llı.✿.ıllاشمیم عشقlı.✿.ıllا(مسابقات دوره ای تالار اسلام وقرآن)

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

خرد هر كجا گنجي آرد پديد *زنام خدا سازد آن را كليد

با استعانت از حضرت دوست اولین سری از مسابقات مربوط به تالار اسلام وقرآن جهت بررسی وشناخت هر چه بیشتر مسائل وبحث های مذهبی را آغاز میکنیم

محورهای مسابقه

1- مهدویت
2-
آیات نورانی کلام الله
3- عصمت وطهارت
4- شهدا

- خاطرات ،دست نوشته ها ، وصیت نامه
5- حکومت اسلامی
- ولایت فقیه
- " سخنان رهبر"/ "سبک زندگی از منظر رهبر
- اسلام و رسانه"/ "رسانه ی اسلامی

سوالات
مطرح شده از تاپیک های موجود در تالار مرتبط با هر کدام از بخش های مسابقه

نحوه ی پاسخگویی

1-مراجعه با تاپیک های ذکر شده به عنوان منبع ویافتن پاسخ ها
2-ارسال خصوصی پاسخ سوالات به افرادی که در هر دوره از مسابقات به عنوان برگزار کنندگان معرفی خواهند شد

زمان برگزاری مسابقات

از ابتدای هرهفته تاپنج شنبه همان هفته

اعلام نتایج

جمعه هر هفته

واما جوایز مسابقات
به همه ی عزیزانی که موفق به ارسال پاسخ های صحیح شوند با توجه به تعداد پاسخ های صحیح ارسالی جوایزی از طرف مدیریت تعلق خواهد گرفت که متعاقبا اعلام خواهد شد

به امید عنایت ویژه از موعود دلها (عج) با موضوع مهدویت شروع میکنیم

در این بخش دوستان عزیزمون
.:ارمیا:.و ₪آمیتریس₪ سوالها رو طرح میکنند
لطفا پاسخ های سوالات مطرح شده رو برای این دوست خوبم
.:ارمیا:. پیام خصوصی کنید

منتظر حضور فعال همه بزرگوارن هستیم
التماس دعا ازهمگی
:gol:

آخرین ویرایش:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
" سوالات "

" سوالات "

بسم الله الرحمن الرحیم

نه شرم و حیا، نه عار داریم از
تو/ امّا گله بی شمار داریم از تو

ما منتظر
تو نیستیم آقا جان/ تنها همه انتظار داریم از تو !

جلیل صفر بیگی

1- تحلیل شما از این جمله چیست؟

"برای ظهور حضرت امام زمان (عج) جهان باید پر از ظلم و جور شود"

[تحلیلتون میتونه از درست یا غلط بودن جمله آغاز بشه و ادامه ی ماجرا.]

2- مطابق آیات قرآن :

" در آخر الزمان عدّه ای از مسلمانان دچار بازگشت از اصول دینی می شوند؛
امّا خدا گروه دیگری از مؤمنین رو که در پایبندی به اصول دینی بهتر عمل می کنند، جایگزین اونها می کند."

ویژگی های این گروه چیست؟

3- مهمترین حکمت غیبت امام زمان (عج) چیست؟

4- پنج صفت از صفات عمومی مردمان آسیب دیده ی آخرالزمانی رو _به اختصار_ بیان کنید.

[از نظر گرایشهای سیاسی، اجتماعی، مذهبی و... . منظور ظاهر مردم آخر الزمان نیست.]

5- عدّه ای برای انکار وجود مبارک امام عصر (عج) به جملاتی از این دست متوسّل میشوند که :

" نام حضرت مهدی در قرآن نیامده" .

اگر قرار باشه شما در مقام پاسخ برایید، چطور به این شبهه پاسخ میدهید؟

منبع سوالات:

تاپیک های مهم مهدویت تالار

تذکرّات:

1- دوستان عزیز لطفاً پاسخها رو بیش از اندازه طولانی نکنید. سعی کنید تا حدّ امکان خلاصه کنید.

2-پاسخها رو از طریق پیغام خصوصی، به دوست خوبم
.:ارمیا:. ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه " .

در پناه امام عصر(عج). موفق باشید. :gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده دور اول مسابقه و مشخص نمودن برنده این دوره وجایزه

1- تحلیل شما از این جمله چیست؟

"برای ظهور حضرت امام زمان (عج) جهان باید پر از ظلم و جور شود"

[تحلیلتون میتونه از درست یا غلط بودن جمله آغاز بشه و ادامه ی ماجرا.]

پاسخ:#6 و #8

2- مطابق آیات قرآن :

" در آخر الزمان عدّه ای از مسلمانان دچار بازگشت از اصول دینی می شوند؛
امّا خدا گروه دیگری از مؤمنین رو که در پایبندی به اصول دینی بهتر عمل می کنند، جایگزین اونها می کند."

ویژگی های این گروه چیست؟

پاسخ:

یُحبّهم و يحبّونه:
آنها خداوند متعال را دوست دارند و خداوند متعال هم ايشان را دوست دارند که يک پيوند عاطفي دو طرفه بين اين گروه از مؤمنين و خداوند و از طرف خداوند با اين افراد وجود دارد.

اذلّة علي المؤمنين:
دربرابر مؤمنين انسان هاي متواضع و فروتني هستند.

أعزّة علي الکافرين: در برابر کساني که از نظر فکري انسان هاي سالمي نيستند و در حد کفر و نفاق هستند موضع گيري سخت دارند و هيچ نرمشي در برابر آنها نشان نمي دهند.

يجاهدون في سبيل الله:
در مسير خداوند متعال از خودشان و از مال خودشان مايه مي گذارند. اينها روحيه جهادي و يا به عبارتي روحيه بسيجي دارند و در مسير خدا از همه موجودي هاي خودشان سعي مي کنند که مصرف کنند.

لايخافون لومة لائم:
از سرزنش سرزنش کنندگان و ملامت ها، از هر سويي که باشد ترس و ابايي ندارند و در برابر جنگ رواني که از طرف دشمن به آنها اعمال مي شود مقاومت دارند.

3- مهمترین حکمت غیبت امام زمان (عج) چیست؟

پاسخ:

بارزترين حکمت غيبت و سرّ آشکارش در مورد امت ويژه (شيعه اهل بيت) دادن فرصتي به ميراث داران ائمه بود که مسئوليت فکري و علمي و سياسي خود را براساس فهم بشر غير معصوم، از قرآن اجرا کنند و ميراث فکري را که تجربه معصومانه پيامبر و امامان برجا گذاشته بود، بپرورند. انديشه بازگشت معصوم غايب در آخرالزمان و ظهور دوباره وي در صحنه اجتماعي و سياسي، براي ارزيابي تجارب گذشته غير معصومانه بشر و نيز کشف ميزان تأثير و صدق تعبير و درستي تجربه هاي بشر و تحقق وعده الهي [در برقراري عدالت کامل و حکومت صالحان] است.

4- پنج صفت از صفات عمومی مردمان آسیب دیده ی آخرالزمانی رو _به اختصار_ بیان کنید.

[از نظر گرایشهای سیاسی، اجتماعی، مذهبی و... . منظور ظاهر مردم آخر الزمان نیست.]

پاسخ:

- اوّل ما يرفع من هذة الامة الحياء و الامانة:
اولين خصلت اخلاقي که از بين امت من رخت بر مي بندد و دچار مشکل مي شود حيا و حس امانت داري است.

- استخفوا بالقرآن:
قرآن از فرهنگ خاص مردم، چه در مقام تلاوت و چه در مقام عمل بيرون مي رود و يک مقدار کمرنگ مي شود.

- کانت مساجدهم معمورة بالاذان امّا قلوبهم خالية من الايمان: مساجد اينها به اذان آباد است يعني وقت نماز، اذان از آنها پخش مي شود؛ امّا دل آنها نشانه اي از آثار و علايم ايمان ندارد، نسبت به حق قرآن به حق تلاوت قرآن، به حق عمل به قرآن کوتاهي مي شود و از طرفي مساجد عمدتاً آباديشان در حدّ گفتن اذان و دلها خالي از آثار ايمان است.

