سوال در مورد لینوکس

bittaa

عضو جدید
سلام.
من با نرم افزاری برای پردازش مولکول ها در یک کامپیوتر 7 هسته ای استفاده میکنم.شنیدم باید از این نرم افزار تحت لینوکس استفاده کنم.تا همه 7 هسته در پردازش نقش داشته باشند.
کمی اطلاعات راجع به لینوکس،طریقه نصب،و طرز کارش نیاز دارم.
ممنون میشم کمک کنید.

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
سلام.
من با نرم افزاری برای پردازش مولکول ها در یک کامپیوتر 7 هسته ای استفاده میکنم.شنیدم باید از این نرم افزار تحت لینوکس استفاده کنم.تا همه 7 هسته در پردازش نقش داشته باشند.
ممنون میشم کمک کنید.

والا سرورهایی با تعداد هسته های بالاتر هم داریم که با ویندوز 64 بیتی کار می کنند. لپ تاپ من 8 هسته ای هست یه جورایی و خیلی خوب کار میکنه و پردازش های سنگین رو هم به خوبی handle می کند :gol:
باز هم از دوستان متخصص در لینوکس میخوایم نظرشونو بگن :gol:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
در مورد سی پی یو های چند هسته ای Mac OS بهترین گزینست از لینوکس خیلی بالاتره.

البته روی سیستم های غیر اپل، باید بصورت Hackintosh نصب کنید که کار چندان راحتی نیست ، ولی بازم میشه :)

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
ممنون میشم کمک کنید.

سلام و خسته نباشید
کامپیوتر ۷ هسته ای نداریم.
اون پردازنده ی شما احتمالا Intel Core i7هستش که بسته به شماه اش از حداکثر ۶ هسته پشتیبانی می کنه (AMD دارای پردازنده های ۸ هسته ای هستش، که البته برای پردازش های سنگین و محاسباتی اصلا توصیه نمی کنم ولی برای هر کار دیگه ای کاملا مناسبه)
درمورد نصب تویه اینترنت سرچ بزن هست
در مورد نصب هم سرچ کنی هست.
طرز کارش هم از ویندوز راحتتر هست
هرجا رو مشکل برخوردید بگید تا براتون حل کنیم، البته در بخش مربوط.

والا سرورهایی با تعداد هسته های بالاتر هم داریم که با ویندوز 64 بیتی کار می کنند. لپ تاپ من 8 هسته ای هست یه جورایی و خیلی خوب کار میکنه و پردازش های سنگین رو هم به خوبی handle می کند :gol:
باز هم از دوستان متخصص در لینوکس میخوایم نظرشونو بگن :gol:

خانوم مدیر : شما دارید این حرف ها رو میزنید؟؟؟
ویندوز در مورد سرور اصلا با لینوکس قابل مقایسه نیست.
مخصوصا اینکه برای سرور شما احتیاج دارید که با حداقل سخت افزارها بهترین راندمان رو داشته باشید که انجام این عمل یعنی رفتن به سمت لینوکس.
لپ تاپ شما هم ۸ هسته ای نیست، بلکه فقط هر هسته تنها ۲ ترد (نخ پردازشی) رو پشتیبانی می کنه، اصلا لپ تاپ ۸ هسته ای نداریم.
ویندوز اصلا در زمینه ی پردازش تحت شبکه با مشکلات عدیده ای روبرو هستش نمونه ی خیلی بارزش هم استفاده ی انیمیشن کارهای حرفه ای از لینوکس و برنامه های تحت اون و اینکه سخت ترین تست گرافیک برای کارت گرافیک و سی پی یو تست اپن جی ال هستش
ویندوز اگه خوب بود مایکروسافت رویه دیتا سنتر های خودش استفاده می کرد نه اینکه بره لینوکس نصب کنه.

در مورد سی پی یو های چند هسته ای Mac OS بهترین گزینست از لینوکس خیلی بالاتره.

