نمايش نتايج 1 تا 3 از 3

تاپیک: اقلیم شمال ایران

 1. #1
  عضو فعال آواتار amirabas_ali
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شیراز
  امتیاز
  1586
  پست ها
  494

  پيش فرض اقلیم شمال ایران

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]  تعریف هوا واقلیم :


  تعریف هوا یاوضعیت جوی شرایط موقت وضعیتی كه برای مدتی كوتاه دریك مكان معین غالب میگرددكه میانگین این وضعیت جوی دردراز مدت رایك اقلیم مینماید ،طبق تعریف فرهنگ بین المللی هواشناسی تعریف اقلیم عبارت است از تغیر مجموعه شرایط جوی كه بوسیله كیفیت وتكامل وضع هوامنطقه معینی مشخص میگردد . به هرحال اقلیم یك منطقه مرتب دستخوش حوادث غیر متعرقبه ازقبیل سیل، زلزله،انفجاریا یك جنگ فرسایشی می باشد.

  تعریف عناصر اقلیمی: هریك از شرایط جوی كه بتهم حالت فیزیكی وضع جوی ویا اقلیم منطقه معین رابرای لحظه بخصوصی یادوره ای اززمان معین مشخص می كند .
  اقلیم شمال ایران در حقیقت یک اقلیم مدیترانه ای است که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. میزان بارش سالانه بطور متوسط ‌١٠٠٠ میلی متر است که بیشترین آن در قسمت های غربی و کمترین آن د ر نواحی شرقی است. درجه حرارت متوسط سالانه بین ‌١٥ تا ‌١٨ درجه سانتی گراد است.
  شمال ایران
  به طور كلی جلگه مازندران در شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است ، كه معروف به آب و هوای معتدل خزری است . عوامل مؤثر در آب و هوای این استان عبارتند از : وجود كوه های البرز ، جهت قرار گرفتن آنها ، ارتفع مكان ، نزدیكی به دریا ، پوشش گیاهی ، بادهای محلی ، عرض جغرافیایی و پیش آمدن توده هوای شمالی و غربی ، كه در بین عوامل فوق نقش كوه ها و دریای خزر و بادها بیش از سایر عوامل است .
  به طور كلی دو جریان هوا در این منطقه تأثیر می گذارد :
  جریان اول ، هوائی كه از شمال و شمال شرقی از سیبری به طرف مازندران می آید و این توده در زمستان باعث سردی هوا و ریزش برف و باران شده و در تابستان بندرت مزیده و سبب خنكی هوا می گردد .
  جریان دوم ، بادهای غربی كه از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه وزیده ، كه در زمستان باعث ریزش باران شده و در تابستان بر رطوبت هوا می افزاید و همچنین باعث شرجی شدن آن می گردد .
  البته بادهای محلی معروفی نیز از جمله باد سورتوك (sortock) ( از سیبری در زمستان ) باد خوش آباد دره نور ، (اوزروا) گیل وا ، باد سام به این استان می وزند . با توجه به عوامل مختلفی كه در آب و هوای این استان اثر دارند ، سه نوع آی و هوا در این منطقه وجود دارد كه عبارتند از : معتدل جلگه ای ، كوهستانی (معتدل سرد)
  آب و هوای معتدل جلگه ای
  جلگه های مركزی و غربی مازندران دارای این نوع آب و هوا هستند . در این مناطق به علت نزدیكی به دریا و رطوبت زیاد ، ریزش باران فراوان حدود 1200 تا 1300 میلیمتر می باشد . وجود رطوبت ، اثر آلودگی مداوم هوا و محصور بودن بین كوه و دریا ، دمای هوا را معتدل نموده كه اختلاف حداكثر و حداقل دما بسیار كم می باشد .
  آب و هوای كوهستانی