- حرف ها، حرف هاي معقول و زيبا امّا اعمال، اعمال نازيبا و مشکل آفرين است.

- کساني به وجود مي آيند و در بين جوامع اسلامي حرکت مي کنند که با ارتکاب معصيت خود را بزرگ مي بينند و احساس بزرگي مي کنند. مباهات و افتخار آنها به معصيت است.
.
.
.

5- عدّه ای برای انکار وجود مبارک امام عصر (عج) به جملاتی از این دست متوسّل میشوند که :

" نام حضرت مهدی در قرآن نیامده" .

اگر قرار باشه شما در مقام پاسخ برایید، چطور به این شبهه پاسخ میدهید؟

پاسخ:

#29 و #56

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

واما برنده این دوره
دوست خوبم که زحمت کشیدند پاسخ سوالات رو دقیق ارسال کردن

خانم khanommohandes

وجایزه ناقابل ایشون

150 امتیاز از طرف مدیریت

به این دوست عزیز تبریک میگم

از همه عزیزانی که همراهمون بودند تشکر وقدر دانی میکنم

و

از دو دوست عزیزم
.:ارمیا:. و ₪آمیتریس₪ صمیمانه تشکر میکنم

دور بعدی مسابقه به امید خداوند منان شنبه هفته آینده

منتظر حضور فعال همگی سروران خودم هستم

یا علی :gol:

آخرین ویرایش:

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سؤالات ( سری دوم- شهدا)

سؤالات ( سری دوم- شهدا)

بسم الله الرحمن الرحیم

llı.✿.ıllدور دوم مسابقه شمیم عشق llı.✿.ıll

موضوع :
شهدا

طراح سؤالات:
خانم **آگاهدخت** عزیز

1- این جمله از کدام شهید والا مقام است؟

میگفت : پيامبر فرموده ازدواج كنيد تا ايمانتان كامل شود من هم براي تكميل ايمان بايد ازدواج كنم . بايد!!!!

الف) شهید همت ....................................................................................................... ب) شهید مرتضی جاویدی

ج)شهيد حاج محمد جعفر نصر اصفهاني .......................................................................... د) شهيد حسين زارع كاريزي

2- کدام یک از گزینه های زیر تاریخ شهادت سردار مهدی زین الدین ، فرمانده لشکر 17 علی ابن ابی طالب می باشد؟

الف)1 خرداد 1361 ...................................................................................................... ب) 25 مهر 1363

ج) 27 آبان سال 1363 .................................................................................................. د) 31 اردیبهشت 1361

3- متن زیر در مورد کدام شهید دوران دفاع مقدس نوشته شده است؟

دست مهدی را كشید و زیر سایبانی رفتند .گفت :«پدر آمرزیده ،مگر عقل نداری ؟مگر اینجا نیروی خدماتی نیست كه توآشغال جمع میكنی؟ برو به رانندگی ات برس .»

مهدی خندید و گفت :«مگر من با نیروهای خدماتی چه فرقی دادم ؟ همه بسیجی هستیم وبه خاطرخدا به اینجا آمده ایم .بیا تو هم كمك كن زباله ها را جمع كنیم .»

ـ شوخی می كنی ؟ ! من وآشغال جمع كردن ؟ ول كن بابا .بیا برویم به واحد ما تا یك لیوان شربت آبلیمو به خوردت بدهم ، سر حال بیایی، بیا برویم .

ـ نه... خیلی ممنون. با ید زبا له ها را جمع كنم. ان شاء الله یك وقت دیگر. خیلی اصرار كرد؛ اما مهدی نرفت .

در آخر، با دلسوزی گفت :« ببین اخوی، یكی ازدوستان من تو ستاد لشكر بیا و برو دارد.دوست داری بهش بگویم منتقلت كنند به واحد ما ؟»

مهدی، دست بر شانه اش گذاشت و گفت :«ممنون... همین جا كه هستم، راضی ام .»

با مهدی دست داد و گفت :«هرجور كه راحتی. خب، من رفتم. خداحافظ.» ـ خداحافظ .

چند قدمی از مهدی دور نشده بود كه یادش آمد اسم دوست جدیدش را نپرسیده است .

برگشت و گفت :«راستی، من هنوز اسمت را نمی دانم ؟» مهدی گفت :« اسم من به چه درد تو می خورد ؟ من كوچك شما هستم : الله بنده سی. »

الف) سردار شهيد مهدي باكري ..................................................................................... ب) سردار شهید حاج مهدی کازرونی

ج) شهید مهدی زین الدین ............................................................................................. د) سردار شهید مهدی خندان

4- این کلام مقام معظم رهبری در مورد کدام شهید والا مقام است ؟

امیدواریم که خداوند متعال درجات او را عالی کند. من با فرزند شما نشست و برخاست زیادی نداشتم. شاید سه جلسه که در آن سه جلسه هم ایشان هیچ صحبتی نکرده بود.

من با ایشان خیلی کم هم صحبت شدم. لکن در ایشان همواره نوری مشاهده می کردم. ایشان دو- سه مرتبه آمد اینجا و روبه روی من نشست.

من یک نور و یک صفا و یک حالت روحانی در ایشان حس می کردم و همین جور هم بود. همین ها هم موجب می شود که انسان بتواند به این درجه ی رفیع شهادت برسد.

الف) شهید مهدی زین الدین ........................................................................................ ب) شهید اسماعیل دقایقی

ج) شهید مرتضی آوینی ............................................................................................... د) شهید حمید باکری

5- این جمله از کدام شهید بزرگوار است ؟

بگذارید گمنام بمانم!! به خدا قسم گمنام بودن بهتر است از اینکه فردا ، افرادی وصایایم را شعار قرار دهند و عمل را فراموش کنند ...

الف) شهید شوشتری ................................................................................................. ب) شهید دهنویان

ج) شهید حسن تهرانی مقدم ....................................................................................... د) شهید شعبانی

منبع سوالات:

تاپیک های مهم زیر تالار دفاع مقدس

تذکرّات:

1- دوستان عزیز لطفاً گزینه مورد نظرتون رو به طور کامل بنویسید و هر 5 سؤال رو پاسخ بدید .

2-پاسخها رو تا پایان روز پنجشنبه از طریق پیغام خصوصی، به
_ ₪آمیتریس₪_ ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه شماره 2 " .

در پناه ایزد منّان، موفق باشید. :gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده دور دوم مسابقه و مشخص نمودن برنده این دوره وجایزه

1- این جمله از کدام شهید والا مقام است؟

میگفت : پيامبر فرموده ازدواج كنيد تا ايمانتان كامل شود من هم براي تكميل ايمان بايد ازدواج كنم . بايد!!!!

الف) شهید همت .................................................................... ... ب) شهید مرتضی جاویدی

ج)شهيد حاج محمد جعفر نصر اصفهاني .................................. د) شهيد حسين زارع كاريزي

2- کدام یک از گزینه های زیر تاریخ شهادت سردار مهدی زین الدین ، فرمانده لشکر 17 علی ابن ابی طالب می باشد؟

الف)1 خرداد 1361 ......................................................................... .. ب) 25 مهر 1363

ج) 27 آبان سال 1363 .......................................................................... د) 31 اردیبهشت 1361

3- متن زیر در مورد کدام شهید دوران دفاع مقدس نوشته شده است؟

دست مهدی را كشید و زیر سایبانی رفتند .گفت :«پدر آمرزیده ،مگر عقل نداری ؟مگر اینجا نیروی خدماتی نیست كه توآشغال جمع میكنی؟ برو به رانندگی ات برس .»

مهدی خندید و گفت :«مگر من با نیروهای خدماتی چه فرقی دادم ؟ همه بسیجی هستیم وبه خاطرخدا به اینجا آمده ایم .بیا تو هم كمك كن زباله ها را جمع كنیم .»

ـ شوخی می كنی ؟ ! من وآشغال جمع كردن ؟ ول كن بابا .بیا برویم به واحد ما تا یك لیوان شربت آبلیمو به خوردت بدهم ، سر حال بیایی، بیا برویم .

ـ نه... خیلی ممنون. با ید زبا له ها را جمع كنم. ان شاء الله یك وقت دیگر. خیلی اصرار كرد؛ اما مهدی نرفت .

در آخر، با دلسوزی گفت :« ببین اخوی، یكی ازدوستان من تو ستاد لشكر بیا و برو دارد.دوست داری بهش بگویم منتقلت كنند به واحد ما ؟»

مهدی، دست بر شانه اش گذاشت و گفت :«ممنون... همین جا كه هستم، راضی ام .»

با مهدی دست داد و گفت :«هرجور كه راحتی. خب، من رفتم. خداحافظ.» ـ خداحافظ .

چند قدمی از مهدی دور نشده بود كه یادش آمد اسم دوست جدیدش را نپرسیده است .

برگشت و گفت :«راستی، من هنوز اسمت را نمی دانم ؟» مهدی گفت :« اسم من به چه درد تو می خورد ؟ من كوچك شما هستم : الله بنده سی. »

الف) سردار شهيد مهدي باكري ....................................... ب) سردار شهید حاج مهدی کازرونی

ج) شهید مهدی زین الدین ................................................................ د) سردار شهید مهدی خندان

4- این کلام مقام معظم رهبری در مورد کدام شهید والا مقام است ؟

امیدواریم که خداوند متعال درجات او را عالی کند. من با فرزند شما نشست و برخاست زیادی نداشتم. شاید سه جلسه که در آن سه جلسه هم ایشان هیچ صحبتی نکرده بود.

من با ایشان خیلی کم هم صحبت شدم. لکن در ایشان همواره نوری مشاهده می کردم. ایشان دو- سه مرتبه آمد اینجا و روبه روی من نشست.

من یک نور و یک صفا و یک حالت روحانی در ایشان حس می کردم و همین جور هم بود. همین ها هم موجب می شود که انسان بتواند به این درجه ی رفیع شهادت برسد.

الف) شهید مهدی زین الدین .......................................................... ب) شهید اسماعیل دقایقی

ج) شهید مرتضی آوینی ....
...................................................... د) شهید حمید باکری

5- این جمله از کدام شهید بزرگوار است ؟

بگذارید گمنام بمانم!! به خدا قسم گمنام بودن بهتر است از اینکه فردا ، افرادی وصایایم را شعار قرار دهند و عمل را فراموش کنند ...

الف) شهید شوشتری ................................................................ ب) شهید دهنویان

ج) شهید حسن تهرانی مقدم .................................................. د) شهید شعبانی

قسمتی از امضای مهندس آقاV A H ! D

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

از بین افراد شرکت کننده که زحمت کشیدند پاسخ سوالات رو دقیق ارسال کردند

دوستان نامبرده به قید قرعه سه برنده این دوره شدند

bitajan

F A R Z A N E

samira-71

جایزه ناقابل این عزیزان

100 امتیاز از طرف مدیریت
و یک کارت شارژ 2000 تومنی

به این دوستان عزیز تبریک میگم

و

از دو دوست عزیزم

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سؤالات ( سری سوم- قرآن کریم)

سؤالات ( سری سوم- قرآن کریم)

* * * بسم الله الرحمن الرحیم * *

رهبر فرزانه انقلاب:

با قرآن بايد مثل آينه مواجه شد؛ پاكيزه، براق و بى ‏زنگار، تا قرآن در دل ما منعكس شود. قرآن بايد در جان ما انعكاس پيدا كند.

اين، هميشه و براى همه نيست؛ براى كسانى است كه دلشان را با صفاى باطن و نفس پاكيزه كنند؛ با ايمان، با باور و با قبول با قرآن مواجه شوند، و الّا كسانى ‏كه دل معاند دارند، بناى برنشنيدن و نفهميدن دارند، نواى قرآن، كلام قرآن و پيام قرآن در دل آن‌ها اثرى نمى‏كند!

دوستان عزیزِ قرآن پژوه؛

این هفته قرار بر این شد که سؤالات تستی- تشریحی و از مفاهیم قرآنی و تفسیر سوره ی حمد باشه.

احتمالاً_ با موافقت دوستان و یاری خدا_ از هفته های آینده شروع کنیم بر پایه ی روند تاپیک تفسیر تالار،

هرهفته از تفسیرِ تعداد مشخصی از آیات قرآن سؤال طرح کنیم.

1- این ضرب المثل فارسی مصداقی برای کدام آیه شریفه قرآن می باشد؟

" آتش که گرفت، خشک و تر می سوزد."

2- مطابق تفاسیر؛

"
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ" نه جبر است، نه تفویض. چرا؟

3- با توجّه به تفسیر المنار؛

از امام صادق (ع) نقل شده است؛ که منظور از کلمه ی "عالمین" در آیه ی شریفه ی "
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ" . . . . . است.

الف]
همه ی مخلوقات

ب]
انسانها

ج]
انسانها- فرشتگان-جنّیان

د]
هرکدام! :)دی)

4- منظور از "نعمت" در آیه ی شریفه ی"
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ" کدام نعمت است؟

الف]
نعمت اختیار

ب]
نعمت تفکّر

ج]
نعمت هدایت

د]
الف و ب

5- در آیه ی شریفه ی "
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ"؛

علّت نامگذاری روز رستاخیز به "یوم الدین" چیست؟

منبع سؤالات:

تاپیک های زیر تالار "قرآن کریم".

تذکّرات:

1- دوستان عزیز لطفاً گزینه مورد نظرتون رو به طور کامل بنویسید و هر 5 سؤال رو پاسخ بدید.
(پاسخنامه رو کامل پر کنید! از زدن علامت ضربدر و تیک خودداری کنید!
:d)

2-پاسخها رو تا پایان روز پنجشنبه از طریق پیغام خصوصی، به
_**آگاهدخت**_ ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه شماره 3 " .

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده دور سوم مسابقه و مشخص نمودن برنده این دوره وجایزه

1-
واتَّقُــــوا فِتْنَةً لاتُصِیبَنَّ الَّذِینَ ظَلَــــمُوا مِنْکُمْ خاصّـــةً واعْلَمُــــوا إنَّ اللّهَ شَدیـــــدُ الْعِـقابِ

و بپرهیزید از فتنه ای که تنها به کسانی از شما که ستم کردند، نمی رسد و بدانید که خداوند سخت عقوبت می کند. (سوره ی انفال، آیه ی 35)

2-
ايّاك نعبد و ايّاك نستعين
؛ يعنى نه جبر است و نه تفويض.

چون مى‏گوييم: "نعبد" پس داراى اختيار هستيم و نه مجبور. و چون مى‏گوييم: "نستعين" پس نياز به او داريم و امور به ما تفويض نشده است.

3-
گزینه ی "ب"

4-
گزینه ی "ج"

5- مفسران عقیده دارند که علت نامگذاری رستاخیز به "یوم الدین" این است که در آن روز هر کس در برابر دین و آئین خود جزا می بیند.

