سوال هم در مورد خاک دارم که اینجا نمیپرسم....براتون پیام میفرستم. اونجا جواب بدین...شاید به این تاپیک مربوط نباشه بازم خیلی خیلی ممنون

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون از جوابتون. والا نمیدونم اون رزی که شما میشناسین چیه! این گلاش سفید بود و برگای خیلی ریز و ظریفی داشت! الان همشون فوت کردن! فقط شاخه مونده. پیله آ رو همون اول گلدونش رو عوض کردم...2 ماه خیلی خوب بود اما چون تو حیاط بود (توسایه) اما برگاش کم کم داشت از گرما میسوخت! من قمم. آوردمش تو راهرو. اما چون کولر گازی داریم این تغییر دما باعث شد برگاش ریخت....همش! تا اینکه چند روزه داره تلاش میکنه جوونه بزنه که بازم میسوزن! یعنی ریشه ها باید چه شکلی شده باشن؟ مثل گندیدگی؟ باید در این حالت چی کارش کنم؟ زهکش خوبه...آب ای اضافی خارج میشن. میدونم زهکش بد باشه چطور میشه ...2 تا حسن یوسفم خاکشون به خاطر زهکش نامناسب گندید! و گیاهم پوکید! اما خاکش شاید بد باشه...یعنی نه خیلی بد ها. چون 2ماه تو همین خاک زیسته! با اینکه خیلی خلی مراقب آبیاری هستم تا به قول شما غرقابی نشه اما یه حشرات کوچیکی مثل مگس های ریز! همیشه دورو بر گلدونامن! نمیدونم چرا.... ریشه ها رو حتتما نگاه میکنم. یه چیز دیگه ای یادم رفت بهتون بگم سر شاخه ها بود که سیاه شده....اما اون قسمتش که تو خاکه سالم و سبزه........ آخ ...یه گلدون کوچولو ببین چقدر مشکل داره! تازه در مورد قاشقی هام چیزی نگفتین. میخواین از پیله آ و برگ افتاده قاشقیم عکس بذار تا راحت تر نظر بدین! البته این برگ قاشقی ریزه دو روزه افتاده و دم برگش یه کم سیاه شده..اما خودش ببینین چقر سالمه...

اما این برگ بزرگه که دم برگ بلندی داره رو الان آویزون بود به ساقه و برش داشتم! این یکی هم جدید....چرا این طور شده؟ من اعصابم داره تعطیل میشه!2 تا قاشقی هام هم دارن کچل میشن.....جوونه هاشون میسوزه........اه

این هم که مثل باغ خزان زده است پیله آست! ببینین اولش چی بوده...الان چی شده!

همیشه جوونه هاش در همین حد میمونن. البته الان تو عکس درست معلوم نیست.

مییبنین سر شاخه های پیله آم رو؟ انقدر دوست دارم دوباره سرحال شه....اعصابم رو خورد کردن.... راستی یه نفری بهم گفت کود ازت رو به صورت غبارپاشی به گیاهات بده....درسته؟به این سرطانی هام از اینا بدم؟ یه سوال هم در مورد خاک دارم که اینجا نمیپرسم....براتون پیام میفرستم. اونجا جواب بدین...شاید به این تاپیک مربوط نباشه بازم خیلی خیلی ممنون

خب پس بخاطر تغییر محیط و تغییر دما چنین بلایی سرش اومده ...
این تصاویری که گذاشتی ذهن من کم تجربه و بی سواد رو سمت درجه حرارت پایین میبره ... گیاه هم بهش تنش وارد شده هم فکر کنم دمای محیط براش نسبتا خنکه ...
کلا هیچ برگ پیری هم نداری!
اگر داشتی و میدیدی که برگهای پیر و پایینی به مرور زرد میشن و ریزش دارن میتونستیم به مشکل ریشه شک کنیم. اما با این تصاویر اون شکی که به ریشه ها داشتم تقریبا برطرف شد.