البته روی سیستم های غیر اپل، باید بصورت Hackintosh نصب کنید که کار چندان راحتی نیست ، ولی بازم میشه :)

چیزی که شما گفتید دقیقا مثل این می مونه که به یه معمار بگن برای ۲۰ سال رویه یه خونه کار کن...خوب تهش یه چیز عالی میشه...اصلا نشه باید به معمار شک کنی.
اینکه من رویه یه سخت افزار خاص یه نرم افزار خاص و بهینه رو ارائه کنم که نمیشه سیستم عامل......میشه؟
اون هکینتاش هم برای خودش خوبه...وقتی که نشه بروزرسانی اش کرد چه فایده
هرچند که بازم ۱۰۰۰۰۰۰ برابر از ویندوز بهتر هستش و به ویندوز شرف داره...
باتشکر......

negin17h

مدیر تالار
خانوم مدیر : شما دارید این حرف ها رو میزنید؟؟؟
ویندوز در مورد سرور اصلا با لینوکس قابل مقایسه نیست.
مخصوصا اینکه برای سرور شما احتیاج دارید که با حداقل سخت افزارها بهترین راندمان رو داشته باشید که انجام این عمل یعنی رفتن به سمت لینوکس.
لپ تاپ شما هم ۸ هسته ای نیست، بلکه فقط هر هسته تنها ۲ ترد (نخ پردازشی) رو پشتیبانی می کنه، اصلا لپ تاپ ۸ هسته ای نداریم.
ویندوز اصلا در زمینه ی پردازش تحت شبکه با مشکلات عدیده ای روبرو هستش نمونه ی خیلی بارزش هم استفاده ی انیمیشن کارهای حرفه ای از لینوکس و برنامه های تحت اون و اینکه سخت ترین تست گرافیک برای کارت گرافیک و سی پی یو تست اپن جی ال هستش
ویندوز اگه خوب بود مایکروسافت رویه دیتا سنتر های خودش استفاده می کرد نه اینکه بره لینوکس نصب کنه.

اشکال حرفم مگه چیه؟ ;) من کارشناس نرم افزار و ارشد هوشم پس در خصوص مسائل سخت و شبکه تخصص حرفه ای ندارم (این 1) برای همین هم گفتم شماها باید نظر بدید. هرکسی تو زمینه ای ضعف داره و براحتی اعتراف هم میکنم.
در خصوص سرور حق با شماست اما یه چیز رو هم در نظر بگیر که سرور چی؟! بله ما هم یه سری سرورهای لینوکسی داریم اما سرور اتوماسیون اداری یک شرکت با اون عظمت نمیتونه لینوکسی باشه حتی چون محدودیت کاربرد داره و قبول دارم که ویندوز مشکلاتی دارد اما به دلایلی مجبور هم هستیم.
در خصوص لپ تاپ هم گفتم یه جورایی اگر دقت کنی. میدونم Corei7 هم 8 هسته ای نیست ;)
از اطلاعات هر دو ممنون :gol:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
چیزی که شما گفتید دقیقا مثل این می مونه که به یه معمار بگن برای ۲۰ سال رویه یه خونه کار کن...خوب تهش یه چیز عالی میشه...اصلا نشه باید به معمار شک کنی.
اینکه من رویه یه سخت افزار خاص یه نرم افزار خاص و بهینه رو ارائه کنم که نمیشه سیستم عامل......میشه؟
اون هکینتاش هم برای خودش خوبه...وقتی که نشه بروزرسانی اش کرد چه فایده
هرچند که بازم ۱۰۰۰۰۰۰ برابر از ویندوز بهتر هستش و به ویندوز شرف داره...
باتشکر......

هکینتاشها رو میشه از طریق کمبو بروز رسانی کرد، یعنی فقط یکبار نیاز دارید که هک نصب کنید، بعدش هر آپدیتی که خود اپل ارائه بده میتونید استفاده کنید.

خود من هم به همین شکل از 10.6.8 به 10.7.2 آپدیت کردم ! بدون هیچ مشکلی ;)

bittaa

عضو جدید
چرا سون 64 بیتی 7 هسته رو ساپورت نمیکنه؟
لینوکس فرقش با ویندوز های دیگه چیه؟

bittaa

عضو جدید
برای پردازش بهتر یهنرم افزار ، باید فضای بیشتری به درایو c اختصاص داد؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
برای پردازش بهتر یهنرم افزار ، باید فضای بیشتری به درایو c اختصاص داد؟

بستگی داره از کدوم توزیع استفاده کنید.

