نمايش نتايج 1 تا 9 از 9

تاپیک: فنگ شویی چیست ؟

 1. #1
  عضو فعال آواتار maxer
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/3
  محل سكونت
  اصفهان
  امتیاز
  3279
  پست ها
  1,137

  Post فنگ شویی چیست ؟

  فنگ شویی دانشی کهن است که ریشه در تفکر چینی ها به جهان هستی دارد و رد پای آن در معماری داخلی نیز پیدا شده است ، فنگ شویی از دو کلمه Feng به معنی باد و Shui به معنی آب تشکیل شده است . هدف فنگ شویی در مجموع خلق حس هماهنگی در خانه و زندگی افراد است. فنگ شویی هنر ایجاد تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژی های پیرامونمان [ ... ]
  فنگ شویی هنر ایجاد تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژی های پیرامونمان است تا در زندگی مان تاثیراتی سود مند پدید آوریم .
  سابقه فنگ شویی به حدود 4700 سال قبل از میلاد ، در چین باز می گردد . بسیاری از مکان ها و مناظر مانند دیوار بزرگ چین و شهر ممنوعه پکن بر اساس اصول فنگ شویی و برای هماهنگ کردن انرژی های آسمان و زمین بوده است .
  استقرار اشیا به گونه ای که مردم (انسان ) محیط زیست ( خاک ) و روان ( آسمان ) با تشکیل و حدتی موزون ، زمینه های پیشرفت انسان را ایجاد کنند.
  از طریق فنگ شویی می توان دریافت در کدام نقطه از ساختمان جریان انرژی بند آمده است و یا برای اینکه انرژی دیگر بار آزادانه جریان یابد چه باید کرد.
  برای زندگی موثر ، لازم است که انرژی و نیروی حیات ، آزادانه در خانه و محل کارتان جریان یابد . نخستین گام برای آزاد ساختن انرژی مسدودی که به مرور زمان در ساختمان جمع شده پالایش مکان است . به طور کلی انسداد انرژی به دلایل زیر است :
  1. آلودگی فیزیکی
  2. انباشتگی و در هم ریختگی
  آلودگی فیزیکی :
  هر نوع چرکی و خوراکی های مانده که پیرامون خود انرژی پایین تولید میکند.
  انباشتگی و در هم ریختگی :
  هر گونه بی نظمی و در هم ریختگی بر جریان نرم و هموار و آزادانه انرژی پیرامون یک فضا مانع ایجاد می کند.
  تلاش کنیم هر شی را در مکان خاص خود قرار دهیم تا آرامش یابیم و سنگینی اجسام و فضا بر جسم و روحمان کارگر نشود.
  بر این اساس نحوه طراحی فضا و چیدمان وسایل و اشیا منزل تاثیر بسزایی در آرامش ما دارد و رعایت اصول فنگ شویی ما را در ارایه هر چه بهتر فضای معماری کمک می کند.
  منبع : طراحی نظم به شیوه فنگ شویی ( کارن کینگستون ، گیتی خوشدل )

 2. #2
  عضو فعال آواتار maxer
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/3
  محل سكونت
  اصفهان
  امتیاز
  3279
  پست ها
  1,137

  پيش فرض

  نصايحي درباره فنگ شويي
  اتاق نشيمن شما جن ندارد!

  روزنامه اعتماد >[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] 31/4/85

  از نظر علم معماري كهن چيني ، همه قسمت هاي يك خانه با عناصر پنج گانه يا همان آب ، چوب ، آتش ، خاک ، فلز در ارتباط مستقيم هستند.
  اتاق نشيمن هم عنصر فلز دارد، عنصري سنگين و بسيار مرتبط با احوال روزانه شما كه با وجود ساعت هاي بزرگ ديواري ، تلويزيون هاي صفحه بزرگ ، وسايل تهويه ، رادياتور شوفاژ، ضبط صوت و دي وي دي ، كه در اغلب اتاق نشيمن ها پيدا مي شوند، سنگين تر هم مي شود.

  چيني ها و البته ايراني هايي كه جديدا به اين علم قديمي و جالب علاقه مند شده اند، براي نجات اتاق نشيمن و قابل تحمل كردن آن پيشنهادات بامزه يي دارند، مثلا داشتن ساعتي گرد به رنگ طلايي در اتاق ، آن هم روبروي در براي اينكه انرژي منفي اتاق را مهار كند، يا استفاده از تابلوهاي نقاشي مثل نقش ماهي كه چيني ها معتقدند طول عمر مي آورد يا تصاوير زيبايي غير آن منظره هاي بي ريخت غروب كه دلسردي مي آورد و تصاوير عجيب زن ببرها كه توي كوبلن فروشي ها مي بينيم و بي نهايت ترسناك و پر از خشونت هستند.

