تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

yalda63

عضو جدید
سلام دوستان
من توی طراحی یک قالب با solid work به مشکل برخوردم. چطور می شه یک سوراخ داخل یک صفحه ایجاد کرد که از یک ضخامتی به بعد در داخل صفحه، قطر سوراخ به صورت خطی افزایش پیدا کنه؟ تا این حد می دونم که اول باید یک مستطیل و بعد یک دایره داخل اون بکشم و بعدش هم شکل رو اکسترود کنم با یک ضخامت معین. اما بعد از اون نمی دونم چطور باید قطر سوراخ را مثلا بعد از ضخامت 2 mm به طور خطی افزایش بدم. اگه می شه لطفا کمک کنید.

?Why

عضو جدید
کسی آموزشی چیزی از camworks نداره ؟
مثلاً از سری آموزش های solidprofessor که تو این لینک یه نمونه آموزش عمومیش هست !
ها ... ؟

?Why

عضو جدید
سلام دوستان
من توی طراحی یک قالب با solid work به مشکل برخوردم. چطور می شه یک سوراخ داخل یک صفحه ایجاد کرد که از یک ضخامتی به بعد در داخل صفحه، قطر سوراخ به صورت خطی افزایش پیدا کنه؟ تا این حد می دونم که اول باید یک مستطیل و بعد یک دایره داخل اون بکشم و بعدش هم شکل رو اکسترود کنم با یک ضخامت معین. اما بعد از اون نمی دونم چطور باید قطر سوراخ را مثلا بعد از ضخامت 2 mm به طور خطی افزایش بدم. اگه می شه لطفا کمک کنید.

! Lofted Cut

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان

از revolved cut استفاده کنید. مقطع طولی سوراخ را در یک اسکچ ایجاد و حول محور سوراخ دوران برشی revolved cut بدهید.

amin 202

عضو جدید
دوستان من چند تا فول راند فیلت دارم که می خوام میرورشون کنم، ولی میرور نمیشند. می خوام بدونم که مشکل چیه؟ آیا خاصیت فول راند فیلت اینه یا اینکه مشکل جایی دیگه اس؟
دستور mirror رو فعال کنید، صفحه ی مورد نظرتون رو انتخاب کنید، از منوی properties برید به بخش bodies و filletتون رو انتخاب کنید. (اگر ممکنه در پست های بعدیتون عکس هم بذارید)

m.dashti.3d

عضو جدید
کسی اینجا هست certificate solidworks داشته باشه ؟
اگه میشه من رو راهنمایی کنین

mirhamida

عضو جدید
دستور mirror رو فعال کنید، صفحه ی مورد نظرتون رو انتخاب کنید، از منوی properties برید به بخش bodies و filletتون رو انتخاب کنید. (اگر ممکنه در پست های بعدیتون عکس هم بذارید)
ممنون ولی مشکل پابرجاست و پیغام زیر رو میده:
rebuild errors
could not attach patterned faces to the solidto form a closed body

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون ولی مشکل پابرجاست و پیغام زیر رو میده:
rebuild errors
could not attach patterned faces to the solidto form a closed body

بطور کلی mirror کردن دستوراتی مانند fillet and chamfer توصیه نمی شود. این دستورات مبتنی بر هندسه پایه خود هستند و مانند دستورات مبتنی بر sketch شخصیت مستقلی ندارند. mirror کردن این دستورات در بسیاری موارد با کمی پیچیدگی هندسه مدل منجر به خطا نرم افزار می شود. از دید مهندسی، بیشتر fillet and chamfer ها، دستورات تکمیلی و فرعی در طراحی قطعه هستند که در انتهای فزآیند مدل سازی قطعه به مدل اضافه می شوند از این رو نیازی به بکارگیری آنها در دستوراتی مثل mirror کمتر پیش می آید.

