راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
پی ال سی چیه ؟
پی ال سی در واقع یک میکرو صنعتی هست که برای کار در صنعت طراحی شده با ویژگی هایی که متاسب با کارهای صنعتی هست

میکرو و PLC همگی کنترلر هستند پس میشه گفت PLC یک کنترلر صنعتی هست.

PiXiE

عضو جدید
دوستان من می خوام واسه سر در خونمون لامپش رو کاری کنم که شب وقتی کسی زنگ اف اف رو می زنه یه لامپ روشن شه بیرون رو روشن کنه
چیکار باید بکنم؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من می خوام واسه سر در خونمون لامپش رو کاری کنم که شب وقتی کسی زنگ اف اف رو می زنه یه لامپ روشن شه بیرون رو روشن کنه
چیکار باید بکنم؟

با یه تایمر در حالت off delay براحتی میتونی اینکارو بکنی طرز کارش درست شبیه مونواستابله یعنی بعد از تحریک شدن در مدت زمانی که شما تنظیم میکنی خاموش میشه . از یه تایمر راه پله هم میتونی استفاده کنی همون کارو میکنه.

PiXiE

عضو جدید
با یه تایمر در حالت off delay براحتی میتونی اینکارو بکنی طرز کارش درست شبیه مونواستابله یعنی بعد از تحریک شدن در مدت زمانی که شما تنظیم میکنی خاموش میشه . از یه تایمر راه پله هم میتونی استفاده کنی همون کارو میکنه.
تحریک تایمر رو از کجا بگیرم خب؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
تحریک تایمر رو از کجا بگیرم خب؟

در مورد تایمر راه پله اگه ولتاژ مدار زنگ 220 ولته خروجی کلید رو میتونی علاوه بر زنگ به تحریک تایمر وصل کنی ولی اگه ولتاژ پایینتره باید از یه رله با همون ولتاژ استفاده کنی و با استفاده از یکی از کنتاکتهای رله ولتاژ 220 ولتو به تحریک تایمر وصل کنی.

mehdi 2010

عضو جدید
چیکار باید بکنم؟
سلام خیلی راحته تنها کاری که باید بکنی اینه که شاستی زنگ خونتون رو با شاستی تایمر راه پله موازی کنی.البته اگه دوست نداری ره پله هم روشن بشه باید یه تایمر را پله جدا تهیه کنی که بستنشم خیلی راحته

mehdi 2010

عضو جدید
یه سوال دارم ایا موزاییگ رساناست؟ اگه رسانا نیست چرا فاز رو میگیریم دستمون روی موزاییگ می ایستیم برق مارو میگیره ؟ اگه رسانا هست چرا رو موزاییگ می ایستیم و با یه تیکه موزاییگ دیگه به فاز دست میزنیم برق ما رو نمی گیره؟

آخرین ویرایش:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دارم ایا موزاییگ رساناست؟ اگه رسانا نیست چرا فاز رو میگیریم دستمون روی موزاییگ می ایستیم برق مارو میگیره ؟ اگه رسانا هست چرا رو موزاییگ می ایستیم و به یه تیکه موزاییگ دیگه به فاز دست میزنیم برق ما رو نمی گیره؟

همونطورکه میدونید تمام مواد دارای رسانایی هستند و فقط مقدار این رسانایی در مواد مختلف با همدیگه فرق میکنه موزاییک یا کفش یا پارکت همشون دارای کمی رسانایی هستند . برق گرفتگی هم دارای درجات مختلفیه تا اونجاییکه یادمه آستانه احساس از حدود 1mA شروع میشه و وابسته به عوامل زیادیه از جمله مقاومت بدن که بسته به رطوبت پوست از 500 اهم تا 100 کیلواهم متغیره.

اگه رسانا هست چرا رو موزاییگ می ایستیم و به یه تیکه موزاییگ دیگه به فاز دست میزنیم برق ما رو نمی گیره؟
باز بحث آستانه احساس مطرح میشه . شما با این کار چندین مقاومت رو سری کردید که با ثابت موندن ولتاژ طبعا جریان بسیار کمتری از بدن شخص عبور میکنه ولی مهم اینه که هنوز داره عبور میکنه!

mehdi 2010

عضو جدید
همونطورکه میدونید تمام مواد دارای رسانایی هستند و فقط مقدار این رسانایی در مواد مختلف با همدیگه فرق میکنه موزاییک یا کفش یا پارکت همشون دارای کمی رسانایی هستند . برق گرفتگی هم دارای درجات مختلفیه تا اونجاییکه یادمه آستانه احساس از حدود 1mA شروع میشه و وابسته به عوامل زیادیه از جمله مقاومت بدن که بسته به رطوبت پوست از 500 اهم تا 100 کیلواهم متغیره.