  مهندسين علاقه مند به فنگ شويي در طراحي دكوراسيون اتاق نشيمن علاوه بر محدودكردن تصاوير به رنگها هم مي پردازند، مثلا رنگ قرمز را براي اتاق شما ممنوع مي كنند، چون كه روحيه تند و خشن و پرخاشگر كه مشخصه رنگ قرمز است ، احوال خانواده شما را كه در اين اتاق امن گرد هم آمده اند به هم خواهند ريخت .

  بعد هم پيشنهاد مي كنند كه براي اتاقتان از رنگ هاي مخصوص جنگل مثل سبز و قهوه يي و آبي و زرد استفاده كنيد و با پارچه خوشرنگ و مبل ساده و نرم و حتي پشتي هايي كه فضاي گرم و خودماني شبيه كلبه جنگلي ايجاد مي كنند، فضاي اتاقتان را كاملا امن و دوست داشتني كنيد. علاوه بر همه اينها اگر مي خواهيد اتاقي كه در آن دور هم جمع مي شويد اتاقي بدون دلنگراني هاي معمول باشد، عكس همه افراد خانواده و همه كساني كه دوست داريد در قاب هاي كوچك بر در و ديوار آويزان كنيد، تا هميشه به يادشان باشيد.

  راستي اگر تا به حال پيشنهادات فنگ شويي ما را براي تزيين و دكوراسيون اتاق نشيمن تان جدي نگرفتيد، يك نوع ديگر فكر كنيد، اتاق نشيمن شما جايي است كه در آن روزنامه مي خوانيد، عصرانه مي خوريد، با بقيه خانواده گپ مي زنيد، تلويزيون تماشا مي كنيد و حتي گاهي چرت مي زنيد!
  آيا اين اتاق پر از شادي ارزش ندارد كه با روش هايي ساده ، هرچند غيرمعمول ، دوست داشتني تر شود؟
  پس اگر يك لحظه ، فقط يك لحظه با علوم عجيب شرقي همراه شديد، يعني فقط علاقه مند شديد بدانيد «یين ويانگ »، يعني دو عنصر مثبت و منفي متعادل كننده انرژي از نظر چيني ها، ژاپني ها، هندي ها و همه شرقي ها در اتاق نشيمن شما به يك اندازه وجود دارد، كافي است كه امروز در تنهايي ، بدون حضور اغيار، در اتاق خلوت كنيد، روي صندلي راحتي بنشينيد و چشمهايتان را ببنديد.
  اگر ذهنتان به هزار جا رفت ، اگر دلشوره داشتيد، اگر احساس امنيت و آرامش نداشتيد، اگر جريان هواي كاذبي را احساس مي كرديد، اگر قالي اتاقتان ناراحت و گل و گياه گوشه اتاق برايتان غيرقابل تحمل بود، اگر صداهايي در اطراف مي شنيديد و دلتان مي خواست پاهايتان را بالا بگيريد و خودتان را نجات دهيد، اگر سرتان مثل يك ديگ كه با چكش بر آن بكوبند صدا داد، اگر ياد بدهكاري ها، غذاهاي مانده توي يخچال ، ميهمان هاي سرزده ، رييس بداخلاق ، همسايه هاي دوست نداشتني ، خاله خرس هاي آشنا و همه اتفاقات و جرياناتي كه هر روز مثل ميخ توي پايتان فرو مي رود افتاديد، اگر دلتان نخواست پاهايتان را دراز كنيد، چند دقيقه تلويزيون نگاه كنيد يا كتاب بخوانيد، اگر خنكي كولر و يك دانه زردآلو خوشحالتان نكرد، نترسيد!
  اتاق شما جن ندارد!
  فقط از نظر مهندسين چيني درحالت عدم تعادل است .

 3. تشكرها از اين پست


 4. #3
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی عمران
  تاريخ عضويت
  2007/3
  محل سكونت
  شهر اولین ها
  امتیاز
  1407
  پست ها
  627

  پيش فرض فنگ شویی چیست؟

  عبارت فنگ شویی به صورت تحت الفظی به معنای (( باد و آب )) است، ولی در واقع به معنای هنر زندگی موضون با محیط میباشد. زمانی كه به هماهنگی با تمام محیط اشیای خود دست یابیم، زندگی با لطافت بیشتری پیش رفته و رسیدن به اهداف بسیار آسان میشوند. مكان زندگی ما و نحوه ای كه اشیای هر اتاق را منظم می كنیم، به شكل شگفت آوری بر كیفیت زندگی ما تاثیر میگذارند.

  زمانی خانواده ما در آپارتمانی واقع در یكی از محلات فقیر شهر زندگی میكرد.زمین این محله نسبت به محیط اطراف پایین تر بود و به همین دلیل در ماههای زمستان هر روزبا یك مه غلیظ صبحگاهی پوشیده می شد. زمانی كه باد از سمت خاصی می وزید، این مه تبدیل به توده زرد كثیفی می شد كه بوی مشمئز كننده با فاضلاب را از كیلومترها دورتر به محله ما می آورد در تمام مدتی كه ما در این مكان زندگی میكردیم، به دلیل محیط نا مناسب دچار روحیه بی تفاوتی شدیدی بودیم. سر انجام پس از مدتی وضعیت اقتصادی خانواده بهتر شد و به محله مناسب تری نقل مكان كردیم. بلافاصله همه انرژی و اشتیاق بیشتری برای فعالیت پیدا كردند. آن مكان منفی باعث اضمحلال انرژی ما میشد در حالی كه مكان مثبت آن را تقویت میكرد.

  البته بدیهی است كه همیشه نقل مكان و تغییر كالبدی محل اقامت ممكن نیست اما با استفاده ا ز فنگ شویی میتوان شرایط داخل آپارتمان را به نحو موثری عوض كرد.هنگامی كه موفق می شویم آپارتمان خود را از مكانی به عنوان بیتوته شبانه به یك خانه تبدیل كنیم از نظر فنگ شویی در مسیر درستی قرار گرفته ایم. این كار به راحتی با تغییر نظم مبلمان یا نورپردازی مناسب در گوشه های تاریك خانه عملی است.

  مسلما برای همه ما اتفاق افتاده كه به آپارتمانی وارد میشویم و بلافاصله راحتی و گرمی یك خانه را احساس كنیم. و باز بدون شك همه ما آپارتمانهایی را دیده ایم كه بی دلیل ناراحت به نظر میرسند. آپارتمان اول از نظر فنگ شویی مثبت تلقی میشود.در حالی كه آپارتمان دوم چنین نیست. با تدابیر خاصی در آپارتمان دوم نیز میتوان راحتی وآسایش آپارتمان اول را به دست آورد.

  با فنگ شویی می توان احساس خانه بودن را در آپارتمان به وجود آورد. و هنگامی كه محیط آن متعادل و متوازن شد بدون شك در تمام زمینه های زندگی ، شادتر سلامت تر و موفق تر خواهیم بود. با بهره گیری از نیروی حیاتی چی به مزایای روز افزونی دست خواهیم یافت.
  خانه تکانی با فنگ شویی

  قبل از هر کاری، شروع به پالایش خانه کنید و هرچیز معیوب و بی استفاده را جدا کنید، مگر اینکه کاملا مطمئن باشید که واقعا به درد می خورد. این اصل شامل لباس های اضافی نیز می شود .
  برای ساماندهی خانه باید آستین ها را بالا بزنید و کمدها و گنجه ها را خالی کنید تا دوباره احساس رضایت کنید و سپس مجددا آنها را با لباس ها و وسایلی که مطابق با احتیاجات کنونی شما هستند پر نمایید.
  اگر نمی دانید با لباس های اضافه چه کنید آنها را به موسسات خیریه بدهید تا افراد نیازمند استفاده کنند به این ترتیب علاوه بر اهدای لباس، سخاوتمندانه انرژی های مثبت را نیز پراکنده ساخته اید و به زودی متوجه خواهید شد که با جدا کردن همه این موانع قدیمی شما نیز آزاد می شوید چون بدون اینکه بدانید انرژی راکد و منفی این اشیا شما را محاصره می کند و مانع پیشرفت شما می شود.
  عمل دور ریختن اشیای زاید نه فداکاری و نه بی قیدی است بلکه فقط یک تغییر موضع لازم حتی اساسی است که ما را به طرف آینده ای پررونق و شکوفا سوق می دهد. اگر خانه تان مملو از اشیای به دردنخور است همین الان شهامت بیرون ریختن آنها را پیدا کنید.
  ● اصلا نترسید
  همین که شروع به خانه تکانی کردید، متوجه می شوید که بسیار آسان تر از آن بود که فکرش را می کردید. به علاوه، این خانه تکانی یک تجدید انرژی برای شما ایجاد می کند که به کمک آن می توانید طرح ها و برنامه های جدید را شروع کنید.
  به کارتان تداوم بخشید و خانه را به معنای واقعی کلمه پالایش کنید. هر آنچه مانع جریان آزاد انرژی می شود از خانه خود جدا کنید تا احساس رضایت و آرامش کنید.
  هر چیزی که جلوی دست و پا را می گیرد و جا را بیهوده اشغال می کند از سر راه بردارید، پشت درها چیزی نگذارید درها باید بتوانند آزادانه و به طور کامل باز شوند. راهروهای ورودی را خلوت کنید، زیر تختخواب ها چیزی نگذارید و به طور کلی هیچ جا را به حال خود رها نکنید.
  یک بار که همه چیزهای زیادی بیرون ریخته شد، شما آن مکان را بسیار روشن تر می یابید. پس احتیاجی به گفتن ندارد: باید به روشنایی هم نظم بخشید.
  جریان های منفی دوست دارند در مکان های تاریک لانه کنند. بنابراین اتاق های شما باید حتما روشن، نورانی و دلباز باشند تا همه بتوانند احساس خوبی داشته باشند.
  از افزودن روشنایی در جاهایی که لازم است واهمه نداشته باشید. بدن، چشم ها و ذهن شما به نور نیاز دارند. هنگامی که به اندازه کافی از نور آفتاب بهره مند شوید به خوبی درمی یابید که نور آفتاب چگونه شما را سرحال می کند.
  البته فراموش نکنید که نور زیادی نیز مناسب نیست و برای ایجاد روشنایی همیشه تعادل و صرفه جویی را رعایت کنید.
  منبع: كتاب فنگ شویی برای زندگی در آپارتمان
  khakzad.com
  پسر عمرانی

 5. تشكر از اين پست


 6. #4
  تازه وارد آواتار masi_r7
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  مشهد
  امتیاز
  59
  پست ها
  27

  پيش فرض

  جهت جنوب‌شرق

  انرژي چي در اين بخش بنا نه به اندازه شرق ولي تا حد قابل توجهي شكل فعال، تيز و شلوغ دارد كه نوعي رشد آرام و يكنواخت در زندگي ايجاد مي‌كند و براي شروع كار و حرفه جديد مفيد است. جنوب شرق قسمت ثروت و دارايي است. از دست رفتن و ضعف اين بخش از بنا باعث كاهش درآمد ساكنين مي‌شود يا باعث مي‌شود تا آنچه به واسطه كار و تلاش بدست مي‌آيد به سادگي از دست برود.
  باد سمبل جنوب شرق است. در طبيعت، باد با پخش كردن بذر گياهان نوعي ارتباط ايجاد مي‌كند. به همين ترتيب اين قسمت بنا براي فعاليت‌هايي كه نياز به ارتباط و خلاقيت دارد مناسب است. به اين صورت آشپزخانه، دفتر كار و استوديو مي‌توانند در اين قسمت قرار گيرند. قرار داشتن اتاق خواب در اين بخش اشكالي ندارد. رنگ نزديك به اين قسمت سبز تيره است. به همين ترتيب، سبز تيره نشانه برگ‌هاي مسن و بالغ است (نسبت به شرق).
  اين قسمت در شركت‌ها و بناهاي تجاري اهميت زيادي دارد. تقويت اين بخش اثر بسيار خوبي در ثروت و درآمد ساكنين دارد. تقويت شرق و جنوب شرق با گياهان سبز و يا قرار دادن آبنما و آكواريوم ممكن است.

  جهت ‌جنوب شرق : Sun
  عدد : 4
  منطقه : ثروت
  عنصر : چوب
  عنصر مولد : آب
  عنصر مخرب : فلز
  عنصر فرساينده : آتش
  رنگ : سبز تيره
  رنگ سازگار : سبز - آبي
  رنگ ناسازگار : طلايي نقره‌اي
  فصل : بهار
  اوقات شبانه روز : قبل از ظهر
  سمبل : باد
  شكل : استوانه
  انرژي : بيرون‌رو
  عضو خانواده : دختر بزرگ

 7. #5
  تازه وارد آواتار style
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2008/7
  محل سكونت
  اهواز
  امتیاز
  28
  پست ها
  15

  پيش فرض فنگ شویی

  فنگ شویی، هنر باستانی چیدمان چینی
  فنگ شویی چیست؟ (بخش اول)  فنگ شویی Feng Shui
  دانشی متعلق به چین باستان است که به بررسی محیط زیست طبیعی و ساختگی می پردازد. معنای کلامی آن باد و آب است؛ و دنیای فنگ شویی آمیخته ای از ریاضیات، طراحی داخلی، معماری و قوانین ساده ای برای خانه داری موفق می باشد. در واقع هنری است برای جایگزینی صحیح اشیاء. در حال حاضر استفاده از این دانش برای ایجاد محیطی متعادل در خانه و محل کار بسیار رایج است. افرادی که براساس فنگ شویی محیط پیرامون خود را می آرایند، بر این باورند که با چیدمان مبلمان و تزئین محل به شیوه ای که با طبیعت هم راستا باشد، می توانیم هارمونی و سلامت را به محیط زندگی خود وارد نماییم. در نتیجه با انجام اعمال سودمند و موثر در محیط زندگی، جریان دلپسندی از نیروهای حیات را در اطراف خود به حرکت در خواهید آورد. بر پایه این فلسفه باستانی محل قرارگیری هر شی، از در ورودی گرفته تا دستشویی، در سعادت ما نقش دارد. در واقع چینی ها حتی پیش از خرید یا ساخت خانه یک استاد فنگ شویی را به استخدام درآورده و از مشورت وی بهره می برند. بیشتر استادان فنگ شویی بر استفاده از زیبایی شناسی و عقل سلیم در دستیابی به نتیجه مطلوب تاکید دارند. برای استفاده از این شیوه ابتدا باید نکاتی را درباره آن آموخت. همانند نیروهای مثبت و منفی موجود در طبیعت (یین و یانگ) ، هر اتاق و خانه هم فضاهایی مثبت و منفی دارد. با استفاده از فنگ شویی تعادلی در این نیروها به وجود می آید تا در هیچ جا دارای قوت یا ضعف بیش از اندازه نباشند. از اینرو، یکی از مفاهیم رایج در طراحی فنگ شویی نقاط "قدرت" است. فنگ شویی در درون هر ساختمان 9 نقطه قدرت را تشخیص می دهد که برخی حاوی انرژی مشوق مطبوع بوده و تعدادی دیگر چندان دلپذیر نمی باشند. نقطه قدرت عبارت از فضایی در خانه است که می تواند به بزرگی یک اتاق یا به کوچکی یک دفترچه یادداشت باشد، اما این نقطه ویژه با زندگی شما (یا بخشی از آن) پیوندی قوی دارد. این نقاط قدرت برای هر فرد، خانواده و خانه منحصر به فرد می باشند. این نقاط نه تنها براساس وقایع جاری در زندگی هر فرد، بلکه بر پایه طراحی و معماری مکان زندگی شخصی آنان نیز تعیین می شوند. اگر در حال ساخت خانه هستید، نقاطی که شما بیشترین وقت خود را در آنها می گذرانید بهترین نقاط قدرت محسوب خواهند شد. می توانید این نقاط را در مرکز قرار دهید و آنگاه بقیه مکان را بر محور آن بنا سازید. به طور مثال، می توانید اتاق خواب ها را در قسمتی قرار دهید که انرژی نماینده عشق، ازدواج و سلامت در آن جاری باشد. زیرا از آنجا که برای بدن شما ضروری است تا خواب کافی داشته باشد، باید بدان اجازه دهید تا خود را بازسازی و سالم گرداند. در کنار نقاط قدرت، نقاط مشکل آفرین هم در خانه وجود دارند که می توانند اثری نامساعد بر سلامت، روابط و حتی امور مالی شما بگذارند. فنگ شویی جهت شناخت این نقاط نیز شما را راهنمایی می نماید. شما می توانید با رو در رو شدن با مشکلی که در حال حاضر گریبان گیرتان شده است، نقاط مشکل آفرین منزل خود را بیابید. به طور مثال، اگر درگیر مشکلات مالی هستید، می توانید نقاط همخوان با امور مالی را پیدا کرده و سپس با استفاده از فنگ شویی نیروی مثبت را جهت ایجاد تغییرات مطلوب در آنجا به جریان بیاندازید. برای درک بهتری از مفهوم طراحی فنگ شویی می توانیم با مثال ساده زیر شروع کنیم: راهروهای طویل که در معماری خانگی امروزی عناصری رایج می باشند در زمره نقاط مشکل آفرین فنگ شویی محسوب می شوند، زیرا در راهرویی باریک و دراز نیروی حیات به صورت خطی مستقیم در می آید. این مسئله باعث می شود که "چی" chi (نیروی حیاتی) قدرت خود را متمرکز نماید و به صورت انرژی "شتابزدگی" و " قهرآمیز" درآید. این مسئله به هیچ وجه خوشایند نمی باشد زیرا این انرژی تهاجمی می تواند زیان بار بوده و به عدم هماهنگی منتهی شود و در نتیجه اتاقی که در انتهای راهرو وجود دارد با انباشته شدن از این نیروی منفی، فضایی ناخوشایند پیدا کند. قرار گرفتن دستشویی در انتهای این راهرو حتی از مورد قبل نیز بدتر است، زیرا لوله کشی سمبل اقتصاد خانواده می باشد و از دست دادن نیروی چی بدین شیوه همانند این است که مستقیما پولتان را در دستشویی بریزید! خوشبختانه با استفاده از راهنمایی های طراحی فنگ شویی می توان مشکل اینگونه نقاط دردسر آفرین را برطرف نمود. مثلا قرار دادن گیاهان سبز، آویختن تصاویر بزرگ در راهرو و یا چیدمان اشیاء و مبلمان مطابق با اصول عناصر فنگ شویی (که در مقاله بعدی به طور دقیق تر به آنها خواهیم پرداخت) تعادل نیروها را به این محیط باز می گردانند. در واقع بهسازی راهرو با این شیوه ها باعث می شود که چی به جای حرکت در خطی مستقیم در جای خود بماند. به هر حال سعی کنید تا نظرات طراحی فنگ شویی را بر نقاطی متمرکز کنید که مستحق بیشترین میزان توجه شما می باشند و با گسترش تعداد نقاط انرژی خود را تضعیف نکنید. به جای آنکه یکباره مشکل پنج نقطه قدرت را حل کنید، ابتدا یکی را مورد توجه قرار داده و سپس یک به یک سایر مشکلات را برطرف نمایید. در واقع بر پایه فلسفه فنگ شویی، می توانیم به خانه ها و دفاتر خود همچون استعاره ای از زندگی های خود بنگریم. خانه ای در هم ریخته، نماینده ذهنی آشفته است. از اینرو به اعتقاد فنگ شویی برای ورودی بی عیب و نقص به هر محیط ابتدا باید آنرا مرتب و عاری از زوائد نمود. و به خاطر داشته باشید که فنگ شویی بدون آنکه به درون خود بنگرید و خود را بشناسید، به تنهایی نمی تواند کمک چندانی به شما بکند. اولین و بهترین گام در طراحی فنگ شویی ارزیابی شخصی است. ارزیابی شخصی چیزی نیست به جز نگاهی طولانی و دقیق بر احساسات و چگونگی زندگی روزانه تان. شناسایی عواطف، روابط، امور اقتصادی و هر آنچه که در خانه تان در طول یک روز عادی بر شما اثر می گذارد، در ایجاد تغییراتی بر پایه طراحی فنگ شویی امری حیاتی می باشد.
  مرجع:
  http://www.viewzone.com/fengshui.htmlhttp://www.thespiritualfengshui.com/feng-shui-design.php

 8. تشكرها از اين پست


 9. #6
  مدیر بازنشسته آواتار سـعید
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/11
  محل سكونت
  مشــــهد...
  امتیاز
  11970
  پست ها
  9,160

  پيش فرض

  دوست عزیز لطفا قبل از ارسال هر مطلبی جستجو کنید...
  بهتر بود مطالب خود را در ادامه تاپیک های موجود ارسال میکردید...

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  ( saeedgoodboy سابق ) 10. تشكر از اين پست


 11. #7
  عضو فعال آواتار sara.sss27
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/6
  محل سكونت
  بهشت
  امتیاز
  118
  پست ها
  129

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  ويرايش شده توسط sara.sss27 در 2009/6/20 در ساعت 09:44 PM دليل: تکمیل
  *لعل سیراب به خون تشنه لب یار من است*

 12. #8
  عضو فعال آواتار sara.sss27
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/6
  محل سكونت
  بهشت
  امتیاز
  118
  پست ها
  129

  پيش فرض

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  ويرايش شده توسط sara.sss27 در 2009/6/20 در ساعت 10:21 PM دليل: تکمیل
  *لعل سیراب به خون تشنه لب یار من است*

 13. #9
  مدیر بازنشسته آواتار سـعید
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2007/11
  محل سكونت
  مشــــهد...
  امتیاز
  11970
  پست ها
  9,160

  پيش فرض


  فنگ شويي چيست؟
  مهندس مرتضي مقدم
  دکترای معماری از ایتالیا

  »فنگ شوي درمحيط زندگي
  آيا محيط زندگي راحتي داريد؟
  آيا تمام جنبه هاي مورد نياز زندگي شما در اين محيط وجود دارد؟
  آيا از رنگهاي اين فضا لذت مي بريد؟
  به نظرتان اين محيط بازتابي از سلامتي شما است؟محل زندگي شما چگونه روي روابط شما اثر دارد؟
  اكثر انسانها نسبت به محيط زندگي خود بي توجه هستند و از تاثيراتي كه اين محيط بر وجودشان مي گذارد غافل اند. حال آنكه گفته مي شود محيطي كه در آن زندگي مي كنيم محيط كاملي است كه بر مبناي فعل و انفعالات متقابل نظام خورشيدي(آسمان) ،محيط اطراف(زمين) و تاريخ تولد(فرديت)‌بنا شده است.بنابراين براي يك زندگي آرام و متعادل، همنوايي با نظام خورشيدي ،زمين و حتي تاريخ تولد ضروري به نظر مي رسد .اين همنوايي و هماهنگي توسط روشهايي چون فنگ شويي ايجاد مي شود.
  فنگ شويي دانش و هنر قديمي است كه مطلوب ترين روش هاي زندگي در محيطي مناسب و موزون را به انسان مي آموزد. فنگ شويي مشخص مي كند چگونه با استفاده از رنگهاي مناسب ،وسايل زندگي مناسب و طريقه صحيح چيدمان آنها محيطي نافع براي خود ايجاد كنيد و محيط كار ،تجارت يا خانه خود را به مراكز قدرت تبديل كنيد .
  در مورد تاريخ دقيق فنگ شويي يا ابداع كننده آن هيچ سند قابل اطميناني در دست نيست.تنها در هشتاد سال گذشته موفق به كشف اسناد ومدارك اندكي متعلق به قرون سوم و چهارم قبل از ميلاد شده اند كه درآ نها به صورت غير مستقيم به فنگ شويي اشاره شده است. فنگ شويي در قلب و ذهن مردم معمولي و از طريق زبان رمزي بين استادان و شاگردان باقي ماند و به صورت سينه به سينه رموز اين هنر حفظ شد. به همين دليل تعداد كمي از متون مكتوب آن باقي مانده است
  بعضي ازمحققان معتقد ند حكمت وكاربرد فنگ شويي همزمان با مكتوب شدن نظريه يين( سرد)ويانگ (گرم) وانديشه هاي جها ن بيني مبتني بر پنج عنصر چيني ، زمين (خاك) ، فلز ،‌آب ، جنگل (چوب) و آتش ، مدون گرديده است.
  نظريه فنگ شويي رابطه كيهان و انسانها را بررسي مي كند و هدف آن ايجاد وحدت ميان آسمان ، زمين ، انسان و ماده از طريق نيروي تاچي (نهايت مطلق) است. چيني هاي باستان اعتقاد داشتند هنگامي كه اين وحدت به وجود ايد ،”چي” (نيرو هاي حياتي) در موجودات جاندار و بي جان جاري شده و موجب بروز اتفاقات خوب و سازنده مي شود. فقدان جريان”چي” نتيجه معكوس،يعني بد بختي و اختلال و نگراني به بار مي آورد.
  محور اصلي هنر فنگ شويي وحدت ميان آسمان ، زمين و انسان است. چيني هاي باستان در جستجوي وسيله اي براي تو ضيح نيرو هاي مر ئي و نا مرئي روي زمين و تا ثير مبهم و مرموز اين نيروها بر رفتار انسان بودند. و به دنبال معنويتي بودند كه در هنگام سختي ها و بلايا به انها پناه بياورند و به آرامش و آسايش برسند.هدف چيني هاي باستان وحدت انسان و طبيعت بود و قصد داشتند با وحدت بين انسان و كائنات به يگانگي برسند.
  در واقع فنگ شويي با جلوگيري از هدر رفتن منابع و سپس ايجاد انرژيهاي خوب در اطراف انسان موجب مي شود رابطه متعادل و موزوني بين انسان و محيط پيرامونش برقرار شود و انسان در مي يابد كه با محيط اطرافش يكي است و ارتباط دروني بين عوامل را درك مي كند..نكته جالب اينكه فنگ شويي در هر كجا قابل استفاده است و هر كس به فراخور نياز خود مي تواند از آن بهره مند شود.
  يكي از مهمترين مباحثي كه فنگ شويي به آن مي پردازد محيط كار است. اگر محيط كار و زندگي هر كسي از ارتعاشات سالم احاطه شده باشد خود او نيز سالم مي ماند.


  »فنگ شوي در كار
  آيا از محيط كار خود لذت مي بريد؟
  آيا به شغل خود علاقه مند هستيد؟
  لحظاتي كه در محل كار هستيد چگونه مي گذرد؟
  هماهنگي ميان همكاران،معين بودن حدود فعاليتها،داشتن روح بي پروا و با همت،حسن ابداع و همچنين ارتباط خوب بين مخاطبان مختلف در محيط كار،همگي عناصري مي باشند كه موجب فعاليتي بهينه،مثبت و در حال رشد مي شوند.
  اين محاسن را مي توان به كمك قوانين فنگ شوي در محيط كار ايجاد كرد.به طور مثال با بررسي چگونگي قرار گرفتن شما در دفتر كار،همينطور وضيعت ديگر همكارانتان و حتي وسايلي كه شما را احاطه كرده اند مي توان موقعيت مؤثر و آرام نظم و هماهنگي بين شما و همكاران ديگر به وجود آورد.
  گااهي اوقات گردش 45 درجه ميز كار به سمت شرق يا اويختن عكس ابشاري به روي ديوار شمالي دفتر كار،كمك بسيار موثري به هماهنگي و نظم محيط كار مي كند و حتي شما را از آسيب انرژي هاي منفي كه شايد از سوي همكار بد اخلاق و سختگيرتان متوجه شماست در امان نگه مي دارد..شايد سوال كنيد ايا با اين كارها به نتايج مثبت شخصي دست خواهيد يافت؟به نظر عجيب مي رسد،اما بر اساس اعتقاد قوانين فنگ شويي،حتي يك تغيير كوچك در محلي كه ما را احاطه كرده مي تواند به روان شدن انرژي ،،چي،، كه همان انرژي حياتي است- كمك كند از اينرو موقغيتي هماهنگ و متعادل با خود و در ارتباط با ديكران به همراه خواهد اورد.
  براي مثال رئيس يك شركت بزرگ انگليس كه به خاطر كار طاقت فرسا نگران سلامتي خود بود. به يك مشاور فنگ شوي مراجعه نمود و با انجام پيشنهادات وي پس از مدتي توانست كار خود را بهتر انجام دهد و هم در امور شخصي و هم در محيط كار موفق تر شود.طبق بررسي وضيعت اتاق كار وي مشخصشد كه ميز تحرير او در جهت شرق و صندلي در جهت شمال شرقي قرار داشت .طبق اصول فنگ شويي اين جهت ها باعث فعاليت زياد و جاه طلبي مي شوند بنابراين بنا به پيشنهاد مشاور فنگ شويي جهت ميز كار به سمت شمال غربي و صندلي به سمت شرق تغييريافت
  در پس اين قوانين به ظاهر ساده مجموعه اي از مطالعات وسيع وجود دارد كه شامل جريان انرژي چي، برقراري توازن ميان ويژگي هاي يين..مونث.. و يانگ ..مذكر..، و پنج عنصر چيني، زمين(خاك)، فلز، آب، جنگل(چوب) و آتش،هشت جهت اصلي زمين شمال، جنوب، شرق، غرب، شمال شرقي، شمال غربي، جنوب شرقي، جنوب غربي، علم نجوم ژاپني و مربع جادويي است.
  (در اين مربع اعداد 1 تا 9 به شكلي مرتب شده اند كه اولا از هر عدد فقط يكبار استفاده شده و ثانيا جمع اعداد هر رديف چه افقي چه عمودي با 15 برابر است. شكل 1) از تركيب موارد مذكور و در نظر گرفتن همه انها در داخل يك اداره مي توان براي ارضاء مشتريان يك شركت،همكاري دوستانه بين افراد يك اداره ،ارتباط مؤثر با مراجعين و….استفاده كرد.با بهره گيري از اين دانش كهن حتي مي توان با ايجاد موقعيت هايي همچون تعيين محل قرار گرفتن افراد تاثيرات عميق و كارا بر افراد گذاشت و آنها را با عقيده خود همراه كرد.
  بطور كلي جهت قرارگيري كل بنا و معماري ساختمان،محل قرار گرفتن ساختمان نسبت به وضعيت خيابان هاي اطراف و … طراحي رنگهاي فضاي داخلي و چيدمان وسائل كار مثل وضيعت ميز كار نسبت به بازشو هاي اتاق ها و يا چگونگي قرارگرفتن دستگهاي تاسيساتي يا تزئيناتي موجود در محل كار و يا حتي نظم و انضباط وسايل روي ميز كار مواردي هستند كه مشاوران فنگ شوي به آنها دقت داشته و در هر موقعيتي مناسب ترين طراحي را انتخاب كرده و بدين ترتيب در بهبود كيفيت زندگي و كار هر شخص و همينطور كل گروه نقش مؤثري ايفا مي كنند.

  ( saeedgoodboy سابق ) 14. تشكر از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. فنگ شويي در اتاق خواب كودك
  توسط nastaran-20 در تالار معماری داخلی
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2010/12/14, 11:24 AM
 2. به کاربردن فنگ شویی در اتاق خواب
  توسط canopus در تالار روانشناسی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2010/7/06, 11:23 AM
 3. فنگ شویی و طراحی داخلی
  توسط مهسا 1366 در تالار معماری داخلی
  پاسخ ها: 7
  آخرین ارسال: 2010/7/03, 09:04 PM
 4. شخصيت شناسي با استفاده از اشكال هندسي و فرهنگ فنگ شويي
  توسط پیرجو در تالار آزمون های روانشناسی
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2007/12/20, 04:01 PM

عبارت‌های مرتبط

فنگ شویی چیست

دانلود کتاب فنگ شویی

آموزش فنگ شوییکتاب فنگ شوییفنگ شويي چيستدانلود فنگ شوییفنگ شویی چیست؟فنگ شويي چيست؟

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •