همه چیز در باره ی فلش مموری

Life13

عضو جدید
یادش به خیر! یک زمانی برای انتقال اطلاعات از یک رایانه به سیستم شخصی خودمان، باید از فلاپی استفاده می کردیم. فلاپی ها هارد بسیار محدودی داشته و نهایتا به درد انتقال فایل های متنی می خوردند. مدتی بعد cd (لوح فشرده) وارد بازار شد.در یک Cd حدود 700 مگابایت اطلاعات ذخیره می شد. از فایل های متنی گرفته تا عکس و فیلم . سپس dvd متولد شد. که فرقش با cd در حجم اطلاعاتی بود که در خود ذخیره می کرد. بیشتر از 4 گیگابایت.
هزینه ای که برای خرید cd و dvd پرداخت می شد زیاد نبود به همین دلیل تا مدت‌ها مورد استفاده قرار می گرفتند. هنوز هم عده ای هستند که برای انتقال اطلاعات از اینها استفاده می کنند اما چند مشکل جدی وجود داشت.
اول این که هم cd و هم dvd یک بار مصرف بودند. یعنی شما فقط یک بار امکان ذخیره اطلاعات بر آنها را داشتید.
دوم، مراحل انتقال اطلاعات بود که حتما باید توسط نرم افزارهای خاص مانند نرو nero"" انجام می شد.یعنی در صورت فقدان این نرم افزارها بر روی رایانه، عملا تبادل اطلاعات غیر ممکن می شد. ضمن این که اصطلاحا امکان سوختن آنها، در موقع کپی اطلاعات نیز وجود داشت.

سوم،حساسیت cd و dvd نسبت به ضربه و لمس بود که بعد از مدتی پر از خط وخش شده و غیر قابل استفاده می شد.
بالاخره با آمدن ابزاری به نام flash drive، تقریبا مشکلات انتقال اطلاعات برای همیشه بر طرف شد. مهمترین برتری فلش ها نسبت به cd یا dvd، امکان تبادل همیشگی اطلاعات بود، یعنی بدون محدودیت در تعداد دفعات نقل و انتقالات. به بیان ساده تر: "فلش مموری یک بار برای همیشه"
نکته مهم دیگر، ابعاد کوچک این ابزار است. یک فلش معمولی به اندازه انگشت انسان بوده و فضای بسیار کمی را اشغال می کند. ضمن این که امنیت انتقال اطلاعات در فلش مموری بسیار بالاتر از cd وdvd بوده و دیگر از خط وخش هم خبری نیست.
در این گزارش قصد داریم به بررسی فلش مموری های بدردبخور در بازار ، با ظرفیت های مختلف از 4 تا 32 گیگابایت بپردازیم. اگر فکر خرید یک فلش درست و حسابی را دارید و از قیمت های بازار بی خبرید، این مطلب را از دست ندهید.
* transcend ( پدر همه فلش مموری ها)
امکان ندارد اسمش به گوشتان نخورده باشد. قدمت فلش های ترنسند از دیگر برند ها خیلی بیشتر است. آن وقت هایی که تازه فلش های 128 و 256 مگابایتی آمده بودند، فقط این برند در بازار پیدا می شد. با این که فرم اغلب فلش های ترنسند ساده و بدون طرح های دلفریب است، اما واقعا کیفیت و قمیت خوبی دارند.

4گیگ: 9 هزار تومان
8گیگ: 17 هزار تومان
16گیگ: 35 هزار تومان
32گیگ: 68 هزار تومان
Sony* ( با کلاس و شکیل)
سونی از آن شرکت هایی است که در تمام زمینه های تکنولوژِی حرفی برای گفتن دارد. فلش های سونی هم از این قائده مستثنی نیستند. اگر با قیمت کمی گران فلش های سونی کنار بیایید، قطعا تا سالها بدون هیچ مشکلی از آن استفاده خواهید کرد. مدل ها و طرح های این برند شاید از تعداد انگشتان دستتان هم کمتر باشند اما زیبایی خاصی دارند.

4گیگ: 11 هزار تومان
8گیگ: 19 هزار تومان
16گیگ: 37 هزار تومان
32گیگ: 83 هزار تومان
Silcon power* ( ارزان و فراوان)
در همه فروشگاه ها پیدا می شود. هر کجا که بروید. حتی بقالی سر کوچه! جنس چینی است دیگر.تا دلتان بخواهد مدل و طرح دارد. هر روز یک سیبکون پاور با قالبی جدید وارد بازار می شود.البته شکل و شمایل این برند دخلی به کیفیت ندارد. سیلکون پاور زیاد با کیفیت نیست اما نسبت به قیمتش می ارزد. بی خود نیست که بازار را پر کرده و فروش خوبی هم دارد. تقریبا ارزان ترین فلشی که در بازار گیرتان می آید، همین است. راستی فلش های ضد آب و ضد ضربه هم زیاد دارد. اما مراقب باشید آب و ضربه به آنها نخورد.

4گیگ: 8 هزار تومان
8گیگ: 15 هزارتومان
16گیگ: 30 هزار تومان
32گیگ: 63 هزار تومان
Toshiba* ( خاص)
در دنیای فلش ها تقریبا جزو گمنام هاست. شاید تا حالا اسمش را هم نشنیده باشید. ولی به جرات می توان گفت همه چیز را با هم دارد. کیفیت، سرعت و زیبایی. برای پیدا کردنش باید کمی در بازار بگردید اما وقتی پیدایش کردید، تا مدتها همدم و امین اطلاعات شما خواهد بود. توشیبا از آن فلش های پوست کلفتی است که به این راحتی ها خراب نمی شود.

4گیگ:10 هزار تومان

8گیگ: 18 هزار تومان

16گیگ: 34 هزار تومان

32گیگ: 67 هزار تومان

Hp* (زیبای کوچک)
جالب ترین طرح های فلش برای شرکت اچ پی است. طرح و مدل های زیادی دارد. اما بی خیال کیفیت هم نشده. معمولا فلش های با کیفیت و با دوامی به بازار وارد می کند. ساختار فلش ها اغلب از جنس پلاستیک فشرده بوده که همین امر آسیب پذیری این فلش ها را در اثر ضربه بسیار محدود می کند. اچ پی استاد بلا منازع درتولید فلش های بند انگشتی نیز هست. معمولا فلش های این شرکت از بقیه کمپانی ها کوچک ترند.

4گیگ: 12 هزار تومان
8گیگ: 21 هزار تومان
16گیگ: 35 هزار تومان
32گیگ: 75 هزارتومان
Pqi (رقیب تازه وارد)
نامش جدید است. اما حرف های خوبی برای گفتن دارد. طراحی ساده اما شکیل این برند، خیلی زود در میان دوست داران تکنولوژی جا افتاد و امروز می توان آن را یک رقیب جدی برای سیلکون پاور نامید. کفیتش معمولیست . همان طور که قیمتش معمولیست. جدیدا مدل های ضد آبش هم به بازار آمده و گویا واقعا ضد آب است.

8گیگ: 14 هزارتومان
16گیگ: 25 هزار تومان
32گیگ: به دست نیامد
Adata* (سلطان سرعت)
فلش های ای دیتا کمی بزرگ و جا گیر هستند. ام سرعت خوبی در انتقال اطلاعات دارد. البته نمونه های بنجل و بی کیفیتش هم در بازار زیاد پیدا میی شود. حواستان باشد آنها را نخرید که سرعتشان از فلاپی هم پایین تر است. مهم ترین حسن این برند، کنار آمدنش با ضبط خودرو هاست. معمولا اغلب فلش ها بر روی ضبط خوردو به خوبی عمل نکرده و فایلها را با تاخیر پخش می کنند. اما ای دیتا زود با ضبط ماشین شما دوست می شود.

8گیگ: 15 هزارتومان
16گیگ: به دست نیامد
32گیگ: 65 هزار تومان

Philips* (ستاره سهیل)
دنبالش نگردید. ممکن نیست گیرش بیاورید. در یک دوره زمانی وارد بازار شد و بعد ناگهان نایاب شد. بعضی فروشنده ها یکی دو تا پشت ویترین دارند اما نمی فروشند. برای قشنگیست. این یعنی آنقدر شیک و زیبا است که همین جوری می گذارند پشت ویترین!

4گیگ: 11 هزار تومان
8گیگ: به دست نیامد
16گیگ: به دست نیامد
King max* ( با اصل و نسب)
اگر از قیمت هایش با خبر شدید، جا نخورید. کینگ مکس اگر چه تازه وارد است، اما کیفیت خوبی دارد. حسن بزرگی که ای دیتا با خود یدک می کشد را در این برند هم می توانید ببینید.
4گیگ: 14 هزار تومان
8گیگ: 23 هزارتومان
16گیگ: 40 هزار تومان
32گیگ: 89 هزار تومان
Apacer* ( مناسب برای جاسوسی)

این یکی خراک آنهایی است که از جیمز باند بازی و جاسوس بازی خوششان می آید. مدل های عجیب و غریبه به بازار می فرستد. از لحاظ قیمتی فرقی با بقیه برند ها ندارد اما طراحی ظریف و جالبی دارد.
8گیگ: 16 هزار تومان
16گیگ: 33 هزار تومان
Pny* ( ناشناس)
یک فلش مموری کاملا جدید دیگر! البته هنوز امتحانش را آنطور که باید و شاید پس نداده. نظر مارا اگر می خواهید ریسک نکنید. بگذارید کمی در بازار خرید و فروش بشود تا ببنیم چند مرده حلاج است.

8گیگ: 16 هزار تومان
16گیگ: 25 هزار تومان

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه فلش 4 گیگ دوسال پیش خریدم 18 تومن...اسمش twin mouse
خود فروشنده گفت بهترین مارکه و بخاطر همین قیمتش اینقدره
چرا درموردش اینجا حرفی زده نشد؟...نکنه بهم انداختتش؟؟

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
من یه فلش 4 گیگ دوسال پیش خریدم 18 تومن...اسمش twin mouse
خود فروشنده گفت بهترین مارکه و بخاطر همین قیمتش اینقدره
چرا درموردش اینجا حرفی زده نشد؟...نکنه بهم انداختتش؟؟
۱.توی بازار لوازم الکترونیکی چیزی به اسم "بهترین" وجود نداره.
۲.اینجا موثق ترین منبعیه که شما سراغ داری؟!
۳.اگه کار میکنه،دیگه نگرانیت چیه؟

ببین من خودم حداقل ۴ سال فروشنده این لوازم بودم.هیچ برندی رو نمیشه بهش گفت بهترین،مخصوصا با این بازار آشفته‌ی داخل کشور.هر آشغالی به هر اسمی میاد بیرون،فقط کسی که توی کار باشه میفهمه این جنس اصل نیست (و اگه انصاف داشته باشه نمیاره بفروشه).
با این سابقه پارسال رفتم واسه خودم فلش بخرم،یه مارکی رو خریدم که هیچکس از خوره های بازار تا حالا اسمشو نشنیده(Memorex).چرا مارک معروف نخریدم؟ چون اولا به خاطر اسمش احتمال تقلب توش زیاد هست.دوما چرا واسه امکانات یکسان پول بیشتری بدم؟! فلشم قفل نرم افزاری داشت روی خودش (محصول Memorex) ، سرعت خوبی داشت و گارانتی مادام العمر هم داشت،دیگه چی میخواستم؟؟

اما جدای از این مسائل از شما به عنوان مهندس IT انتظار میره دید فنی تری داشته باشی.اگه یه مهندس کشاورزی بیاد بگه "همه چیز درباره‌ی فلش مموری" و توش اسم برند و قیمت بیاره ایرادی بهش وارد نیست.اما وقتی شما داری بحث میکنی بجای اسم برند و قیمت باید در مورد مسائل مهم تری صحبت کنی.
میدونی چرا بهش میگن حافظه‌ی "فلش" ؟

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی فکر کردم که چرا میگن حافظه فلش ، حتی گشتم ولی اطلاعات مفیدی پیدا نکردم . یه جا ربطش داده بود به فلش دوربین . 1 جا نوشته بود جز حافظه RAM هستش !!!!!!!!!!!!!!!! مگه میشه ؟؟؟دوستان میشه بگید چرا بهش میگن حافظه فلش

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
خیلی فکر کردم که چرا میگن حافظه فلش ، حتی گشتم ولی اطلاعات مفیدی پیدا نکردم . یه جا ربطش داده بود به فلش دوربین . 1 جا نوشته بود جز حافظه RAM هستش !!!!!!!!!!!!!!!! مگه میشه ؟؟؟دوستان میشه بگید چرا بهش میگن حافظه فلش

در کل، به تکنولوژی‌ای که برای ذخیره کردن اطلاعات روی USB Memory یا Memory Card به کار می‌رود، Flash گفته می‌شود.