  این آب و هوا بر دامنه های شمالی و نواحی مرتفع البرز مسلط می باشد كه در ارتفاعات بسیار بلند از نوع كوهستانی سرد است ، و در سایر نقاط از نوع معتدل كوهستانی بوده ، به علت فاصله از دریا نسبت به ناحیه جلگه ای رطوبت كمتری داشته و در نتیجه میزان بارندگی آنهم كمتر است ولی به لحاظ افزایش ارتفاع ، میزان دما كاهش یافته و در نتیجه بخش عمده ای از ریزشهای جوی به صورت برف می باشد و زمستانهای ناحیه كوهستانی بسیار سرد همراه با یخبندان بوده و تابستان هوای معتدلی دارد كه سبب ییلاق ( مهاجرت تابستانی ) می شود .
  آب و هوای نیمه بیابانی
  این نوع آب و هوا بر قسمتی از جلگه گرگان ( شمال گرگان رود تا مرز شوروی سابق ) مسلط می باشد و علل ایجاد آن دوری از دریا ، كاهش ارتفاعات البرز شرقی ، مجاورت با صحرای تركمنستان شوروی سابق در سمال این نطقه است . بارندگی در این منطقه نسبت به استان مازندران كمتر می باشد تا جائیكه در نواحی گنبد كاووس به حدود 500 میلی متر می رسد و كاهش رطوبت باعث افزایش دامنه گرما می شود به طوریكه در تابستان نسبت به سایر نقاط استان ، دمای بیشتری دارد و در زمستان نیز تعداد روزهای یخبندان بیشتر است .
  آب و هوای استان مازندران
  استان مازندران را بر اساس خصوصیات دما و بارش و توپوگرافی منطقه می توان به دو نوع آب و هوای معتدل خزری و آب و هوای كوهستانی تقسیم كرد . آب و هوای كوهستانی خود بر دو نوع معتدل كوهستانی و سرد كوهستانی می باشد .
  1- آب و هوای معتدل خزری :
  این نوع اقلیم جلگه های غربی و مركزی استان تا كوهپایه های شمالی البرز را شامل می شود . در این نواحی به دلیل كمی فاصله كوهستان و دریا رطوبت تجمع می یابد كه بعنوان پیامد آن می توان بارش های قابل ملاحظه و دمای معتدل را ذكر كرد .
  میانگین بارندگی سالیانه در نوار ساحلی استان برابر با 977 میلیمتر است. توزیع مكانی آن از غرب به شرق با كاهش همراه است در حالیكه توزیع زمانی آن وضعیتی كمابیش منظم دارد ( حداكثر بارندگی در پائیز و حداقل آن در بهار اتفاق می افتد)
  در بررسی پارامتر درجه حرارت نیز مشاهده می شود كه به دلیل رطوبت نسبی بالا و زیاد بودن تعداد روزهای پوشیده از ابر ، دمای هوا معتدل و دامنه دمایی محدود می باشد كه این وضعیت منجر به تابستانهای گرم و مرطوب و زمستانهای معتدل با یخبندانهای اتفاقی می گردد .
  2- الف) آب و هوای معتدل كوهستانی :
  با افزایش تدریجی ارتفاع از اراضی جلگه ای به سوی دامنه های شمالی ارتفاعات البرز و فاصله از دریا ، تغییرات خاصی در آب و هوای استان پدیدار می گردد. در نوار ارتفاعی 1500 تا 3000 متر ، شرایط آب و هوایی كوهستانی حاكم است كه از ویژگیهای آن می توان كاهش میزان بارندگی سالیانه وهمچنین كاهش متوسط درجه حرارت ماهانه را ذكر كرد . علاوه بر آن زمستانهای سرد همراه با یخبندانهای طولانی و تابستانهای كوتاه نیز از دیگر مشخصات این اقلیم است .
  2- ب) آب و هوای سرد كوهستانی :
  در نوار ارتفاعی بالاتر از 3000 متر كه شامل قلل كوهستانهای دامنه شمالی البرز می شود ، دمای هوا به شدت كاهش یافته و یخبندانهای طولانی ایجاد می شود . در این مناطق ریزش ها غالبا به صورت برف است كه در دوره طولانی سرد سال روی هم انباشته شده و تا اواسط دوره كوتاه گرم سال نیز دوام دارند . در همین مناطق و در قله كوههای دماوند ، علم كوه و تخته سلیمان شرایط ایجاد یخچالهای كوهستانی و انباشت دائمی برف فراهم شده است .