در مدل شما، اگر fillet دارای شعاع بزرگی است و هندسه کلی مدل را تحت تاثیر قرار می دهد بهتر است آن را بر مبنای sketch توسط دستورات دیگر ایجاد کرده و mirror کنید. و اگر شعاع آن کم است و خاصیت تکمیلی و فرعی دارد بهتر است از خیر mirror کردن آن بگذرید.

picto

عضو جدید
زمین

زمین

سلام
1-اگه تو سالید بخوایم یه مکانیزم رو روی زمین(یه صفحه ی ثابت) راه ببریم، یعنی در هر لحظه حتما قسمتی از مکانیزم روی زمین باشد، چیزی شبیه اینکه بخوایم یه بونکر(کره ی با مقطع بیضوی) رو روی زمین بغلتونیم، باید از چه دستوری تو mate استفاده کنیم و چکار کنیم؟

2-و اینکه چرا من یه فایل اسمبل رو که توی یه فایل اسمبل دیگه باز می کنم صلب می شه و دیگه نمی شه حرکتش داد؟

با تشکر:gol:

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1-اگه تو سالید بخوایم یه مکانیزم رو روی زمین(یه صفحه ی ثابت) راه ببریم، یعنی در هر لحظه حتما قسمتی از مکانیزم روی زمین باشد، چیزی شبیه اینکه بخوایم یه بونکر(کره ی با مقطع بیضوی) رو روی زمین بغلتونیم، باید از چه دستوری تو mate استفاده کنیم و چکار کنیم؟

باید اون رو با زمین مماس کنید تا در هر لحظه با زمین تماس داشته باشه

picto

عضو جدید
شاید مثالم خوب نبود، بونکر چون یه جسمه جواب می ده ولی این مکانیزمه دو تا پای کروی داره که وقتی یکی رو بر می داره اون یکی میاد رو زمین، نمی شه دوتاش هم زمان مماس باشه.

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شاید مثالم خوب نبود، بونکر چون یه جسمه جواب می ده ولی این مکانیزمه دو تا پای کروی داره که وقتی یکی رو بر می داره اون یکی میاد رو زمین، نمی شه دوتاش هم زمان مماس باشه.

اگه یه عکس ازش بذارید یا فایلش رو بذارید فکر کنم بهتر باشه چون هر چی توضیح بدید بازم مثل شکل خودش نمی شه ؟؟؟

• Like
واکنش ها: ?Why

?Why

عضو جدید
سلام

2-و اینکه چرا من یه فایل اسمبل رو که توی یه فایل اسمبل دیگه باز می کنم صلب می شه و دیگه نمی شه حرکتش داد؟

1-منم متوجه نشدم چی شد !
هدفتون رو بگید و اگه همونجوری که دوستمون گفت ، تصویری چیزی بذاری بهتره .

2- این مسیر رو برو :

1.jpg

2.jpg

?Why

عضو جدید
اندازه ها و خطوط آنها در محیط دراوینگ به صورت خاکستری(و نه مشکی) نمایش داده میشن. حتی سنتر لاینها هم همین طور. من هر کاری کردم نتونستم به صورت پیش فرض همه شون رو مشکی کنم. نمیدونم مشکل از نرم افزاره یا اینکه من اشتباها جایی تنظیمات رو بهم زدم؟

استاندارد همینجوریه .
حالا اگه میخوای رنگ ها رو دستکاری کنی برو اینجا :

01.jpg
02.jpg

?Why

عضو جدید
کسی اینجا هست certificate solidworks داشته باشه ؟
اگه میشه من رو راهنمایی کنین

والا من اطلاعاتِ کاملی ندارم .
ولی تو سایتِ اصلی ، تو قسمتِ
support>>certification
انواع و سطوحِ مختلفش رو میشه پیدا کرد .
این جوری که من دیدم یه آزمونِ آنلاینِ تستی احتمالاً باید باشه .
میشه نمونش رو هم دانلود کرد .
قیمتاش هم از 20 دلار شروع میشه تا 150 دلار .
درسته ؟
که خوب اگه اینجوریا باشه که داخل ایران کاری نمیتونیم بکنیم !
اصلاً داخلِ ایران به درد میخوره ؟
فک کنم مدرکِ فنی حرفه ای ، داخل ایران معتبر تر باشه !:surprised:
لطف میکنی بگی چه جوری نیازت شده ؟

picto

عضو جدید
تشکر از دوستان
این عکسشه:
sample.jpg

پای راستش رو زمینه (روی یه صفحه ی ثابت)، وقتی پای راست پایین میاد پای چپ میره روی زمین، یعنی در هر لحظه فقط یکی از پاها روی زمین قرار داره و هیچ کدوم از پاها دائما روی زمین نیست. ولی حتما باید یکی از پاها روی زمین باشه. فقط زمین ثابته و هیچ کدوم از قسمت های دیگه فیکس نمیشن. (مکانیزم از لحاظ مکانیکی درسته و مشکلی نداره.)