دلیل استفاده از این کلمه هم چیزی نیست جز یک نامگذاری دلخواه!
ویکی پدیا در مورد دلیل این نامگذاری می‌گوید:
Flash memory was invented by Dr. Fujio Masuoka while working for Toshiba circa 1980. According to Toshiba, the name "flash" was suggested by Dr. Masuoka's colleague, Mr. Shoji Ariizumi, because the erasure process of the memory contents reminded him of the flash of a camera.​

ترجمه: مموری فلش تقریباً در سال 1980 توسط دکتر فوجیو ماسوکو زمانی که در شرکت توشیبا کار می‌کرد ابداع شد. به گفته توشیبا، نام Flash توسط همکار دکتر ماسوکو یعنی آقای شوجی اریزومی پیشنهاد شد. چون: روال پاک شدن اطلاعات این مموری او را به یاد فلاش دوربین می‌انداخت!
سرعت پاک شدن اطلاعات از روی این نوع حافظه‌ها به دلیل بلاک‌بندی بزرگ‌تر، خیلی سریع‌تر است، به سرعت یک فلاش دوربین! به همین دلیل ساده(!) این حافظه‌ها را فلش می‌نامند. (یا شاید در ایران بهتر باشد مثل فلاش در دوربین، بگوییم "فلاش")

منبع

Miss World

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
۱.توی بازار لوازم الکترونیکی چیزی به اسم "بهترین" وجود نداره.
۲.اینجا موثق ترین منبعیه که شما سراغ داری؟!
۳.اگه کار میکنه،دیگه نگرانیت چیه؟

ببین من خودم حداقل ۴ سال فروشنده این لوازم بودم.هیچ برندی رو نمیشه بهش گفت بهترین،مخصوصا با این بازار آشفته‌ی داخل کشور.هر آشغالی به هر اسمی میاد بیرون،فقط کسی که توی کار باشه میفهمه این جنس اصل نیست (و اگه انصاف داشته باشه نمیاره بفروشه).
با این سابقه پارسال رفتم واسه خودم فلش بخرم،یه مارکی رو خریدم که هیچکس از خوره های بازار تا حالا اسمشو نشنیده(Memorex).چرا مارک معروف نخریدم؟ چون اولا به خاطر اسمش احتمال تقلب توش زیاد هست.دوما چرا واسه امکانات یکسان پول بیشتری بدم؟! فلشم قفل نرم افزاری داشت روی خودش (محصول Memorex) ، سرعت خوبی داشت و گارانتی مادام العمر هم داشت،دیگه چی میخواستم؟؟

4.اما جدای از این مسائل از شما به عنوان مهندس IT انتظار میره دید فنی تری داشته باشی.اگه یه مهندس کشاورزی بیاد بگه "همه چیز درباره‌ی فلش مموری" و توش اسم برند و قیمت بیاره ایرادی بهش وارد نیست.اما وقتی شما داری بحث میکنی بجای اسم برند و قیمت باید در مورد مسائل مهم تری صحبت کنی.
میدونی چرا بهش میگن حافظه‌ی "فلش" ؟

3.بله کار میکنه و سرعتش خوبه
4.بله..شما درست میگید...از این به بعد دیدمو نسبت به مسائل در حد یه مهندس ای تی ...

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
1 جا نوشته بود جز حافظه RAM هستش !!!!!!!!!!!!!!!! مگه میشه ؟؟؟
در مورد RAM خیلی سوء تفاهم وجود داره.
فلاپی دیسک هم RAM هست،دیسک سخت (هارد)،فلش مموری،حافظه‌ی موقت کامپیوتر و ... همه RAM هستند : حافظه با دسترسی تصادفی.
اما الان وقتی که میگن RAM همه ذهنشون طرف دو چیز میره : ۱.حافظه موقت کامپیوتر ۲.کارت حافظه

این موضوع هم مربوط به ایران نیست،همه جای دنیا من اینو دیدم.رم یه مفهومه.
در کل، به تکنولوژی‌ای که برای ذخیره کردن اطلاعات روی USB Memory یا Memory Card به کار می‌رود، Flash گفته می‌شود.
That's the way it's done!
وقتی میگم برین پیدا کنین یعنی اینجوری!

جالبه بدونی که روند پاک کردن و دوباره نوشتن روی حافظه‌ی E2PROM رو هم فلش کردن میگن.حتی خیلی ها به این چیپست هم کلا میگن فلش.