*
لینک های مربوط به تفسیر سوره ی حمد (پاسخ
سؤالات 2 تا 5) : #3 و #4

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

"FermissK"

bitajan

li.j@

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/statusicon/user-offline.png

جایزه ناقابل این عزیزان

100 امتیاز از طرف مدیریت

دوستان دیگه ای که پاسخ درست داده بودند

mani24

z.jafary

دوستانی که تنها یک پاسخ غلط داشتند

pouriatiz
katee_h
mostafa ghodrat
shahab

و

از دو دوست عزیزم

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سؤالات ( سری چهارم - قرآن کریم )

سؤالات ( سری چهارم - قرآن کریم )

بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر اکرم صلّ الله علیه و آله وسلم

با قرآن‏ مانوس شويد و آن را پيشوا و رهبر خويش گيريد كه قرآن‏ گفتار خداى جهانيان است كه از اوست و بسوى او باز مي گردد ، به متشابه آن ايمان داشته باشيد و از مثل‏هاى آن عبرت گيريد.
(نهج الفصاحه ص 527)

در ادامه سؤالات تستی- تشریحی از مفاهیم قرآنی و همچنین تفسیر سوره ی حمد سوالات به شرح زیر می باشد:

1 - متن کدام آیه قرآنی دعاى ملائكه مقرّب براى مؤمنان میباشد؟

2-چرا در آیه بسم الله الرحمن الرحیم تنها دوصفت رحمانیت ورحیم بودن خداوند ذکر شده وصفات دیگر نیامده است؟

3- مطابق آیه ی"ذلک الکتاب لا ریب فیه هدیً للمتقین"چرا قرآن، هدایتی مخصوص متقین است؟

4 - اگر طبق معنی آیات 6 و 7 خداوند بر دلها و گوشهاى اين گروه مهر نهاده ، و بر چشمهاشان پرده افكنده ، آنها مجبورند در كفر باقى بمانند، آيا اين جبر نيست؟

5 -در آیه ی شریفه ی "بسم الله الرحمن الرحیم"صفات "رحمان" و "رحیم" به ترتیب نشانگر چه نوع صفاتی هستند؟

الف] هر دو رحمت عام

ب] عام- خاص

ج]خاص- عام

د]هر دو رحمت خاص

منبع سؤالات:

تاپیک های زیر تالار "قرآن کریم".

تذکّرات:

1- دوستان عزیز لطفاً گزینه مورد نظرتون رو به طور کامل بنویسید و هر 5 سؤال رو پاسخ بدید.

2-پاسخها رو تا
پایان روز پنجشنبه از طریق پیغام خصوصی، به دوست خوبم
₪آمیتریس₪ ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه شماره 4 " .

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده دور چهارم مسابقه و مشخص نمودن برنده این دوره وجایزه

1 - متن کدام آیه قرآنی دعاى ملائكه مقرّب براى مؤمنان میباشد؟

رَبَّنا وَسِعْتَ كُلَّ شَي‏ءٍ رَحْمَةً وَعِلْماً فَاغْفِرْ لِلَّذِينَ تابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِيلَكَ وَقِهِمْ عَذابَ الجَحِيمِ رَبَّنا وَأَدْخِلْهُمْ جَنّاتِ عَدْنٍ الَّتِي وَعَدْتَهُمْ وَمَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَأَزْواجِهِمْ وَذُرِّيّاتِهِمْ إِنَّكَ أَنْتَ العَزِيزُ الحَكِيمُ وَقِهِمُ السَّيِّئاتِ وَمَنْ تَقِ السَّيِّئاتِ يَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمْتَهُ وَذلِكَ هُوَ الفَوْزُ العَظِيمُ
غافر (40) آيات 7 - 9

2-چرا در آیه بسم الله الرحمن الرحیم تنها دوصفت رحمانیت ورحیم بودن خداوند ذکر شده وصفات دیگر نیامده است؟

در آغاز هر کار لازم است از صفتى استمداد کنیم که آثارش بر سراسر جهان پرتوافکن است، همه موجودات را فرا گرفته و گرفتاران را در لحظات بحرانى نجات بخشیده است.

بهتر است این حقیقت را از زبان قرآن بشنوید آنجا که مى‏گوید: وَ رَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْ‏ءٍ «رحمت من همه چیز را فرا گرفته است» (اعراف- 156)

3- مطابق آیه ی"ذلک الکتاب لا ریب فیه هدیً للمتقین"چرا قرآن، هدایتی مخصوص متقین است؟

زیرا تا مرحله ی تقوا در انسان وجود نداشته باشد محال است انسان از هدایت انبیاء و کتابهای آسمانی بهره بگیرد.

4 - اگر طبق معنی آیات 6 و 7 خداوند بر دلها و گوشهاى اين گروه مهر نهاده ، و بر چشمهاشان پرده افكنده ، آنها مجبورند در كفر باقى بمانند، آيا اين جبر نيست؟

1- درك نكردن حقيقت، شايد بالاترين كيفرهاى الهى است. «ختم اللَّه على قلوبهم»
2- كفر و الحاد، سبب مهر خوردن دلها و گوش‏هاست. «الذين كفروا... ختم اللَّه»
3- در اثر پافشارى بر كفر، امتيازات اساسى انسان (درك حقايق و واقعيّات) سلب مى‏ شود. «الّذين كفروا... ختم اللَّه»
4- كيفر الهى، متناسب با عمل ماست. «الّذين كفروا... ختم اللَّه»
آرى، جزاى كسى كه حقّ را فهميد وبر آن سرپوش گذاشت، آن است كه خدا هم بر چشم، گوش، روح و فكرش سرپوش گذارد. در واقع انسان، خود عامل بدبختى خويش را فراهم مى ‏كند. چنانكه امام رضاعليه السلام فرمود: مُهر خوردن، عقوبت كفر آنهاست.

5 -در آیه ی شریفه ی "بسم الله الرحمن الرحیم"صفات "رحمان" و "رحیم" به ترتیب نشانگر چه نوع صفاتی هستند؟

الف] هر دو رحمت عام

ب] عام- خاص

ج]خاص- عام

د]هر دو رحمت خاص

گزینه ب:
صفت رحمان اشاره به رحمت عام خداوند است که شامل دوست و دشمن و مومن و کافر و نیکوکار و... می باشد.
ولی صفت رحیم اشاره به رحمت خاص پروردگار که ویژه بندگان مطیع و صالح و فرمانبردار است.

در روایتی از امام صادق (ع) می خوانیم: "خداوند معبود همه چیز است و نسبت به تمام مخلوقاتش رحمان و نسبت به خصوص مؤمنان رحیم."

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

z.jafary

مدیسا

li.j@

جایزه ناقابل این عزیزان

100 امتیاز از طرف مدیریت

از دو دوست عزیزم

دور بعدی مسابقه به امید خداوند منان شنبه 92/7/13

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سؤالات ( سری پنجم- نهج البلاغه )

سؤالات ( سری پنجم- نهج البلاغه )

بسم الله الرحمن الرحیم

یا علی ذاتت ثبوت قل هو الله احد / نام تو نقش نگین امر الله صمد
لم یلد از مادر گیتی و لم یولد چو تو / لم یکن بعد از نبی مثلت لهو کفوآ احد

سوالات سری پنجم با موضوع سخنان گهربار مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام از نهج البلاغه
منبع سوالات :موارد بررسی شده در تاپیک

***<<جلسات مطالعه هفتگی نهج البلاغه و خودسازی>>***

1-حضرت علی (ع) در باره حدود دوستی ودشمنی با دیگران چه سفارشی کرده اند ؟

2-ازسخنان حضرت علی(ع)اگر مردگان اجازه سخن گفتن داشتند چه پیامی میدادند؟

3-از نظر امیرالمومنین کسی که به برادر دینی اش اطمینان داردنسبت به گفته دیگران چه عکس العملی باید نشان دهد؟

4- امیر المؤمنین علی(ع) ملاک نزدیکی انسانها به پیامبران برای حصول یک زندگی سعادتمند را در چه می داند؟

5- از نگاه حضرت علی(ع) یاد چه کسانی برای همیشه در تاریخ زنده است؟

تذکرّات:

1- دوستان عزیز لطفاً گزینه مورد نظرتون رو به طور کامل بنویسید و هر 5 سؤال رو پاسخ بدید .

2-پاسخها رو تا پایان روز پنجشنبه از طریق پیغام خصوصی، به بنده _
₪آمیتریس₪ _ ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه شماره 5 " .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده در دور پنجم مسابقه شمیم عشق

1-حضرت علی (ع) در باره حدود دوستی ودشمنی با دیگران چه سفارشی کرده اند ؟#1321

اعتدال در هردو

طبق حکمت 268
در دوستی با دوست مدارا کن شاید روزی دشمن تو گردد ودر دشمنی با دشمن نیز مدارا کن زیرا شاید روزی دوست تو گردد

2- ازسخنان حضت علی(ع)اگر مردگان اجازه سخن گفتن داشتند چه پیامی میدادند؟#905

بهترین توشه اخرت تقواست

طبق حکمت 130 بدانید اگر مردگان اجازه سخن گفتن داشتند شما را خبر میدادند که :بهترین توشه تقواست

3-از نظر امیرالمومنین کسی که به برادر دینی اش اطمینان داردنسبت به گفته دیگران چه عکس العملی باید نشان دهد؟#627

به گفته های دیگران اهمیت ندهد

طبق خطبه 141
ای مردم ان کس که از برادرش اطمینان ودرستی راه و رسم را سراغ دارد باید به گفته های مردم در باره او گوش ندهد

4-امیر المؤمنین علی(ع) ملاک نزدیکی انسانها به پیامبران برای حصول یک زندگی سعادتمند را در چه می داند؟#745

پیروی از فرمان الهی پیامبران

منبع: حکمت 96
نزدیکترین مردم به پیامبران داناترین انان است به انچه که اورده اند همانا نزدیکترین مردم به ابراهیم انانند که پیرو او گرویدند ومومنانی که به این پیامبر پیوستند.

5-
از نگاه حضرت علی(ع) یاد چه کسانی برای همیشه در تاریخ زنده است؟#981

دانشمندان

منبع: حکمت 147
ای کمیل ثروت اندوزان بی تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند اما دانشمندان تادنیا برقرار است زنده اند بدنهایشان در زمین پنهان اما یاد انان در دلها همیشه زنده است

آخرین ویرایش:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از بین افراد شرکت کننده که زحمت کشیدند پاسخ صحیح سوالات رو دقیق ارسال کردند

nazi jooon

li.j@

دانشجوي كامپيوتر

به دلیل اینکه در حال حاضر دوست خوبمون دانشجوی کامپیوتر نیستن .. به جاشون دوباره قرعه کشی کردیم و قرعه به نام دوستمون superst@r افتاد ...

البته جایزه قاصدک عزیز هم محفوظ می مونه ...:smile:

و جایزه ناقابل این عزیزان

100 امتیاز از طرف مدیریت

و از همه عزیزانی که همراهمون بودند به ویژه
از دو دوست عزیزم **آگاهدخت**و .:ارمیا:. عزیز صمیمانه تشکر میکنم

ممنون از همگی عزیزانی که در این دوره از مسابقات شرکت کرده اند ...

منتظر حضور فعالتون در دور بعدی مسابقه هستیم ..

یا علی

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سؤالات ( سری ششم- جلد اول کتاب حماسه حسینی شهید مطهری )

سؤالات ( سری ششم- جلد اول کتاب حماسه حسینی شهید مطهری )

بسم الله الرحمن الرحیم

پيامبراكرم (ص) فرمود:

براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز
سرد و خاموش نمى ‏شود.

سلام

در ادامه روند برگزاری مسابقه
جهت آشنایی ومطالعه بیشتر در رابطه با مکتب انسان ساز حسینی
سوالات مطرح شده به شرح زیر می باشد

سوالات سری ششم

سؤالات تستی- تشریحی ازجلد اول کتاب حماسه حسینی شهید مطهری:

1-نام سه تن از اصحاب امام حسین علیه السلام که به همراه خانواده هایشان در واقعه کربلا حضور داشتند را بنویسید .
هر کدام از آنها چگونه به شهادت رسیدند؟

2-برای سه ارزش اخلاقی مروت ، ايثار و وفاكه در حادثه عاشورا وجودداشته ‏اند یک مورد را به اختصار توضیح دهید .

3-امام صادق فرمود : سوره ؟ را در نوافل و فرائض خودتان بخوانيد كه‏ سوره جدم حسين بن علی است .
نام سوره و موضوعی که مشخص کننده مناسبت این سوره با سید الشهداست را بنویسید .

4-سرّ اينكه ائمه اطهار ،اين همه به زنده نگه‏داشتن و احيای حادثه کربلا توصيه و تاكيد كرده و نگذاشته ‏اندحادثه كربلافراموش شود چیست؟(در یک جمله)

5-چهار عنصر مهم در که حادثه کربلا دخالت دارند را ذکر نمایید .

6-مرحوم حاجی نوری صريحا می‏گويد : امروز بايدعزای حسين را گرفت اما برای حسين در عصر ما يك عزای جديدی است كه درگذشته نبوده است.منظور از این سخن چیست؟یک مورد را ذکر نمایید .

سوالات تستی

1-یک شعر یا نثر حما سی چه نوع شعری است ؟

الف)در روح انسان جولان ایجاد میکند

ب)در روح انسان چندان تاثیری نداشته باشد

ج)درروح و جان انسان هیجانی در جهت سلحشوری ومقا ومت ایجاد می کند

د)در وجود انسان یک حس دفاعی ایجاد میکند

2-اولین شرط تقدس یک نهضت چیست؟

الف)آن نهضت هدف عالی داشته باشد

ب)منظور و هدف آن نهضت کلی و نوعی انسانی باشد

ج)منظور و هدف آن نهضت شخصی و فردی نباشد

د)موارد ب و ج

3-درس های آموزنده ی قیام حسینی چیست؟

الف)دمیدن روح تازه و جوشش خونها

ب)تحریک غیرت ها،دادن عشق و ایده آل به مردم

ج)دادن درس صبر و تحمل و بردباری و مقاومت در مقابل شدایدانسانها

د)همه ی موارد

4-عامل های تحریف در واقعه ی عاشورا چه بوده است؟

الف)اغراض دشمنان

ب)ایجاد اختلاف و فتنه در میان مردم

ج)تمایل بشر به اسطوره سازی و افسانه سازی

د)موارد الف و ج

5-کدام گزینه با گریه در عزاداری متناسب است؟

الف) نشانه تنفر

ب) از دایره خود بیرون آمدن

ج) نوعی درد شخصی

د) نشانه پشیمانی

6-کدام یک از ابواب زیر در کتب فقهای شیعه، آنچنان که باید موردتوجه قرار نگرفته است؟

الف) خمس

ب) صلوه

ج) طهارت

د) امر به معروف و نهی از منکر

جلد اول کتاب حماسه حسینی شهید مطهری

تذکّرات
:

1-
دوستان عزیز لطفاًپاسخ سوالات رو به طور کامل بنویسید و به همه سوالها
پاسخ بدید.

2-
پاسخها رو تا
پایان روز دوشنبه 92/10/2از طریق پیغام خصوصی، به خودم ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه شماره 6 " .

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده در دور ششم مسابقه شمیم عشق

سوالات تشریحی

1-پاسخ
1-مسلم بن عوسجه

2- عبدالله بن عمیر کلبی

3- جناده بن حرث انصاری

1- مسلم در جناح سپاه در یورش عمرو بن حجّاج ربیدی نبردی شجاعانه کرد. وی حدود پنجاه تن را به خاک افکند و در محاصره افتاد و مسلم بن عبدالله ضبایی و عبدالرحمن بن ابو خشکاره بجلی به وی ضربه زدند. وقتی غبار نشست امام کنارش رسید. هنوز رمقی داشت. به وی فرمود: رحمک الله یا مسلم فمنهم من قضی نخبه و منهم من یتنظر و ما بدلو تبدیلا. و مسلم در کنار امام به شهادت رسید.