• Like

?Why

عضو جدید
پای راستش رو زمینه (روی یه صفحه ی ثابت)، وقتی پای راست پایین میاد پای چپ میره روی زمین، یعنی در هر لحظه فقط یکی از پاها روی زمین قرار داره و هیچ کدوم از پاها دائما روی زمین نیست. ولی حتما باید یکی از پاها روی زمین باشه. فقط زمین ثابته و هیچ کدوم از قسمت های دیگه فیکس نمیشن. (مکانیزم از لحاظ مکانیکی درسته و مشکلی نداره.)

من بازم نفهمیدم !
بخدا کودن (با این تلفظ : kewodan) نیستما ... :D
هدفتو بگو شاید راه حلِ بهتری از اون چیزی که تو ذهنت هست هم باشه !
یعنی اینکه بگو آخرِ کار قرارِ چی داشته باشی .

اون چیزی که من برداشت کردم اینه که اون دیسکِ وسط قرارِ بچرخه و کل مکانیزم ، یه حرکتی مثل قدم بر داشتن داشته باشه ؟!

حرکتِ تو پیوست رو ببین .
یه همچین چیزایی ؟

پیوست ها

• 5555.rar
    183.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

?Why

عضو جدید
آره دقیقا همینه. :smile:

نمیدونم چرا هدف و نتیجه مورد نظرتو نمیگی ما هم بفهمیم .
میخوای فقط یه انیمیشن داشته باشی ، میخوای تحلیل دینامیکی کنی ! میخوای فقط یه اسمبلی داشته باشی ... میخوای چیکار کنی ؟
به هر حال من اون مسیری رو که رفتم واسه انیمیشنِ پستِ قبل رو میگم دیگه باقیش با خودت.
اول اینکه من تو محیط motion انجامش دادم ؛ همونجور که خودت گفتی ، زمین Fix و باقی شناور

contact رو که میزنی این پیام رو میبینی ، خیلی مهم نیس ولی تو هم همین کارا رو بکن:

حالا زمین و اون مکانیزمتو انتخاب کن .(قبلش تو محیطِ اسمبلی سعی کن پایه های مکانیزمتو به زمین نزدیک کنی که ران میگیری سقوط نداشته باشه)

جهت gravity یادت نره .

موتور رو هم رویِ دیسکت بزار و play کن.
سعی کن تعادلشو حفظ کنی(ترجیحاً برای حفظِ تعادل ، بینِ زمین و مکانیزم ، Mate اضافه نکن .) و دیگه این که کار با key های انیمیشن هم دیگه با خوت ؛ یه خورده ور بری اصولش دستت میاد .
و اگه فقط 2D میخوای ، WorkingModel 2D گزینه ی بهتریِ .

ودر نهایت دوستان ببخشین صفحه رو سنگین میکنم .

آخرین ویرایش:

picto

عضو جدید
واقعا تشکر. ییخشید من منظورتون از هدف رو "نوع حرکت" برداشت کردم، برای تحلیل می خوام، اینکه با سایز های متفاوتی که با محاسیه به دست میارم، می خوام متحرک ببینمش تا ببینم کدوم حرکت مناسب تری داره.
مرسی:gol:

• Like

Bijan.T

عضو جدید
آقا من یک جسم را تحلیل استاتیک گرفتم
فقط temperature داره مسئله اینه که وقتی run میگیرم result vonmises بازم مقدار بالایی رو نشان میده حدود 008 + 2e
علتَش چیه ؟ میتونین توجیه شو بگین؟

?Why

عضو جدید
فقط temperature داره مسئله اینه که وقتی run میگیرم result vonmises بازم مقدار بالایی رو نشان میده حدود 008 + 2e

توضیحِ بیشتر لطفاً .
ولی همین جور ندید میتونم بگم احتمالاً اگه نتایج رو با حلِ دستی مقایسه میکنی ، اختلاف به خاطر تمرکز تنشِ !
حالا بیشتر توضیح بده ببینیم داستان چه جوریاست .

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

ممکن است نتایج بخاطر تنش های حرارتی باشد! آیا جسم در اثر تغییر درجه حرارت دارای محدودیت جابجایی و تغییر شکل می شود؟ بارگذاری حرارتی را حذف کنید و دوباره تحلیل کنید اگر نتایج صفر شد به دلیل بارگذاری حرارتی است. اگر باز هم مقادیر بالایی بدست آمد اشکالی در تعریف خواص مواد یا تکیه گاه ها وجود دارد.

yalda63

عضو جدید
سلام دوستان
من می خوام دو تا پارت مجزا رو توی solidwork مونتاژ کنم. چطور می تونم این دو تا قطعه رو تو یک صفحه کنار هم باز کنم و کار مونتاژ رو انجام بدم؟

ehsanarab1361

عضو جدید
سلام
چطوری چند object رسم شده در صفحات مختلف رو باهم قید گذاری کنم؟
مثلا یک دایره و خط در صفحات front & right

?Why

عضو جدید
سلام دوستان
من می خوام دو تا پارت مجزا رو توی solidwork مونتاژ کنم. چطور می تونم این دو تا قطعه رو تو یک صفحه کنار هم باز کنم و کار مونتاژ رو انجام بدم؟

دوستِ عزیز ، قبل از هر چیز (با توجه به سوالِ قبلی و این سوالت) بهت پیشنهاد میدم حتماً یه کتابِ آموزشی یا pdfیی چیزی رو برای ِ اموزش بخونی .
البته خودِ منم دوس دارم بدون آموزش ، اینقد با نرم افزار کلنجار برم تا دستم بیاد داستان چیه ، ولی اصولش اینه که اول آموزش ببینه آدم ؛ کتابایِ آموزشی خیلی خوبی برایِ سالید هست همچنین اگه امکانِ دانلود با حجمِ بالا رو داری ، ویدئوهایِ SolidProfessor هم خیلی خوبه .

به هر حال ...

من معمولاً اینجوری انجامش میدم ، اینجوری راحت ترم (که خیلیا باش حال نمیکنن شما هم روش دوم رو استفاده کن):
بعد از اینکه مثلاً دو قطعه رو تو دو تا محیطِ part جداگونه کشیدی ، در حالی که اون دو تا باز هستن و صفحشون رو minimize کردی ، یه Assembly جدید میسازی وInsert Component رو ببند و بعد دو قطعه رو Drag and droop میکنی تو صفحه ی assembly .

یا یه کارِ دیگه ، بعدِ اینکه از این مسیر File>New>Assembly یه Assembly جدید ساختی ، تو قسمتِ Insert Component که باز هست ، Browse رو میزنی وpart هایی رو که ساختی رو Open میکنی.

کارایِ دیگه ای هم میشه کرد که همین قبلیه ، ساده ترینشونِ .

?Why

عضو جدید
سلام
چطوری چند object رسم شده در صفحات مختلف رو باهم قید گذاری کنم؟
مثلا یک دایره و خط در صفحات front & right

نمیدونم درست فهمیدم یا نه !
ولی اگه درست فهمیده باشم :
مشکلی نداره که !
بعد از اینکه Sketch دوم رو کشیدی ، از محیطِ Sketch خارج نشو و جفتشون رو با Ctrl انتخاب کن و صفحه ی AddRelations اتومات میاد و...

hossein56

عضو جدید
جواب فنر متغير

جواب فنر متغير

فنر را با دستور sweep بدون استفاده از helix ايجاد کن
1- يک خط راست در صفحه front ايجاد کن و از اسکچ خارج شو
2- باز در صفحه front يک دايره( به عنوان مقطع فنر) بکش
3- با دستور sweep و انتخاب گزينه هاي twist along path و turns و مثلا عدد 10 براي تعداد turns فنر ايجاد ميشود
4- ميبيني که با تغيير ارتفاع خطي که در شماره 1 ايجاد کردي طول فنر تغيير ميکند ( براي انيميشن ميتواني مقدار طول اين خط را بدهي)

پیوست ها

• fanar.zip
    301.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tre

عضو جدید
سلام
کسی می دونه چطور می شه توی محیط دو بعدی
کل شکل رو یه تیکه کرد(باندری)؟