این مشکل نه به نور مربوط میشه
نه به تغذیه
نه به غبارپاشی
بنظر من گیاه باید سازگار بشه با محیطش ... وقت نیاز داره ... و هنوز دما براش غیر قابل قبوله
اگر در معرض جریان هوای سرد کولرگازی هست جابجاش کن
دمای محیطش بهتره دوروبر 20 درجه باشه ...

اون حشره ها هم چیز خاصی نیستن نگران اونا نباش.
نیازی هم به دادن کود ازته نیست.

امیدوارم دیگران هم بتونن نظر بدن و اگر ایرادی دارم بگن.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
متواضع به حميد ميگن
استاد كي ميتونه بگي ايراد داري؟ حرفات درسته
من خودم يه گلدون سالم نميتونم نگه دارم يه روز بايد بيام اينجا مشكلاتمو بگم

fafajooon

عضو جدید
ممنون آقا حمید..نظری در مورد قاشقی هام ندارین؟
افراددیگر تاپیک چی؟؟؟

نمیدونید قاشقی هام چرا میریزن؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد قاشقی اختصاصا توضیح ندادین فکر کنم
که مثلا مثل پیله آ جابجاش کردین یا نه و ...
قاشقی تحمل به سرماش نسبت به پیله آ کمتره
مثلا اگر پیله آ در دوره رشد تو دمای 20درجه بهتره باشه
قاشقی باید 25 درجه باشه
با توجه به عکسایی که از برگها گذاشتی

این نکته رو میگم که یک قاعده کلی هست:
شما گیاهات نه مشکل آفت داره نه مشکل پاتوژن
هر عارضه فیزیولوژیک که به گیاه وارد میشه گیاه رو دچار تنش میکنه
تمامی عارضه ها علائمشون همراه با زرد شدن برگ ریزش برگ توقف رشد سبز خشک شدن ریزش برگای پیر و ... همراهه
هر وقت دیدی برگها ابتدا به مرور زرد میشن و ریزش پیدا میکنن
بدون گیاه متوجه تنش شده و میخواد با خودخوری با تنش مقابله کنه تا جایی که توان داشته باشه
هر وقت دیدی گیاه بدون زرد شدن سیاه میشه ... بافت مردگی اتفاق افتاده ... یعنی گیاه فرصت یا توان این رو هم نداره که خودخوری کنه ...
(خودخوری دلیل داره که فعلا نیازی نیست بگم)
خودخوری یه مکانیزم طبیعیه که گیاه باید در محدوده شرایط بهینه اونو انجام بده
مثلا بین دمای مینیمم و ماکزیمم
اگر دما از مینیمم یا ماکزیمم عبور کنه
بسته به گیاه
اندامها سبز خشک میشن و میریزن یا مستقیم نکروز میشن (سیاه میشن) (یعنی اصلا فرصت خودخوری هم ندارن ... بدون وقفه بافت میمیره)

(مثل اینکه یک آدم رو خفه کنی و بمیره و اینکه یک آدم رو بهش غذا ندی تا بمیره)

من با توجه به دانسته هام و تجربه کمم فکر میکنم هر دو گیاهت در دمای بهینه نیستن ... و یا هنوز سازگار نشدن.
یه تصویر کلی هم از قاشقیت بزاری ممنون میشم.

fafajooon

عضو جدید
اینم عکس کلی از قاشقی بزرگه:

اینم محل قطع ساقه که یعنی افتاد! به ججونه هاش هم نگاه کنین.در همین حد میمونن و بعد سیاه میشن و تا دست میزنی میفتن!
اینم برگاش که امروز متوجه شدم.یعنی تا قبل یا نبوده یا به این شدت نبوده!:
/////////////////////////////////////////

اینم جوونه های پیله آم. ببینین چه کوچولو و داغوونن. سر شاخه هاش رو میبینین چه جوری سیاه شده؟

بالا