  توده هواهای موثر بر آب و هوای مازندران
  موقعیت جغرافیایی ویژه استان مازندران بعنوان یكی از استانهای ساحلی دریای خزرسبب شده است كه در طول سال از اثرات آب و هوایی همسایگانی چون سرزمین پهناور سیبری ، دریای مدیترانه و دریای خزر و فلات مركزی ایران بهره مند شود . در طول فصول مختلف سال توده های هوای متعددی وارد استان میشوند كه عمده ترین آنها به قرار زیر میباشد :
  الف) دوره سرد سال :
  - توده هوای قطبی قاره ای (cP) كه ورود آن به استان از طریق گسترش زبانه سیستم پرفشار سیبری بر روی شمال شرق كشور می باشد . این توده هوا سرد و خشك بوده و با عبور از روی دریای خزر ضمن جذب رطوبت و گرما ناپایدار گشته و سبب بارشهای قابل توجه بویژه در فصل پاییز ( بدلیل اختلاف زیاد دمای آب با دمای هوا ) در استان می شود . شدت این بارندگی بدلیل طولانی بودن مسیر حركت توده هوا بر روی دریا در غرب استان بیشتر از سایر قسمتهای استان میباشد .
  - توده هوای قطبی دریایی تعدیل یافته (mP ) با منشا اقیانوس اطلس كه بعد عبور از روی جنوب اروپای شرقی از طریق دریای سیاه به شرق دریای مدیترانه وارد و سپس از طریق تركیه از سمت شمال غرب وارد ایران می شود .
  - توده هوای آركتیكی قاره ای (cA ) با منشا اسكاندیناوی كه بعد از عبور از روی اروپا و از دست دادن رطوبت مجددا از دریای سیاه كسب رطوبت كرده واز طریق تركیه وارد نوار شمالی كشور می شود .
  ب) دوره گرم سال :
  - توده هوای حاره ای دریایی تعدیل یافته (mT ) با منشا آزورس (جزیره آزورس در اقیانوس اطلس ) كه بعد از عبور از روی دریای مدیترانه و جنوب اروپا ، به شمال كشور وارد میشود و گاهی نیز از طریق شمال آفریقا و عربستان ، نواحی جنوب و مركز ایران را مورد تهاجم قرار میدهد و به شمال نیز نفوذمی كند جبهه های حاصل از این توده هوا هنگام رسیدن به دریای خزر از این دریا رطوبت كسب كرده و سبب بارندگی در سواحل جنوبی آن میشوند . بعلاوه در اوج روزهای گرم هنگامی كه جت استریم جنب حاره به شمال دریای خزر نقل مكان می كند توده هوای حاره ای قاره ای (cT ) كه در مركز ایران تشكیل می شود و بسیار گرم و خشك می باشد شمال كشور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد .
  اقلیم استان مازندران
  1- بر اساس طبقه بندی هانسن ( Hansen ) این استان در مدار معتدله گرم قرار گرفته است .
  2- به روش ضریب اعتدال ( Temoenatenus Index ) این استان بسیار معتدل و فوق معتدل است .(منظور از ضریب اعتدال بدست آوردن دوری یا نزدیكی یك منطقه به منطقه معتدله است )
  3- بر اساس طبقه بندی دومارتن ( De Martounne ) نواحی غربی مازندران بسیار مرطوب ، نواحی مركزی مازندران مرطوب و نواحی شرقی مازندران مدیترانه ای و نواحی كوهستانی مازندران نیمه مرطوب می باشد .
  4- بر اساس طبقه بندی دكتر كریمی ، نواحی غربی و مركزی دارای اقلیمی مرطوب با تابستان گرم و زمستان كمی سرد ، نواحی شرقی نیمه مرطوب با تابستان گرم و زمستان نسبتا سرد و نواحی كوهستانی مازندران دارای اقلیم مرطوب با تابستان معتدل و زمستان بسیار سرد می باشد .
  زنده بودن را به بيداري بگذرانيم که سالها به اجبار خواهيم خفت!!!  (در این دَرگه ، ِکـه گـه گـه کـَه کُـه و کُـه کـَه شود ناگه

  مشـو غـــره بـه امـروزت که از فـــــردا نئی آگـــه)

 2. تشكر از اين پست


 3. #2
  تازه وارد آواتار royasaz
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/4
  محل سكونت
  تبریز
  امتیاز
  34
  پست ها
  23

  پيش فرض


  تقسیمات اقلیمی جهان
  اقلیم جهان در کل به پنج اقلیم تقسیم می شوند که عبارتند :
  1)اقلیم بارانی استوایی: دراین اقلیم،فصل سردوجود نداردومعدل دمای هوادرسردترین ماه سال بیش از18
  درجه ی سانتی گراد است.
  2)اقلیم گرم و خشک :دراین مناطق،به دلیل آنکه میزان بارندگی سالیانه بخارآب مورد نظرجهت رطوبت
  هوا راتامین نمی کند،هوا به طور کلی خشک است.
  3)اقلیم گرم_معتدل: معدل دمای هوای سردترین ماه سال دراین مناطق بین 18و3- درجه ی سانتی گراد
  ومعدل دمای هوادرگرمترین ماه سال بیش از 10درجه ی سانتی گراداست. دراین مناطق زمستان کوتاه
  است. ولی ممکن است حدود یک ماه یا بیشتر، زمین یخ بسته یا پوشیده از برف باشد
  4)اقلیم سرد و برفی:دراین اقلیم،معدل دمای هوادرگرمترین ماه بیش از10درجه ی ودرسردترین ماه سال
  کمتر از 3-درجه ی سانتی گراد است. بارندگی دراین مناطق معمولاً به صورت برف است ودرطول چند
  ماه از سال،زمین پوشیده از یخ و برف می شود.
  5)اقلیم قطبی:در این اقلیم معدل دمای هوا در گرمترین ماه سال کمتر از 10 درجه ی سانتی گراد استو در
  اینجا _ بر خلاف اقلیم بارانی استوایی _ فصل گرم وجود ندارد.

  تقسیمات اقلیمی ایران
  تقسیمات اقلیمی ایران به چهار قسمت تقسیم می شود که عبارتند :
  1)اقلیم معتدل(سواحل جنوبی دریای خزر )
  2)اقلیم سرد(کوهستانهای غربی )
  3)اقلیم گرم وخشک (فلات مرکزی)
  4)اقلیم گرم و مرطوب (سواحل جنوبی)

 4. تشكر از اين پست


 5. #3
  تازه وارد آواتار royasaz
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/4
  محل سكونت
  تبریز
  امتیاز
  34
  پست ها
  23

  پيش فرض


  موقعیت جعرافیای،حدود و وسعت:
  شهر تبریز کما بیش درمیان سرزمین تاریخی آذربایجان وجلگه مرتفع تبریز قرار دارد. این جلگه که از

  مستعدترین جلگه های این سرزمین است قریب به 3000 کیلومترمربع وسعت داردو ارتفاع آن ازسطح

  دریاحدود 1200متر است.جلگه تبریزبه جزقسمت غربی درمیان دیواره های مرتفع کوهستانهای منطقه

  محصوراست و به صورت کاسه ای مثلث گونه ای ازشرق به غرب بسط یافته است. رشته کوه مشوداغ

  درشمال غربی ،کوه مرووارتفاعات عون ابن علی درشمال،رشته کوه قره داغ درشمال شرقی، ارتفاعات

  نرمیق درشرق،رشته کوه بزغوش درجنوب شرقی ودامنه های کوه سهنددرجنوب مرزطبیعی این جلگه

  راتشکیل می دهد.

  اقلیم شهر تبریز
  منطقه تبریز در گروه اقلیم سرد قرارگرفته است.
  خصوصیات عمومی این اقلیم(اقلیم سرد) به قرار زیر است.
  کوهستانهای غربی که دامنه های غربی رشته کوههای مرکزی ایران را شامل می شوند. باتوجه به اینکه
  دراین منطقه متوسط دمای هوا درگرمترین ماه سال بیش از10و متوسط حداقل دمای هوا درسردترین ماه
  کمتراز3-درجه ی سانتی گراد است،جزو مناطق سردسیر محسوب می شود. سلسله کوههای غربی چون
  سدی مانع نفوذ هوای مرطوب مدیترانه به داخل ایران شده و رطوبت هوا رادردامنه خودنگه می دارند
  از ویژگی های این اقلیم گرمای شدید دره ها درتابستان اعتدال آن در فصل زمستان است مقدار و شدت
  تابش آفتاب درتابستان این منطقه زیادودرزمستان بسیارکم است. زمستانهای طولانی، سرد وسخت بوده
  وچندین ماه ازسال زمین پوشیده ازیخ است.مقدار بارندگی درتابستان کم ودرزمستان زیاد واکثراً بصورت
  برف است بطورکلی دراین منطقه،بهاری کوتاه،زمستان وتابستان راازهم جدا می سازد.
  میزان بارندگی:
  موقعیت طبیعی دره تبریز وکوههای مرتفعی که این دره رادرمیان گرفته اند و جبهه هوای سردی که همه
  ساله ازشمال غربی آذربایجان در جلگه تبریزجریان می یابد تاثیرات مشخص درمیزان بارندگی این

  جلگه بر جای می گذارد. این جبهه هوا سرد که باران زاترین جبهه هوائی است که وارد این منطقه
  می شود درفصل زمستان از مراکز فشار زیاد اروپا به طرف جنوب شرقی به حرکت در می آید، حین
  عبور از روی مناطق مدیترانه و دریای سیاه که دارای فشارکم هستند، مقدارزیادی رطوبت باخود به
  این منطقه می آوردوکوههای مرتفع آذربایجان که برهمه عوارض کوهستانی ایران مقدم هستند،این
  رطوبت را جذب می نمایدو بصورت باران در مناطق پست و صورت برف در قسمتهای مرتفع درحد
  متعادلی شروع می شود از ماه اسفند شدت می گیرد و درماههای فروردین و اردیبهشت به حداکثر
  میزان خودمی رسد.درمجموع ماههای اسفند تااردیبهشت دوره پرباران جلگه تبریز است. پس ازاین
  دوره میزان بارندگی تدریجا ً کاهش می یابدودرماههای تیرومرداد به حداقل میزان خود می رسد.که
  در نمودارنشان داده شده است .


تاپیک های مشابه

 1. اثر زمان برداشت بر ميزان هسپريدين در انواع مركبات در شمال ايران
  توسط afsoon6282 در تالار مقالات مهندسی کشاورزی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/10/14, 12:11 AM
 2. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/8/05, 07:19 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/4/16, 09:59 PM
 4. عروسی زیبا در شمال ایران
  توسط afa در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 24
  آخرین ارسال: 2009/3/16, 10:28 AM
 5. مناظر شمال ایران
  توسط ملیسا در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 5
  آخرین ارسال: 2008/9/24, 10:35 AM

عبارت‌های مرتبط

اقلیم شمال

اقلیم سرد و کوهستانی

اقلیم مازندران

مناطق سرد و کوهستانی

مقاله اقلیم سرد کوهستانی

اقلیم گرم و مرطوب

اقلیم شمال کشور

معماري معتدل و مرطوب

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •