هیدروژئولوژی یا ژئوهیدرولوژی

sorood parnian

کاربر بیش فعال
ژئوهیدرولوژی (geohydrology) در اصل به معنی هیدرولوژی آبهای زیرزمینی یا علم مطالعه آب در زیر زمین است
که در مقابل آن علم مطالعه آب در سطح زمین که هیدرولوژی آبهای سطحی باشد، قرار دارد.
غالباً دو واژه ژئوهیدرولوژی و هیدروژئولوژی با یکدیگر اشتباه می شوند امّا باید دانست که از نظر معنی در ژئوهیدرولوژی تأکید بر هیدرولوژی است
و مفهوم آن هیدرولوژی در زیرزمین است. ولی در هیدروژئولوژی تأکید بر زمین شناسی بوده و معنی آن مطالعه وضع زمین در زیر آب می باشد.
در فارسی برای مطالعه آب در زیرزمین از واژه هیدروژئولوژی استفاده می شود .

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
دوستان یک کلمه جا افتاده در این جمله که هدف از مطرح کردن این تفاوت بود :
حالا بالاخره ما برای مطالعه آب در زیر زمین چی بگیم
هیدروژئولوژی یا ژئوهیدرولوژی یا پتروهیدرولوژی یا هیدروپترولوژی یا ژئوپتروهیدرولوژی یا هیدروپتروژئولوژی یا پتروژئوهیدرولوژی یا پتروژئوهیدرولوژی یا یا هیدروژئوپترولوژی یا ژئوهیدروپترولوژی
اصلا ولش کن خارجیا رو با این زبونشون همون آبشناسی از همش بهتره:D

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
دوستان یک کلمه جا افتاده در این جمله که هدف از مطرح کردن این تفاوت بود :
راستی این قضیه به اشتباه رو هم من متوجه نشدم کجاش اشتباهه
الان مثلا اگر سولار آبشناسی میخوند بهش میگفتن هیدروژئولوژیست که درست هم هست چون ایشون بعنوان پایه زمین شناس هستند نه هیدرولوژیست
زمینشناسی که مباحثی از آب رو هم خوندن پس میشه هیدروژئولوژیست، نه ژئوهیدرولوژیست

sorood parnian

کاربر بیش فعال
راستی این قضیه به اشتباه رو هم من متوجه نشدم کجاش اشتباهه
الان مثلا اگر سولار آبشناسی میخوند بهش میگفتن هیدروژئولوژیست که درست هم هست چون ایشون بعنوان پایه زمین شناس هستند نه هیدرولوژیست
زمینشناسی که مباحثی از آب رو هم خوندن پس میشه هیدروژئولوژیست، نه ژئوهیدرولوژیست

خب این برمیگرده به هدف رشته و تحقیقاتی که انجام میشه ما در واقع آب رو در زیرزمین مطالعه میکنیم و موضوع تحقیق هیچ آبشناسی مسائل زمین شناسی نیست فقط برپایه اطلاعاتی که در کارشناسی بدست آورده به عنوان پارامترهای موثر بر آبهای زیرزمینی در تحقیقاتش استفاده میکنه اما هیچیک از درسهای کارشناسی ارشد این رشته به مسائل زمین شناسی مثل پترولوژی یا چینه شناسی و ... ارتباط مستقیم پیدا نمیکنه و شاید بتونم اینطور بگم که تقریبا با ورود به این رشته از زمین شناسی فاصله میگیریم .
به هر حال در فارسی واژه هیدروژئولوژی مصطلح شده اما دانستن اینکه نام صحیح رشته چیه خالی از لطف نیست از این جهت که شاید در متن یا مقاله ای به اون برخورد کنیم .

vahid311

عضو جدید
با سلام دوستان اگر کسی کتاب مفید و مختصر راجع به هیدروژئولوژی داره واسه دانلود بزاره لطفا.

sareh joon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.من یه مقاله در این مورد نیاز دارم.میشه کمک کنیننننننننننننننننن؟لطفا