باز بحث آستانه احساس مطرح میشه . شما با این کار چندین مقاومت رو سری کردید که با ثابت موندن ولتاژ طبعا جریان بسیار کمتری از بدن شخص عبور میکنه ولی مهم اینه که هنوز داره عبور میکنه!
ممنون از شما دوست عزیز اما جواب این نیست عزیزم یعنی ببخشید اما اشتباهه

soroush2000

عضو جدید
یه سوال دارم ایا موزاییگ رساناست؟ اگه رسانا نیست چرا فاز رو میگیریم دستمون روی موزاییگ می ایستیم برق مارو میگیره ؟ اگه رسانا هست چرا رو موزاییگ می ایستیم و با یه تیکه موزاییگ دیگه به فاز دست میزنیم برق ما رو نمی گیره؟

سلام

موزایک و سایر مصالح ساختمانی وقتی روی زمین باشند چزء زمین بوده و پذیرنده ی الکترون (برق) هستند و مانند زمین بعنوان نول عمل میکنند اما تکه کوچکی از هر جنس زمین مانند موزایک ، بتون ، گچ و.... حجم بسیار کمی از الکترون را می پذیرد و چون هادی برق نیست صرفا تعدادکمی الکترون را در خود نگهداشته و قادر به انتقال آن به بدن ما نمی باشد .

jsw2006

عضو جدید
سلام
يك سوال از خدمت دوستان دارم
ميخواستم بدونم آيا موتور الكتريكي يا هر وسيله ي ديگري وجود دارد كه
در شافت خروجي فقط مثلا از 0 تا 90 درجه قدرت اعمال كند و از 90 تا 360 آزاد باشد.
موتورهاي الكتريكي معمولي در كل 360 درجه قدرت را اعمال ميكنند يعني در كل سيكل يكدور چرخش فعال هستند.
اما من موتوري يا وسيله اي ميخوام كه فقط در هر دور چرخش فقط در يك قسمت خاص قدرت را اعمال كند.

اميدوارم كه منظورم را رسونده باشم

خيلي ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
يك سوال از خدمت دوستان دارم
ميخواستم بدونم آيا موتور الكتريكي يا هر وسيله ي ديگري وجود دارد كه
در شافت خروجي فقط مثلا از 0 تا 90 درجه قدرت اعمال كند و از 90 تا 360 آزاد باشد.
موتورهاي الكتريكي معمولي در كل 360 درجه قدرت را اعمال ميكنند يعني در كل سيكل يكدور چرخش فعال هستند.
اما من موتوري يا وسيله اي ميخوام كه فقط در هر دور چرخش فقط در يك قسمت خاص قدرت را اعمال كند.

اميدوارم كه منظورم را رسونده باشم

خيلي ممنون

سلام دوست عزیز
فکر کنم منظور شما موتوری هست که درجه ای بچرخه
بله همچین موتوری هست اسمش استپر موتور هست در قدرت ها و درجات مختبف موجود هست
موفق باشید

sorani88

عضو جدید
يه سوال فوري دارم

يه سوال فوري دارم

من دانشجوي ترم4الكترونيكم هستم برتامه درسيم دچار مشكل شده:cry:,حالا ميخوام از شما بپرسم شما ترم 4 چه درسايي گرفتيد زبان تخصصي رو چه ترمي برداشتيد واسه من زود نيست,نميدونم اين ترم ماشين بردارم يا نه شما چي پيشنهاد ميكنيد:gol:

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دانشجوي ترم4الكترونيكم هستم برتامه درسيم دچار مشكل شده:cry:,حالا ميخوام از شما بپرسم شما ترم 4 چه درسايي گرفتيد زبان تخصصي رو چه ترمي برداشتيد واسه من زود نيست,نميدونم اين ترم ماشين بردارم يا نه شما چي پيشنهاد ميكنيد:gol:
سلام .........بستگی داره الکترونیک هستین یا قدرت یا سایر شاخه ها ................. در مورد زبان تخصصی قطعا زوده البته نظر شخصی من هست با توجه به اینکه دیدم دوستانم که ترم 4 گرفته بودن تک تک حذف کردن ............ بزارید ترم شیش البته اگه واحد ندارین تو این ترم بگیرین ................ هر چی ابتدا واحد بیشتر بگیرین آخر کار راحت ترین :smile:

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونطور که محممد آقا گفت اول باید گرایشتون رو مشخص می کردید. ولی اگر قدرت هستید و الکترومغناطیس رو پاس کردید ماشین 1 رو بردارید.

mehdi 2010

عضو جدید
سلام

موزایک و سایر مصالح ساختمانی وقتی روی زمین باشند چزء زمین بوده و پذیرنده ی الکترون (برق) هستند و مانند زمین بعنوان نول عمل میکنند اما تکه کوچکی از هر جنس زمین مانند موزایک ، بتون ، گچ و.... حجم بسیار کمی از الکترون را می پذیرد و چون هادی برق نیست صرفا تعدادکمی الکترون را در خود نگهداشته و قادر به انتقال آن به بدن ما نمی باشد .

سلام ممنون که وقت گذاشتین و جواب دادین اما جوابش این نیست.اشتباهه.

majd5

عضو جدید
سلام یک راهنمایی راجب نحوه ی محاسبات بادامک می خوام لطفا"

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یک راهنمایی راجب نحوه ی محاسبات بادامک می خوام لطفا"

فکر نکنم مربوط به برق باشه حدا قل من نشنیدم
مثل اینکه دوستمون آدرس رو اشتباهی اومده بود. بادامک مربوط به میل لنگ و در نتیجه مکانیک ساخت و تولید یا جامدات میشه

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز

ُلام

شما که گفتید ترم 4 گرایش الکترونیک هستید ولی من نمی دونم چرا همه ازتون گرایش می خوان.

نکته 1، شما اگه بخوای از منابع اصلی رشته خودت استفاده کنی می بایست سریعتر درس زبان تخصصی رو برداری پس به هیچ عنوان دیر نیست.

در مورد دروس دیگه باید بگم دروس اصلی ترم چهارم رشته برق که خیلی هنوز توش گرایش از اهمیت برخوردار نیست عبارتند از:

1- مدارهای الکتریکی 2
2- الکترونیک 1
3- مدارهای منطقی
4- ماشینهای الکتریکی1(در مورد این درس باید بگم تنها دروس وابسه به این درس ماشین 2 و بررسی 1 هست پس می تونی عجله نکنی تو گرفتنش)

5- درس دیگه ای که می تونید این ترم اخذ کنید تجریه و تحلیل سیستمها(سیگنال) هیت، البته نسبتاً برنامه سختی هست ولی برای گرایشت پیشنیازهای خوبی رو تو ترم های دیگه برات باز می کنه.

6- فکر کنم فیزیک مدرن هم می تونید اخذ کنید.

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
ُلام

شما که گفتید ترم 4 گرایش الکترونیک هستید ولی من نمی دونم چرا همه ازتون گرایش می خوان.

نکته 1، شما اگه بخوای از منابع اصلی رشته خودت استفاده کنی می بایست سریعتر درس زبان تخصصی رو برداری پس به هیچ عنوان دیر نیست.

در مورد دروس دیگه باید بگم دروس اصلی ترم چهارم رشته برق که خیلی هنوز توش گرایش از اهمیت برخوردار نیست عبارتند از:

1- مدارهای الکتریکی 2
2- الکترونیک 1
3- مدارهای منطقی
4- ماشینهای الکتریکی1(در مورد این درس باید بگم تنها دروس وابسه به این درس ماشین 2 و بررسی 1 هست پس می تونی عجله نکنی تو گرفتنش)

5- درس دیگه ای که می تونید این ترم اخذ کنید تجریه و تحلیل سیستمها(سیگنال) هیت، البته نسبتاً برنامه سختی هست ولی برای گرایشت پیشنیازهای خوبی رو تو ترم های دیگه برات باز می کنه.

ایشون اول گرایششون رو ننوشته بودند. بعدا ویرایش کردن.
ضمنا فکر می کنم منظورتون از فیزیک مدرن فیزیک الکترونیک باشه؟!
برای الکترونیک من هم فکر کنم ماشین زود پاس کردنشون لزومی نداشته باشه. ولی بقیه لازمه چون برای درسهای ترمهای بعدی مثل الکترونیک 2 و 3 و معماری کامپیوتر و مخابرات پیش نیازه. ضمنا برای الکترونیکی ها تجزیه و تحلیل هم پیش نیاز درسهای بعدیه.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای الکترونیک من هم فکر کنم ماشین زود پاس کردنشون لزومی نداشته باشه. ولی بقیه لازمه چون برای درسهای ترمهای بعدی مثل الکترونیک 2 و 3 و معماری کامپیوتر و مخابرات پیش نیازه. ضمنا برای الکترونیکی ها تجزیه و تحلیل هم پیش نیاز درسهای بعدیه.

دوست عزیز فیزیک مدرن درسی مجزا از فیزیک الکترونیک هست، مختص بچه های گرایش الکترونیک هست.

EECi

مدیر بازنشسته
البته که دوست خوبم Benefic.H اطلاعات بسیار خوبی دارند و بنده از راهنمایی های ایشون بسیار استفاده کردم .
مثلا من درس زبان تخصصی رو ترم 3 پاس کردم . و بنظرم درسای تجزیه و ماشین حتما باید در ترم 4 پاس بشن که بعدا مشکلات بسیار بزرگی رو بوجود میارن... اگر لازم بود بگم چه مشکلاتی ! از مشکلات در درس خوندن برای کنکور بگیرید تا گرفتن وقت از وقت مطالعه دروس تخصصی در ترم های بعد...
فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک هم دروس مجزایین !
موفق باشید:gol:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
:eek:
اینکه اول نبود ................... اما چطور تو نقل قول من هست

سلام .........بستگی داره الکترونیک هستین یا قدرت یا سایر شاخه ها ................. در مورد زبان تخصصی قطعا زوده البته نظر شخصی من هست با توجه به اینکه دیدم دوستانم که ترم 4 گرفته بودن تک تک حذف کردن ............ بزارید ترم شیش البته اگه واحد ندارین تو این ترم بگیرین ................ هر چی ابتدا واحد بیشتر بگیرین آخر کار راحت ترین :smile:

همونطور که محممد آقا گفت اول باید گرایشتون رو مشخص می کردید. ولی اگر قدرت هستید و الکترومغناطیس رو پاس کردید ماشین 1 رو بردارید.
اما مهندس شاید بوده ما دقت نکردیم:cool:

ُلام

1- مدارهای الکتریکی 2
2- الکترونیک 1
3- مدارهای منطقی

مخالفم به شدت با زبان تخصصی ......البته به استاد خیلی ربط داره ............. به نظر من اگه کنکور ارشدم در آینده در نظر دارین حتما بزارین ترمهای آخر ................. تو این درس خیلی واژه ها رو میشنوین که ترم پنج و شش میخونین .................. مثلا هنوز شما چیزی به فارسی نمیدونی چیه چه کاریه انگلیسیشو اول بخونی :surprised:
در مورد سایر درسها موافقم ................ آره فیزیک مدرنم میتونه برداره ................ اما عجب درس ..........

نه دوست من فیزیک مدرن باید پاس بشه تا بتونی فیزیک الکترونیک بگیری . دی
خب دیگه اینجا نشون دادین رشتتون قدرته .................. پیش نیاز مخابرات تجزیه است ............. منم فکر کنم همین ترم 4 گرفتم ................. تجزیه خیلی درس شیرینیه البته خیلی مفهونیست ................
ماشین ها رو به نظر من زود بگیر ...... معدلو میارن بالا . دی

دوست عزیز فیزیک مدرن درسی مجزا از فیزیک الکترونیک هست، مختص بچه های گرایش الکترونیک هست.
دوست عزیز هردوشون مربوط به الکتورنیکه که:D

البته که دوست خوبم Benefic.H اطلاعات بسیار خوبی دارند و بنده از راهنمایی های ایشون بسیار استفاده کردم .
مثلا من درس زبان تخصصی رو ترم 3 پاس کردم . و بنظرم درسای تجزیه و ماشین حتما باید در ترم 4 پاس بشن که بعدا مشکلات بسیار بزرگی رو بوجود میارن... اگر لازم بود بگم چه مشکلاتی ! از مشکلات در درس خوندن برای کنکور بگیرید تا گرفتن وقت از وقت مطالعه دروس تخصصی در ترم های بعد...
فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک هم دروس مجزایین !
موفق باشید:gol:
سلام آیدین جان .............. خب شما حتما زبانت قوی بوده وگرنه ترم 3 :surprised:
کاملا موافقم هم تجزیه هم ماشین ................ بقیشم که کاملا موافقم ............. در مورد زبان تخصصیم یه دلیلش که میگم همین کنکوره :smile:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام برد تلفن بی سیم که کم بشه مشکل از چیه ؟

مثلا فرض کنید تا 2متری دستگاه مادر زنگ میخوره ولی بعد اون نه !!!!!!!!!!

جوابم که میخوای بدی دقیقا همین مشکله

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام برد تلفن بی سیم که کم بشه مشکل از چیه ؟

مثلا فرض کنید تا 2متری دستگاه مادر زنگ میخوره ولی بعد اون نه !!!!!!!!!!

جوابم که میخوای بدی دقیقا همین مشکله

بعضی وقتا با زمین خوردن این نوع تلفنا این اتفاق میفته . تا اونجاییکه یادمه در مورد فرستنده گیرنده ها فرکانس خروجی و ورودی ،رو دو فرکانس خیلی نزدیک به هم تنظیم میشه تا بشه تو مدارهای آشکارساز اونا رو از هم تفکیک کرد و همچنین از یه مدار آنتن برای هر دو استفاده کرد ،حالا اگه فرکانس مرکزی آنتن یه مقدار انحراف پیدا کنه ( مثلا در اثر ضربه !) ممکنه که این دو فرکانس از پهنای باند موثرش خارج بشن و چون معمولا این فرستنده ها Q بالایی هم دارن مقدار انتشار آنتن و همینطور دریافتش بشدت پایین میاد .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: sh85

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی وقتا با زمین خوردن این نوع تلفنا این اتفاق میفته . تا اونجاییکه یادمه در مورد فرستنده گیرنده ها فرکانس خروجی و ورودی ،رو دو فرکانس خیلی نزدیک به هم تنظیم میشه تا بشه تو مدارهای آشکارساز اونا رو از هم تفکیک کرد و همچنین از یه مدار آنتن برای هر دو استفاده کرد ،حالا اگه فرکانس مرکزی آنتن یه مقدار انحراف پیدا کنه ( مثلا در اثر ضربه !) ممکنه که این دو فرکانس از پهنای باند موثرش خارج بشن و چون معمولا این فرستنده ها Q بالایی هم دارن مقدار انتشار آنتن و همینطور دریافتش بشدت پایین میاد .
اون وقت راهکار چیه ؟ خیلی وقت پیش مثلی که خورده زمین ولی از وقتی باطری نو روش گذاشتن اینطور شده ........ من فکر نکنم به باطری ربط داشته باشه .................... یعنی یکی از این خازنها مشکل داره ........... تو آشکارسازش

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون وقت راهکار چیه ؟ خیلی وقت پیش مثلی که خورده زمین ولی از وقتی باطری نو روش گذاشتن اینطور شده ........ من فکر نکنم به باطری ربط داشته باشه .................... یعنی یکی از این خازنها مشکل داره ........... تو آشکارسازش

شاید مشکل تو همون باطری باشه فرضا اگه فابریک نباشه و نتونه باندازه لازم شارژ بشه یا اگه مقدار ولتاژش مشکل داشته باشه و ...همه میتونه تو مقدار انتشار و دریافت تاثیر بذاره . در مورد تعمیرش هم اگه ایراد ظاهری توش دیدی یا اگه با اهم چک به نتیجه رسیدی که قطعه ای خرابه ، امتحانش ضرری نداره ولی برای تنظیم آنتن خروجی نیاز به تجهیزات و تجربیاتی هست که فقط نمایندگی ها ی مجاز اونا رو دارن اگه پاناسونیکه پیشنهاد میکنم ببرش کامتل .قسمت تعمیراتش مرتبه.

• Like
واکنش ها: sh85