لطفا همگی بخونین

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز

مرگ مغزی چیست؟
مرگ مغزی توقف کامل وبرگشت ناپذیرهمه فعالیت های مغزاست که هیچ درمانی برای آن در دنیا وجود ندارد. فردی که دچار مرگ مغزی می شود هرگز قادر به زندگی دوباره نخواهد بود .در این حالت فـرد نـفس نمی کشد و به تحریکا ت درمانی هیچ واکنشی نشان نمی دهد . پزشکان ازطریق نشانه ها ومعاینـا ت متـعدد وتکـمیلی به تشخیص قطـعی مـرگ مغزی می رسند. علت مرگ مغزی چیست؟ ازعلل مـرگ مغزی می توان ضربه به سر، خونریزهای مغزی ، نرسیدن طولانی مدت اکسیژن به مغز ، مسمومیتها و ...را نام برد.

مرگ مغزی چه تفاوتی با کوما دارد؟ کوما کاهش درفعالیت مغز است واحتمال برگشت هوشیاری وجود دارد.ولـی مرگ مغزی ، توقف کامل وبرگشت ناپذیر درعملکـرد مغز است و در واقـع مغز دراین شرایط ، حیاتی ندارد .درحالت کوما ممکن است شخص برای مدت طولانی زنده بماند یا هوشیارشود ولی درمرگ مغزی فرد حتماً بعد از چند ساعت یا چند روز فوت خواهد کرد. زندگی نباتی چیست ؟ وچه فرقی با مرگ مغزی دارد؟ این وضعیت تقریباً همیشه در پی کما رخ می دهد.با اینکه شخص بیدار به نظر می رسد (چشمانش باز است ) و دارای یک سری حرکات غیر ارادی اعضای خویش است ، هیچ عملکرد ذهنی وشناختی ندارد. در واقع بیمارانی هستند که به دنبال آسیب شدید مغزی برای سالهای متمادی زنده می مانند و به نظر هشیارند ، بدون اینکه با محیط اطراف خود ارتباطی برقرار کنند. چرا فـرد دچـارمـرگ مـغزی هنوز قلبـش می تپد؟ قـلـب به دلـیـل دارا بـودن سیستم خـودکار درصورت رسیدن اکسیژن به آن می تواند به کار خود ادا مـه دهـد.یـک دستـگاه تنـفس مصنوعی می تواند این عمل اکسیژن رسانی را برا ی مـدت کوتاهـی تأمین نماید تا قـلب به کارخود ادامه دهد. اما با وجود همه این تجهیزات نـیـز قلب تـا مدت کوتاهی می توا ند زنده بـمـانـد.

وضعیت سایر اعضا در مرگ مغزی : از زمان مرگ مغزی و ازکارافتادن مغز عملکرد اعضای بدن یکی یکی مختل شده ودرنهایت ازکار می افتد.این مدت ازچند ساعت تا چند روز متغیر است .به همین دلیل است که عمل اهداء اعضا باید هرچه زودتر انجام گیرد. نـکــتـه !!! اگر شنیده اید فردی برای مدت طولانی دچار مرگ مغزی بوده و بهبود یافته است باید بدانید که مسلماً آن فرد درکوما بوده است و به اشتباه اصطلاح مرگ مغزی درمورد وی بکار رفته است. چرا اهدای عضو مهم است ؟ تنها راه ادامه حیات برا ی بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب وکبد، و بهترین درمان برا ی مبتلایان به نارسایی کلیه، پیوند عضو می باشد.درهرسال تعداد زیادی ازبیماران نیازمند به پیوند عضو که درلیست انتظار ند ،می میرند .و این درحالی است که اعضای سالم افراد دچارمرگ مغزی ، زیر خاک مدفون می شوند. چه کسی می تواند پس از مرگ اهدا کنندۀ عضو باشد؟ هرکس و درهرسن می تواند در صورت بروز مرگ مغزی و وصیت قبلی خود و با رضایت بستگان ، اهداکننده عضو یا نسج باشد ، شرایط پزشکی فرد در زمان مرگ مغزی ، تعیین کننده قابلیت وی برای اهداء خواهد بود.
اعضای قابل اهدا : کلیه ها ، کبد ، قلب ، ریه ، لوزالمعده و روده نسوج قابل اهدا : قرنیه ، استخوان ، سیاهرگ ، غضروف ، دریچه های قلبی ، پوست وتاندون اهدای عضو ازنظر قانونی و شرعی : اهداء عضو براساس قانون ((پیوند اعضای بیماران فوت شده ویا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است)) مصوب 17/01/1379 مـجلس شورای اسلامـی و شـورای نـگهبان ، امری قانونی است. در قرآن کریم سوره مبارکه مائده آیه 22 بـه تصریح اشاره شده است که هرگاه کسی باعث بـقـای نفسی شو د مـانند آن است که بـاعـث نجات جان تمام انسانها شده است. حضرت امام خمینی (ره) در سال 1368 درپاسخ به استفتاء مجوز پیوند اعضا از فـردی کـه دچـار مـرگ مـغزی شده ا ست و حیات و ی غـیرقــابـل بـرگشـت اسـت، فرموده اند : ((بسمه تعالی . بر فرض مذکور چنانچه حیا ت انـسان دیـگری متوقف براین بـاشد با اجـازه صاحب قلب یا کبد و امثال آن جایز است.)) بسیاری ازمراجع عظام تقلید ، اهداء عضو و پیوند به بیماران نیازمند اعضا را جـایـز شمرده اند. با تلاش واحدهای فراهم آوری اعضای پیوندی سراسر کشور سالانه حدود 140 ـ 120 بیمار مرگ مغزی ، پس از شناسایی و اخذ رضایت از خانواده هایشان به بیماران نیازمند پیوند عضو زندگی دوباره می بخشند. امید است با فعالیت روز افزون واحدهای فراهم آوری اعضای پیوندی ، شاهد شناسایی هر چه بیشتر اهداء کنندگان مرگ مغزی و به دنبال آن تعداد بیشتر موارد اهداء عضو د رکشور باشیم . چه بسیار بیمارانی که چشم به راه بزرگواری هموطنان بخشنده خود هستند تا بار دیگر تندرستی خود را بازیابند وخانواده هایشان را شاد نمایند.

سلام به همگی

من مدتی بود دنبال گرفتن کارت اهداء اعضاء بودم؛
اگه شما تا حالا این کارت رو نگرفتین بهتون پیشنهاد میکنم حتما این کار رو بکنین.
زندگی بخشیدن به دیگران سعادتیه که هرکسی نمیتونه بهش برسه.
این
سایته اهداء عضوه ، خودشون کارت رو براتون به آدرسی که میدین ارسال میکنن.
امیدوارم که سالهای سال زندگی کنید ، نه فقط زنده باشین
:gol:

???zendegi

عضو جدید
مرسی عزیزم.بخاطر یادآوریت منم دلم میخواست این کار وکنم ولی پیگیرش نبودم الان از طریق سایت عضو میشم.جرا که نه؟؟

pesare abidell

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون شیوا جان .منم دنبال ثبت نام بودم.
خدا نکنه کسی همچین مشکلی براش پیش بیاد...

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد از ثبت نام اگه پدر مادر طرف رضایت نداشته باشن منظورم بعد مرگ مغزیه مشکلی پیش نمیاد واس اهدای عضو مثلا بگن بیخود کرده یا فقط رضایت خود شخص شرطه؟

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد از ثبت نام اگه پدر مادر طرف رضایت نداشته باشن منظورم بعد مرگ مغزیه مشکلی پیش نمیاد واس اهدای عضو مثلا بگن بیخود کرده یا فقط رضایت خود شخص شرطه؟