2-عبدالله بن عمیر باغلامان عمر سعد و عبيدالله زياد كه خودشان داوطلب شدند ، جنگيد و هر دوی آنها را كه افراد بسيار قوی‏ای بودند ، از بين برد ، به اين ترتيب كه بعد از داوطلب شدن آن دو نفر ، اباعبدالله وقتی نگاه كردند به اندام و شانه‏ها و بازوهای اين مرد ، فرمودند اين ، مرد ميدان آنهاست و رفت و مرد ميدانشان هم بود .
اول ، يسار نامی آمد كه غلام عمر سعد بود . عبدالله بن عمير او را از پای در آورد ولی قبلا كسی از پشت سر به جناب عبدالله حمله كرد و اصحاب‏ اباعبدالله فرياد كشيدند : از پشت سر مواظب باش ولی تا به خود آمد او شمشيرش را فرود آورد و پنجه‏های دست عبدالله قطع شد اما با دست ديگرش‏ او را هم از بين برد . در همان حال آمد خدمت اباعبدالله در حالی كه رجز می‏خواند . به مادرش گفت مادر ! آيا خوب عمل كردم ؟ گفت نه ، من از تو راضی نيستم ، من تا تو را كشته نبينم ، از تو راضی نمی‏شوم . زنش هم بود
، البته زنش جوان بود ، به دامن عبدالله بن عمير آويخت . مادر گفت كه‏ مادر ، مبادا اينجا به حرف زن گوش بكنی ، اينجا جای گوش كردن به حرف‏ زن نيست . تو اگر می‏خواهی كه من از تو راضی باشم ، جز اينكه شهيد بشوی‏ راه ديگری ندارد . اين مرد می‏رود تا شهيد می‏شود . بعد سر او را می‏برند و می‏اندازند به طرف خيام حرم . اين مادر ، سر پسر خود را می‏گيرد و به سينه می‏چسباند ، می‏بوسد و می‏گويد پسرم حالا از تو راضی شدم ، به وظيفه خودت عمل كردی . بعد می‏گويد ولی ما چيزی را كه در راه خدا داديم ، پس نمی‏گيريم.
3- از طایفه ی خزرج بود و از انصار مدینه که از مکه با خانواده ی خود امام حسین علیه السلام را تا کربلا همراهی کرد. برخی او را به نام جدش جنادة بن حارث خوانده اند. همسرش بحریة دختر مسعود خزرجی بود. جناده از شیعیان مخلص اهل بیت علیهم السلام به شمار می آمد. او صبح عاشورا در اولین حمله و همه جانبه ی لشگر عمر سعد به میدان رفت و چنین رجز خواند:

انا جناد و انا ابن الحارث *** لست بخوار و لابناکث عن بیعتی حتی یرثنی وارثی *** الیوم شلوی فی الصعید ماکث
من جناده و فرزند حارثم، ذلیل و پیمان شکن نیستم از بیعتم، تا وارثینم از پیمان شکنی ام سود برند، امروز پیکرم در خون جایگزین می شود.

او با لشگریان عمر سعد سخت جنگید و به نقل برخی مورخان - همچون مناقب ابن شهر آشوب- شانزده نفر را کشت و آن گاه خودش به شهادت رسید. بعد از او پسرش نیز که نوجوانی به نام عمروبن جناده بود به جنگ با دشمن رفت و به شهادت رسید به شرح حال او مراجعه شود.

2-پاسخ

مروت ، مفهوم خاصی دارد و غير از شجاعت است . گو اينكه معنايش مردانگی است ولی مفهوم خاصی دارد . ملای‏
رومی از همه بهتر آن را مجسم كرده است ، آنجا كه داستان مبارزه علی عليه‏ السلام با عمروبن عبدود را نقل می‏كند كه علی عليه السلام روی سينه عمرو می‏نشيند و او روی صورت حضرت آب دهان می‏اندازد ، بعد حضرت از جا حركت‏ می‏كند و می‏رود و بعد می‏آيد . "در شجاعت ، تو شير خدا هستی ، در مروت كسی نمی‏تواند تو را توصيف‏ بكند كه چقدر جوانمرد و آقا هستی" . مروت اين است كه انسان به دشمنان‏ خودش هم محبت بورزد. حافظ می‏گويد :
"آسايش دو گيتی تفسير اين دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان‏ مدارا "
ولی فرمان اسلام از اين بالاتر است ، اگر نزديكتر می‏شد به اسلام چنين می‏گفت : با دوستان مروت ، با دشمنان هم مروت و مردانگیاينكه اباعبدالله در وقتی كه دشمنش تشنه است ، به او آب می‏دهد ، معنايش مروت است . اين بالاتر از شجاعت است همان طور كه علی عليه‏ السلام اين كار را كرد .

3-پاسخ

امام صادق فرمود : سوره والفجر را در نوافل و فرائض خودتان بخوانيد كه‏ سوره جدم حسين بن علی است . عرض كردند به چه مناسبتی سوره جد شماست ؟ فرمود آن آيات آخر سوره والفجر مصداقش حسين است ، آنجا كه می‏فرمايد :
« يا ايتها النفس المطمئنه ، ارجعی الی ربك راضيه مرضيه ، فادخلی فی‏ عبادی و ادخلی جنتی »

4-پاسخ

اين است كه اين حادثه ، يك اسلام مجسم است ، نگذاريد اين‏ اسلام مجسم فراموش شود .

5-پاسخ

1-ماهيت نفی و عدم تمكين و تسليم در مقابل تقاضاهای جابرانه قدرت‏ حاكم زمان است .
2-امر به معروف و نهی از منکر
3-اتمام حجت
4-تبلیغ و پیام رسانی

6-پاسخ
اين مرد بزرگ می‏گويد : امروز بايد عزای حسين را گرفت اما برای حسين در عصر ما يك عزای جديدی است كه در
گذشته نبوده است و آن اينهمه دروغهائی است كه درباره حادثه كربلا گفته‏ می‏شود و هيچكس جلوی اين دروغها را نمی‏گيرد . برای مصيبت حسين بن علی‏ بايد گريست ، ولی نه برای شمشيرها و نيزه‏هايی كه در آن روز بر پيكر شريفش وارد شد ، بلكه به خاطر دروغها . و در مقدمه كتاب هم نوشته است‏ كه فلان عالم بزرگ از علمای هندوستان نامه‏ای به من نوشته و از روضه‏های‏
دروغی كه در هندوستان خوانده می‏شود شكايت كرده و از من خواهش كرده است‏ كه كاری بكنم و كتابی بنويسم كه جلوی روضه‏های دروغ در آنجا گرفته شود .
یک مورد دروغ :
روزی اميرالمؤمنين علی عليه السلام بالای منبر بود و خطبه می‏خواند .امام حسين عليه السلام فرمود من تشنه‏ام و آب می‏خواهم ، حضرت فرمود كسی‏ برای فرزندم آب بياورد ، اول كسی كه از جا بلند شد ، كودكی بود كه همان‏ حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام بود ، ايشان رفتند و از مادرشان يك‏ كاسه آب گرفتند و آمدند وقتی كه وارد شدند در حالی وارد شدند كه آب را روی سرشان گرفته بودند و قسمتی از آن هم می‏ريخت كه با يك طول و تفصيلی‏ قضيه نقل ميشود . بعد اميرالمؤمنين علی عليه السلام چشمشان كه به اين‏ منظره افتاد اشكشان جاری شد . به آقا عرض كردند چرا گريه می‏كنيد ؟ فرمود قضايای اينها يادم افتاد كه ديگر معلوم است گريز به كجا منتهی می‏شود .
حاجی نوری در اين جا يك بحث عالی دارد ، می‏گويد شما كه می‏گوئيد علی در بالای منبر خطبه می‏خواند ، بايد بدانيد كه علی فقط در زمان خلافتش منبر می‏رفت و خطبه می‏خواند . پس در كوفه بوده است و در آن وقت امام حسين‏ مردی بوده كه تقريبا سی و سه سال داشته است . بعد می‏گويد اصلا آيا اين‏ حرف معقول است كه يك مرد سی و سه ساله در حالی كه پدرش دارد مردم را موعظه می‏كند
و خطابه می‏خواند ناگهان وسط خطابه بگويد آقا من تشنه ‏ام آب‏ می‏خواهم ؟

سوالات تستی

1- گزینه ج
2-گزینه د
3-گزینه د
4-گزینه د
5-گزینه ب
6- گزینه د

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

دوستان نامبرده به قید قرعه دوبرنده این دوره شدند

nazanin1991

li.j@

100 امتیاز از طرف مدیریت

و یک کارت شارژ 5000 تومنی

و از همه عزیزانی که همراهمون بودند به ویژه از دو دوست عزیزم₪آمیتریس₪و .:ارمیا:. عزیز صمیمانه تشکر میکنم

یا علی

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سؤالات ( سری هفتم- به مناسبت ولادت حضرت زهرای اطهر س )

سؤالات ( سری هفتم- به مناسبت ولادت حضرت زهرای اطهر س )

بسم الله الرحمن الرحیم

پيامبراكرم (ص) فرمود:

«انی سمیت ابنتی فاطمة لان الله عزوجل فطمها وفطم من احبها من النار»

«من نام دخترم را فاطمه علیها السلام گذاشتم; زیرا خدای - عزوجل - فاطمه علیهاالسلام و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته است .»

سلام

با تبریک میلاد با سعادت ریحانه النبی س

در ادامه روند برگزاری مسابقه

جهت آشنایی ومطالعه بیشتر در رابطه با زندگانی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

سوالات مطرح شده به شرح زیر می باشد

سوالات سری هفتم

1-چه دستورالعملی را حضرت رسول (ص) به حضرت زهرا (س) قبل از خواب تعلیم فرمودند که ثواب بسیار زیاد دارد؟

2-
جریان حدیث کساء چیست؟

3- از دیدگاه حضرت فاطمه (س) برترین جهاد برای زن چه می باشد؟

4-
چرا در مورد تاریخ وفات حضرت زهرا دو نوع روایت امده است؟

5-
حضرت رسول (ص) در مورد مقام حضرت زهرادر بهشت چه می فرمایند ؟

تذکّرات
:

1-
دوستان عزیز لطفاًپاسخ سوالات رو به طور کامل بنویسید و به همه سوالها
پاسخ بدید.

2-
پاسخها رو تا
پایان روز دوشنبه 93/2/1 (فردا) از طریق پیغام خصوصی، به خودم ارسال کنید و حتماً در عنوان پیغام قید کنید: " پاسخ مسابقه شماره 7 " .

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

پاسخ سوالات مطرح شده در دور هفتم مسابقه شمیم عشق

1-چه دستورالعملی را حضرت رسول (ص) به حضرت زهرا (س) قبل از خواب تعلیم فرمودند که ثواب بسیار زیاد دارد؟

شبی حضرت رسول (ص) بر فاطمه (س)وارد شدند و فرمودند نخواب مگر چهار عمل بجا آوری : ختم قران کنی و پیغمبران را شفیعان خود گردانی، مومنین را از خود خوشنود گردانی و حج و عمره بجای آوری ، حضرت این را فرمود و مشغول نماز شد پس از نماز فاطمه از پیامبر (ص) پرسیدند: یا رسول الله مرا به چهار چیز امر فرمودی در حالیکه من قدرت ندارم در این وقت بجای آورم، حضرت تبسمی کرده و فرمودند:هرگاه بخوانی قل هو الهل احد را سه مرتبه پس گویا ختم قرآن کرده ای و هرگاه صلوات فرستی بر من و بر پیامبران قبل از من، ما شفیعان تو خواهیم بود و هرگاه استغفار کنی برای مومنین، پس همه انها از تو خشنود می شوند و هرگاه بگویی: سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اکبر پس گویا حج و عمره کرده ای .

2-
جریان حدیث کساء چیست؟

حضرت رسول (ص) بعد از جریان مباهله به منزل ام سلمه وارد شدند و حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و امام حسن و امام حسین (ع) را زیر عبای خویش جمع کردند و آیه تطهیر نازل شد که : انّما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل بیت و یطهرکم تطهیراً : همانا خداوند خواسته رجس و پلیدی را از شما دور کند و شما را پاک و مطهر قرار دهد پیامبر پس از آن آیه را بر این افراد خواندند و آنها را اهل بیت خود نامیدند و دعا کردند که خدایا اینها اهل بیت من هستند که در مورد آنها وعده داده ای خدایا رجس و پلیدی را از آنها دور کن. ام سلمه خواست به جمع آنها بیاید و گفت یا رسول الله منهم با اینها هستم؟ پیامبر فرمودند بر تو بشارت باد که به خیر وسعادت هستی از این جمله معلوم می شود اهل بیت همان افراد خاص بوده اند و اجازه ندادند ام سلمه وارد شود .

3- از دیدگاه حضرت فاطمه (س) برترین جهاد برای زن چه می باشد؟

خوب همسرداری

4-
چرا در مورد تاریخ وفات حضرت زهرا دو نوع روایت امده است؟

عده ای از علمای شیعه و سنی وفات حضرت را 75 روز و عده ای 95 روز بعد از رحلت حضرت رسول می دانند یکی از این موارد اختلاف بخاطر این است که تاریخ نویسان با خط کوفی می نوشتند و خط کوفی نقطه نداشته از این رو خمس وسبعون ( 75 روز ) با خمس وتسعون ( 95 روز) هر دو یکسان نوشته میشده اما اکثر قرائن و نظرات علما 95 روز را صحیح می دانند.

5-
حضرت رسول (ص) در مورد مقام حضرت زهرادر بهشت چه می فرمایند ؟

آن حضرت خطاب به علی (ع) می فرمایند : ای علی تو و دخترم در بهشت درقصر من همنشین من هستید.

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

دوستان نامبرده به قید قرعه برنده این دوره شدند

100 امتیاز از طرف مدیریت

و از همه عزیزانی که همراهمون بودند به ویژه از دوست عزیزم
₪آمیتریس₪عزیز
صمیمانه تشکر میکنم

یا علی

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
دوره هشتم مسابقات شمیم عشق

دوره هشتم مسابقات شمیم عشق

حديث قدسى :ماه (رجب) ، ماه من ، بنده ، بنده من ، و رحمت ، رحمت من است ؛ هر كه در اين ماه مرا بخواند ، اجابتش كنم و هر كه حاجت آورَد ، عطايش كنم .

حافظ گنجي - که از علماي شافعي مذهب است و متوفاي 658 هجري- مي گويد: ولد اميرالمومنين علي بن أبي طالب بمکه في بيت الله الحرام ليله الجمعه لثلث عشرة ليلة خلت من رجب سنة ثلثين من عام الفيل و لم يولد قبله و لا بعده مولود في بيت الله الحرام سواه إكراما له بذلك و إجلالا لمحله في التعظيمامير مؤمنان عليه السلام شب جمعه سيزده رجب ، سال سيم بعد از واقعه عام الفيل در داخل خانه خدا به دنيا آمد . كسي پيش از آن حضرت و بعد از آن در داخل خانه كعبه به دنيا نيامده است و اين از فضائل اختصاصي آن حضرت است كه خداوند به جهت بزرگداشت مقام او عطا كرده است .

:gol:با سلام و تبریک ماه رجب:gol:
و میلاد با سعادت امیر المومنین امام علی علیه السلام
دوره هشتم سری مسابقات شمیم عشق برگزار میشود:
.
.

.
.

موضوع مسابقه:
دلنوشته های من با امیرالمومنین(ع)

شرایط شرکت در مسابقه:

متن دلنوشته ها ،نگارش خودتان باشد(استفاده ازمتن های موجود در اینترنت به هیچ عنوان پذیرفته نیست و در صورت تخلف متن شما حذف خواهد شد.)
طول متن بین 3 تا 7 خط باشد و سایز آن 2 باشد.
تنها یک متن میتوانید ارسال کنید(در صورتی که چند متن ارسال کنید فقط یکی از انها در مسابقه شرکت داده خواهد شد.)
دلنوشته های خود را طی پیام خصوصی به من ارسال کنید در موضوع پیام عبارت "مسابقه شمیم عشق "ذکر شود.
آثار شما طی تاپیک جداگانه در نظر سنجی قرار خواهند گرفت.

:gol:به برترین آثار جوایزی اهدا خواهد شد.:gol:

مهلت ارسال 20 اردیبهشت

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

بسم الله الرحمن الرحیم

تنها ارسال رسیده جهت شرکت در دورهشتم مسابقه شمیم عشق

quan گفت:

از لحظه ای که چشم گشودم، تو را در داستان ها شنیده ام و در کتاب ها خوانده ام، همیشه تو را درتاریکی کوچه ها در راه خانه های چشم به راه تو در یاد دارم
چه زیبا تو در ذهنم نقش بسته ای و من چه بی رحم از کنار کودکان دست فروش خیابان می گذرم
چه خوب داستان هایت را تعریف می کنم و چه راحت چشم های ملتمس کودک زخم دیده از روزگار را نادیده می گیرم
از تو دست یاری می خواهم در حالی که دست کودکان مظلومت را نمی گیرم
کاش به جای جشن گرفتن ولادتت، تو را واقعا می شناختم که علی کیست؟

به شرکت کننده محترم quan
تبریک میگم

جایزه ناقابل این عزیز

100 امتیاز از طرف مدیریت

از دوست عزیزم
graceful
بخاطر برگزاری مسابقه واطلاع رسانی گسترده اشون
و دوست زحمتکش وساعی
₪آمیتریس₪عزیز
بخاطر اطلاع رسانی
صمیمانه تشکر میکنم:heart:

abc.gif

یا علی

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
با سلام
ممنون از زحمات آگاهدخت عزیز و دوستان محترم
متاسفانه در جریان این مسابقه قرار نگرفتم
کاش اطلاع پیدا میکردم
نه به خاطر امتیاز و مسابقه و این حرفا
بخاطر این غم غربت...
با اینکه تموم شده اما دلم میخواد دست نوشته ای که چند سال پیش نوشتم رو اینجا قرار بدم
اگاهدخت جان پستت خیلی دلمو خالی کرد...:w05:
...:gol:

همیشه دلم می خواست از تو بنویسم.
از این عشق،که وجود مرا پر کرده اما همیشه زبان و ذهنم ناتوان بوده است.
نمی دانم چرا برای صحبت از تو،برای نوشتن در مورد تو،این چنین می شوم.
کلمات را گم می کنم و نمی یابم... براستی کلمه ای هست که تو را توصیف کند؟!
کاش انقدر ناتوان نبودم.کاش می توانستم از تو بگویم.از تو و عشقت که مرا رها کرده است.
رها از قید چیزهایی که تا همین دیروزها اسیرم کرده بود....
روزی کتابی به دستم رسید.
کتابی که گویا از دل من سخن می گوید.
زبان من است و خوب می داند که در قلبم چه می گذرد.
من هم خوب می دانم که در قلب او چه می گذرد که شیفتگی از جملاتش می بارد،که این چنین قلمش بی تاب است...

"در پهنه ی زمان و مکان اگر بخواهم بگردم،کسی را بیابم که رابطه ی من و او عشق باشد!!!
نه فقط الان،نه فقط در یک نقطه،در همه جا و همه وقت...فقط علی را می یابم که این چنین به او عشق بورزم و رابطه ی من و او بر پایه ی عشق پاک باشد.
عشقی از تارو پود وجودم،از اعماق روحم،از معراجم،از مرگم،از حیاتم،برای علو روحم،برای طیران به آسمان ها، به علی پناه می برم..."
*

*علی زیباترین سروده ی هستی - شهید دکتر مصطفی چمران

Lamister-iran

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دور نهم مسابقه شمیم عشق ...مسابقه بزرگ مهدویت

دور نهم مسابقه شمیم عشق ...مسابقه بزرگ مهدویت

بسم الله الرحمن الرحیم

فرا رسیدن میلاد منجی عالم ، امام رحمت ، پدر مهربان ، مهدی صاحب الزمان ارواحنا له الفدا را به شما تبریک می گوییم

با عنایت و فضل خداوند و با یاری دوستان و منتظران امام زمان ( عج ) توانستیم برنامه ای را برای نیمه شعبان گذاشته ،

تا ما نیز در این جشن بزرگ سهمی داشته باشیم ...

برنامه های نیمه شعبان در باشگاه مهندسان به دو صورت زیر برگزار می شود .

:gol:___________________:gol:

الف ) مسابقات :

1.بهترین ، کامل ترین و زیباترین پست در تاپیک مسابقه(
تاپیک جامع مهدوی *مسابقه*)

2. نامه ای به امام زمان ( عج ) میتونه دلنوشته یا هر متن زیبای دیگه ای باشه...(البته رونوشت از جای دیگه نباشه)

3.بهترین کاری که میتونیم برای آماده سازی زمینه ظهور حضرت انجام بدیم...(پیشنهاد عملی بدین)

4. ظهور در یک جمله [ تفسیر از ظهور امام زمان ( عج ) در یک جمله ]

5 . امام زمان ( عج) از زبان شما [ در این بخش نیز شما در زمینه های زیر هر شناختی از امام زمان ( عج ) دارید بنویسید و برای ما ارسال فرمایید ، مسلما این شناخت ، شناخت قلبی شماست . موارد قابل ذکر در متن شما بدین شرح است : امام زمان ( عج ) دارای چه شخصیتی می باشند ، برای چه می آیند ؟ ، پس از ظهور چه میکنند ؟ ، ظهور امام زمان چند وقت دیگر است ؟ ]

:gol:_______________________________:gol:

ب ) برنامه های گروهی :

1. ختم صلوات ( این برنامه در تاپیک " هزاران گل برای گل نرگس " اجرا می شود )

2 . ختم قرآن ( این برنامه در تاپیک "ختم قرآن " برگزار می گردد )

3.
.ღ❤ میثاق الهی ❤ღ. ویژه نامه ولادت مهدی موعود عج

نحوه ارسال : آثار خود را به پیام شخصی اینجانب یا

(
zeinab70)

فرستاده ، پس از بررسی در تاپیکی معین قرار داده می شود.

زمان ارسال : زمان تا 22 شعبان برابر با جمعه 30 خرداد ماه ساعت 24

جایزه اصلی رو ان شاءالله از حضرت میگیرین اما..

مبلغ 250.000 ریال نفر اول

150.000 ریال نفر دوم

100.000 نفر سوم

+

150 امتیاز از طرف باشگاه برای نفر اول

100 امتیاز نفر دوم

50 امتیاز نفر سوم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Lamister-iran

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تاپیک جامع مهدوی *مسابقه*

تاپیک جامع مهدوی *مسابقه*

بسم ا...

دوستان موارد زیر رو حتما رعایت کنید...

1_کامل ترین:همه ابعاد زندگی امام رو حداقل دریه پاراگراف و حداکثر در دو پاراگراف بیان کنه...

(مثل: تولد،دوران کودکی،دوران جوانی و ظهور...)

2_ استفاده از جذابيت‌هاي ديداري و شنيداري (استفاده درست از قلم‌ها، رنگ‌ها، تصاوير و كليپ‌ها
)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Lamister-iran

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

دوستان توجه کنند

شرکت در تمام موارد الزامی نیست

اما

کسانی که در همه موارد ذکر شده شرکت کنند امتیاز بیشتری هم نصیبشون میشه.

جواب ها رو در یک پیام خصوصی بفرستین با موضوع *مسابقه*...

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
139107246001.jpg

ای امام مهربانیها، خودت میدانی جملات زیبایی میتوانم پیدا کنم اما

نه میخواههم شما و نه خودم را گول زنم.
:redface:

فقط میخواهم استغفار کنم ...

شاید این تنها کاریست که میتوانم انجام دهم...:gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

ضمن تشکر از ارسال پاسخ های مربوط به مسابقه،با توجه به اینکه تمامی دوستان عزیزی که در مسابقه شرکت کرده بودند موارد یاد شده جهت شرکت در قرعه کشی رو رعایت نکرده بودند ،متاسفانه مسابقه مهدویت بدون هیچ برنده ای به پایان رسید .

امیدوارم در دوره های بعدی شاهد حضور فعال تمامی عزیزان باشیم

آخرین ویرایش:
بالا