مثلا اوبونتو 15 گیگ یا حتی 8 گیگ هم کافیه براش.

ولی توزیعات دست بالا تر مثل اوپن سوز حداقل باید 20 گیگ باشه.
اینم توضیحات تکمیلی:

http://linux.com

bittaa

عضو جدید
هارد یک ترا،رم 8 گیگ،گرافیک 2 گیگ ،
CPU i7
چقدر واسه درایو c در نظر گرفته شه خوبه؟
کامپیوتر رو فقط واسه نرم افزار پردازش مولکول استفاده میکنم

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
CPU i7

اگر Ubuntu نصب کنید نهایت 15 گیگ.

اینم سایت رسمیش:

http://ubuntu.com

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشکال حرفم مگه چیه؟ ;) من کارشناس نرم افزار و ارشد هوشم پس در خصوص مسائل سخت و شبکه تخصص حرفه ای ندارم (این 1) برای همین هم گفتم شماها باید نظر بدید. هرکسی تو زمینه ای ضعف داره و براحتی اعتراف هم میکنم.
در خصوص سرور حق با شماست اما یه چیز رو هم در نظر بگیر که سرور چی؟! بله ما هم یه سری سرورهای لینوکسی داریم اما سرور اتوماسیون اداری یک شرکت با اون عظمت نمیتونه لینوکسی باشه حتی چون محدودیت کاربرد داره و قبول دارم که ویندوز مشکلاتی دارد اما به دلایلی مجبور هم هستیم.
در خصوص لپ تاپ هم گفتم یه جورایی اگر دقت کنی. میدونم Corei7 هم 8 هسته ای نیست ;)
از اطلاعات هر دو ممنون :gol:

سلام....
ما به شامخ و بلند شما توهین نکردیم فقط خواستم بگم که بچه های کامپیوتر حداقل توپه هرچیزی باید یه دستی داشته باشند، هرچند منکر تخصصی بودن نمیشم. به هر حال...
شاید تویه اصفهان شرکت های برای برنامه هاشون هزینه پرداخت نکنند که به حساب صرفه جویی میذارند ولی الان شرکت های متوسط به بالا تویه تهران دارند با لینوکس کار می کنند، جز اینکه شرکت زیادی قدیمی باشه...
برنامه نویسی که تحت لینوکس راحتتر از ویندوز هستش مخصوصا با QT فکر کنم که شما باهاش کار کرده باشید، اینکه دیگه محیط برنامه نویسی هستش (الان میگید من فقط ویندوز ... بگو دیگه...بگو بگو... :D)

به هر حال ما به شما همواره احترام گذاشتیم و میذاریم، بالاخره شما جای مادر ما هستید.... :D

باتشکر...

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
CPU i7

سلام...
ببینید اصلا فلسفه ی یونیکس و کلا مکینتاش و لینوکس با ویندوز فرق دارند. یونیکس سیستم فایل رو به صورت درختی ترسیم می کنه ولی ویندوز به صورت قسمت به قسمت،‌به همین خاطر بعضی از مشلات رو تویه ویندوز شاهدش هستیم و بالعکس.
شما درسته که رشته تون غیر مهندسی هستش ولی چون می خواید تحت لینوکس کار کنید باید بدونید که لینوکس چیزی به نام درایو سی نداره و نداشته و نخواهد داشت...
شما اگه وقت داری یه دور کتاب LPIC 1 رو بخون...
برای بیس خوبه...
باتشکرش نزدیک بود یادم بره...
باتشکر....

آخرین ویرایش:

bittaa

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون.
فعلا با ایرانسل به اینترنت وصلم و سایتهای معرفی شده رو نمیتونم باز کنم.
امیدوارم بتونم اطلاعات خوبی ازشون بدست بیارم.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون.
فعلا با ایرانسل به اینترنت وصلم و سایتهای معرفی شده رو نمیتونم باز کنم.
امیدوارم بتونم اطلاعات خوبی ازشون بدست بیارم.

سلام...
برو تویه سایت
http://forum.fedoraproject.ir/

قسمت مقالات...
یه سری از چیزهاش به دردت می خوره...
کاچی به از هیچی...
باتشکر...

negin17h

مدیر تالار
چرا سون 64 بیتی 7 هسته رو ساپورت نمیکنه؟
لینوکس فرقش با ویندوز های دیگه چیه؟

به قول دوستمون emreh هفت هسته ای نداریم :D سون 64 بیتی من دارم و مشکلی نداره :gol:

negin17h

مدیر تالار
سلام....
ما به شامخ و بلند شما توهین نکردیم فقط خواستم بگم که بچه های کامپیوتر حداقل توپه هرچیزی باید یه دستی داشته باشند، هرچند منکر تخصصی بودن نمیشم. به هر حال...
شاید تویه اصفهان شرکت های برای برنامه هاشون هزینه پرداخت نکنند که به حساب صرفه جویی میذارند ولی الان شرکت های متوسط به بالا تویه تهران دارند با لینوکس کار می کنند، جز اینکه شرکت زیادی قدیمی باشه...
برنامه نویسی که تحت لینوکس راحتتر از ویندوز هستش مخصوصا با QT فکر کنم که شما باهاش کار کرده باشید، اینکه دیگه محیط برنامه نویسی هستش (الان میگید من فقط ویندوز ... بگو دیگه...بگو بگو... :D)

به هر حال ما به شما همواره احترام گذاشتیم و میذاریم، بالاخره شما جای مادر ما هستید.... :D

باتشکر...

من اصلاً حرف شما را این بار :D به حساب ناراحتی و ... نذاشتم. در خصوص اطلاعات جانبی کاملاً موافقم اما مشکل اینجاست که کلاً از بحث سخت افزار خوشم نمیاد. حرف شما رو هم قبول دارم. در خصوص سرور هم عرض کردم مثلاً اتوماسیون اداری خریداری شده از یک شرکت وقتی روی ویندوز کار میکنه مجبورید از آن استفاده کنید نه اینکه نمیخواهید وگرنه برای شرکت هایی در سایز شرکتی که مثلاً من هستم این هزینه ها زیاد هم باشه به چشم نمیاد.
به هر جهت ممنون بابت اطلاعات خوبت :gol:

bittaa

عضو جدید
لینوکس انواع مختلف داره.چه فرقی با هم دارن؟کدوم ترجیح داده میشه؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
لینوکس انواع مختلف داره.چه فرقی با هم دارن؟کدوم ترجیح داده میشه؟

حیفه روی اون لپتاپ لینوکس نصب کنید!

به نظرم بهتره هکینتاش نصب کنید! خیلی خیلی به نفعتونه! علی الخصوص که الان مشکل آپدیت هم رفع شده!

من خودم از 10.7 رفتم به 10.7.3! (10.7 هک شده و 10.7.3 مک اصلی)

bittaa

عضو جدید
روی لپ تاپ نمیخوام نصب کنم.روی pc که اطلاعاتش رو گفتم.
فقط هم واسه نرم افزاری که باهاش کار میکنم.
چند ماه بعد به حالت ویندوز 7 ،64 بیتی برمیگردونم.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
روی لپ تاپ نمیخوام نصب کنم.روی pc که اطلاعاتش رو گفتم.
فقط هم واسه نرم افزاری که باهاش کار میکنم.
چند ماه بعد به حالت ویندوز 7 ،64 بیتی برمیگردونم.

مطمئنا نمونه بهتری از نرم افزارهای مورد نظرتون برای مک هست ;)

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مطمئنا نمونه بهتری از نرم افزارهای مورد نظرتون برای مک هست ;)

سلام...
کی میره مک نصب کنه آخه؟؟؟؟؟؟؟
انواع توزیعات لینوکس هم به ۲ صورت کلی هستش
یا دبیان بیس و یا ردهت بیس... یعنی یا دب بیس و یا آر پی ام بیس...
دیگه چی می خوای؟
باتشکر....

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
سلام...
کی میره مک نصب کنه آخه؟؟؟؟؟؟؟
انواع توزیعات لینوکس هم به ۲ صورت کلی هستش
یا دبیان بیس و یا ردهت بیس... یعنی یا دب بیس و یا آر پی ام بیس...
دیگه چی می خوای؟
باتشکر....

دقیقا مشخص هست لینوکس چقدر ضعیفه!

با اون همه توزیع و کرنل و ..... فقط 5 درصد کامپیوتر های شخصی(!) ازش استفاده میکنند!
ولی مکینتاش حدود 25 درصد و ویندوز 70 درصد هست :)

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا مشخص هست لینوکس چقدر ضعیفه!

با اون همه توزیع و کرنل و ..... فقط 5 درصد کامپیوتر های شخصی(!) ازش استفاده میکنند!
ولی مکینتاش حدود 25 درصد و ویندوز 70 درصد هست :)

سلام...
خوب این رو نگید چی بگید؟
یعنی هرچی کمتر بود بده؟
یعنی اگه مثلا مک نسخه ی حرفه ای سرور نداره بده؟ (نه سرور یه شرکت، سرور دنیا، سرور های قدرتمند دنیا)
خوب در زمینه ی سرور هرچی هست از لینوکس هست، در مورد آزادی هست از لینوکس و یونیکس هستش.... این بده یا خوب؟
حرفت منطقی نیست، به همین خاطر هم زیاد بهش نمی پردازم.
باتشکر....

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
الان قدرتمند ترین سرورهای جهان (مثل iCloud ، Dropbox و IBM) دارند از OSX server استفاده میکنند،

ثانیا لینوکس یک سیستم عامل نوظهور هست، ثانیا اصلا کار باهاش لذت نداره، درسته که آزادی داره و راحت هر آتیشی که دلت میخواد میسوزونی، ولی نه اینترفیس زیبا، نه جسچر های مالتی تاچ، نه یه پردازش درست و حسابی ! هیچی!
به عبارتی دست هرکی رسیده یه دستکاری کرده توش و شده یه توزیع!

مک هم نسخه های حرفه ای سرور داره، ولی با سخت افزار حرفه ای ;)

در کل آمار کم استفاده از مک به خاطر همین سخت افزار اختصاصی هست، ولی لینوکس که سخت افزار اختصاصی نداره ؛ چرا آمارش انقدر کمه؟

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان قدرتمند ترین سرورهای جهان (مثل iCloud ، Dropbox و IBM) دارند از OSX server استفاده میکنند،

ثانیا لینوکس یک سیستم عامل نوظهور هست، ثانیا اصلا کار باهاش لذت نداره، درسته که آزادی داره و راحت هر آتیشی که دلت میخواد میسوزونی، ولی نه اینترفیس زیبا، نه جسچر های مالتی تاچ، نه یه پردازش درست و حسابی ! هیچی!
به عبارتی دست هرکی رسیده یه دستکاری کرده توش و شده یه توزیع!

مک هم نسخه های حرفه ای سرور داره، ولی با سخت افزار حرفه ای ;)

در کل آمار کم استفاده از مک به خاطر همین سخت افزار اختصاصی هست، ولی لینوکس که سخت افزار اختصاصی نداره ؛ چرا آمارش انقدر کمه؟

سلام....
آهان...حرف های خوبی بر ضد خودت زدی که معلوم شد چیزی نمیدونی....
بله...
۱- طبق آمار جهانی حدود ۹۵٪ از سرورهای عظیم دنیا رو لینوکس داره و حدود ۸۰٪ از سرور های متوسط رو به بالا رو هم لینوکس داره که از این میزان حدود ۸۰٪ رو سرورهای ردهت دارند پوشش میدن...
۲- قویترین فایروال دنیا IPtable هستش که دارای ویژگی های خفنی هستش که کارهایی که حتی تصورش رو هم نمیتونی بکنی رو می تونی باهاش انجام بدی (باور نداری برو تویه اینترنت سرچ بزن.)
۳- قویترین سیستم سیکیوریتی دنیا مربوط به ردهت هستش (SELinux) که در زمان ارائه و بدون هیچ آپدیتی حدود ۵۰٪ از حفره های امنیتی سیستم رو پوشش میداد.
۴- قویترین کلاسترینگ سیستم های دنیا رو داره ردهت میده.
۵- ردهت تویه سایت خودش اعلام کرده که تا سال 2016 حال VMWare را خواهد گرفت، یعنی ویرچوال ساز های دیگه از دور رقابت میرن کنار ، تازه به صورت اپن سورس، تا دوباره و مثل همیشه ویندوز ازش کپی کنه.
۶- اینکه یه رابط گرافیکی درست و حسابی نداشته باشی حرف نمیشه ولی بازم باید بگم که فدورا دارای ۴ مدل دسکتاپ هستش که از نسخه های بر اساس وب گرفته تا نسخه های ساده برای کارهای برنامه نویسی و غیره
۷- فدورا دارای انواع اقسام از توزیع های خاص هستش که از نوع بازی گرفته تا نسخه ی مخصوص الکترونیک و غیره.
۸- اینکه یه سیستمی بازی نداره حرف نمیشه، درضمن تست OpenGL از سخت ترین تست های کارت گرافیک محصوب میشه.
۹- بلندر قویترین سه بعدی ساز دنیا هستش که به صورت متن باز ارائه میشه،‌و تازه قابلیت شبکه کردن محاصباتش تونسته تا این نرم افزار رو برای کارگاههای بازی سازی و انیمیشن سازی ایده آل کنه. نمونه مربوط هم از لینوکس برای اولین باز در ساخت فیلم تایتانیک استفاده شده که رکورد فروش رو هم زده بود.
۱۰ - قویترین مهندسی معکوس در دنیا مربوط به سرویس سامبا میشه که تونسته نت بایوس ویندوز رو کاملا پیاده سازی کنه و با اکتیو دایرکتوری هم هم خوانی لازم رو داشته باشه و در بعضی از جاها بتونه کار اون رو انجام بده ، با قابلیت های بیشتر و قوی تر...
۱۱- بعضی از برنامه های ویندوزی نسخه ی لینوکسی دارند مثلا فتوشاپ،‌که نسخه ی لینوکسیش گیمپ هستش (البته باید پلاگین براش نصب کنید)، یا مثلا برنامه های رشته ی مکانیک.
۱۲- از همه مهمتر............. وقتی لینوکس رو رایت می کنی و به یکی دیگه میدی بهت میگن آفرین ولی وقتی مک یا ویندوز رو رایت می کنی و به یکی دیگه میدی بهت چی میگن؟؟؟؟ بلند بگو!!! آفرین...میگن دزد...پس سیتم عامل بنده نسخه ی اصلی ولی برای شما میشه نسخه ی کرک شده و یا دزدی..........برو حالش رو ببر.....
بازم بگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا مک چه چیزی رو به صورت مجانی و آزاد در اختیار کاربرش میذاره؟
باتشکر.......

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوباره سلام...
در آخر بای بگم که بنده فکر نکنم شما با این حرف هایی که بنده زدم حرفی برای گفتن داشته باشید....به هر حال...
اینجا دیگه جاش نیست....... چون قضیه داره زیادی کش پیدا می کنه...و ممکنه دیگه به موضوع تایپیک مربوط نیشه...
اگه خواستی یه جای دیگه رو بذار و بهم اعلام کن...
باتشکر....

bittaa

عضو جدید
با تشکر از همه . مسئله روی لینوکس،اطلاعاتش،فرقش با ویندوز،طریقه نصب،و کلا اطلاعاتی راجع به لینوکس هست که شاید توی گوگل پیدا نشه.نرم افزار من هم تحت لینوکس کار میکنه.
تاپیک راجع به مکینتاش و غیره نیست.
باز هم از همه دوستان ممنونم.