من دقیقا اطلاع ندارم ، اما فکر میکنم رضایت اونا هم برای اهدا مهمه!
شما از جانب خودت رضایت دادی که به احتمال روی تصمیم پدر ، مادر هم تاثیر گذاره ;)

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون شیوا جان .منم دنبال ثبت نام بودم.
خدا نکنه کسی همچین مشکلی براش پیش بیاد...
آره عزیزم ، اما بهترین نوع مرگ ، مرگ مغزیه
حتی تصور این که تو به بودن آدم های دیگه کمک کردی ، برای من قشنگه!
فکر کن : قلب تو توی بدن یه نفر هنوز بتپه ، قرنیه ی تو به چشمهای یه نفر نگاه رو هدیه بده ، کلیه ی تو یه بچه ی دیالیزی رو از مرگ نجات بده و ...
برای من همه ی اینا ارزشه .

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دقیقا اطلاع ندارم ، اما فکر میکنم رضایت اونا هم برای اهدا مهمه!
شما از جانب خودت رضایت دادی که به احتمال روی تصمیم پدر ، مادر هم تاثیر گذاره ;)

حرفی نیست فقط می خواستم بدونم بعدا که خدای ناکرده طرف تو این دنیا نباشه تضمینی هست اعضاش اهدا بشه یا نه مثلا خانواده نذاره مشکل ایجاد میشه.
من راضیم ولی پدر مادرمو فکر نکنم به راحتی بشه راضی کرد

بازم از اطلاع رسانی ممنون

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرفی نیست فقط می خواستم بدونم بعدا که خدای ناکرده طرف تو این دنیا نباشه تضمینی هست اعضاش اهدا بشه یا نه مثلا خانواده نذاره مشکل ایجاد میشه.
من راضیم ولی پدر مادرمو فکر نکنم به راحتی بشه راضی کرد

بازم از اطلاع رسانی ممنون

خواهش میکنم!
من کار خاصی نکردم ، فقط کاری رو که خودم دنبالش بودم ترجیع دادم تنهایی نباشه!
جناب پیرجو گویا بیشتر در جریانند.

لوتوسو

عضو جدید
شیوا کار خیلی قشنگی کردی ک این تاپیکو زدی
منم قبلا قصدش رو داشتم ولی یادم رفته بود...
ممنونم ازت

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
من طرفای عید عضو شدم چن روز پیش کارتش اومد ...یه کارت بانک ملی روش نوشته مایلم در زمان مرگم اعضای بدنم را اهدا کنم..................................

البته این یه کارت نمادینه... اما برای اهدا اجازه بازماندگان شرط اصلیه..............

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
من طرفای عید عضو شدم چن روز پیش کارتش اومد ...یه کارت بانک ملی روش نوشته مایلم در زمان مرگم اعضای بدنم را اهدا کنم..................................

البته این یه کارت نمادینه... اما برای اهدا اجازه بازماندگان شرط اصلیه..............

مرسی از اطلاعاتت عزیزم

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس یادتون باشه که رضایت بازماندگان هم برای اهدا شرطه ;)

shiva.vahed

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عضو شدم ولی هنوز کارتم نیامده:(

به خاطره تغییراتی که توی نوع کارت دادن زمانش طول میکشه
اما به زودی میرسه
من بهت تبریک میگم

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاری بس پسندیده است
ولی برای بازماندگان تصمیم گیری در این مورد بسیار مشکله

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره عزیزم ، اما بهترین نوع مرگ ، مرگ مغزیه
حتی تصور این که تو به بودن آدم های دیگه کمک کردی ، برای من قشنگه!
فکر کن : قلب تو توی بدن یه نفر هنوز بتپه ، قرنیه ی تو به چشمهای یه نفر نگاه رو هدیه بده ، کلیه ی تو یه بچه ی دیالیزی رو از مرگ نجات بده و ...
برای من همه ی اینا ارزشه .

اره موافقم
خيلي قشنگ و راحته
البته مردن توي دريا يه چيز ديگس:D